Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 53
 1. #1

  vdekja e embel (eutanasia)

  A jeni dakort qe te provokohet vdekja artificiale?
  Mundohuni ti bini sa me shkurt.
  Ndryshuar pr her t fundit nga DI_ANA : 03-05-2009 m 03:59

 2. #2
  MODERATOR Maska e Letersia 76
  Antarsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  OXFORD ENGLAND
  Mosha
  45
  Postime
  731
  Me mire ashtu artificiale ,se sa te vuash tere jeten tende ok
  Pr, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ket gjuh t Perends,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a ln ai fms;
  Edh atij i u thaft, po, goja,
  Qi e perbuz ket gjuh hyjnore;
  Qi n'gjuh t'huej, kr s'sht nevoja,
  Flet e t'veten ln mbas dore.

  AT Gjergj Fishta

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-07-2002
  Vendndodhja
  as vete se di ku jam, ka njeri te ma tregoje
  Postime
  92
  kjo po eshte teme

  do ishte hera e pare qe do mendoja per vdekjen si dicka te bukur.......
  Ti u duke ne jeten time
  si hijet e pikave te shiut
  Ti u zhduke nga jeta ime
  si hije e rrjedhshme me pike ne fillim
  S`eshte cudi qe ndonjehere
  te ndiejme dhe gabim
  .......................................

 4. #4
  si gjithmone nuk i kupton pyetjet
  oh me vjen keq
  pyetja eshte kjo me mire te vuash per tere jeten apo
  te iniktojne vdekjen rtificiale
  p.sh. nje njeri qe ndodhet ne nje stad vdekje por jo i vdekur
  dhe shpresat jane 0.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-07-2002
  Vendndodhja
  as vete se di ku jam, ka njeri te ma tregoje
  Postime
  92
  po po, per ate njeri e kisha dhe une (jo per veten)
  po si gjithmone si kupton pergjigjet
  keshtu vdekja do ishte dicka e bukur se do bente dicka te mire....
  po nejse.....
  Ti u duke ne jeten time
  si hijet e pikave te shiut
  Ti u zhduke nga jeta ime
  si hije e rrjedhshme me pike ne fillim
  S`eshte cudi qe ndonjehere
  te ndiejme dhe gabim
  .......................................

 6. #6
  _____
  Antarsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,623
  Vdekja artificiale do te ishte me e embel per mua.

 7. #7
  Shume shkurt do te doja te paraqisja anet pozitive dhe negative te
  opinioneve mbareboterore qe egzistojne sot:
  POZITIVE
  1) Me euthanasine besojne se njeriu do te kete te drejten te zgjedhe ose jeten ose vdekjen.
  2)Me euthanasine di t'i jepet fund jetes se atyre qe vuajne nese nuk perfitohet ndonje permiresim nag ana njerezore.
  NEGATIVE
  Mjekesia do te humbe misionin e saj te vertete qe eshte me do lloj menyre, tte ruaje jeten e njeriut. Njerez qe do te kene nevoja psikiatrike nuk do ta kene, perdeerisa do te munden te zgjedhin ligjshmerisht vdekjen, nen kushtet e nje depresioni psiqik.
  2) Disa te trete, do te vendosin nese do te jetoje apo jo nje njeri, duke duke i privuar atij mundesine e nje mrekullie. Sigurisht egzistojne dhe disa te tjere qe mbeshtesin anen pozitive, oferten e euthanasise dhe te kllonimit.
  Mendimi im personal eshte qe euthanasi nuk eshte nje zgjidhje e drejte, kjo per disa arsye qe u thane me lart dhe sepse fakti qe ne erdhem ne jete nuk ishte ne doren apo ne vullnetin tone, keshtu qe edhe vdekja duhet te jete dika fizike(natyrore), ndoshta eshte nje force e mbinatyrshme qe na e dha ate dhe ka te drejten te ne e marre...
  Give light and the darkness will disappear of itself.
  Erasmus (d. 1536)

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-04-2002
  Vendndodhja
  Po bredh ne koken tende tani!
  Postime
  1,270
  Kjo varet nga situata qe ndodhet personi. N.q.s nje person eshte i shendetshem cila eshte arsyeja qe te vdesi ne menyre artificiale apo natyrale. N.q.s nje person eshte i lidhur mbas makines se zemres, tubat e oksigjenit e ka neper hunde, kurrizi e "Prapanica" i jane mpire nga e ndenjura ne kurriz, c'fare jete eshte ajo? N.q.s nje person ndodhet ne ate pozite e per c'fare te duhet te rrosh disa ore me teper. Cili eshte shkaku, arsyeja e jetes?

  N.q.s nje person kerkon vdekjen e vet kur ai/ajo vuan thjesht nga nje depresion nervor, atehere zgjoje kete person ai ka nevoje per ndihme nuk ka nevoje te vdese.

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-05-2004
  Vendndodhja
  Itali
  Mosha
  43
  Postime
  7
  Mirmengjes Tim.
  Ke hapur nje argument delikat, per te cilin desh rrezikova te mos mbaroj tesin.
  EUTANAZIA, Eshte nje argument qe smund t'i jepet nje pergjigje te shkurter, vetem nese ti hap nje sondazh mund te pergjigjemi shkurt.Cmq per soddisfarti, ti do la risposta breve. SI SI SI SI SI SI

 10. #10
  gjithmone e me larg
  Antarsuar
  22-10-2004
  Vendndodhja
  tirana
  Mosha
  41
  Postime
  572
  Jam pro saj.
  cdo gje kalon, por sa e dhimbshme eshte ne momentin qe e perjeton

 11. #11
  ga ga Maska e bunny
  Antarsuar
  09-06-2003
  Vendndodhja
  U.K
  Postime
  935
  Tema qenka e vjeter- por interesnte
  Nuk jam as po as jo- pasi mendoj qe cdo situate duhet te meret me faktet e saja. Po te lejohet ligjerisht- ate mund ta marin ne dore shum njerez- edhe mund te abuzohet ne shum menyra te liga- po mos te lejohet edhe ne disa ceshtje te vecanta- me te vertete te ben te mendoshe- sa duhet te leshe dike te vuaj- kur nuk jane ne gjendje- ti japin fund jetes se tyre vete.

  E di qe ne disa vende te Europes- si Zvicera- ka hotele apostafat per kete pune- qe ti mund ta beshe vdekjen tende sa me te rehatshme- kur te dashurit tuaj po presin ato minuta jashte-

  Mendoj qe asnje nuk ka te drejte te mari jeten e dikujt- as edhe doktori- deri sa cdo gje te jete arsyetuar deri ne piken e fundit.
  How can she fall, if there is no one there to catch her

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,256
  po, po, po.


  c'u kuptua te mbash kufomen artificialisht ne jete?
  TBD

 13. #13
  Allahu te shikon kudo.... Maska e i fundit
  Antarsuar
  22-05-2006
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  244
  kurse une mendoj keshtu!
  QE JETEN SIKUR NUK JEMI NE GJENDJE TA JAPIM ATEHERE NUK DUHET EDHE QE TA MARIM,JETEN E JEP DHE E MER DIKUSH QE SHUME SHUME ... ME INTELIGJENT DHE I MESHIRSHEM ME KRIJESAT,VDEKJA ARTIFICIALE NE NJEFARE MENYRE QUHET VRASJE,+ QE JAM ME MENDIMET E PJESTAREVE ME SIPER QE DO HAPET NJE DERE E MADHE ABUZIMESH.DHE MOS TE GENJEHEMI SE VDEKJA DHE ARTIFICIALE NUK KA VUAJTJE.
  PESHENDETJE TE GJITHEVE

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Flora82
  Antarsuar
  17-04-2006
  Vendndodhja
  afer detit
  Postime
  899
  Citim Postuar m par nga i fundit
  kurse une mendoj keshtu!
  QE JETEN SIKUR NUK JEMI NE GJENDJE TA JAPIM ATEHERE NUK DUHET EDHE QE TA MARIM,JETEN E JEP DHE E MER DIKUSH QE SHUME SHUME ... ME INTELIGJENT DHE I MESHIRSHEM ME KRIJESAT,VDEKJA ARTIFICIALE NE NJEFARE MENYRE QUHET VRASJE,+ QE JAM ME MENDIMET E PJESTAREVE ME SIPER QE DO HAPET NJE DERE E MADHE ABUZIMESH.DHE MOS TE GENJEHEMI SE VDEKJA DHE ARTIFICIALE NUK KA VUAJTJE.
  PESHENDETJE TE GJITHEVE
  Dhe une ket bindje kam ,vdekja artificiale mund te quhet vrasje

 15. #15
  Perjashtuar Maska e mitjuk
  Antarsuar
  19-05-2005
  Vendndodhja
  Monaco
  Postime
  901
  tim
  hidhert

  Jeten ta fal zoti dhe ta merr zoti ,

  kshu qe shpejt te mendoshper ate qe thua ti lere ne heshtje se vdekja te gjen vet kudo qe te jeshe ahahhahaha rrespekte

 16. #16
  viva voce
  Antarsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758

  Euthanasia

  Eshte nje tregim me titull "Hotel Thanatos", i Xhek London(shpresoj nuk jam gabim me autorin). Shume interesant dhe e rekomandoj te lexohet me dashamiresi.
  Nje tjeter: film i Hitchcock 1965.Thanatos Palace Hotel
  Ideja e euthanasise eshte shume e vjeter, dhe prape te gjitha idete dhe diskutime e ndryshme konvergojne ne nje linje...neqoftese ligjerohet euthanasia, bashke me ate duhet te ligjerohet edhe institucioni qe do te kryeje proceduren(nuk po them vrasjen), bile se pari duhet te krijohet nje i tille. Mund te imagjinoni pak sa makaber eshte kjo...procedura e euthanasise eshte mjaft e komplikuar, keshtu edhe profesionistet duhet te jene njeres te shkolluar, pra duhet edhe nje shkolle qe te pregatite marresit e jetes.
  Dhe keta marres jetesh do te jene djelmosha apo vasha te reja qe neser do te dashurohen me pjesen tjeter te shoqerise ose me njeri tjetrin...dhe pastej do te behen prinder...STOP Kush nga ju pranon te jete ne kete rol...
  Jo! Jo, mos thoni qe kete pune duhet ta bejne mjeket...absolutisht JO!
  Mjeket mesojne si te luftojne semundjet dhe te triumfojne mbi vdekjen dhe jo ti bashkohen kesaj te fundit...do t'a humbiste kuptimin fjala mjek(mjekoj )therapist(therapevo.Gr) medico (medicare lat)...Duhet nje emer tjeter me rrenje nga ndonje gjuhe tjeter qe nuk eshte e planetit tone...
  Tema eshte mjaft e gjere. Une nuk hyra ne analizat psiko-analitike apo socio-religioze te cilave u kushtohet mjaft rendesi sot, por preka vetem disa aspekte praktike te veshtiresive qe lindin sikur...

  DP
  Ndryshuar pr her t fundit nga dp17ego : 08-06-2006 m 12:01
  sereno

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Renegata
  Antarsuar
  05-01-2006
  Vendndodhja
  perbri me ke
  Postime
  296
  tmer pa fud apo fund i temershem...........le te jete zgjedhje e gjithesecilit.

 18. #18
  viva voce
  Antarsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758

  Euthanasia

  Citim Postuar m par nga Renegata
  tmer pa fud apo fund i temershem...........le te jete zgjedhje e gjithesecilit.
  Po fjet me "llaf te azerte"...te te afrohet vdekja dhe pastaj te shohim sa mund te flasesh me epitafe.Megjithse une te uroj jete te gjate dhe te lumtur....

  E di ate prrallen qe flet pernje plake qe i ishte merzitur jeta dhe duke renkuar thote: eja o vdekje merrme...dhe vdekja qe rastesisht iu ndodh afer i cfaqet dhe i thote: erdha te te marr?....
  Kur je i ri dhe i shendetshem ke guxim te gjykosh lehte por kur te afrohet puna eshte ndryshe.
  Ka nje te vertete te pandryshueshme: Jeta ime eshte dhurate nga Zoti(Natyra) per mua dhe une mund te marr vendim personal per te nderprere ate apo jo...vec pa implikuar te tjeret.

  Do te vdeses-bej suicid, por mos bej te tjeret vrases.
  DP
  sereno

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-10-2003
  Vendndodhja
  Big Apple
  Postime
  1,256
  Citim Postuar m par nga dp17ego
  Po fjet me "llaf te azerte"...E di ate prrallen qe flet pernje plake qe i ishte merzitur jeta dhe duke renkuar thote: eja o vdekje merrme...dhe vdekja qe rastesisht iu ndodh afer i cfaqet dhe i thote: erdha te te marr?....
  DP

  edhe ti te "hazerte" e ke marre kte historine ...gjyshja ime (rahmet paste) ne darke thoshte "pse svdes une" ne mjes, pastaj "he dhe nje dite" lol
  TBD

 20. #20
  viva voce
  Antarsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  Citim Postuar m par nga Larsus
  edhe ti te "hazerte" e ke marre kte historine ...gjyshja ime (rahmet paste) ne darke thoshte "pse svdes une" ne mjes, pastaj "he dhe nje dite" lol
  Ashtu vertet, por me lere te tregoj nje histori te vertete. Ishalla nuk e lexon vete personi se do gjej belane pastaj.
  Ja si ka ndodhur: Ankohej vjerri cdo dite per dhimbje kycesh, dhimbje koke etj Meqe e kishte djalin doktor, sa vinte i biri nga puna i lutej:"Or bir, me jep nje hapje nga ato qe ke ti, qe te vdes e te shpetoj, se m'u ka merzitur jeta keshtu me keto dhimbje"
  Nusja qe e degjonte dhe qe rastisi te ishte edhe me humor, kur mbasi mbeti nje moment vetem me te vjerrin ne dhome i thote me ze te ulet:"O baba, po ti pse s'me thua mua, se e rregulloj une ate pune. Une kam nje shoqe farmaciste dhe i marr asaj nga ato hapjet...ajo ashtu ja beri edhe te vjehrres".
  U tremb plaku i shkrete dhe filloi te therrese te birin:"O Nevruz, o Nevruz(emrit ja futa kot) kjo nusja kerkon te me vdese....
  I biri e dinte se c'po ndodhte dhe erdhi duke qeshur ta qetesonte te jatin...Qe nga ajo dite plaku e mbylli gojen i shkreti, por edhe nusen e shihte me tjeter sy.

  Mund te imagjinosh ne Shqiperi, te themi ne Kavaje apo Korce, nje djale qe fton nje vajze diku dhe i prezantohet...une punoj euthanasist. Si do te jete reagimi i pales tjeter...Ua sa bukur duhet te kesh pune te mrekullueshme (Xhebrail demek)
  Cfare nuk pjell kjo mendja e njeriut.
  DP
  Ndryshuar pr her t fundit nga dp17ego : 08-06-2006 m 15:03
  sereno

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Mosmarrveshja n lidhje me SAKALEJN-IN
  Nga faruk9 n forumin Komuniteti bektashi
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 13-06-2009, 06:39
 2. Komploti boteror
  Nga ORIONI n forumin Historia botrore
  Prgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 31-10-2005, 12:59
 3. lirimi i Fryms
  Nga Matrix n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 59
  Postimi i Fundit: 12-08-2005, 12:55
 4. Shtypi Italian: "Liderat e Kosovs e Maqedonis, lidhje me Bin Laden"
  Nga Kosovari_78_Ca n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 23-05-2005, 22:16
 5. Vendet arabe dhe perendimi
  Nga Eni n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 67
  Postimi i Fundit: 10-09-2003, 08:47

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •