Close
Faqja 2 prej 13 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 258
 1. #21
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  BEFASIA


  FEMIJERIA E IBRAHIMIT


  Ishte nje femije i zgjuar dhe i gjalle. Mirepo, nuk kishte mundesi per t’u shkolluar. Babai i vdiq kur i kishte tre vjet. Rronte nje jete te mjerueshme, e ate e ushqente nena e vet, e cila edhe kujdesej per te. Punonte ne shtepi, duke tjerr lesh, te cilin pastaj do ta shiste ne treg, ne menyre qe te kishte mundesi qe nga disa derhem te fituar te bleje ushqim per vete dhe Ibrahimin. E gjora nene, nuk e dinte rendesine e diturise, se nuk ishte grua e ditur. E tere vemendja e saj ishte perqendruar ne ate qe te tjerre sa me shume lesh, qe te mund te fitonte per tesha dhe ushqim per vete dhe djalin e saj, Ibrahimin. Ndonjehere i shikonte femijet e fqinjeve si shkonin ne shkolle qe te mesonin shkrimin dhe leximin. Por, fare nuk kishte menduar qe ta dergonte djalin e saj ne shkolle qe atje te mesoje diq. Ibrahimi rritej dhe i kishte mbushur gjashte vjet. Nevojat e shtepise rriteshin e me to edhe nevojat e Ibrahimit. I duhej me teper veshmbadhje, tesha dhe ushqim. Per kete gje nena i tha: “Ibrahim, qfare mendon, te punesohesh ne menyre qe te fitosh diq?” Ibrahimi nuk e kundershtoi nenen e vet, se ishte shume besnik dhe i degjueshem. i tha asaj: “Si te thuash nene!”
  Te nesermen, shkuan tek nje tregtar dhe nena kerkoi nga ai duke e lutur qe ta punesoje djalin e saj Ibrahimin si ndihmes. Tregtari e pranoi me kusht qe Ibrahimi te jete punetore i zellshem dhe i sinqerte. Ajo iu pergjigj: “Djali im eshte rritur ne duarte e mia, i edukuar me dashuri ndaj punes dhe respektit!” Tregtari i besoi, keshtu qe Ibrahimit ia dha qelesat e dyqanit te tij te madh dhe kerkoi nga ai qe qdo dite te vije heret ne mengjes e ta pastroje dyqanin dhe ta rendite mallin.

  Ibrahimi me gezim e pranoi punen, dhe pa u lodhur punonte. Per fat te keq, tregtari ishte shume koprrac, dhe per qdo jave Ibrahimit i jepte nga nje derhem. Nje derhem nuk ishte i mjaftueshem per ushqimin, pijet dhe teshat e Ibrahimit. Per kete arsye Ibrahimi iu ankua nenes se tij per koprracine e tregtarit. Nena i tha se duhet te kete durim gjersa te mesoje zanatin e pastaj tregtari do t’ia rrise pagen.

  Kishte kaluar nje vit, e tregtari Ibrahimit i jepte ende meditje te njejte ā€“ nje derhem ne jave. Ibrahimi kishte vendosur ta leshoje ate tregtar dhe te kerkoje pune tjeter. Askush nuk deshironte ta pranonte, se tragtari u ishte kercenuar tregtareve te tjere duke u thene: “Ibrahimi eshte argat i imi! Kush e pranon ne pune, do ta nderpreje bashkepunimin me te dhe asnjehere s’do te flase me te!”
  Tregtaret ishin frikesuar nga ky kercenim, prandaj refuzonin qe ta punesonin Ibrahimin. Keshtu qe Ibrahimi kishte ngelur pa pune dhe rrinte ne shtepi i merzitur dhe plot brenga.


  MESIMET NE XHAMI


  Ibrahimi e kishte shprehi te shkonte ne xhami per ta falur namazin. Para xhamise, qdo dite pas namazit te drekes mbaheshin ligjeratat. Ibrahimi pas namazit, me vemendje e degjonte ligjeraten e dijetarit, keshtu qe e perbinte qdo fjale te tij ne lidhje me respektin ndaj prinderve, dashurise ndaj punes dhe deshires se qdo njeriu ta fitoje buken e vet. All-llahu xh.sh i ka urdheruar roberit e Tij qe te punojne dhe te fitojne per te jetuar, e jo te rrine pa pune.

  Nje dite, derisa po dilte nga xhamia, Ibrahimi filloi te mendonte per mesimet qe i jepte dijetari ne lidhej me punen dhe fitimin, ndaj e pyeti veten: “Une po rri si dembel e si mund te kem diq nese nuk fitoj ā€“ me duhet te punoj! U mundova te gjeja pune, mirepo tregtaret me refuzonin sa here qe kerkoja pune prej tyre.” Pastaj ne mendime u kthye nga ligjerata e dijetarit dhe mendoi se nuk eshte duke u munduar sa duhet. Mendonte se duhet te shkonte ne ndonje qytet tjeter, kur ne qytetin e tij te gjitha dyert i kishte te mbyllura. Bisedoi me nenen e vet dhe ia tregoi asaj vendosmerine e tij per te shkuar ne ndonje qytet tjeter per te kerkuar pune. Mirepo, nena e tij kishte frike per te, se ende ishte i vogel. Ibrahimi e bindi ate se eshte i afte te punoje jashte qytetit te tij dhe se nuk ka nevoje te merzitet per te. Nena e tij asesi te vendoste qe ta lejonte ate ta leshoje qytetin. Si te ndahej nga ai? Mirepo kur iu kujtua se si tregtaret jane sjelle ndaj Ibrahimit ne menyre te padrejte dhe kishin refuzuar qe ta punesojne ate, ne fund u desh te pranonte qe djali i saj te shkoje ne ndonje qytet tjeter per te punuar.

  KERKIMI I PUNES NE NJE QYTET TJETER


  Ibrahimi e caktoi diten e udhetimit dhe e luti nenen qe t’i pergatiste ushqim per rruge, per disa dite. Kur erdhi momenti i shkuarjes, e mori ushqimin per rruge, e kerkoi hallallin e nenes dhe kerkoi nga ajo qe ta luse All-llahun xh.sh. per te. E leshoi qytetin e vet dhe shkoi ne drejtim te panjohur.

  Udhetoi tere diten, aty-ketu pushonte nga pak nen hijen e lisave, hante dhe falte namaz dhe i lutej All-llahut xh.sh. qe te ndihmonte ne realizimin e qellimit te vet. Kthehej neper fshatra dhe kerkonte pune, mirepo per fat te keq, nuk gjente asgje, keshtu qe detyrohej te shkonte me tutje. Kaluan tri dite. Ibrahimi e harxhoi tere ushqimin e vet dhe e kishte humbur shpresen se do te gjente pune, ndaj ishte i deshperuar. Shpesh i binte ndermend ate qe e kishte ndegjuar nga dijetari ne xhami qe duhet te jete i vendosur dhe te vazhdoje te kerkoje pune. Kur fjeti ne hijen e nje lisi, pasi qe ishte i raskapitur nga rrugetimi i gjate dhe mungesa e ushqimit, erdhi nje njeri me disa dele dhe vendosi qe edhe ai te pushoje nen hijen e atij lisi te madh. E verejti Ibrahimin duke fjetur, u ul praen tij dhe nxori diq nga ushqimi per te ngrene. Ibrahimi u zgjua i frikesuar nga blegerima e dhenve. Mirepo njeriu i dha selam me butesi ne menyre qe ta qetesonte. Ibrahimi u qetesua, e njeriu e thirri qe te haje se bashku me te. Ibrahimi ishte i uritur keshtu qe i erdhi mire. Bariu pas kesaj u ngrit te mjele delet dhe i dha Ibrahimit qumesht e ky iu falenderua ngrohtesisht per te gjitha keto. Njeriu e pyeti Ibrahimin se nga po shkonte, e ky te gjitha ia tregoi me rend. Njeriu buzeqeshi dhe tha: “Mos u merzite, nese do pune do ta gjesh ate tek une, e une do te paguaj mire!” Ibrahimi i befasuar e pyeti se qfare pune eshte ajo, e njeriu iu pergjigj se duhet t’i ruaj delet. Ibrahimi iu gezua kesaj pune, e sidomos per ate se do te punonte tek ky njeri i mire dhe zemergjere. E pranoi punen me gjithe zemer dhe shkoi me ate njeri ne fshatin e tij. U vendos tek ai, e qysh te nesermen e mori nje kope te vogel qe t’i ruante ne nje livadh. I ruante delet neper kodra dhe lugina, e para mbremjes kthehej ne shtepi.

  Ibrahimi ishte punetor i ndergjegjshem. Punet e veta prej bariu i kryente me nder dhe zell, edhe pse duhej ruajtur delet nga ujqit e uritur.
  Aty e kishte gjetur fatin dhe rehatine. Rashidi, per te cilin punonte Ibrahimi, ishte shume i drejte me te, ndersa punen mire ia pagunte. Me Ibrahimin sillej sikur me djemte e tij. Ibrahimi Rashidin e konsideronte si baba, ndaj e kishte harruar qytetin e tij. Megjithate shpesh here i kujtohej nena dhe deshironte qe edhe ajo te jete me te, ne menyre qe te kenaqej edhe ajo me gjithe keto te mira qe i kishte.

  Kishin kaluar tri vite qe kur Ibrahimi ishte tek Rashidi. Kopeja e Rashidit ishte rritur. Por, Ibrahimi deshironte ta shihte nenen e vet, ndaj kerkoi leje nga Rashidi qe ta vizitoje ate. Ai iu pergjigj: “Nuk ka problem, shko dhe vizitoje nenen tende. Rri atje nje muaj, e pastaj kthehu se me duhesh. Ne ty kam shume besim!” Ibrahimi i premtoi se do te kthehej.

  KTHIMI NE SHTEPI

  Si pjese te fitimit te cilen e kishte merituar duke punuar tre vjet tek Rashidi, Ibrahimi i mori me vete disa dele. Pjesen tjeter te mbetur te deleve e la te Rashidi , si amanet se do te kthehej. U pershendet me te dhe shkoi ne shtepi tek nena e vet.

  Keshtu Ibrahimi arriti ne shtepi me delet e veta dhe diqka prej te hollave ne xhep. Nena iu gezua shume, sepse kishte filluar te pyeste veten se ne mos i kishte ndodhur diq atij, se mos kishte pesuar dikund ose ka vdekur? Asnjehere, prej se kishte shkuar, nuk kishte marre asnje lajm. Per kete arsye, gezimi i saj tani ishte i papershkruar. E perqafoi dhe i tha: “Shume me ke munguar dhe per kete isha brengosur dhe merzitur. Mos u largo me nga une.”

  Ibrahimi i tha: “Nene kam punuar tek nje njeri i mire dhe zemergjere. Ishte njeri shume fisnik, dhe shume mire me paguante, e tek ai kam lene edhe njehere kaq sa i kam sjelle ne shtepi prej deleve dhe i kam premtuar se do te kthehem!”
  Nena e nderpreu: “Sado qe ti te me flasesh per nderin dhe per fisnikerine e Rashidit, nuk dua qe perseri te shkosh se nuk do te mund te duroj edhe nje ndarje me ty!”

  Ibrahimi e degjoi nenen e tij dhe vendosi qe te mos kthehet tek Rashidi. E pyeti se qfare do te punonte ketu, e nena i tha: “Puno qfare te duash, shko ne treg dhe shiti keto dele. Bleje nje gomar dhe shfrytezoje per bartje, puno si hamall.”
  Ibrahimi veproi ashtu siq i tha e ema, dhe filloi te punoje si hamall.
  Nje pjese te fitimit e shpenzonte per vete dhe nenen e tij e pjesen tjeter e kursente. Nga kursimi e kishte blere nje shtepi e pastaj u martua.
  Puna e tij ishte t’ua barte njerezve gjerat e tyre ose grurin gjer ne mulli.


  FAMILJA E IBRAHIMIT

  Numri i anetareve te familjes se Ibrahimit shtohej, keshtu qe pas dhjete vjet martese i kishte pese femije, e me te dhe gruan e tij jetonte edhe nena e tij. Harxhimet per ushqim, tesha dhe per shkollimin e femijeve shtoheshin.

  Ibrahimi ishte i vendosur qe femijet e tij te jene te ditur, qe te mos jetojne si ai pa shkolle dhe injorante. Prandaj duhej siguruar femijeve te vet qdo gje qe ishte e nevojshme per mesim, si dhe ushqimin dhe veshje.

  Nje dite gjersa shkonte me gomarin e vet te ngarkuar me thaes te rende me grure, duke e detyruar te ecte me shpejte, gomari u rrezua, ra ne toke dhe shume shpejt ngordhi. Ibrahimi u merzite shume, dhe filloj te mendoj se qfare do te bente tani kur nuk e ka gomarin, e nuk ka as para te kursyera qe te mund ta blente tjetrin. Erdhi ne shtepi, i merzitur dhe i zhgenjyer me lot ne sy. Duhej ta ushqente familjen, e nuk mund te fitonte. Nuk dilte nga shtepia, kurse femijet e tij i kishte kapluar frika, se babai i tyre tanime ishte i varfer.

  Kur e pa ne kete gjendje, nena e tij plake iu drejtua me keto fjale: “Ibrahim, biri im, perse rri keshtu si grua? Asnjehere nuk te kam pare keshtu te pashprese dhe te papune, e te mos dalesh nga kjo situate. Shko te kerkosh pune!”

  Ibrahimi iu pergjigj: “Qfare te bej, kur gomari me te cilin kam punuar dhe kam fituar, me ka ngordhur. Ku do ta marr tjetrin?”

  “Duhet te besh qmos per te fituar, e jot e rrijsh dhe te vajtosh. A nuk te kujtohet kur si femije shkove ne nje vend tjeter per te kerkuar pune? E tani je burre i forte dhe ke familje te madhe mundesh pa punuar? Femijet i ke te uritur!” Ketu Ibrahimit iu kujtua Rashidi dhe delet e veta te cilat i kishte lene tek ai. Menjehere u ngrit, duke shpresuar se mendimi i tij ndoshta realizohet, I tha nenes: “Do te shkoj perseri tek Rashidi, tani m’u kujtua, delet e mia jane tek ai. Nese mi kthen ato do te mund te bleje nje gomar!” Nena i tha atij: “Tani te ra ndermend Rashidi dhe delet e tua? Qdo gje mund te kete ndryshuar pas gjithe ketyre viteve. Si do te mund t’i thuash se pas gjithe ketyre viteve ti ke dele tek ai? Kush e di, ndoshta edhe ka vdekur. Mendo diqka tjeter!”

  Pas kesaj, Ibrahimi u ul i brengosur, duke humbur shpresen.


  BEFASIA

  Ate nate Ibrahimi nuk mund te flinte. Plot brenga dhe merzi te madhe, mendonte se qka do t’u jepte femijeve te vet neser per te ngrene. Sa e kishte kapluar gjumi, iu paraqiten para syve te tij delet te cilat i kishte lene tek Rashidi ā€“ sikur blegeronin per rreth tij dhe e therrisnin qe t’i merrte ato. I gezuar mendonte se si do ta perqafonte njehere nje qengje pastaj tjetrin. Mirepo, per fat te tij te keq kjo ishte vetem nje enderr. Tere naten kur zgjohej ishte me brenga, e nese e kaplonte gjumi perseri ne enderr e therrisnin delet.

  Ne mengjes vendosi te shkonte ne fshatin e Rashidit. Kerkoi leje nga nena e tij, u pershendet me gruan dhe femijet e tij dhe u nis per ne rruge. Pasi qe fshati ishte zhvilluar dhe ishte ndryshuar shume, filloi te pyeste per Rashidin. Atje kishte arritur pas tri ditesh. Kur erdhi te shtepia e Rashidit, kur ja, Rashidi. Rashidi rrinte ne nje kodrine dhe i shikonte delet e veta, te cilat e kishin mbushur luginen. Ibrahimi iu afrua, i dha selam dhe i tha: “Zoteri, une jam Ibrahimi a po me njihni?”

  Rashidi ne kete iu pergjigj: “Mire se vjen! Shume mire me kujtohesh!”
  Ibrahimi vazhdoi: “A ju kujtohet zoteri, se tek ju i pata lene disa dele. Tani me duhen!”

  Rashidi buzeqeshi dhe e pyeti: “Pse shkove e me nuk u ktheve, e me pate premtuar se do te kthehesh?”

  Ibrahimi iu pergjigj: “E degjova nenen, e ajo nuk me lejoi te kthehem. Kerkoi te mbetem me te. E degjova dhe mbeta me te. Tani kam ardhur tek ju qe te m’i ktheni delet e mia, All-llahu te dhente qdo te mire!”

  Rashidi i tha: “Shiko ne kete lugine dhe me thuaj se qfare po sheh!”
  Ibrahimi i tha: “Delet tuaja!”
  E Rashidi i tha: “Ato jane te tuat. Merri dhe shko ne shtepi!”
  Ibrahimi iu pergjegj: “Une i kerkoj vetem delet e mia. Ishin kater apo tri dele, ju mua me thoni: “Merri delet te cilat e kane mbushur tere kete lugine!” Ibrahimi tha: “Q’eshte me ju, mesuesi im?! A me perqeshni?”

  Rashidi iu pergjigj seriozisht: “ E them te verteten, asnjehere askend s’e kam perqeshur, e as ty tani. Keto jane delet e tua. Jane rritur dhe jane shtuar e tani jane keto te gjitha qe po i sheh. I kam ruajtur dhe jam kujdesur per ty, se ndoshta nje dite kthehesh dhe i merr ato. E falenderoj All-llahun, ke ardhur ne momentin e duhur! Biri im, tani jam shume plak dhe kasha frike se do te vdes para se t’i kthej delet. Merri delet dhe kthehu, All-llahu te ndihmofte. Kthehu, Zoti te bekofte!”
  Ibrahimi ishte shume i gezuar dhe falenderues ndaj tij.
  “Keto dele vlejne me mija dinare. Falenderimi dhe lavderimi i takon All-llahut, jam bere shume i pasur! Femijet do te jene te lumtur kur do te me shohin. Ende ka ne kete bote njerez te mire dhe te ndershem. I falenderuar qofte All-llahu!”

  MESIMET E TREGIMIT


  1. Femija musliman duhet t’I nenshtrohet nenes se vet, si shperblim per mundin qe ajo ka dhene per te.
  2. Rinia muslimane duhet te inkuadrohet neper seksione dhe shoqata neper xhamia ne te cilat mesohen diturite dhe leximi I Kur’anit.
  3. Duhet t’u bejme mire te varferve dhe skamnoreve, sikur qe kete e kishte bere bariu me Ibrahimin, kur e kishte gjetur nen lis.
  4. muslimani nuk duhet ta keqperdore besimin qe I eshte dhene, por duhet te kete vetebesim ne vete, sikur qe kishte Ibrahimi ne punen e tij si bari.
  5. Myslimani duhet ta fitoje buken e tij ne menyre hallall, po qofte edhe nese duhet dhene mund te madh. Muslimani nuk guxon te jete I kenaqur me fitimin haram.
  6. I riu musliman nuk guxon te udhetoje e ta lere nenen vetem, nese ajo nuk e lejon kete.
  7. Muslimani asnjehere nuk e humb shpresen. Ai qdo here duhet t’I mbeshtetet All-llahut te Lartesuar dhe nuk guxon te jete dembel.
  8. Muslimani nuk guxon te haje pasurine e te tjereve ne menyre te palejuar, por te veproje ashtu siq veproi Rashidi.
  9. Kur muslimani fiton shume pasuri, kjo nuk guxon ta mashtroje, por duhet ta falenderoje All-llahun, sikur qe kishte vepruar Ibrahimi kur Rashidi ia dha nje kope te madhe me dele.
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e LOGIC
  Anėtarėsuar
  22-01-2006
  Postime
  732
  Faleminderit
  1
  6 falenderime nė 5 postime
  All-llahu xh.sh te shperblefte Fisnik, vella per keto tregime me vler...
  Selam
  A known mistake is better than an unknown truth.

 3. #23
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Qfare je, karote, veze apo kokerr e kafes ???

  Vajza i ankohej babait ne jeten e saj te rende, dhe se nuk dinte si t’i perballoje gjithe ato probleme dhe veshtiresi te jetes, si nuk mund te gjeje me force t’i luftoje, posa ta zgjidh nje problem, menjehere para saj paraqitet tjetri me i rende se ai i pari.


  Babai i saj i cili me profesion ishte kuzhinier, e mori dhe e qoi ne kuzhine, i mori tri ene, i mbushi me uje dhe i vendosi ne zjarr. Pas pak uji ne ato ene filloi te vloje. Ne enen e pare e vendosi nje karotw, ne enen e dyte nje veze ndersa ne te treten disa kokrra te kafes, pastaj i la te zihen per nje kohe.
  Vajza nuk kishte durim, sepse nuk e dinte se q’donte t’i tregonte babai i saj me kete prove.
  Babai e qkyqi shporetin, e largoi karoten nga uji dhe e vendosi mbi tavoline, te njejten gje e beri me vezen dhe me kokrrat e kafes. E shikoi vajzen dhe e pyeti: “Qka po sheh”?
  - “Po e shoh nje karot, nje veze dhe disa kokrra te kafes”, u pergjigj ajo.
  Kerkoi nga ajo t’a preke karoten dhe e pa se karota ishte shume e zbutur dhe e brisht, pastaj kerkoi nga ajo qe t’a qeroje vezen, ajo e pa se veza ishte e forte dhe e zier. Pastaj kerkoi qe t’i merr ere kafes, kur e ndjeu aromen e kendshme te saj ajo buzeqeshi.
  - Por q’ka do te thote e gjith kjo”? pyeti e quditur.
  “Dije, bija ime, se edhe karota, edhe veza po edhe kafja kan kaluar po te njejtin proqes, duke luftuar me te njejtin armik - “ujin e vluar” por secila prej tyre u ballafaqua ne menyra te ndryshme.
  Karota ishte e forte, por shumw shpejte eshte zbutur dhe u dobesua nga uji i nxehte.
  Vezen e ruajti levozhga e saj e forte, por edhe ajo per nje kohe te gjate eshte zier ne ujin e vluar dhe kaloi nga gjendja e lenget ne ate te forte.
  Perderisa qeshtja e kafes eshte krejt tjeter. Kokrra e saj mbeti e njejte, perkundrazi, ajo ia doli qe t’a ndryshoje ujin. Po ti ??
  Qfare je? karote, e cila ne dukje eshte e forte, por kur perbellet me pengesa te vogla dhe veshtiresi menjehere dobesohet dhe e humb forcen.
  Apo i perngjet vezes,me zemer te bute e cila kur perballet me probleme behet e forte. Levozhga jote (pjesa e jashtme) nuk ndryshon, por ndryshon brendia jote, ashtu qe zemra jote mbetet e forte dhe e hidhur.
  Ose, ndoshta je sikur kokrra e kafes, e cila e ndryshoi ujin e vluar (perderisa ai ishte burimi i dhembjes) ashtu qe e beri te shijshem dhe i japi arome te bukur. Nese je sikur kokrra e kafes, rrethin tend do ta besh me te bukur, me te vyeshem. Ti do t’ia lehtesosh veshtiresite vetes, ashtu qe ajo do te behet lehtesi ne vend te veshtiresise, problemit, brenges apo pikellimit.
  Mendo, bija ime, ne qfare menyre do te ballafaqohesh me te gjitha problemet dhe veshtiresite e kesaj bote.
  Qfare do te jesh, karote, veze apo kokerr e kafes ?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 11-12-2007 mė 12:14
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 4. #24
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  FORCA E BESIMIT: Allahu eshte Falesi me i Madh

  Transmetohet se ne ditet kur Musai alejhi selam endej me Beni Izraelet ne shkretetire, nje thatesire e madhe kaploi. Se bashku, ata i ngriten duart drejt qiellit duke u lutur per shi. Por per ēudi te Musait as. dhe te atyre aty, pak re te shperndara ne qiell u zhduken krejt, nxehtesia u leshua edhe me mbi ta dhe thatesira po ashtu.

  Iu shpall Musair as. se ne mes tyre gjendej nje njeri qe nuk i bindej Allahut subhanehu ue teala per me shume se 40 vjet. "Thuaj qe te largohet vete ai nga bashkesia juaj", i tha Allahu svt. Musait, "dhe vetem atehere Une do te derdh shiun mbi ju."

  Keshtu Musai as. thirri njerezit dhe u tha: "Nje njeri mes nesh nuk i eshte bindur Allahut per 40 vjet. Vetem pasi ai te dali vete dhe te largohet nga turma, Allahu do te na leshoje shiun." Burri priti duke pare majtas e djathtas me shprese se po del dikush tjeter te thote qe ai eshte, por askush nuk po dilte. Djerse filluan t'i dalin dhe ai e dinte se behej fjale per te.

  Burri filloi te mendoje se nese nuk tregonte gjithe njerezit do te vdisnin nga etja, por nese dilte para turmes do te turperohej pergjithmone.

  Ashtu ne heshtje i ngre duart me nje sinqeritet te madh qe nuk e kishte ndier me pare dhe me lotet qe i ridhnin ne faqe tha: "O Allah me meshiro! O Allah m'i mbulo mekatet! O Allah, me fal!"

  E ndersa Musa as. dhe njerezit e tjere po prisnin qe nje njeri te dale para turmes si mekatari, rete u mblodhen ne qiell dhe shiu filloi te bjere mbi ta. Musai as. e pyeti Allahun svt. "O Allah, Ti na bekove me shi edhe pse mekatari nuk e tregoi se kush eshte." Allahu svt. iu pergjigj: "O Musa, eshte per shkak te pendimit te atij njeriu qe une bekova gjithe Beni Izraelet me uje."

  Musai as. duke dashur te dije se kush eshte ky njeri i bekuar pyet: "Ma trego se kush eshte ky njeri O Allah!" Allahu svt. pergjigjet: "O Musa, Une ia fsheha gjynahet ketij njeriu per 40 vjet, a mendon se do t'ia nxjerr pasi ai u pendua?"
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 5. #25
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-08-2007
  Postime
  1,285
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Nėnvizime nga njė libėr nė formė kalendari, i vitit 2006

  Imam Rrabani ka thėnė:

  Ka dy mėnyra pėr t`u ruajtur nga haramet:
  E para: Tė ruhemi nga ato gjynahe tė cilat i kryejmė ndaj Allahut;
  E dyta: Tė ruhemi nga ato gjynahe qė i kryejmė ndaj njerėzve
  dhe krijesave tė tjera.
  Pjesa e dytė ėshtė mė e rėndėsishme. Allahu nuk ka nevojė pėr
  asgjė dhe ėshtė shumė mėshirues.

  Rregullimi i botės

  Njėri njė tė diel e merr gazetėn dhe vendos atė ditė ta kalojė nė shtėpi.
  I biri nguli kėmbė qė tė dalin nė piknik. Babai pėr ta hequr qafesh tė birin,
  e grisė copė-copė njė hartė nga fundi i gazetės dhe i thotė tė birit:
  -Kur ta rregullosh hartėn, dalim.
  Babai kishte menduar se ai kėtė nuk do tė mund ta bėnte tėrė ditėn.
  Pas dhjetė minutash i biri:
  -Babi, dalim e ndreqa.
  -Si ėshtė e mundur?- pyeti babai.
  -Fare e lehtė, tha djali, pas hartės kishte qenė njė foto
  e njė njeriu, e regullova njeriun e ashtu u regullua
  edhe bota sipas njeriut.

  Liqeni i ēuditshėm (Liqeni i Lutit)

  Deti i Vdekur ndodhet 400 metra nėn nivelin e detit.
  Thellėsia mė e madhe e tij 400 metra ėshtė 800 metra nėn nivelin e detit.
  Sasia e kripės arrin nė 30 pėrqind. Ne detrat tjerė nuk e kalon
  3,4 pėrqind. Njeriu qė nuk di not ne kėtė ujė nuk mbytet.
  Nė tė nuk ka fare gjallesa.
  Thuhet se edhe zogjtė qė fluturojnė mbi tė ngordhin.


  Receta pėr tė jetuar 100 vjet

  Mbani pastėr trupin, ushqimet, rrobat
  Jetoni nje jetė tė qetė familjare.
  Mos harroni se mjalti ėshtė ilaq I shumė sėmundjeve.
  Ēdo ditė konsumoni nga 500 gr fruta, ose perime.
  Flini heret dhe nė tė njėjtėn kohė.
  Qėndroni larg alkoolit, duhanit dhe drogės.
  Mos u inatosni pėr gjėra tė vogla.
  Pini ēdo ditė sa mė shumė ujė tė pastėr.
  Hani ēdo ditė ngapak nė tė njėjtėn kohė.
  Mos pėrdorni shumė kripė e as shumė ilaēe.
  Kur bėn punė tė vazhdueshme, duhet tė bėsh edhe pushime.
  Mos pėrdorni shumė mish, qumėsht, yndyrė dhe vezė (pini mė shumė kos)
  Ruhuni nga ambientet shumė tė ftohta e shumė tė nxehta dhe nga amnbientet me shume korent, Ndoshta eshte fjala pėr shkujė.
  Shėtisni ēdo ditė nėpėr ambijent tė pastėr.
  N.q.s. nuk hiqni dorė nga mishi, pėrdorni mish pule e peshk.
  Pėrdorni sa mė shumė karotat, spinaqin, majdanozin, sallatėn jeshile…

  Ēorapet e pasanikut

  Njė pasanik ia lė amanet tė birit qė ta varroste me ēorape.
  Kur ka ndonjė problem ta hap zarfin dhe ta gjejė pėrgjigjen.
  Kur vdiq pasaniku, djali deshi ta varroste me ēorape, por
  hoxhallarėt nuk pajtoheshin. Djali hapi zarfin qė i pati lėnė
  babai dhe lexoi:
  “Bir siē po e shikon edhe vet, unė megjithėse isha kaq i pasur
  nuk po marr asgjė me vete, as njė palė ēorape. Tani ti mendo
  vet pėr tė tjerat”.

  Pejgamberi ( Muhamedi a.s.)ka informuar pėr tė ardhmen:

  Muzika do tė pėrhapet kudo;
  Forcat e ruajtjes do tė shtohen;
  Do tė dalin pije alkoolike me emra tė ndryshėm…
  Rritjes sė qenit do t`i kushtohet mė shumė kujdes sesa rritjes sė fėmijės;
  Nėse pėrhapen gratė e kėqija, pėrhapet zinaja (kurvėria) njerėzit do tė sėmuren nga sėmundje ngjitėse tė panjohura;
  Do tė shtohet anarkia dhe vdekja;
  Do tė ngrihen nė detyra tė paaftėt;
  I pasuri do tė respektohet nga pasuria;
  Nuk do tė respektohen tė moshuarit;
  Ujku do tė vihet prijės i deleve;
  Njerėzit do tė bėjnė marėdhėnie me gratė buzė rrugės…

  E ēka mendoni a janė sot kėto preezente nė mes nesh?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gimi3 : 03-06-2008 mė 12:45

 6. #26
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-08-2007
  Postime
  1,285
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Alkooli

  Njė fajtor e fusin nė njė dhomė me njė vajzė te re, me njė djalė tė ri, me njė shishe raki dhe i japin njė thikė. I thonė: zgjidh, rakinė, ta dhunosh vajzėn apo ta therėsh djalin. Ai hamendet, por gabon rėndė. E pin rakinė, pastaj e dhunon vajzėn dhe e mbytė edhe djalin.


  Qesja e lagur

  Gruaja pėr ēdo punė bėnte bismilah. Burri ia jep njė qese me para. Ajo Bismilah-e fut nė arkė. Mė vonė burri tinėz gruas i merr parat dhe i fut diku nė ujė. Mė vonė don ta hedh nė provė gruan, ia kėrkon paratė. Ajo Bismilah e hap arkėn i gjen paratė nė kuletėn e lagur.. Burri shtanget nga habia.

  Bariu e pema e mollės

  Njė bari ( i vetėm)kishte mbėltuar njė mollė. E ujiste me ujin e abdesit. Pema u rrit e jepte fryt. Sa herė kalonte nėn tė, i binte nga njė mollė plakut dhe e hante. Njė ditė, nuk i ra molla. Plaku ia kėrkoi, por kot. Nisi tė qante sikur fėmija, pse ishte hidhėruar molla e nuk i jepte tė hante. Kur kaloi pak mė tutje e vėrejti se kishte ndryshuar hėna dhe se ishte dita e parė e ramazanit.


  Kėshilla tė arta

  Njeriu mė i mirė ėshtė ai qė nuk ia thyen zemrėn askujt.
  Puna mė me vlerė ėshtė shėrbimi qė i bėjmė fesė sonė.
  Edhe po tė bėsh shumė ibadete, pėrsėri bėj teube.
  Njeriu i afrohet Allahut duke marrė dua.
  Ajo qė u jep mundime tė gjithėve ėshtė mendjemadhėsia.
  Ta shikosh fytyrėn e besimtarit ėshtė ibadet.
  Tė mendosh shumė vdekjen tė zgjatė jetėn.
  Ai qė nuk falėnderon njerėzit nuk falėnderon dot as Allahun.
  Allahu e lartėson atė qė tregohet modest. Atė qė ėshtė mendjemadh e pėrul.
  Nėse Allahu i jep dikujt ndjenjen e mirėsisė, ai kryen vetėm punė tė mira.
  Tė mėsosh diēka nga feja ėshtė mė e vlefshme se tė kryesh 100 herė umre.
  Kush i mbulon tė metat e njerėzve, Allahu teala ia mbulon gjynahet e tij.
  Ai qė nuk i zbaton urdhėrat e Allahut, edhe po tė thotė se e do Allahun, nuk ėshtė e vėrtetė.
  Tė shohėsh me inat besimtarin, tė mbash dikė me gojė, t`i thyesh zemrėn dikujt, apo tė mendosh keq pėr ndonjė njeri ėshtė hak i njeriut.
  E vetmja mėnyrė pėr tė shpėtuar nga e mbajtura me gojė ėshtė tė kėrkosh hallallin nga ai qė e ke mbajtur me gojė.
  Pėrhapja e tė drejtės ėshtė si t`i nisesh njė rruge pa fund. E keqja pėrhapet si era.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gimi3 : 03-06-2008 mė 12:47

 7. #27
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Te Pergjigjem Robi Im...

  Pyeti Musa a.s. nje dite Zotin e tij: "O Zot.. Si i pergjigjesh Ti robit Tend mekatar nese te therret.. "O Zot"?
  U pergjigj All-llahu i madheruar te derguarit dhe robit te Tij: "I them... te pergjigjem robi im, te pergjigjem robi im, te pergjigjem robi im."

  Me pas pyeti Musa a.s. All-llahun e madheruar perseri: "O Zoti im si i pergjigjesh Ti robit tend te mire nese te therrret e te thote "O Zot"?
  I tha All-llahu i madheruar: "I them: "Te pergjigjem robi im".

  I tha Musa: O Zot, te thirri robi jot mekatar e Ti i the "te pergjigjem robi im" tre here, e kur te thirri robi jot i mire Ti i the "Te pergjigjem robi im" vetem nje here?
  I tha All-llahu i madheruar: "O Musa! Kur me thirri robi im i mire u mbeshtet tek punet e tij te mira, ndersa kur me thirri robi im mekatar u mbeshtet ne meshiren Time"

  Thuaj: O roberit e mi te cilet I keni bere padrejtesi vetes suaj mos hiqni shprese nga meshira e All-llahut!

  Dhe se fundi; All-llahu na mundesofte te bejme ato vepra te cilat Ai i do dhe eshte i kenaqur prej tyre.
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 8. #28
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Nura dhe Fustani me Lule

  Shėnim: Kjo histori bazohet nė njė ngjarje tė vėrtetė.

  ***
  Nura motra ime, e ngjashme me mua nė fytyrė dhe me shtat si selvia e ka zakon tė lexojė Kur'an vazhdimisht. Tė kėrkosh pėr tė nuk e gjen nė asnjė vend tjetėr vetėm se nė dhomėn e faljes nė ruku, nė sexhde, me duar tė ngritura lart nga qielli. Kėshtu nė mėngjes e kėshtu nė mbrėmje, kėshtu nė mesnatė. Asnjėherė nuk lodhet e as mėrzitet.

  Ndėrsa unė isha shumė e interesuar tė lexoja revista artistike e romane, apo duke pare video me shumicė aq shumė saqė mė ėshtė mėrzitur. Ka disa gjėra tė cilat mė janė mėrzitur. Nuk i kryej detyrimet e mia plotėsisht dhe me faljen e namazit nuk jam nė rregull.

  E fikja videon mbasi kisha kaluar tre orė duke shikuar filma tė ndryshėm. Ezani i namazit tė sabahut po thirret nė xhaminė pranė shtėpisė. Vajta pėr nė krevat. Dėgjova motrėn tė mė thėrriste nga dhoma e faljes. "Urdhėro, ēfarė do moj Nura?" Mė tha nė mėnyrė tė prerė: "Mos fli para se tė falėsh sabahun". "Ooh... do edhe njė orė tė futet namazi i sabahut. Ezani qė dėgjove ti tani ishte ezani i parė."

  Kėshtu ishte ajo edhe para se tė sėmurej me kėtė sėmundje tė keqe e cila ia ka prishur gjumin. Mė thirri: "Hajde o Hėna pranė meje." Nuk mundem nė asnjė mėnyrė te kundėrshtoj kėrkesėn e saj. Sinqeriteti dhe ēiltėrsia e saj nė tė folur duket qartė. "Ēfarė do?" - "Ulu", mė tha. "Ja u ula- po tani"? Me zė tė ėmbėl mė tha: "Gjithsecili do ta shijojė vdekjen dhe Ditėn e Gjykimit do t'ju paguhet plotėsisht shpėrblimi juaj." (Nga Sure Ali Imran, ajeti 185). Heshti njė moment dhe pastaj mė pyeti: "A nuk beson ti se do tė vdesėsh?" "Sigurisht qė besoj", iu pėrgjigja. "A nuk beson ti se do tė llogaritesh pėr ēdo tė madhe e ēdo tė vogėl? O motra ime, a nuk ke frikė nga vdekja dhe tmerret e saj. Vdekja nuk njeh moshė dhe nuk ka kohė tė caktuar." Iu pėrgjigja me zė tė frikėsuar: "Unė kam frikė nga errėsira e ti mė frikėson edhe nga vdekja si tė fle gjumė unė tani? Unė mendova se mė thirre pėr tė mė thėnė se re dakort qė tė vish me ne nė pushimet tona verore". Papritur u pėrgjigj duke thėnė, thėnie me tė cilėn mė goditi mu nė zemėr. "Mundet unė tė udhėtoj kėtė vit larg nė vend tjetėr... Ndoshta, o Hėna. Jeta ėshtė nė dorė ta Allahut." E ja plasi tė qarit. Iu kujtua sėmundja e saj e keqe dhe se doktorėt i kishin thėnė babait diēka secrete, ndoshta sėmundja e saj nuk do ta cojė gjatė. Por kush i tha asaj? Apo zemra ia ndien njė gjė tė tillė.

  "Ēfarė po mendon?" Mu drejtua kėtė herė me zė tė ashpėr. "A mendon ti se unė po ti them kėto fjalė se jam e sėmurė? Nė asnjė mėnyrė unė mund tė jem mė jetėgjatė se askush tjeter.. kjo ėshtė nė dorė tė Allahut. Po ti sa do tė jetosh? 20 vjet, 40 apo 100. E ēfare pastaj? Nuk ka dallim ndėrmjet nesh. Tė gjithė do tė shkojmė, do ta lėmė kėtė bote (dynjane) per te shkuar nė xhennet ose pėr nė zjarr. A nuk e ke dėgjuar thėnien e Allahut tė Madhėruar "Kushdo qė do tė largohet prej zjarrit e do tė futet nė xhennet me tė vėrtetė ai ka fituar." (Sure Ali Imran, ajeti 185). U gdhifsh shėndoshė e mirė. Si tha keshtu u ngrit e shkoi. Zėri i saj ende mė tringėllon nė vesh "Allahu tė udhėzoftė mos harro namazin."

  ***
  Ora 8 e mėngjezit. Tė trokitura nė derė. Ky nuk ėshtė orari i zgjimit. Tė qara e klithma. O Allah ē'ka ndodh?! Gjėndja e Nuras ėshtė keqėsuar dhe babai e ka ēuar nė spital. Nga ora 1 e drekės. Telefonoi babai nga spitali. Nėse mundeni hajdeni pėr vizitė tek Nura tani, shpejt. Nėna mė tha se zėri i babait nuk ishte si zakonisht, ka ndodhur dicka. U veshėm shpejt e shpejt.

  Ku ėshtė shoferi..? Hipėm me shpejtėsi.. a nuk ėshtė kjo rrugė nė tė cilėn dilja pėr tė shėtitur dukej e shkurtėr ē'ka ajo sot pse kaq e gjatė..? Nėna pranė meje bėn dua pėr tė pa pushim.. ajo ėshtė me tė vėrtetė vajzė e mirė dhe e sjellshme.. nuk e ka parė tė humbė kohėn kot asnjėherė. Arritėm tek dera e jashtme e spitalit.. njė i sėmurė rėnkon.. njė tjetėr i aksidentuar me makinė.. njė i tretė me sy tė mbyllur nuk e di a ėshtė akoma nė dunja apo ka shkuar nė ahiret?! Pamje tė ēuditshme nuk i kisha parė asnjėherė..

  I ngjitėm shkallėt me shpejtėsi.. Ajo ėshtė nė dhomėn e urgjencės e unė do t'u coj atje –na tha njė infermjere- po ti mos u bėj merak I tha ajo nėnės se tani ėshtė mė mirė mbasi i kishte rėnė tė fikėt. Nuk lejohet qė tė futet tek ajo mė shumė se njė person. Kjo ėshtė dhoma e urgjencės.

  Nė mes tė atij grumbulli doktorėsh e nėpėrmjet njė dritareje tė vogėl e cila formohet me hapjen e derės, shikoj sytė e motrės sime Nura e cila shikon nga unė, e nėna qėndron pranė saj nė kėmbė.. mbas dy minutash nėna doli e cila nuk mundi me i pėrmbajt lotėt. Mė lejuan qė tė futem tė pėrshėndes motrėn por me njė kusht qė mos tė flisja me tė shumė. Dy minuta mjaftojnė pėr ty- mė thanė.

  "Si je o Nura? Ti mbrėmė ishe mirė. Ē'ka ndodhi me ty?" U pėrgjigj mbasi mė shtrėngoi dorėn: E unė tani jam mirė uelhamdulilah.. Elhamdulilah porse duart tua janė tė ftohta. Isha ulur nė cep tė krevatit e i preka kėmbėt.. I largoi ato prej meje.. mė fal nėse tė bezdisa i thashė.. jo nė asnjė mėnyrė por mu kujtua thėnia e Allahut tė Madhėruar ku thotė: "Dhe kėmbėt do tė bashkohen me njėra-tjetėrn.(tė mbėshtjella nė qefin). Tek Zoti yt do tė jetė kthimi atė ditė." (El-Kijameh 29.30.)

  Bėj dua' pėr mua shumė o Hėna. Ndoshta sė afėrmi do tė takoj ditėt e para tė ahiretit. Kjo rrugė ėshtė e largėt, e punėt e mia tė pakta. Lotėt mė rrodhėn kur dėgjova ē'ka ajo tha.. qava aq shumė saqė mė humbi vetėdija.. nuk pushova sė qari...

  ***
  Me perėndimin e diellit, nė kėtė ditė tė pikėlluar, mbas njė heshtje tė gjatė nė shtėpinė tonė, u futėn tek unė vajza e hallės dhe vajza e tezes. Shpejtėsi fjalėsh. Numri i njerėzve u shtua.. zėrat u pėrzien.. e vetmja gjė qė mėsova se.. Nura vdiq.. prej atij momenti dhe mė pas nuk e di as kush erdhi e as kush shkoi e as ēfarė thanė..

  O Allah ku jam unė dhe ē'ka po ndodh.. nuk isha nė gjendje as tė qaja, lotėt mu thanė.. mbas pak mė njoftuan se babai mė kėrkonte me qėllim qė tė pėrshėndesja motrėn pėr tė fundit herė.. nė momentin kur e putha nuk mu kujtua asgjė tjetėr vetėm se pamja e saj nė momentet e fundit.. mu kujtua fjala e saj..{ e kėmbėt do tė bashkohen me njėra-tjetrėn}. E kuptova se me tė vėrtėetė { tek Zoti yt do tė jetė kthimi atė ditė}.
  Nuk mė kujtohet tė kem shkuar nė dhomėn e saj tė faljes vetėm se atė natė. Nė ato momente mu kujtua ajo e cila me mua ndau mitrėn e nėnės e ne binjakė..kujtova atė e cila mė shoqėroi nė shqetėsimet e mia.. atė e cila me largoi prej meje vėshtirėsitė e kėsaj jete.. atė e cila shumė bėri dua' pėr mua pėr udhėzim.. atė e cila lotėt I rridhnin pa pushim kur mė fliste pėr vdekjen dhe hallet e saj pėr llogarinė etj...

  Kjo ėshtė nata e parė pėr tė nė varr.. ky ėshtė Kur'ani i saj..kjo ėshtė sixhadja e saj.. ky ėshtė fustani i saj me lule tė cilin e pati blerė pėr ditėn e dasmės.. ky ėshtė… e kjo ėshtė… E kujtova atė dhe shumė qava pėr ditėt e mija tė humbura..qava shumė pa ndėrprerje.. e luta Allahun tė mė mėshirojė e tė mė falė pėr tė kaluarėn.. Luta Allahun ta pėrqėndrojė atė nė varrin e saj ashtu sikur mė kishte porositur pėr dua'..

  Papritur pyeta vetveten.. po sikur tė isha unė e vdekur? Si do tė ishte gjendja ime? Nuk kėrkova pėr pėrgjigjen e pyetjes shumė pėr shkak se frika ma mbuloi zemrėn. Qava me ngashėrim. Allahu Ekber. Allahu Ekber. Ezani i sabahut po thirret. Por sa bukur kėtė herė!

  U ndjeva shumė e qetė kur unė pėrsėritja atė ē'ka thoshte muezini. Mbaroi ezani. U ngrita e fala namazin e sabahut... fala namazin e lamtumirės... sic e fali motra i cili ishte namazi i fundit pėr tė. Fillova tė falem prej aty ku e la motra.

  E tani nėse gdhihem nuk e pres mbrėmjen. E nėse ngrysem nuk e pres mėngjesin.
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 9. #29
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  KĖSHTU PUNOHET PĖR ISLAM

  (Tregimi i njė gruaje nė Brazil)

  Njė punė biznesi dhe unė u gjenda nė Sao Paulo tė Brazilit. U vendosa nė njė hotel afėr qendrės islame tė kėtij qyteti, dhe njė herė, shkova edhe nė xhami tė kėsaj qendre pėr ta falur namazin e sabahut. Moti ishte i ftohtė dhe me shi por me tė hyrė nė xhami trupin dhe shpirtin tim disi e kaploi njė ngrohtėsi e thellė. Por mė befasoi prania e njė gruaje e cila ishte ulur nė fund tė xhamisė me njė mindil mbi kokė dhe me rroba joislame. Mu duk disi e ēuditshme dhe nė kokė me silleshin pyetje por arritja me kohė nė namaz ndali rrjedhėn e kėtyre pyetjeve. Ishim vetėm tetė falės, dhe njėri nga ne, afėr tė 50-ve, pas namazit u ngrit dhe me njė anglishte tė rrjedhshme foli e tha: Jam nga Zelanda e Re dhe ushtroj detyrėn e avokatit. Kam lindur atje nga prindėr muslimanė. Pasi qė u rrita u njoftova me Islamin e vėrtetė dhe jo atė trashėgimtar. Pėrjetova njė kėnaqėsi tė veēante dhe u bėra kureshtar qė t’i thėrras edhe tė tjerėt nė Islam qė kėshtu ta largoj barrėn pėr kėtė nga supet e mia. U caktova qė tė predikoj Islamin nė internet. Bisedova me shumė njerėz, njė prej tė cilėve ėshtė edhe ajo grua nė fund tė xhamisė. Bisedėn e filluan rreth profesionit. Edhe ajo ėshtė avokate. Mė pas bisedat tona vazhduan pėr fe dhe besime. Ia sqarova mirėsitė dhe veēoritė e Islamit dhe pas disa muaj predikimi e diskutimi ajo pajtoi, me vullnet dhe besim, ta pėrqafon fenė islame. Meqė ajo nuk kishte gjetur dikė qė do t’i ndihmonte nė kėtė rrugė tė re dhe pas kėrkimit tė qendrave fetare islame, qė kishte gjetur vetėm njė dhe atė tė mbyllur, u frikėsova se ndoshta vendosmėria e kėsaj gruaje pėr Islam do tė zbehet kėshtu qė erdha drejtpėrdrejtė nga Zelanda e Re tė prezantoj nė publikimin e Islamit tė saj, pėr mėsimin e disa parimeve kryesore tė fesė, si dhe pėr vėnien e saj nė kontakt me disa muslimane kėtu. Po tė mos kisha disa punė shumė me rėndėsi nė Zelande tė Re do tė qėndroja disa ditė kėtu. Frika se mos vdekja do ta rrėmbejė ndonjėrin prej nesh para se ta realizojmė kėtė qė thashė mė detyroi tė ngutem nė kėtė gjė. Ajo tash do tė vjen dhe para jush do tė shqiptoje shehadetin-deklaratėn islame para jush.
  Erdhi gruaja dhe shqiptoi shehadetin.
  Tash u qetėsova- tha njeriu. Mua mė duhet tė kthehem nė Zelande tė Re ndėrsa kėtė grua ua lė amanet ju. Mbetet pėrgjegjėsi juaja ndihma dhe pėrkrahja e saj.
  Njė vendas u ngrit dhe tha: Unė e marrė pėrsipėr atė. Unė jam i martuar me braziliane dhe ajo do tė qėndroj tek gruaja ime....
  Mė kapi njė rrėqethje nė trup ndėrsa lotėt e mia kishin vėrshuar fytyrėn time. Vėrejta se edhe ata qė ishin pranė meje tė gjithė qanin...Qanin ngase ende paska njerėz qė pėr hirė tė shpėtimit tė njė shpirti nga zjarri i Xhehennemit japin ēdo gjė qė kanė; tė mirėn e tė shtrenjtėn. Kishte njerėz qė qanin nga gėzimi, e kishte qė qanin edhe nga turpi ngase nuk kishin bėrė asgjė pėr kėtė fe. Pėr fund mos harroni se ky thirrės musliman ka pėrshkuar gjysmėn e globit pėr ta falur me ne namazin e sabahut nė Sao Paulo, dhe tash, unė dhe ti, ēfarė kemi bėrė?
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 10. #30
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Tregimi i nje vajze nga Shqiperia qe pranoj Islamin.

  Njė vajzė e kthyer nė Islam


  ... guximi qėndron tek e buzėqeshura, atėherė kur zemra qan. N.q.s bota tė jep 1000-arsye pėr tė qarė, t'i jepi 1001 arsye pėr tė qeshur, sepse nuk ka natė aq tė gjatė e tė errėt qė tė ndalojė lindjen e diellit.

  Stela Cufaj


  Isha vetėm 5-vjeē kur babai im vdiq nė njė aksident rrugor. U rrita me nėnėn time ortodokse dhe katėr motrat e mia. Qė fėmijė ne frekuentonim kishėn, e kjo na tėrhiqte tej mase. Vitet kalonin, e unė gjithmonė e mė shpesh shkoja atje, sepse doja tė ndieja praninė e Zotit, kėrkoja dashurinė e tij, qė tė mė shėronte plagėn e zemrės, plagėn e njė jetimeje tė vogėl. Kėrkoja Zotin, praninė e tij, ēdo natė, ēdo sekondė, por nuk e gjeja dot…


  Kur mbarova klasėn e 8-tė, u largova nga Shqipėria pėr nė Kosovė, qė tė studioja piano. Nė atė vend mbizotėronte Islami dhe mua m'u deshėn muaj qė tė gjeja njė kishė. Atje shkoja shumė shpesh, madje drejtoja grupin e fėmijėve dhe bėja studim bible. Nė shkollė ēdo gjė shkonte mirė. Nė klasė kisha edhe njė shoqe qė bėnte jetė tė ē'thurur, por qė ndryshoi totalisht, u kthye nė besimtare myslimane, qė shpeshherė mė dukej mė e pastėr se qelibari, madje filloi tė mė kritikonte ēdo ditė pėr veshjen time, qė linte pėr tė dėshiruar…


  Ditėt kalonin dhe nė brendėsi tė shpirtit tim ndieja shumė trishtim, nuk kishte net qė s'qaja, ndieja njė boshllėk, qė s'dija ē'emėr t'i vija, thjesht kėrkoja praninė e Krijuesit, Zotit tė gjithėsisė, qė shpesh e akuzoja pėr humbjen e babait tim, doja qė atė dhembje dhe atė boshllėk qė ndieja tė ma plotėsonte Ai. Derisa njė mėngjes, hap sytė dhe pa vetėdije pėshpėrit "ALLAHU XHELESHANUHU". Ishte hera e parė qė e thosha kėtė fjalė, qė kuptimin nuk ia dija, thjesht kisha njohuri qė ishte fjalė e myslimanėve. Pėr kėtė e mora veten shumė inat, mė dukej sikur kisha bėrė njė mėkat tė madh dhe s'ia tregoja askujt. Gjatė pushimeve tė verės kthehesha nė Shqipėri.

  Atje takoja shokun tim tė ngushtė X, qė mė dashuronte qėkur ishim fėmijė, por qė unė s'ndieja gjė pėr tė. Ai ishte ortodoks dhe rridhte nga njė familje me traditė tė tillė. Por njė ditė tė bukur vere, tek po dilnim bashkė, ai ndalon dhe mė thotė qė kishte pranuar Islamin. Unė fillova ta kritikoja, t'i lutesha qė tė kthehej prapė i krishterė, pėr hir tė dashurisė qė ndiente pėr mua, por ishte e kotė. Nė mendjen time thura njė sakrificė nė emėr tė fesė, duke i propozuar atij, qė do tė pranoja tė lidhesha me tė vetėm n.q.s ai do tė kthente prapė fe. Pėrgjigjja e tij ishte negative. Refuzimi i tij mė bėri shumė pėrshtypje. Ishte e pamundur nga ana ime tė konceptoja "JO"-nė e tij pėr hir tė fesė islame. Kjo mė bėri qė tė dilja akoma mė shpesh me tė, e ai ēdo minutė mė fliste pėr Islamin, pėr pastėrtinė dhe mrekullinė e tij, por unė vetėm e kundėrshtoja, e ofendoja atė fe qė rrezatonte nė sytė e tij blu. Veshėt e mi nuk dėgjonin dot fjalėn ALLAH, MUHAMED, edhe pse gjatė gjithė kohės rreth tyre flisnim. Kaluan kohė dhe unė pranova tė lidhesha, edhe pse nė mendjen time thurja vetėm plane negative. Kur dilja me tė, vishja gjėrat mė ekstravagante, qė ai tė ndihej keq pėrpara shokėve tė tij myslimanė dhe tė mos shkonte nė xhami. Kur vinte koha e namazit, mundohesha tė dilja xhiro sa mė larg, me shpresė qė ai tė harronte tė shkonte nė xhami, por nė mė tė shumtėn e rasteve plani im dėshtonte dhe detyrohesha tė shkoja me tė dhe ta prisja nė oborrin e xhamisė. Ndonjėherė hyja dhe i shikoja me kuriozitet tek faleshin. Shpirti im filloi ta admironte mėnyrėn se si ata adhuronin Zotin.


  Dalėngadalė zemra ime po zbutej, po pranonte ēdo kusht tė fesė islame, por mundohesha ta mposhtja egoizmin me gjithė forcėn time. Brenda meje po zhvillohej njė luftė, mundohesha ta ruaja me fanatizėm tė qenurit e krishterė, por dėshtoja. Kėshtu vazhduan gjėrat pėr njė kohė tė gjatė, derisa njė mbrėmje, tek po qėndroja pėr darkė, tek motra ime e martuar, mė zunė sytė njė libėr qė shkruante KURAN. Nuk e di se ēfarė pata, por ai libėr, qė deri dje e urreja, atė natė mė tėrhoqi si njė magnet, si tė ishte forca hyjnore qė mė rrėmbeu. S'e kuptova si e mora nė dorė pėr ta lexuar. Nga sytė e mi filluan tė dilnin lot, aq shumė, saqė nuk po kontrolloja dot veten. Zemra sa s'mė dilte nga kraharori dhe dridhesha e tėra para fjalėve qė lexoja. Atė natė pėrjetova njė mrekulli nė shpirtin tim. Gjeta atė qė kisha kėrkuar pėr vite me rrallė, praninė e Zotit... Mė dukej sikur e kisha kudo rreth meje. Atė natė ndjeva shumė pastėrti... thashė edhe shehadetin, qė e kisha dėgjuar me qindra herė nga shoku im. Ditėn, qė u ktheva nė Durrės, shkuam bashkė nė xhami, por kėsaj radhe jo pėr t'u tallur, jo pėr ta bėrė tė ndihej keq, por pėr tė adhuruar Krijuesin e gjithėsisė, Allahun. Unė shikoja lėvizjet e tė tjerėve dhe veproja nė tė njėjtėn mėnyrė, vura ballin dhe hundėn time kryelartė nė tokė pėr tė adhuruar Zotin dhe s'kishte ndjenjė mė tė bukur. Me shokun tim bėra fejesėn pa dijeninė e familjeve. I fejuari im mė bleu dhe rrobat e faljes nė Turqi, tė cilat i lija nė njė cep tė xhamisė, ku dhe falesha fshehur, pa dijeninė e familjes. Nxirrja njė mijė justifikime pėr tė dalė nga shtėpia me pretekstin pėr tė bėrė "xhiro". Muajin e Ramazanit e agjėroja fshehur, derisa mami mė zbuloi. Ajo kastile nuk gatuante gjatė ditėve qė unė agjėroja, madje dhe njė e afėrme e jona mundohej tė mė fuste nė gojė ushqimet e mia tė preferuara. Mami gjatė gjithė kohės ofendonte tė fejuarin tim, duke e quajtur atė fajtor pėr "mėkatin" qė kisha bėrė. Ambienti nė familjen time bėhej i padurueshėm, ēdo orė mami shante myslimanėt, madje kur dėgjonte lajmet nė TV pėr luftėrat qė po bėheshin, mė zgjonte me nofkėn "kamikaze e vogėl" dhe mė thoshte: "Shiko ēfarė bėjnė vėllezėrit e tu." Unė i shpjegoja qė Islami ėshtė paqe dhe besimtarėt e vėrtetė nuk bėjnė kurrė gjėra tė tilla.  Tani gjėrat kanė ndryshuar shumė. Gjatė muajit tė Ramazanit mami gatuan pėr mua dhe shoqet e mia qė ftoj pėr iftar. Por prapė dua tė them qė duhet tė kemi kujdes, sepse veprimet tona, tė myslimanėve, janė gjithmonė nė qendėr tė vėmendjes dhe njerėzit rreth nesh janė nė gatishmėri pėr tė na kritikuar edhe pėr gabimet mė tė vogla. Lus Allahun qė t'ia hapi zemrėn ēdo qenieje njerėzore, t'i udhėzojė nė rrugė tė drejtė, ashtu siē bėri me mua. Dhe mos harroni, besimtare dhe besimtarė, qė guximi qėndron tek e buzėqeshura, atėherė kur zemra qan. N.q.s bota tė jep 1000-arsye pėr tė qarė, t'i jepi 1001 arsye pėr tė qeshur, sepse nuk ka natė aq tė gjatė e tė errėt qė tė ndalojė lindjen e diellit.
  Allahu na bashkoftė tė gjithėve nė xhenet! Amin
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 11. #31
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  17-10-2007
  Vendndodhja
  Ne Mesfush!!
  Postime
  393
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  fisniku-student: Nura dhe Fustani me Lule

  Shėnim: Kjo histori bazohet nė njė ngjarje tė vėrtetė.
  O fisnik shoku ,gati i lexova te gjitha me rend dhe me kenaqen dhe me lanė te buzeqeshur ,mirpo ky tregimi me keto binjaket (Nura dhe Fustani me lule) me beri ta qaj..d.m.th mi ke borgj disa lot...

  Heren tjeter me sjell noj tregim qe do me shtyej qe te qeshi//... e pres kete nga ti ,pershendetje.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga gatusso : 17-12-2007 mė 12:46

 12. #32
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  17-10-2007
  Vendndodhja
  Ne Mesfush!!
  Postime
  393
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  SAMIU DHE ARROGANCA NDAJ NĖNĖS

  Tregimi jonė sot do tė jetė pėr njė grua e cila ka derdhur shumė mund e energji pėr ta edukuar tė birin e saj. Shumė ditė e net kaloi pa pushim vetėm e vetėm pėr ta zėvendėsuar babain e tij, tė cilin ai e humbi kur ishte i vogėl. Kjo grua pėr hirė tė edukimit dhe qė askush tė mos ishte bashkėpjesmarrė s nė butėsinė, bamirėsinė dhe dhembshurinė saj pėr djalin e saj, gjatė tėrė jetės refuzoi tė martohet. Sa shumė duroi e sa shumė u pėrpoq qė fėmijės sė saj t’ia siguroj njė kafshatė buke.

  Me ju sot do tė jetė tregimi i nėnės sė Samiut...


  Ajo tani e pret tė kthehet nga universiteti ngase sot Samiu do tė diplomoj. Pas pak ēastesh ajo dėgjon zėrin e Samiut, i cili ia ndėrpret kujtimet: Nėna ime! Diplomova me sukses tė lartė. Nėna nuk mundi ta pėrmbaj veten kėshtu qė filloi tė qajė.

  Pėrse qanė moj nėnė?- e pyeti Samiu. Ēdo mundim, lodhje e pėrpjekje qė ke bėrė unė do t’i kompensoj,-shtoi ai pėr ta qetėsuar nėnėn.
  Nėnė dua tė martohem- tha Samiu.
  Mirė, vajza e fqiut tonė ėshtė e ndershme, fetare dhe e bukur- propozoi nena.
  Ajo nuk mė pėlqen. Ajo nuk ėshtė e nivelit tim. Mentaliteti i saj nuk ėshtė bashkėkohor dhe i hapur. Unė dua tė martohem me motrėn e shokut tim, Semirit, ngase ajo ėshtė vashė universiteti, ėshtė e kulturuar dhe ėshtė shumė e hapur-transparente.

  Samiu ishte njoftuar me tė njė ditė kur kishte thirrur shokun e tij Semirin nė telefon dhe i qe pėrgjigjur ajo. Zėri i saj i kishte bėrė magji...
  Pėrpjekjet e nėnės nuk patėn sukses kėshtu qė, pa dashjen e saj, ajo pajtoi qė Samiu tė martohej me atė vajzė. U martua Samiu dhe kaluan ditė por nėna asnjėherė nuk ishte e kėnaqur me sjelljet e gruas sė tij. Ajo nuk kishte preokupim tjetėr pėrveē telefonatave, shėtitjeve vetėm apo me shoqet e saj, dhe gjėja qė mė sė shumti e hidhėronte nėnėn e Samiut ishin rrobat e saj. I foli Samiut pėr rrobat e gruas sė tij djersa ai me plot gjakftohtėsi ia ktheu: Oj nėnė, ēdo kohė ka stilin e vet tė veshjes dhe zbukurimit.


  Nėna e fshehu zemėrimin dhe vazhdoi tė heshtte. Ditėt vinin ndėrsa gruaja vetėm sa tejkalonte kufijtė normal nė veshje kėshtu qė nėna prapė i foli Samiu por pėrgjigja ishte: “Oj nėnė, tė lutem mos u pėrziej nė jetėn e saj private”, kėshtu qė nena iu kthye heshtjes ndėrsa dhimbjet ia ēanin zemrėn.
  Me kalimin e kohės gruaja filloi edhe ta akuzonte nėnėn e Samiu se kinse ajo po e anashkalon atė, ia lėndon ndjenjat dhe se e quan tė papjekur. I tėrė problemi ishte se Samiu i zinte besė shpifjeve tė saja. Problemet nė shtėpi sa vinin e shtoheshin mė tepėr. Samiu erdhi deri nė atė gjendje saqė ngriti zėrin lartė kundėr nėnės dhe e qortoi por durimin e saj assesi nuk e mposhti. Ajo ende ishte kureshtare pėr lumturinė e djalit tė saj e nė veēanti familjes qė tė mos shkatėrrohej.


  Dashuria e Samiut pėr gruan u rrit edhe mė kur ajo lindi fėmijėn e parė. “Shtėpia nuk na zė tė dyjave, ose mė zgjidh mua ose zgjidhe nėnėn tende”- tha gruaja.


  Zgjidhja nuk ishte e vėshtirė pėr Samiun. Ai zgjidhi qė gruaja tė mbetej nė shtėpi ndėrsa nėna tė dilte jashtė saj. Ekzekutimi i kėtij propozimi famėkeq tė nuses u realizua ditėn e enjte pas namazit tė sabahut kur Samiu erdhi te nėna e cila sapo kishte falur namazin dhe, jo si zakonisht, ai e puthi nė ballė. Sot do tė dalim pėr njė shėti tek deti sė bashku?- i tha Samiu. Nena nuk pajtoi por kur Samiu insistoi ajo iu pėrgjigj kėrkesės sė tij. Dolėn nė shėti dhe pasi qė drekuan, Samiu i tha nėnės: Unė dhe gruaja po shkojmė ta pėrshėndesim njė shok nė njė tendė afėr dhe ja numri i mobilit tim qė nėse vonohemi tė na thėrrasėsh prej ndonjė kabine kėtu afėr.


  Nėnėn e mori gjumi dhe nuk u zgjua pėrveēse pas namazit tė ikindisė. Samiu dhe gruaja nuk u kthyen deri tash- tha e frikėsuar nė vete. I kėrkoi por nuk i gjeti kėshtu qė ia plasi vajit. Iu kujtua letra qė kishte “numrin” e Samiut nė tė. Kėrkoi ndonjė kabine telefonike por mė e afėrmja ishte 1.5 km. Meqė nuk i mbeti zgjidhje tjetėr ajo doli nė rrugėn kryesore ndoshta do ta gjej djalin e saj. Pas njė kėrkimi tė gjatė dhe pas njė lodhjeje, frike e urie qė e kapėn, pranė saj kaloi njė veturė e njė njeriu tė devotshėm, i cili kur e pa duke qajtur ndaloi veturėn dhe e pyeti pėr hallin e saj. Ia tregoi tregimin nė pėrgjithėsi dhe ia dha letrėn nė tė cilin kishte numrin e Samiut. Kur njeriu e mori atė letėr nuk pa numėr por pa se nė tė shkruante: “Lutet ēdokush qė takon kėtė plakė tė humbur ta dorėzoj nė shtėpinė mė tė afėrte tė tė moshuarve”.


  Ky njeri insistoi qė ajo tė shkonte nė shtėpinė e tij me tė dhe gruan e tij por plaka refuzoi kėshtu qė ai e dėrgoi nė shtėpinė e tė moshuarve. Kėshtu filloi jeta e re e nėnės nė kėtė shtėpi. Ajo pyeste veten: A mund ta marr me mend se ky ėshtė Samiu? A kėshtu shpėrblen ai mundin tim pėr tė? Derisa ishte nėna nė njė gjendje tė tillė, kujdestarja i tha: Na ka telefonuar Samiu dhe na ka dhėnė numrin e tij qė nėse kemi nevoje pėr diē ta thėrrasim. Thirreni kur tė vdes- tha nėna me njė tonė tė ashpėr.

  U munduan ta thėrrasin kujdestarja dhe nėna Samiun disa herė por nuk ia dolėn. Njė ditė kur gjendja shėndetėsore e nėnės u keqėsua, kujdestarja kishte thirrur Samiun nė telefon dhe e kishte lajmėruar se ajo nuk ndihej mirė dhe se ai duhej ta vizitonte. “Me vjen shumė keq por unė dhe gruaja ime sot do tė shkojmė pėr pushime nė Paris, kur tė kthehem do ta vizitoj atė”- premtoi Samiu.

  Shėndeti i nėnės sa vinte e keqėsohej dhe kur i kishte humbur vetėdija, kujdestarja kishte dėgjuar nėnėn tek thoshte: O Zoti im, hakmerru ndaj tij dhe gruas sė tij! O Zoti im, hakmerru ndaj tij dhe gruas sė tij!
  Nė mbrėmje gjendja e saj u stabilizua. “Ndiej se e kam vdekjen afėr”- i tha kujdestares. Kur tė vjen biri im pėr ta marrė kufomėn time thuaja atij kėto fjalė nga nėna e tij: Allahu mos tė faltė! Allahu mos tė faltė as nė dunja dhe as nė ahiret! Filloi gjendja t’i pėrkeqėsohej. Dhimbjet e vdekjes shtoheshin nga ēasti nė ēast. Pas shqiptimit tė shehadetit ajo dorėzoi shpirtin tek Allahu. Kujdestarja e mori nė telefon Samiun por ishte dikush tjetėr qe u pėrgjigj. Ku ėshtė Samiu, unė jam kujdestare nė shtėpinė e tė vjetėrve dhe dua t’i flas pėr diē shumė me rėndėsi- kėrkoi kujdestarja. Samiu ka shkuar dhe mė nuk do tė kthehet- u pėrgjigj ai njeri. Nėna e Samiut ka vdekur dhe duhet tė vijė e ta marrė kufomėn e saj- sqaroi arsyen e telefonatės kujdestarja. Njeriu ia plasi vajit dhe tha: Unė jam vėllai i gruas sė Samiut, jam Semiri. Samiu dhe gruaja e tij morėn udhėn pėr nė Aeroport por gjatė rrugės derisa ishin nė shpejtėsi tė madhe shpėrtheu njė gomė dhe vetura u rrokullis disa herė kėshtu qė Samiu, gruaja dhe fėmija i tyre janė gjymtuar e bėrė copė-copė tė shkapėrderdhura. Ishte njė tragjedi e vėrtetė dhe trishtuese- rrėfeu Semiri.

 13. #33
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Citim Postuar mė parė nga gatusso Lexo Postimin
  O fisnik shoku ,gati i lexova te gjitha me rend dhe me kenaqen dhe me lanė te buzeqeshur ,mirpo ky tregimi me keto binjaket (Nura dhe Fustani me lule) me beri ta qaj..d.m.th mi ke borgj disa lot...

  Heren tjeter me sjell noj tregim qe do me shtyej qe te qeshi//... e pres kete nga ti ,pershendetje.
  o gatuzo ma i forti...me fal qe te ka bere qe te qaj ai tregim por te premtoj se do te te beje qe te qeshesh...

  dhe komplimente per tregimin qe ke postuar gjithsesi me pelqej...
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 14. #34
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Gatusso lexoje kete ,ndoshta te pelqen....
  ------------------------------------------------------
  Qė tė mė dojė burri im…

  Njė grua shkoi te njė dijetarė duke menduar se ai ėshtė magjistar dhe kėrkoi nga ai qė ta bėjė njė magji, me tė cilėn pastaj burri i saj do ta dojė atė mė shumė se ēdokush nė botė qė e don gruan e tij.
  Por, ai duke qene dijetarė dhe edukatorė i tha asaj: Ti po kėrkon njė gjė qė nuk ėshtė e lehtė, po kėrkon njė gjė qė ėshtė shumė e madhe. A do tė jeshė e gatshme tė bartėsh ēdogjė me te cilen do tė ngarkoj? - Ajo tha: Po.
  - I tha: Dėshira yte nuk mund tė plotėsohet, pėrveē nėse me bjen njė qime nga qafa e luanit.
  - Tha: Luanit?!
  - Tha dijetari: Po.
  - Tha ajo: Si mund ta bėjė kėtė pasiqė luani ėshtė egėrsirė dhėmbėshkyese dhe mund tė me mbytė, a nuk ka ndonjė zgjidhje mė tė lehtė dhe mė tė sigurtė?
  - I tha asaj: Nuk mund tė plotėsohet dėshira yte, qė tė tė dojė burri aq shumė, pėrveē nėse e bėn kėtė. Por, ti mendo mirė se mund tė gjeshė zgjidhje tė pėrshtatshme qė t'ia arrijsh kėtij qėllimi.
  U kthy gruaja, dhe filloi tė mendojėe si ta arrijė kėtė, por vėshtire t'i gjente vetės zgjidhje. Atėherė u takua me disa gra, tė cilave u besonte dhe nga tė cilat dilte dituri dhe urtesi. Njėra prej tyre i tha, se luani mund tė tė kafshojė vetėm kur ėshtė i uritur, andaj ti ushqeje mirė dhe ngope me mish, qė pastaj tė jeshe e sigurtė prej demit te tij.
  E mori gruaja kėtė kėshille, mbushi qeset me mish, dhe u nis rrugės pėr tė realizuar dėshiren. Filloi nga larg t'ia hedh mishin luanit, derisa dita ditės duke iu afruar pak nga pak, arriti qė tė qėndroj pėrballe luanit, duke mos pasur dem nga ai, pasiqė ai nuk dyshonte nė dashurine dhe mirėsine e saj, dėrisa filloi t'ia perkdhele koken, dhe arriti qė tė marrė njė qime prej qafės se tij.
  Pasi e mori ate, filloi mė tė shpejtė dhe pėrplot gėzim, tė kthehet tė dijetari pėr tė cilin mendonte qė ėshtė magjistar, qė t'ia jep qimen dhe ta realizon ėndrren e saj, e ta perfitojė zemrėn e burrit tė saj njėherė e pėrgjithmonė.
  Kur e pa dijetari qimen qe ia kishte sjelle ajo, e pyeti:
  - Ēka bėrė... si arrite deri te kjo qime?
  - Ajo iu pėrgjigj: Sė pari kam pėrdorė metode tė logjikshme dhe shumė te pėrshtatshme, derisa ia zbuta zemrėn luanit, e pastaj gradualisht, me durim tė shumtė, dhe me mund maksimal.
  Kur i dėgjoi dijetari fjalėt e saj, tha:
  - Oj robėreshe e All-llahut, burri yt nuk ėshtė asnjėherė me i ashper dhe me i egėr se luani, andaj pėrdore ndaj burrit tend metoden qė ke perdorė ndaj luanit ,zbutja dhe pėrfitoja zemrėn atij ,ashtu siē ia fitove luanit, e pastaj jep mund dhe duro, do tė fitosh atė qė ke kėrkuar.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fisniku-student : 17-12-2007 mė 14:34
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 15. #35
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  I vinte erė misku

  Ibėn Xhevzij nė librin e tij "El-Mev'idhah" ka pėrmendur ngjarjen e njė djaloshi tė varfėr qė mirrej me tregėti, qė jetonte njė jetė tė varfėr, mirėpo zemra e tij ishte e pasur me iman.
  Thotė: Shetiste djaloshi nėpėr rrugėt e qytetit pėr tė shitur mallin e tij qė posedonte.

  Nė qytetin ku djaloshi shiste mallin jetonte njė lavire, qė nuk ndalej nė shfaqjen e trupit tė saj duke i provokuar njerėzit.

  Njė ditė djaloshi kalon kah dera e shtėpisė sė kėsaj lavire. Papritmas, ajo shfaqėt tek dera e shtėpisė sė saj dhe e pyete djaloshin per mallin e tij dhe kerkoi prej djaloshit qė tė hyjė nė shtėpinė e saj pėr ta shikuar mallin qė kishte pėr shitje.

  Djaloshi duke mos e ditur kurthen e kėsaj lavire hyri nė shtėpinė e saj pėr tė ekspozuar mallin e tij. Befas, gruaja ia mbyll derėn dhe e thėrret djaloshin qė tė bėjė imoralitet.

  Nė kėtė moment djaloshi besimtar u gjend nė njė pozitė tė palakmueshme dhe filloi tė bėrtas: Mos e beftė Allahu...!

  Nė kėtė moment filloi tė kujtojė gjendjen e tij pasi tė shkojnė kėnaqėsitė momentale, dhe mbetet turpi dhe shkatėrrimi. Kujtoi Ditėn kur do tė dėshmojnė pėr te gjymtyrėt pėr veprimet e tyre nė haram, kėmba e cila ka ecur nė haram, dora e cila ka prekur haram, gjuha me tė cilėn ka folur haram dhe ēdo pjesė e vogel e trupit tė tij kur do tė deshmojė kundėr tij.

  Pastaj, kujtoi nxehtėsinė e zjarrit tė xhehenemit dhe denimin e All-llahut. Kujtoi Ditėn kur tė lidhen zinaqarėt pėr zjarr tė xhehenemit dhe do tė rrihen me kamxhik tė nxehtė prej hekuri. Dhe nė qoftė se kėrkon ndonjeri nga ata ndihmė, u thojnė Melaqet: "Ku ka qėnė ky zė kur ju qesheshit dhe gėzoheshit me njė gėzim tė madh dhe nuk frikoheshi nga shikimi i All-llahut dhe nuk kishit turp prej Tij?!

  Pastaj, kujtoi fjalėn e Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]: "Pasha All-llahun sikur ta dinit atė qė di unė pak do tė qeshėnit dhe shumė do tė qanit.

  Pastaj, kujtoi ngjarjen e Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] kur njė ditė pa nė ėndėrr burra dhe gra lakuriq nė njė vend tė ngushtė sikur furrė zjarri. Fundi i saj i gjėrė, kurse gryka e saj e ngushte. Ata bertitnin aty dhe leshonin zė tė tmerrėm, kurse atyre u vinte zjarri nga poshtė. Sa herė qe i kapte kjo flake, leshonin njė bertimė tė madhe dhe tė trishtushme nga nxehtesia e madhe. Kur e pyeti Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] Xhibrilin alejhi selam se kush janė kėta njerėz, ju pėrgjigj se kėta janė lavirėt dhe laviret dhe ky eshte denimi i tyre deri nė Ditėn e Gjykimit, kurse denimi nė botėn tjetėr ėshtė edhe mė i dhimbshėm.

  Pastaj i tha vetja e tij: Bėre dhe pendohu...! Por jo, u kthye e tha: Kėrkoj mbrojtje prej All-llahut prej shejtanit tė mallkuar! Si tė shikoj njė grua tė huaj, qė nuk me lejohet ta shiqojė atė?! Pasha All-llahun qė qendron lartė mbi ne dhe na shiqon neve, si turpėrohemi para krijesave dhe fshihemi prej tyre, kurse i bėjmė mėkatet haptas para Krijuesi?!

  Pastaj, djaloshi mbeti i heshtur pėr njė moment duke menduar per dalje nga kjo situatė dhe filloi te shikojė kah dera pėr dalje.

  Por, lavirja sa e pa kėtė filloi te bertas dhe filloi ta kėrcenojė duke i thėnė se nė qoftė se nuk e bėnė atė ēka po dėshiroj prej teje, do tė thėrras njerėzit dhe do t'u them atyre se ky djalosh me sulmoi ne shtėpinė time dhe pastaj ēka te pret ty vetėm se vdekja ose burgu?!

  Filloi djaloshi besimtar tė dridhet nga frika prej Allahut. Kur e pa se nuk ka dalje nga kjo, mendoi qė tė bėjė njė dredhi pėr tė shpėtuar nga ky kurth.

  Mori leje nga kjo grua e pandershme qė tė hyjė nė nevojtore. Hyri aty dhe mendoi tė arratiset nga dritarja. Mirėpo, pa se dalja nga dritarja ėshtė e pamundur.

  Pastaj, nuk kishte mundėsi tjetėr pėrveē se tė ndyhet me ndytėsirė vetėm e vetėm qė mos tė bie nė imoralitet.

  Shikoi tek vendi ku kryhet nevoja, hapi kapakun dhe filloi ta ndyejė trupin me ndytėsirė. Pasi u ndot krejtėsisht hapi derėn dhe doli tek ajo.

  Nė momentin kur e pa lavirja nė kėtė gjėndje u trishtua dhe filloi tė bėrtasė: Budalla... budalla...!

  Ia hodhi mallin e tij mbi fytyren e tij dhe ia hapi derėn qė tė dilte nga shtėpia e saj.

  Pasi doli djaloshi nė kėtė gjėndje, filloi tė ece nėpėr rrugėt e qytetit nė drejtim tė shtėpisė sė tij, kurse fėmijet e rrugės filluan duke u qeshur dhe tallur me te, duke i thėnė: budalla... budalla...

  Kur mbrriti nė shtėpi hoqi teshat e ndotura dhe u pastrua. Nga trupi i tij filloi tė ndihet erė misku dhe kjo erė nuk ju nda nga trupi i tij deri nė vdekje.
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 16. #36
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Para se tė bėsh mėkate...  Erdhi njė njeri te Ibrahim ibn Ed-hemi [All-llahu e mėshiroftė] dhe i tha: "O Ebu Is-hak, e kam tepruar nė mėkate… Mė trego diēka qė tė largohem nga kėto mėkate dhe ta ndriēoj jetėn!

  I tha Ibrahim Ibėn Ed-hemi: Nėse i pranon pesė kushte, tė cilat do t'i veprosh para se tė biesh nė mėkate atėherė mos u mėrzit nga dėmi i mėkatit.

  I tha njeriu: M'i trego ato o Ebu Is-hak!

  Ibrahimi tha: Sa i pėrket tė parės, kur dėshiron t'i bėsh mėkat All-llahut tė Lartėsuar mos u ushqe nga rrisku i Tij!

  Tha njeriu: E nga te ushqehem unė, kurse ēdo gjė qė ėshtė nė tokė ėshtė nga furnizimi i Tij?!

  Ibrahimi iu pėrgjigj: Vallė, a rehatohesh qė tė ushqehesh nga rrisku i tij dhe t'i t'ia kthesh me mėkat?!

  Tha njeriu: Jo. Mė trego pėr kushtin e dytė!

  I tha Ibrahimi: Kur dėshiron t'i bėsh mėkat All-llahut mos bano nė tokėn e Tij!

  Iu pėrgjigj njeriu: Kjo qenka mė e rėnd se sa e para, e ku tė banoj unė pra?!

  I tha Ibrahimi: O ti njeri, a je i rehatshėm tė banosh nė tokėn e Tij dhe aty t'i bėsh mėkate Atij?!

  Tha njeriu: Jo. Mė trego pėr kushtin e tretė!

  I tha Ibrahimi: Kur dėshiron qė t'i bėsh mėkate Atij, dhe tė ushqehesh nga furnizimi i Tij dhe tė banosh nė tokėn e Tij, atėhėrė shko nė njė vėnd qė nuk tė shikon as All-llahu dhe bėre mėkatin.

  Tha njeriu: O Ibrahim ēka ėshtė kjo?! Si mund ta bėjė kėtė kurse Ai sheh atė qė ėshtė nė fshehtėsi?!

  Ia ktheu Ibrahimi: O ti njeri, si ke mundėsi qė tė ushqehesh nga furnizimi i Tij, tė banosh nė tokėn e Tij dhe ti i bėn mėkate Atij kur e din qė Ai tė sheh ty kur bėn mėkate nė fshehtėsi dhe haptazi?!

  Tha njeriu: Jo. Mė trego pėr kushtin e katėrt!

  I tha Ibrahimi: Kur tė vjen meleku i vdekjes qė tė ta merr shpirtin tėnd, thuaj atij: "Mė vonė pak, derisa tė pendohem sinqerisht dhe tė bėj vepra tė mira"!

  Tha njeriu: Po ai nuk do ta pranojė kėtė gjė nga unė!

  I tha Ibrahimi: Si ke mundėsi qė tė vazhdosh nė mėkate pasi e di qė pėr ty do tė ketė fund dhe nuk ke mundėsi qė ta shtysh vdekjen deri qė tė pendohesh, dhe se meleku nuk e pranon nga ti kėrkesėn pėr vonim?!

  Tha njeriu: Mė trego pėr kushtin e pestė!

  I tha Ibrahimi: Kur tė vijn Zebanijtė (Melaiket e xhehennemit) Ditėn e Kijametit qė tė marrin pėr nė zjarr, ti mos prano qė tė shkosh me ta!

  Tha njeriu: Ata nuk do tė mė lejojnė, dhe nuk do tė pranojn kėtė nga unė!

  Nė fund iu drejtua Ibrahimit dhe i tha: O Ibrahim, mė mjafton... mė mjafton kaq, kėrkoj falje nga All-llahu dhe pendohem tek Ai.

  U pendua ky njeri dhe u largua nga tė gjitha mėkatėt dhe iu nėnshtrua All-llahut me adhurim derisa u nda nga kjo botė.
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 17. #37
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Nuk je ti i verbėr, por unė isha i verbėr!  Nuk i kisha kaluar tė tridhjetat kur gruaja ime lindi fėmiun tonė tė parė. Akoma vazhdoj dhe kujtoj atė natė me shokėt e mi, nė njė prej vendeve tė pushimit ku kalonim natėn, tė mbushura me fjalė dhe biseda tė kota, madje edhe me pergojime dhe harame tė tjera.
  Isha unė ai qė e mbaja fjalėn mė sė shumti nė mesin e shokėve duke pėrgojuar dhe u tallur me njerėz, kurse shoket e mi qeshnin dhe kenaqeshin me kėtė.

  Kėtė natė kam qeshur shumė. Posedoja talent tė ēuditshem nė imitimin e njerėzve, saqė edhe zėrin e ndryshoja sikur zėri i personit qė e imitoja. Tallesha me secilin, saqė edhe shoket e mi nuk i kurseja nga kjo.

  Kujtoj kėtė natė, ku u talla me njė tė verbėr qė lypte nė treg. Ia vura kėmbėn pėrpara, zuri nė kembėn time dhe u rrezua. Mė tha diēka por nuk e mora vesh se ē'foli. Shokėt dhe tė gjithė njerėzit qė ishin nė treg qeshnin.

  U ktheva ate natė shumė vonė nė shtėpi si gjithherė dhe gjeta gruan time duke mė pritur. I vinte keq pėr gjendjen time, me pyeti me zė tė ulet dhe tė dobėsuar: Rashid, ku ishe? Ia ktheva me shaka: Nė Mars, tek shoket si zakonisht.

  Ishte tepėr e lodhur. Mori tė flasė por lotėt e kishin ngulfatur: Rashid, jam lodhur shumė, dhe me duket qartė se mė ėshtė afruar koha e lindjes.

  Ndjeva nė vetėn time se kam qenė i pakujdesur pėr tė. Ka qenė e duhur tė jam me i kujdesur pėr tė dhe me afėr saj, dhe te rrij mė pak natėn jashte shtepisė, veēanerisht nė muajin e saj tė lindjes.

  E dergova nė spital me shpejtėsi, hyri nė dhomen e lindejs dhe filloi t'i ndjejė dhimbjet e lindjes. Me orė tė tėra prita lindjen, derisa mė humbi durimi duke pritur dhe thash tė shkojė nė shtėpi, dhe lashė numrin e telefonit tek pėrgjegjėsit, qė tė mė thėrrasin kur tė lindė .U ktheva nė shtėpi tė pushojė.

  Pas njė ore mė lejmėruan pėr tė mė pėrgezuar pėr lindjen e djalit, Salimit. Shkova nė spital mėnjėherė. I pari qė mė takoi me pyeti pėr numrin e dhomės dhe informatet tjera pėr shoqėn time. Kėrkuan prej meje tė paraqitėsha sė pari tė doktoresha, qė ishte kujdesur pėr shoqėn time. Bertita me vrazhdėsi: Ēfarė doktoreshe! Me rėndesi ėshtė ta shohė djalin tim. Por me detyruan qė tė shkoj tek doktoresha.

  Hyra tek ajo dhe me lejmeroi se lindja e djalit tuaj ėshtė me tė meta. Mė kėshilloi qė tė pajtohem me caktimin e All-llahut, pastaj me tha se djali juaj ka deformim tė madh nė tė dy sytė e tij dhe kjo konkludon se djali juaj ėshtė i verbėr. E ula kokėn dhe u mundova t'i ndali lotet dhe mėnjėherė kujtova lypsin e verbėr, tė cilin e kisha rrezuar nė treg dhe qeshen njerezit me te. Thashė: Subhanallah ē'ka tė mbjellėsh korrė. Qėndrova kėshtu pėr njė ēast dhe nuk dija se ēka tė thoja. Mu kujtua gruaja dhe djali. Falėnderova doktoreshen pėr butesinė dhe sjelljen e saj dhe shkova ta shoh gruan dhe djalin.

  Gruaja nuk ishte e deshpėruar pėr atė qė na kishte goditur, ishte besimtare e forte nė caktimin e All-llahut dhe e kėnaqur me te. Shpesh me kėshillonte qė tė mos tallem me njerėz, dhe e perseriste shpesh mos i pėrqesh njerėzit!

  Dolem prej spitalit, doli edhe Salimi i vogėl me ne. Nė tė vėrtetė, nuk u kujdesėsha shumė pėr Salimin. E konsideroja sikur tė mos ishte prezent nė shtėpi, saqė kur qante shumė ikja nga dhoma e fjetjes dhe dilja nė sallon dhe flija. Ndėrsa gruaja ime kujdesej shumė pėr te dhe e donte shumė. Kurse unė, jo qė e urreja, mirėpo nuk mund ta doja, nuk e di pse...?!

  Rritej salimi dhe filloi tė zvarritej. Kur mbushi afėr gjashtė vjetė filloi tė mundohej tė ecte. Vėrejtem tek ai se ishte edhe i gjymtė nė kembė.

  Pas Salimit, qė ishte fėmiu ynė i parė, lindi dhe Umeri dhe Halidi. Kalonin vitet, rritej Salimi dhe rritėshin edhe vėllezėrit e tij.

  Nuk e pelqeja te rrija nė shtėpi, si gjithmonė isha me shokėt e mi. Nė tė vėrtet, isha bėrė si loder nė duart e tyre. Nuk shpresonte gruaja ime se unė mund tė pėrmisohesha. Porse ajo gjithmonė lutej qė tė mė udhėzonte All-llahu dhe nuk hidherohej prej veprimeve tė mija tė pamatura. Hidherohej vetėm kur shihte moskujdesjen time ndaj Salimit dhe interesimin tim te madh pėr vėllezėrit e tij.

  Rritej Salim por rritej edhe brengosja ime pėr te, nuk e refuzova kėrkesėn e gruas sime qė ta regjistroj Salimin nė njė shkollė pėr tė nxėnėsit me tė meta.
  Isha i pakujdesshem ndaj kohės dhe vitet shkonin, ditet me ishin bėrė tė njėjta, punė-gjumė, ushqim dhe qendrim im nė orėt e vona tė natės, kjo ishte dita dhe jeta ime.

  Ishte ditė e xhuma, u zgjova nė ora njembedhjetė tė drekės, pėr mua ishte akoma herėt. Kisha njė takim, nė njė gosti me kishin ftuar, u vesha bukur, u parfumosa dhe vendosa tė dal.

  Duke kaluar nėpėr koridorin e shtėpisė, papritmas ma tėrhoqi vėrejtjen Salimi duke qarė shumė me njė zė tė madh. Ishte hera e parė qė vėrejta Salimin duke qarė, qė prej kur ishte i vogel. Dhjete vite kishin kaluar e unė nuk i jam afruar atij. U mundova ta injoroj sikurse nuk po e dėgjoj, mirėpo nuk u mbajta, dėgjova zėrin e tij duke thirrur nėnė e tij kurse unė isha prezent. Ktheva koken kah ai, pastaj u afrova tek ai dhe i thashė: Salim, pse qanė? Ēfarė ke?

  Sapo dėgjoi zėrin tim u ndal nga tė qajturit dhe kur ndjeu se jam afėr tij filloi tė prekė pėrreth tij me dy duart e tija tė vogla. E kuptova se po mundohet tė lergohet nga unė, sikur don tė me thonte: , "Tash gjete kohė tė interesohesh pėr mua, ku ishe qė dhjete vite?!" Hyri nė dhomėn e tij e unė i shkova nga pas. Nė fillim refuzoi tė mė tregonte shkakun se pse qante. U mundova te sillem butė me te deri sa filloi te me tregoi problemin.

  Ishte vonuar Umeri, i cili e dėrgonte atė nė xhami pėr namaz tė xhumasė, ishte frikuar se nuk do te gjente vend nė saffin e parė, thirri Umerin dhe thirri nėnėn e tij, porse nuk i pėrgjigjej askush dhe qau. I shikoja lotėt e tija, qė i rridhnin nga sytė e verbėr. Subhanallah thashė, une isha i verber e jo ai!

  Nuk e mbajta dot vetėn deri nė fund tė fjalės sė tij, vendosa doren time mbi gojėn e tij dhe i thash: Pėr kėtė ke qarė, o Salim? Ma ktheu: Po.

  I harrova shoket e mi, e harrova gostinė, qė kisha pėr tė shkuar, dhe i thash: O Salim, mos u hidhero! A e din se kush do tė dėrgojė ty sot nė xhami? Tha: Sigurisht Umeri porse ai vonohet gjithmonė. Ia ktheva: Jo Umeri, por unė do tė dėrgoj sot nė xhami.

  U habit Salimi, nuk e besonte kėtė, mendoi se po bėja shaka me te dhe filloi tė qajė. Ia fshiva lotėt e tija me dore dhe e kapa pėr dore. Desha ta dėrgojė me veturė, porse refuzoi duke me thėnė: Xhamia ėshtė afėr dhe kam dėshirė tė eci deri nė xhami.

  Nuk e kujtoja herėn e fundit qė kam hyrė nė xhami, porse ishte hera e parė qė ndjeva frikė dhe pendim pėr ato vite tė gjata, qė me kishin shkuar pa falur namaz.

  Kishte qėnė xhamia e mbushur me besimtarė, por, pėr Salimin gjeta njė vend nė rreshtin e parė. Dėgjuam hutben e xhumasė sė bashku dhe u fal Salimi afėr meje. Nė fakt unė u fala afėr tij.

  Pasi mbaroi namazi, kėrkoi prej meje qė t'ia afroi Kuranin. U habita! Si do tė lexon kurse ai ėshtė i verbėr?! Ne fillim e injorova kėrkesėn e tij, mirėpo u frikova mos po i shkaktoj plagė nė vetėn e tij dhe ia dhashė Mus'hafin. Kėrkoi prej meje qė t'ia hapi Mus'hafin tek sureja Kehf. Fillova ta shfletojė Mus'hafin deria sa e gjeta nė pėrmbajtje suren Kehf. E mori, e vendosi pėrpara vetės dhe filloi ta recitojė surėn me sy tė mbyllur.

  O All-llah! - thash i ēuditur. Ai e ka mėsuar tėrė suren Kehf.

  U turperova prej vetės, e kapa njė Mus'haf qė tė lexoj, ndjeva njė dridhje nė vete nga frika. lexova e lexova dhe e luta All-llahun tė mė falė dhe tė mė udhėzojė. Fillova tė qajė i penduar me njė zė sikur fėmijė. Disa njerėz akoma ishin tė pranishėm nė xhami duke falur nafile, u turpėrova prej tyre dhe u mundova tė mos e marrin vesh qė po qajė.

  Paspak ndjeva dorėn e vogėl tė Salimit duke prekur fytyren time, duke m'i fshirė lotėt, qė mė kishin mbuluar. E afrova dhe e shtėrngova pėr gjoksi duke e pėrqafuar, e shikova njėherė dhe tash nė vete: Ti nuk je i verbėr, por unė jam i verbėr.

  U kthyem nė shtėpi. Grauja ime ishte brengosur shumė pėr Salimin. Mirėpo, kur mori vesh se unė kam qenė me tė nė xhami dhe kam falur namazin me te, brenga e saj u kthye nė gėzim. Nga kjo ditė nuk kam lėnė namaz pa falur nė xhami.

  Braktisa shoqėrinė e shfrenuar tė natės dhe bėra shoqėri mė tė mirė, shokė tė xhamisė, tė cilėt i njoftova nė xhami dhe shijova ėmbelsinė e imanit me ta.
  Mėsova shumė gjėra prej tyre, qė dunjaja m'i kishte harruar.

  Nuk leja ligjėrate, qė mbahej nė xhami e qė nuk prezentoja nė to, e bėra hatme edhe Kur'anin disa herė nė muaj, u lidh gjuha ime me permendjen e All-llahut nė ēdo kohė, me shpresė qė tė mė falė All-llahu pėr pėrgojimet dhe gjynahet tjera qė i kisha bėrė.

  U afrova me afer familjes si kurrė mė parė.

  Njė ditė, vendosen shokėt e mi tė mirė tė shkojnė nė njė vende largė nga shtėpia ime, pėr tė bėrė thirrje nė Islam. Nė fillim, nuk isha i vendosur tė shkojė me ta, por pasi fala namaz istihare dhe lajmėrova bashkėshortėn time, qė mendova se do tė refuzonte, por pėrkundrazi u pajtua me vendimin tim dhe me nxiti nė kėtė qėllim. Ishte hera e parė qė e lajmeroja gruan time pėr shkuarje nė njė vend jo tė shfrenuar dhe te urrejtur e tė mbushur me harame.

  U drejtova kah Salimi, i tregova pėr udhėtimin tim, me kapi me dy krahet e tij tė vegjėl dhe mė pėrqafoj duke u lutur pėr mua.

  Mungova nė familje afėrsishte tre muaj e gjysėm. Gjatė kėsaj kohe thirrja nė telefon sa herė qė mė jepej mundėsia, bisedoja me bashkeshorten dhe femijet.

  Filloi tė mė kapė njė mallė i madh. Ah... sa me mori malli pėr Salimin.

  Kisha dėshirė ta ndegjoja zėrin e Salimit, ai ishte i vetmi qe nuk kisha biseduar me te prej qė kisha udhėtuar. Nuk e dija shkakun, ose ėshtė nė shkollė mendoja ose nė xhami ne kohen kur thirrja.

  Sa herė qė bisedoja me bashkėshortėn, i tregoja pėr mallin qė me kishte marrur pėr Salimin, kurse ajo qeshte e gėzuar dhe duke me pėrgezuar pėr te. Vetem se nė herėn e fundit kur bisedova , nuk e dogjoja tė qeshuren e saj, si zakonisht, pėr habi kishte ndėrruar zėrine saj. I thash t'i dėrgonte selam Salimit nga unė. Ma ktheu: Inshallah, dhe pushoi.

  Pasi qė erdhi koha e kthimit nė shtėpi u gėzova shumė. Kur u ofrova derės sė shtėpisė trokita dhe shpresoja qė ta hapė deren Salimi. Papritmas, e hapi derėn Halid, i cili akoma nuk i kishte mbushur katėr vite. E pėrqafova dhe e barta me krahet e mi, kurse ai bertiste: Babi... babi...! Nuk e di, sa hyra nė shtėpi ndjeva njė ngushtim nė vetėn time, kėrkova ndihmė nga All-llahu prej shejtanit tė mallkuar.

  Ndejta me gruan time, pashė se ishte e vėrenjtur nė fytyrė, nuk ishte sikur herave tė tjerave. U mundua tė paraqitej si e gėzuar pėr ardhjėn time. E pyeta se ēka ndodhur? M'u pėrgjigj: Asgjė!

  Nė ēast m'u kujtua Salimi. I thashė: Ku ėshtė Salimi? Uli kokėn e saj dhe nuk m'u pėrgjigj, ndėrsa nė fytyrėn e saj filluan t'i rrjedhin lotėt. Bėrtita prap: Ku ėshtė Salimi? Nuk foli askush. Mė pas m'u afrua Halidi i vogėl duke belbezuar dhe tha: Baba, Salimi ka shkuar nė xhenet tek All-llahu. Gruaja filloi tė qajė me tė madhe gati sa nuk u perplas pėr tokė dhe dola nga dhoma e pikėlluar pėr ndarjen e Salimit.

  Pas kėsaj, mora vesh se dy javė para se tė mbėrrija Salimin e kishte goditur njė temperaturė e madhe dhe ethe dhe bashkėshortja e kishte dėrguar nė spital. Mirėpo, sėmundja i ishte rėnduar u nda nga kjo botė.

  Salimi nuk ishte i verbėr por unė isha i verbėr.

  O All-llah, sa kėnaqėsi ėshtė ta shijosh ėmbėlsinė e imanit!

  All-llahu e mėshiroftė Salimin! E njohu All-llahun edhe pse ishte i verbėr. Sa e sa njerėz sot posedojnė shqisa tė shėndosha por nuk shohin dhe nuk e njohin All-llahun [subhanehu ve teala].
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 18. #38
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  U udhėzova nė duart e vajzės tri vjeēare


  - Unė jam njė djalosh i ri, i martuar para katėr viteve, dhe mė ka furnizuar All-llahu me njė grua tė ndershme dhe tė devotshme, e cila e ka frike All-llahun shumė. Prej kėsaj martese, All-llahu me dhuroi edhe njė vajzė, e cila ėshtė sikur tė jetė engjull.

  Kohė tė gjatė isha nė gaflet dhe i zhytur nė mėkate, sa qė edhe pas martese pija alkoolin dhe thellohesha nė mėkate dhe defrimet e kėsaj bote.

  Isha nga ata qė shikoja tėrė natėn filma tė fėlliqur nė shtėpi, pasi flenin gruaja dhe vajza ime. Nuk falėsha dhe nuk agjėroja, dhe as qė dija gjė nga Islami, perveē disa fjalėve, tė cilat i kisha dėgjuar ndonjėherė nga muezinet e xhamive. E kaloja jetėn nė kėtė gjėndje me vite tė tėra duke mos e shijuar ngushtėsine e shpirtit dhe zemrės sime. Derisa erdhi njė ditė, e cila ma ndryshoi tėrėsisht jetėn time.
  U ktheva nė shtėpi, dhe si zakonisht, me vete kisha njė film pornografik, tė cilin e ruaja ta shikoja atėherė kur tė gjithė tė kenė fjetur. Pasi i mori gjumi ata, mora filmin dhe e futa ne video... filloi filmi. Dhe unė normal duke shikuar... kur ja vajza ime e vogel, tashmė tri vjeēare, e hapi deren e sallonit. Kur e pashė atė shpejtova dhe e hoqa filmin. Ndėrsa ajo mua afrua dhe mė tha: O babai im, haram tė qoftė, ke frike All-llahun!
  Kur i dėgjova kėto fjalė, u ēova shpejt dhe hyra nė dhomė, u mbulova dhe fillova tė dridhem, sa qė me dukej se e gjithė bota po me ngushtohet rreth meje. Qendrova ashtu derisa u qetėsova pak, e pastaj fillova tė mendoj, edhepse fjalėt e vajzės me silleshin nė mendje vazhdimisht. Nė atė kohė tė mesnatės, fillova tė ndjejė sinqerisht fjalen: "Ke frikė All-llahun!" Fillova tė kuptoj se ato nuk ishin fjalet e saj, pasiqė ajo ende ėshtė shume e vogėl, por ia ka mundėsuar t'i thotė ato fjalė Ai, i cili do t'ia mundesoje tė flasė ēdo pjese tė trupit.
  Duke qėnė nė kėtė gjėndje, kur ja ezani i sabahut. U ēova dhe e pashė vetėn se mė kishte humbur fuqia dhe isha djersitur. Hyra dhe u pastrova, pastaj dola nė xhami, pėr herė tė parė tė falėm pėr All-llahun dhe tė kėrkoj nga Ai falje dhe mėshirė. E pse jo, kur ai thotė: "Thuaj: "O robėrit e Mi, tė cilėt e keni ngarkuar me shumė gabime vetėn tuaj, mos e humbni shpresėn ndaj mėshirės sė All-llahut, sepse All-llahu i falė tė gjitha mėkatet, Ai ėshtė qė shumė falė dhe ėshtė Mėshirues!" [Ez-Zumer, 53]
  Dhe Ai ėshtė All-llahu, mėshira e tė Cilit ka kapluar ēdo gjė.
  Po! U ndryshua jeta ime nė tėrėsi. U largova nga tė gjitha mėkatet dhe haramet, nė tė cilat kisha qėnė. Fillova tė fali namazet nė xhami, tė lexoj Kur'an, tė mėsoj edhe pėrmendesh me ndihmen e gruas sime tė devotshme. U ktheva nė njeri, pasiqe kisha qėnė sikur kafshe, haja dhe pija dhe jetoja pa asnjė qėllim. E tash, kam qėllimin tim kryesor, nėnshtrimin ndaj All-llahut dhe urdhėrave tė Tij.
  Pas njė viti tė jetės sime tė re, All-llahu me furnizoi edhe me njė fėmije tė bukur, sikur hėna katėrmbedhjetėshe.
  Pas njė kohe tė shkurtė, duke qėne rrugės me familjen, na ndodhi njė fatkeqėsi, u rrotullua automjeti yne disa herė. Nga ky aksident, nuk shpetoi askush nga familja ime perveē meje. Me vdiq gruaja bashkė me tė dy femijėt.
  U ktheva nė shtepi, dhe duke qėne ende ashtu nė merzi dhe pikėllim, kur ja po me bėn vesvese djalli i mallkuar, dhe me thotė: Pi alkool nėse don t'i harrosh tė gjitha! Por, mu kujtua fjala e vajzes sime: O babai im, haram tė qoftė, ke frikė All-llahun! Dhe nuk ia lejova vetės kurr mė tė kthehem nga drita nė errėsire.
  Tash vazhdoj jetėn nė adhurim ndaj All-llahut dhe nė lexim tė vazhdueshme tė Kur'anit dhe lus All-llahun qė tė vdes me La ilahe il-la All-llah dhe tė takohem me familjen time nė xhennetet e Tija tė pafundme.
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e LOGIC
  Anėtarėsuar
  22-01-2006
  Postime
  732
  Faleminderit
  1
  6 falenderime nė 5 postime
  Vajza ēifute pranoi Islamin - Tregimi i saj

  " Si e pranova Islamin? "

  0 vėllezėr kėtė fe tė madhėrishme, Islamin, nė qoftė se do ta prezentonim mirė dhe pastėr, atėherė njerėzit do ta pranonin shume lehtė pėr shkak tė natyrės sė pastėr tė tyre.

  Kjo ngjarje ėshtė e nxjerrur nga Interneti, ku njė grua thotė se e ka parė njė vajzė nė xhami, nė njė qytet tė vogėl tė Ame rikės, e cita lexonte Kur'anin me komentin nė gjuhėn angleze, i ka dhėnė selam e qė ia ka kthyer me buzėqeshje.

  *****

  U ul pranė saj, filluan tė bisedojnė e pas njė kohe tė shkurtė u bėnė dy shoqe tė mira. Njė natė derisa ishin duke shėtitur pėrgjatė kejit, ajo i tregoi shoqes sė saj se si e pėrqafoi fenė Islame. Pra ta dėgjojmė kėtė ngjarje:

  Tregon kjo vajzė:

  "Kam jetuar nė njė familje amerikane ēifu te, e pėrēarė mes veti, dhe pasi qė u shkurorėzua babai nga nėna, u martua me njė grua tjetėr, dhe kėshtu filluan problemet. Pas kėsaj ngjarjeje vendosa tė largohem nga shtėpia e atėherė isha 17 vjeēare, dhe u vendosa nė republikėn tjetėr, ku takova tė rinj dhe tė reja nga arabėt tė cilėt ishin tė ndershėm e bujarė, dhe nė fytyrat e tyre vazhdimisht vėrehej buzėqeshje, mirėpo unė shoqėrimin me arabėt nuk e kam dashur pėr shkak se i urreja.

  Nė anėn tjetėr nuk isha e kėnaqur me jetėn time e gjithashtu nuk ndieja qetėsi dhe prehje, pėrkundrazi ndieja ngushtim dhe humbje, dhe pėr kėtė arsye vendosa qė t'i kthehem fesė time ashtu qė tė gjejė qetėsi shpirtėrore e gjithashtu tė kem vullnet pėr jetė, por ēifutėt me fenė e tyre nuk mė bindėn, sepse ėshtė fe qė nuk e respekton gruan, nuk e respekton njeriun, fe qė e urrejta, e qė gjeta nė tė prapambeturi, e gjithashtu nė qoftė se tė intereson diē nuk gjen pėrgjegje. Pas kėsaj pranova krishterimin, mirėpo krishterimi kishte mė shumė kundėrthėnie nė disa gjėra qė nuk i pranon mendja, e qė kėrkojnė prej nesh t'i nėn shtrohemi dhe t'i pranojmė kėto gjėra. Kam pyetur shumė si ka mundėsi ta mbyt Zoti birin e vet? Si lind Ai? Si mund tė ketė feja jonė tre zota e nuk e shohim asnjėrin prej tyre? U demoralizova, e lashė ēdo gjė por e dija se ka krijues, dhe ēdo natė mendoja deri nė agim. Njė natė, para agimit desha tė bėjė vetėvrasje nga gjendja e keqe qė mbretėronte tek unė. Ēdo gjė ishte e pakup timtė pėr mua, shiu binte pandėrprerė sikur tė ishte burg qė mė rrethon, gjithėsia rreth meje mė mbytte, pra derisa qėndroja pranė dritares nė njė shtėpi ta braktisur gjeta veten duke e lutur Zotin: 0 Zot e di se je kėtu, e di se mė do mua, unė jam e brakti sur, unė jam krijesė e jote e dobėt, mė udhėzo nė rrugėn Tėnde, o mė udhėzo o mė mbyt. Qajta me tė madhe derisa mė kishte zėnė gjumi. Nė mėngjes u ngrita me zemėr tė hapur, njė ndjenjė e huaj pėr mua. Dola si zakonisht tė kėrkojė furnizim, ndoshta do tė gjejė dikė tė ma paguaj mėngjesin apo tė pastrojė enė e tė marrė pak tė holla. U takova me njė djalosh arab, me tė cilin bisedova gjatė, e ky kėrkoi nga unė qė pas mėngjesit tė shkoj tek ai, nė shtėpinė e tij dhe mė ofroi tė jetojė me tė. Shkova tek ai dhe derisa ishim duke ngrėnė drekė, pirė dhe qeshur hyri njė djalosh me mjekėr i cili quhej Sead, siē e mėsova nga shoku im i cili i habitur e thirri me kėtė emėr. E kapi pėr dore shokun tim dhe e largoi nga banesa, dhe mbeta unė e frikėsuar pėrballė njė terroristi, fundamentalisti. Mirėpo ky nuk bėri asgjė tė jashtėza konshme, por kėrkoi nga unė me shumė respekt dhe edukatė tė shkojė nė shtėpinė time. I thashė atij se unė nuk kam shtėpi. Ai mė shikoi me dhembje, e kėtė e vėrejta nė fytyrėn e tij, e pastaj mė tha: "Mirė, rri kėtu kėtė natė (ishte shumė ftohtė), merri kėto tė holla dhe tė nesėrmėn shko , e qė kėto tė holla do tė tė ndihmojnė derisa tė gjeshė punė." Posa deshi tė dalė, e falėnde rova dhe i thashė: "Unė do tė dalė e ti rri kėtu, por mė trego tė lutem pėrse u solle ashtu me shokun tėnd, ndėrsa me mua ke sjellje tjetėr. U ul dhe filloi tė flasė, gjersa shikimi i tij ishte vazhdimisht i ulur: shkak i kėsaj sjellje ėshtė Islami, i ndalon veprat e kėqija: ndalon vetminė me gratė e huaja, pirjen e alko olit, nxitė nė bamirėsi, nė sjellje - edukatė tė mirė.

  U shtanga nga habia, a janė kėta pėr tė cilėt thuhet se janė terroristė, i mendoja se mbajnė armė dhe vrasin ēdonjėrin qė u del para. Kėshtu mė kishin mėsuar mediat amerikane. 1 thashė: "Dua tė mė mėsosh mė shumė pėr Islamin?" Mė tha: "Do tė shkoj mė sė bashku tek njė familje fetare muslimane, do tė qėndroshė aty dhe besoj se ata do tė mėsojnė pėr ēdo tė mirė?" Shkuam tek ajo familje nė ora dhjetė tė mbrėmjes, tė cilėt na pritėn shumė mirė. Kėshtu fillova tė shtrojė pyetje pėr gjėrat tė cilat mė mundonin qysh moti, ndėrsa Doktor Sulejmani, i zoti i shtėpisė, pėrgjigjej derisa u binda plotėsisht, u binda se e gjeta atė qė e kėrkoja si pėrgjigje nė pyetjet qė i kisha.

  Fe e qartė, e pastėr, qė pėrputhet me natyrėn e njeriut, nuk gjeta asnjė vėshtirėsi tė besoja ēdo gjė qė dėgjova, sepse tė gji tha ishin tė vėrteta. Kur e pranova Islamin ndjeva njė ringjallje tė papėrshkrueshme, dhe po atė ditė e vendosa mbulesėn (hixhabin).

  Nė ora njė tė mesnatės, zonja e shtėpisė mė vendosi nė dhomėn mė tė bukur, dhe mė tha: "Kjo ėshtė dhoma jote, rri nė tė sa tė duash." Pas kėsaj mė vėrejti se isha duke shikuar nė dritare, e buzėgeshur e tė njėjtėn kohė mė rridhnin lotėt. Mė pyeti pėr kėtė gjendje nė tė cilėn isha, i thashė: "Mbrėmė, saktėsisht nė kėtė kohė qėndroja pranė dritares dhe lutja Zotin, o tė mė udhėzojė nė rrugėn e drejtė, o tė mė mbys. Mė udhėzoi dhe mė nderoi, ndėrsa unė tani jam muslimane. Kjo ėshtė e vėrteta, kjo ėshtė e vėrteta." Atėherė zonja e shtėpisė mė pėrqafojė dhe filloi tė qajė sė bashku me mua.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gimi3 : 03-06-2008 mė 12:49
  A known mistake is better than an unknown truth.

 20. #40
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Anėtarėsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nėn hijen e Diellit
  Postime
  4,439
  Faleminderit
  3
  21 falenderime nė 21 postime
  Pendimi i njė mėkatari nė duart e djalit tė tij memec

  Kjo ngjarje ėshtė prej ngjarjeve me tė ēuditshme, po tė mos e kishte shkruar vetė personi i ngjarjes s'do besoja se kjo mund tė ndodhte.
  Personi i ngjarjes i cili ėshtė nga Medineja rrėfen:
  Jam njė njėri nė moshėn tridhjetė e shtatė vjeēar, i martuar dhe kam fėmijė. Kam bėrė tė gjitha gjynahet e mėdha tė cilat i ka ndaluar Allahu. Namazin nuk e kryeja me xhemat, vetėm nė ndonjė rast dhe kėtė vetėm sa pėr t'u paraqitur para tė tjerėve. Shkaku ishte se unė shoqėroja njerėzit e kėqinjė dhe tė degjeneruar, shejtanin e kisha tė pandashėm shumicėn e kohės.

  Kam njė djalė shtatė vjeēar, i cili quhej Mervan, ishte shurdhė-memec. Mirėpo, ai kishte thithur imanin nga gjiri i nėnės sė tij besimtare.
  Njė natė, unė dhe djali im Mervani ishim nė shtėpi. Unė planifikoja se ēfarė do bėnim unė dhe shokėt e mi dhe ku do tė shkonim?!
  Ishte koha pas namazit tė akshamit kur biri im Mervani me flet mua (sinjale tė kuptuara mes meje dhe atij) dhe me bėn shenjė: pse baba nuk falesh?! Pastaj ngriti dorėn kah qielli dhe me kėrcenohet se Allahu me sheh mua. Ai me kishte parė mua nganjėherė kur unė bėja ndonjė gjunah, andaj u ēudita prej "fjalėve" tė tij.
  Djali im filloi tė qajė para meje. E afrova afėr meje por ai iku nga unė. Pas pak shkoi tek kroi dhe mori abdes, nuk dinte mirė tė merrte abdes, mirėpo, ai kishte mėsuar prej nėnės sė tij, e cila aq shumė mė kėshillonte por kot, ajo dinte Kur`anin pėrmendėsh.
  Pastaj djali erdhi tek unė dhe me dha shenjė qė tė prisja pak... kur ja, ai po falte namaz para syve tė mi. Pasi pėrfundoi namazin u ngrit, solli njė Kur`an, e vendoi para meje dhe e hapi menjėherė pa e shfletuar dhe e vendosi gishtin e tij tek ajeti i sures Merjem: "O babai im, unė kam frikė se do tė godet ndonjė dėnim prej tė Gjithmėshirshmit e do tė jesh shok i djallit!" (Merjem:45), e pastaj filloi tė qajė, edhe unė qajta gjatė e ai i fshinte lotet nga sytė e mi dhe ma puthi kokėn dhe duartė dhe pėrmes shenjave qė kuptojmė njėri-tjetrin mė "tha": Falu o Babai im, para se tė vendosesh nėn dhe e tė jesh peng i dėnimit.
  Pėr Zotin, gjendesha nė njė trishtim dhe frikė qė s`e di askush pėrveē Allahut. U ngrita menjėherė dhe ndeza tė gjitha dritat e shtėpisė. Djali im Mervani mė ndiqte nga dhoma nė dhomė, mė shikonte me habi dhe me "tha": lėri dritat e hajde tė shkojmė nė xhaminė e madhe (ka pėr qėllim xhamin e Pejgamberit [salallahu alejhi ve sel-lem] ). Unė i thashė: shkojmė nė xhaminė qė ėshtė afėr shtėpisė sonė, mirėpo ai ishte kėmbėngulės vetėm nė xhamin e Pejgamberit [salallahu alejhi ve sel-lem].
  E ēova atje, unė ndihesha i frikėsuar ndėrsa shikimet e tij nuk mu ndanin pėr asnjė ēast. U futėm nė Rrevda (pjesė e xhamisė) e cila ishte e mbushur me njerėz. U bė ikameti i namazit tė jacisė e imami filloi tė lexoj nga Fjalėt e Allahut tė Lartėmadhėruar: "O ju tė cilėt besuat, mos shkoni gjurmėve tė djallit, pse kush ndjek gjurmėt e djallit ai urdhėron pėr tė shėmtuara e tė irituara, e sikur tė mos ishte mirėsia e All-llahut ndaj jush dhe mėshira e Tij, askush prej jush nuk do tė pastrohej kurrė (prej mėkatesh), por All-llahu e pastron atė qė do Ai. All-llahu dėgjon e di" (en-Nur:21).
  Nuk mundja ta pėrballoja vetėn nga tė qajturit, edhe Mervani qante afėr meje duke me parė mua. Gjatė namazit, Mervani nxorri nga xhepi im njė mindil dhe mi fshiu lotėt. Pas pėrfundimit tė namazit unė vazhdova tė qajė e ai mi fshinte lotėt. Qėndrova nė xhami plotė njė orė derisa djali im Mervani mė "tha": mjaftė o Babai im, mos u frikėso, u bė merak pėr mua nga tė qajturit e shumtė.
  U kthyem nė shtėpi. Kjo ishte nata mė e madhe tek unė ngase nė kėtė natė linda pėrsėri.
  Erdhi gruaja dhe fėmijėt e mi, filluan tė qajnė duke mos ditur asgjė ēfarė ka ndodhur. Mervani u "tha": babai im ėshtė falur nė xhamin e Pejgmaberit [salallahu alejhi ve sel-lem]. Gruaja ime u gėzua shumė me kėtė lajm, ngase ai ėshtė fryt i edukimit tė saj tė mirė. I tregova asaj pėr atė qė ngjau mes meje dhe Mervanit, dhe i thashė asaj: tė betohem nė Allahun, a ti e mėsove atė qė ta hap Kur`anin tek ai ajet? Ajo u betua tre herė nė Allahun se nuk ka vepruar diē tė tillė. Atėherė, ajo mė tha: falėnderoje Allahun pėr kėtė udhėzim. Kjo ishte nata mė e mirė pėr mua.
  Mua tani – duke iu falenderuar Allahut- nuk mė humb namazi me xhemat nė xhami. Kam braktisur tė gjithė shokėt e kėqinjė, kam provuar shijėn e imanit, sikur tė mė kishe parė do ta kuptoje kėtė nga fytyra ime.
  Tani jetoj nė lumturi, dashuri dhe mirėkuptim me gruan dhe fėmijėt e mi e sidomos me djalin tim Mervanin shurdhė-memecin, tė cilin e dua shumė, e si jo kurse udhėzimi im ishte nė duartė e tij.
  "Idea ėshtė Kėshilltari mė i mirė i Veprės"

Faqja 2 prej 13 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Tregime te ndryshme fetare!
  Nga Zana e malit nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 41
  Postimi i Fundit: 24-01-2010, 03:28

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •