Close
Faqja 13 prej 13 FillimFillim ... 3111213
Duke shfaqur rezultatin 241 deri 260 prej 260
 1. #241
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  36
  Postime
  1,028

  Pr: Lexoji keto Letra (Tregime) do t Shplodhesh Menderisht

  Njeriu q krkoi t bhet magjistar!

  Skedart e Bashkngjitur 160272

  Nj njeri nga lakmia pr t'u br magjistar shkoi tek nj magjistar dhe krkoi nga ai q t'a bnte at magjistar.

  Magjistari pranoi krkesn e ktij njeriu dhe krkoi q pr t'u br magjistar, ather duhej q njeriu n fjal t zbatonte n prpikri t gjitha udhzimet q do i'a jepte magjistari.

  Magjistari i krkon njeriut q t hyn n toalet. Njeriu fute n toalet dhe del.

  Magjistari: Vrejte gj?

  Njeriu: Jo asgj.

  Magjistari: Shko futu srish.

  Njeriu futet dhe del srish dhe nuk vren asgj dhe pastaj magjistari i krkon q t futet n toalet pr hern e tret. Ather njeriu e provon edhe krkesn e tret t magjistarit dhe futet n toalet.

  Njeriu del nga toaleti, kt her me nj fytyr pak sa m t shqetsuar.

  Magjistari: far vrejte kt her?

  Njeriu: Kt her ishte m ndryshe dhe m e quditshme, pash nj pllumb t bardh tek sa dilte nga trupi im dhe iku nga un. far do thot kjo?

  Magjistari: eee ksaj here ke arritur at q ke krkuar, ai pllumbi i bardh q ka dalur nga trupi jot, sht imani apo besimi juaj n Zot q ke pasur deri n at moment dhe tash nuk e ke at pllumb, kshtu q tashm je br magjistar dhe mund t e kryesh kt profesion pa problem.

  K. Gashi
  Ndryshuar pr her t fundit nga Gimi3 : 12-04-2013 m 05:35
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 2. #242
  Besimtar Musliman Maska e strange
  Antarsuar
  31-10-2006
  Postime
  4,278

  Pr: Lexoji keto Letra (Tregime) do t Shplodhesh Menderisht

  Ka jetuar n nj qytet nj njeri shum i pasur, t cilit I sht dhn do rehati dhe luks nga All-llahu. Ai kishte nj shrbtor i cili ishte pak torollak. Nj dit pasaniku e thirri dhe i paraqiti atij nj dhurat duke i thn: “Mbani kt n nj vend t sigurt derisa ju t gjeni dik m torollak se vetveten,. kur ju ta gjeni, jepjani atij. ”

  Emri: ekuiliber248.jpg

Shikime: 1021

Madhsia: 7.4 KB
  Shrbtori u prgjigj: “N rregull, zotri!”

  Pas nj kohe, njeriu i pasur u b shum i smur. Shum mjek e trajtuan at, por nuk ka pasur asnj shenj t shrimit. Ai s fundi ka humbur shpresn dhe thrret shrbtorin e tij dhe i thot: “Un jam duke vdekur tani. Nse un ju kam shkaktuar ndonj pikllim, ju lutem m fal”.

  Shrbtori: “Zotri, ku po shkon?”
  Njeriu i pasur: “Ku t gjith kan pr t shkuar.”
  Shrbtori: “Kur do t ktheheni?”
  Njeriu i pasur: “Un jam duke shkuar n nj vend nga ku nuk ka kthim.”
  Shrbtori: “A keni br prgatitjet tuaja pr komoditetin tuaj atje, zotri?”
  Njeriu i pasur: “Jo”
  Shrbtori: “Zotri, a i keni br aranzhimet pr t mbrojtur veten nga t nxehtit dhe t ftohtit?”
  Njeriu i pasur: “Jo”
  Shrbtori: “far ke br n lidhje me ushqimin tuaj dhe pijen, zotri”
  Njeriu i pasur: “. Asgj”

  Pasi e dgjoi kt shrbtori, ai qeshi dhe tha: “Zotri, kjo sht m e habitshme. N shtpin tuaj t prkohshme, ju keni br t gjitha llojet e marrveshjeve t gzimit dhe rehatis, ndrtesa dhe pallate, kopshte dhe parqe, shrbtort dhe shrbtoret, makina t bukura, dyqane, fabrika dhe t gjitha llojet e luksit, por pr shtpin tuaj t prhershme, ju nuk keni br asgj.

  Tani m thoni zotri! Ku do t mund gjej dik m torollak se ju? Andaj un kam pr ta dhn nj dhurat ty!”.

  Morali: Ne duhet t jemi m t kujdesshm n prgatitjet tona, dhe se madhsia e prgatitjeve t jet paralelisht me kohn n t ciln do t qndrojm. /ekuiliber/
  Mso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

 3. #243
  Besimtar Musliman Maska e strange
  Antarsuar
  31-10-2006
  Postime
  4,278

  Pr: Lexoji keto Letra (Tregime) do t Shplodhesh Menderisht

  U martua me nje grua shume te bukur por c’ndodhi pastaj?
  Nje burre u martua me nje grua shume te bukur. Pas nje kohe, ndersa burri ishte per tregeti jashte shtetit, gruaja e tij semuret rende dhe si pasoje, fytyra e saj shemtohet aq teper.
  Burrin e lajmerojne per semundjen e gruas dhe gjate kthimit ai e lajmeron familjen qe do vonohet per disa dite sepse kishte pesuar nje aksident te rende dhe kishte humbur te dy syte qe dmth. burri kurre nuk do ta shohe gruan e tij si te shemtuar por do ta mbaje ne mendje ate bukuri te meparshme te gruas se tij.
  Vazhduan jeten ne harmoni derisa u plaken dhe deshi All-llahu qe gruaja te vdiste e para. Ne diten e varrimit, kur burrat u kthyen nga varrimi, edhe burri i gruas se vdekur u kthye por pa e shoqeruar askush, ai ecte i vetem. Njeri prej te pranishmeve e pyeti; ku shkon? Ne shtepine time, tha! Por ti je qorr, nuk sheh, te ndihmoje une!
  Jo, tha. Une kurre s’kam qene i verber por ashtu jam terhequr si i verber tere jeten qe mos ta lendoj zemren e gruas time te ciles iu shemtua fytyra, ajo vdiq e lumtur dhe me ndjenjen se une kurre nuk e pashe te shemtuar, duke menduar se une jam i verber.
  MUSLIMANI I VERTETE, KESHTU E TRAJTON GRUAN E TIJ!/Horizonti Islam/
  Mso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

 4. #244
  Besimtar Musliman Maska e strange
  Antarsuar
  31-10-2006
  Postime
  4,278

  Pr: Lexoji keto Letra (Tregime) do t Shplodhesh Menderisht

  Hajduti i okollatave
  Emri: ekuiliber1476.jpg

Shikime: 1098

Madhsia: 8.7 KB

  Pesdhjet vite m par, n nj qytet t Francs, nj emigrant, xhaxha Ibrahimi nga Turqia, tashm i shtyr n mosh, kishte nj dyqan ku shiste ushqime. Dyqani ndodhej n katin e par t nj godine, ku banonte nj familje ifute. Kjo familje, kishte nj djal tetvjear, i cili quhej Xhad. Fmija i tyre, ishte msuar q do dit t zbriste n dyqanin e xha Ibrahimit dhe t blinte ushqimet e nevojshme t familjes. Prve ksaj, sa her q hynte e dilte, ai shfrytzonte angazhimin e xhaxha Ibrahimit me klient t tjer dhe i vidhte nga nj okollat.

  Nj dit, djali i vogl nuk arriti ta marr hisen e tij t okollats s prditshme. Por me t shkelur pragun e ders, dgjoi zrin e mbl t xhaxhait Ibrahim q i thoshte:”Harrove t marrsh okollatn tnde t prditshme bir!”

  Xhad ngriu n vend. Ai kishte menduar se ia kishte hedhur atij plaku matuf. Gjer ather kishte besuar se ai nuk kishte kuptuar asgj. Menjher u kthye dhe filloi ti lutet, prgjrohet dhe premtoj se nuk do e prsriste m at akt t turpshm.

  Xhaxha Ibrahimi i buzqeshi dhe i tha:”Jo. Dua t m japsh fjaln se nuk do t vjedhsh gj gjat gjith jets tnde. Ve ksaj, do dit q do t vish n dyqan, do t marrsh nga nj okollat, si dhurat prej meje.”

  Xhad pranoi dhe uli kokn i buzqeshur.

  Vitet kalonin dhe xhaxhai Ibrahim u shndrrua n nj prind t dyt, madje dhe n nj shok t ngusht. Sa her q Xhad ndihej keq, prballej me ndonj vshtirsi dhe donte ti qaj hallin dikujt, drejtohej pr tek xhaxha Ibrahimi. Pasi e dgjonte me vmendje, xha Ibrahimi nxirrte nj libr nga sirtari, ia zgjaste Xhad-it dhe i krkonte ta hap n cilndo faqe. Mandej, xhaxha Ibrahimi e merrte librin dhe lexonte dika n faqen prkatse. Pasi e mbyllte librin, i tregonte Xhad-it si duhet t veproj n at rast. Gjithmon, zgjidhjet dhe ndihma e xhaxhait Ibrahim kishin qen t efektshme.

  Pas shtatmbdhjet vitesh…

  Kaluan plot shtatmbdhjet vite dhe marrdhniet mes dy miqve ve forcoheshin. Tashm Xhad kishte mbushur 24 vje, ndrkoh q xhaxha Ibrahimi kishte mbushur 67.

  Para se t vdes, xhaxha Ibrahimi kishte ln nj snduk, brenda t cilit kishte vn librin n t cilin gjente zgjidhjet pr shqetsimet e Xhad. Ai i kishte porositur fmijt e tij q kt snduk, pas vdekjes s tij, t’ia jepnin Xhad-dit, si dhurat.

  Sigurisht q Xhad u mrzit shum me vdekjen e mikut t tij m t mir. Fmijt e tij, ia dorzuan sndukun. Pasi e hapi, pa n t librin, t cilin e vuri mnjan.

  Nj dit, prballet me nj problem t madh, nga to q dinte t’ia zgjidh vetm xhaxha Ibrahimi. Menjher n mendje i erdhi libri n snduk. Hapi sndukun, nxori librin, e hapi dhe pa q ishte shkruar n arabisht, t ciln nuk e kuptonte. U nis pr tek nj koleg i tij tunizian dhe i krkoi ti lexoj dika. Mandej, Xhad i tregoi pr hallin q kishte dhe kolegu tunizian, i tregoi si ta zgjidh.

  Xhad shtangu n vend.

  far qenka ky libr q ofron zgjidhje t gatshme?!

  sht Kurani. Ia ktheu tuniziani.

  Ky sht Kurani, libri i myslimanve?! Pyeti Xhad.

  Po – iu prgjigj tuniziani.

  far duhet t bj q t bhem mysliman? Pyeti Xhad.

  T thuash: Dshmoj se nuk ka zot tjetr t merituar prve Allahut dhe se Muhamedi sht i drguari i Tij – i tha me nj frym tuniziani.

  Xhad aty pr aty: Dshmoj se nuk ka zot tjetr t merituar prve Allahut dhe se Muhamedi sht i drguari i Tij.

  Kshtu, Xhad u b mysliman dhe q at dit, zgjodhi pr emr Xhadullah Kurani. Q at dit, vendosi q pjen tjetr t jets t’ia kushtoj Kuranit dhe mesazhit t tij. Ai e msoi prmendsh Kuranin, e kuptoi mir dhe filloi t’ua prezantoj njerzve t tjer n Evrop.

  Nj dit, ai kishte hapur mus’hafin q ia kishte dhuruar xhaxha Ibrahimi. Brenda tij ishte harta e bots, mbi hartn e Afriks ishte firma e xhaxha Ibrahimit dhe posht saj:”Fto n rrugn e Zotit me urtsi dhe butsi!”

  Kt, ai e interpretoi si nj porosi nga ana e xhaxha Ibrahimit, t ciln vendosi ta zbatoj menjher. Kshtu, e la Evropn dhe u nis drejt Kenias, Sudanit t jugut, Uganda dhe vende t tjera afrikane. Ai u b shkak q fiset Zulu, t pranojn islamin.

  Pasi kaloi vite t tra duke i prezantuar banort e kontinentit afrikan me islamin, Xhadullah Kurani, ndrroi jet, pr shkak t smundjeve q kishte marr atje. Ai ndrroi jet n vitin 2003, n moshn 54 vjeare.

  Dy vite pasi kishte ndrruar jet, nna e tij me besim fetar hebraizmin, prqafon islamin, n mosh t thyer. Ajo tregon se tridhjet vitet e fundit, vite t cilat i biri i saj i kaloi duke propaganduar islamin, i kishte kaluar duke u prpjekur q ti ndryshoj mendje t birit, q t kthehet srish n fen e t parve. Me gjith arsimin e lart dhe aftsit e saj bindse, dshtoi n kt mision. Sakaq, xhaxha Ibrahimi, ai burr i moshuar dhe i paarsimuar mysliman, kishte arritur q t’ia ndryshoj besimin t birit.

  Prse e pranoi islamin Xhad?

  Ai vet tregon se prgjat shtatmbdhjet viteve, xhaxha Ibrahimin nuk e kishte dgjuar asnjher t prdor fjal si “Qafir” dhe “ifut” apo qoft dhe ti krkoj q t bhet mysliman. Gjat shtatmbdhjet viteve nuk i kishte folur as dhe nj fjal pr fen islame, hebraike apo pr faktin se ai vet ishte mysliman.

  Nj her, dikush e pyeti sesi ndihej rreth faktit q ishte br shkak q miliona njerz n Afrik kishin pranuar Islamin pr shkak t tij. Ai u prgjigj se gjithka ishte vetm nj pjes e mirnjohjes q ndjente pr xhaxha Ibrahimin.

  Historia e Xhad me xhaxha Ibrahimin, eshte bere dhe film (Monsiour Ibrahim)./mesazhi/
  Mso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

 5. #245
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,408

  Pr: Lexoji keto Letra (Tregime) do t Shplodhesh Menderisht

  Drejtsia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj t krishterit n garat e kuajve

  Omer ibnul hatabi nj dit kishte caktuar Amr ibn Asin r.a si guvernator t egjiptit. N garat e kuajve q zhvilloheshin, nga konkurentt m t mir ishin nj kristian dhe djali i guvernatorit. N fund, garn e fiton kristiani. Djali i guvernatorit i zemruar e godet kristianin me kamxhik n kok duke i thn: "Si ta fitosh garn ti, kur un jam djali i guvernatorit t nderuar?"
  Emri: 10566_481879945223804_1216968641_n.jpg

Shikime: 2270

Madhsia: 35.7 KB
  Djali i kristianit i tha se do t ankohem te Prijsi i besimtarve, Umer ibnul hatabi. Kur prmendej emri i tij n at koh, dridheshin edhe mbretrit e Persis dhe t Roms. Mjaftonte q nj njeriu t keq t'i thot q do t ankohem tek Umeri dhe ai t ndalohej nga padrejtsit dhe zullumet.
  Por kristiani e dinte q muslimant ishin t drejt dhe do vendosnin drejtsi n kt qshtje. I bindur pr kt, merr rrugn dhe udhton me deven e tij nga egjipti pr n medin, kryeqytetin e islamit dhe t drejtsis, ku takon Umerin r.a, udhheqsin e muslimanve, t cilit i thot: Un jam nj kristian nga egjipti. Hyra n garat e kuajve dhe i fitova ato, por djali i guvernatorit tnd m goditi dhe m tha: "Si ta fitosh garn ti, kur un jam djali i guvernatorit t nderuar?" Kur e dgjoi kt Umeri r.a, mblodhi shokt n xhami dhe i shkroi nj letr Amrit ku e urdhronte t vinte menjher bashk me t birin.
  Pasi erdhi amri me t birin dhe u takuan me Umerin r.a. ky i fundit merr kamxhikun q e mbante n dor, me t cilin vendoste drejtsin, ia drejton kristianit dhe i thn: "Bjeri tani djalit t guvernatorit t nderuar!" Kshtu kristiani e godet t birin e amrit. Umeri r.a i thot: "Tani bjeri dhe koks s guvernatorit!" Kristiani i habitur i thot: "Mua m goditi djali i guvernatorit dhe jo vet guvernatori.", por Umeri r.a ia kthen: " Bjeri edhe guvernatorit, pasi djali i tij nuk t goditi veqse duke u mbshtetur mbi pushtetin e babait." M pas i drejtohet Amrit dhe i thot:
  "Qysh kur keni filluar t'i robroni njerzit, n nj koh kur nnat i kan lindur t lir?"

  Kerim Gashi - marr nga libri "Njerz t Mdhenj - Aid El Karnij
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 6. #246
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  49
  Postime
  5,221

  Pr: Lexoji keto Letra (Tregime) do t Shplodhesh Menderisht

  Citim Postuar m par nga fisniku-student Lexo Postimin
  Drejtsia shembullore e Umer ibnul Hatabit ndaj t krishterit n garat e kuajve

  Omer ibnul hatabi nj dit kishte caktuar Amr ibn Asin r.a si guvernator t egjiptit.
  Ne kohen kur ka jetuar Omer ibnul Khatabi, Egjipti nuk ishte akoma pushtuar prej arabeve myslimane!!
  Jarigas

 7. #247

  Pr: Lexoji keto Letra (Tregime) do t Shplodhesh Menderisht

  Pse ja fut kot, ne kohen e Omerit islami depertoj ne Siri, Egjipt dhe ne Iran

 8. #248
  Vete zot, vete shkop Maska e jarigas
  Antarsuar
  21-03-2003
  Vendndodhja
  Napoli,Italy
  Mosha
  49
  Postime
  5,221

  Pr: Lexoji keto Letra (Tregime) do t Shplodhesh Menderisht

  Citim Postuar m par nga Sylmahalla Lexo Postimin
  Pse ja fut kot, ne kohen e Omerit islami depertoj ne Siri, Egjipt dhe ne Iran
  Nuk ishte Islami ai qe depertoi, por arabet! Per sa i perket tregimit, Amr ibn As filloi pushtimin e Egjiptit ne dhjetorin e vitit 640, ndersa kalifi Omar vdiq ne vitin 644!!Tani a mund te me thuash se ne 'rrethana u be e mundur qe nje i krishtere i Egjiptit te shkoje ne Medine per t'iu ankuar prijesit te myslimaneve?? Dhe, a nuk do te ishte e udhes te shprehemi per gara ndermjet egjiptianeve te krishtere dhe pushtuesve arabe myslimane??!!
  Jarigas

 9. #249
  Besimtar Musliman Maska e strange
  Antarsuar
  31-10-2006
  Postime
  4,278

  Pr: Lexoji keto Letra (Tregime) do t Shplodhesh Menderisht

  jarigas e ka varros Amr ibn Asin.. Pse ja fusni kot ju tjeter? :A cnjerz :@
  Mso Islamin nga Kur'ani e jo nga myslimanet!

 10. #250
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,408

  Pr: Lexoji keto Letra (Tregime) do t Shplodhesh Menderisht

  Ky ka qen Imam shafi'iu (Tregim Madhshtor)

  Imam shafiu sht rritur jetim, pasi babai i kishte vdekur pa lindur. Nna e tij udhtoi nga Palestina pr n Mekk, ku morri me qera nj dhom prej qerpii. Ngaq ishte I varfr dhe nuk kishte pen dhe fletore pr t shkruar msimet, imam Shafiu I shkruante ato n kocka dhe drrasa q gjente. Nj dit, nna e tij I tha: Nuk ka mbetur gj tjetr vese tua lirojm dhomn kockave dhe drrasave tua dhe t flem jasht!

  Kur dgjoi kto fjal nga nna e tij, Shafiu msoi prmendsh gjithka q kishte shkruar mbi kto kocka dhe drrasa dhe pastaj i largoi nga dhoma ku flinin. Ai ishte nj gjeni qe edhe pse n kulmin e varfris, jetonte me shpres dhe plot optimizm.

  Mbi brengat dhe fatkeqsit e jets, ai thot n disa vargje:

  Lre kohn t sillet si t doj.
  Kur vjen caktimi i Zotit, prite me gzim.
  Mos u brengos nga fatkeqsit e jets,
  Fatkeqsit e ksaj bote e kan nj prfundim.


  Kerim Gashi: marr nga libri njerz t mdhenj AID El- KARNIJ
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 11. #251
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,408

  Pr: Lexoji keto Letra (Tregime) do t Shplodhesh Menderisht

  Rndsia e krimbave

  Nj mbret njher po kalonte npr nj rrug, kur syt i shkuan tek nj bajg. Mbreti vrejti se n at bajg kishte disa krimba. Menjher n kok filloi t’i sillej mendimi se prapa krijimit t atyre krimbave nuk ekzistonte asnj qllim. Ata jan t padobishm, pa ndonj detyr t rndsishme.

  S’kaloi shum koh nga ajo dit dhe mbretit i humbi shikimi. Duke qen se ishte i pasur, si mbret m, ai shpenzoi me mijra para duke provuar mjekime t ndryshme n mnyr q t’i kthehej shikimi. do gj ishte e kot. N ndrkoh dgjoi se ekzistonte nj mjek popullor i dvotshm q ishte shum i mir. Mbreti e thirri at.

  Mjeku popullor refuzoi t shkonte tek mbreti dhe krkoi q mbreti t shkonte tek ai. Pasi q e kontrolloi mbretin, ky mjek i dha nj bar n form pudre q ai t’i lyente syt me t tri her n dit. Gradualisht, dit pas dite, mbretit iu kthye i tr shikimi.

  Mbreti shkoi personalisht tek mjeku n fjal me shum dhurata pr t, mirpo ai i refuzoi. Ather mbreti i tha: “S paku, m thuaj se far ke prdorur n at ila t mrekullueshm?!” Mjeku iu prgjigj se kishte prdorur krimbat q gjenden npr bajga t kafshve. Pra, ai i mori dhe i thau ata, i shtypi e i bri n form pudre dhe at ila ia dha mbretit. Mbreti menjher u ngrit dhe i ra n sexhde Allahut Fuqiplot, i Cili krijoi secilin atom me nj qllim t caktuar.

  Pra, le t mos e nnmojm asnj krijes t Allahut t Madhrishm, ngaq do gj ekziston pr nj arsye. Ngjarjet q na ndodhin ne gjithashtu kan nj qllim t caktuar. Secili njeri sht nj thesar i vlefshm q mund t’i sjell dobi bots.

  Prktheu: Breziiri
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 12. #252
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,408

  Pr: Lexoji keto Letra (Tregime) do t Shplodhesh Menderisht

  Historia e dy skllevrve


  Nj her nj mbret i bleu dy skllevr. Njri nga ta ishte i pashm, kurse tjetri ishte i shmtuar.

  Mbreti krkoi q skllavi i pashm t shkonte t pastrohej. Kur shkoi ky, mbreti e pyeti skllavin e shmtuar: Shoku yt m ka folur shum fjal t kqia pr ty. Ai m tha se ti je hajdut dhe ke karakter t keq. A sht kjo e vrtet?

  Skllavi iu prgjigj se shoku i tij ishte i pashm dhe se bukuria e tij e jashtme patjetr duhej t ishte reflektim i bukuris s brendshme t tij. Ai nuk besonte se nj njeri aq i pashm mund t gnjente. Prandaj edhe shtoi: Nse shoku im mendon keq pr mua, ather vrtet me mua nuk qenka dika n rregull. Kam frik se ai ka t drejt.

  Mbreti e dinte se bukuria ishte vetm nj dhurat e Allahut xh.sh. dhe nuk do t thoshte se nj person q kishte fytyr t bukur, kishte edhe zmr t bukur e t pastr gjithashtu.

  Mbreti mbeti i mahnitur nga karakteri dhe inteligjenca e ktij skllavi. N t njjtn koh, skllavi i par u kthye pasi q ishte pastruar.

  Mbreti e drgoi edhe skllavin e dyt (pra, t shmtuarin) q t pastrohej dhe pasi q ky shkoi, i tha skllavit t pashm se shoku i tij fliste fjal t kqija pr t. Kur e dgjoi kt gj, skllavi shprtheu me sharje kundr shokut t vet duke thn n mes t tjerash se ai ishte gnjshtar dhe vagabond.

  Kshtu q mbreti erdhi n prfundim se skllavi me fytyr t bukur nuk kishte vler t brendshme, kurse skllavi me fytyr t shmtuar kishte shum vler t brendshme.

  Morali i ktij rrfimi sht se bukuria sht vetm siprfaqsore. do gj q shklqen nuk sht ari. Secili njeri fshihet nn gjuhn e tij. Gjuha shfaq inteligjencn e brendshme, si edhe poshtrsin e brendshme gjithashtu. Siguria e nj njeriu qndron n zotrimin e gjuhs s vet.

  Pejgamberi s.a.v.s. ka thn: Ai q sht i heshtur, sht i suksesshm!

  Prktheu: Daim Abazi
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 13. #253
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Antarsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  2,791

  Pr: Lexoji keto Letra (Tregime) do t Shplodhesh Menderisht

  @Fisniku-Student, asnjehere nuk humb respekti ndaj jush dhe sa here shoh emrin tend qe ke bere postim dikund e lexoje.
  All-llahu te ruajt.
  Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

 14. Anetart m posht kan falenderuar ILMGAP pr postimin:

  fisniku-student (04-02-2014)

 15. #254
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,408

  Pr: Lexoji keto Letra (Tregime) do t Shplodhesh Menderisht

  Kapigjiku (dera e vogl) q shptoi dy familje n luft! (ngjarje e vrtet)

  Nj der e vogl e cila i lidhte dy familje me familjet tjera, pasi q ishte e 'padobishme' dhe aspak e rndsishme, madje prmes ksaj dere t vogl n shumicn e rasteve vetm se qent dhe macet e shfrytzonin, andaj u morr vendim nga ana e ktyre dy familjeve q t mbyllej ajo der e vogl, madje edhe diskutohej se si t mbyllej sepse ishte e padobishme tashm, ngase edhe raportet miqsie me familjet q i lidhte kjo der e vogl nuk egzistonin m.

  Me kalimin e kohs edhe pse ishte marr vendimi q t mbyllej kjo der, mirpo hapi n praktik pr t'u mbyll, nuk ishte marr akoma. Situat e tensionuar lufte mbretronte ato dit, ishte 25 mars 1999, ku NATO kishte filluar aksionet me avione mbi serbin, dhe po kt nat ndodhi nj ngjarje e cila edhe sot diskutohet. N kt nat, forcat serbe hyrn me tanke e breshri plumbash n oborrin e ktyre dy familjeve dhe pr qudi, ajo dera e vogl e cila konsiderohej se ishte aspak e dobishme dhe q ishte marr vendim t mbyllej, shrbeu si shptim pr 11 antar t ktyre dy familjeve, sepse nga ajo der ikn dhe shptuan nga sulmet q m von nga analizat q u bn, nuk kishte pasur gjasa q t shptonte asnjri prej ktyre 11 personave. Andaj sot pas disa viteve, diskutohet ajo der e vogl pr nga madhsia por e madhe nga vlera e saj shptuese. Sa e sa jet jan shptuar nga kto lloj kapigjik n luftn e fundit n Kosov edhe pse paraprakisht vlenin si hendeqe mes fqinjsh?!!

  Zatn, vlera e t mbajturit lidhje ndrmjet t afrmve vrteton se edhe nj der e vogl e cila lidh t afrmit, di t shptoj edhe jet njerzish, prpos q mund t'i jap jet nj mardhnje fqinjsore.

  Allahu i Madhruar pr kt qshtje ka porositur robrit e Tij t cilt mendojn, ku thot:

  Dhe keni frik All-llahun q me emrin e Tij prbetoheni, dhe ruajeni farefisin (akraballkun) (Nisa 1)

  Pejgamberi [salall-llahu alejhi ve sel-lem] ka thn: Nuk mban lidhjet farefisnore ai q kthen (vizitat) por sht ai q kur i ndrpritet farefisnia i rivendos lidhjet (me ta). (Buhariu)

  Ebu Hurerja [radijall-llahu anhu] i cili thot: kam dgjuar Pejgmaberin [salall-llahu alejhi ve sel-lem] duk thn: kush dshiron ti shtohet rizku (furnizimi) dhe ti zgjatet jeta le t mbaj lidhjet farefisnore. (Buhariu dhe Muslimi)

  Shkroi: Kerim Gashi
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 16. #255
  i/e regjistruar Maska e Vinjol
  Antarsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,539

  Kush i hap gropn tjetrit, bie vet brenda

  Ai ishte nj njeri zemrmir. Her pas here, meq kishte dhe miqsi, shkonte tek mbreti dhe ndr t tjera i thoshte dhe kt shprehje:Shprbleja atij q t ka br mir, se dashakeqit i mjafton e liga e vetes. Njri nga oborrtart e mbretit, fillon dhe e xhelozon kt burr q vjen e bisedon kaq shtruar me mbretin, prandaj filloi t mendoj si tia bj gropn. Nj dit, gjeti rastin kur emri i tij u prmend nga mbreti dhe menjher ndrhyri dhe i tha:Lartmadhria juaj! Un e di far respekti keni pr kt njeri, por ka dika q nuk shkon n kt mes, pasi respekti nuk sht i ndrsjellt.
  Mbreti e pyeti:far do t thuash me kt? far ka ngjar? Fol hapur!
  Oborrtari u prgjigj:M ndjeni q po ua them, por kam dgjuar se ai sht shprehur se juve u vjen er e keqe nga goja, gj t ciln mezi e duron. Nse doni ta provoni kt, ndiqeni me vmendje kur t vij hern tjetr.
  Mbreti i tha:Mir, m lr t mendohem.
  T nesrmen, mbreti i oi fjal mikut t tij nprmjet oborrtarit, i cili para se ti prcjell ftesn e mbretit, e ftoi n shtpin e tij, ku i ofroi ushqim me hudhra. Mandej, i tregoi se duhej t shkonin tek mbreti pr nj shtje. Meq kishte ngrn hudhra, e kshilloi q t qndroj paksa larg mbretit, dhe t mbaj dorn mbi goj, me qllim q aroma e hudhrs t mos i mbrrij mbretit.
  Pasi hyri dhe u prshndet me mbretin, si gjithmon, ai i frkoi kmbn dhe i tha shprehjen:Shprbleja atij q t ka br mir, se dashakeqit i mjafton e liga e vetes.
  Mbreti i tha:Pa mu afro pak! dhe miku i tij u afrua, por vuri dorn mbi goj, me qllim q aroma e hudhrs q kishte ngrn, mos i shkonte mbretit.
  Me vete, mbreti mendoi:Aha, qenka e vrtet ajo q m tha oborrtari.
  Ishte br zakon q mbreti nse shkruante nj letr me dorn e tij, ajo letr shkruhej pr ti dhn personit n fjal nj shprblim t vyer. N fakt, n letr, mbreti i shkruan xhelatit t tij, q me t ardhur mbajtsi i ksaj letre, priji kokn.
  Miku i tij e mori letrn dhe u nis n destinacionin ku e urdhroi mbreti. Me t dal n sallon, i doli oborrtari ziliqar, i cili e pyeti:Ku e more kt letr?
  Miku i mbretit i tha:Ma dha vet lartmadhria e tij. Mesa duket ndonj dhurat.
  Oborrtari i tha:Pash Zotin ma jep mua. Ti e ke mik mbretin dhe do t jap ndonj tjetr. H t lutem! Dhe miku ia dha. I gzuar, oborrtari u nis drejt destinacionit, ku e priste xhelati, i cili me ta lexuar letrn, e oi n vend porosin.
  T nesrmen, miku i mbretit vajti srish tek mbreti dhe si gjithmon, i tha shprehjen e tij t famshme:Shprbleja atij q t ka br mir, se dashakeqit i mjafton e liga e vetes.
  I befasuar, mbreti e pyeti:Po letrn q t dhash un dje, far e bre?
  Miku iu prgjigj:Kur dola nga ti, takova filanin, i cili mu lut e m bri rixha q tia jap atij dhe un ia dhash.
  Mbreti mbylli syt dhe mandej i tha:Ai m pati thn se ti je shprehur se mua m vjen er shum e keqe nga goja.
  Miku iu prgjigj:Pasha Zotin se kam thn nj fjal t till asnjher, as n mendje nuk m ka shkuar.
  Mbreti e pyeti:Po prse e vure dorn tek goja, kur t krkova t afrohesh?
  Miku iu prgjigj:Sepse oborrtari yt m dha ushqim me hudhr dhe un nuk desha q aroma e hudhrs q kisha ngrn t mbrrij tek ti.
  Ather, mbreti e kuptoi kurthin q kishte ngritur veziri i tij dhe duke e par n sy mikun e vet, i tha:Fjala jote q ma prsrit sa her q vjen tek un, u vrtetua. :Shprbleja atij q t ka br mir, se dashakeqit i mjafton e liga e vetes. Shprbleja atij q t ka br mir, se dashakeqit i mjafton e liga e vetes.
  Brthama e t mirs, gjithmon do t el duke mbir nj bim e dobishme, sakaq pasojat e t ligs do i korr vetm i ligu. Prderisa i trajton njerzit me mirsi dhe me t mundesh i ndihmon, mos ua kij frikn ziliqarve.

  Vetem nje minute
  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 17. #256
  i/e regjistruar Maska e elijsa
  Antarsuar
  09-03-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  138

  Pr: Lexoji keto Letra (Tregime) do t Shplodhesh Menderisht

  Mos i paragjyko njerzit – Nj msim nga Sulltan Murati i IV-t

  Sulltan Murati i IV (1623-1640) shpesh dilte i veshur si njeri i thjesht dhe mbikqyrte vendin dhe popullin e tij.

  N nj nat kishte siklet dhe e thirri rojn e tij pr t dal jasht. N rrug e siper pa nj turm njerzish dhe nj njeri t shtrir pr tok.

  Sulltani e preku me shkop, mirpo tanim ai ishte i vdekur, ndrsa njerzit shkuan n punt e tyre. Sulltani, t cilin njerzit nuk e njihnin, u mundua t msoj dika pr njeriun q kishte vdekur.

  Ai pyeti: “Pse ky njeri qndron i vdekur n rrug dhe askush nuk i interesohet pr t? Ku sht familja e tij?”

  Ata iu prgjigjn: “Ai sht filani, pijaneci dhe zinaqari!”

  Sulltani pyeti: “Po, a nuk sht ai nga Ummeti i Muhamedit a.s.? Ejani, m ndihmoni tani ta drgojm n shtpi.”

  Pas ksaj njerzit i ndihmuan sulltanit ta drgojn t vdekurin n shtpin e tij, dhe pasi e drguan t gjith shkuan. Sulltani dhe ndihmsit e tij mbetn aty. Kur gruaja e njeriut t vdekur e pa trupin e tij t pajet, filloi t qaj. Ajo mbi trupin e tij i tha kto fjal: “Allahu t mshiroft! Un dshmoj se ti je nga t devotshmit”.

  Sulltani mbeti i habitur dhe pyeti: “Si mund t jet ai i devotshm kur njerzit thon lloj lloj gjrash pr t. Aq gjra t kqija flitnin sa q askujt nuk i interesonte pse qndron i vdekur n tok. Ajo u prgjigj: “Kt edhe un e kam pritur. Burri im, do nat shkonte n kafene dhe blinte ver aq sa mundej. Pastaj e sillte n shtpi dhe e derdhte. Thoshte: “Sonte i mbrojta pak muslimant. Pastaj shkonte tek prostitutet, u jepte para dhe u thoshte t mbyllin dyert deri n mngjes. Pastaj kthehej n shtpi dhe thoshte: Sot kam mbrojtur vajzn dhe djemt e rinj nga zinaja.”

  Njerzit e shihnin duke bler ver dhe duke shkuar tek prostitutet, andaj kan thn gjra t tilla pr t.

  Njher i thash: “Kur do t vdessh askush nuk do t dshiroj t t laj dhe t fal xhenazen tnde”.

  Ai duke buzqeshur mu prgjigj: “Mos u frikso, sulltani i besimtarve, bashk me t devotshmit do t ma falin xhenazen.”

  Sulltani filloi t qaj dhe tha: “Pasha Allahun, e ka thn t vrtetn sepse un jam sulltan Murati. Nesr do ta lajm xhenazen, do ta falim dhe do ta varrosim”. Dhe kshtu edhe ndodhi. Sulltani, dijetart, njerzit e devotshm dhe populli ia faln xhenazen.

  Ne gjykojm pr njerzit n baz t asaj ka shohim dhe dgjojm pr ta. Nse do t dinim se far mbajn n zemra do t ishte ndryshe. At e di vetm Allahu i Madhrishm.

  “O ju q keni besuar, largohuni prej dyshimeve t shumta, meq disa dyshime jan mkat dhe mos hulumtoni pr zbulimin e t metave t njri tjetrit, dhe mos prgojoni njri tjetrin…” (Huxhurat, 12)

  Sulltan Murati i IV sht nga sulltant m t rndsishm osman, posarisht n periudhn e vonshme t Kalifatit Osman. Ka lindur n vitin 1609. Babai i vdiq derisa ishte ende fmij dhe t gjith kujdesin pr t e morri nna e tij. N fron erdhi n moshn 14 vjeare dhe u prball me probleme t shumta. Shumica e konsiderojn si themeluesin e dyt t Perandoris Osmane, sepse arriti q n dinasti t kthej harmonin dhe rregullin, pasi q ,pas vdekjes s sulltan Sulejmanit, filloi t shkatrrohet

  Historiant e prshkruajn si shum t guximshm, trim dhe t fuqishm.

  Nuk mungoi n asnj betej t ushtris s tij, i udhhiqte dhe qndronte n mesin e njerzve t thjesht, ndrsa gjat betejave shpesh flinte edhe n kalin e tij. Udhhoqi shtetin 16 vjet e 11 muaj, ndrsa vdiq n vitin 1640, n moshn tridhjet vjeare.

  Prshtati: Arsim Dauti

  (Islampress

 18. #257

  Pr: Lexoji keto Letra (Tregime) do t Shplodhesh Menderisht

  Vendosa te marr nga drita e Islamit zgjodha Doktorr Ahmad Al-Mu'bi Saudi ja si e shikojne nje femij myslymanet, mos e humbisni kete video !

 19. #258
  i/e regjistruar Maska e prizrenasi_30
  Antarsuar
  18-11-2008
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  41
  Postime
  729

  Pr: Lexoji keto Letra (Tregime) do t Shplodhesh Menderisht

  FORCA E BESIMIT: Allahu sht Falsi m i Madh!
  Transmetohet se n ditt kur Musai alejhi selam endej me Beni Izraelt n shkrettir, nj thatsir e madhe kaploi. S bashku, ata i ngritn duart drejt qiellit duke u lutur pr shi. Por pr udi t Musait a.s. dhe t atyre aty, pak re t shprndara n qiell u zhdukn krejt, nxehtsia u lshua edhe m mbi ta dhe thatsira po ashtu.
  Iu shpall Musair a.s. se n mes tyre gjendej nj njeri q nuk i bindej Allahut subhanehu ue teala pr m shum se 40 vjet. "Thuaj q t largohet vet ai nga bashksia juaj", i tha Allahu s.v.t. Musait, "dhe vetm ather Un do t derdh shiun mbi ju."
  Kshtu Musai a.s. thirri njerzit dhe u tha: "Nj njeri mes nesh nuk i sht bindur Allahut pr 40 vjet. Vetm pasi ai te dali vet dhe t largohet nga turma, Allahu do t na lshoj shiun." Burri priti duke par majtas e djathtas me shpres se po del dikush tjetr t thot q ai sht, por askush nuk po dilte. Djerst filluan t'i dalin dhe ai e dinte se bhej fjal pr t.
  Burri filloi t mendoj se nse nuk tregonte t gjith njerzit do t vdisnin nga etja, por nse dilte para turms do t turprohej prgjithmon.
  Ashtu n heshtje i ngre duart me nj sinqeritet t madh q nuk e kishte ndier m par dhe me lott q i ridhnin n faqe tha: "O Allah m mshiro! O Allah m'i mbulo mkatet! O Allah, m fal!"
  E ndrsa Musa a.s. dhe njerzit e tjer po prisnin q nj njeri t dal para turms si mkatari, ret u mblodhn n qiell dhe shiu filloi t bjer mbi ta. Musai a.s. e pyeti Allahun s.v.t. "O Allah, Ti na bekove me shi edhe pse mkatari nuk e tregoi se kush sht." Allahu s.v.t. iu prgjigj: "O Musa, sht pr shkak t pendimit t atij njeriu q un bekova gjith Beni Izraelt me uj."
  Musai as. duke dashur t dij se kush sht ky njeri i bekuar pyet: "Ma trego se kush sht ky njeri O Allah!" Allahu s.v.t. prgjigjet: "O Musa, Un ia fsheha gjynahet ktij njeriu pr 40 vjet, a mendon se do t'ia nxjerr pasi ai u pendua?"
  Mos ja bj t tjerve at q nuk ke qejf t ta bjn ty!

 20. #259
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Vendndodhja
  Shqiperi, Kosove, Cameri
  Postime
  203

  Post Mesazhi i qytetares franceze

  Marr nga facebook.com/ahmedkalaja
  Letra q gozhdoi Francn.
  Merjeme Petronin i bn thirrje Macronit t pranoj Islamin.
  Mesazhi i qytetares franceze pr presidentin e Republiks s Francs. Ajo shpalli publikisht, n tokn franceze, kalimin n Islam. Kt njoftim nuk e bri n Republikn e Malit ku ishte e burgosur nga muslimant!
  Ky sht mesazhi i zonjs Merjem (Sophia Petronin) drejtuar kryetarit t Francs z. Emanuel Macronit:
  z. Macron, paqja qoft mbi at q e pason Udhzimin islam
  Kuptova se jeni befasuar, se si Sophia Petronin, franceze e racs s bardh me gjak t pastr, krishtere katolike, ka kaluar n Islam, pas 75 vite kaluar n krishterizm dhe pas 4 vite qndrimi e burgosur n mesin e muslimanve!
  M lejoni tua thjeshtsoj disa gjra
  Zotri Macron!
  Po. Isha e robruar tek muslimant!
  Megjithat duhet ta dini! Ata asnjher nuk abuzuan me mua. Sjellja e tyre ndaj meje ishte me shum respekt dhe nder. Ata m ofruan ushqim dhe pije, madje, prkundr mungess s burimeve ushqimore pr veten, n rend t par i dhan prparsi nevojave t mia, duke respektuar maksimalisht privatsin time.
  Askush, n asnj rast t vetm, nuk ka paraqitur ndonj ngacmim verbal apo fizik, nuk jan tallur me besimin tim, me Jezu Krishtin, me Virgjreshn Mari, paqja qoft mbi ta, sikur Ju veproni me t Drguarin Muhamed a. s (paqja dh mshira qofshin mbi te).
  Nuk m detyruan n Islam. Un isha ajo q pash n sjelljet e tyre, se ata jan njerz q pastrohen me uj, i luten Zotit pes her n dit dhe agjrojn muajin e ramazanit.
  Zotri Macron!
  Po. sht e vrtet se muslimant n Mali jan t varfr, vendi i tyre sht i varfr. Nuk e kan Kulln e Ajfelit, nuk din pr parfumet tona franceze, por ata jan m t pastr se ne, me trupat dhe zemrat e tyre..
  Po. Ata nuk posedojn vetura luksoze, nuk jetojn n kullat e larta, por ambiciet e tyre jan mbi ret qiellore, ndrsa besimi i tyre sht m i fuqishm se malet.
  Zotri Macron!
  A keni dgjuar Ju n jetn tuaj ndonjher leximin e Kuranit t cilin ata qartazi e prsrisin, n lutjet e tyre, n mengjes dhe mbrmje?
  Recitim i mrekullueshm! Madje edhe kur nuk e kuptoni se far shqiptojn, zemra dhe trupi Juaj do t dridhet derisa i dgjoni se si i shqiptojn fjalt e Zotit t cilat ata i kan msuar prmendsh!
  Ather kur me vetdijen tuaj ta ndjeni dhe kuptoni se kjo nuk sht bised njerzore, por melodi qiellore q sht lshuar nga Qielli, iu paraqitet Juve, dshira e paprmbajtur pr t kuptuar at q ata lexojn, n mengjes dhe mbrmje, gjat himneve t tyre qiellore!.
  Zotri Macron!
  A keni provuar ndonjher n jetn tuaj t lshoni fytyrn tuaj me respekt pr Zotin dhe t ndjeni se si balli prek tokn derisa i prshprit Zotit pr brengat e veta duke falnderuar Zotin, pr mirsit dhe mirqenien e Tij?
  A keni provuar ndonjher afrsin e Zotit me Juve, dhe afrsin tuaj me T?
  Zotri Macroni!
  Grat e tyre jan t zeza si thngjilli, por me zemra t bardha sikur qumshti.
  Bartin veshje t thjesht, por n syt e njerzve t vet jan m t bukurat e bots. Nuk przihen me burrat e huaj, e as ata me to. Nuk i sjellin meshkujt e huaj n shtpit e tyre n munges t burrave. Ato nuk dehen, nuk luajn bixhoz, dhe nuk bjn tradhti bashkshortore!
  Zotri Macroni!
  Muslimant atje besojn n t gjith profett e Zotit, madje edhe n profetin e Zotit, Isai a. s. q e duan m shum se ne, si dhe nnn e tij Marijn (Merjemen), emrin e t cils e mora pr vete, pr shkak t dashuris dhe respektit t madh ndaj saj dhe pozits s saj.
  Zotri Macroni!
  Mund t m pyetni: si sht e mundur q ata ta duan Krishtin m shum se ne?
  Po iu prgjigjem: Po, ata e duan Zotriun ton Krishtin m shum se ne, sepse vendi yn ka derdhur gjakun e njerzve t pafajshm n emr t Krishtit, ka shkatrruar vendet e tyre dhe ka plakitur pasurit e tyre.
  Ne i eksploatojm dhe prfitojm nga t mirat e vendeve muslimane, n mnyra t ndryshme marrim hara nga sundimtart e tyre, ia imponojm projektet harxhuese komerciale q nuk ofrojn zhvillim, prhapim rrebelimin te ta, dhe n fund i shesim armatim t mbyten mes veti.
  Pas gjith ktyre, ne vazhdojm ti trajtojm si terrorist, paka se ata jan t vetdijshm, se pikrisht ne jemi terrorist, e jo ata!
  Prskaj ktyre etiketimeve, ata me mua dhe t mbajturit tjer jan sjellur sipas moralit t Krishtit q e kemi msuar n kisha, pa e praktikuar n prditshmri!
  Zotri Macron!
  N fund.. Nuk doja ta publikoja Islamin tim n Republikn e Malit, n mnyr q mos t prflitej se n Islam kam kaluar nn presionin e shpats. Kam vendosur q Islamin tim ta shpalli kur t arrij n tokn franceze, me qllim q tia prcjell mesazhin miliona qytetarve t Francs dhe Evrops; njherazi edhe komunitetit krishter e ateist!
  Zotri Macron!
  Ky religjion, Islami kundr t cilit edhe Ju po luftoni ditn e natn, m ka hapur zemrn dhe mbushur mendjen. Nuk jam kthyer t shikoj Francn me magjepsjen dhe bukurin e saj, m e bukur se sa Mali i varfr. Pr m tepr, vendosa q t kthehem prsri ktu, vetm pasi ti thrras familjen dhe m t dashurit e mi n Islam, sepse dua q edhe ata t provojn mblsirn q e kam shijuar pas adhurimit t Zotit Nj, m t Mshirshmit dhe Gjithmshirshmit, q prve Tij, Zot, tjetr nuk ka t adhuruar. Me kt atyre ua dshiroj t mirn n ktē dhe botn tjetr.
  Ju ftoj Juve n Islam. Kshtu do ta mbyllni kalkulimin tuaj lidhje me kt religjion t madh. Mesazhi i t cilit sht prcjellur prmes lajmtarve dhe t drguarve nga koha e Ademit, prmes Jezu Krishtit (Iss a.s), e deri te prmbyllja e shpalljeve me t parin e gjith njerzimit Muhammedin a.s, paqja dhe mshira e Zotit qoft mbi te.
  Paqja qoft me gjith ata q ndjekin Udhzimin e Zotit.
  Merjem Petronin

 21. #260
  i/e regjistruar Maska e Prizrenasi_40
  Antarsuar
  14-01-2021
  Vendndodhja
  Prizren
  Mosha
  41
  Postime
  26

  Pr: Lexoji keto Letra (Tregime) do t Shplodhesh Menderisht

  Video ligjrat e shkputur nga libri "Mos u Hidhro" nga autori Dr. Aid El Karni


Faqja 13 prej 13 FillimFillim ... 3111213

Tema t Ngjashme

 1. Tregime te ndryshme fetare!
  Nga Zana e malit n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 41
  Postimi i Fundit: 24-01-2010, 03:28

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •