Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
 1. #1
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,464

  Gjithka q duhet t dini pr Amerikn

  Ne shqiptart, jemi ndr popujt m pro-amerikan n bot. Por sa i njohim Shtetet e Bashkuara t Ameriks, teksa pr do vit me qindra mijra shqiptar aplikojn n lotarin amerikane, pr t realizuar ndrrn e tyre t prtej oqeanit. N ndihm n vjen revista amerikane “Time”. N numrin e saj t fundit, “Time” na ofron jetn amerikane n shifra. Si shkojn n pun amerikant, sa koh qndrojn n trafik, sa koh kalojn n automjetet e tyre apo n automjetet e transportit publik? Si ushqehen, si e kalojn kohn e lir, cilat jan punt e tyre t preferuara e cilat i bjn m me vshtirsi? Kto t dhna e t tjera “Time” i ka shkallzuar n shifra ekzakte pas studimeve e sondazheve.

  Jetesa

  N nj vend aq t madh e t larmishm, t qenit nj njeri i zakonshm, srish i jep mundsin dikujt t jet i ndryshm. E pikrisht me mnyrat e pafundme t jetess q ekzistojn. Revista “Time” ka kryer nj studim t detajuar t jets amerikane, e t gjith atyre njerzve q jetojn n vend. Jeta aktive fillon prej ors shtat t mngjesit me alarmin e zgjimit, mngjesin, leximin e gazetave, prgatitjen e fmijve pr n shkoll. Nj vend t rndsishm z dhe ushqimi, pr t cilin amerikant konsumojn mjaft koh e para.

  Puna

  “Time” ka kryer gjithashtu nj studim t hollsishm, shoqruar me sondazhet prkatse t t gjitha profesioneve. N kt mnyr, profesionet jan t renditura sipas asaj q njerzit ndiejn me to. Njerzit q e duan m shum punn e tyre jan priftrinjt, arkitektt, aktort etj, ndrsa n ata q e duan m pak prfshihen puntort e ndrtimit, asistentt ligjor, punonjsit e shrbimit social etj.

  SHBA

  President: George W. Bush
  Zv.president: Dick Cheney

  Kryeqyteti: Uashington D.C.
  Qyteti m i madh: Nju Jorku

  Numri i shteteve: 50


  Forma e qeverisjes:

  Republike federale kushtetuese
  Siprfaqja: 9,826,630 km2
  Popullsia: 302,806,000 banor

  Nnt nga 10 amerikan shprehen se jan prgjithsisht t knaqur me
  punn e tyre. Por cilat jan punt q i bjn t lumtur amerikant?


  Njerzit m t lumtur me profesionin e tyre:

  Priftrinjt
  Punonjsit e shrbimit n shtpi
  Agjentt e rezervimit
  Arkitektt
  Mekanikt
  Msuesit
  Zjarrfiksit
  Aktort dhe regjisort
  Shkenctart
  Ekonomistt
  Atlett
  Polict e detektivt
  Inxhiniert elektrik
  Mjekt
  Menaxhert e shndetsis
  Avokatt
  Hetuesit
  Muzikantt e
  kompozitort
  Specialistt e
  marrdhnieve me publikun

  Njerzit m pak t lumtur me profesionin e tyre

  Puntort e ndrtimit
  Operatort e makinerive prerse
  Mekanikt e kamionve
  Punonjsit e lavazheve
  Punonjsit e ative
  Operatort telefonik
  Punonjsit e makinerive t pastrimitkimik
  Baristt
  Punonjsit e karburanteve
  Riparuesit e pajisjeve elektronike
  Terapistt
  Punonjsit e shrbimit social
  Klount e rrugs
  Mekanikt
  Kamariert
  Shitsit ambulant
  Asistentt ligjor
  Fotograft

  Mngjesi

  7 e mngjesit apo “a.m.” si i thon amerikant fillon e ulrin pa ndrprerje zilja e alarmit.
  18-36 minuta mngjesi plus aktivitete t tjera si sht leximi i gazetave. 18 minuta t tjera pr ata q kan fmij, koh kjo q u duhet pr t’i prgatitur ato pr n shkoll.

  Transporti

  25 minuta n dit, mesatarisht, kalohen n udhtim me automjete brenda qytetit, makin personale, taksi, metro, autobus. 50 or n vit, mesatarisht, amerikant i kalojn t ngecur n trafik.

  Televizioni

  Pas puns dhe gjumit, televizioni z vendin m t madh n jetn e njerzve q punojn e jetojn n Amerik. Shtimi i prdorimit t regjistruesve dixhital t videove, tani do t thot se amerikant mund t shohin ’t duan n do koh q ato duan.

  Ushqimi dhe pija

  Amerikanve u plqen shum t han. Megjithse ato shpenzojn shum koh dhe para pr ushqimin, kjo ka pasoja:
  - SHBA ka 612,020 kuzhienier “fast-food”-esh dhe vetm 393,730 njerz q punojn n ferma.
  - 62 prqind e amerikanve jan mbipesh ose obez.

  Ushtrimet fizike

  4.9 miliard dollar kan shpenzuar amerikant vitin e kaluar pr blerjen e pajisjeve t palestrs.
  17.4 miliard dollar, amerikant i kan shpenzuar n palestra publike vitin e kaluar.
  83 prqind e amerikanve, sipas nj ankete, nuk kryejn fare ushtrime fizike.

  Interneti

  Sipas qeveris amerikane, shtetasit amerikan lundrojn n internet thjesht pr zbavitje pr disa minuta n dit. Sipas disa t dhnave t tjera amerikant kalojn mesatarisht 2.5 or n internet kur jan n shtpi, dhe nj or kur jan n pun.
  Sui generis

 2. #2
  Not Interested ! Maska e Marijuana85
  Antarsuar
  13-01-2007
  Vendndodhja
  Home for a while and soon back to U.K :)
  Postime
  683
  urime RapSoul !! shume interesant
  ani a po don me shku n'amerike ?? lol
  Think only of the past as its remembrance gives you pleasure. J. Austen

 3. #3
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,464
  Citim Postuar m par nga Marijuana85 Lexo Postimin
  urime RapSoul !! shume interesant
  ani a po don me shku n'amerike ?? lol
  LoL, po u bashkangjite edhe ti
  Sui generis

 4. #4
  Not Interested ! Maska e Marijuana85
  Antarsuar
  13-01-2007
  Vendndodhja
  Home for a while and soon back to U.K :)
  Postime
  683
  looooool
  jaaa nese shkoj n'amerik veq si turist
  Think only of the past as its remembrance gives you pleasure. J. Austen

 5. #5
  hhaha nje gabim jan 52 shtete :P

 6. #6
  Durrsak-Rob Zoti Maska e Sherri
  Antarsuar
  25-03-2004
  Vendndodhja
  Itali
  Mosha
  38
  Postime
  869
  Citim Postuar m par nga PYETESORI Lexo Postimin
  hhaha nje gabim jan 52 shtete :P
  Kishte menu me e nxjerr Puerto Rico republike indipendente.
  Divide Et Impera
  " Yo soy cubano, latinoamericano
  y pa todos mis hermanos yo les quiero cantar"

 7. #7
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  A MER IK
  ............
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e elen
  Antarsuar
  07-01-2005
  Vendndodhja
  United States of Albania
  Postime
  919
  Nese 9 ne 10 persona jane te kenaqur nga puna qe bejne,ka mbaruar ai muhabet
  .Kane arritur zenithin.
  Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Antarsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Mosha
  37
  Postime
  4,061
  Citim Postuar m par nga RaPSouL Lexo Postimin
  Ne shqiptart, jemi ndr popujt m pro-amerikan n bot.

  tkan rrejt.


  posht amerika.


  ta marresh shtrruar e shtrruar amerika o ma e keqe se serbi e greku.  shnet.
  Dhe kau i mir po s'e ngacmove, s'trheq n brazd.

Tema t Ngjashme

 1. Pa Ty, asgj!
  Nga Dritez n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-12-2008, 17:47
 2. Vuajtjet
  Nga marcus1 n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 23-02-2005, 12:57
 3. Vendet arabe dhe perendimi
  Nga Eni n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 67
  Postimi i Fundit: 10-09-2003, 08:47
 4. Gjithcka Nga Miss World 2002 ne Londer!
  Nga Henri Anderson n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 87
  Postimi i Fundit: 18-12-2002, 12:29
 5. Kriza financiare ne Ameriken Latine
  Nga Dita n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 15-08-2002, 20:54

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •