Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 36
  1. #1
    I zene deri ne Gusht. Maska e )un(
    Anëtarësuar
    15-11-2007
    Vendndodhja
    te shpia tjeterkuj, edhe ne msn...
    Postime
    125

    Cili është morali i ateistëve?

    cili eshte morali i atesistave,,, e di qe pervec ligjeve te shtetit ne te cilin jetojne , nje popull i permbahet edhe shume normave morale , apo ligjeve te pashkruara,,, ne shumicen e vendeve keto norma jane rregulluar nga fete,,, prandaj me lind nje pyetje se cili eshte morali i ateisteve dhe kush eshte rregullaratori i ketij morali,,, dhe kujt i referohen ata per te vleresuar te miren dhe te keqen te dobishmen e te demshmen,,, ????
    flm ne advance per prgjgjg.
    .

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    ateistet i permbahen traditave familjare, dhe vlerave njerezore qe ne te vertete nuk vijne nga fete.

    Ti i nderuar, marrim nje shembull, nese shikon nje njeri qe ka nevoje per ndihme, nje i uritur, ti e ndihmon ate njeri thjesht sepse ashtu te thote feja, apo sepse te dhemb zemra dhe natyrshem te vjen deshira per te ndihmuar nje qenie njerezore?

    Personalisht , ashtu si te tjeret jo-fetare, nuk bej mire sepse me detyron njeri, as sepse kam frike nga zoti, as per te perfituar parajsen, sepse nuk i besoj jo per gje. Thjesht sepse njeriu ka ndjenja, ndjen keqardhje, eshte ne natyren e tij.

    Per moralin, ka nje problem te vogel, varet ça quan ti moral, ç'quan ti te moralshme dhe jo te moralshme. Por edhe morali ne nje fare menyre eshte si puna e shembullit me siper, njeriu ndjek moralin sepse ashtu arsyeton dhe ndjen, jo sepse i thote feja.

  3. #3
    I zene deri ne Gusht. Maska e )un(
    Anëtarësuar
    15-11-2007
    Vendndodhja
    te shpia tjeterkuj, edhe ne msn...
    Postime
    125

    flm qe more mundimin..

    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    ateistet i permbahen traditave familjare, dhe vlerave njerezore qe ne te vertete nuk vijne nga fete.

    Ti i nderuar, marrim nje shembull, nese shikon nje njeri qe ka nevoje per ndihme, nje i uritur, ti e ndihmon ate njeri thjesht sepse ashtu te thote feja, apo sepse te dhemb zemra dhe natyrshem te vjen deshira per te ndihmuar nje qenie njerezore?

    Personalisht , ashtu si te tjeret jo-fetare, nuk bej mire sepse me detyron njeri, as sepse kam frike nga zoti, as per te perfituar parajsen, sepse nuk i besoj jo per gje. Thjesht sepse njeriu ka ndjenja, ndjen keqardhje, eshte ne natyren e tij.

    Per moralin, ka nje problem te vogel, varet ça quan ti moral, ç'quan ti te moralshme dhe jo te moralshme. Por edhe morali ne nje fare menyre eshte si puna e shembullit me siper, njeriu ndjek moralin sepse ashtu arsyeton dhe ndjen, jo sepse i thote feja.
    pikerisht ketu desha te dal, kete desha te dije une,,, ca quajne ateistat te moralshme,,, a eshte kjo nje variacion individual,,, se po qe keshtu me duket se ka pak problem... besoj se per te funksionuar nje shoqeri pervec rregullave te shkruara u "bindet" dhe disa rregullave te pashkruara... thjesht dua te di ku bazohen keto rregulla te pashkruara... me duket nje boshllek qe nuk di ti jap pergjigje,,, por qe as ti nuk i ke dhene... megjithate flm per mundimin.
    .

  4. #4
    Denim Division Maska e Diesel Industry
    Anëtarësuar
    05-05-2005
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    901
    pergjigje me te sakte ska. meri kto fjale te Xfile, shkruaji gjekundi ose mbaji nder mend... leri bibla e kurane. njeriu ska nevoje ti thote kush bej mire apo bej keq.Secili eshte zot i vetes se tij. pershendejte
    Nqs nje dite zgjohesh dhe nuk e sheh diellin, ose dielli je ti vete ose ke vdekur (Jim Morrison)

  5. #5
    I zene deri ne Gusht. Maska e )un(
    Anëtarësuar
    15-11-2007
    Vendndodhja
    te shpia tjeterkuj, edhe ne msn...
    Postime
    125
    Citim Postuar më parë nga Diesel Industry Lexo Postimin
    pergjigje me te sakte ska. meri kto fjale te Xfile, shkruaji gjekundi ose mbaji nder mend... leri bibla e kurane. njeriu ska nevoje ti thote kush bej mire apo bej keq.Secili eshte zot i vetes se tij. pershendejte
    me vjen keq qe je ngutur,,,por ti si duket nuk e kuptuar pyetjen... se une akoma nuk kam marre pergjigje... askund nuk permenda bibel e kuran ,,, i kam permendur fete si nje fare rregullatori per moralin e besimtareve... por akoma nuk mora prgjgj.
    .

  6. #6
    Denim Division Maska e Diesel Industry
    Anëtarësuar
    05-05-2005
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    901
    Citim Postuar më parë nga )un( Lexo Postimin
    me vjen keq qe je ngutur,,,por ti si duket nuk e kuptuar pyetjen... se une akoma nuk kam marre pergjigje... askund nuk permenda bibel e kuran ,,, i kam permendur fete si nje fare rregullatori per moralin e besimtareve... por akoma nuk mora prgjgj.
    Ateher po te pyes une ty. Ti vertet e ndjen te nevojshme qe moralin tend te jete i regulluar nga feja? Ca do te ndodhte sipas teje nqs feja nuk do te ekzistonte? Ti nuk do ishe pa moral apo jo.... Morali nuk eshte frut i fese!.. por i shoqerise dhe ambientit ku jeton. Nqs nje gje eshte e moralshme apo jo,nuk varet nga ca shkruhet ne nje liber feje apo nga nje mesazh qe percillet. Eshte jeta vete,ne gjithe kompleksitetin e saj qe regullon ligjet e ksaj bote.
    Nqs nje dite zgjohesh dhe nuk e sheh diellin, ose dielli je ti vete ose ke vdekur (Jim Morrison)

  7. #7
    I zene deri ne Gusht. Maska e )un(
    Anëtarësuar
    15-11-2007
    Vendndodhja
    te shpia tjeterkuj, edhe ne msn...
    Postime
    125
    Citim Postuar më parë nga Diesel Industry Lexo Postimin
    Ateher po te pyes une ty. Ti vertet e ndjen te nevojshme qe moralin tend te jete i regulluar nga feja? Ca do te ndodhte sipas teje nqs feja nuk do te ekzistonte? Ti nuk do ishe pa moral apo jo.... Morali nuk eshte frut i fese!.. por i shoqerise dhe ambientit ku jeton. Nqs nje gje eshte e moralshme apo jo,nuk varet nga ca shkruhet ne nje liber feje apo nga nje mesazh qe percillet. Eshte jeta vete,ne gjithe kompleksitetin e saj qe regullon ligjet e ksaj bote.
    e para e punes ate dua te di se kush e rregullon moralin,,, un nuk e di,,, ate po kerkoj... ti thua jeta,,, si ??? si ta di une c'eshte e mire dhe e keqe...
    p.s nuk po arsyeton ti thjesht po ndihesh i sulmuar,,, por un dua nje pergjigje dhe kaq nese nuk ke pergjigje tjeter kjo qe ke dhene nuk me duket aspak e qarte gjithssesi flm qe more mundimin...
    .

  8. #8
    Denim Division Maska e Diesel Industry
    Anëtarësuar
    05-05-2005
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    901
    E para e punes se mora vesh pse u ndjekam i sulmuar... ca kishte ktu per sulm? thjesht muhabet po bejme E dyta,pse une nuk po arsyetoj kurse ti po? une po jam mendimin tim duke thene qe moralin e rregullon jeta.Ti pyet si ta di un ca eshte e mire e ca eshte e keqe. E pra,kto gjera i meson vetvetiu me kalimin e kohes,jane shprehi qe fitohen ( ja mbush mendjen vetes me kalimin e kohes qe kjo gje eshte e mire apo e keqe,se asgje nuk eshte e prere me thike) . Cili eshte arsyetimi tend per te thene qe moralin e regullon feja (apo jo) se nuk e mora vesh?
    Nqs nje dite zgjohesh dhe nuk e sheh diellin, ose dielli je ti vete ose ke vdekur (Jim Morrison)

  9. #9
    I zene deri ne Gusht. Maska e )un(
    Anëtarësuar
    15-11-2007
    Vendndodhja
    te shpia tjeterkuj, edhe ne msn...
    Postime
    125
    Citim Postuar më parë nga Diesel Industry Lexo Postimin
    E para e punes se mora vesh pse u ndjekam i sulmuar... ca kishte ktu per sulm? thjesht muhabet po bejme E dyta,pse une nuk po arsyetoj kurse ti po? une po jam mendimin tim duke thene qe moralin e rregullon jeta.Ti pyet si ta di un ca eshte e mire e ca eshte e keqe. E pra,kto gjera i meson vetvetiu me kalimin e kohes,jane shprehi qe fitohen ( ja mbush mendjen vetes me kalimin e kohes qe kjo gje eshte e mire apo e keqe,se asgje nuk eshte e prere me thike) . Cili eshte arsyetimi tend per te thene qe moralin e regullon feja (apo jo) se nuk e mora vesh?
    e sheh qe ti me sheh mua te lidhur me fene

    ateher po e thjeshtoj pak pyetjen,,,, nese mund te vras nje njeri qe me ka bere keq dhe te jem i zoti te dal pa me kap ligji ,,, a ka ketu dicka gabim... nga e di une se kam bere dicka te keqe apo te mire,,, sepse jeta me ka mesuar te mbrohem, te hakmerrem, te eci perpara, etj etj.... tani mesa kuptoj une nese une qe dua te vras jam fetar ateher eshte nje norme e pashkruar qe thote ... ti nuk duhet te vrasesh se eshte mekat dhe per kete do te shkosh ne ferr.... por kur une nuk i besoj kesaj edhe ligjit kam mundesine te ia hedh,,, edhe per vete me ben te ndihem me mire,,, bile me sjell goxha perfitime atehere perse (mos) ta bej... ???
    .

  10. #10
    Denim Division Maska e Diesel Industry
    Anëtarësuar
    05-05-2005
    Vendndodhja
    Rome
    Postime
    901
    cfare do bente nje ateist ne nje rast te tille sipas teje? Do te shkonte deri ne fund ? Shiko, presim dhe pergjigje te te tjereve se pastaj duket si bashkebisedim mes ne te dyve.Nuk besoj se do te mungojne . tema eshte interesante.ja kalofsh mire
    Nqs nje dite zgjohesh dhe nuk e sheh diellin, ose dielli je ti vete ose ke vdekur (Jim Morrison)

  11. #11
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    Citim Postuar më parë nga )un( Lexo Postimin
    e sheh qe ti me sheh mua te lidhur me fene

    ateher po e thjeshtoj pak pyetjen,,,, nese mund te vras nje njeri qe me ka bere keq dhe te jem i zoti te dal pa me kap ligji ,,, a ka ketu dicka gabim... nga e di une se kam bere dicka te keqe apo te mire,,, sepse jeta me ka mesuar te mbrohem, te hakmerrem, te eci perpara, etj etj.... tani mesa kuptoj une nese une qe dua te vras jam fetar ateher eshte nje norme e pashkruar qe thote ... ti nuk duhet te vrasesh se eshte mekat dhe per kete do te shkosh ne ferr.... por kur une nuk i besoj kesaj edhe ligjit kam mundesine te ia hedh,,, edhe per vete me ben te ndihem me mire,,, bile me sjell goxha perfitime atehere perse (mos) ta bej... ???
    ky shembulli ishte shum banal.e para ti nuk mund tja marresh jeten dikujt.se nuk ja ke dhuruar ti por nena e tij.dhe e dyta te besh mire apo keq ti meson jeta dhe ato qe te kan bere koken.

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Citim Postuar më parë nga )un( Lexo Postimin
    ... por kur une nuk i besoj kesaj edhe ligjit kam mundesine te ia hedh,,, edhe per vete me ben te ndihem me mire,,, bile me sjell goxha perfitime atehere perse (mos) ta bej... ???
    Ti do thuash se feja ka nje sistem ligjor me efikas sepse zoti sheh çdo gje dhe nuk mund ti fshihesh. Ke te drejte ketu, po kjo e fese nuk eshte moral, eshte thjesht ligj ku denimi te vjen jo nga njeriu po nga zoti.
    Esenca e njejte eshte. Po ne te vertete, nje njeri qe nuk ka skrupuj, do ta gjeje nje arsye apo nje justifikim per te vrare ose bere keq dhe tek feja. Feja ka dhe ato te vetat, sy per sy e dhembe per dhembe, dhe nese ty ta ndjen se ai e meriton te vdese, atehere ti do jesh i bindur se je ne te drejte, dhe duke qene ne te drejte nuk te kap denimi.

    Une ne fakt po lexoj po nuk po kuptoj se ku do te dalesh ti.

    Njeriu krijon ligjet, sepse eshte i ndergjshem se duhen per te rregulluar shoqerine. Feja nuk ka asnje ndryshim, vetem se ajo pretendon se ligjet vijne nga zoti e jo nga njeriu, thjesht per te shtuar efikasitetin e ligjeve.
    Ka njerez te ndergjegjshem qe krijojne ligjet dhe perpiqen qe ato te zbatohen, ka dhe nga ata qe i shkelin vazhdimisht.

    Por perseri une nuk e kam kuptuar ku do te dalesh ti me pyetjen tende.

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Jimmi_1978
    Anëtarësuar
    10-11-2006
    Vendndodhja
    Larg
    Postime
    443
    Citim Postuar më parë nga )un( Lexo Postimin
    e sheh qe ti me sheh mua te lidhur me fene

    ateher po e thjeshtoj pak pyetjen,,,, nese mund te vras nje njeri qe me ka bere keq dhe te jem i zoti te dal pa me kap ligji ,,, a ka ketu dicka gabim... nga e di une se kam bere dicka te keqe apo te mire,,, sepse jeta me ka mesuar te mbrohem, te hakmerrem, te eci perpara, etj etj.... tani mesa kuptoj une nese une qe dua te vras jam fetar ateher eshte nje norme e pashkruar qe thote ... ti nuk duhet te vrasesh se eshte mekat dhe per kete do te shkosh ne ferr.... por kur une nuk i besoj kesaj edhe ligjit kam mundesine te ia hedh,,, edhe per vete me ben te ndihem me mire,,, bile me sjell goxha perfitime atehere perse (mos) ta bej... ???
    Vlerat te cilat njeriu i i quan vlera i kane vendosur vete shoqerite. Poashtu njeriu ka bere edhe fene duke i bashkuar ato vlera dhe duke ia atribuar zotit si kerkesa te tij.
    Pra vlerat dhe sjelljet e tilla te cilat njeriu qe nga lashtesia e deri me tani i njeh dhe i quan te mira perbejne moralin qe ti tani mendon qe dikush tjeter duhet te na e sjelle sepse ne nuk dime te dallojme se cfare eshte e mire dhe cfare eshte e keqe.
    Ateisti ka nje kod etik i cili nuk bazohet ne frike por ne nje grumbull vlerash ku shoqerite ne vecanti dhe njerezimi ne pergjithesi i njeh si dicka e mire.
    Barca

  14. #14
    I zene deri ne Gusht. Maska e )un(
    Anëtarësuar
    15-11-2007
    Vendndodhja
    te shpia tjeterkuj, edhe ne msn...
    Postime
    125
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    Por perseri une nuk e kam kuptuar ku do te dalesh ti me pyetjen tende.
    jo nuk dua te dal askund ,,, eshte krejt e thjeshte ,,, eshte nje pyetje qe me ka lindur tek mendoja (ne fakt un po mendoja te vendosja per temen e diplomes, akoma nuk e kam vendosur, nuk ka lidhje direkte me moralin, por me shume me pasojat e mungeses apo koercionit te tij ne shoqeri) dhe mendova se po marr nje pergjigje... anyway, it is not a big deal is it?!
    vete vetes time nuk mund te i jepja nje pergjigje qe e kerkova nga te tjeret por qe akoma nuk e kam marre,,, shpresoj qe te jete dikush qe te ma jape kete pergjigje...
    .

  15. #15
    I zene deri ne Gusht. Maska e )un(
    Anëtarësuar
    15-11-2007
    Vendndodhja
    te shpia tjeterkuj, edhe ne msn...
    Postime
    125
    Citim Postuar më parë nga jimmyswe Lexo Postimin
    Vlerat te cilat njeriu i i quan vlera i kane vendosur vete shoqerite. Poashtu njeriu ka bere edhe fene duke i bashkuar ato vlera dhe duke ia atribuar zotit si kerkesa te tij.
    Pra vlerat dhe sjelljet e tilla te cilat njeriu qe nga lashtesia e deri me tani i njeh dhe i quan te mira perbejne moralin qe ti tani mendon qe dikush tjeter duhet te na e sjelle sepse ne nuk dime te dallojme se cfare eshte e mire dhe cfare eshte e keqe.
    Ateisti ka nje kod etik i cili nuk bazohet ne frike por ne nje grumbull vlerash ku shoqerite ne vecanti dhe njerezimi ne pergjithesi i njeh si dicka e mire.
    je ne rruge te mbare... a mund te me tregosh pak me shume rreth ketij kodi etik,,, si eshte formuar,,, kush e mirmban apo ndryshon,,, ne thelb si percaktohet e mira dhe keqja,,, mua me duket se edhe e mira dhe e keqja jane e nevojshme per ta ndihmuar nje shoqeri te levize perpara,,, amund te eci shoqeria pa njeren prej ketyre????
    .

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e Jimmi_1978
    Anëtarësuar
    10-11-2006
    Vendndodhja
    Larg
    Postime
    443
    Citim Postuar më parë nga )un( Lexo Postimin
    je ne rruge te mbare... a mund te me tregosh pak me shume rreth ketij kodi etik,,, si eshte formuar,,, kush e mirmban apo ndryshon,,, ne thelb si percaktohet e mira dhe keqja,,, mua me duket se edhe e mira dhe e keqja jane e nevojshme per ta ndihmuar nje shoqeri te levize perpara,,, amund te eci shoqeria pa njeren prej ketyre????
    Falemnderit qe me tregove per rrugen e mbare qe jam.
    Te thashe eshte formuar nga shoqerite. E mirmbajne shoqerite, dhe e ndryshojne sa here eshte e nevojshme, deri ne ate moment qe i konsiderojne si vlera.
    E mira dhe e keqja percaktohen nga e demshmja dhe e leverdishmja. Nuk jane te nevojshme te dyjat por jane te pranishme. Perderisa ti je me pragmatik dhe po te mos kishte ligje ti do vrisje pa te vrare ty ndergjegjja atehere je i bindur qe e keqja dho jete gjithmone. Ka edhe njerez te tjere qe s'do benin si ti.

    Shendet
    Barca

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-01-2006
    Postime
    8
    Ateistet nuk jane njerez te vecante qe duhet domosdoshmerisht te krijojne nje moral mbi te cilin te bazohen per te jetuar..jane njerez te thjeshte..nornal..jane njerez qe deri diku, per mos te thene plotesisht, jane zhgenjyer dhe lodhur duke pritur doren e nje fuqie te pertejme..

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e elen
    Anëtarësuar
    07-01-2005
    Vendndodhja
    United States of Albania
    Postime
    919
    Citim Postuar më parë nga )un( Lexo Postimin
    cili eshte morali i atesistave,,, e di qe pervec ligjeve te shtetit ne te cilin jetojne , nje popull i permbahet edhe shume normave morale , apo ligjeve te pashkruara,,, ne shumicen e vendeve keto norma jane rregulluar nga fete,,, prandaj me lind nje pyetje se cili eshte morali i ateisteve dhe kush eshte rregullaratori i ketij morali,,, dhe kujt i referohen ata per te vleresuar te miren dhe te keqen te dobishmen e te demshmen,,, ????
    flm ne advance per prgjgjg.
    Ti bashkë me pyetjen ke dhënë dhe përgjigjen.

    Ateistat nuk besojnë në fe por megjithate jetojne per bukuri ne nje shoqeri fetare.Personalisht i vleresoj me shume se fetaret fanatike.
    Morali i tyre (ateistave) eshte pjeserisht i trasheguar nga familja (edhe pse tradita e tyre familjare mund te jete fetare),pjeserisht nga ligjet e pashkruara te shoqerise dhe pjeserisht nga ligjet e shkruara te shoqerise.
    Megjithate ateistat nuk i takojne te gjithe nje grupi.Ka persona qe besojne se Zoti eshte vete Nena Natyre ka dhe qe nuk besojne.Ashtu siç ka qe besojne se çdo gje ka ardhur nga Hiçi ose çdo gje ka preekzistuar.
    Shtese: Në shumë vende feja ështe e ndare nga normat dhe nga ligjet.
    Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway

  19. #19
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anëtarësuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Ku do te dalesh o )un( kur flet per moralin e ateisteve.
    Cfare pretendon te degjosh kur pyet cfare qujane ateistet te moralshme? Une nuk besoj ne Zot ne menyre qe ndoshta beson ti... Feja mundet te rregulloje moralin tend, por sipas etalonit te saj. Me kupton ku dua te dal? Sot cdo gje eshte relative... morali, e mira, e keqja... te gjitha varen nga njerezit... jo nga feja.
    Ne qofte se nje ateist si une nuk vjedh, nuk pergojon, punon me djerse per te fituar buken, eshte besnik ndaj familjes, ndihmon njerezit ne nevoje... e do ta kishe mik? A do te shkonte ky ateist ne ferr apo ne parajse?
    Nga ana tjeter morali fetar eshte i mbushur me "norma" te cilat megjithese ne pamje te pare fikse...prape jane relative. Ose te pakten njerezit ashtu i interpretojne... i shikon kamikazet qe hidhen ne ere dhe vrasin qindra ne emer te Allahut? Tani nuk besoj se ne kuran kjo eshte e moralshme...po ne interpretimin e kamikazit te Kuranit eshte...
    Pra cdo gje eshte relative...
    E mira dhe e keqja jane vetem emra te vene nga ne per te pershkruar sipas vetes sone dukuri qe ekzistojne dhe kufijte e tyre levizin nga personi ne person.

    Une jam nje ateist dhe ky eshte manifesti im.

    I dua dhe i respektoj prinderit e mi... jam i gatshem ti fal atyre cdo gabim ashtu sic me kane falur ata me mijera gabime qe kam bere une ne femijeri. E dua gruan time dhe nuk e tradhetoj kurre ate. Une shikoj punen time dhe nuk perzihem ne jeten private te askujt, keshtu qe mos u perzje ne punen apo jeten time private. Me pelqen te qelloj ne shenje me armen time, por nuk gjuaj asnjehere kafshe per defrim. Une nuk genjej kurre pa arsye te forte dhe te verteten e them ne fytyre. Me pelqen te shpenzoj para, por te jene parate e mia qe i kam fituar me pune. Nuk vjedh kurre, nuk pergojoj te tjere, por ama kur ndeshkoj sigurohem qe te ndeshkoj deri ne fund. Keto jane lirite e mija, dhe per te mi hequr duhet te sigurohesh me pare qe me ke vrare.



    Keto jane disa rregulla te cilave morali im i nenshtrohet i dashur nismetar i temes. Nuk mi ka treguar ndonje bibel apo kuran. Thjesht jane ato qe une mendoj se jane te drejta. Kete mund ta dalloje edhe nje femije 3 vjec, dhe pa patur nevoje per libra apo aq me teper "fe".
    Ku eshte morali i besimtarit mysliman kamikaz tani??? Po morali i opus deit???
    Sipas besimit tend kur te vije dita e gjykimit ke ka mundesi te fali perendia ?

    Te pafete nuk jane te gjithe te pashpirt.... ashtu sikunder besimtaret nuk jane te gjithe engjej.

    Pike dhe kryerradhe. Me duket sikur i doli fundi temes.

  20. #20
    fillimi i gjithckaje Maska e JestersWorld
    Anëtarësuar
    23-01-2006
    Vendndodhja
    ata ketu ne qiell ne toke
    Postime
    684
    Morali im ....

    hmmm te pakten kur i jap ndonje lek lypsareve nuk jua jap me mendjen se do me shohi zoti e do me hapi dyert e parajses, por jua jap se me dhimbsen e kam mundesine te ndihmoj.

    Shkurt muhabetit ...ndihmoj pa interes
    Cdo pergjithsim eshte i gabuar, ky gjithashtu!

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Islami Ndërmjet Lindjes E Perëndimit
    Nga forum126 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 69
    Postimi i Fundit: 21-06-2011, 13:41
  2. Nietzsche
    Nga fisnik në forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Përgjigje: 156
    Postimi i Fundit: 05-12-2010, 17:19
  3. Morali
    Nga Kryeplaku në forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 19-11-2007, 15:50
  4. Fenomeni i terrorizmit – Sfida e rendit te ri boteror
    Nga Enri në forumin Problemet ndërkombëtare
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 17-01-2004, 10:59
  5. Morali?!... Sa më pak i moralshëm është shqiptari i sotëm?
    Nga EXODUS në forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Përgjigje: 22
    Postimi i Fundit: 09-01-2004, 16:12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •