Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 42
 1. #1
  At'qivia Maska e Flori
  Antarsuar
  12-03-2004
  Vendndodhja
  Tiran, Albania
  Mosha
  34
  Postime
  2,551

  mimi i buks n Tiran, 1 euro

  Vzhgimi i "Fiks Fare" n Tiran: Si po e shkelin ligjin prodhuesit dhe shitsit e buks  mimi i buks masive n Tiran arrin n 1 euro. Kaq rezulton t jet, nse llogaritet pesha e buks, e cila sht zvogluar me 400 gram, ndrsa mimi u rrit n 80 lek. Prej disa kohsh, bukpjeksit jan ndeshur me rritjen e mimit t grurit n tregun me shumic, me rritjen e mimit t karburantit, me t cilin vn n pun gjeneratort. Ende pa u rritur mimi i energjis, ai i buks ka arritur afrsisht n 1 euro.

  Nga ana tjetr, asnj gjemb nuk u ka hyr n kmb tregtarve, t cilt, me iniciativ t lir rrisin mimin e buks dhe ulin peshn e saj. Ata kan shkelur disa pika t ligjit t konsumatorit, d.m.th gjithkush mund t shes buk me peshe t ndryshme, por ajo (pasha) duhet t jet e shnuar n etiket. "Fiks Fare" bleu buk pothuajse n t gjitha dyqanet ku shitet ajo n kryeqytet. N shum pak dyqane, pesha e buks masive ishte 850 gram, n t shumtn e rasteve ajo peshonte 650 gram. N nj koh kur buka duhet t peshoj 1 kg. Nse bhet nj llogari e thjesht me mimin e shitjes s nj buke (bhet fjal pr bukn masive) dhe peshs s saj, rezulton q 1 kg buk tashm kushton 1 euro.

  Sipas drejtorit t Drejtoris s Supervizionit Metrologjik dhe Kalibrimit, z. Adrian Patusha, vet prodhuesit e buks kan pr detyr t vendosin peshn e mallit q nxjerrin n treg. Por kjo pesh pr bukn nuk duhet t jet posht limitit prej 850 gram. Po t studiohet tregu, nse ke nj peshore me vete, konstaton q shumica e bukve q shiten me mimin 80 lek jan nn kt kufi t lejuar. Zoti Patusha deklaron se nse ata si drejtori konstatojn raste t tilla marrin masa. Sipas tij, jan marr edhe masa ndshkimore, por shifra t sakta nuk jep. Ndrkoh, t gjitha dyqanet dhe furrat e buks duhet t ken t afishuar, gjithmon sipas ligjit, mimet e buks dhe peshn e tyre. Por n asnj dyqan nuk gjen dika t till. mimin e buks e mson nga vet shitsit.

  Madje, vet Drejtoria e Metrologjis dhe Kalibrimit nxori nj urdhres koht e fundit, t ciln ua drgoi t gjith prodhuesve dhe tregtarve t buks. N baz t saj, t gjith subjektet prodhues dhe tregtues t buks duhet t plotsojn detyrimet ligjore n fushn e metrologjis si vijon:

  - T bhet deklarimi i peshs s buks dhe mimi prkats i saj, duke i afishuar n vend t dukshm pr blersin pran do lloj buke;

  - Pesha reale e buks duhet t prputhet me peshn e deklaruar pr llojin prkats. Lejohet nj shmangie negative nga pesha e deklaruar, pr bukt e prodhuara 2 deri 4 or pas daljes nga furra, si m posht:

  - 6% pr bukt me pesh 300 deri 500 gram;
  - 30 gram pr bukt me pesh 500 deri 1000 gram.

  N rastet e ksaj shkeljeje parashikohen edhe masa ndshkimore n baz t ligjit Nr. 9135, dat 11.09.2003 "Pr mbrojtjen e konsumatorve". Kjo gjob varion nga 10 deri n 500 mij lek.  LIGJI


  Neni 4

  T drejtat e konsumatorve

  T drejtat baz t konsumatorve jan:

  a) e drejta e mbrojtjes s shndetit, mjedisit dhe siguris s jets;

  b) e drejta e mbrojtjes s interesave ekonomik;

  c) e drejta e ankimit;

  ) e drejta pr dmshprblim;

  d) e drejta e edukimit;

  dh) e drejta e njoftimit;

  e) e drejta e prdorimit t shrbimeve publike;

  ) e drejta e mbrojtjes ligjore;

  f) e drejta e organizimit n shoqata ose bashkime pr mbrojtjen e interesave t konsumatorit dhe e drejta e prfaqsimit n organet e tyre vendimmarrse.


  Neni 8

  Detyrimi pr njoftim

  1. Prodhuesit, shitsit dhe ofruesit e shrbimeve jan t detyruar, n kufijt e veprimtarive prkatse, ti japin konsumatorit t dhna t plota pr blerjen ose prdorimin e mallrave a t shrbimeve ekzistuese n treg.

  2. T dhnat duhet t jen t vrteta, t sakta, t qarta pr t gjitha karakteristikat e mallrave ose t shrbimeve dhe pr kushtet e tregtimit t tyre. Kto t dhna duhet t prmbajn:

  a) natyrn, identitetin e prodhuesit, mimin, cilsin, sasin, dobin, origjinn, afatin e prdorimit, mnyrn e prodhimit dhe t prdorimit, mnyrn e mirmbajtjes dhe garancin e mallrave dhe t shrbimeve;

  b) rrezikun e mallit ose t shrbimit, kur rreziqet nuk jan t kuptueshme pa paralajmrimin prkats.


  Neni 14

  Treguesi i mimeve

  1. T gjitha mallrat q i ofrohen konsumatorit duhet t ken t shnuar mimin e shitjes:

  a) pr mallrat e paketuara duhet t jepen mimi pr sasin e paketuar dhe mimi pr njsi;

  b) pr mallrat q nuk jan t paketuara dhe maten n prani t konsumatorit jepet vetm mimi pr njsi;

  c) n rastet kur mimi i mallit pr njsi sht i njjt me mimin e shitjes, sht e mjaftueshme vendosja e mimit t shitjes.

  2. Pr t gjitha shrbimet q i ofrohen konsumatorit sht i detyrueshm shnimi i mimit prfundimtar. Nse shrbimi prbhet nga disa pjes t ndryshme e t veanta, jepen mimi i secils prej tyre dhe mimi prfundimtar. Nse n astin e lidhjes s kontrats nuk sht dhn mimi prfundimtar, ofruesi i shrbimit sht i detyruar t tregoj metodn e prllogaritjes s tij.

  3. Treguesit e mimit t mallit ose shrbimit t ofruar duhet t jen t qart, t dallueshm dhe t lexueshm.

  4. mimi i shitjes s mallit ose shrbimit t ofruar jepet n lek edhe n rastet kur sht i shprehur n nj monedh tjetr.

  5. Pikat e ktij neni, me prjashtim t piks 4, nuk zbatohen pr mallra ose shrbime t prftuara nprmjet ankandit.

  Shqip
  Femra ne Sex:
  Akmerikanka: o yes o yes
  Gjermanja: ja gut ja gut
  Shqiptarja: "mos i trego kerkujt"

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  skandal,
  te abuzosh dhe me mimet e te mirave thelbesore, si buka....
  kesaj i thone te ecesh drejt evropes, do rrisim mimet qe te jemi si ata.
  qeveria nuk duhet ta lejoje nje gje te tille, po ku kemi qeveri ne thuaj, po bindem qe nuk e kemi 'do dite e me teper.

 3. #3
  1 Euro nuk eshte shume per nje buke, apo jo? Buka mire, po uji qe ketu tek ne eshte me i shtrenjte se gas-i . S'ka ku t'rri !
  Where does a thought go when it's forgotten?

 4. #4
  jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
  Antarsuar
  26-04-2005
  Postime
  1,633
  un vdes per buk. i panine tnrofet ene ca qofte zgare

  mir se uji o i shtrenj po na rasin ene ca taxa mrapa
  no glove no love

 5. #5
  ciao belli !!! Maska e donna76
  Antarsuar
  30-08-2005
  Mosha
  47
  Postime
  1,491
  vetem ne Tirane behet fjale ,apo ne te gjithe Shqiperin?


  megjithate keto cmime i rrisin spekulluesit e miellit nga importimi i tij. per mua perfitojne nga rasti se ne Shqiptaret e kemi buken pak te pazevendesueshme.
  ketu ne itali mjelli ka rene shume dhe industria ka krize.

  gjynah per buken se eshte kryesorja per nje popull.
  "Mi dissero che per farla innamorare dovevo farla ridere. Ma ogni volta che ride, m'innamoro io."

 6. #6
  jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
  Antarsuar
  26-04-2005
  Postime
  1,633
  done a e din ti se shum familje shqiptare ktu nusa e bojn buken vet nshpi. kur e kom nigju nfillim se kom besu po o e vertet
  no glove no love

 7. #7
  ciao belli !!! Maska e donna76
  Antarsuar
  30-08-2005
  Mosha
  47
  Postime
  1,491
  e di reee e di.
  mire ja bejne, t'ja lene buken ne dyqan atyre meskarenjve qe e rrisin.
  rrofshin nuset tona ...lol
  "Mi dissero che per farla innamorare dovevo farla ridere. Ma ogni volta che ride, m'innamoro io."

 8. #8
  jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
  Antarsuar
  26-04-2005
  Postime
  1,633
  ene kjo vallaj s'hahet. tvish nameriqi ene tbohesh fabrik buke si ke ali kelmeni hahahahahaa
  no glove no love

 9. #9
  Citim Postuar m par nga TikTak Lexo Postimin
  done a e din ti se shum familje shqiptare ktu nusa e bojn buken vet nshpi. kur e kom nigju nfillim se kom besu po o e vertet
  ??????????????..........lol

  Edhe une si puna jote tiktak maroj per buke. Por sjam e shendoshe si ty. Tani karthi s'jam...kete e ke kuptu deri tani.
  Kur erdhem ketu ne fillim qem tu maru per t'honger, se s'na pelqete buka. Kur filloi me na pelqy buka ktyne, harrojshim me e ble, se dyqani ishte larg e deshe i sahat me shku. Keshtu qe bleme makine buke. E kur mbetemi keq, ose edhe kur s'mbetemi ...lol...e bejme buken vete. Fut miellin kripen shqeqerin ujin vojin majane tek makina e lluku..lluku..bohet vete. Por ti mos e bej...se me icik djathe t'bardhe ajo buka e ngrofet ka me t'bo 200 kile.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 10. #10
  Citim Postuar m par nga TikTak Lexo Postimin
  ene kjo vallaj s'hahet. tvish nameriqi ene tbohesh fabrik buke si ke ali kelmeni hahahahahaa
  Nje kur do me fol ene ky. "Ali Kelmendi" s'bente buke. Kurse fabrika bukes, s'kishte emer militanti. S'kishte emer fare. lol
  Where does a thought go when it's forgotten?

 11. #11
  ciao belli !!! Maska e donna76
  Antarsuar
  30-08-2005
  Mosha
  47
  Postime
  1,491
  Po ajo buka e bere vet ka dhe lezetin e vet.
  mos kujto se kursejne ,se me furrin dhe gazin vete tek e tek puna.
  kurse na nje ane dhe derdh nga ana tjeter.
  ja kshuu
  "Mi dissero che per farla innamorare dovevo farla ridere. Ma ogni volta che ride, m'innamoro io."

 12. #12
  Une kom kursy shume me kte makine ne fakt. Ene paret i kam cu m'Zvicer.
  Where does a thought go when it's forgotten?

 13. #13
  Pasioni pr shkencn Maska e Qendi
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  2,102
  uuaaauuuuuuuu 1 Euro Nje Buk.
  Por Sa Njerez Vdesin Urie Atje More

 14. #14
  ciao belli !!! Maska e donna76
  Antarsuar
  30-08-2005
  Mosha
  47
  Postime
  1,491
  Citim Postuar m par nga MI CORAZON Lexo Postimin
  Une kom kursy shume me kte makine ne fakt. Ene paret i kam cu m'Zvicer.
  e ashtu ashtu eshte kurse' ne Amerik dhe derdh ne Zvicer.
  pasurini Evropen babam
  "Mi dissero che per farla innamorare dovevo farla ridere. Ma ogni volta che ride, m'innamoro io."

 15. #15
  shume njerez kerkojne qe te bejne leke kur eshte kofuzion....por shkaktari i gjithe kesaj rremuje eshte shteti. e dime te gjithe se pjesa me e madhe e lendeve te para vjen nga jashte vendit dhe shteti...siq ka bere gjithmone rrit doganen!!! se edhe ato do bejne leke apo jo??? ah te mjeret ne per ata politikane qe kemi se eshte ti heqesh qe te gjithe nga posti.e pastaj ata qe prodhojne buke thone qe rritet nafta(sepse do punojne me elektricitet..edhe ketu e ka fajin shteti qe sgaranton asgje prej gjeje per biznesin privat...e pastaj pretendojne qe ndonje firme e huaj te investoje ne shqiperi.kush eshte ai budalla qe te investoje ne shqiperi pa drita dhe uje???)
  shteti meqe ka organe,ka ligje ti vere qe te gjithe ne zbatim por DUHET qe tu siguroje edhe privatit kushtet minimale qe te punoje edhe ai.
  NQS shteti shqiptar nuk luan vendit do behet edhe me keq.

 16. #16
  i/e larguar Maska e Homza
  Antarsuar
  24-02-2006
  Vendndodhja
  Ne kat te siperm!
  Postime
  3,092
  Kan pare Tironsit mer, nuk prish pun/

 17. #17
  Aq me plas... Maska e Sa Kot
  Antarsuar
  19-12-2005
  Postime
  1,044

  Talking

  Merrni makina buke, blini mjell e maja, edhe beheni vete...

  Ne ketu ne Amerike kshu kemi perfunduar, ndryshe duhet te blejm nga ato te shpifurat si gjethe te holla fare.
  As qe du me dit!

 18. #18
  i/e larguar
  Antarsuar
  09-11-2005
  Vendndodhja
  France ...
  Postime
  6,159
  Sa mir ,mos hani buk se ju shnosh

 19. #19
  lum si ju o popull beni jet
  dihet mbani buk mos hani se ju shnosh top fare
  ajde roft shqiperia

 20. #20
  bubbly
  Antarsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,656
  Citim Postuar m par nga Sa Kot Lexo Postimin
  Merrni makina buke, blini mjell e maja, edhe beheni vete...

  Ne ketu ne Amerike kshu kemi perfunduar, ndryshe duhet te blejm nga ato te shpifurat si gjethe te holla fare.
  ku i ke buket e shpifura ketu ti mer ? I ke si ti duash ti , yammi . Si nuk pertoni njehere te beni buke vete ? Do thuash ti me makine , po ne makine kush do i hedh ato gjerat .. ? lool

  E mire se dhe ketej eshte 2 dollare e caaa eshte nje buke e vogel fare. Te mesohen dhe andej qe buke nuk hahet shume . lol

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Lista e 813 personave n krkim nga Interpoli
  Nga Albo n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 54
  Postimi i Fundit: 29-12-2014, 10:16
 2. Polifonia Popullore
  Nga Eni n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 18-07-2012, 15:27
 3. Libra te rinj
  Nga dodoni n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 89
  Postimi i Fundit: 11-01-2012, 21:14
 4. Kishat, Famullite dhe Misionet... ne Shqiperi, Kosove etj.
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 11-04-2006, 18:11
 5. Kishat dhe Misionet e Veprimit Katolik ne Shqiperi
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-04-2006, 16:50

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •