Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Perndia e Shqiptarit - Ndarja Poezi 2007

  Perndia e Shqiptarit

  Nj Shqiptar ecte ndr udh,
  I lodhur e i djersitur,
  E m pas vendos t ulet,
  E ti flas Zotit t ndritur

  Zot o Zot, o Perndi,
  Kam Atdhe a s'kam Atdhe,
  Un e dua e m do,
  S'bj pr t, e bn pr ne

  Zot o Zot, far t bj,
  Q Atdheun ta shptoj,
  T'i kthej Shqiptart n rrug t mbar,
  Mos ta bjn t renkoj

  Rnkon, e lndon, nga hija e krimit,
  Vuan e mjeron, nga humbja e trimit,
  Digjet e prvlohet nga urrejtja q sht mbjell,
  Qan e loton do dit, nga fytyra me mask t jerr

  Kur e shoh, m vjen t qaj,
  Na msojn ca t marr,
  M dhimbset n shpirt, e ndaj sot,
  Vendosa t flas me ju, t na ndihmosh o Zot

  Zoti ndenji n qetsi, e me vmndje dgjoi,
  Mori frym thell, thell, e n sy Shqiptarin shikoi,
  Ngriti dorn, fshiu lott,
  E vendosi t tregoj...

  Kur e bra Shqiprin, ish e blert dhe e bukur,
  Bra male t thepisura, e burime me uj t ndritur,
  Bra fusha t gjra, prodhuese, e t begata,
  Bra kodra ca t larta, t ndal ern e shtrngata

  Bra lumenj t pastr, pr t treguar simbolin e liris,
  Rrjedhin, rrjedhin e nuk shterin, deri sa n zemr t tyr t mbrrijn,
  Bra pyje t jeshilt, plot me zogj q kndojn,
  Bra kec, edhe qengj, q fushn t zbukurojn.  E m pas thash me vete, tani duhet t bj njerin,
  Q t dij t punoj, q t gjith bukurin,
  E vendosa ta bj t zgjuar, e vendosa ta bj trim,
  E vendosa ta bj t fitoj, se jeton me emrin tim

  E i thash sht e jotja, zbukuroje dhe gzoje,
  E m tha un e im bir do ta bjm, por m pas Ti shikoje,
  Se un t falemnderoj pr gjithka q ti m dhe,
  Do punoj, jetoj me nder, pr gjithka q bre pr ne

  Por s'e di ata q vijn, a do dijn q ta mbajn,
  A do tallen me t drejtin, e do zn q ta shajn,
  Por ta dish nse nj dit, do ta bjn Atdheun t rnkoj,
  Do t ngrihem prej ku jam, e do vij t t tregoj,
  Se vetm ju mbi kta njerz mund t vini drejtsi,
  Se do zihen e do grinden, e do t bjn shume marrzi

  E tani q ti erdhe, e gjithka ti m the,
  Shko i qet e mos rnko, se tani mua m ke,
  Shko i qet te t tjert, e t gjithve tregohu,
  Do t bhet m e mira, pr kt nga un premtohu

  Un do t'i jap t drejtit, at q ai meriton,
  E do t'i jap mkatarit, zrin e fort q ndshkon,
  Do ta bjm prap t mir, t bukur, e t lir,
  Do ta laj dhe pastroj, nga llumi i vjetr e i ndyr,
  Do t'i jap forc, do t'i jap mnd, e pastaj do t'i jap shpres,
  Do t'i them sht prsri e jotja, do ta puth, e uroj mirembe.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Fiori : 05-12-2007 m 12:18

 2. #2
  Vargje te rende, qe ngrene peshe nacionalizmin e cdo shqiptari!

  Urime te metejshme autorit te saj!

 3. #3
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,875
  Patriotizmi qe ngre peshe zemren....e bukur!


  suksese!
  "Carpe Diem"

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-08-2007
  Postime
  197
  PERENDIA E SHQIPTARIT

  Poezi e gjat 52 vargje, me metrik jo t rregullt. N katr-pes katrenat e para autori sht munduar ta ruaj numrin e rrokjeve brenda vargjeve, por n katrenat tjera ky rregull thehet.
  Esht poezi refleksive, me motiv patriotik, me rim, ritm..
  N gjith tekstin kemi rrfim, diskrepcion dhe t folur tejet t rndomt.
  Ka ndikime t shumta t romantikve sidomos nga Naimi dhe ajupi.
  Prshkrime t tilla, por natyrisht, gjithsesi m poetike te kryevepra e Naimit "Bagti e bujqsia"
  Ideja ishte e mir. Dialog me fuqin supreme, por realizimi i gjith tekstit sht varfr dhe nuk ofron knaqsi estetike.

  Ky sht sall mendim imi.

  Prshndetje dhe sukses!
  Sidoqoft, mirmngjes Jet!

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  13-11-2007
  Postime
  18
  oh cfare torture...c'te kemi bere o zot...lol

  shume shume shume, po shume shume shume dobet

 6. #6
  e kitht Maska e Rebele
  Antarsuar
  22-07-2004
  Vendndodhja
  kulpr
  Postime
  1,088
  Ufff, me vjen keq qe atdhedashuria bymehet me ligjerata te pluhurosura. Nejse, une eci mbi dhe' me tim at' ne xhep.

 7. #7
  Perjashtuar
  Antarsuar
  04-12-2007
  Postime
  2
  Pershendetje,

  Falemnderit per shkrimet tuaja. Une shkruajta ate qe mendova dhe ndjeva. Do te ishte shume mire sikur fjala kritik ndertuese te kuptohej me qarte nga disa. Pershendetje te gjitheve. Paqe, Nder, Njohuri, Pune

Tema t Ngjashme

 1. Fragmente nga Shn Grigor Teologu
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 12-03-2007, 07:40
 2. DOKTRINA - Kapitulli II. Simboli i Besimit
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 21-09-2004, 21:47

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •