Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 22
 1. #1
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  39
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime

  Komunikimi Psikolog - Klient

  Pėrmbajtja:

  1)Abstrakti

  2)Hyrja

  3)Intervista klinike

  4)Pėrdorimi i teknikave intervistuese

  5)Tipa intervistimi

  6)Mbyllja e intervistės

  7)Ēfarė aktivizohet tek dy bashkėbiseduesit gjatė bisedės klinike
  •Identifikimi
  •Projektimi
  •Kundėrtransferenca
  •Transferenca
  •Grupet e pėrkatėsis dhe biseda klinike
  »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

 2. #2
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  39
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Abstrakti

  Nga vetė tema “KOMUNIKIMI PSIKOLOG-KLIENT”, kuptohet qė janė trajtuar marrėdhėniet e psikologut nė raport me klientin nė njė bisedė klinike.
  Termi bisedė pėrcaktohet si veprim i tė shkėmbyerit tė fjalėve me njė ose disa persona. Nė bisedėn klinike s’bėhet gjė tjetėr veēse shihet dhe dėgjohet, por dhe flitet pėr tė parė dhe dėgjuar mė mirė. Trupi i tjetrit nuk preket.
  Biseda klinike ėshtė njė bisedė verbale, nuk ėshtė njė ekzaminim fizik. Megjithatė fjala e ritmuar nga heshtja, shoqėrohet nga njė komunikim jo verbal shumė i rėndėsishėm.
  Ashtu si biseda klinike dhe intervista klinike ėshtė njė bashkbisedim.
  Intervista klinike ėshtė njė lloj tepėr i veēantė bashkėbisedimi dhe ndryshon nga diskutimi ditor nė shumė aspekte tė rėndėsishme.
  Qėllimi i intervistės nuk ėshtė thjeshtė tė mbledh informacion rreth tė kaluarės sė njė personi, por tė arrish tė kuptosh se ēfarė ndjen nė tė vėrtet ai. Njė gjė e tillė ėshtė mjaft e rėndėsishme pėr saktėsimin e diagnozės dhe trajtimin efektiv, ndėrkohė qė suksesi i intervistės varet pikėrisht nga zhvillimet e saj.
  Nė bisedėn klinike, ka dy persona qė shkėmbejnė fjalė. Emrat qė u vihen bashkbiseduesve tregojnė asimetrinė e dialogut.
  Shkurtimisht, nė termin klinicist, mund tė pėrfshijmė tė gjithė profesionistėt e fushės klinike, duke futur kėtu psikoterapistėt dhe psikanalistėt.
  Pėr tė pėrcaktuar bashkbiseduesin tjetėr, tė gjithė termat mund tė kenė konotacione qė mund tė mos na pėlqejnė.
  Klient- term relativisht neutral, megjithatė nėnkupton marrėdhėnien e parasė ose marrėdhėnien e varėsisė. Nėse i referohemi marrėdhėnies sė pėrkujdesjes, nuk do tė donim aspak tė flitej pėr tė sėmurė, gjė qė nuk kundėrshtohet pėr sėmundjen fizik, por natyra dhe pėrkufizimet e sėmundjes mendore janė shumė tė paqarta dhe tė diskutueshme.
  Termi pacient i referohet ati qė vuan dhe qė kėrkon tė lehtėsohet nga vuajtja e tij.
  Duke qėnė se nga psikologėt e sotėm, me marrėveshje pėrdoret termi “klient” dhe nė kėtė detyrė do ti referohemi marrėdhėnieve psikolog-klient, pa dashur tė bėj ndonjė pėrjashtim termave tė tjerė.
  »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

 3. #3
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  39
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Hyrje

  Biseda klinike mund tė vendoset nė kuadrin e njė marrėdhėnieje pėrkujdesje. Marrėdhėnia ndėrmjet psikologut dhe klientit ėshtė njė marrėdhėnie ndihme dhe kėshillimi. Pėrsa i pėrket kėshillave, sigurisht qė klienti i kėrkon ato, por ėshtė tepėr e rrallė qė psikologu ti japė; s’ėshtė ky qėllimi qė ai i ka vėnė vetes edhe kur quhet “kėshillues”. Ai pėrpiqet ta vėrė klientin nė njė pozicion ku tė mund tė bėjė njė zgjedhje tė duhur, pėrpiqet tė kuptojė arsyet e njė refuzimi pėr zgjidhjen e propozuar; kjo do tė ishte idealja.
  Psikologu ėshtė nė shebim tė tjetrit, veēanėrisht psikologu klinicist, i cili ėshtė pėrcaktuar si njė militant i shėndetit mendor. Shpesh, pėr tė pėrkufizuar psikologjin klinike i referohemi interesit qė i kushtohet individit.
  Qėllimi kryesor i klinicistit ėshtė ta lėrė klientin tė flasė, t’i japė atij mundėsinė qė tė arrij tė flasė nėse ka vėshtirėsi ta bėjė kėtė gjė. Psikologu duhet tė ndėrhyjė sa mė pak qė tė jetė e mundur dhe nė mėnyrė tė natyrshme, ai nuk duhet ta pengojė fjalėn, por ta lehtėsojė atė.
  Gjithashtu, ai nuk nxiton pėr tė komunikuar atė ēka ai kupton. E rėndėsishme ėshtė ta komunikojė atė nė momentin e duhur pėr klientin.
  Ajo ēka duhet tė karakterizoj njė psikolog ėshtė tė qėnurit neutral, do tė thotė nė rradhė tė parė tė mos japėsh gjykime, tė mos bėsh kritika, tė mos aprovosh. Tė jesh neutral nuk do tė thotė tė mos ndjesh asgjė, por tė mos komunikosh as mė tė voglėn shenjė qė do tė tradhėtonte atė qė ti provon.
  Neutraliteti i klinicistit nuk ėshtė njė maskė professionale, por ėshtė njė punė aktive pėr ta qartėsuar me problematikėn personale dhe pėr tė penguar vetė-pėrfshirjen.
  Njė klient nuk mund tė thotė gjithēka qė nė bisedėn e parė, pėr aq kohė sa nuk ka besim te bashkėbiseduesi i tij, ai nuk mund ta tregoj tė gjithė vuajtjen, fajin apo dhe turpin.
  Klinicisti hesht pėr ta lėnė tjetrin tė flasė dhe flet pėr t’i lehtėsuar fjalėn.
  Ajo qė ndodh nė njė bisedė klinike ėshtė e paparashikueshme dhe varet nga ajo qė ndodh midis dy personave: psikologut dhe klientit.

  Psikologėt nuk kanė pushtet tė mbinatyrshėm, nuk janė magjistarė. Tek ta janė akumuluar gjatė viteve element tė dijes dhe tė eksperiencės, tė cilėt shfaqen gjatė bisedės nė mėnyrė jo tė dukshme.
  »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

 4. #4
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  39
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Intervista klinike

  Zgjedhja e vendit

  Me qėllim qė ti kushtojmė vėmendje sa mė tė madhe intervistės, ėshtė e nevojshme qė tė kriojmė kushte sa mė komode pėr vete dhe klientėt.
  Ideale do tė ishte njė vend ku nuk ju dėgjojne njerėzit e tjerė, nė mėnyrė qė klienti tė bisedoj nė kofidencė dhe pa u distraktuar nga zhurmat.

  Takimi me klientin

  Kur tė takoheni me njė klient tė ri, duhet tė shtrėngoni duart dhe tė prezantoheni. Ne fillim do tė parapėlqehej t’i drejtoheshit me mbiemėr, e mė vonė , pasi tė miqėsoheshit me emrin e tij/saj. Ftojeni klientin tė ulet nė karrige. Nėse ėshtė klienti qė ju ofron vendin, shikoni nėse qėndron afer apo larg jush. Qėndrimi i rehatėshėm nė kolltuk ju ndihmon tė dėgjoni me kujdes, dhe paraqitja juaj e relaksuar e bėnė klientin tė qetė dhe tė shpenguar.
  Filloni tė ruani kontaktin sy me sy, po pa e tepruar. Vini re se njė kontakt me sy miqėsor do tė ketė efekt shumė pozitiv nė vendosjen e raportit psikolog-klient.

  Mbajtja shėnim e intervistes

  Mbani shėnim nėse mendoni se ėshtė mė mirė keshtu. Nėse klienti ju pyet pėr kėtė shfrytėzoni rastin pėr tė garantuar atė se do tė respektoni intimitetin e tij/saj.
  Nėse doni tė regjistroni intervistėn, ju duhet ti merrni mė parė leje klientit. Shumė prej klientėve kėrkojnė tė dinė qėllimin e regjistrimit. Kushtojini vėmendje ēdo shqetėsimi qė ngrenė ata, pėrgjigjuni pyetjeve dhe mos vazhdoni regjistrimin deri sa tė merrni konfirmimin e klientit.

  Koha

  Njoftoheni klientin qė nė fillim se sa kohė do tė ketė pėr intervistėn.
  Nėse ju vonoheni nė takimin e parė, kėrkojini ndjesė klientit tuaj. Nėse jeni pėrsėri vonė nė takimet e tjera, duhet tė dėgjoni reagimet e klientit.
  Vini re se si e pėrdor kohėn klienti. Pėr shembull: disa prej tyre vijnė shumė pėrpara nė takim, tė tjerė vijnė me vonesė. Kur klientėt vijnė me vonesė, kujdes qė seanca tė mbaroj nė kohėn e caktuar pavarėsisht se kur ka filluar, nė mėnyrė qė Klienti tė kuptoj qė kjo nuk ėshtė nė interes tė tij.

  Percaktimi i qėllimeve

  Nė fillim duhet tė pėrcaktoni kohėn dhe qėllimin e intervistės.
  Sigurohuni se klienti qė nė fillim e kupton qėllimin e takimit me ju. Diskutoni sa takime do tė mund tė bėni pasi tė keni vlersuar nėse do tė vazhdoni ta ndiqni rastin.
  Ata duhet tė pėrgatiten tė pėrfundojnė lidhjet me ju kur puna e pėrbashkėt ka mbaruar, ose ju jeni tė detyruar ta lini ketė angazhim.

  Disa teknika intervistuese:

  -Lejo intervistėn tė rrjedh lirshėm mė shumė se sa tė kapėrcejė nga njė temė nė tjetrėn.
  -Siguro strukturė pėr klientėt qė kanė vėshtirėsi nė renditjen e mendimeve tė tyre.
  -Formulo pyetjen pėr tė ftuar klienti tė flasė.
  -Shmang pyetjet drejtuese.
  -Ndihmo klientin tė pėrpunojė mendimet dhe dėshirat e tij.
  -Shmang zhargonin.
  -Pėrdor fjalėt e klientit sa herė qė tė jetė e mundur.
  -Shmang pyetjet qė fillojnė me “PSE ? ".
  -Vrojto fuqitė e klientit.
  »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

 5. #5
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  39
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Pėrdorim i teknikave intervistuese

  Hapja e intervistės

  Sapo tė prezantoheni dhe tė bini dakortė nė lidhje me qėllimin e takimit, bėni pyetje tė pėrgjithshme qė i japin mundėsi klientit tė filloj kur tė dėshiroj.
  Nėse ai duket shumė anksioz pėr tė filluar pėrpiquni tė bėni disa pyetje neutrale nė mėnyrė qė ai tė ndjehet sa mė i qetė.

  Lejoni intervistėn tė rrjedhė lirisht

  Lejoni klientin tė pėrshkruaj ngjarjet e jetės sipas radhės qė ai zgjedh. Komentet dhe pyetjet tuaja duhet tė rrjedhin natyrshėm prej atyre qė tregon klienti. Nė vėnd qė tė kaloni nga njėri subjekt nė tjetrėn duke qėndruar me klietin, inkurajoheni atė tė shpreh mendiet dhe ndjenjat e tij.
  Mė vonė gjate intervistės ju mund ti drejtoheni klientit tė mbush ēdo boshėllėk nė tregimin e tij.
  Garantoni strukturė pėr klientėt qė kanė vėshtirėsi tė vendosin rregull nė mendimet e tyre.
  Disa njerėz si ata qė vuajnė nga ankthi i rėndė ose psikoza, mund tė bėhen konfuzė nga pyetjet e hapura dhe mund ti pėrgjigjen atyre pa lidhje. Ne kėto raste ju mund tė strukturoni intervistėn, nė mėnyrė qė tė mblidhni informacion rreth klientit dhe ai tė mos bėhet tepėr anksioz dhe i ē’organizuar. Qėllimi ėshtė tė titroni specifikėn e pyetjeve pėr nevojat e klientit tuaj.

  Perifrazoni pyetjet pėr ta bėrė klientin tė flasė.

  Mėnyra e perifrazimit tė pyetjeve ndikon shumė nė informacionin qė do tė merrni .
  Pyetjet e hapura lejojnė klientin tė flas mė me hollėsi. Ato ndihmojnė qė njerėzit tė zbulojnė lidhjet ndėrmjet simptomave dhe ngjarjeve tė jetės sė tyre.
  Pyetjet e mbyllura tė cilat kėrkojnė pėrgjigje tė shkurtra lejojnė pak hapsirė pėr hollėsi. Ato i lėnė klientėt tė qetė, pasiv dhe ju angazhojnė juve tė kryeni tė gjithė punėn.

  Shmangni pyetjet drejtuese

  Ashtu si edhe pyetjet e mbyllura, pyetjet drejtuese pengojnė bashkebisedimin me klientin. Nuk duhet tė mendoni se klienti do tė reagoj ndaj ngjarjeve ashtu si edhe ju. Jepuni atyre hapsirė tė mjaftueshme tė shprehin atė qė mendojnė nė tė vėrtetė.

  Ndihmoni klientin tė shpjegohet mė qartė

  Kur klienti mendon se ka dalė nga tema ose heziton tė flasė, njė perkulje e kokės mund tė jetė e mjaftueshme pėr tu treguar atyre se jeni i gatshėn tė dėgjoni edhe mė shumė.

  Pasqyroni ndjenjat e klienit pėrsėri tek ata.

  Teknika e pasqyrimit tė ndjenjave tė klientit nėnkupton bėrjen jehonė tė asaj qė ka dashur tė shpreh klienti. Kur ju verbalizoni ndjenjat e klientit nė menyrė korrekte, ata mund t’ju tregojnė edhe mė shumė. Nė kėtė mėnyrė ju mund ti ndihmoni qė tė shohin ndjenjat e tyre mė qartė.

  Perifrazoni mendimet e klientit.

  Kjo ėshtė njė teknikė e ngjashme me pasqyrimin e ndjenjave tė klientit, por pėrqėndrohet mė shumė nė mendime se sa nė emocione. Perifrazimi i mendimeve tė klientit e lė atė tė kuptoj se ju jeni duke e dėgjuar dhe se po pėrpiqeni ta kuptoni.

  Permblidhni gjithēka qė ka thėnė klienti

  Njė tjetėr teknik e dobishme ėshtė pėrmbledhja, rikapitullimi dhe kondesimi i asaj qė ka thėnė klienti. Pėrmbledhja pėrfshin mendimet dhe ndjenjat, e cila lejon tė mbuloni njė material mė tė zgjeruar ose njė hapsirė kohe mė tė madhe.
  »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

 6. #6
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  39
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Tipa tė tjerė intervistimi

  Shmangni zhargonin

  Pėrdorimi i zhargonit nga ana e psikologut e bėnė klientin tė ndjehet keq. Vetė ata nganjėherė e pėrdorin zhargonin pėr tė shmangur ndjenjat e tyre tė vėrteta. Gjithashtu gjatė intervistės duhet tė keni kujdes rreth pėrcaktimit tė emėrtimeve diagnostike. Emėrtime tė tilla rrallė kanė ndonjė vlerė pėr klientin dhe mund tė jenė friksuese dhe konfuzionale.

  Pėrdorni sa tė jetė e mundur fjalėt e klientit mė tepėr se tė tuajat.

  Kjo ėshtė veēanėrisht e rėndėsishme kur trajtohen problemet seksuale. Njerėzit i prshkruajnė pėrvojat e tyre seksuale me njė gjuhė pafundėsisht tė ndryshme. Principi i pėrdorimit tė terminologjisė sė klientit ka vlerė pėr tė gjithė subjektet, por veēantėrisht pėr ēėshtje rreth tė cilave clienti ėshtė shumė i ndjeshėm.

  Shmangni pyetjet qė fillojnė me “Pse?”

  Nė pėrgjithėsi knuk e dinė “Pse-nė?” dhe bėrja e pyetjes nėnkupton se ju prismi qė ata t’ju japin njė lloj shpjegimi. Gjatė intervistės dhe seancave pasuese, me ndihmėn tuaj klientėt do tė zbulojnė mė shumė mbi origjinėn e problemeve tė tyre. Kur ju pėrpiqeni tė pyesni “pse?”, perifrazojeni atė nė atė mėnyrė qė ajo tė evokoj njė pėrgjigje tė detajuar.

  Identifikoni mendimet kundrejt ndjenjave

  Shumica e njerėzve pėr tė ngjyrosur tablonė e jetės sė tyre, gjatė intervistės pėrdorin njė pėrzierje tė ideve dhe emocioneve. Megjithatė disa prej tyre i kontrollojnė shumė emocionet dhe flasin vetėm pėr idetė, qė do tė thotė se ata pėrpiqen tė intelektualizojnė pėr tė mbrojtur veten nga ndjenjat e pakėndshme.
  Subjekteve tė ndjeshme duhet t’ju afroheni me takt, por jo t’ju shmangeni. Pas refuzimit fillestar klienti, mundė tė diskutoj materialin e vėshtirė ose shqetėsues, nėse ju e perifrazoni pyetjen ose i ktheheni kėti subjekti mė vonė.

  Vlerėsoni fuqitė e klientit

  Njerėzit kėrkojnė ndihmė psikologjike pasi kanė probleme dhe shpesh fshehin tiparet positive tė personalitetit dhe arritjet e tyre. Nėse dėgjoni pėr fuqitė e tyre dhe stregoni interesim pėr to, ju u lini klientėve tė kuptojnė se kėrkoni tė realizoni njė pamje tė peshuar tė situatės sė tyre.

  Tregoni kujdes nė pėrdorimin e humorit

  Humori mund tė jetė njė mjet i rėndėsishėm pėr krijimin e aleancės me kliemtin, por duhet tė stregoni kujdes pasi mund tė jetė “rrezik zjarri”. Klienti mund tė bėjė humor mbrojtės pėr tė shmangur ndjenjat e pakėndshme ose t’ju bėjė tė buzėqeshni. Pėrdorimi i humorit nga ana juaj mund tė keqkuptohet si i ēuditshėm. Gjithė ēelėsi ėshtė tė kuptoni se ēfarė ndjen clienti dhe kur nuk jeni i sigurtė pėr kėto ndjenja duhet tė pyesni.

  Informoni pėr kohėzgjatjen e intervistės

  Ndėrsa ėshtė me rėndėsi qė klienti tė lejohet tė tregoj historinė e tij ashtu siē dėshiron, koha qė ju duhet juve pėr tė kryer vlersimin zakonisht ėshtė e kufizuar. Kėshtu nuk duhet tė hezitoni ta drejtoni klientin nė ēėshtjet mė tė rėndėsishme nėse ata nuk pėrqėndrohen ose pėrsėrisin veten. Informoni pėr kohėn nė mėnyrė qė tė keni mundėsi nė fund tė intervistės tė pyesni pėr ēėshtje qė janė lėnė pas dore, ose qė kanė nevojė tė eksplorohen mė shumė.

  Shmangni garancitė e parakohshme

  Risigurimi i parakohshėm mund t’i shtojė ankth klientit duke i lėnė pėrshtypjen se ju keni arritur nė njė konkluzion pa bėrė njė vlersim tė gjithanshėm, ose jeni duke i thėnė atė qė ju mendoni se do tė dėshironte tė dėgjonte klienti.

  Pėrshtatjuni asaj qė ndodh nė dhomė

  Nėse clienti flet nė mėnyrė inkoherente ose manifeston gjallėrisht haluēinacione nė dhomėn e vizitės, ka shumė mundėsi tė lehtėsoheni tė dy, pot ė jetė se ju e granoni shqetėsimin e klientit dhe pėrpiqeni tė sqaroni atė qė nuk kuptoni. Edhe klientėt mė tė disorganizuar shpesh e kuptojnė kur sillen pa kuptim. Nėse ju nuk e kuptoni, pranojeni atė.

  Ndėrtoni kufij ndaj sjelljeve tė papėrshtatshme

  Ndonėse qėllimi juaj gjatė vizitės ėshtė njohja, ndodh qė duhet ta ndėrprisni arė qė bėn klienti. Kėtu pėrfshihen kėrcėnimet, refuzimi pėr tu largura nga dhoma e vizitės, sjellja e padenjė etj. Kurrė nuk duhet tė vazhdoni njė intervistė kur e ndjeni se ju apo klienti juaj mund tė dėmtohet fizikisht. Nėse sjellja e klientit nuk dominohet mos hezitoni tė ndėrprisni gjithēka dhe tė kėrkoni ndihmė.
  »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

 7. #7
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  39
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Mbyllja e intervistės

  Kur intervista i afrohet fundit, rezervoni disa minuta pėr ndonjė koment ose pyetje qė clienti mund tė kėrkojė tė bėjė. Shpesh formulami kritik dhe shqetėsimet, klientėt i lėnė nė fund tė intervistės.
  Pyeteni klientin nėse ka ndonjė pyetje pėr ju. Ėshtė e kuptueshme qė njerėzit mund tė jenė anksioz rreth problemeve tė tyre dhe tė bėjnė pyetje tė ndryshme.
  Natyrisht nė tė tilla raste nuk ka pėrgjigje tė menjėhershme, pjesėrisht pasi ndjenjat dhe frikėrat qė i nxisin ato janė unike pėr ēdo klient. Detyra e psikologut ėshtė tė japi njė pėrgjigje sa mė tė drejtpėrdrejtė. Mos keni frikė tė granoni se nuk e keni pėrgjigjen akoma dhe se do t’ju duhet mė shumė kohė pėr tė kuptuar plotėsisht problemet e klientit tuaj.
  »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

 8. #8
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Anėtarėsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  39
  Postime
  1,969
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 8 postime
  Ēfarė aktivizohet tek dy bashkėbiseduesit gjatė bisedės klinike

  IDENTIFIKIMI

  1) Tė kuptuarit empatik i klientit nga psikologu

  Nė njė bisedė klinike disa pika ngjashmėrie qė ndeshim te tetri, mund tė na ēojnė pak nga pak drejt tė kuptuarit tė tij nėpėrmjet empatisė.
  Proēesi identifikues ka njė efekt dėmtues kur psikologu, pėr ta kuptuar mė mirė klientin e tij, largohet nga marrėdhėnia dyshe e momentit, duke u identifikuar jo me tė, por me njė personazh tė ambientit tė tij rrethues. Pėr tė drejtuar mirė njė bisedė klinike, ėshtė e rėndėsishme tė pėrpiqesh tė kuptosh personin e pranishėm, dhe jo atė qė mungon, sepse ėshtė personi i pranishėm ai qė vjen tė kėshillohet.

  2) Identifikimi i subjektit me psikologun

  Subjekti gjen njė ndihmė tė madhe nėse arrin tė identifikohet me qėndrimin e psikologut, pra me qetėsin e kėtij tė fundit, me kthjelltėsinė dhe me kėndvėshtrimin e tij objektiv mbi tėrėsinė e problemit. Kėshtu ai do tė jetė nė gjėndje ta lehtėsoj mė mirė ankthin dhe padurimin e tij, kur kėto shfaqen qartė.

  PROJEKTIMI

  1) Projektimi i kujtimeve dhe i vetvetes

  Marrėdhėnia dy palėshe ėshtė njė nga fushat e zgjedhura tė projektimit. Ekziston njė projektim i kujtimeve dhe i afekteve qė lidhen me to, tė cilat nuk janė tė pranishme nė mėndje dhe qė ndėrkaq sulmojnė fushėn e perceptimit dhe ndikojnė nė tipin e marrėdhėnies midis qėnieve njerėzore.
  Projektimi i vetes te tetri pėrbėn njė barrierė qė ndan subjektin nga tė kuptuarit e tjetrit. Personi pėrsėrit veten duke u projektuar; nė kėtė mėnyrė, perceptimi dhe dėgjimi humbasin funksionin e pritjes sė tjetrit, pasi subjekti e sheh veten kudo.

  2) Projektimi si mjet mbrojtės

  Njė rrezik tė jashtėm mund ta evitosh duke u zhvendosur nė hapsirė, por nuk mund t’i shpėtosh njė rreziku tė brendshėm. Kėshtu nėpėrmjet projektimit, njė subjekt nxjerr jashtė vetes dhe lokalizon te njė person tjetėr ndjenja dhe dėshira qė ai i refuzon tek vetja.
  Nėpėrmjet kėtij proēesi psikologjik, njė perceptim i brendshėm jo vetėm qė bėhet i jashtėm, por transformohet nė bindjen se kemi tė bėjmė me njė realitet objektiv.

  3) Identifikimi projektues

  E njėjta situatė edhe nė identifikimin projektues. Kur pulsionet agresive tė fėmijės projektohen tek nėna, ai menjėherė do tė identifikohet me kėtė objekt, tė cilin e percepton si njė persekutor.

  KUNDĖRTRANSFERENCA

  Kundėrtransferenca ėshtė tėrėsia e reagimeve tė pandėrgjegjshme tė klinicistit ndaj bashkbiseduesit tė tij dhe nė mėnyrė tė veēantė ndaj transferencės sė kėtij tė fundit. Kundėrtransferenca ėshtė njė pėrgjigje ndaj transferencės sė subjektit, ato influencohen nė mėnyrė reciproke.

  1) Qetėsia shpirtėrore

  -Ankthi pėr problemin e tjetrit.-Ai qė vjen pėr tu kėshilluar, vjen sepse ka njė problem ose paraqet problem pėr tė tjerėt. Ėshtė e nevojshme qė drejtuesi i bisedės tė pėrballoj kėto probleme me qetėsi.
  -Preokupim i tepruar pėr njė rezultat tė mirė dhe tė shpejtė.-Ky preokupim i tepruar vjen nga njė dėshirė pėr pyshtet mbi tjetrin, ose nga dėshira pėr konfirmim tė statusit tė tij profesional apo hierarkik.
  -Respektimi i ngurtė i njė teknike. –Pasiguria e brėndėshme mund ta ēojė atė qė drejton bisedėn nė zbatimin e verbėr tė njė teknike apo tė njė zakoni pune, pa ia pėrshtatur nevojave apo kėrkesės sė bashkėbiseduesit.

  2) Dashamirėsia

  Ne mendojmė se e njėjta gjėndje e brėndėshme ėshtė e domosdoshme edhe pėr atė qė drejton njė bisedė klinike. Njė identifikim aktiv, njė empati duket e domosdoshme pėr tė kuptuar tjetrin. Kjo nuk do tė thotė tė tregohesh i mirė. Pėr mė tepėr, kjo simpati dashamirėse favorizon pranimin e agresivitetit tė klientit dhe lejon tė perceptohet kuptimi i tij mė i thellė.

  3) Urrejtja

  Ai qė drejton njė bisedė, do ta drejtonte edhe mė mirė atė nėse do tė kuptojė dhe analizojė
  mirė ndjenjat e urrejtjes qė ka zmbrapsur.
  Kjo lejon tė perceptohet kuptimi agresiv i disa sjelljeve, qofshin kėto fjalė nė dukje tė sjellshme, heshtje, ndjenja armiqsore tė fshehura.

  4) Kundėrtransferenca

  Fjala e bashkėbiseduesit mund tė evokoj njė situatė tė kaluar qė klinicisti ka pasur me ndonjė tė afėrm… Ky mund tė reagojė nė mėnyrė tė pandėrgjeshme, siē do tė kishte dashur tė bėnte dikur; nė kėtė rastė ai pushtohet nga subjektiviteti i tij dhe bėhet i papershtatshėm pėr tė drejtuar njė bisedė efikase me klientin.

  5) Njė nga mėnyrat pėr tė kuptuar tjetrin

  Njė veprim i munguar, njė emocion kundėrtransferiencal i vetė-analizuar, janė mjetet pėr tė kuptuar klientin nėpėrmjet njė ndijimi afektiv, tė pėrpunuar thellė nga mendimi.

  TRANSFERENCA

  Transferenca ėshtė pėrsėritja e njė marrėdhėnie objektuale tė kaluar me njė person tė pranishėm. Bėhet fjalė pėr njė proēes psikik tėrėsisht tė pandėrgjegjshėm.
  Situata e bisedės klinike favorizon veēanėrisht shfaqjen e qėndrimeve transferenciale: nė fakt klinicisti ėshtė i gatshėm ndaj tjetrit, ai dėgjon me njė neutralitet dashamirės dhe e pranon atė ashtu siē ėshtė.

  1) Transferenca pozitive

  Nė transferencėn positive marrėdhėnia dashurore me njė tė afėrm tė fėmijėris pėrsėritet dhe klinicisti konsiderohet si zėvendėsues. Shpesh, pėr tė arritur qėllimin e dėshiruar si nga njėri ashtu dhe nga tjetri, ėshtė e nevojshme tė shkohet sa mė larg qė tė jetė e mundur, edhe gjatė njė bisede tė vetme.

  2) Transferenca negative

  Transferenca negative mbėshtetet nė tė gjitha format e urrejtjes: armiqėsi, inat, shpirt kritik sistematik, frikė nga gjykimi negative, nga refuzimi, madje dhe nga persekutimi. Kjo transferencė ėshtė tėrėsisht e dėmshme kur nuk shprehet dhe nuk kapėrcehet, ajo pengon ēdo vėrtetėsi nė marrėdhėnie.

  3) Rezistenca nėpėrmjet transferencės

  Herė pas here, transference nė varėsi tė intesitetit ose kohėzgjatjes sė saj, pengon vazhdimin e bisedės, e ēon nė ndėrprerje ose nė kalim nė akt.
  Klienti mund tė kėrkoj kėnaqesi pulsionale nė marrėdhėnien e bisedės klinike. Tė tjerė mund tė pėrjetojnė kėnaqėsinė e tė sulmuarit. Nė institucionet pėr adoleshentėt dhe adultėt, transference edipiane mund tė transferohet nė njė ndjenjė dashurore.
  Tė gjitha kėto rezistenca transferenciale mund tė shfaqen edhe nė njė bisedė tė vetme, por mė tė qarta ato shfaqen nė bisedat qė pėrsėriten.

  GRUPET E PĖRKATESIS DHE BISEDA KLINIKE

  Pėrkatesia nė grupe influencon nė krijimin e transferencės si dhe tė kundėrtransferencės nė marrėdhėnien e bisedės klinike. Pėrfaqėsimet imagjinare tė grupeve, ku tė dy partnerėt bėjnė pjesė, luajnė njė rol tė padukshėm. Ato mund tė bėhen penges pėr komunikimin ose, nė tė kundėrt, tė favorizojnė dialogun.

  1) Personaliteti i strukturuar nga antarėsia nė grup

  Kjo pjesmarrje nė njė grup ose nė njė besim fetar rrezikon ti japė klinicistėve sigurinė nė vlerat e tyre, sepse ata mendojnė se i zotėrojnė nė tė vėrtetė. Ata do ta kenė tė vėshtirė tė kuptojnė atė qė thotė klienti nėse ajo ėshtė tėrėsisht nė kundėrshtim me mendimet e tyre.
  Ėshtė e dėshirueshme qė psikologu tė krijoj njėfarė distance nė lidhje me zgjedhjet e tij, qė tė mund tė kuptojė ato tė bashkėbiseduesit.

  2) Transferencat mbi njė grup ose njė institucion

  Meqėnėse institucionet pėrfaqsojnė pėr disa persona njė imago mbrojtės, disa klient mund tė shprehen nė biseca klinike, vetėm kur ato bėhen nė njė kuadėe institucional, qė u jep atyre siguri.

  3) Pėrkatėsia nė kombėsi ose raca tė ndryshme

  Pėrkatesia nė kombėsi ose raca tė ndryshme e bėn shumė komplekse marrėdhėnien e psikologut me klientin e huaj.
  Nėse psikologu ka dėshirėn e mirė pėr tė qėnė mikpritės me klientin, si pėr t’i ofruar atė ēka ai nuk e ka marrė, si pėr te kompesuar agresivitetin e tij latent, ose pėr tė sublimuar ndjenjėn e tij amėsore, ai mund tė lėndoj mė tepėr njė emigran sesa njė vėndas, sepse hiperproteksioni i tij mund tė pėrjetohet si poshtėrues dhe tė favorizojė regresin e mospėrshtatjes.

  Punoi: Eldi

  J@mes Douglas
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga J@mes : 05-11-2007 mė 18:32
  »« ¤ »«Ź£ŠŲ®ĀŠŲ»« ¤ »«

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-10-2009
  Postime
  58
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  biseda me psikologun te sheron ose te fut ne var
  nje psikolog don 20 ero per 1 or ne shqiperi

  ku ka puntori lek per psikologun

  ka pasur raste psigologet jan dashuruar me pazientin me inteligenzen e tij pra

  lexoni librin psikoterapi te dr. ylli pango

  hapni syt hapni syt zoti me ju me gjith shqiperin
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga J@mes : 20-11-2009 mė 15:44

 10. #10
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-01-2010
  Postime
  163
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  vertet ka psikolog ketu, apo.... ja fusni kot?
  ne rast se po jam kurjoz te dij nese eshte femer apo mashkull?
  keshtu mendoj se do jem i bindur se ka!

 11. #11
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,257
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga Rregullator... Lexo Postimin
  vertet ka psikolog ketu, apo.... ja fusni kot?
  ne rast se po jam kurjoz te dij nese eshte femer apo mashkull?
  keshtu mendoj se do jem i bindur se ka!
  cfare rendesi ka kjo ?

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-01-2010
  Postime
  163
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  ka per mua!

 13. #13
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,257
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga janar Lexo Postimin
  biseda me psikologun te sheron ose te fut ne var
  nje psikolog don 20 ero per 1 or ne shqiperi

  ku ka puntori lek per psikologun

  ka pasur raste psigologet jan dashuruar me pazientin me inteligenzen e tij pra

  lexoni librin psikoterapi te dr. ylli pango

  hapni syt hapni syt zoti me ju me gjith shqiperin
  Per mua nese ne shqiperi mer vetem 20 euro eshte shume pak
  duhet shperblyer dhe psihologu per punen qe ka bere te arij deri atje
  dhe vet psihologu ben psihoterapi kjo do te thote qe ai nuk mbush?
  pse duhet te jete nje gje kaq e keqe psihoterapia?
  nese dikush nuk i perball dot vet ngjarjet e jetes dhe kerkon ndihme ku eshte e keqja?e keqja eshte kur fillon dhe vret familjen!
  sa do qe te lexosh 1000 libra cdo case eshte e ndryshme dhe libri si perballohet dot!

 14. #14
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,257
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga Rregullator... Lexo Postimin
  ka per mua!
  pse vetem femra ka?
  jo tani jan 50% 50%

 15. #15
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-01-2010
  Postime
  163
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  te lexosh nuk do te thote te kuptosh...
  dhe te shikosh nuk do te thote te veshtrosh....

  po nxiton pak ti helena...
  20euro... per 1 ore...
  jane shume...

  ti ndoshta e ke babin bos dhe nuk te jane ber duart kallo nga puna...
  e verteta eshte se nje psikolog nuk mund kurre te sheroj nje puntor...
  jo se nuk eshte i afte por sepse nuk ka punetore ti ket ato mundesira...
  dhe ka raste qe ti degjosh te behet mishi.... puckuriza puckuriza...
  kur familjaret perpiqen te bejne si psikologe dhe ka raste dhe e rendojne me shume!

 16. #16
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-01-2010
  Postime
  163
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  haha...

  Citim Postuar mė parė nga HELEN OF TROY Lexo Postimin
  pse vetem femra ka?
  jo tani jan 50% 50%
  po kush kerkoj qe psikologu te ishte femer?
  ceshtja eshte se une dua te psikologjis psikologun!
  ti me ndihmon dot te me kthesh ndonje pergjigjie?

 17. #17
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,257
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga Rregullator... Lexo Postimin
  te lexosh nuk do te thote te kuptosh...
  dhe te shikosh nuk do te thote te veshtrosh....

  po nxiton pak ti helena...
  20euro... per 1 ore...
  jane shume...

  ti ndoshta e ke babin bos dhe nuk te jane ber duart kallo nga puna...
  e verteta eshte se nje psikolog nuk mund kurre te sheroj nje puntor...
  jo se nuk eshte i afte por sepse nuk ka punetore ti ket ato mundesira...
  dhe ka raste qe ti degjosh te behet mishi.... puckuriza puckuriza...
  kur familjaret perpiqen te bejne si psikologe dhe ka raste dhe e rendojne me shume!
  nuk nxitoj jo avash avash iki gjithmon mos ma ki merakun...
  e po ju te gjitha falas i doni mo?
  edhe babi edhe vet duart me kallo i kemi po kur tjetrit te kushton disa hore qe te meret me ty zduhet te paguhet?

 18. #18
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  13-12-2009
  Postime
  5,257
  Faleminderit
  0
  10 falenderime nė 10 postime
  Citim Postuar mė parė nga Rregullator... Lexo Postimin
  po kush kerkoj qe psikologu te ishte femer?
  ceshtja eshte se une dua te psikologjis psikologun!
  ti me ndihmon dot te me kthesh ndonje pergjigjie?
  po mesa di ka dhe eshte burre!
  ajde se ta bej une falas mos shko ne psihologu hic!!!!

 19. #19
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-01-2010
  Postime
  163
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  jo jo

  Citim Postuar mė parė nga HELEN OF TROY Lexo Postimin
  nuk nxitoj jo avash avash iki gjithmon mos ma ki merakun...
  e po ju te gjitha falas i doni mo?
  edhe babi edhe vet duart me kallo i kemi po kur tjetrit te kushton disa hore qe te meret me ty zduhet te paguhet?
  nuk po them se nuk duhet te paguhet. por te mendosh qe nje njeri e ka mesatarisht rrogen 700 leke te reja ne dite! ti thua qe ai te mari 20 euro ne ore?
  kjo eshte skandal!
  nuk besoj qe nje zonjushe e re si puna jote te kete duart me kallo!

 20. #20
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  07-01-2010
  Postime
  163
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  doja te pyesja psikologun,
  e verteta eshte ajo qe duam ne, apo ajo per te cilen ne kemi nevoje?

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Komunikimi Prind - Fėmijė
  Nga J@mes nė forumin Pyetni psikologun
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 05-12-2009, 15:52
 2. Rama: Rruga e PS-sė drejt ngjitjes fillon tek komunikimi me njerėzit
  Nga [A-SHKODRANI] nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 36
  Postimi i Fundit: 30-09-2007, 18:58
 3. Komunikimi dhe roli i tij nė shoqėri
  Nga i humburi nė forumin Kulturė demokratike
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 10-08-2006, 18:53
 4. PHP - Komunikimi ndėrmjet Javascript dhe PHP
  Nga FareTop nė forumin Arti i programimit
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-05-2006, 04:51
 5. Te jesh psikolog
  Nga FLORIRI nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 04-01-2005, 17:29

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •