Close
Faqja 5 prej 7 FillimFillim ... 34567 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 126
 1. #81
  E keqja s'ka fund Maska e Henea
  Antarsuar
  25-05-2009
  Postime
  119
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Frika nga varfria sht gjendje e vetdijes, asgj tjetr! Por edhe kjo frik mjafton q t'ju shkatrroj gjasat t sukesoni n do gj q ndrmerrni. Kjo frik e paralizon aftsin e rezonimit, shkatrron aftsin e imagjinimit, vret vetbesimin, nnshtron entuziazmin, dekurajon iniciativn, lind hezitimin, zhduk ngazllimin dhe e pamundson vetkontrollin. Kjo frik ia merr sharmin personalitetit ton, pastaj e zbeh mundsin e mendueshmris precize, zhdrejton koncentrimin e orvatjeve, ngadhnjen kmbngulsin, e shndrron fuqin e vullnetit n asgj, zhduk ambicien, mjegullon kujtimin dhe nxit dshtimin n t gjitha format e mundshme, ngulfat dashurin dhe emocionet tjera kndellse, dekurajon miqsin dhe nxit pafatsin n qindra forma t ndryshme, pastaj e nxit pagjumsin, mjerimin dhe palumturin - dhe t gjitha kto prkundr t vrtets s dukshme se ne jetojm n botn e bollkut t gjith asaj ka zemra dshiron, bot n t ciln mes neve dhe dshirave tona t zjarrta nuk qndron asgj penguese, pos mungess s qllimit t prcaktuar.
  Frika nga varfria padyshim sht m destruktivja prej t gjitha gjasht frikave kryesore. Kjo frik sht e vendosur n krye t ksaj liste, sepse kjo m s vshtiri mund t mposhtet. Frika nga varfria doli prej aftsis s lindur t njeriut q ekonomikisht ta gllabroj t afrmin e vet. Gati t gjitha kafsht jan t motivuara me instinkt, dhe aftsia e tyre t "mendojn" sht e kufizuar, kshtu q ato njra tjetrn e gllabrojn edhe fizikisht. Njeriu, me ndjenjn e vet superiore t intuits, me aftsin e vet t mendoj e t rezonoj, nuk e gllabrim t afrmin e vet fizikisht, por ka knaqsi t veant ta "prbij" financiarisht. Njeriu sht aq lakmitar sa t gjitha ligjet e mundshme q ekzistojn jan br vetm e vetm q ta mbrojm doknd prej t afrmit t vet.
  Asgj nuk i sjell njeriut aq vuajtje dhe mjerim sa varfria! Vetm t varfrit e kuptojn nocionin e plot t varfris.
  Nuk sht aspak udi se njeriu i frikohet varfris. Me ndihmn e nj vargu t gjat t prvojave trashguese, njeriu msoi se, njher e prgjithmon, disa njerzve nuk mund t'iu besohet kur bhet fjal pr para dhe pr prona t ksaj toke.
  Njeriu ka aq afsh pr pasuri sa q sht i gatshm t vij deri te ajo pa e zgjedhur mnyrn - me rrug ligjore nse sht e mundshme - dhe me metoda t tjera nse sht e domosdoshme ose e kndshme.
  Vetanaliza mund t'i zbuloj dobsit tona t cilat nuk dshirojm t'i pranojm. Ajo sht nj lloj gjurmimi, e cila sht me rndsi thelbsore pr t gjith ata q prej jets krkojn m shum se mesatarja dhe varfria. Mbani mend se, deri sa e gjurmoni vetveten pllmb pr pllmb, ju jeni ktu edhe gjykats edhe porot, edhe i akuzuar edhe mbrojts, edhe i akuzuari edhe akuzuesi. N mnyr t hapur ballafaqohuni me faktet. Vendosni vetes pyetje konkrete dhe krkoni prgjigje konkrete. Kur hetuesia t prfundoj, do t dini m tepr pr veten. Nse, deri sa e hulumtoni veten drejtprdrejt, ndjeni se nuk mund t mbeteni gjykats i pa anshm n kt vethetuesi, ather thirreni dikn q ju njeh mir q t bhet gjykats. Ajo q dshironi ta zbuloni sht e vrteta. Zbulojeni, pa e marr parasysh mimin, qoft edhe ai mim prkohsisht i pakndshm!
  Shumica e njerzve, nse pyeten se prej cils gj frikohen m s shumti, do t prgjigjen: "Nuk i frikohem asgjje". Kjo prgjigje sht e pasakt, sepse vetm nj numr i vogl i njerzve kupton se ajo apo kjo form e friks ata i lidh, i hendikepon, i shkatrron fizikisht e shpirtrisht. Ndjenja e friks sht aq e pabes dhe aq thell e rrnjosur sa njeriu mund ta kaloj tr jetn ndr peshn e saj dhe kurr t'mos jet i vetdijshm pr pranin e saj. Vetm analiza e guximshme do t mund ta zbuloj kt armik universal. Kur e filloni nj analiz t ktill, hyni thell n karakterin tuaj. Kjo sht lista e simptomave t cilat duheni t'i gjurmoni.

 2. #82
  E keqja s'ka fund Maska e Henea
  Antarsuar
  25-05-2009
  Postime
  119
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Asgj nuk i sjell njeriut aq vuajtje dhe mjerim sa varfria! Vetm t varfrit e kuptojn nocionin e plot t varfris.
  A nuk eshte me vend kjo fjalia.Kur njeriu eshte teper i varfer mendja e tij pyet pse une? Jeten nuk e shijon aq shum, lumturia e tij eshte vetem te mund ta largoje varferine per disa kohe, te sjell para femijve dicka per te ngrene,ti shohe femijet e tij si cdo femije tjeter te pasur.Varferia shkaterron jeten e njeriut dhe lumturine e tij.

 3. #83
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,115
  Faleminderit
  9
  54 falenderime n 47 postime
  Varfria, adoleshenti vetvaret n pemn e ftoit
  ILIRI prej Fri Feb 08, 2008 4:45 pm

  Varfria, adoleshenti vetvaret n pemn e ftoit

  Aleksander Hysenllari

  Kor, Aleksandro Hysellari, 16 vje, vuante prej kohshnga kushtet e kqija ekonomike n t cilat jetonte familja e tij


  Kushrira: S'e kam besuar ende, por mendoj se drejt ktij fundi t llahtarshm e oi varfria


  KOR- Nj 16- vjear nga nj fshat i Kors sht vetvarur dje nga kushtet e kqija ekonomike. Aleksandro Hysellari ka vendosur t'i jap fund jets s tij duke u vetvarur n nj pem ftoi n oborrin e fqinjit t tij n nj depresion t thell. Djali q ndrronte t punonte pr t ndryshuar realitetin e dhimbshm t familjes s tij, synonte Greqin vendin ku dshironte t prekte realizimin e ndrrave t shumta, por nuk ka mundur t shkel asnjher n shtetin fqinj, por dhe as t jetoj si gjith t tjert n atdheun e tij. Ort e fundit t jets s tij, t afrmit dhe miqt i tregojn si shum t gzuar me nj hare q kishte prfshir pa kuptuar adoleshentin, por asgj nuk dihet se far ka ndodhur m pas me saktsi pr t arritur deri t vendimin ekstrem.


  Ngjarja


  Zbulimi i tragjedis pr familjen Hysellari ka qen i rastsishm, pas krkimeve t shumta q familja e t riut ka br gjat gjith nats. Aleksandri ka dal nga shtpia gjat pasdites pr t mos u kthyer m. Nga rindrtimi i skens nga ana e policis kriminale msohet se ai ka qen jasht me disa shok t tij, por pas ndarjes me ta, nuk sht par nga askush. Krkimet kan vazhduar edhe gjat orve t nats s kaluar, ndrsa rreth ors 08.00 t mngjesit t s enjtes babai i adoleshentit ka vendosur t hip n atin e shtpis s vet nga ka par t birin t varur n nj pem ftoi. Askush n familjen Hysellari nuk ka dashur t besoj pr skenn e llahtarshme q iu sht dashur t shohin, ndrsa menjher jan prpjekur ta largojn nga pema fmijn e tyre q kishte disa or q kishte vdekur. Pas ktij momenti q duket se ka tronditur jashtzakonisht dhe fshatin e vogl vetm 18 kilometra larg qytetit t Kors, policia lokale ka nisur dhe hetimet. Sipas saj nuk ekziston asnj konflikt i t riut me ndonj individ, dhe aq m tepr me familjen e tij, ndaj mendohet q kushtet e vshtira ekonomike n t cilat 16- vjeari jetonte ta ken shtyr drejt vetflijimit.


  Familja


  Familjen Hysellari e tronditur nga varfria e tejskajshme, sht n zi ndrsa shtpia n t ciln kan nisur t jetojn tet vite m par, kur zbritn nga nj fshat malor i zons s Gors, ka pritur bashkfshatart e tyre. Familja e madhe me tet antar, gjasht prej t cilve fmij, jetonte me vetm pak t ardhura q nuk mund t kalonin shumn e 50 mij lekve t vjetra n muaj, ndrsa fmijt e saj ushqeheshin vetm nj her n dit me at ushqim t pakt q mund t siguronte nna e tyre. Djali ndonse shum shtatvogl dshironte t punonte dhe kryente fardo lloj pune q kishte n fshat, por q gjithsesi ishin shum t rralla. Ndrsa prindrit e viktims nuk kan pasur fuqi t tregojn dhimbjen e tyre, dy kushrinjt e par t djalit vajza dhe djali i xhaxhait kan treguar gjithka ka ndodhur. Brunilda Drizaj, kushrira e par e viktims ka rrfyer pr gazetn se djali ishte zhdukur pa ln gjurm nj nat m par, ndrsa ka qen nj djal i urt dhe model madje pr familjen pasi ishte shum puntor, ndonse nuk kishte mundsi ku t punonte. Sipas saj, at e ka gjetur babai i tij n pem t vetvarur, ndrsa askush nuk do t besoj kt gjm q i ka ndodhur familjes s tyre. "Aleksandri ishte nj fmij i urt dhe pa fjal dhe bnte mos t punonte t mbante familjen, ndonse kishte dshir t shkonte dhe n shkoll-ka pohuar kushrira e par e tij Brunilda Drizaj.- S'e kam besuar ende, por mendoj se drejt ktij fundi t llahtarshm pr t gjith e oi varfria". Ndrkaq kushriri tjetr i par i Aleksandrit, Romi Dulellari ka rrfyer prmes lotve se ai ndrronte t shkonte n Greqi. "N do moment ai ka dashur t shkoj n Greqi pr pun-thot Romi Dulellari-por ai ishte shum i vogl n shtat dhe ndaj prindrit e tij nuk e lejonin kt gj. Madje ai insistonte duke ia krkuar kt gj dhe vllait t tij 20 vjear, Eljonit q jeton pa dokumente n Greqi, t shkonte bashk me t, por ai e ka ndaluar t mos udhtonte n kmb nga mali, ku mund t mbetej n dbor." Familja Hysellari duket se sht e shokuar, ndrsa nuk kan forc as t'i bjn apel shtetit pr ndihm, pr ata fmij, m e vogla e t cilve sht pes vje. Romi Dulellari thot se apeli ndaj shtetit sht i pavler, ndaj nuk mundet t krkoj asgj nga ky shtet q nxiti adoleshentin t vetvritej.
  Duaje te afermin tend si veten

 4. #84
  i/e regjistruar Maska e pranvera bica
  Antarsuar
  23-03-2009
  Vendndodhja
  Atje ku ka serenata.
  Postime
  5,891
  Faleminderit
  318
  183 falenderime n 150 postime
  Sa cudi! Predikohet " tolerance zero" ndaj varferise nga qeveritaret ,kurse raste te kesaj natyre na degjojne veshet pothuajse perdite...Ah varferia...

  M'u kujtua nje thenie e Dante Aligerit:-

  S'ka mjerim me te madh se sa kur kujton kohen e lumtur ne mizerje.
  Ndryshuar pr her t fundit nga pranvera bica : 04-06-2009 m 10:55

 5. #85
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,115
  Faleminderit
  9
  54 falenderime n 47 postime
  Pak minuta me pare nje femije 12 vjec i komunitetit rom ne Shkoder gjen vdekjen nen ngarkesen e hedhur nga makina e plehrave. Femija shkonte shpesh ne ate vend per te mbledhur kanace me te cilen ushqehej familja e varfer e tij. Nje gjest jo i mire ishte ai i shoferit i cili u largua mbas ngjarjes.

  Sigurisht pak i intereson nje femije rom pushtetareve tane te nderuar.

  Vazhdoni o pushtetare dhe shpenzoni 1 miliard e me shume dollare nga parate e shqiptareve per rruget tuaja "patriotike"! Dhe vidhni sa me shume mundesisht sepse 250 milion USD te vjedhura jane pak! Le te vdesin njerezit, ju vazhdoni, vidhni...vidhni...

  Le te vdesin edhe romet se jane "race e ulet", ju vazhdoni orgjite tuaja,...
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 04-06-2009 m 15:00
  Duaje te afermin tend si veten

 6. #86
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,115
  Faleminderit
  9
  54 falenderime n 47 postime
  Mungesa e nje vendi pune, por edhe e nje strehe ka bere qe gjate ketij viti numri i punonjeseve te seksit ne kryeqytet te rritet.
  Ne kembim te 500 deri ne 1 mije lekeve, ato prostituojne edhe ne vende publike, si prane stacionit te trenit, tek parku kombetar, por edhe pas ish-Pallatit te Kultures.
  “Jane femra me femije te ndara nga burri, ose qe i kane burat neper burgje dhe detyrohen te dalin”, shprehet nje prostitute qe ka zgjedhur te mbaje anonimatin.
  Nderkohe, fakti vertetohet edhe nga autoritetet sociale. “Numri i prostitutave eshte rritur ne Shqiperi por edhe ne vendet e tjera te Evropes. Ato trajtohen ne menyre barbare”, thote doktori Kahreman Harxhi.
  Nje pjese e ketyre femrave te cilat jane ndare nga bashkeshortet dhe kane femije, prostituojne edhe ne prani te femijeve. “Dalin me femije dhe femijet qajne. Edhe kur e bejne me klientet ne makine, femijet i lene tek sedilja e pasme”, shton prostituta.
  Doktori i shkencave Kahreman Harxhi pohon se numri i punonjeseve te seksit eshte rritur. Sipas te dhenave te qendres “Aksion Plus”, nje pjese e madhe e punonjeseve te seksit, qe rrine ne keto zona vijne kryesisht nga qytete si Shkodra dhe Elbasani.
  Duaje te afermin tend si veten

 7. #87
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,115
  Faleminderit
  9
  54 falenderime n 47 postime
  Babai i Ermirit: Djali vdiq sepse jemi t varfr
  ANILA DUSHI | 05/06/2009 | Lajm i fundit | 74 KOMENTE | SHARE | - +

  SHKODR- "Varfria bnte q djali im t shkonte atje ku humbi dhe jetn. As nuk m ka ikur pa leje dhe as nuk ka shkuar kot atje. Ai shkonte pr t gjetur skarp e kanae q ti shiste, ndaj duhet q pushtetart e politikant kushdo qofshin t mendojn pr familjet e varfra dhe ti ndihmojn ato". Kto kan qen fjalt e nxjerra mes lotsh nga babai i Besmir Ujks, 13 vjearit q humbi jetn aksidentalisht dje n vendgrumbullimin e mbetjeve urbane t qytetit t Shkodrs.

  Familja prej 6 antarsh (tashm 5) e Agron Ujks kishte ardhur nga Tropoja dhe prej 10 vitesh jetonte fshatin Bardhaj afr qytetit t Shkodrs. Kushtet e vshtira ekonomike, bnin q dy djemt e familjes t grmonin do dit pr kanae e skarp tek vendi i grumbullimit t mbeturinave, pran varrezave t Dshmorve. Nna e papun dhe babai emigrant i paligjshm n Greqi mezi mbijetonin. Ndaj Besmiri sbashku me shokt dhe t vllan ecte do dit rreth 500 m larg baness s tij pr t gjetur material pr t shitur. Si thot m lart i jati, ai shkonte me lejen e prindrve dhe onte lekt n shtpi.

  Dhimbja dhe zia pr fmijn e mitur q vdiq duke punuar ka pllakosur n familjen Ujka. Ndaj apeli pr ndihm pr t varfrit sht m se normal. "Dali im shpresoj t jet viktima e fundit e varfris ", thot mes lotsh Agron Ujka.

  Varrimi i Besmir Ujks do t jet t shtunn. Ndrsa drejtuesi i mjetit q kreu aksidentin, Agron Zenelaj, 51-vje ka dale nga policia pr tu ndjekur n gjende t lir pr veprn penale 't shkeljes s rregullave t mbrojtjes n pun'. Ai shkarkoi rimorkion e makins mbi trupin e fmijs, pa e vn re se ai gjendej n pirgun e mbeturinave.


  ******


  Varfria, vdes i mbytur nga plehrat fmija 13 vjear


  data 4 qershor ora 19:30

  SHKODR- Ka humbur jetn n mnyr tragjike 13 vjeari Ermir Ujka banor i lagjes 'Mark Lula' n Shkodr. Djaloshi i cili ka qen duke krkuar pr skarp pran vendit t grumbullimit t mbeturinave urbane t qytetit kur makina e plehrave ka shkarkuar mbi trupin e tij tonelata me mbetje urbane. Fmija nuk sht par nga drejtuesi i mjetit t Ndrrmarrjes s Pastrimit. Sipas fmijve t tjer dhe personave q kan qen t pranishm n vendin e ngjarjes, Ermiri ka qen pas mjetit t pastrimit dhe n at moment mjeti ka hedhur shkarkesn e cila ka rn mbi trupin e tij. Nj grua dhe disa fmij q kan qen aty duke br t njjtn pun kan dhn alarmin dhe sht njoftuar edhe policia.

  Fmija sht mundur t nxirret i gjall nga pirgu i mbeturinave q kan rn nga mjeti mi trupin e tij dhe sht drguar me shpejtsi n spitalin e Shkodrs, ku pas rreth 30 minutash , pavarsisht nga ndihma e mjekve nuk ka mundur t jetoj. Florian Dardha, shok me viktimn q ka qen i pranishm n momentet e aksidentit tregon se kan qen si do dit duke krkuar pr kanae e skarp tek vendi ku shkarkohen mbeturinat. "Ermiri ka qen pas makins dhe shoferi nuk e ka pa se po ecte prapa pr t shkarkuar plehrat. Ermiri ka par nj 200 lekshe n tok dhe sht ulur ta marr n kt moment hodhi plehrat", rrfen Floriani.

  Persona q jetojn n kt lagje t varfr t krijuar pas viteve 90-t, kryesisht me banor t ardhur nga zonat e thella malore, tregojn se Ermiri i prket nj familjeje shum t varfr q pr t siguruar bukn e gojs dalin do dit pr t grmuar n plehra pr t gjetur dika q mund t shitet. T njohur t familjes shtojn se djali i vdekur ka qen dhe i smur dhe ka patur probleme me zemrn, por megjithat nevoja pr t jetuar e bnte t dilte do dit pr t gjetur kanae apo skarp mes mbeturinave q hidhen afr varrezave t Dshmorve.

  Varfria ka shkaktur kshtu viktimn e radhs n Shkodr, viktim e cila ka qen nj fmij 13 vjear. Ngjarja ka ndodhur rreth ors 18.30. Prej vitesh, fmij e t rritur q jetojn rreth varrezave t Dshmorve n Shkodr kan si mnyr t vetme jetese at t grumbullimit t kanaeve apo skarpit n mbeturinat urbane t gjith qytetit q hidhen do dit ktu. N mjaft raste ato u shkojn prapa mjeteve t pastrimit, n prpjekje pr t qen t part kur ato shkarkoken, pasi vetm kshtu mund t gjejn m shum material pr ta shitur.

  Policia ka shoqruar drejtuesin e mjetit t ndrrmarrjes s Pastrimit.
  Duaje te afermin tend si veten

 8. #88
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,115
  Faleminderit
  9
  54 falenderime n 47 postime
  28 mars 2009
  Varfria si problem serioz i shoqris kosovare!
  Ferdi Kamberi

  Njri ndr problemet serioze q i kanoset shoqris kosovare, padyshim se sht varfria. Varfria sot edhe pse sht ln pak sa anash, ajo meriton nj vmendje t veant me faktin se mund t krijon nj problem serioz pr shoqrin ton n nj t ardhme t afrt.

  Zakonisht matja e varfris fillon me konceptin e mjeteve t domosdoshme pr ekzistenc, nga kjo rrjedh se njerzit jan t varfr sepse nuk kan mjete materiale pr nj jet t prshtatshme. Edhe pse sot sociologt pr varfrin mendojn se duhet debatuar vetm n kuadr t mnyrs s jetess. Megjithat sot varfria ndahet n: varfrin relative dhe varfrin absolute.

  Varfria relative tregon q nj person ose nj grup personash jan t varfr n krahasim me t tjert, ose n krahasim me at q konsiderohet t jet standard i drejt pr jetes, ose nivelin e konsumimit n nj shoqri t caktuar. Ndrsa, varfria absolute tregon q njerzit jan t varfr n krahasim me at q konsiderohet t jet standard i krkesave minimale.

  Nj person i cili sipas standardeve amerikane konsiderohet i varfr absolut, sipas standardeve t themi t Kosovs, mund t konsiderohet i varfr relativ. Andaj, n do shoqri, ekziston varfria pavarsisht nga ajo se a ka nj zhvillim ekonomik t lart apo jo n at vend! Mirpo, secili shtet edhe pse ka politikat e tij t mirqenies sociale, padyshim se ka edhe nj kategori t njerzve q prballen me varfri dhe normalisht q kjo varet nga shteti n shtet, politikat e ndryshme sociale t shteteve etj.

  Megjithat, sot sht e pa mundur q n shoqri t mos ekzistoj varfria, duke marr parasysh shum faktor q nga niveli i ult i shkollimit e deri tek faktort tjer si jan ardhurat jo t larta t shoqris n raport me standardin e jets n at shoqri.

  Kosova tani m shtet sovran, ende nuk ka nj politik sociale, rreth zbutjes s varfris sepse n baz t hulumtimeve t shumta varfria gjithnj po ekzagjerohet, dhe kjo normalisht q po reflekton nj hije jo t mir n shum sfera.

  sht m se e vrtet q qeveria aktuale nuk mundet q pr nj dit t’i zgjidh t gjitha problemet dhe preokupimet e shoqris ton. Por, megjithat ka nj influenc q t hartoj t paktn disa politika t mirqenies sociale, q parimisht ato politika t jen sa pragmatike ashtu edhe praktike.

  Varfria si nj problem serioz vazhdimisht po paralajmron se mund t eskaloj situatn dhe t manifestohet me forma t ndryshme nse nuk menaxhohet ashtu si duhet, sepse pas pavarsimit t shtetit ton, syt jan drejtuar kah nj zhvillim ekonomik, n mnyr q t krijohen vende t reja t puns dhe t zbutet papunsia, ku kjo e fundit do t rezultoj n reduktimin e varfris.

  Si dihet sot nse kemi reduktim t varfris, do t kemi padyshim nj kthes pozitive n shum shtje si: ulja e nivelit t krimit q padyshim lidhet me varfrin pr shkak t papunsis, ulja e numrit t vetvrasjeve q tani ka marr nj kthes negative dhe do her e m tepr po zhvillohet si pasoj e faktorve ekonomiko-social, e pikrisht nga varfria e t tjera.

  Kultura e varfris duke qen mnyr e jetess s imponuar pr shtresat e varfra, sht br penges serioze n riorientimin e sigurt n tregun e puns, dhe kjo kontradikt shfaqet si kriz e personalitetit t njeriut t varfr.

  Se sot shum hulumtime tregojn se njerzit n aspektin psikologjik prjetojn nj kriz t identitetit social, andaj si shkak i varfris vije deri t abuzimi n familje, dhuna, abuzimi me fmijt, pastaj narkomania, prostitucioni, trafikimi i qenieve njerzore si dhe shum sjellje devijante t shoqris, q padyshim se mund t jen nj apokalips i rrezikshm pr shoqrin ton. Andaj, shteti sot edhe pse synon t jet hallka e zhvillimit t sektorit privat n zgjerimin e aktivitetit t tij si burim themelor pr zbutjen e papunsin, ai (shteti) duhet t krijoj politika sociale t favorshme, pr reduktimin e ktij fenomeni.

  Pavarsisht, nga kto shteti ka nj obligim moral dhe prgjegjsi direkte si dhe indirekte n zbutjen e parametrave krcnuese t varfris.

  Sipas nj raporti t Banks botrore, 45 pr qind e popullats n Kosov prballet me varfrin, ndrsa 15 pr qind e saj jeton n varfri t skajshme. Ekspertt thon se me nj rritje vjetore t zhvillimit ekonomik prej 5 pr qind, do t duhen dhjet vjet pr zvoglimin e ksaj shkalle t varfris, e cila sht rrjedhoj e shkalls s lart t papunsis n vend. (Shih: L.Shehu: http://www.voanews.com).

  Mirpo, varsisht prej statistikave ku ato mund t ndryshojn, megjithat termi varfri ekziston, edhe at si pasoj e shum faktorve q nga korrupsioni, q shpeshher del alarmues, papunsia tejet e madhe e sidomos nga t rinjt, si dhe shum faktor tjer. Prandaj, sht e nevojshme q qeveria aktuale t krijon politika, s pari pr stimulimin e investitorve t huaj n mnyr q t ket nj zhvillim ekonomik sa m favorshm, ku do t ishte nj element pozitiv n punsimin e shum njerzve q do t rezultoj m zbutje t varfris, s dyti sht e nevojshme q t ket bashkpunime t shumta n sfern ekonomike, n mes t Kosovs dhe shteteve t rajonit lidhur me importin dhe eksportin e prodhimeve kosovare, n mnyr q Kosova t zhvilloj ekonomin e saj.
  Hapat e mtutjeshm q duhet ndrmarr Kosova

  Varfria sht br nj problem sot m i debatueshm dhe m evident n do shtet, por si duket elita politike kosovare nuk e ka preokupim dhe n rend t par kt shtje, por duhet kuptuar se varfria sot nuk sht vetm problem ekonomik, por sht problem edhe social dhe politik. Andaj, trajtimi, njohja, zbutja dhe reduktimi duhet fokusuar nga kndvshtrime t ndryshme dhe me nj hiper-reduktim t nj sr masash preventive.

  Varfria sht nj problem serioz, dhe tejet shqetsues pr shoqrin ton q meriton vmendje t veant, edhe pse statistikat do her ndryshojn, padyshim se ajo ekziston dhe normalisht q nuk mund t zbutet apo reduktohet vetm me deklarata, t cilat shpesh i dgjojm n mediat tona q realisht kan nj prapavij krejt tjetr.

  Ndrsa n ann tjetr sht tejet normale q udhheqsia jon nuk mund t zgjidh t gjitha problemet brenda nj kohe t shkurtr, apo q kto probleme t zgjidhen me ndonj “llamb magjike”, brenda dits. Megjithat, sht e nevojshme q t bjm nj rekomandin lidhur me disa politika sociale apo elemente q do t qojn n zbutjen e varfris, krijimin e vendeve t reja t puns si dhe nj zhvillim ekonomik, edhe pse fatmirsisht kriza globale ekonomike ende se ka prekur shtetin e Kosovs, por nuk prjashtohet nj prekje e till, nse nuk krijohet nj menaxhim afatgjat m hert.

  Andaj. qeveria s bashku me ekspertt duhet analizuar gjendjen e krijuar dhe kaosin e varfris q tani mbretron tek ne, dhe se duhet hartuar nj sr projektesh konkrete.Duke u nisur q nga zhdukja dhe eliminimi i analfabetizmit, pastaj hartimi i projekteve konkrete pr zhvillimin ekonomik, hapjen e vendeve t reja t puns, nj strategji afatmesme dhe afatgjat pr stimulimin e investitorve t huaj, nj standard m t lart jetese, nj politik dhe strategji t re pr mirqenien sociale si dhe shum elemente tjera q do t reduktonin varfrin.

  Prandaj, kto jan vetm disa nga ato elemente q n parim secili shtet i krijon dhe i harton, n mnyr q t ket zbutje t varfris apo reduktim t saj. Ku sot varfria paraqet nj shqetsim tejet t madh tek ne, andaj sht e nevojshme nj reduktim apo zbutje t saj me politika sociale dhe projekte konkrete, n mnyr q t mos merr ndonj kahe tjetr.
  Duaje te afermin tend si veten

 9. #89
  i/e regjistruar Maska e ILMGAP
  Antarsuar
  10-04-2009
  Vendndodhja
  In
  Postime
  3,002
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  Varfria si problem serioz i shoqris kosovare!
  Ilia Spiro dhe t tjert ; do postim imi sht n lidhje me varfrin dhe 2-3 pika t tjera t cilat nuk ia vlen t prmenden,por fatkeqsisht askush nuk m prkrah (t pakt jan ata q m prkrahin),dhe kshtu shoh (arrita n konluzion) q Shqiptart duan ta shohin popullin e tyre n varfri .


  Me Rrespekt : ILMGAP

 10. #90
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,115
  Faleminderit
  9
  54 falenderime n 47 postime
  Durres, vetevriten dy burra nga depresioni e varferia
  08/01/2009 08:25

  Dy burra vetevriten ne Durres, duke regjistruar dhe rastet e para te vetevrasjes per kete vit ne qytetin bregdetar.

  Selami Rexhepi, 45 vjec, eshte ndare nga jeta pas konsumimit te nje sasie lende helmuese te llojit fostoksine. Viktima vuante prej kohesh nga depresioni
  dhe ka ndermarre aktin tragjik, ndersa ka gjetur vdekjen ne Spitalin Ushtarak. Viktima nga Kavaja, me banim ne Durres, ishte baba i dy femijeve.

  Ngjarja e dyte e rende ka ndodhur ne Lagjen 14 te qytetit, ne Shkozet, ku eshte vetevrare nje tjeter person; 32-vjecari Xhevahir Vata. Ai ishte vetevarur me litar ne pjesen e pasme te shtepise, ku jetonte me qira se bashku me nenen dhe motren.

  Nga hetimet rezultoi se viktima ishte i papune, ne kushte te renda ekonomike dhe disa here ishte shprehur se do te vriste veten nga varferia. Dy vetevrasjet e ndodhura ne Durres e cojne ne pese numrin e pergjithshem te
  vetevrasjeve ne Shqiperi gjate diteve te para te ketij viti.
  Duaje te afermin tend si veten

 11. #91
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,115
  Faleminderit
  9
  54 falenderime n 47 postime
  Varferia ka lene pa shkolle gjashte femije te nje familje ne Varibop te Fierit

  --------------------------------------------------------------------------------

  Varferia ka lene pa shkolle gjashte femije te nje familje ne Varibop te Fierit  Djali i madh ka mbaruar vetem klasen e trete fillore. Nena e femijeve: Disa here kam tentuar te helmoje veten, por keta te fundit me mbajne gjallle. Pushteti lokal pothuajse i ka harruar kete familje qe jeton ne nje varferi te tejskajshme. Varferia e tejskajshme mbizoteron ne familjen e Lefter Yzeirajt nga fshati Varibop i komunes Cakran ne rrethin e Fierit. Eshte nje fshat, i cili ndodhet rreth 10 kilometra larg qytetit te Fierit ku banoret e saj merren kryesisht me bujqesi dhe pak blegtori. Banoret jetojne me ta ardhurat e tyre por qe jane shume te pakta. Midis ketyre banoreve jeton edhe familja eYzeirajve. Kushtet e jeteses ne familjen e Lefterit jane shume te keqija. Jane 8-te vete te perbere nga bashkshortet dhe 6 femijet, te cilet jetojne ne kushte teper te mjerueshme. Kjo duket qarte nga shtepia ku jetojne, ajo eshte jashte te gjithave parametrave per nje jete normale. Ajo me shume i ngjason kasolles se bagetive. Por ky eshte realiteti i kesaj familje. Lefteri cdo dite del per te kerkuar pune. Edhe kur gjen, ai mund te siguroje vetem dy mije leke te vjetra, ndersa me te shumten e rasteve kthehet pa punuar. Dhe rruga per te jetuar dhe mbajtur gjalle familjen eshte marja e ushqimeve me liste me premtimin per shitesin se leket do tja shlyente te gjitha, por kur do te vi ajo dite. Lista zgjatet pambarim dhe shitesi ashtu sec jane ata te fshatit, te cilet nuk kane ndonje pasuri te madhe, vetem ushqehen me fitimin, ja prene kete burim. Bashkeshortja e tij Nimetja, thote se flen 8 vete ne nje dhome nderkohe qe vajza e madhe eshte 20 vjece. Jam bere te pi helm kur kujtoj femijet kerkojne te hane. Cfare tu jap. Femijet i kam te vegjel dhe duan te ushqehen-thote ajo, dhe shkrihet ne vaje. Gjate kohes qe flisnim rreth 30 metra larg shtepise u duke burri i saj Lefteri. -Ja- tha ajo- ai ka ardhur perseri sot shpejt. Kjo tregon se nuk ka gjetur pune. Ai punon me meditje te bashkfsharet e tij. Cfare tu jap tani femijeve. Me lot ne sy ajo largohet pasi erdhi Lefteri me koke ulur sikur ai ta kishte fajin qe nuk gjeti pune. -Cfare burri jam kur nuk ushqeje dot familjen. Nuk jetohet keshtu-tha ai -dhe ule ne nje trung afer baneses duke ndezur nje cigare. Ne kushte kaq te renda eshte e pamundur te jetohet, shprehet Shega, nje e aferm e familjes Yzeiraj. Ju e shikoni vete se si jetojne. Megjithese kane kerkuar ndihme nga komuna, askush nuk i ka kushtuar vemendje. Varferia e tejskajshme ka bere qe gjashte femijet e familjes Yzeiraj nuk arsimohen pasi nuk kane mundesi ekonomike. Djali i madh i shtepise ka vetem tre klase shkolle, ndersa me te vegjelit nuk kane shkuar asnjehere. Veshtiresite ekonomike e detyrojne kryefamiljarin dhe djalin e tij te madh, te kerkojne zgjidhje ne emigracion, por edhe kjo eshte e pamundur pasi kerkohet vize, te cilen meshkujt e familjes Yzeiraj nuk mund ta sigurojne. 8 pjestaret e kesaj familje kerkojne ndihme nga shteti, per te siguruar kushtet minimale te jeteses. Disa prej tyre jane te vegjel dhe nuk kane te drejte te gezojne si te tjeret Ata nuk e kuptojne hallin e madh qe kane prinderit, kur nuk ju blejne dot as librat ose rrobat per te vazhduar shkollen si te gjithe moshataet e tyre. Ata

  nuk duan te mbeten analfabet si vellai i tyre i madh dhe shpetimi i tyre eshte shteti qe i ka haruar.


  dicka teper e prekshme, dhe mesa shikoj ne shqiperi jetojne dy lloje klasesh ajo pasurve dhe ajo qe eshte shkruar me lart.
  Duaje te afermin tend si veten

 12. #92
  i/e regjistruar Maska e klaus fisher
  Antarsuar
  29-04-2008
  Vendndodhja
  aty ku mbaron hapesira
  Postime
  254
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga ILMGAP Lexo Postimin
  Ilia Spiro dhe t tjert ; do postim imi sht n lidhje me varfrin dhe 2-3 pika t tjera t cilat nuk ia vlen t prmenden,por fatkeqsisht askush nuk m prkrah (t pakt jan ata q m prkrahin),dhe kshtu shoh (arrita n konluzion) q Shqiptart duan ta shohin popullin e tyre n varfri .


  Me Rrespekt : ILMGAP
  Ketu gabohesh rende .
  Askush nuk deshiron te shohe te afermit apo komshinjt te vuajne per buken e gojes.Sepse keshtu krijohen bastionet e vjedhesve te ardhshem .
  E keqja eshte se pushtetaret kane harruar nga ku erdhen dhe bejne fare pak apo aspak ne kete drejtim.
  Kapitalizmi ,sidomos kur mungon ana sociale e shtetit eshte i tmerrshem.
  Fenomene te tilla do te vazhdojne te shfaqen deri sa te sensibilizohen instancat perkatese te aparatit shteteror.
  Sa per shoqerine , cfaredo qe te beje ajo -nuk mbahet shtepia me miell hua. Problemi do te jete i vazhdueshem , kronik .
  Kurse milioneret jane te angazhuar me sponzorizimin e miss-eve ...
  Tranzicioni shoqerohet perhere me te tilla dukuri apo fenomene . Sherimi i ketyre plageve me efektivitet behet ne shoqeri me kapitalizem te kristalizuar , te pjekur .
  Por nese nuk vihet dore kjo nuk duhet te te coje te ai konkluzion qe ke arritur .

 13. #93
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,115
  Faleminderit
  9
  54 falenderime n 47 postime
  RIPERCAKTIMI I MINIMUMIT JETIK SIPAS KUSHTEVE TE TANISHME TE MIMEVE DHE TARIFAVE

  Prof. Ilia TELO
  Drejtor i Institutit te Punes prane BSPSH


  Esht fakt i njohur nga te gjith se vendi yne eshte vendi me i varfr ne Europe. Ky pohim argumentohet me faktin se prodhimi i brendshm bruto per frym ne vendin ton sht shume me i vogel se ne vendet e tjera. Varferia e madhe argumentohet edhe me tregues te tjere te rendesishm si papunesia, emigrimi, korrupsioni, vdekshmeria foshnjore ne permasa t medha, konsumi i ulet i prodhimeve, moskryerja e sherbimeve te nevojshme etj.

  Ne baz te nj anketimi qe ka bere Organizata Botrore e Migracionit, del se mbi 90% e emigranteve shqiptare te anketuar per shkakun e largimit nga Shqiperia, kane deklariuar se jane larguar: “si rezultat te varferis se madhe ne Shqiperi, per te siguruar nje jete me te mire”. Varferia e tejskajshme eshte edhe nje nga shkaqet e informalitetit, kriminalitetit dhe prostitucionit. Por, nuk mund te studjohet varferia dhe mireqenia, pa studjuar me pare minimumin jetik.

  a) eshtja e minimumi jetik dhe si percaktohet ky tregues?

  Autor te ndryshm perdorin terma te ndryshme per minimumin jetik, si psh: “niveli zyratar i varferis”, “minimumi i ekzistencs”, “pragu i varferis“ etj. Pavaresisht nga keto emertime, te gjitha ato kan nj gje te prbashkt : ne popullsin e varfr perfshihen familjet apo personat qe kan me pak t ardhura se nj kufi i caktuar. Me te ardhurat qe sigurojn, ata nuk mund te bejn nj jet normale dhe t pranueshme ; ata jan t detyruar t ushqehen keq, t vishen keq, t jetojn n kushte jo te mira dhe te mos jen ne gjendje qe te shijojne ato qe u pelqejn.

  Treguesi i minimumit jetik esht kategori ekonomike, shoqerore, historike dhe ka karakter kombetar. Per llogaritjen e ketij treguesi behen llogaritje ekonomike dhe ai gjithnj shprehet ne vler. Ky tregues lidhet me shoqerin njerzore, lidhet me kategorit e tjera shoqerore dhe sherben pr studimin e nivelit t jetses se popullsis.

  Treguesi i minimumit jetik nuk sht nj madhesi e pandryshuar, por ndryshon gjat kohs. Ne pergjithesi, me kalimin e viteve, treguesi i minimumit jetik rritet vazhdimisht, si pasoj e rritjes se prodhimit dhe te ardhurave, i zhvillimit dhe perparimit. Minimumi jetik ka karakter relativ, per faktin se ndryshon jo vetem ne aspektin kohor dhe hapesinor, por dhe per faktin se n shumicn e vendeve te qyteteruara pranohet se nj pjes e popullsise ka t ardhura, te cilat jane me te vogla se minimumi jetik (varferia relative). Ne varferin absolute perfshihen personat qe me te ardhurat qe sigurojne nuk mund te mbijetojne normalisht.

  Ne vendet e ndryshme t bots perdoren dhe metoda t ndryshme per llogaritjen e treguesit te minimumit jetik:

  -Ne vendet e zhvilluara t Europes, minimumi jetik merret sa e prodhimit te brendshm bruto per frym te popullsis.

  - Nga ana e Organizats se Kombeve t Bashkuara, ne popullsine e varfr perfshihen personat te cilet sigurojne me pak t ardhura ditore se 2 USD dhe ne popullsin shum te varfr perfshihen personat t cilt sigurojn te ardhura ditore me pak se 1 USD. Pra ne rastin e par t ardhurat mujore merren 60 USD, ndersa ne rastin e dyte merren 30 USD dhe ky esht kufiri i varferis absolute.

  -Ne vendet e prapambetura (ose ne vendet n zhvillim, ku perfshihet dhe vendi yne), per llogaritjen e minimumit jetik, duhet te perdoret metoda analitike, duke percaktuar fillimisht nj shport te caktuar mallrash dhe sherbimesh qe formojn ate.

  Shenim: Ne keto parametra eshte marre vlera e dollarit ne vitin 2000, ndersa ne vitet e fundit si dihet fuqia blerese e dollarit sht ulur ne menyre te dukshme.

  Ne shporten e mallrave perfshihen 4 grupe t shpenzimeve t cilat jan:

  1. Shpenzime per artikuj ushqimore.
  2. Shpenzime per artikuj t veshmbathjes.
  3. Shpenzime per pajisje dhe orendi shtepiake.
  4. Shpenzime te tjera.

  Grupi i artikujve ushqimore ze peshen specifike me te madhe te shpenzimeve. Shpenzimet ne kete rast percaktohen duke u nisur nga nevojat ditore per kalori per nj njeri te rritur. Ne artikujt e veshmbathjes perfshihen artikujt e ndryshem te veshmbathjes qe i duhen njeriut, te cilet kane afat t gjat konsumi. Ne pajisjet dhe orendite shtepiake bejne pjese pajisje te tilla, si per fjetje, mobilje , paisje elektroshtepiake etj. Keto shpenzime i takojn te gjith familjes dhe kan afat te gjat perdorimi, ndersa ne shpenzimet e tjera bejn pjes shpenzime per qiran, energjin elektrike, uj, transport, pr mbrojtjen e shendetit etj.

  Minimumi jetik per fryme, per nj te punesuar dhe per nje familje, llogaritet per nj muaj, me qellim qe te krahasohet me pagn, pensionin si dhe me te ardhurat e tjera mujore te popullsis.

  Ne regjimin e kaluar, minimumi jetik mujor per nj te punesuar u caktua ne menyre arbitrare me 450 lek te asaj kohe ne muaj (aq sa ishte paga minimale). Me keto te dhena te sajuara, vendi yne “mburrej” se nuk kishte popullsi t varfr, ne nj kohe qe ne vendet e tjera te Europs 15-25 per qind e popullsis konsiderohej e varfr (pasi siguron me pak te ardhura se minimumi jetik i vendit perkats).

  Ne baz te studimit qe kemi te botuar ne monografin “Mireqenia dhe Minimumi Jetik” treguesit mujor te minimumit jetik, per vitin 1998, kane rezultuar si vijon:

  1. Pr frym t popullsis: 9058 lek
  2. Pr nj t punesuar: 20834 “
  3. Pr nje familje me 4 veta: 36232 “

  Ky tregues sht shum me i ult se minimumi jetik ne vendet e ndryshme europiane, por sht shum me i lart se te ardhurat reale t popullsis (ndihmat ekonomike, pensionet, pagat etj).

  Theksojme se ky tregues perputhet pak a shume me rekomandimet e Organizats se Kombeve te Bashkuara per kufirin e minimumit jetik per frym per vendet ne zhvillim (qe si theksuam isht 2 USD ne dit me vleren e dollarit te vitit 1990). Po keshtu kjo perputhet dhe studimin qe eshte bere nga Ministria e Puns dhe e eshtjeve Sociale nepermjet grupit te eksperteve ne vitin 2002.

  Ne vendin ton mungon treguesi zyrtar i minimumit jetik, ndonse Kodi i Puns dhe Ligji per Sigurimet Shoqerore ngarkojne Qeverine per llogaritjen dhe shpalljen e ketij treguesi. Gjithashtu, Zyra Nderkombetare e Puns (ILO), e cila ka organizuar 4 Konferenca ne vendin tone per probleme sociale, i ka rekomanduar Qeveris perllogaritjen dhe shpalljen e minimumit jetik. Ja far theksohet ne Konferencen Trepaleshe qe u zhvillua 11 vjet me par ne vendin tone: ”uditerisht Shqiperia esht nder vendet e vetme te rajonit, ku autoritetet nuk bejn perllogaritje te minimumit jetik zyrtar, ose te nivelit te varferis , duke veshtiresuar keshtu do krahasim me pagat minimale, ose me ato mesatare” (shih: Daniel Whitehead ”Permiresimi dhe zhvillimi i politiks se pagave ne Shqiperi” Tirane 1996, f. 58).

  Sindikatat, ne te gjith marreveshjet qe kane bere me Qeverine (duke filluar qe ne vitin 1996), kane kerkuar llogaritjen dhe shpalljen e minimumit jetik. Ne vitin 2001, si rezultat i presionit te vazhdueshem te sindikatave, qeveria “Meta” kishte ngarkuar nje grup ekspertesh dhe jane bere llogaritjet per minimumin jetik. Kete studim, i cili u realizua ne kohen e caktuar, Qeveria e ka arkivuar dhe akoma nuk e ka shpallur zyrtarisht. Aresyeja: mungon tranparenca dhe vullneti politik. Edhe studimi i realizuar ne vitin 2002, ka nxerre pak a shume rezultate te peraferta me studimin e Institutit t Punes te BSPSH.

  Mendojm se Qeveria duhet qe te ngarkoje nje grup ekspertesh per te rillogaritur minimumin jetik per kushtet e tanishme. Ky tregues do te llogaritet duke u mbeshtetur ne studimet e meparshme, por edhe duke ristudjuar normativat e konsumit dhe, ne menyr te veant, mimet.. Kjo sht e domosdoshme per faktin se rritja e mimeve on ne rritjen e treguesit te minimumit jetik.

  Ne strategjit per reduktimin e varferis, te cilat mund te jen afatshkurtra, afatmesme dhe afatgjata, sht e domosdoshme qe te percaktohet zvoglimi i numrit te popullsis se varfr dhe i peshes specifike te saj krahasuar me gjith popullsin (ne popullsin e varfr, si theksuam, do te perfshihen personat qe sigurojn m pak t ardhura se minimumi jetik). Strategji serioze per reduktimin e varferis mund te hartohen vetem pasi te rillogaritet dhe te shpallet zyrtarisht treguesi i minimumit jetik.

  Ne rast se Qeveria ka ndermend te merret seriozisht me uljen e varferis, duhet qe te shpalle treguesin e minumit jetik dhe te percaktoj sa eshte popullsia e varfr. Ashtu si ne sektorin e aresimit percaktohet nota 4 qe nxenesi apo studenti nuk kalon klasen, ashtu dhe per studimin e verferis duhet te percaktohet kufiri mujor i te ardhurave qe popullsia te konsiderohet e varfr. Te mos vazhdohet me praktiken qe perdorte regjimi i kaluar komunist, qe kishte llogaritur minimumin jetik mujor per nj te punesuar 450 leke te asaj periudhe, aq sa ishte paga minimale (dhe per udi ne Shqiperi nuk kishte popullsi te varfr). Treguesi i minimumit jetik ne ate periudh kishte karakter “sekret” dhe asnj here nuk eshte publikuar !

  Ne baz te studimeve qe ka bere Instituti yne, mbeshtetur ne treguesin e minimumit jetik, rezulton se 65-70% % e shqiptareve sigurojne te ardhura, te cilat jane me te vogla se minimumi jetik.

  Anketimi i Institutit te Statistikes tregon se esht ulur popullsia e varfr. Ne baz te ketij anketimi, persona te varfr konsiderohen ata te cilet kane me pak te ardhura mujore se 5272 lek per frym per vitin 2005 (ndersa ne vitin 2002 kishin 4891 lek).

  Sipas ketij anketimi, del se 18,5% e popullsis aktuale te vendit esht e varfr, ne krahasim me afersisht 25,4% qe ishte kjo shifr para 3 vjetesh. Sipas Institutit te Statistiks, aferisht 235 mije individ nga afersisht 800 mij qe ishin te varfr ne vitin 2002, jane liruar nga varferia?!. Me keto llogaritje te INSTAT, se shpejti vendi yne nuk do te kete fare te varfer, ne nje kohe qe ne vende te ndryshme te Europes pranohet se 15-25% e popullsise konsiderohet e varfr. Per prezantimin e ketyre “arritjeve”, INSTAT organizoi edhe nje takim kombetar. Ne kete takim ishin shume te ftuar, por per udine e te gjitheve nuk ishin partneret sociale (sindikatat dhe organizatat e punedhenesve), te cilet kan detyra te medha per eshtjet sociale.

  Se si eshte percaktuar ky minimum jetik, e dine vete punonjesit e Institutit te Statistikes. E theksojm kete per faktin se, ne baz te eksperteve te shendetesise per sigurimin e kalorive ditore , nje njeri duhet te siguroje nje racion ushqimor i cili me mimet e tanishme eshte mbi 7500 lek ne muaj. Duke shtuar dhe shpenzimet e tjera jo ushqimore, si shpenzimet e banimit, te energjise elektrike etj, treguesi i minimumi jetik per fryme gjate muajit del rreth 11 mij lek. Edhe po te perdoret metoda e llogaritjes te minimumit jetik qe aplikohet ne vendet e zhvilluara, ku merret e prodhimit te brendshm bruto per frym, perseri minimumi jetik mujor per frym del rreth 11 mij lek ne muaj. Vetem po te perdoret treguesi i varferise se tejskajshme qe eshte 1 USD me vleren e vitit 2000, dalin treguesit qe na paraqet INSTAT. Mirepo Shqiperia eshte vend europian dhe aspiron qe te bashkohet me popujt e Europs dhe nuk eshte vend Afrikan.

  Per studimin e varferise, rendesi te madhe ka studimi i indeksit te mimeve dhe inflacioni. Ne kushtet e ekonomise se tregut, mimet jane te liberalizuara dhe ato kane tendence qe te rriten nga viti ne vit. Keshtu, ne vendin tone vitin e kaluar, krahasuar me vitin 1990, mimet me pakice jane rritur mbi 25 here, ndersa vetem ne vitin 1997 mimet ishin rritur 42,5 %, krahasuar me nje vit me pare. Rritja e mimeve te shitjes me pakice dhe te tarifes se sherbimeve, ka uar ne uljen e fuqise blerese te lekut qe aktualisht eshte rreth 4% me e ulet ne krahasim me fuqine blerese te para vitit 1990. Kjo tregon se ne rast se ne vitin 1990 me nje sasi te caktuar parash blinim 100 njesi vlere mallrash, tani po me te njejten sasi parash blejme vetem 4. Atehere, cila eshte shtresa me e varfer e shoqeris? Ne rradhe te pare, eshte popullsia qe jeton me ndihma ekonomike.

  Ndihma ekonomike eshte simbolike. Ne baz te te dhenave statistikore jane afro 150 mije familje te cilat jetojne me ndihma ekonomike dhe popullsia qe jeton me ndihma ekonomike perben 19% te popullsise se vendit. Ne baz te te dhenave zyrtare, ne nj nga vitet e fundit, ndihma ekonomike mesatare mujore per frym te popullsis ishte 576 lek. Vetem nje pjese e vogel e te papuneve marrin pagese papunesie, e cila eshte mjaft e vogl. Me gjithe se ndihmat ekonomike dhe pagesa e papunesise jane simbolike, ato nuk jane te indeksuara me indeksin e inflacionit dhe per pasoje realisht ato jene me te vogla se disa vjet me par. Komentet e tjera do te ishin te teperta.

  Varferia ne fshat esht dhe me e madhe se varferia ne qytet. Para disa vitesh Ministria e Bujqesis dhe e Ushqimit beri nj studim ne lidhje me te ardhurat neto te ekonomive fshatare nga veprimtaria bujqesore. Ne baz te ketij studimi, del se te ardhurat neto mesatare mujore per frym te popullsis ishin 1231 lek (ndersa ne zonat malore vetem 1033 leke). Varferia e madhe e popullsise se fshatit eshte dhe shkaku kryesor i emigrimit te popullsise nga fshati dhe i abandonimit te zonave te tera fshatare (sidomos ne zonat malore).

  Pensionistet jane pjesa me e diskriminuar e shoqeris. Pensioni mesatar real per pensionistet e qytetit aktualisht eshte me i vogel ne krahasim me pensionin e para vitit 1990. Pjesa me e madhe e pensionisteve te qytetit marrin sa pensioni minimal, ose marrin pensione te vogla (ne baze te evidences statistikore te Institutit te Sigurimeve Shoqerore, mbi 50% e pensionisteve shperblehen me pensionin minimal). Pensionet e fshatit jane simbolike per faktin se pensioni mesatar mujor eshte rreth 3 mije leke. Te dhenat e mesiperme tregojne se pjesa me e madhe e pensionisteve, me pensionin qe marrin, nuk mund te sigurojne kushte te pershtatshme jetese. Te mos harrojme se ne vendin tone numri i pensionisteve eshte rreth 560 mije veta, ose afro 20 % e popullsise se vendit. Ne programin e Qeveris aktuale parashikohet qe gjate mandatit 4-vjear do te dyfishohen pensionet. Ky sht nje zotim shume i guximshm, por deri tani nuk po zbatohet.

  Sipas te dhenave te Organizates se Kombeve te Bashkuara, shperndarja e te ardhurave ne vendin tone dhe ne disa vende te tjera eshte si vijon:

  Perqindja e te ardhurave qe marrin:

  Vendi 20% e familjeve me te varfera 10% e familjeve me te pasura
  Shqiperia 5.0 30.0
  Bullgaria 8.3 24.7
  ekia 10.5 23.5
  Hungaria 6.0 26.8
  Polonia 7.1 25.3
  Rumania 8.9 22.7
  Sllovakia 11.3 18.2
  Sllovenia 9.3 24.5


  Masat per reduktimin e varferis ne kushtet e vendit tone

  1. Duhet te behen strategji afatshkurtra, afatmesme dhe afatgjata per reduktimin e varferise. Ne keto strategji, pasi te jete percaktuar popullsia e varfer (qe siguron me pake te ardhura se minimumi jetik), duhet te programohet pastaj ulja graduale e saj ne shifra absolute dhe ne perqindje.

  2. Duhet te sigurohen ritme me te larta te rritjes se produktit te brendshm bruto. Niveli i prodhimit te brendshm bruto per frym ne vendin tone eshte shume i ulet si argumentohet ne baz te te dhenave qe vijojn:

  - mbi prodhimin e brendshm bruto per frym te popullsise per vendin ton dhe per disa vende te Europs Juglindore (Banka Boterore: Shqiperia. Ruajtja e rritjes se Qendrueshme edhe pertej Tranzicionit, 27 Dhjetor 2004, f. 1)

  Prodhimi i brendeshem bruto per frym te popullsis 2003

  Shtetet UDS per frym
  1.Bosnja dhe Hercegovina 1687
  2.Shqiperia 1938
  3.Ish Rep.Jug.Maqedonis 2298
  4.Serbia dhe Mali I Zi 2501
  5.Bullgaria 2539
  6.Rumania 2616
  7.Kroacia 6486

  Vetem ritme te larta te rritjes se prodhimit kombetar do te krijojne kushte per rritjen e prodhimit per fryme dhe uljen graduale te varferis. Vendit tone i duhen ritme te larfta zhvillimi. E themi kete per faktin se me ritme prodhimit te brendeshem bruto 6 % ne vit, sipas llogaritjeve tona do na duhen mbi 50 vjet qe te arrijme nivelin mesatar europian te prodhimit te brendeshem bruto per fryme te popullsis ?!

  3. Duhet te rritet punesimi dhe te ulet papunesia. Ne baz te te dhenave zyrtare papunesia e regjistriuar ne zyrat e punesimit raportohet 13-14 %. Mirepo papunesia e vertete (demografike) eshte shume me e madhe 35-40%.

  4. Duhet te rritet investimi i kapitalit te huaj. Venia ne pune e disa ndermarjeve industriale dhe modernizimi i infrastrukturs sone, nuk mund te behet vetem me kapitalin vendas, por duhet te investohet kapitali i huaj. Ne baz te te dhenave te botuara per periudhen 1990-2000 investimi mesatar vjetor i kapitalit te huaj (ne USD )per fryme te popullsis ne vendin tone ishte 161 $, ndersa ne vendet e tjera ishte 3-4 here me shume.

  5. Aktualisht duhet te behet nj rishperndarje me e drejte e te ardhurave ne baze te drejtesis sociale. Theksuam se me rruge te pandershme ne vendin tone ka nje shperndarje jo te drejte te te ardhurave. Pra nuk eshte zbatuar drejtesia sociale. Kjo argumentohet me faktin se informaliteti ne tregun e punes eshte rreth 40%, korrupsioni eshte ne permasa te medha. Ne baz te te dhenave te Bankes Boterore ne nje nga vitet e fundit pesha specifike e te ardhurave te buxhetit ndaj prodhimit te brendeshm bruto ne vendin ton eshte rreth 22 % ne nje kohe qe ne vendet e tjera te rajonit ky tregues shkon deri ne 50%. Komentet do te ishin te teperta.

  6. Informaliteti sht nje nga aresyet kryesore te korrupsionit ne permasa te medha ne vendin tone. Sigurisht per nje shperndarje me te drejte te te ardhurave, kerkohet qe te vendoset nje sistem pagash pa lejuar diferenca shume te medha ne sektorin buxhetor, ristudimi i pags minimale me qellim qe te shikohet mundesia e rritjes se saj. Mbi kete baz do te rishikohen pensionet ndihmat sociale etj. Me gjithe kete faktet qe permendem ne lidhje me informnalitetin dhe korrupsionin, tregojne se kerkohet qe te luftohet veprimtaria informale dhe korrupsioni, gje qe do te krijoje mundesi reale per rritjen e raportit te te ardhurave te buxhetit te shtetit, ne krahasim me prodhimin e brendshem bruto, tregues i cili ne vendin tone esht me i ulet se ne vendet e tjera.


  24 shkurt 2007
  Duaje te afermin tend si veten

 14. #94
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,115
  Faleminderit
  9
  54 falenderime n 47 postime
  Po c'mund te sjelle ne fakt varferia ekstreme? Ajo sjell edhe vjedhjet, krimet, prostitucionin, etj., plage te nje shoqerie pa moral. E me pas, nese kjo shoqeri vazhdon te polarizohet me tej, ku te varferit behen akoma me te varfer dhe te pasurit akoma me te pasur? Dihet c'ndodh, kur njerezve u humbet perfundimisht durimi dhe cdo shprese njerezore per te ardhmen. Atehere kemi ringjalljen e ideve marksiste, te cilat perqafohen nga njerezit e pashprese dhe cojne perfundimish te Rusine e vitit 1917, ku te pasurit crponesohen dhe ekzekutohen, ose u pritet koka ne gijotine. Nuk jane endrra keto, por realitete te kaluara, te cilat nuk duhet lejuar qe te perseriten. Pa zhdukur varferine, te gjithe jemi me koke ne torbe: te pasur, te varfer, te mesem, etj.
  Duaje te afermin tend si veten

 15. #95
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,115
  Faleminderit
  9
  54 falenderime n 47 postime
  "N Itali ju mund t keni nj jet dinjitoze dhe normale dhe nse ju jeni nj vajz shqiptare. Kjo e skllavrise- prostitut q sht n Evrop sht nj klishe e bukur dhe e mir. Edhe n qoft se vajzat ne Shqiperi nenshtohen nga burrat e tyre , - q t krkojn t martohen ose fejohen t rinj dhe pastaj ata i bjn at q ata duan (madje edhe t'i detyroj ata t lvizin n nj vend t huaj ) - nuk eshte vetem faji i shoqeruesve se tyre . Me gjithka sht prapa nesh, por pr fat t mir ... ' sht edhe televizizori ! Pra un do t thosha t bashkeatdhetareve te mia : vajzat. shikoni televizionin , dhe ecni me hapat e kohes ,. Dhe ju mund t kuptoni se ne mund t jetojn ndryshe, se jeta nuk sht vetm grama nuk sht vetm vuajtje. "

  Rosaffa, ashtu e aujtura Roza , sht nj vajz e bukur 22 vjecare me sy te madhenje dhe ekspresive, Ajo jeton ne Cinisello Balsamo n shtpin e t vllait t tij dhe nuses dhe dhe punon si baby sitter . Ai jeton n Itali pr pes vjet dhe e flet gjuhn ton n mnyr t prkryer. Un u takuva me te ne tren, disa jav m par, n 20,15, mbi konvojin e nj nga m t urryeshmet n Itali e Milano-Mantova. Un shkoja n Mantua, dhe ajo ne Cremona .

  Ajo hypi n klasin e par (q nuk ka nj dallim t rndsishm midis vagoneve ) dhe me pershperiti keshtu
  "Pendolare pr pun apo dashuri?". Pra kemi filluam te qeshim , ajo m tha q i dashuri e saj ishte n Cremona,dhe po shkonte te kalonte fundjaven atje . Ne fakt filluam flisnim . N fakt pr t folur ishte veanrisht ajo Kur Roza me tha , iqe vin te nga qyteti i Shkodres ne Veriperndim te Shqiprise, un filloova me pyetje: a sht i jashtzakonshm, pr nj gazetar t 'zi', pr t plotsuar nj prej ktyre vajzave n mnyr t ndryshme nga ato n polici, gjat konferencave pr shtyp, jan prshkruar vetm si 'viktima', te thyera nga nj mentalitet maskilist i cili duket se nuk kan nga te shptojn.
  Roza, n fakt, nuk kishte asnj prvoj t ksaj natyre, ka ndjekur rrugn e vshtir, por sigurisht m pak trondits pr t hyr n Itali.
  "Un shkova n shkoll me t Rinjve Olimpiads n Gjermani n 2003 - Para se t prballet tregon -. udhtimin e kthimit n Shqipri, un dhe shoaja ime im u ngatrruar n turmn e nj autogrili ne autostrade, pastaj u larguam dhe u fshehem nn nj ur. N fund ne kemi qen n gjendje pr t arritur nj stacion treni dhe t marrin nj tren pr n Itali. Ne Itali ndodheshin tashm motra ime dhe vellai im , te martuar me dy bashkeatdhetare , dhe t dy me fmij dhe me nj pun. Arrita n shtpine e vllait tim, qe mos ti bie gjate , : "Un thashe qe ne Shqiperi nuk do te kthehem me te jetoj ".
  "Jetesa pa lejen e qndrimit sht e tmerrshme trembesh gjithmon qe dikush mund t zbulojn dhe t kthej prapa Por un absolutisht nuk doja t kthehem n Shqipri, do te isha qene e detyruar t jetoj nje jete qe e urrej me gjithe fuqin time -- Roza vazhdon -. Kshtu, qe prita kohen e duhur per tu rregulluar me dokumentat , , dhe nuk hezitova per te ndenjur gjith natn n rresht tek posta , s bashku me shum t tjera t huajt. Nj makth, Un nuk e di se nse un do t jem n gjendje t ta beja perseri por mbase po veteme dhe vetem qe mos te kthehesha n Shqipri. "

  Por pse? Si eshte jeta n Shqipri? Pse t gjith ju doni t ikini ?
  "Sidomos vajzat vuajn - thot -. Roza , grate nga ne konsiderohen absolutisht me zero, po prdoren vetm pr fmijt dhe pr t punuar si kafsh. Pr ,vajzat, qe sapo mbarojn shkolln, shum pak t reja shkojne n qytet pr t studiuar. un ishte shum e mir, ne studime, por prindrit e mi, (dhe vijne nga nj familje n fshat, por nuk sht aspak i varfr), Ata me thane me z t lart dhe t qart se isha i destinuar t jet n shtpin e tyre pr t qequr , ashtu si edhe dy motrat e mia. Kshtu q un duhet t pres deri sa dikush te vij dhe te pyesi per mua qe me marrin per grua. Ngas ne funksionon keshtu : nj djalosh q ju sheh, pyet prindrit nqs mund te frekuntohen dhe kshtu fillon raportin, dhe cfare raporti .. !
  Cfare do te thote
  "Keto takime zgjasin 3-4 here brenda 5 muajsh , saktsisht mes t afrmve. Ai fillon te behet i mire me ty dhe me familjen tende dhe fillon e sillet me ndonje makine te bukur Dhe, s fundi, nse ju nuk jeni kompplet kundra , pastaj martesen e organizojne ai dhe familjet N kt pik fati i vajzs sht vendosur : Sapo martohesh fillon pastrimi i shtepise , fillon puna neper fusha dhe lindja e femijeve , . Kur, sigurisht, nuk je nj viktim nj burri i cili i dehet , nuk e konsideron at m nj shrbyes, nuk mund te ndalohet as rrahja , sa here qe kthehet varferia nuk i bindet atij verbrisht. N Shqipri, n fakt, shum njerz, madje edhe mjaft t rinj, jan te alkolizuar . Pastaj natyrisht jan ata q nuk ngurrojne, megjithat, pr t sjell te fejuarat e tyre, dhe q shiten jasht vendit per punuar si prostituta . Natyrisht, kur largohen, t varfrit kan iluzionin e nj pun t mir, dhe martesn e ardhshme ... Megjithat kjo nuk sht fajtor vetm burra ":
  far do t thot se faji nuk sht vetm i burrave ?
  Qe vajzat nuk mund t zhvillohen dhe t vazhdoj t ndrrojne . Them dhe un prsris: qe duhet te shohin me shume n televizion. Ne jemi n Shqipri, sht e vrtet, por t TV sht n do cast e vetmja mnyr q ne grate ne duhet t kuptojn se si ne mund t jetojme , t kuptojme se ka nj jet m t mir pr ne, se ne nuk jemi gjallesat barra e detyruar t'i nnshtrohet rregullave t nj mesjetari. Pra, prpara, vajzat: Shikoni ne televizor ! "
  Duaje te afermin tend si veten

 16. #96
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,115
  Faleminderit
  9
  54 falenderime n 47 postime
  Varfria, ditn nxns t dalluar, natn mbledhin kanace

  PUK- Dy vllezr dhe nj motr, t gjith t mitur sfidojn t ftohtin e netve n Puk pr t siguruar ushqimin e prditshm. Halili 12 vjec, Dorjani 11 vjec dhe motra e tyre Fabiona 14 vjece, ditn shkojn n shkoll ndrsa natn enden rrugve t qytetit t Puks pr t mbledhur kanace. Kshtu ata arrijn t sigurojn t hollat pr vetn e tyre dhe prindrit e papun.
  “Kemi vendosur t dalim cdo nat pr kanace q t mos lypim. Ne grumbullojm lek me ble buk sepse babi me mamin nuk jan n pun” shprehet m i vogli prej tyre.
  Varfria arrin kufijt kur n shtpi mbretron uria , aq sa kta fmij detyrohen t harrojn rrezikun e nats prej t ftohtit e infeksioneve q u kanosen duke krkuar mes mbeturinave pr t gjetur ato q u duhen pr t siguruar jetn.
  Cdo nat dalin t tre bashk, hera hers t ndihmuar dhe nga i ati , ndrsa n mngjes duhet t zgjohen hert pr t shkuar n shkoll. Ata kan harruar lodrat e fmijris, nuk munden t luajn e t argtohen si bashkmoshatart por asnjher nuk i harrojn librat pasi e din fort mir se ort mbi to nj dit do t shprblehen.
  Si kta tre fmij t rritur para kohe nga fati i pamshirshm q u servir vec skamje e varfri, numrohen n cdo qytet.
  (e.n/News24/BalkanWeb)
  Duaje te afermin tend si veten

 17. #97
  i larguar Maska e bindi
  Antarsuar
  17-10-2009
  Vendndodhja
  Ne bregdet
  Postime
  1,564
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Varfria dhe mizerja.
  Migjeni e ka thene mire tek poema e mjerimit, mjerishte eshte akoma aktual...

 18. #98
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Antarsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,695
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Organizohemi te gjithe aneteret e F.SH dhe i ndihmojme keto femije me sa kemi mundesi.

  Nuk behet Shqiperia etnike vetem me fjale.
  Shqiperia eshte e bashkuare edhe atehere kure e ndihmojme njeri tjetrin.

 19. #99
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,115
  Faleminderit
  9
  54 falenderime n 47 postime
  Abortet ilegale e varfria, n Shqipri lindin 19 mij fmij m pak .

  Shqipria po prballet vitet e fundit me nj rnie t lindshmris megjithse ende gjendet n krye t lists s vendeve ballkanike. Sipas Institutit Shqiptar t Statistikave, n vitin 2007, vendi regjistroi rreth 33.200 lindje, n krahasim me 52.000 lindje t regjistruara n vitin 2006.
  Nga viti 1990 kur lindjet ishin n shifrn 82.000, duket se shifrat tregojn nj rnie relative.
  Zyhdi Dervishi, nj profesor i sociologjis, thot se standardi i jetess n Shqipri e kufizon numrin e fmijve pr familje.
  Ai tregon se arsyeja kryesore pse shum ifte kan vendosur t ken vetm nj fmij, sht pasiguria pr pun.
  Dervishi thot se mundsit e divorceve dhe krkesa e t rinjve pr karrier, jan t tjer faktor frenues pr lindjen e fmijve veanrisht tek iftet e reja.
  Ministria e Shndetsis e lidh rnien e lindshmris, me emigracionin, me zhvillimet demografike dhe aborted.
  Gjat viteve 1990, rreth 25% e popullsis lan Shqiprin, shumica e tyre ishin t moshs riprodhuese, sipas t dhnave t INSTAT-it. Shqipria e ka ndaluar abortin para viteve 1990, ndrsa tani e lejon at, shkruan SETimes.
  Burime jozyrtare raportojn se klinikat private shndetsore jan kthyer n nj biznes fitimprurs pr kryerjen e aborteve t paraportuara.
  Abortet rrjedhin kryesisht nga rrethanat e vshtira ekonomike. Infermieret n Spitalin Materniteti e Tirans thon se ndihma ekonomike pr iftet e rinj ka ndikim n fenomenin e aboreteve.
  N Tiran bashkia ofron ndihm financiare pr iftet e reja pa pun n vetm 42 euro n muaj.
  Socialogu Dervishi thot se shpeshher kur iftet marrin vesh se do t lindin vajz, ndrpresin shtatzanin dhe kjo sipas tij shpjegon edhe faktin pse shumica e fmijve q lindin jan djem.
  Mosha mesatare n Shqipri sht rritur n 29 vje ndrkoh q n vitet 1900 ishte vetm 27 vje.
  Shqipria qndron n krye t lists pr lindshmrin n vendet e rajonit megjithate rnia sht po ashtu m e larta n rajon.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 10-04-2010 m 14:23
  Duaje te afermin tend si veten

 20. #100
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Antarsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,917
  Faleminderit
  348
  202 falenderime n 112 postime
  Spo mundem te kuptoj mbas te gjithave ketyre te dhenave pse se organizohen manifestime kundra politikes aktuale pse ore kush se ndermer masa te ndryshojn kete gjendje te mjerueshme?!!!Shume keq per popullin.
  - - Shum shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me ask!
  Agim Metbala"

Faqja 5 prej 7 FillimFillim ... 34567 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Berisha: Qeveria n ndihm t familjeve q marrin ushqimet me lista
  Nga DYDRINAS n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 28-04-2016, 21:25
 2. Varferia shton prostitucionin
  Nga Qerim n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 18-12-2008, 05:44
 3. Ekonomia (S.K.ZH.E.S.)
  Nga Gerrard n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 61
  Postimi i Fundit: 09-04-2007, 23:01
 4. N zonat rurale varfria n nivel t lart
  Nga Beqari002 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-12-2002, 15:12
 5. Fush-Arrz, aty ku varfria nxit prostitucionin
  Nga Beqari002 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-12-2002, 06:20

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •