Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Fundi im - Ndarja Poezi 2007

  Fundi im

  “Parajsėn e kemi nė Tokė”, mendoja dikur,
  Atėherė kur dashuria jonė ishte e fortė si gurr.
  Por mendimi ka ndėrruar, parajsa nė ferr u zhndėrrua
  Vetėm pėr njė gjė pendohem: ”pse jam dashuruar”.

  I zhytur nė dhimbje, vuajtje dhe dėshpėrim,
  Tė gjitha ėndrrat e mia tani mė s'kanė kuptim.
  E gjithė kjo tortuėr, ka edhe njė adresė,
  “Dashuri e dėshtuar, dashuri e pashpresė”.

  Nė jetėn time asgjė mė nuk shkon,
  Gjithēka e bukur duket se po perėndon.
  Provoj pėrsėri..mundohem..luftoj,
  Po mesazhi tash del mė i qartė: ”Un po mbaroj..”.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 05-12-2007 mė 12:43

 2. #2
  mall Maska e bili99
  Anėtarėsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  57
  Postime
  1,804
  Bukur ke thene per jeten, pas fundit te dashurise s'ka edhe aq jete qe quhet jete.Por, per vargje fundi i dashurise lind poete... me tone pesimiste por, vargje qe jetojne...
  me nderime,
  bili99
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Ēaushi
  Anėtarėsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  Nė Atdhe!
  Postime
  3,283
  Citim Postuar mė parė nga Fiori Lexo Postimin
  Fundi im

  “Parajsėn e kemi nė Tokė”, mendoja dikur,
  Atėherė kur dashuria jonė ishte e fortė si gurr.
  Por mendimi ka ndėrruar, parajsa nė ferr u zhndėrrua
  Vetėm pėr njė gjė pendohem: ”pse jam dashuruar”.

  I zhytur nė dhimbje, vuajtje dhe dėshpėrim,
  Tė gjitha ėndrrat e mia tani mė s'kanė kuptim.
  E gjithė kjo tortuėr, ka edhe njė adresė,
  “Dashuri e dėshtuar, dashuri e pashpresė”.

  Nė jetėn time asgjė mė nuk shkon,
  Gjithēka e bukur duket se po perėndon.
  Provoj pėrsėri..mundohem..luftoj,
  Po mesazhi tash del mė i qartė: ”Un po mbaroj..”.
  Kjo me pelqeu shume ...forca e ndjenjave ne dashuri radhite vargje te tilla, e pergezoj ate qe ka shkruar poezine.
  Dhuro shumė...e prit pak!

 4. #4
  Urime dhe nga une, per autorin/en.

  Suksese te metejshme!

 5. #5
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,875
  Urime dhe suksese!

  Respekte
  "Carpe Diem"

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2007
  Postime
  197
  Fundi im

  Dashuria ėshtė ēėshtje universale. Pra ėshtė e gjithkohėshme dhe gjithėhapsinore e trajtuar nga artist tė fushave tė ndryshme; por ndoshta mė sė shumti nga poetėt.
  Ėshtė vėshtir tė thuash diēka tė re.
  Nė poezinė nė fjalė as qė ka tendencė pėr tė thėnė diēka tė re. Tri katrena me njė tė folur tė rėndomtė ku shprehet dhimbja pėr humbjen e dashurisė, e cila shndėrrohet nė pesimizėm.
  Kjo ėshtė e tėra dhe do tė ishte e bukur, po tė ishte thėnė me frymėzim erruptiv, me mjete artistike, me gjuhė tė zgjedhur etj.

  Pėrshėndetje vėllazėrore!
  Sidoqoftė, mirmėngjes Jetė!

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-11-2007
  Postime
  18
  i ka thene ky shoku me lart shume mire difektet

  jo cdo grumbull fjalesh ben poezi, mbyllja e poezise eshte per tu vajtuar...

 8. #8
  e kithtė Maska e Rebele
  Anėtarėsuar
  22-07-2004
  Vendndodhja
  kulpėr
  Postime
  1,088
  Rima e jashtme (teper fillestare, pa perfshire ketu edhe disa gabime drejtshkrimore apo dialektizma qe vecse kufirin e krahines thyejne) e ve kete poezi ne shperpjesetim me subjektin.

Tema tė Ngjashme

 1. Ndarja e Maqedonisė do tė jetė e pashmangshme
  Nga Faik nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 05-05-2009, 07:00
 2. Dalja nga ndarja e fese - Vizita e Papes fillim historik.
  Nga DYDRINAS nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-12-2006, 08:25
 3. Ndarja e fjalėve nė fund tė rreshtit
  Nga sadete71 nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-10-2006, 09:14
 4. Moore: Ndarja e Kosovės, recetė pėr rindezje tė konflikteve
  Nga ARIANI_TB nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 26-04-2006, 23:53
 5. Petersen: Ndarja e Kosovės nuk ėshtė opsion
  Nga Albo nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 01-03-2005, 18:39

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •