Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 24
    Administratore Maska e Fiori
    Antarsuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,011

Existence manque - Ndarja Poezi 2007

Existence manque

Tik-tak, tik-tak…

Nj or dhe prdllitja ime vrapon si e marr
    Asgj...ve tym I shpifur duhani
    Asgj ve tym.
    Gishtat e mi kutrbojn mrzitjen dhe ethshm prkunden neuronet
    Krkllitja e pendimit npr got i ngatrroi si mos m keq
    Sepse… nuk ka asgj ve tym
    Krijoj me mijra Galatea dhe aty pr aty I shmb prap
    si kam prishur me mijra kala rre
    q me tim at' kam ndrtuar ans detit…

Tik-tak, tik-tak….
    Ndryshuar pr her t fundit nga Fiori : 06-12-2007 m 11:05

mall Maska e bili99
    Antarsuar
    05-04-2007
    Vendndodhja
    USA
    Mosha
    57
    Postime
    1,804
    Egzistence...i thone...bukur tik...tak... mendoj se vargjet do te jetojne edhe pas tik..takut te fundit te autorit, detyrimisht edhe autori permes vargjeve
    me nderime,
    bili99
    I Ilirides jam Iliri,
    dhe i lire dua me mbet.
    Per cfardo xhevahiri,
    Shqiperine se jap per jete

i/e regjistruar
    Antarsuar
    08-08-2007
    Postime
    197
    Existence manque

Autori i ktyre vargjeve n poezi ka nj prvoj.
    Shenjat, gjuha, mjetet artistike, dhe materiali shkrihen harmonishm n njsin poetike. Poe e quaj kushtimisht poezi, ngase ky krijim sht dika mes poezis dhe prozs s shkurtr poetike.
    Por, pr lexuesin pak ka rndsi gjinia. E rendsishme sht sesa na knaq stetikish nj krijim. Kujtoj se autori e provokon lexuesin, madje edhe at q nuk sht n gjendje t kap mir vlern.
    N kt poezi shihet se autori sht i prirur kah krijimi i tekstit t abstraksionit poetik, dhe gjithsesi shumshtresor.
    sht poezi e mir...

Prshndetje t miqsore dhe suksese!
    Sidoqoft, mirmngjes Jet!

Moderator Maska e Pratolini
    Antarsuar
    10-01-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    724
    Te falenderoj Trysil !
    E vleresoj opinionin tend. Sinqerisht do prisja me shume deshire edhe nje kritike rreth poezise per te kuptuar se ku calon.
    Pratolini

Me vjen keq te arrij ne perfundimin, qe permbajtja e kesaj poezie eshte "asgje, vec tym", sic e thote dhe vete autori. Nuk percjell asnje emocion tek lexuesi, sado qe autori i saj kerkon te ngaterrohet neper fjale abstrakte. Ana ortografike eshte e nje niveli te ulet. Nuk ekziston asnje presje apo pike, ne vendin e duhur. Plus "I-ja" e madhe mes fjalive...qe vazhdon te me sjelle tek e njejta dore prozaike.

Pershendetje dhe suksese ne te ardhmen!

Antarsuar
    10-01-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    724
    Faleminderit Pisha, por te jesh e bindur qe targeti te cilin une zgjedh per te me pelqyer dhe kritikuar ne te njejten kohe, nuk ka te beje fare me dike si puna jote !
    Te pershendes !

Citim Postuar m par nga Pratolini Lexo Postimin
    Faleminderit Pisha, por te jesh e bindur qe targeti te cilin une zgjedh per te me pelqyer dhe kritikuar ne te njejten kohe, nuk ka te beje fare me dike si puna jote !
    Te pershendes !

Lexuesin dhe kritikun, fatkeqesisht nuk mund ta zgjedhesh dot ti, ose une.
    Ti kerkon te eksperimentosh me krijimet e tua, ndaj te urova suksese ne te ardhmen, pasi momentalisht nuk terhoqi asnje lexues. Ky nuk eshte vetem mendimi im, por i numrit te votave (0) qe u arrit ne kete konkurs nga 64 votues.

P.s Se fundi, kam nje emer, te cilin nuk mund ta "pishosesh" sipas qejfit.
    Njehere ironizon, apo ben shaka njeriu. Nese do perseritje, mund te gjesh moshen tende dhe vendin e duhur (por jo me mua).

Te pershendes dhe une!

Antarsuar
    10-01-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    724
    E nderuar Palma !
    Ben gabim nese mendon se qellimi i pjesemarrjes sime ne kete konkurs ka qene te meritoja vota. Qe kete nuk do ta arrija une e kam pasur te qarte qe ne fillim dhe ky per mua eshte nje detaj shume dytesor ( por gjithsesi nje tregues i mire )
    Une respektova idene e Fiorit ( te cilen e vleresoj shume ), dhe per me teper isha i bindur se krijimi im do sillte dicka me alternative ne konkurim ( sic shpresoj te kete sjelle )
    Une i perkas nje zhaneri dhe nje formimi te tille letrar dhe artistik qe shume pak pelqehet nga masat, dhe per kete jam i ndergjegjshem.
    Ajo qe te tjeret nuk po kuptojne ketu eshte se kritika ime e rrepte, nuk eshte aspak dashakeqese por nje tentative per te sensibilizuar cdo krijues se ketu pervec anes masive, duhet te kemi edhe prirjet tona origjinale dhe ekscentrike, sado te papranueshme qofshin keto per te tjeret.
    Gjithsesi te falenderoj per kritiken tende !

i/e regjistruar Maska e mondishall
    Antarsuar
    28-11-2006
    Vendndodhja
    Ne Selanik te Greqise
    Mosha
    63
    Postime
    2,690
    Tashme "loja" e kritikes u hap dhe kjo sa me emocionon dhe "tremb", aq dhe me meson e kenaq. Pratolini nese do dhe besoj qe do doje ne vazhdimesi, mund te kontribuoje shume ne te mire te krijimtarise se gjithsejcilit. Tjeter gje jane ngacmimet e castit, qe me siguri e ka ne dore t'i anashkaloje. Vetem keshtu do ndjejme kulture ne debate dhe rritje cilesore ne krijimtari. Une besoj dhe pranoj kete nderhyrje me vend te kritikes dhe pershendes dashamiresit e saj. Respekt.

Citim Postuar m par nga Fiori Lexo Postimin
    Existence manque

Tik-tak, tik-tak

Nj or dhe prdllitja ime vrapon si e marr
    Asgj...ve tym I shpifur duhani
    Asgj ve tym.
    Gishtat e mi kutrbojn mrzitjen dhe ethshm prkunden neuronet
    Krkllitja e pendimit npr got i ngatrroi si mos m keq
    Sepse nuk ka asgj ve tym
    Krijoj me mijra Galatea dhe aty pr aty I shmb prap
    si kam prishur me mijra kala rre
    q me tim at' kam ndrtuar ans detit

Tik-tak, tik-tak.
    Urime Pratolin,
    poezi e filluar mire!

Vetemse ,ajo qe nga trysil u quajt dicka mes poezise dhe prozes se shkurter poetike, per mua s`eshte vecse Renja e Poezise.Eshte pikerisht kalimi nga poezia ne proze ku autori ,ate qe e ka filluar bukur (nga vargu tik tak deri te vargu i V-ste) e vazhdon me fjale pershkruese(qe s`jane me fjale poezie po proze ) qe s`e mbajne dot nivelin e filluar artistik!

Per mua kjo eshte poezi e filluar por jo e mbaruar!
    Me e rendesishmja : autori ka dore per poezi te mirefillta!Mirepo atij i duhet perkushtim me i madh, ne menyre qe inspirimet e castit ,jo vetem te filloj t`i shprehe me vargje te qelluara por edhe t`i vazhdoje ashtu deri ne perfundimin e poezise.
    Perndryshe, kjo ishte poezia qe me pelqeu me se shumti.
    Te tjerat disi s`i kapa si duhet.

Kjo poezi dhe Det-varr ishin poezite e mia te preferuara. Te tjerat s'me bene ndonje pershtypje. Perpjekja per rime "perfekte" ngushton vizionin e poezise/ndjenjes, rrjedhimisht shume prej tyre m'u duken shabllone. (Ky eshte mendimi im personal dhe jo profesional.) Si lexuese urrej "monotonine rimike" ne poezi.

Antarsuar
    10-01-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    724
    Kandili, e vleresoj kritiken tende.
    Eshte e vertete qe ritmi poetik bie pak ne mesin e poezise dhe kritika jote eshte e gjetur. Une do perpiqem ta perpunoj duke i dhene nje version tjeter ketij krijimi.

Lioness, te falenderoj per komentin tend !

i/e regjistruar
    Antarsuar
    12-07-2006
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    858
    Citim Postuar m par nga Lioness Lexo Postimin
    Kjo poezi dhe Det-varr ishin poezite e mia te preferuara. Te tjerat s'me bene ndonje pershtypje. Perpjekja per rime "perfekte" ngushton vizionin e poezise/ndjenjes, rrjedhimisht shume prej tyre m'u duken shabllone. (Ky eshte mendimi im personal dhe jo profesional.) Si lexuese urrej "monotonine rimike" ne poezi.
    ke shprehur edhe mendimin tim luaneshe (si eshte e mundur qe kemi gjithmone mendim te njejte ne te dyja?)

mua me duket se rima e kerkuar ta fut ne kornize mendimin....(flas per rastet kur rima eshte e kerkuar me sforco )

komplimente pratolini....

i/e regjistruar
    Antarsuar
    08-08-2007
    Postime
    197
    AUTORVE U DSHIROJ SHQETSIME POETIKE

Sipas venerimeve t mia, pra me sa kam mundur t vrej, vlersime lidhur me krijimet pjesmarrse n Konkursin Letrar, kan dhn edhe vet autort. Mendoj se kjo nuk sht n rregull. Ata duhet t jan vetm pjesmarrs, por jo edhe vlersues e votues.

A ka pasur mundsi t ndodh loja un ty, ti mua...?!

Mbase, kt vrejtje miqsore, moderatort do ta kuptojn si qllimir dhe n t ardhmn do t eleminohen kjo dhe ndonj dobsi eventuale.

I prshndes t gjith pjesmarrsit e konkursit duke u dshiruar shqetsime t mdha poetike...
    Sidoqoft, mirmngjes Jet!

Administratore Maska e Fiori
    Antarsuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,011
    trysil, konkursi u mbyll ne daten 25. Deri ne ate date, asnje autor nuk ka komentuar per shkrimin e tij Tani gjithcka eshte pas 'fakteve'...

Gezuar Festat
    Fiori

i/e regjistruar
    Antarsuar
    08-08-2007
    Postime
    197
    Sinqerisht, krkoj ndjes.
    Nuk kam shikuar datat, dhe nse sht ashtu si thua ti, sht mir ta fshini postimin fare.

Fiori, gzuar festat!
    Sidoqoft, mirmngjes Jet!

e kitht Maska e Rebele
    Antarsuar
    22-07-2004
    Vendndodhja
    kulpr
    Postime
    1,088
    Me pelqen kjo duhme e perhirte. Urime autorit!

Antarsuar
    10-01-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    724
    Faleminderit Rebele.
    Me perkedhel sedren menyra e thjeshte me te cilen e perkufizon gjendjen qe te jep poezia ime !

Pratolini

nuk e kuptoj fjalen perdellitje... deri me sot njoh " perdellim", por ketu sikur s'kane te njejtin kuptim. ideja e mungeses se peshes a ekzistences, eshte e rrahur shume. ndihet qe ka nje stil me te kujdesshem se tek shum poezi ketu, por mungon ajo gjeja qe e ben nje poezi te mire, roberuese, a goditese.

Carpe Vinum Maska e Zombi
    Antarsuar
    27-08-2007
    Vendndodhja
    Postime
    1,035
    Nga mijera anetare kane votuar nje numer minimal. Duhej te kishte me shume hapesire! Personalisht nuk kam votuar por voten time meriton Existence manque te tjerat ishin vetem renditje fjalesh!

URIME autorit!
    • The rest is silence.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

1. Ndarja e Maqedonis do t jet e pashmangshme
    Nga Faik n forumin Bashkpatriott e mi n bot
    Prgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 05-05-2009, 07:00
  2. Dalja nga ndarja e fese - Vizita e Papes fillim historik.
    Nga DYDRINAS n forumin Toleranca fetare
    Prgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 02-12-2006, 08:25
  3. Ndarja e fjalve n fund t rreshtit
    Nga sadete71 n forumin Gjuha shqipe
    Prgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 30-10-2006, 09:14
  4. Petersen: Ndarja e Kosovs nuk sht opsion
    Nga Albo n forumin shtja kombtare
    Prgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 01-03-2005, 18:39
  5. Ligjerohet ndarja e Mitrovices
    Nga Eni n forumin shtja kombtare
    Prgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 02-01-2003, 16:07

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

• Ju nuk mund t hapni tema t reja.
  • Ju nuk mund t postoni n tema.
  • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
  • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
  •