Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  alpha dominant Maska e D@mian
  Antarsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,170

  Europ, mos e o dm ndrrn tnde! (nga George Soros)

  Nga Xhorxh Soros

  Botimi shqip, Shekulli

  Edhe kjo q jetojm mund t quhet shoqri e hapur, sepse si na mson Karl Poper, prospektiva jon e kurrplot nuk lejon as vlersime prfundimtare e as zgjidhje prjetsisht t vlefshme t rregullimeve shoqrore. sht e shpesh e mjaftueshme q kto rregullime t reflektojn vullnetin e pjesmarrsve dhe t jen t epshme kundrejt adaptimeve dhe prmirsimeve. N fakt, edhe Poper refuzon t na jap nj formul prfundimtare t shoqris s hapur.

  Bashkimi Europian e ka origjinn n nj proces gradual t inxhinieris sociale, nj metod q Poper e konsideronte adekuat me nj shoqri t hapur. Ky proces sht udhhequr nga nj elit, e cila sht bukur fort e vetdijshme q perfektja sht e paarritshme. sht ecur etap pas etape, duke lvizur n baz t objektivave t parashkruara, me vetdije t plot, q do hap prpara do t dshmohej i paplot dhe do t krkonte nj tjetr hap t radhs. Kshtu sht ndrtuar ngrehina e Bashkimit Europian: nj shkall pas nj tjetre. Tashm procesi duket se sht ndalur. Kushtetuta Europiane sht rrzuar n referendumet q jan mbajtur n Franc dhe Holand.

  Kushtetuta ndoshta ishte nj hap shum ambicioz. BE ndodhet tani n rrethana disi t vshtira, me 27 vende antare, nn nj struktur qeverisjeje t ideuar vetm pr gjasht t tilla, (pavarsisht se ka arritur t funksionoj edhe me 15 shtete prezent). Vullneti politik pr t ecur prpara me procesin ka humbur terren. Kujtimi i luftrave t shkuara sht venitur dhe ish-krcnimi me emrin Bashkimi Sovjetik nuk ekziston m.

  Skemat e parashikuara duken shum mekanike dhe - nse nuk rishfaqet m shtysa fillestare - paknaqsia pr situatn e tanishme mund ti jap zemr nj ecjeje n drejtimin e prkundrt. Dika nga kjo sht duke ndodhur tashm. Ndjenjat nacionaliste, ksenofobe dhe anti-islamike jan n rritje pothuajse kudo, t ushqyera edhe nga integrimi i munguar i komunitetit t emigrantve. Situata sht br edhe m kritike, pr hir t faktit q kaosi brenda Bashkimit Europian po ndodh n kontekstin e nj kaosi n rendin e prgjithshm botror. Njher e nj koh, Shtetet e Bashkuara ishin fuqia botrore dominuese. Ishin ata q prcaktonin prioritetet n shkall ndrkombtare. Pas sulmeve terroriste t 11 Shtatorit, presidenti Bush ka deklaruar luftn kundr terrorizmit dhe ky sht urdhri i dits. Urdhr i dhn ditn e gabuar, vn n jet n mnyr t gabuar.

  ***

  Gjat ksaj kohe, Shtetet e Bashkuara kan humbur fuqi dhe influenc dit pas dite dhe nuk jan m n gjendje t determinojn axhendn e planetit. As nuk gjenden m n rrethanat kur mund t imponohen me forcn e tyre ushtarake, n cilindo vend t bots, si ishin deri n momentet kur presidenti Bush shpallte doktrinn e tij. Rendi Botror, pra, nuk sht m i qndrueshm. Madje, jemi prball rrezikut t nj Kaosi Botror.

  Bashkimi Europian duhet t zhvilloj nj rol m aktiv se n t shkuarn. Ky union sht msuar tia lej timonin Shteteve t Bashkuara, duke reaguar vetm sipas prioriteteve t caktuara nga Amerika, ndonjher pozitivisht, ndonjher negativisht, por n thelb duke pranuar Rendin Botror ashtu si qe. Ky mentalitet duhet t ndryshoj dhe kjo nuk mund t ndodh me iniciativa t vetm disa vendeve t veanta.

  sht e qart q Bashkimi Europian nuk mundet t zvendsoj Shtetet e Bashkuara n rolin drejtues t planetit. Por unioni mundet t prfaqsoj nj shembull t kooperimit internacional, qoft s brendshmi, qoft jasht kufijve t vet. N fakt, dika nga kjo, realisht ka ndodhur. Shtetet antare kan deleguar kuota t sovranitetit t vet n qllimin pr nj treg t prbashkt dhe ua kan ln hapur vendeve t tjera prospektivn e pjesmarrjes. Ky mekanizm sht dshmuar nj instrument efikas n transformimin e vendeve kandidate n shoqri t hapura. Ajo q do t ishte tani e dobishme, sht q populli i Europs t gjej frymzim tek ideja e Bashkimit, si nj shembull i shoqris s hapur ideale dhe si forc trheqse drejt nj shoqrie t hapur globale.

  far do t thot kjo n praktik? Besoj se debati pr Kushtetutn duhet t lihet disi mnjan; nuk sht kjo q u intereson njerzve. Cilado qoft arsyeja, Kushtetuta sht rrzuar n s paku dy referendume. T krkosh tani ta bsh t pranueshme kundr dshirs, do t shkaktonte padyshim fronte t reja rezistence. Ndoshta bhej fjal pr nj kafshat shum t madhe pr tu kaprdir me nj ta hapur t gojs. Mund t jet m e udhs t ndahet e ripropozohet pak tani e pak m von. Duke iu prmbajtur ksisoj, t njjts teknik graduale q ka dshmuar n t kaluarn e afrt se funksionon.

  Elementi m i muar e m i nevojshm sht nj politik e jashtme komune, e cila duhet ndjekur nga nj politik e mbrojtjes s prbashkt. Ky duhet t jet prioriteti. Dhe nuk krkon referendum.

  E kot t thuash q nj politik e jashtme e prbashkt e BE-s, nuk duhet t jet antiamerikane. Nj sjellje e till nse ndodhte, do t ishte autolesioniste, sepse do t rndonte edhe m ndarjen e komunitetit ndrkombtar t nisur nga administrate e Bushit. Ajo pr t ciln po flas, sht nj Bashkim Europian q ofron shembullin e bashkpunimit ndrkombtar (t cilin SHBA, nn nj tjetr President, nuk do t vonoj ta bj).

  Europa, si nj model i shoqris s hapur, sht ideja e duhur. Do t jet apo jo kjo ide, mjaftueshmrisht e fort dhe bindse pr t shrbyer si forc unifikuese e Bashkimit Europian, mbetet pr tu par. Nj gj, gjithsesi, sht e sigurt: Procesi q ka ndjekur deri m sot Bashkimi Europian nuk mund t rimerret m n t njjtn form. Ky proces sht udhhequr nga nj elit, ndrkoh q popujt n t ndiheshin t prjashtuar. Kjo nuk mund t vijoj pa iu nnshtruar m par nj mekanizmi referendar. Nj referendum manifeston n nj form esenciale dhe pa ndrmjetsin e elitave, vullnetin e heshtur t popullit. Pr kt arsye, nse Bashkimi Europian duhet t riformuloj politikat, terrenin, sht dika q duhet vendosur n baz t vullnetit popullor. N nj mnyr, apo n nj tjetr, shoqria civile duhet t mobilizohet. Elitat luajn vrtet rol, por ky konsiston n formimin e opinionit publik.

  Mund t flas vetm pr veten time. E gjej vrtet shum stimuluese iden e Europs si shoqri t hapur globale. Megjithse nuk jam nj qytetar europian, besoj n shoqrin e hapur. Kam nj rrjet fondacionesh, jasht dhe brenda Bashkimit Europian, t cilat jan angazhuar t promovojn kt ide. Jam gati t mbshtes nj Open Society Initiative pr Europn, q t mobilizoj shoqrin civile edhe prtej ides s Europs, si model dhe forc trajnuese drejt nj shoqrie t hapur globale. Bota ka shum nevoj pr nj Europ m t bashkuar, t inspiruar nga principet e shoqris s hapur dhe un shpresoj se Europa do t dij ta bj t vetn kt sfid.

  *Xhorxh Soros ka lindur n Budapest, n 1930 / Financier, filantrop dhe President i Soros Fund Management dhe i Open Society Institute.

  Prkthimi i artikullit, nga Adrian Thano
  ..............................
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

 2. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  04-02-2003
  Postime
  444

  Cool Fluturo ne hatlla mister Soros se fluturon bukur!

  "...Europa, si nj model i shoqris s hapur, sht ideja e duhur. Do t jet apo jo kjo ide, mjaftueshmrisht e fort dhe bindse pr t shrbyer si forc unifikuese e Bashkimit Europian, mbetet pr tu par...."

  I ka hik truri kti Sorosit.C'ka po na flet ky model i shoqerise se hapur Europa.
  Jo kjo Europe qe po jetoj une ketu cdo dite qe prej 17 vjetesh.
  Madje une nuk e kuptoj si ka sy e faqe ajo Doris Pack qe shkon e predikon llap llap llap ne Shqiperi,kur ne vendin e saj ka kaq shume shkelje te te drejtave te njeriut.
  Une jam i shqetesuar jo vetem per veten time e per familjen time por per te ardhmen e Europes qe ka ne mesin e saj kete gjermani absurde,me kete polici autonome te paparashikueshme.
  Sa here shpreh nje mendim timin kritik ndaj c'kam jetuar ketu keta policet gjermane behen si...e kam fjalen e nxjerrin veten lakuriq ashtu si jane.

  Kjo eshte shoqeria e hapur? Kjo eshte shoqeria e lire? Qe te te leshojne qente e policise sa here shpreh nje mendim neper forume? Jo mister Soros.Shoqerine vertete te hapur e ke atje ku je por nuk ja di vleren me sa duket.

  (Beethoven,Mozart,List,Chopin,Brahms,Panties,Kohl, Schuman,Schubert,Mendelson,Bach,Friedensgedanken,E isenb ahnwagen,racist german policemen,Guten abend human rights bitte,Schnen Danke,Constitutional,human rights of Ulm)-Humor

Tema t Ngjashme

 1. Gjergj Kastriot Sknderbeu
  Nga Arbushi n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 434
  Postimi i Fundit: 18-09-2022, 06:57
 2. Gjon Muzaka, u le amanet femijve te tij (1515)
  Nga Albo n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 21-05-2012, 11:07
 3. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-03-2007, 09:06
 4. Grekt: Shqiptarja mos prek flamurin
  Nga zeus n forumin Emigracioni
  Prgjigje: 39
  Postimi i Fundit: 26-10-2005, 22:49
 5. Xhorxh Bush diskuton ne telefon (ne anglisht :-()
  Nga Wordless n forumin Humor shqiptar
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 09-03-2003, 23:20

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •