Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Antonio Stradivarit - Ndarja Poezi 2007

  Antonio Stradivarit


  Tre familje n'Itali,
  Prodhonin violi.
  Veēan,Stradivari,
  Jetoi,punoi nė Kremone,
  Nėntėdhjet e tre vjet,
  Vlerėsonjėsit e thonė,
  Ishte vėrtet Mbret.
  Thellohej shumė nė gjeometri,
  Pėr tė,format o volumet,
  Mernin tepėr rėndėsi.
  S'kapte tinguj tė zakontė,
  Njė ngacmim i rėndomtė.
  Tingujt delikatė e pėrpinin,
  Pasionet kėtu i prinin.
  Nga tė tjerėt,kjo e dallonte,
  Askush nuk ja kalonte.
  Shkrihej bėhej njė me pyllin,
  Deri sa, ta gjente yllin.
  Pasi trungjet i ngacmonte,
  Kush mė ėmbėl, tingėllonte?
  Ky ishte margaritari,
  Lumturohej, Stradivari?
  E rrėmbente pėr nė shtėpi,
  Me pasion edhe durim,
  Kujdesej pėr trajtim.
  Mjeshtri prodhoi,
  Violinėn e tij,
  Krejt model i veēantė,
  Gjithė bota s'e kish parė.
  Krijoi harpa dhe kitara,
  Violina,violinēela,
  Pėr meloditė me tela.
  Shumė nga to,
  Sot egzistojnė,
  Ata qe i kane,
  E dinė si tė kėndojnė.
  Mjeshtrit modelin,
  Bota ja riprodhoi,
  Njėmijė kopje i krijoi.
  "Stradivari"
  I etiketoi.
  Kanė vite qė stėrviten,
  Origjinalet tė arijnė,
  Edhe sot ende ato,
  Me tė mjeshtrit,
  S'mund tė rrijnė.
  Instrumentat e artistit,
  Kudo qė janė,
  Harmoninė shpėrndajnė.
  Me forcė tingulli o fuqi,
  Mbi gjithēka,me pastėrti.
  E krijojnė lumturinė,
  Kur pėrhapin alegrinė.
  Nga qė tingujt tė ngacmojnė,
  Tė gjithė zėnė e kėndojnė.
  Hallet,streset ,
  I harojnė.
  Zhyten nė melodi,
  Ē'fantazi ē'kėnaqėsi?
  Nė kulmin e alegrisė,
  Instrumentet,kush dėgjon,
  Me nostalgji e thotė:
  "Stradivari rron".
  Ai mjeshtėr mbetet Mbret,
  Me ato vegla,ai s'vdes.
  Nė ka shėmbull,pėr cilėsi,
  Stradivari do kujtuar,
  Piedestal i pa harruar.
  Gjithkush e dinte si punoi,
  Pėr veglat qė krijoi.
  E urrente sasinė,
  Shkatėrronte cilėsinė,
  Natėn, e "ngriti" njė violi,
  Tek lodronte nė Ti Vi,
  Kėndonte e ēakorduar,
  Sa u "ngrit nga varri",
  S'e linin tė qetė,
  Ata tinguj sqepari?,
  "Pa dhe ngjarjet nė ekran,
  I mallkoi dhe u tėrbua,
  Filloi fliste me vete,
  Kjo botė s'qėnka pėr mua,
  S'mund tė hipėsh nė avion,
  Se tė vdes o tė rrėzon,
  Ē'gjen pėrpara,
  I rrafshon.
  Marin zjarr,
  I pėrvėlon.
  Tonelata mish i infktuar,
  Amerika, s' i ka pranuar?
  Nė Turqi rrėnka tėrmet,
  Mijra njerėz i vdes,
  Ca mė keq nė Afrikė,
  Femijėt vdesin ēdo ditė
  Ja dhe njerzit e droguar,
  Qė tė vjedhin e tė vrasin,
  Me instrumentat skarco,
  mė ngjasin.
  Me zė ējerė do kėndojnė,
  Veshet e mi s'mund,
  T'i dėgjojnė.
  Dy kullat madhėshtore,
  Ē'qenė ata qė i rrėzuan,
  Mijra familje tė pa fajshme,
  Pėrse i mjeruan?
  Mjeshtri s'mundej tė duronte,
  Ekranin kur e shikonte,
  Uli kokėn i mėrzitur,
  Tė zhdukej nga ishte,
  Nisur.
  "E dua botėn nė harmoni,
  Si kėndojnė veglat e mia,
  Do mė shihni pėrsėri,
  Nėse, lulėzon cilėsia."
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fiori : 05-12-2007 mė 12:58

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  08-08-2007
  Postime
  197
  Antonio Stradivarit.

  poezi kolazh

  Poezi e gjatė, nė stilin e kėngėve popullore epike, ku rimojnė vargu i parė me tė dytin, i treti me tė katėrtin; pra AA, BB, CC. Poezia i kushtohet maestros qė ndėrton violina, por rrėfimi ėshtė i stėrgjatur. Njė rrėfim i rėndomtė pa fuqi poetike. Nė gjithė krijimin hasen fare pak figura si: Shkrihej, bėhej njė me pyllin / Deri sa ta gjente yllin.
  Nė poentė tė krijimit krijohen plasar itje tematike dhe kėshtu dalin edhe tema tjera, prandaj poezia si e tillė ėshtė njė kolazh ēėshtjesh. Kjo i shkon pikturės, por jo poezisė.
  Veēori e mirė ėshtė se poezia jote nuk ėshtė e thatė, pra di tė rrėfesh. Rrėfimi, ani se do mund, mund tė bėhet poetik.


  Pėrshėndetja vėllazėrore dhe suksese!
  Sidoqoftė, mirmėngjes Jetė!

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  13-11-2007
  Postime
  18
  kur po e lexoja me ngjau me:

  mitrua kur u martua
  dy muaj ndenji me grua...
  e nuku u trashegua....etjetj

  eshte shek 21, ca beni keshtu?

 4. #4
  e kithtė Maska e Rebele
  Anėtarėsuar
  22-07-2004
  Vendndodhja
  kulpėr
  Postime
  1,088
  Uff, e lexova me ne fund - durimi im. Pafudesisht e gjate. Nejse, bejtjet qendrojne larg shijeve te mia. Nuk me pelqyen notat moraliste me te cilat permbyllet ky krijim.

Tema tė Ngjashme

 1. Ndarja e Maqedonisė do tė jetė e pashmangshme
  Nga Faik nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 05-05-2009, 07:00
 2. Dalja nga ndarja e fese - Vizita e Papes fillim historik.
  Nga DYDRINAS nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-12-2006, 08:25
 3. Ndarja e fjalėve nė fund tė rreshtit
  Nga sadete71 nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-10-2006, 09:14
 4. Hajduti I Mengjesit
  Nga eris nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 30-09-2004, 10:32
 5. Antonio Bellushi
  Nga dodoni nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 26-02-2003, 15:36

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •