Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 24
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Se m’u trembn t bukurat fjal - Ndarja Poezi 2007

  Se m’u trembn t bukurat fjal

  Do t vij nj dit, e fundit fjal
  Do t hesht' n buz’ t pikllimit
  Dhe dhimbje nuk do ndjej aspak
  Kur t hapen plagt prej thllimit

  Do t vij nj dit si kjo e shtun
  dhe me vete do t marr gjithka.
  Do t mbetemi qielli dhe un….
  dhe ndrra me t thyerat krah.

  E ndjej kt ast heshtjen e shpirtit
  Si kjo stin q sht n t ikur.
  Pr udi, mendim i ri m ndriti
  S’ish gj tjetr ve varg i prsritur.

  Se m’u trembn t bukurat fjal,
  t bukurat mendime m’u trembn.
  Jo,lavdine nuk e kerkova nepr varg,
  vetm ty,t t bja t pavdekshm.

  Do t vije nj dit si kjo e shtun,
  ku ndihem gjys’e vdekur,gjys’e gjall
  dhe s’do t kem asgj pr t thn
  dhe s’do kem asgj q t humbas…
  Ndryshuar pr her t fundit nga Fiori : 05-12-2007 m 11:56

 2. #2
  Shume e bukur.

 3. #3
  mall Maska e bili99
  Antarsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  58
  Postime
  1,804
  Dhe ate dite do te keshe thene me shume se e di qe ke thene...sot eshte e shtune...dhe une e di qe Ti ke shkruar vargje te bukura...ke thene shume...
  me nderime,
  bili99
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690
  Pene poet/i/eje, jo llafe... Mjeshteri ne vargje dhe mendim... Kur hy ne konkursi, e lexoj si per here te pare. Suksese!

 5. #5
  Perjashtuar Maska e BlackEagle
  Antarsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  500 Miles a way from home.
  Postime
  260
  Citim Postuar m par nga Fiori Lexo Postimin
  Se m’u trembn t bukurat fjal

  Do t vij nj dit, e fundit fjal
  Do t hesht' n buz’ t pikllimit
  Dhe dhimbje nuk do ndjej aspak
  Kur t hapen plagt prej thllimit

  Do t vij nj dit si kjo e shtun
  dhe me vete do t marr gjithka.
  Do t mbetemi qielli dhe un….
  dhe ndrra me t thyerat krah.

  E ndjej kt ast heshtjen e shpirtit
  Si kjo stin q sht n t ikur.
  Pr udi, mendim i ri m ndriti
  S’ish gj tjetr ve varg i prsritur.

  Se m’u trembn t bukurat fjal,
  t bukurat mendime m’u trembn.
  Jo,lavdine nuk e kerkova nepr varg,
  vetm ty,t t bja t pavdekshm.

  Do t vije nj dit si kjo e shtun,
  ku ndihem gjys’e vdekur,gjys’e gjall
  dhe s’do t kem asgj pr t thn
  dhe s’do kem asgj q t humbas…
  Kur marre ne dore librin e Esseninit, te perkthyer mjeshterisht nga Agim Shehu, mbasi kam lexuar ndonje nga poezite e tij, qe tashme i kam strlexuar me mijra here, se fundmi e mbyll, dhe i hedh syte nga kopertina ku eshte fotoja e atij djaloshit bjond sy blu, Esseninit, dhe, duke menduar se tek tuk, krijoj dhe vete ndonje poezi, i flas, dhe si me inat i them: -Te morri dreqi, si nuk ke lene asnj qerpik te poezise pa e marre, por i ke mbledhur te gjitha pjeset e saje pa lene qofte dhe qerpikun per te tjeret, e pse jo, per mua !? -

  Por, duke lexuar poezine tuaj Fiori, po mendoj se, ate "qerpikun" qe une kerkoja duke pyetur Esseninin, ndoshta e keni gjetur Ju. Ndoshta, mua thjesht nuk me ka rastisur te kaloj asaj rruge nga ku, Essenini, nuk kishte kaluar, dhe nga trupi i poezise se tij, qerpiku i kishte mbetur mangt.

  Urimet e mia me te mira per poezine.

  Respekte

  BlackEagle

 6. #6
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  BlackEagle,

  Krijimet tek ky nenforum (i konkursit letrar) nuk jane te miat. Une thjesht sa i kam sjelle ne forum ne menyre qe autoret te mbeten te panjohur gjate periudhes se vleresimit. Keshtu anetaret te cilet po votojne per krijimet nuk influencohen nga emri i autorit.

  Pershendetje,
  Fiori

  p.s. une dhe shigjeta si moderatore te forumit te letersise nuk kemi marre pjese ne konkurs as si shkrimtare dhe as si vleresuese.

 7. #7
  Perjashtuar Maska e BlackEagle
  Antarsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  500 Miles a way from home.
  Postime
  260
  Faleminderit per sqarimin.

  Desha te shtoj se, ne forum, askush nuk eshte vllai, apo motra ime, ashtu si te gjithe jane vellezer dhe motra te mi shqiptar. Dua te them me kete se, nese ne shkrimin e mesiperm bera nje vleresim, qe per pakujdesi, mendova se ishte i juaji, te njejten gje do ta beja per kedo tjeter ketu ne forum, pra, une vleresova shkrimin se pari, poezine, dhe jo se kush e shkroi ate, pamvarsisht se, nga menyra se si shkrova, ju drejtova juve, me mendimin se, shkrimi ishte juaji.

  Gjithsesi, ju rifalenderoj, dhe per t'me korigjuar, i dergoj KOMPLIMENTET dhe URIMET e mia me te mira krijuesit te poezise se mesiperme.

  Mbasdite te kendshme per Ju Fiori, megjithse, dhe aty pertej atlantikut, mendoj se, nata tashm mund te kete vene putrat e saje te zeza neper rruge dhe perpiqet t'ju shmaget dritave qe leshojne neonet e vendosura me rastin e festave. Ndaj, qe te jem me i sakte, po ju uroj nje mbremje te kendshme.

 8. #8
  Moderator Maska e Pratolini
  Antarsuar
  10-01-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  724
  Amatore !
  Ne artin moderen, poezia ose ka rime ose nuk ka ( pavaresisht llojit te rimes ). Rruga e ndermjetme nuk ekziston. Duket qarte qe eshte punuar shume pak me vargun.
  Dua te theksoj se poezia perben ne vetvete dicka shume te ndryshme nga proza. Po aq i rendesishem sa mesazhi qe percillet, eshte edhe emocioni qe te vjen nga ana estetike dhe e formes, me te cilin ti nuk ke punuar shume.

 9. #9
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,875
  Shume e bukur.....Pergezime dhe suksese autorit!


  Respekte
  "Carpe Diem"

 10. #10
  Une Ti Dhe Zoti Maska e EDUARDI
  Antarsuar
  06-09-2003
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  43
  Postime
  1,946
  Citim Postuar m par nga Pratolini Lexo Postimin
  Amatore !
  Ne artin moderen, poezia ose ka rime ose nuk ka ( pavaresisht llojit te rimes ). Rruga e ndermjetme nuk ekziston. Duket qarte qe eshte punuar shume pak me vargun.
  Dua te theksoj se poezia perben ne vetvete dicka shume te ndryshme nga proza. Po aq i rendesishem sa mesazhi qe percillet, eshte edhe emocioni qe te vjen nga ana estetike dhe e formes, me te cilin ti nuk ke punuar shume.
  Pratolini ktu bashkohem me ty pasi e lexova mbi 3 here por duke u bashkuar me kritiken tende thjesht dua te heq fjalen qe e ke nisur ti komentin "Amatore"
  Ne jete te nisesh dicka si Amator/e eshte nje gje e vyer sepse sot amator/e neser do te jet nje poet/e e/i mrekullueshem...

  Edi...
  Takohemi n Ditn e Gjykimit

 11. #11
  Moderator Maska e Pratolini
  Antarsuar
  10-01-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  724
  Po Amatore nuk eshte fjale e keqe mor Eduard !
  Te jesh amator do te thote pikerisht ashtu si ti e ke shprehur, pra i apasionuar por qe ke ende shume nevoje per permiresim, dhe ke premisa te mira qe neser te jesh nje poet i mirefillte !

 12. #12
  Une Ti Dhe Zoti Maska e EDUARDI
  Antarsuar
  06-09-2003
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  43
  Postime
  1,946
  Pratolini une e kuptoj por arsyen qe ta shkrova ktu eshte qe ta lexojne te tjeret dhe te mos e marin per ofendim ose per dicka te rende
  Me kupton pse e kam then qe ta heqesh kte fjale jo per ate qe e ka bere poezine por per personat qe do e lexojne dhe ta kuptojne qe fjala amatore ka nje thenie ..

  Flm Pratolini

  Edi...
  Takohemi n Ditn e Gjykimit

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-08-2007
  Postime
  197
  SE M' U TREMBN T BUKURAT FJAL

  Poezi e bukur, por un kujtoj se ka ndikime n form, prmbajtje dhe figuracion.
  Nuk sht fjala pr plagiat, por hetohen ndikime...

  Suksese!
  Sidoqoft, mirmngjes Jet!

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690
  Te pranosh mungese dijesh s'eshte dobesi. As trembem se mos me quani kaq te paditur, por i lutem z. trysil ta vazhdoje dhe ta plotesoje me nje pike ne fund mendimin e tij, kur thote "por hetohen ndikime..."
  Kemi nevoje per kritika te plota, pasi dhe krijuesja poezi te plote paraqiti ketu.
  Nuk di gjithashtu se ku mund te gjej ne kete bote nje poezi pa ndikime. Kritike pa ndikime mundet, po poezi???
  --------------------------------------------------------------------------
  SHIKOJ DHE NUK BESOJ ATE QE SHIKOJ
  BESOJ DHE NUK SHIKOJ ATE QE BESOJ(E.SH)

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Ard
  Antarsuar
  09-05-2004
  Postime
  504
  Mondi,te falenderoj per cdo koment.
  Falenderoj gjithashtu, BlackEagle, e panjohura, heathcliff, macia_blu, Shiu dhe yjori,qe besuan ne poezine time,e cila ja u them me modesti qe,nuk eshte nje nga poezite e mija me te mira.Mgjt ju falenderoj thellesisht.

  trysil,te falenderoj dhe ty qe te pelqeu krijimi im,por mqs kerkon te hetosh ndikimet,ok,po ta vertetoj qe une jam e ndikuar,nga poetet e shumte qe me pelqejne e i kam studiuar vargun.Kushdo e ka nje ndikim ne fillimet e veta.

  Pratolini,po amatore jam dhe amatore do jem gjithmone.Jam aq kokeulur para poezise dhe e pakenaqur nga vetja sa here shkruaj,sa mund te them qe, gjithmone do mbetem nje amatore e saj dhe nje pasionante e zjarrte.....por,dhe ti nuk je prapa.Ke shume pune per te bere.Miqesisht,e jo kritike.

  Gezuar festat

 16. #16
  Moderator Maska e Pratolini
  Antarsuar
  10-01-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  724
  Po padyshim Ardita, pa dyshim.
  Une jam po ashtu nje amator ( per te mos thene me i mire se sa ju ne kete fushe :P ) dhe nuk kam pretenduar asnjehere te kunderten.
  Kjo nuk do te thote te mos kritikojme njeri-tjetrin apo jo ? Pikerisht fakti qe ti me etiketon gjithashtu si nje amator, do te thote qe ke pikasur probleme ne poezine time ( ose ne krijimtarine time ne pergjithesi ) dhe une do isha i nderuar nese do mi shpjegonit ashtu si ju i mendoni keto difekte.

  Te pershendes !

 17. #17
  Feniks. Maska e niktironci
  Antarsuar
  25-03-2007
  Vendndodhja
  Aty ku jetohet.
  Postime
  337
  Sec mu tremben te bukurat fjale,
  Dhe si zogj te trembur ne qiell c`u shperndane ane embane.
  Por me kot u mundova ti mbledh, nje nga nje.

  Mendimi mu shkeput, pa pritur dhe kujtuar,
  Dhe qepallat mu renduan, dhe mu ulen ngadale,
  Si neper mjergull,duke dremitur u mundova te kujtoj ndonje fjale.

  Me zuri gjume i rende, dhe papritur dicka degjoj,
  U mundova ta ruaj me c`do kusht gjithe naten e gjate,
  Dhe ne mengjes, nuk munda ta kujtoj asgje nga te bukurat fjale.

  Kerkoj dhe zgjedh, i perhumbur nder te bukura fjale,
  Mundohem ti lidh me kujdes, dhe dashuri,
  Te beje nje buqete te bukur si lule, qe ti pelqeje c`donjeri.

  Sigurisht nuk jam poet por dua te shpreh dicka, me vargje.Kete qe po shkruaj me ka ndodhur me te vertete, ne gjume kam degjuar nje kenge te cilen nuk e kisha degjuar kurre e cila me pelqeu shume, dhe me c`du kusht mundohesha ta kujtoja por ishte e pa mundur.
  Ndryshuar pr her t fundit nga niktironci : 26-12-2007 m 18:59

 18. #18
  mall Maska e bili99
  Antarsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  58
  Postime
  1,804
  Kush merret me vargje dhe e konsideron vehten amator/re: Perderisa kritika i con perpara disa, disa pergezimi dhe inkurajimi por te gjithe ne shkrime i con perpara i te dyjave gershetimi ..ngjenja eshte e bukur ,vetjake edhe sikur te hiqen paralele ngjajshmerishe ; perjetimi, casti qe ndjen poetja eshte cast i saj intim edhe mund te perkryhet shprehja e asaj ngjenje ne vargje sigurisht...perkryerja s'ka kufij....


  me nderime,
  bili99
  Ndryshuar pr her t fundit nga bili99 : 26-12-2007 m 19:14
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

 19. #19
  E dua letrsin Maska e shpresa vranari
  Antarsuar
  16-12-2007
  Vendndodhja
  boston
  Mosha
  70
  Postime
  94

  Per poezine"Sec mu tremben te buk....

  [QUOTE=Fiori;1765772]Se mu trembn t bukurat fjal
  Disa vite me pare,kur jepja mesim ne shkolle te mesme dhe natyrisht copetoja kryq e terthor poezite me komentin tim te detyruar(isha mesuese letersie),me thote nje nxenes i shkelqyer:"Profesore,kesaj poezie(ishte nje poezi e Lasgushit) dhe ne pergjithesi poezive nuk u behet koment."

  Dhe me te vertete te gjykosh nje poezi(kur ajo eshte poezi), ben nje lajthitje.Poezia ndihet,ajo futet brenda teje nga fjala ne fjale dhe shkrihet me shpirtin ,duke te dhene nje cast perjetesie.
  Une nuk e lejoj veten te gjykoj poezine tuaj.Ate e ndieva dhe me pelqeu.Ky eshte vleresimi im.suksese

 20. #20
  Perjashtuar Maska e BlackEagle
  Antarsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  500 Miles a way from home.
  Postime
  260
  Citim Postuar m par nga Ard Lexo Postimin
  Jam aq kokeulur para poezise dhe e pakenaqur nga vetja sa here shkruaj,sa mund te them qe, gjithmone do mbetem nje amatore e saj dhe nje pasionante e zjarrte.....por,dhe ti nuk je prapa.Ke shume pune per te bere.Miqesisht,e jo kritike.

  Gezuar festat
  Nuk po me bje nder mend se kush e ka thene, por, diku kam lexuar se :
  Arti i vertete, fillon aty, ku fillon mosknaqsia per ate qe ke krijuar.

  Ne te vertete, poezia duhet te jete METAFORE.
  Nuk mund te them se kjo poezi juaja ishte e goditur ne Metafore, por, gjithsesi, ajo ishte dhe nga ato, qe, po ti hiqje nje presje, rrzohej, si do te bente nje mur, po ti prishnim themelin.

  Suksese dhe nje here tjeter.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Ndarja e Maqedonis do t jet e pashmangshme
  Nga Faik n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 05-05-2009, 07:00
 2. Dalja nga ndarja e fese - Vizita e Papes fillim historik.
  Nga DYDRINAS n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-12-2006, 08:25
 3. Ndarja e fjalve n fund t rreshtit
  Nga sadete71 n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-10-2006, 09:14
 4. Moore: Ndarja e Kosovs, recet pr rindezje t konflikteve
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 26-04-2006, 23:53
 5. Petersen: Ndarja e Kosovs nuk sht opsion
  Nga Albo n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 01-03-2005, 18:39

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •