Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 24
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  114 falenderime nė 103 postime

  Existence manquée - Ndarja Poezi 2007

  Existence manquée


  Tik-tak, tik-tak…

  Njė orė dhe pėrdėllitja ime vrapon si e marrė
  Asgjė...veē tym I shpifur duhani
  Asgjė veē tym.
  Gishtat e mi kutėrbojnė mėrzitjen dhe ethshėm pėrkunden neuronet
  Kėrkėllitja e pendimit nėpėr gotė i ngatėrroi si mos mė keq
  Sepse… nuk ka asgjė veē tym
  Krijoj me mijėra Galatea dhe aty pėr aty I shėmb prapė
  siē kam prishur me mijra kala rėre
  qė me tim at' kam ndėrtuar anės detit…

  Tik-tak, tik-tak….
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 06-12-2007 mė 10:05

 2. #2
  mall Maska e bili99
  Anėtarėsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  56
  Postime
  1,805
  Faleminderit
  483
  46 falenderime nė 33 postime
  Egzistence...i thone...bukur tik...tak... mendoj se vargjet do te jetojne edhe pas tik..takut te fundit te autorit, detyrimisht edhe autori permes vargjeve
  me nderime,
  bili99
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2007
  Postime
  197
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Existence manquée

  Autori i kėtyre vargjeve nė poezi ka njė pėrvojė.
  Shenjat, gjuha, mjetet artistike, dhe materiali shkrihen harmonishėm nė njėsinė poetike. Poe e quaj kushtimisht poezi, ngase ky krijim ėshtė diēka mes poezisė dhe prozės sė shkurtėr poetike.
  Por, pėr lexuesin pak ka rėndėsi gjinia. E rendėsishme ėshtė sesa na kėnaq ėstetikish njė krijim. Kujtoj se autori e provokon lexuesin, madje edhe atė qė nuk ėshtė nė gjendje tė kapė mirė vlerėn.
  Nė kėtė poezi shihet se autori ėshtė i prirur kah krijimi i tekstit tė abstraksionit poetik, dhe gjithsesi shumėshtresor.
  Ėshtė poezi e mirė...

  Pėrshėndetje tė miqėsore dhe suksese!
  Sidoqoftė, mirmėngjes Jetė!

 4. #4
  Moderator Maska e Pratolini
  Anėtarėsuar
  10-01-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  724
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  Te falenderoj Trysil !
  E vleresoj opinionin tend. Sinqerisht do prisja me shume deshire edhe nje kritike rreth poezise per te kuptuar se ku calon.
  Pratolini

 5. #5
  :)
  Anėtarėsuar
  28-02-2006
  Postime
  188
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Me vjen keq te arrij ne perfundimin, qe permbajtja e kesaj poezie eshte "asgje, vec tym", sic e thote dhe vete autori. Nuk percjell asnje emocion tek lexuesi, sado qe autori i saj kerkon te ngaterrohet neper fjale abstrakte. Ana ortografike eshte e nje niveli te ulet. Nuk ekziston asnje presje apo pike, ne vendin e duhur. Plus "I-ja" e madhe mes fjalive...qe vazhdon te me sjelle tek e njejta dore prozaike.

  Pershendetje dhe suksese ne te ardhmen!

 6. #6
  Moderator Maska e Pratolini
  Anėtarėsuar
  10-01-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  724
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  Faleminderit Pisha, por te jesh e bindur qe targeti te cilin une zgjedh per te me pelqyer dhe kritikuar ne te njejten kohe, nuk ka te beje fare me dike si puna jote !
  Te pershendes !

 7. #7
  :)
  Anėtarėsuar
  28-02-2006
  Postime
  188
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Pratolini Lexo Postimin
  Faleminderit Pisha, por te jesh e bindur qe targeti te cilin une zgjedh per te me pelqyer dhe kritikuar ne te njejten kohe, nuk ka te beje fare me dike si puna jote !
  Te pershendes !

  Lexuesin dhe kritikun, fatkeqesisht nuk mund t“a zgjedhesh dot ti, ose une.
  Ti kerkon te eksperimentosh me krijimet e tua, ndaj te urova suksese ne te ardhmen, pasi momentalisht nuk terhoqi asnje lexues. Ky nuk eshte vetem mendimi im, por i numrit te votave (0) qe u arrit ne kete konkurs nga 64 votues.

  P.s Se fundi, kam nje emer, te cilin nuk mund ta "pishosesh" sipas qejfit.
  Njehere ironizon, apo ben shaka njeriu. Nese do perseritje, mund te gjesh moshen tende dhe vendin e duhur (por jo me mua).

  Te pershendes dhe une!

 8. #8
  Moderator Maska e Pratolini
  Anėtarėsuar
  10-01-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  724
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  E nderuar Palma !
  Ben gabim nese mendon se qellimi i pjesemarrjes sime ne kete konkurs ka qene te meritoja vota. Qe kete nuk do ta arrija une e kam pasur te qarte qe ne fillim dhe ky per mua eshte nje detaj shume dytesor ( por gjithsesi nje tregues i mire )
  Une respektova idene e Fiorit ( te cilen e vleresoj shume ), dhe per me teper isha i bindur se krijimi im do sillte dicka me alternative ne konkurim ( sic shpresoj te kete sjelle )
  Une i perkas nje zhaneri dhe nje formimi te tille letrar dhe artistik qe shume pak pelqehet nga masat, dhe per kete jam i ndergjegjshem.
  Ajo qe te tjeret nuk po kuptojne ketu eshte se kritika ime e rrepte, nuk eshte aspak dashakeqese por nje tentative per te sensibilizuar cdo krijues se ketu pervec anes masive, duhet te kemi edhe prirjet tona origjinale dhe ekscentrike, sado te papranueshme qofshin keto per te tjeret.
  Gjithsesi te falenderoj per kritiken tende !

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  62
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  56 falenderime nė 48 postime
  Tashme "loja" e kritikes u hap dhe kjo sa me emocionon dhe "tremb", aq dhe me meson e kenaq. Pratolini nese do dhe besoj qe do doje ne vazhdimesi, mund te kontribuoje shume ne te mire te krijimtarise se gjithsejcilit. Tjeter gje jane ngacmimet e castit, qe me siguri e ka ne dore t'i anashkaloje. Vetem keshtu do ndjejme kulture ne debate dhe rritje cilesore ne krijimtari. Une besoj dhe pranoj kete nderhyrje me vend te kritikes dhe pershendes dashamiresit e saj. Respekt.

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-06-2006
  Postime
  354
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Fiori Lexo Postimin
  Existence manquée


  Tik-tak, tik-tak…

  Njė orė dhe pėrdėllitja ime vrapon si e marrė
  Asgjė...veē tym I shpifur duhani
  Asgjė veē tym.
  Gishtat e mi kutėrbojnė mėrzitjen dhe ethshėm pėrkunden neuronet
  Kėrkėllitja e pendimit nėpėr gotė i ngatėrroi si mos mė keq
  Sepse… nuk ka asgjė veē tym
  Krijoj me mijėra Galatea dhe aty pėr aty I shėmb prapė
  siē kam prishur me mijra kala rėre
  qė me tim at' kam ndėrtuar anės detit…

  Tik-tak, tik-tak….
  Urime Pratolin,
  poezi e filluar mire!

  Vetemse ,ajo qe nga trysil u quajt “dicka mes poezise dhe prozes se shkurter poetike”, per mua s`eshte vecse Renja e Poezise.Eshte pikerisht kalimi nga poezia ne proze ku autori ,ate qe e ka filluar bukur (nga vargu tik –tak deri te vargu i V-ste) e vazhdon me fjale pershkruese(qe s`jane me fjale poezie po proze ) qe s`e mbajne dot nivelin e filluar artistik!

  Per mua kjo eshte poezi e filluar por jo e mbaruar!
  Me e rendesishmja : autori ka dore per poezi te mirefillta!Mirepo atij i duhet perkushtim me i madh, ne menyre qe inspirimet e castit ,jo vetem te filloj t`i shprehe me vargje te qelluara por edhe t`i vazhdoje ashtu deri ne perfundimin e poezise.
  Perndryshe, kjo ishte poezia qe me pelqeu me se shumti.
  Te tjerat… disi s`i kapa si duhet.

 11. #11
  .... ...
  Anėtarėsuar
  30-01-2005
  Postime
  4,049
  Faleminderit
  0
  9 falenderime nė 9 postime
  Kjo poezi dhe Det-varr ishin poezite e mia te preferuara. Te tjerat s'me bene ndonje pershtypje. Perpjekja per rime "perfekte" ngushton vizionin e poezise/ndjenjes, rrjedhimisht shume prej tyre m'u duken shabllone. (Ky eshte mendimi im personal dhe jo profesional.) Si lexuese urrej "monotonine rimike" ne poezi.

 12. #12
  Moderator Maska e Pratolini
  Anėtarėsuar
  10-01-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  724
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  Kandili, e vleresoj kritiken tende.
  Eshte e vertete qe ritmi poetik bie pak ne mesin e poezise dhe kritika jote eshte e gjetur. Une do perpiqem ta perpunoj duke i dhene nje version tjeter ketij krijimi.

  Lioness, te falenderoj per komentin tend !

 13. #13
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-07-2006
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  858
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Citim Postuar mė parė nga Lioness Lexo Postimin
  Kjo poezi dhe Det-varr ishin poezite e mia te preferuara. Te tjerat s'me bene ndonje pershtypje. Perpjekja per rime "perfekte" ngushton vizionin e poezise/ndjenjes, rrjedhimisht shume prej tyre m'u duken shabllone. (Ky eshte mendimi im personal dhe jo profesional.) Si lexuese urrej "monotonine rimike" ne poezi.
  ke shprehur edhe mendimin tim luaneshe (si eshte e mundur qe kemi gjithmone mendim te njejte ne te dyja?)

  mua me duket se rima e kerkuar ta fut ne kornize mendimin....(flas per rastet kur rima eshte e kerkuar me sforco )

  komplimente pratolini....

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2007
  Postime
  197
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  AUTORĖVE U DĖSHIROJ SHQETĖSIME POETIKE

  Sipas venerimeve tė mia, pra me sa kam mundur tė vėrej, vlerėsime lidhur me krijimet pjesėmarrėse nė Konkursin Letrar, kanė dhėnė edhe vetė autorėt. Mendoj se kjo nuk ėshtė nė rregull. Ata duhet tė janė vetėm pjesėmarrės, por jo edhe vlerėsues e votues.

  A ka pasur mundėsi tė ndodhė loja unė ty, ti mua...?!

  Mbase, kėtė vėrejtje miqėsore, moderatorėt do ta kuptojnė si qėllimirė dhe nė tė ardhmėn do tė eleminohen kjo dhe ndonjė dobėsi eventuale.

  I pėrshėndes tė gjithė pjesėmarrėsit e konkursit duke u dėshiruar shqetėsime tė mėdha poetike...
  Sidoqoftė, mirmėngjes Jetė!

 15. #15
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  114 falenderime nė 103 postime
  trysil, konkursi u mbyll ne daten 25. Deri ne ate date, asnje autor nuk ka komentuar per shkrimin e tij Tani gjithcka eshte pas 'fakteve'...

  Gezuar Festat
  Fiori

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2007
  Postime
  197
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Sinqerisht, kėrkoj ndjesė.
  Nuk kam shikuar datat, dhe nėse ėshtė ashtu siē thua ti, ėshtė mirė ta fshini postimin fare.

  Fiori, gėzuar festat!
  Sidoqoftė, mirmėngjes Jetė!

 17. #17
  e kithtė Maska e Rebele
  Anėtarėsuar
  22-07-2004
  Vendndodhja
  kulpėr
  Postime
  1,088
  Faleminderit
  0
  14 falenderime nė 14 postime
  Me pelqen kjo duhme e perhirte. Urime autorit!

 18. #18
  Moderator Maska e Pratolini
  Anėtarėsuar
  10-01-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  724
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  Faleminderit Rebele.
  Me perkedhel sedren menyra e thjeshte me te cilen e perkufizon gjendjen qe te jep poezia ime !

  Pratolini

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-11-2007
  Postime
  18
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  nuk e kuptoj fjalen perdellitje... deri me sot njoh " perdellim", por ketu sikur s'kane te njejtin kuptim. ideja e mungeses se peshes a ekzistences, eshte e rrahur shume. ndihet qe ka nje stil me te kujdesshem se tek shum poezi ketu, por mungon ajo gjeja qe e ben nje poezi te mire, roberuese, a goditese.

 20. #20
  Carpe Vinum Maska e Zombi
  Anėtarėsuar
  27-08-2007
  Vendndodhja
  Postime
  1,035
  Faleminderit
  5
  39 falenderime nė 29 postime
  Nga mijera anetare kane votuar nje numer minimal. Duhej te kishte me shume hapesire! Personalisht nuk kam votuar por voten time meriton Existence manquée te tjerat ishin vetem renditje fjalesh!  URIME autorit!
  • The rest is silence.


Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Ndarja e Maqedonisė do tė jetė e pashmangshme
  Nga Faik nė forumin Shqipe nga Maqedonia
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 05-05-2009, 07:00
 2. Dalja nga ndarja e fese - Vizita e Papes fillim historik.
  Nga DYDRINAS nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-12-2006, 07:25
 3. Ndarja e fjalėve nė fund tė rreshtit
  Nga sadete71 nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-10-2006, 08:14
 4. Petersen: Ndarja e Kosovės nuk ėshtė opsion
  Nga Albo nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 01-03-2005, 17:39
 5. Ligjerohet ndarja e Mitrovices
  Nga Eni nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 02-01-2003, 15:07

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •