Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Nj pllumb i bardh - Ndarja Poezi 2007

  Nj pllumb i bardh

  Nj vegim i largt ukiti vettimthi
  Si pllumb n dritaren e kujtess sime
  N sqep dy zemra mbante si dy lule fletkuqe
  Dhe te gusha nj pshtaf prplot kujtime

  Errsira mrgoi , ngroht m erdh ngado
  Se isha krejt e vetme, duke mardhur
  Sa dhimbje kishin syt e atij pllumbi
  Dhe sa i bardh q ishte! Sa krah t bardh!

  Me sqep dritaren se e hapi pllumbi
  Dhe hyre ti duke m par si i babzitur
  Un nisa t t shtrngoja, t puthja papushim
  Por ti rrije palvizur.

  Syt e kaltr m pan me dhimbje dhe nj her
  Dhe srish more fluturim pr at bot
  Me t luturat e mia q t kputnin shpirtin:
  Mos u largo!...Rri dhe pak!...Jam skllavja jote!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Fiori : 05-12-2007 m 11:26

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-08-2007
  Postime
  197
  NJE PLLUMB I BARDH

  Si pjesa m e madhe e poezive q konkurrojn e jan me rim, poashtu edhe kjo.
  Rima nuk sht elementi kryesor n poezi. M shum zilkat e rimave i duan fmijt. Kto qen ca gjra t prgjithshme t venerimeve t mia.

  Poezia Nj pllumb i bardh sht poezi e ngroht dhe e ndrtuar me mjete artistike. Pllumbi dhe nj monolog i dialogizuar i autorit me te e prbjn subjektin poetik t poezis. Pllumbi ngritet n simbol: Jet, dashuri, urtsi dhe ndrrim.
  Pllumbi simbol dhe dritarja e kujtess figur jan t pakta. por simbolika e Pllumbit e mbulon gjith tekstin...
  Hetohet nj tis i holl romantizmi q shkrihet n realizm.

  Prshndetje dhe suksese!
  Sidoqoft, mirmngjes Jet!

 3. Anetart m posht kan falenderuar trysil pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 4. #3
  Syt e kaltr m pan me dhimbje dhe nj her
  Dhe srish more fluturim pr at bot
  Me t luturat e mia q t kputnin shpirtin:
  Mos u largo!...Rri dhe pak!...Jam skllavja jote!

  -----------------------------------------------------------------------------

  kjo strofe eshte nje shembull i shkelqyer sesi nuk duhet shkruar nje poezi, madje jo vetem kaq, por sesi duhet te flakesh pende e kompjuter kur te hipen delli te shkruash kesisoj...

  nje pyetje per te gjithe: keni ndonje klase shkolle ju qe keni marre pjese ke poezia?

 5. #4
  e kitht Maska e Rebele
  Antarsuar
  22-07-2004
  Vendndodhja
  kulpr
  Postime
  1,088
  Lirike e holle.

Tema t Ngjashme

 1. Maqedonia e Republikat e liliputanveve shqiptare
  Nga ngutu=ngadal n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 08-04-2009, 19:12
 2. Porosi pr Shtpin e Bardh - Nga Emiri i Shtetit Islamik t Irakut!
  Nga GoLdeN n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 24-11-2008, 12:57
 3. Tradita ilire tek shqiptart e Maqedonis
  Nga alibaba n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 19-11-2008, 15:40
 4. Izet Shehu
  Nga Fiori n forumin Shkrimtar shqiptar
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 29-04-2008, 21:19
 5. Skandali i ambasadorit shqiptar n SHBA, Fatos Tarifa
  Nga Pride n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 53
  Postimi i Fundit: 30-11-2007, 18:18

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •