Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 24
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Existence manque - Ndarja Poezi 2007

  Existence manque


  Tik-tak, tik-tak…

  Nj or dhe prdllitja ime vrapon si e marr
  Asgj...ve tym I shpifur duhani
  Asgj ve tym.
  Gishtat e mi kutrbojn mrzitjen dhe ethshm prkunden neuronet
  Krkllitja e pendimit npr got i ngatrroi si mos m keq
  Sepse… nuk ka asgj ve tym
  Krijoj me mijra Galatea dhe aty pr aty I shmb prap
  si kam prishur me mijra kala rre
  q me tim at' kam ndrtuar ans detit…

  Tik-tak, tik-tak….
  Ndryshuar pr her t fundit nga Fiori : 06-12-2007 m 11:05

 2. #2
  mall Maska e bili99
  Antarsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  57
  Postime
  1,804
  Egzistence...i thone...bukur tik...tak... mendoj se vargjet do te jetojne edhe pas tik..takut te fundit te autorit, detyrimisht edhe autori permes vargjeve
  me nderime,
  bili99
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-08-2007
  Postime
  197
  Existence manque

  Autori i ktyre vargjeve n poezi ka nj prvoj.
  Shenjat, gjuha, mjetet artistike, dhe materiali shkrihen harmonishm n njsin poetike. Poe e quaj kushtimisht poezi, ngase ky krijim sht dika mes poezis dhe prozs s shkurtr poetike.
  Por, pr lexuesin pak ka rndsi gjinia. E rendsishme sht sesa na knaq stetikish nj krijim. Kujtoj se autori e provokon lexuesin, madje edhe at q nuk sht n gjendje t kap mir vlern.
  N kt poezi shihet se autori sht i prirur kah krijimi i tekstit t abstraksionit poetik, dhe gjithsesi shumshtresor.
  sht poezi e mir...

  Prshndetje t miqsore dhe suksese!
  Sidoqoft, mirmngjes Jet!

 4. #4
  Moderator Maska e Pratolini
  Antarsuar
  10-01-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  724
  Te falenderoj Trysil !
  E vleresoj opinionin tend. Sinqerisht do prisja me shume deshire edhe nje kritike rreth poezise per te kuptuar se ku calon.
  Pratolini

 5. #5
  Me vjen keq te arrij ne perfundimin, qe permbajtja e kesaj poezie eshte "asgje, vec tym", sic e thote dhe vete autori. Nuk percjell asnje emocion tek lexuesi, sado qe autori i saj kerkon te ngaterrohet neper fjale abstrakte. Ana ortografike eshte e nje niveli te ulet. Nuk ekziston asnje presje apo pike, ne vendin e duhur. Plus "I-ja" e madhe mes fjalive...qe vazhdon te me sjelle tek e njejta dore prozaike.

  Pershendetje dhe suksese ne te ardhmen!

 6. #6
  Moderator Maska e Pratolini
  Antarsuar
  10-01-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  724
  Faleminderit Pisha, por te jesh e bindur qe targeti te cilin une zgjedh per te me pelqyer dhe kritikuar ne te njejten kohe, nuk ka te beje fare me dike si puna jote !
  Te pershendes !

 7. #7
  Citim Postuar m par nga Pratolini Lexo Postimin
  Faleminderit Pisha, por te jesh e bindur qe targeti te cilin une zgjedh per te me pelqyer dhe kritikuar ne te njejten kohe, nuk ka te beje fare me dike si puna jote !
  Te pershendes !

  Lexuesin dhe kritikun, fatkeqesisht nuk mund ta zgjedhesh dot ti, ose une.
  Ti kerkon te eksperimentosh me krijimet e tua, ndaj te urova suksese ne te ardhmen, pasi momentalisht nuk terhoqi asnje lexues. Ky nuk eshte vetem mendimi im, por i numrit te votave (0) qe u arrit ne kete konkurs nga 64 votues.

  P.s Se fundi, kam nje emer, te cilin nuk mund ta "pishosesh" sipas qejfit.
  Njehere ironizon, apo ben shaka njeriu. Nese do perseritje, mund te gjesh moshen tende dhe vendin e duhur (por jo me mua).

  Te pershendes dhe une!

 8. #8
  Moderator Maska e Pratolini
  Antarsuar
  10-01-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  724
  E nderuar Palma !
  Ben gabim nese mendon se qellimi i pjesemarrjes sime ne kete konkurs ka qene te meritoja vota. Qe kete nuk do ta arrija une e kam pasur te qarte qe ne fillim dhe ky per mua eshte nje detaj shume dytesor ( por gjithsesi nje tregues i mire )
  Une respektova idene e Fiorit ( te cilen e vleresoj shume ), dhe per me teper isha i bindur se krijimi im do sillte dicka me alternative ne konkurim ( sic shpresoj te kete sjelle )
  Une i perkas nje zhaneri dhe nje formimi te tille letrar dhe artistik qe shume pak pelqehet nga masat, dhe per kete jam i ndergjegjshem.
  Ajo qe te tjeret nuk po kuptojne ketu eshte se kritika ime e rrepte, nuk eshte aspak dashakeqese por nje tentative per te sensibilizuar cdo krijues se ketu pervec anes masive, duhet te kemi edhe prirjet tona origjinale dhe ekscentrike, sado te papranueshme qofshin keto per te tjeret.
  Gjithsesi te falenderoj per kritiken tende !

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690
  Tashme "loja" e kritikes u hap dhe kjo sa me emocionon dhe "tremb", aq dhe me meson e kenaq. Pratolini nese do dhe besoj qe do doje ne vazhdimesi, mund te kontribuoje shume ne te mire te krijimtarise se gjithsejcilit. Tjeter gje jane ngacmimet e castit, qe me siguri e ka ne dore t'i anashkaloje. Vetem keshtu do ndjejme kulture ne debate dhe rritje cilesore ne krijimtari. Une besoj dhe pranoj kete nderhyrje me vend te kritikes dhe pershendes dashamiresit e saj. Respekt.

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-06-2006
  Postime
  354
  Citim Postuar m par nga Fiori Lexo Postimin
  Existence manque


  Tik-tak, tik-tak

  Nj or dhe prdllitja ime vrapon si e marr
  Asgj...ve tym I shpifur duhani
  Asgj ve tym.
  Gishtat e mi kutrbojn mrzitjen dhe ethshm prkunden neuronet
  Krkllitja e pendimit npr got i ngatrroi si mos m keq
  Sepse nuk ka asgj ve tym
  Krijoj me mijra Galatea dhe aty pr aty I shmb prap
  si kam prishur me mijra kala rre
  q me tim at' kam ndrtuar ans detit

  Tik-tak, tik-tak.
  Urime Pratolin,
  poezi e filluar mire!

  Vetemse ,ajo qe nga trysil u quajt dicka mes poezise dhe prozes se shkurter poetike, per mua s`eshte vecse Renja e Poezise.Eshte pikerisht kalimi nga poezia ne proze ku autori ,ate qe e ka filluar bukur (nga vargu tik tak deri te vargu i V-ste) e vazhdon me fjale pershkruese(qe s`jane me fjale poezie po proze ) qe s`e mbajne dot nivelin e filluar artistik!

  Per mua kjo eshte poezi e filluar por jo e mbaruar!
  Me e rendesishmja : autori ka dore per poezi te mirefillta!Mirepo atij i duhet perkushtim me i madh, ne menyre qe inspirimet e castit ,jo vetem te filloj t`i shprehe me vargje te qelluara por edhe t`i vazhdoje ashtu deri ne perfundimin e poezise.
  Perndryshe, kjo ishte poezia qe me pelqeu me se shumti.
  Te tjerat disi s`i kapa si duhet.

 11. #11
  Kjo poezi dhe Det-varr ishin poezite e mia te preferuara. Te tjerat s'me bene ndonje pershtypje. Perpjekja per rime "perfekte" ngushton vizionin e poezise/ndjenjes, rrjedhimisht shume prej tyre m'u duken shabllone. (Ky eshte mendimi im personal dhe jo profesional.) Si lexuese urrej "monotonine rimike" ne poezi.

 12. #12
  Moderator Maska e Pratolini
  Antarsuar
  10-01-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  724
  Kandili, e vleresoj kritiken tende.
  Eshte e vertete qe ritmi poetik bie pak ne mesin e poezise dhe kritika jote eshte e gjetur. Une do perpiqem ta perpunoj duke i dhene nje version tjeter ketij krijimi.

  Lioness, te falenderoj per komentin tend !

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-07-2006
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  858
  Citim Postuar m par nga Lioness Lexo Postimin
  Kjo poezi dhe Det-varr ishin poezite e mia te preferuara. Te tjerat s'me bene ndonje pershtypje. Perpjekja per rime "perfekte" ngushton vizionin e poezise/ndjenjes, rrjedhimisht shume prej tyre m'u duken shabllone. (Ky eshte mendimi im personal dhe jo profesional.) Si lexuese urrej "monotonine rimike" ne poezi.
  ke shprehur edhe mendimin tim luaneshe (si eshte e mundur qe kemi gjithmone mendim te njejte ne te dyja?)

  mua me duket se rima e kerkuar ta fut ne kornize mendimin....(flas per rastet kur rima eshte e kerkuar me sforco )

  komplimente pratolini....

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-08-2007
  Postime
  197
  AUTORVE U DSHIROJ SHQETSIME POETIKE

  Sipas venerimeve t mia, pra me sa kam mundur t vrej, vlersime lidhur me krijimet pjesmarrse n Konkursin Letrar, kan dhn edhe vet autort. Mendoj se kjo nuk sht n rregull. Ata duhet t jan vetm pjesmarrs, por jo edhe vlersues e votues.

  A ka pasur mundsi t ndodh loja un ty, ti mua...?!

  Mbase, kt vrejtje miqsore, moderatort do ta kuptojn si qllimir dhe n t ardhmn do t eleminohen kjo dhe ndonj dobsi eventuale.

  I prshndes t gjith pjesmarrsit e konkursit duke u dshiruar shqetsime t mdha poetike...
  Sidoqoft, mirmngjes Jet!

 15. #15
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011
  trysil, konkursi u mbyll ne daten 25. Deri ne ate date, asnje autor nuk ka komentuar per shkrimin e tij Tani gjithcka eshte pas 'fakteve'...

  Gezuar Festat
  Fiori

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-08-2007
  Postime
  197
  Sinqerisht, krkoj ndjes.
  Nuk kam shikuar datat, dhe nse sht ashtu si thua ti, sht mir ta fshini postimin fare.

  Fiori, gzuar festat!
  Sidoqoft, mirmngjes Jet!

 17. #17
  e kitht Maska e Rebele
  Antarsuar
  22-07-2004
  Vendndodhja
  kulpr
  Postime
  1,088
  Me pelqen kjo duhme e perhirte. Urime autorit!

 18. #18
  Moderator Maska e Pratolini
  Antarsuar
  10-01-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  724
  Faleminderit Rebele.
  Me perkedhel sedren menyra e thjeshte me te cilen e perkufizon gjendjen qe te jep poezia ime !

  Pratolini

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  13-11-2007
  Postime
  18
  nuk e kuptoj fjalen perdellitje... deri me sot njoh " perdellim", por ketu sikur s'kane te njejtin kuptim. ideja e mungeses se peshes a ekzistences, eshte e rrahur shume. ndihet qe ka nje stil me te kujdesshem se tek shum poezi ketu, por mungon ajo gjeja qe e ben nje poezi te mire, roberuese, a goditese.

 20. #20
  Carpe Vinum Maska e Zombi
  Antarsuar
  27-08-2007
  Vendndodhja
  Postime
  1,035
  Nga mijera anetare kane votuar nje numer minimal. Duhej te kishte me shume hapesire! Personalisht nuk kam votuar por voten time meriton Existence manque te tjerat ishin vetem renditje fjalesh!  URIME autorit!
  • The rest is silence.


Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Ndarja e Maqedonis do t jet e pashmangshme
  Nga Faik n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 05-05-2009, 07:00
 2. Dalja nga ndarja e fese - Vizita e Papes fillim historik.
  Nga DYDRINAS n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-12-2006, 08:25
 3. Ndarja e fjalve n fund t rreshtit
  Nga sadete71 n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-10-2006, 09:14
 4. Petersen: Ndarja e Kosovs nuk sht opsion
  Nga Albo n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 01-03-2005, 18:39
 5. Ligjerohet ndarja e Mitrovices
  Nga Eni n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 02-01-2003, 16:07

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •