Close
Faqja 3 prej 23 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 443
  1. #41
    فقيـــر إلـى الله Maska e rapsod
    Anėtarėsuar
    04-08-2002
    Vendndodhja
    Mbi libra
    Postime
    796
    Une nuk do zgjatem shume, por shihni Inkoherencen:
    Prova e kryqit eshte: MBAJTJA e MEKATIT dhe SHLYERJA e PAGES se MEKATIT, qe eshte VDEKJA E PERJETSHME. Vajtja e Jezusit drejt kryqit, eshte pikerisht PAGESA e BORXHIT qe NJERIU ka para Perendise, per shkak te mekatit. Vdekja e NJERIUT fiziko-shpirterore, ndodh pikerisht prej mospageses se ketij borxhi. Por kush eshte ky BORXH?
    More s'po marr vesh perderisa Jezusi vdiq (sipas jush) ne kryq per larjen e mekatit fillestar (te Adamit) dhe kjo larje i bie qe njeriu te jetoje perjetesisht (sipas doktrines tuaj) atehere pse vdisni ju o te krishtere, mire hajde ne po vdesim qe nuk e besojme krishtin ne menyren se si ju e besoni (si puna e Herkulit njeri+perendi) po ju xhanem?
    "Allahu ka ekzistuar dhe s'kish vėnd, Ai ėshtė ashtu siē ka qėnė" Hzr. Aliu r.a.

  2. #42
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    11-08-2007
    Postime
    192
    Citim Postuar mė parė nga Peniel Lexo Postimin
    beatles. Nuk e di pėrkatėsinė tėnde fetare por kjo ka pak rėndėsi pėr kėtė qė do tė tė them. Nėse nuk je i krishterė nuk arrin tė kuptosh dot frymėn e tė krishterit, qė ėshtė Fryma e Shenjtė qė flet. Ndoshta mesazhet e dėshmuesit janė tė gjata por pėr shumė tė krishterė janė kaq domethėnėse dhe ndėrtuese nga ana frymore, aq sa ėshtė e nevojshme pėr ty buka qė ti ha ēdo ditė. Kur Fryma flet nuk ka masė tė caktuar, nuk ka njė sasi. Fryma jep aq sa e gjykon tė nevojshme tė japė. Njėherė pak dhe njė herė shumė.

    Askush nuk shkruan nė masėn qė do ēdo anėtar. Gjithsecili jep aq sa i jepet. Nėse lodhesh, gjej njė mėnyrė tė lexosh pak nga pak, ashtu si ne tė gjithė.


    Nėn Hirin e Tij,

    ns
    une nuk kam perkatesi fetare.(une kam lindur ne nje kohe kur ne shqiperi nuk ekzistonte feja)kjo mbase eshte nje problem per ty,ndersa per mua jo.mbase ky eshte avantazhi im per te kuptuar qellimin e besimit i padiktuar.ti nuk mund te kuptosh asgje jasht frymes se shenjte (gje per te cilen une nuk jam kundra)ashtu si nje mysliman jashte mesimeve te kuranit(gje per te cilen une nuk jam kundra).lind pyetja -kush eshte ndryshimi yt nga nje mysliman ne princip.une te pranoj ty keshtu sic je,si edhe nje mysliman ashtu sic eshte .pyetje -perse nuk e pranoni ju njeri tjetrin?(valle keshtu ju meson feja ju?)sa per deshmuesin, ato qe shkruan ai nuk jane mendime qe mund te perfshihen ne kuadrin e diskutimit por thjesht propagande(te pakten keshtu e kuptoj une)

  3. #43
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anėtarėsuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perėndinė
    Postime
    1,258
    Citim Postuar mė parė nga rapsod Lexo Postimin
    Shume po i bini ne qafe fese Islame
    Une nuk e di se nga e merrni gjithe kete guxim, sidomos ju protestantet qe jeni njesh me ēifutet, ju ideuat ideologjine e "Kombit te Zotit" dhe "Tokes se Premtuar", Martin Luter shkruan ne Librin "Jezusi nje djale ēifut" dhe thote:
    "Ēifutet jane Bijte e Zotit, ne jemi te ftuarit dhe te huajt. Prandaj, ne na perket te jemi si qener te cilet hane prej ēka bie nga sofra e zoterinjve te tyre, si gruaja Kenanase" [Saemtliche Werke, Martin Luther, vol. 29, P.P 7-46]
    Ju po na flisni per paqe dhe per dinjitet? Me thoni ju servila te Cionizmit hebro-evangjelist Pse duhet une t'i besoj fjalet e Palit? Apo sepse Jezusi iu shfaq keti "xhaxhi" i "ringjallur"? Kush ma verteton mua se Pali thjesht kerkonte te shpikte ate qe ju e quani sot Kristianizem apo Krishterizem?
    O manushi!
    Kjo inkoherenca kristiane e tre ne nje eshte bere si puna e DIXAN-it qe permban 3 substanca ne 1. Ti thua qe tre persona qe hane ne nje sofer duhet te mendojme se han nje?
    A e di ti o krishter se Jezusi ka thene: "Nuk kam ardhur per te ndryshuar ligjin por per ta persosur ate"!
    A e dini ju o te krishtere se ne ligjin e Moisiut ndalohet ngrenia e mishit te derrit dhe Pali ishte ai qe e ndaloi?
    A e dini ju se ne ligjin e Moisiut behet rrethprerja (synetlliku) dhe Pali e ndaloi rrethprerjen "gjoja" ne kembim te pagezimit me uje?
    Me thoni ju o te krishtere nje pasazh te shkurter se ku thote Jezusi se po predikon krishterimin?
    Me thoni ju o te krishtere se si Luka shkruajti Ungjillin ne baze te gojedhenave qe i thane te paret e tij, pa qene vete deshmitar?
    Mos t'ia fillojme me analiza pastaj?

    Nuk do tė doja qė kėtė temė ta ktheja nė njė temė diskutimesh por meqėnėse ti nuk e ke idenė se pėr ēfarė flet, mendova tė tė jap njė pėrgjigje konkrete nė mėnyrė tė pėrgjithshme pėr ēfarė ke shkruar.

    E para e punės nuk i biem nė qafė asnjėrit ne thjesht kemi tė drejtėn tonė tė diskutojmė pėr ēfarė tė duam dhe pėr ēdo lloj besimi apo doktrine. Nėse ti dhe ēdo mysliman tjetėr ka problem me kėtė, drejtohuni tek Administratorėt.

    E dyta. Ne nuk jemi servila sepse nuk i shėrbejmė askujt pėrveēse Perėndisė dhe nėse quhemi tė tillė pėr shkak tė shėrbimit tonė ndaj Tij, AMEN. Nuk tė kėrkon dhe as tė detyron njeri tė besosh diēka me zor. Dhe pėr mė tepėr ti i pėrket njė besimi qė doli nė skenė qindra vjet pas Krishtit. Jeni me tė vėrtetė pėr tė ardhur keq sepse verbėria juaj arrin deri aty sa nuk arrini tė kuptoni mashtrimin e vėrtetė qė ju bėhet ēdo ditė.

    Pretendoni se Kurani na qenka fjala e Perėndisė dhe jeni aq tė verbėr sa e ulni Perėndinė nė njė nivel tė tillė duke e krahasuar me njė njeri. Thua se Perėndia ndryshoi Fjalėn e Tij, atė qė gjithė bota e atėhershme e njihte dhe dinte, dhe nxorri Kuranin. Sa tė mjerė qė jeni. Pikėrisht mosnjohja e Perėndisė ju ēon nė pėrfundime tė gabuara dhe nė moskuptimin e Fjalės sė Shenjtė. Pyetjet qė ke parashtruar tregon se sa shumė pak njeh pėr krishterimin dhe dobėsinė tėnde pėr diskutim. Janė thėnė kaq shumė dhe janė bėrė kaq shumė diskutime sa po tė kishe kuptuar 1% tė tyre nuk do bėje pyetje qė i bėjnė ata qė nuk kanė dėgjuar asnjėherė pėr Perėndinė.


    Qė tė mos ta zgjasim shumė, mėso mė tepėr dhe studio mė tepėr pėr krishterimin dhe do tė sqarohesh plotėsisht.


    Nėn Hirin e Tij,

    ns
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtė I Shenjtė...

  4. #44
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anėtarėsuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perėndinė
    Postime
    1,258
    Citim Postuar mė parė nga beatles Lexo Postimin
    une nuk kam perkatesi fetare.(une kam lindur ne nje kohe kur ne shqiperi nuk ekzistonte feja)kjo mbase eshte nje problem per ty,ndersa per mua jo.mbase ky eshte avantazhi im per te kuptuar qellimin e besimit i padiktuar.ti nuk mund te kuptosh asgje jasht frymes se shenjte (gje per te cilen une nuk jam kundra)ashtu si nje mysliman jashte mesimeve te kuranit(gje per te cilen une nuk jam kundra).lind pyetja -kush eshte ndryshimi yt nga nje mysliman ne princip.une te pranoj ty keshtu sic je,si edhe nje mysliman ashtu sic eshte .pyetje -perse nuk e pranoni ju njeri tjetrin?(valle keshtu ju meson feja ju?)sa per deshmuesin, ato qe shkruan ai nuk jane mendime qe mund te perfshihen ne kuadrin e diskutimit por thjesht propagande(te pakten keshtu e kuptoj une)

    Pranimi nuk ėshtė nė rang njerėzor por nė rang besimi. Nėse ke lexuar nė Forum do kesh kuptuar se pėrse nuk i pranojmė. Personalisht nuk kam asnjė problem se nuk i pėrket njė besimi. Besimi ėshtė diēka personale dhe gjithsecili zgjedh nėse do tė besojė apo jo.


    Nėn Hirin e Tij,

    ns
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtė I Shenjtė...

  5. #45
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Citim Postuar mė parė nga rapsod Lexo Postimin
    Une nuk do zgjatem shume, por shihni Inkoherencen:

    More s'po marr vesh perderisa Jezusi vdiq (sipas jush) ne kryq per larjen e mekatit fillestar (te Adamit) dhe kjo larje i bie qe njeriu te jetoje perjetesisht (sipas doktrines tuaj) atehere pse vdisni ju o te krishtere, mire hajde ne po vdesim qe nuk e besojme krishtin ne menyren se si ju e besoni (si puna e Herkulit njeri+perendi) po ju xhanem?
    I nderuar rapsod.
    Jam i vemendshem ndaj pyetjeve te cilat kane lidhje me temen. Do te deshrioja qe te ndiqje me kujdes temen, dhe mendoj se pergjigjen do ta maresh ne temen ne vazhdim. E vleresoj pyetjen tuaj, dhe nuk e paragjykoj motivin e pyetjes, pasi ka pak rendesi per mua. Permes pyetjes suaj shume te tjere mund te marin pergjigje. Ky ishte dhe stili i Jezusit. Ai kure nuk i paragjykonte pytjet dhe njerzit, Edhe pse Farisenjte dihieshin qe ishin kundershtare te Tij, Ai kure nuk i paragjykonte pytejte e tyre edhe pse ato nuk kishin ne qellim qe te njihnin te verteten.
    Arsyeja se perse ju dhe plot myslimane nuk mund te njihni faktorin Mekat, vjen per shkak te doktrines ku ju besoni, dhe paragjykimit te gabuar qe ju i beni Krishtit dhe doktrines se krishtere. Gjithsesi kjo eshte e drejta juaj dhe askush nuk mund tju gjykoje per kete , pervecse Perendise.
    Do te deshrioja gjithmone qe te kishte pyetje ne lidhje me temen, sepse kjo e ben temen edhe me interesante, por atje ku ka paragjykim, natyrisht qe ka veshtiresi per pranim te se vertetes.
    - Dikush ketu thote se une shkruaj gjate. Nuk eshte e vertete qe une shkruaj aq "gjate" sa ta bej te veshtire lexuesin. Gjithshka fillon nga interesimi dhe deshira me te cilen nje lexues i ofrohet nje shkrimi. Per ta lexuar nje shkrimin tim, po mar me te "gjatin", nuk e kalon nje minute. Pra mendoj se nuk eshte nje kohe e gjate per ta lexuar. Me pelqen Peniel kur thote: Fryma e Perendise nuk ka mase dhe kufi, ne ate qe kerkon tju thote bijve te Perendise.
    _ I nderuar beatles.
    Nuk dua aspak tju paragjykoj ne ate cka ju thoni edhe pyesni. Pepara se te maresh rolin e nje gjykatesi, mendoj se te duhet njohuri, e cila mendoj se te mungon pasi ti vete e pranon. Se sa i madh eshte ndryshimi midis beses ne Krisht dhe myslimaneve, kete konretisht ti e ke te pamundur ta kuptosh, pasi dhe vete e pranon se te mungon njohuria baze. Ti pyet:perse nuk e pranoni njeritjterin? Besimet tona jane krejt te kunderta me njeratjetren, dhe ku ka kundershti nuk ka bashkim , gjithmone flas ne aspektin e besimit dhe jo njerzor. Tani veshtiresia qendron ne ty, qe edhe pse ke mare rolin e gjykimit, nuk ke aftesi per ta bere ate, per vete faktin se nuk ke njohurine e duhur per te gjykuar .
    Tani vijme tek propoganda qe une bej . Te kuptoj fare qarte dhe pranoj mendimin tend, sepse nuk mund te mendoj ndryshe nje njeri qe nuk ka dhe njeh te Verteten. Propaganda ka nje qellim, dhe qellimi eshte: te ofroje njerez sa me shume ne kauzen e saj. Ne kete aspekt e pranoj, se per kete dhe jam thirur. Por mos e ngatro proganden komunsite, me kete. Komunsitet i ftonin njerzit per ne ferr, kurse ne te krishteret i ndalojme njerizt qe te shkojne ne ferr, jo me dhune por me dashuri.
    Osffspring.
    Te qenit tuaj shqiptar nuk ka ndonje gje me teper se ne. Pra ketu nuk po flitet per shqiptari apo dicka te tille.
    Ketu eshte nje forum i krishtere, ku te krishteret, por edhe mysafire te tjere, mbidhen per te ndare dhe inkurajuar besimin e tyre tek Krishtit. Tnani mendon se ketu nuk ka vend nje shkrim si i juaji??
    Te mos krijojme probleme atju ku nuk nevoiten. Perpiqu ta tregosh shqiptarine atje ku eshte beteja e saj, se dhe ne te krishteret jemi pjese e gjalle ne te miren e kombit tone Shqiptar.

  6. #46
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    11-08-2007
    Postime
    192
    [QUOTE=Peniel;1792515]Pranimi nuk ėshtė nė rang njerėzor por nė rang besimi.


    mendoj se besimi nuk mund te ndahet nga njerzimi,pasi do te ishte edhe dicka per kafshet.megjithate e kuptoj drejt ate qe don te thuash ti dhe nuk dua te bej lojra fjalesh.pyetje-perse duhet ta kuptoj dhe besoj une krishterimin ashtu si e beson ti?teologjia kristjane eshte shume e diskutuar brenda teologeve kristjane.(te cilet ne periutha te ndryshme te kristianizmit kane hedhur teza te reja ose kane kerkuar reformimin e kishes psh.luther.)kam pershtypjen se shume prej jush jane rradikalizuar kaq shume ne besim(ose i pelqen te hiqen si te tille)sa qe nuk pranojne asnje mendim tjeter(qofte ky me te drejte kritik)jasht konceptit qe keni vete mbi krishterimin.ketu mund te them qe edhe diskutimi nuk ka me vlere.

  7. #47
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    11-08-2007
    Postime
    192
    _ I nderuar beatles.
    Nuk dua aspak tju paragjykoj ne ate cka ju thoni edhe pyesni. Pepara se te maresh rolin e nje gjykatesi, mendoj se te duhet njohuri, e cila mendoj se te mungon pasi ti vete e pranon. Se sa i madh eshte ndryshimi midis beses ne Krisht dhe myslimaneve, kete konretisht ti e ke te pamundur ta kuptosh, pasi dhe vete e pranon se te mungon njohuria baze. Ti pyeterse nuk e pranoni njeritjterin? Besimet tona jane krejt te kunderta me njeratjetren, dhe ku ka kundershti nuk ka bashkim , gjithmone flas ne aspektin e besimit dhe jo njerzor. Tani veshtiresia qendron ne ty, qe edhe pse ke mare rolin e gjykimit, nuk ke aftesi per ta bere ate, per vete faktin se nuk ke njohurine e duhur per te gjykuar .
    Tani vijme tek propoganda qe une bej . Te kuptoj fare qarte dhe pranoj mendimin tend, sepse nuk mund te mendoj ndryshe nje njeri qe nuk ka dhe njeh te Verteten. Propaganda ka nje qellim, dhe qellimi eshte: te ofroje njerez sa me shume ne kauzen e saj. Ne kete aspekt e pranoj, se per kete dhe jam thirur. Por mos e ngatro proganden komunsite, me kete. Komunsitet i ftonin njerzit per ne ferr, kurse ne te krishteret i ndalojme njerizt qe te shkojne ne ferr, jo me dhune por me dashuri.

    une nuk kam marre rrol gjykatesi(nuk e kuptoj ku e shikon ti kete)dhe as qe e coj nder mend te te gjykoj ty(fundja sme ke bere asgje).kjo eshte forma e diskutimit.nuk eshte e thene qe te shohim te dy nje tematike ashtu si te pelqen ty.e dyta. une te kam thene qe ti ben propagande,por nuk e kam permendur askund qe eshte komuniste.por duke qene propagande nuk ka vend per diskutim.ndaj te thash ta botosh ne nje liber ku mund edhe te fitosh ndinje lek.besoj se nuk je aq budalla sa te besosh qe ketu ne shqiperti ka njerez qe per here te pare historine e jezu krishtit do e degjojne nga goja jote.une kam lezuar shume teologe te kristianizmit qe megjithese kisha katolike i ka perjashtuar nga rradhet e saj e ndjejne veten si te krishtere.vetem se krishterimin e shohin ne nje kendveshtrim tjeter.(psh.E. Drewermann).nqs ti mendon qe une nuk kuptoj asgje nga krishterimi ,mund te them qe me vjen keq per ty.

  8. #48
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Citim Postuar mė parė nga beatles Lexo Postimin
    _ I nderuar beatles.


    une nuk kam marre rrol gjykatesi(nuk e kuptoj ku e shikon ti kete)dhe as qe e coj nder mend te te gjykoj ty(fundja sme ke bere asgje).kjo eshte forma e diskutimit.nuk eshte e thene qe te shohim te dy nje tematike ashtu si te pelqen ty.e dyta. une te kam thene qe ti ben propagande,por nuk e kam permendur askund qe eshte komuniste.por duke qene propagande nuk ka vend per diskutim.ndaj te thash ta botosh ne nje liber ku mund edhe te fitosh ndinje lek.besoj se nuk je aq budalla sa te besosh qe ketu ne shqiperti ka njerez qe per here te pare historine e jezu krishtit do e degjojne nga goja jote.une kam lezuar shume teologe te kristianizmit qe megjithese kisha katolike i ka perjashtuar nga rradhet e saj e ndjejne veten si te krishtere.vetem se krishterimin e shohin ne nje kendveshtrim tjeter.(psh.E. Drewermann).nqs ti mendon qe une nuk kuptoj asgje nga krishterimi ,mund te them qe me vjen keq per ty.
    I nderuar Betles.
    Te pakten mos ji kontradiktor me ato qe ke thene ne shkrimet e meparshme. Ketu nuk behet fjale as per propagande e as per gje tjeter. Tani nuk mendoj se ka njeri aq naiv katu, i cili ka lexuar shkrimin tend, dhe nuk e kupton se cfare ti do te thuash me fjalet: "bej nje liber se nxjer e ndonje leke".
    Po keshtu nuk mendoj se ti ndjehesh i fyer, kur vete pranon se te krishterit i flet Fryma e Shenjte, dhe me pas i gjykon shkrimet e tij, duke thene:

    "sa per deshmuesin, ato qe shkruan ai nuk jane mendime qe mund te perfshihen ne kuadrin e diskutimit, por thjesht propogande.( keshtu emdnoj une)."

    Mendoj se eshte allogjike qe, te flasesh per nje shkrim, dhe nder kohe te mos e maresh ne reference thelbin e shkrimit. Por gjithsesi nuk dua te merem me gjera qe jane jashte temes, sepse kjo eshte humbje kohe. I kushtova vemendje shkrimit tuaj, per faktin se, perpiqesh te gjykosh ne nje veshtrim te njeanshem, edhe pse periqesh ta fshehesh perkatesine tende fetare.
    Ne asnje pike te shkrimit tim nuk do te gjesh fjale qe fyejne ose gjykojne besimin dhe besimtaret myslimane. Une kam sjelle ketu nje ballafaqim te doktrines kuranore, nen zbulesen e fjales profetike te Perendise Jahve. E gjitha kjo eshte per faktin se ka plot te krishtere, te cilet duke mos pasur njohuri te plote rreth doktrine kuranore, shume gjera edhe nuk i njohin drejt. Pra gjithsesi tema eshte ne funksion te krshterimit, dhe jo ne gjykim te islamizmit. Nuk eshte detyra ime te gjykoj kete apo ate njeri ne cka ata besojne. Fjala profetike ne biebel me meson qe te ve ne PROVE cdo fryme, ne menyre qe te mos i BESOJ cdo fryme , pervecse Frymes qe Vjen nga Perendia. E gjithe kjo duhet, pasi shume profeter te reme kane dale ne bote.

  9. #49
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin
    I nderuar rapsod.
    Jam i vemendshem ndaj pyetjeve te cilat kane lidhje me temen. Do te deshrioja qe te ndiqje me kujdes temen, dhe mendoj se pergjigjen do ta maresh ne temen ne vazhdim. E vleresoj pyetjen tuaj, dhe nuk e paragjykoj motivin e pyetjes, pasi ka pak rendesi per mua. Permes pyetjes suaj shume te tjere mund te marin pergjigje. Ky ishte dhe stili i Jezusit. Ai kure nuk i paragjykonte pytjet dhe njerzit, Edhe pse Farisenjte dihieshin qe ishin kundershtare te Tij, Ai kure nuk i paragjykonte pytejte e tyre edhe pse ato nuk kishin ne qellim qe te njihnin te verteten.
    Arsyeja se perse ju dhe plot myslimane nuk mund te njihni faktorin Mekat, vjen per shkak te doktrines ku ju besoni, dhe paragjykimit te gabuar qe ju i beni Krishtit dhe doktrines se krishtere. Gjithsesi kjo eshte e drejta juaj dhe askush nuk mund tju gjykoje per kete , pervecse Perendise.
    Do te deshrioja gjithmone qe te kishte pyetje ne lidhje me temen, sepse kjo e ben temen edhe me interesante, por atje ku ka paragjykim, natyrisht qe ka veshtiresi per pranim te se vertetes.....
    Nuk shikoj ti kesh dhene pergjigje pyetjes se Rapsodit !!! Ishte pyetje me vend , per se juve VDISNI - kur sipas doktrines suaj vdekja eshte si rezultat i mekatit fillestart te Adamit. Tani mekati u lajt , pse vdisni ?!!!

    Gostivari_usa
    WE WILL NOT GO DOWN!

  10. #50
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa Lexo Postimin
    Nuk shikoj ti kesh dhene pergjigje pyetjes se Rapsodit !!! Ishte pyetje me vend , per se juve VDISNI - kur sipas doktrines suaj vdekja eshte si rezultat i mekatit fillestart te Adamit. Tani mekati u lajt , pse vdisni ?!!!

    Gostivari_usa
    Gostivar, ti ben mire qe i kushton vemendje shkrimit te Rapsodit, por shikoje dhe pergjigjen qe i ka dhen Rapsodit, po me te njejtin interes. I kam thene Rapsodit, gjithshtu dhe juve ju them, qe te ndiqni vazhdimin e temes per te mare pergjigjen e plote.

  11. #51
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    11-08-2007
    Postime
    192
    Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin
    I nderuar Betles.
    Te pakten mos ji kontradiktor me ato qe ke thene ne shkrimet e meparshme. Ketu nuk behet fjale as per propagande e as per gje tjeter. Tani nuk mendoj se ka njeri aq naiv katu, i cili ka lexuar shkrimin tend, dhe nuk e kupton se cfare ti do te thuash me fjalet: "bej nje liber se nxjer e ndonje leke".
    Po keshtu nuk mendoj se ti ndjehesh i fyer, kur vete pranon se te krishterit i flet Fryma e Shenjte, dhe me pas i gjykon shkrimet e tij, duke thene:

    "sa per deshmuesin, ato qe shkruan ai nuk jane mendime qe mund te perfshihen ne kuadrin e diskutimit, por thjesht propogande.( keshtu emdnoj une)."

    Mendoj se eshte allogjike qe, te flasesh per nje shkrim, dhe nder kohe te mos e maresh ne reference thelbin e shkrimit. Por gjithsesi nuk dua te merem me gjera qe jane jashte temes, sepse kjo eshte humbje kohe. I kushtova vemendje shkrimit tuaj, per faktin se, perpiqesh te gjykosh ne nje veshtrim te njeanshem, edhe pse periqesh ta fshehesh perkatesine tende fetare.
    Ne asnje pike te shkrimit tim nuk do te gjesh fjale qe fyejne ose gjykojne besimin dhe besimtaret myslimane. Une kam sjelle ketu nje ballafaqim te doktrines kuranore, nen zbulesen e fjales profetike te Perendise Jahve. E gjitha kjo eshte per faktin se ka plot te krishtere, te cilet duke mos pasur njohuri te plote rreth doktrine kuranore, shume gjera edhe nuk i njohin drejt. Pra gjithsesi tema eshte ne funksion te krshterimit, dhe jo ne gjykim te islamizmit. Nuk eshte detyra ime te gjykoj kete apo ate njeri ne cka ata besojne. Fjala profetike ne biebel me meson qe te ve ne PROVE cdo fryme, ne menyre qe te mos i BESOJ cdo fryme , pervecse Frymes qe Vjen nga Perendia. E gjithe kjo duhet, pasi shume profeter te reme kane dale ne bote.
    ne kete rast ke dale ti jasht teme dhe jasht thelbit te diskutimit.une nuk kam perkatesi fetare(kete e kam thene kudo,fundja perse duhet te kem perkatesi fetare per te diskutuar mbi fene ose zotin,apo ju nuk mund ta kuptoni njerzimin te pandare ne fronte ku sigurisht ju jeni "te miret")une nuk jam as kristian dhe as musliman,por jam humanist.sbesoj qe te kesh ndonje kundershtim per kete.ti me the ne nje postim me siper se une nuk e kam idene nga bibla(kjo eshte shenje mendjemadhsie,por nejse)une te dhash disa fakte mbi teologe te ndryshem kristiane qe une i kam lexuar(mbase disa prej tyre vetem pjeserisht). nje pike tjeter. une e shoh mision e jezu krishtit si mision humanist(ai thote "duajini armiqte e juaj" "kur tju godasin ne njeren ane ,kthejini edhe tjetren" keto mesime te tij une personalisht nuk i vej re tek ju.sorry.)po ju pyes ju -cte keqe kam une ne kete pike.ti ke disa forma mesjetare te mbrojtjes se fese tende(me moton "ose me mua,ose kunder meje").sot njerezit jetojne ne nje periudhe te globalizimit.bota ecen me ritme te tjera.po ju jap nje keshille-nuk mbrohet besimi qe keni duke kritikuar ate qe besojne te tjeret,ndryshe eshte besim jo i sinqerte(ne rastin tuaj propagandistik.une nuk do ta beja kurre kete.

  12. #52
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anėtarėsuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perėndinė
    Postime
    1,258
    Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa Lexo Postimin
    Nuk shikoj ti kesh dhene pergjigje pyetjes se Rapsodit !!! Ishte pyetje me vend , per se juve VDISNI - kur sipas doktrines suaj vdekja eshte si rezultat i mekatit fillestart te Adamit. Tani mekati u lajt , pse vdisni ?!!!

    Gostivari_usa

    Duket se nuk keni kuptuar fare ēėshtjen e mėkatit. Kėshtu ėshtė kur Kurani juaj i famshėm ėshtė i mbushur me fjalė tė bukura dhe nuk trajton drejt ēėshtjen e mėkatit.

    Krishti vdiq nė kryq qė kushdo qė beson nė Tė tė mos vdesė por tė ketė jetė tė pėrjetėshme. Vdekja nuk ėshtė vdekja fizike por vdekja frymore qė do tė thotė larg pranisė sė Perėndisė. Njeriu qė nuk ka besuar nė Krishtin e kryqėzuar, pas vdekjes sė tij fizike do tė shkojė nė ferr, kurse ai qė ka besuar nė Krishtin e kryqėzuar do tė jetė nė praninė e Perėndisė pėrjetėsisht.

    U takon juve, i takon ēdo njeriu qė dėgjon pėr Krishtin tė vendosė se ēfarė do tė bėjė nė jetėn e tij. Besoni nė Krishtin dhe do tė shpėtoheni.




    Nėn Hirin e Tij,

    ns
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtė I Shenjtė...

  13. #53
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Kryqi dhe Krishti.
    Perse Islamizmi e kundershton kryqezimin e Krishtit, edhe pse fjala profetike dhe goja profetike e ka parathene kryqezimin e Jezusit, perpara se Ai te te vinte ne bote?
    Pali thote se KRYQI i Krishtit ka nje Mesazh, i cili percillet tek cdo brez qe vjen ne bote. Por cfare thote dhe shpall mesazhi i kryqit? Mesazhi i kryqit, besimtareve te krishtere, ju deshmon FUQINE e PERENDISE per SHPETIM. Le ta shohim me te shtjelluar kete fakt kaq madhor dhe fondamental te besimit tone ne Perendine Jahve.

    Vdekja e Jezusit ne kryq, ishte nje VEPER, prej nga mbare njerzimi mori SHPETIMIN. Per myslimenat kjo mund te duket si dicka absurde dhe aspak e vertete, pasi ata nuk njohin konkretisht se cod te thote SHPETIM, dhe prej nga SHPETOHEMI. Bibla na deshmon dhe na thote se, BESA ne Krishtin na SHPETON nga MEKATI dhe VDEKJA. Pra ka nje lidhje midis MEKATIT dhe VDEKJES, te cilat jane te pamundura prej njeriut per tu perballuar dhe fituar. Pali tek Romaket na zbulon kete lidhje duke thene: PAGA e MEKATIT eshte VDEKJA. Pra nese VDESIM, shkaku dhe arsyeja eshte: MEKATI. Eshte e pamundur te kuptohet prej atyre , te cilet nuk njohin thelbesisht se cdo te thote MEKAT dhe aq me teper se perse vdesim.

    MEKATI nuk eshte thjesht nje veprim i keq, te cilin mund ta regullosh pak me vone. MEKATI eshte si nje"substance", i cili pergjate gjithe jetes sone mbi dhe, e korrupton shpritin dhe zemren tone; jeten dhe natyren tone njerzore. MEKATI, kjo "sibstanece, e quaj te tille ne menyre qe te kuptohet sa me qarte, banon ne MISHIN tone. Fjala "MISH" nuk ka thjesht vetem kuptimin fiziko-materjal te trupit tone. Ne fjalen "MISH", permblidhet e gjithe qenia ose krijesa NJERI, i cili HUMBI njehere e pergjithmone Perendine dhe JETEN e perjetshme. Pra ky "MISH" ka nje natyre dhe vullnet krejtesisht nen veprimin e kesaj "substance", te cilen bibla e quan mekat. "MISHI", eshte krejtesisht i BINDUR, dhe skllav i kesaj "substance". Pra gjithshka eshte nen NDIKIMIN dhe VEPRIMIN total te kesaj "substance, qe quhet: MEKAT. Ju ktheva pak me shkuritmisht faktorit mekat, ne menyre qe te kemi nje veshtrim edhe me te plote rreth "substances" mekat.
    Bibla na tregon se njeriu vete , meqense eshte ne ndikimin dhe veprimin total te kesaj "substance"( mekat), e ka te pamundur ta shohe konretisht se cfare pasoje sjell kjo "substance" ne vete qenien e tij. Eshte njesosj si ajo semundja e fshehur tek nje pacient, te cilit i mungon njohuria rreth asaj cka po ndodh brenda organizmit te tij.
    JEzusi ju tha farisejnve se, nese ju nuk besoni tek une, do te vdisni ne mekatet tuaja. Cfare kerkon Jezusi te na tregoje permes ketij fakti? Asnje lider fetar deri me sot, qe nga Muameti dhe deri tek Buda, nuk kane guxuar tju drejtohen me te tilla fjale ndjekesve te tyre? Por perse Jezusi na drejtohet me keto fjale? Cfar ka mundesi te beje Ai per ne? Pse lypset ti besojme atij, si e vetmja menyre per shpetim? Cfare ndryshim kishte ai nga liderat e tjere fetare? Pra ketu vijne ne nje sere pyetjesh, te cilat duhen pare me kujdes.

    Perendia i dha LIGJIN njeriut ( ne popullin e tij IZrael), ne menyre qe njeriu te ballafaqohet me MEKATIN. Por mos valle kjo mjafton? A do te ndjehej nje prind i gezuar, vetem per faktin se femija i tij di te dalloje nje veprim te keq, por qe ende vazhdon te ece ne te? Shpesh here i porosit femijet e mij, qe te kene kujdes, edhe pse ata jane te rritur. Dhe ata me thone: E dime e dime. Njeriu di te dalloje te keqen, por nuk di te dalloje "substancen" MEKAT, pasojen dhe shkatrimin vdekjeprures, qe ai sjell definitivisht ne jeten e njeriut.
    Farisenjte ishin nje klase e pasur dhe me intelektualja ne Izrael. Pra nese e shohim ate ne syrin njerzor, ata ishin ajka e shoqersie. Kur JEzusi ju tha: nese nuk besoni tek une do te vdisni ne mekatet tuaja, nuk ishte duke ju folur thjesht se si ata ti ruheshin veprimeve te keqia. Jo. Jezusi ju tegoi atyre, kete "substance" vdekjeprurese, e cila i conte ate ne vdekje te perejtshme. Edhe sikur farisenjte te mund te permbanin veten e tyre nga veprimet e keqia, ata perseri nuk mund te ndalonin dot veprimin vdekjeprures te kesaj "substance" qe quhet mekat, e cila vepron fuqishem ne jeten e njeriut, duke komanduar cdo vullnet apo deshire njerzore. Kjo gjendje vdekatare, e beri Palin te therase per ndihme Perendine, dhe te kerkoje SHPETIM nga ky TRUP i VDEKJES. Kushtojuni vemendje ketyre fjaleve te apsotullit Pal. Ai trupin njerzor "MISHOR", e SHIKON te pashprese dhe te vdekur. Pali nuk kerkon prej Perendise Shpetimin e ketij trupi njerzor. Perkundrazi ai thote: kush do te me shpetoje nga ky TRUP i VDEKJES. Perse? Sepse ky TRUP njerzor, nuk do ta shohe Mbreterine e Perendsie, per faktin se eshte i korruptuar nen mekat, prandaj dhe ai e quan "Trupin e Vdekjes". Kur Nikodema e pyeti Jezusin se, cfare ai duhej te bente per te hyre ne mbreterine e Perendise, Jezusi i tha: Duhet te RILINDESH prej se LARTMI, por Nikodema e shikonte rilindjen ne aspektin e trupit te mishte njerzor.
    Te LINDESH prej se lartmi, do te thote : te behesh nje krijese krejt e re. Jo me i krijuar si Adami dhe Eva, por i LINDUR nga PERENDIA, me ane te UJIT dhe FRYMES, dmth nje krijese e re, e cila ne thelb te vet nuk ka "substancen" MEKAT, por ka DREJTESINE, PAQEN dhe DASHURINE e Perendise.


    Jezusi thote: Beso tek une, dhe keshtu nuk ke per te vdekur nen mekatet e tua.

    Cfare Jezusi kerkon te na tregoje dhe deshmoje me kete fakt? Le ta ndajme kete fjali te Jezusit, ne dy pjese, dhe te shohim me kujdes se cfare Ai na tregon.
    Fillimisht Jezusi thote: "BESO tek UNE.."
    Natyrisht qe besimi yne ka ne thelb nje VEPRIM apo nje VEPER te kryer nga JEZUSI.
    Vendoseni veten tuaj perballe nje veshtiresie financiare, ku ju nuk kini rugedalje. A do ti besonit nje njeriu, i cili ju thote: beso tek une , se do te ta hedh kete hall. Nuk mendoj se ju do te mjfatohesisht vetem me keto fjale te bukura dhe qetesuese, dhe keshtu ta quanit te kyer kete pune. BESIMI juaj tek ky person do te perfundonte misionin e vet, pasi ju te kishit mare prej tij te ardhurat e duhura. Pra BESIMI vendoset mbi nje FAKT dhe VEPER te VERTETE. BESIMIT te cilit i mungon VEPRA dhe e VERTETA, eshte thjesht MASHTRIM qe te burgos edhe me teper. Le te vijme tek pjesa e dyte e fjaleve te JEzusit, cili tha: BESO tek UNE...... dhe nuk ke per te VDEKUR ne MEKATET e tua.
    Per mua keto fjale te Jezusit kane kete kuptim: BESA ime ne Krishtin do te thote: te mos VDES ne MEKATET e mia. Por cdo te thote te vdesesh ne mekatet e tua? Kjo do te thote se, "Substanca" mekat, dua apo nuk dua une, po e con krejt qenien time ne humbje te perjetshme. Jezusi tha se kjo perjetesi ne humbje do te thote: te jetosh perjete ne "Liqenin e Zjarrit", dmth ne torture te perjetshme.

    Atehere cfare mbetet per te bere?

    Ne fillim natyrisht qe do ti kthehem vetvetes, dhe te shoh se, a kam forca dhe fuqi ti shpetoj ketij denimi te perjetshem? Duke i hedhur nje sy vetes sime, konstatoj se, jam plotesisht i veshur me dobesi. Bile jam aq i dobet, sa dhe vete trupin tim nuk mund ta urdheroj qe te sherohet, kur ai eshte i semure, apo te zgjatet dhe nja kater cenitmetra se keshtu me pelqen. Pra dobesia qe me rrethon, me bind edhe me teper se, nuk jam i afte qe te kryej vepra kaq madhore, sa te mund Mekatin, vdekjen, dhe ferrin.
    Kur njeriu vjen para nje veshtiresie, gjeja e pare qe ai ben, eshte: shikon situaten dhe percakton rrugen per shpetim. Pikerisht ketu fillon zgjuarsia. Por gjithashtu duhet thene se, nje vendim jo i zgjuar dhe jo i matur drejt, mund te te coje edhe me keq ne shkatrim, prandaj dhe Jezusi i quajti virgjeresha te mencura, dhe viregjeresha te mara.
    Perse Jezusi dhe jo Muhameti?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga deshmuesi : 10-01-2008 mė 01:25

  14. #54
    i/e regjistruar Maska e Musa`
    Anėtarėsuar
    05-01-2008
    Postime
    117
    Pershendetje te pjesmaresve ne kete teme.
    Desha te thoja ca mendime te miat ne pergjethesi personale per c've re ne keto postime te meparshme.

    Nje dhe qe eshte me kryesorja; Ketu qe nga tema "Krishterimi apo Islamizmi" vihet re nje tendence largimi ndermjet dy feve qe jane me afer njera tjetres sa s'ka ku te shkoje me. Pse duhet te shtrohet nje pyetje e tille?
    Dy; tema eshte fifty fifty pra JO VETEM PER ARSYEN QE SIC E PERMEND EDHE NJE "ASNJANES" ME SIPER, KU THOTE; JU DUKE SULMUAR NJE BESIM TJETER MUNDOHENI TE SHPALLNI TUAJIN ME TE DREJTE!, gje qe e NXIT vetvetiu me apo pa qellim, DEBATIN nga ne qe mendojme ndryshe dhe per fatin e mire te atyre qe jane objektive ne gjykime kemi argumente.
    Tre; une shikova shume citime ne faqene pare por nuk arrita te gjej postimin origjinal i cili citohej! Kjo eshte e padrejte.
    Kater dhe per te dale ne diskutimin per sa i perket temes: Kristianet apo krishteret e vertete (them te vertete pasi ketu me duket si shume i perzier ky lloj Krishterimi qe propagandohet ne ato postime te sterzgjatura) kane nje problem lehtesisht te zgjidhshem. Ky problem eshte TE SHPREHURIT KOMPLET NDRYSHE NGA AJO QE ATO OSE JU PRETENDONI SE DONI TE THONI NE TE VERTETE.
    Eshte rasti ku treshin e barazoni me nje dhe per te mbrojtur kete gabim ju e beni lemsh veten tuaj dhe ato qe ju ndjekin. Tjeter shembull eshte deklarimi se Jezusi eshte bir i Zotit. Kjo eshte shpifje e qarte. Nqs me kete kuptoni qe Jezusi eshte i derguar i Zotit kjo eshte tjeter gje dhe komplet ndryshe nga "bir i Zotit". Llogjikisht per cdo besimtar ne Zot shpifja ndaj Zotit qe ka bir nuk ka asnjelloj bazamenti ku mund te mbahet. Zoti ka natyre tjeter dhe njeriu qe u lind nga nje nene ka natyre tjeter. Njeriu qe u lind nga njeriu (nena) do behet me kalimin e kohes SI NJEREZIT E TJERE TE RRITUR. bIRI I ZOTIT ESHTE DICKA TJETER, NATYRE TJETER FUQI TJETER E KETE S'E PRANON AS LOGJIKA. ATEHERE SIPAS DEKLARATAVE TE TILLA PAS NJE FARE KOHE DO KISHTE DY ZOTA (ZOTI ME FALTE).
    Lindja e Jezusit qe e vecante. Po Adami? Mos eshte gje me i vecante nga Jezusi se ai nuk pati as baba as nene?!!
    Ndersa persa i perket nje pyetje te Gostivari_usa per vdekjen e Jezusit akoma atij nuk i eshte dhene pergjigje e drejtperdrejte.

    nga nje pergjigje e Paniel ne te cilen thuhet:......."Krishti vdiq nė kryq qė kushdo qė beson nė Tė tė mos vdesė por tė ketė jetė tė pėrjetėshme. Vdekja nuk ėshtė vdekja fizike por vdekja frymore qė do tė thotė larg pranisė sė Perėndisė. .....

    Edhe ne kete rast kemi nje si rreshkitje nga fjalet qe deklarojne tjeter gje interpretohen ndryshe. Pse nuk thuhet "u larua nga prania e perendise po vdiq"? s'e marr vesh pse i beni njerezit konfuz?

    edhe nje here perseris qe teme e tille eshte pak si tendencioze. O Kriatianizmi o Islami? Avash njehere se keto dy fe kane nje gje kryesore te perbashket. besimin ne nje dhe te vetmin Zot. Pranojne te derguarit ose profetet e tyre dhe ne vijim edhe ne detaje kane shume te perbashketa. Ca eshte ndryshe pastaj eshte per t'u diskutuar me argumente dhe jo me aty thuhet keshtu po kuptimi eshte gati 100% ndryshe. Thuhet ashtu ashtu merret ose nderrojeni sic pretendoni se ka domethenien.
    ju faleminderit

  15. #55
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anėtarėsuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar mė parė nga deshmuesi Lexo Postimin
    Gostivar, ti ben mire qe i kushton vemendje shkrimit te Rapsodit, por shikoje dhe pergjigjen qe i ka dhen Rapsodit, po me te njejtin interes. I kam thene Rapsodit, gjithshtu dhe juve ju them, qe te ndiqni vazhdimin e temes per te mare pergjigjen e plote.
    I lexova te dyja postimet , edhe ate te Rapsodit edhe postimin tend , biles jo nje here, por pese a gjasht here.
    Sa me kujtohet pyetja ishte "Pse Vdesin te krishteret - pasi vdekja sipas doktrines suaj u be per shkak te mekatit fillestar te Adamin - Me vdekjen e krishtit ky mekat u la !! Ska me mekat - dmth sduhet te kete vdekje!!! Por ja qe njerezit perseri vdesin , musliman , te krishtere , cifut , kanibale , ateiste , te gjithe pra perseri vdesin !!! Pse ?!!!
    Dhe sinqerisht nuk lexova se i pate dhene pergjigje Rapsodit.

    Gostivari_usa
    WE WILL NOT GO DOWN!

  16. #56
    Inxhinier Maska e albani1
    Anėtarėsuar
    16-08-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    840

    Ka tre lloj vdekjesh

    Citim Postuar mė parė nga Gostivari_usa Lexo Postimin
    I lexova te dyja postimet , edhe ate te Rapsodit edhe postimin tend , biles jo nje here, por pese a gjasht here.
    Sa me kujtohet pyetja ishte "Pse Vdesin te krishteret - pasi vdekja sipas doktrines suaj u be per shkak te mekatit fillestar te Adamin - Me vdekjen e krishtit ky mekat u la !! Ska me mekat - dmth sduhet te kete vdekje!!! Por ja qe njerezit perseri vdesin , musliman , te krishtere , cifut , kanibale , ateiste , te gjithe pra perseri vdesin !!! Pse ?!!!
    Dhe sinqerisht nuk lexova se i pate dhene pergjigje Rapsodit.

    Gostivari_usa
    1. vdekja fizike (shpirti largohet nga trupi)
    2. vdekja shpirterore( nuk ke marrdhenie me Perendine(
    3. vdekja e perjeteshme (liqeni izjarrit ose ferri)

    Jezusi perjetoi vdekje fizike kiur vdiq ne kryq, vdekje shpirterore sepse tha ne kryq (O At perse me braktise), por nuk perjetoi vdekje te perjetshme sepse tek zbulesa Ai i thot apostullit Gjon isha i vdekur por ja jam i gjall ne shekuj te shekujve.


    Ne njerezit kur erdhem ne kete bot erdhem ne mekat dhe mekatare por per shkak se denimin per ne e mori Krishti duke vdekur ne kryq atehere ne do te jetojme perjetesisht.
    Pra behet fjale per jeten e perjeteshme qe eshte te jetosh me Perendine por kjo sdo te thote se nuk do te vdesim fizikisht vetem se kur fjala e Perendise na thote se gjithashtu nuk do te vdesim kurre na tregon gjithashtu edhe per ringjalljen sepse do te kthehet Krishti dhe do ti marre ata qe besuan me vete dhe do te ringjalle te vdekurit dhe ata do te kene nje ringjallje trupore por jo me kete trup por me nje trup te lavdishem.
    Prandaj ne qe besuam tek Krishti nuk do te vdesim kurre por do te rrojme perjetesisht me Perendine ne shekuj te shekujve amen.

    A u sqarove pse thote fjala qe ata qe do besojne nuk do te vdesin kurre?
    Pali po ashtu na thote se ai deshiron te largohet nga kjo bote e te shkoje te jetoje me Perendine si dhe na thuhet se kur te ringjallemi nuk do te vdesim kurre.
    Perendia eshte aq i madh, saqe ne na duhet perjetesia per ta njohur Ate plotesisht.

  17. #57
    i/e regjistruar Maska e Musa`
    Anėtarėsuar
    05-01-2008
    Postime
    117
    Citim Postuar mė parė nga albani1 Lexo Postimin
    1. vdekja fizike (shpirti largohet nga trupi)
    2. vdekja shpirterore( nuk ke marrdhenie me Perendine(
    3. vdekja e perjeteshme (liqeni izjarrit ose ferri)
    Une dhe nje kategori e konsiderueshme llogjikisht keto lloj vdekjesh i shpjegojm kshu (ndoshta me qarte):

    Vdekja fizike - shpirti largohet nga trupi gje qe e ben trupin/fizikun te pushoje se funksionuari. Me largimin e shpirtit fiziku eshte i vdekur!
    Vdekja shpirterore-"mardhenie" jo te mira me Krijuesin.
    vdekja e perjetshme, sipas spjegimit tuaj eshte thjesht DENIM apo NDESHKIMI. a duhej shtuar edhe fjala " e perhershme" pas liqenit te zjarrit apo ferrit apo jo???

    [QUOTE=albani1;1796874]1. Jezusi perjetoi vdekje fizike kiur vdiq ne kryq, vdekje shpirterore sepse tha ne kryq (O At perse me braktise), por nuk perjetoi vdekje te perjetshme sepse tek zbulesa Ai i thot apostullit Gjon isha i vdekur por ja jam i gjall ne shekuj te shekujve.QUOTE]

    Si besohet se ka qene e mundur qe nje i derguar i Zotit i mbeshtetur me mrekulli e shapallje etj etj, fenomene qe e bejne te bindur se Zoti kurre nuk e braktis, t'i drejtoje nje pyetje te atille Zotit, pyetje qe ve ne dyshim besimin e tij. Besimin e kujt ndaj Cilit?!!!

    [QUOTE=albani1;1796874]
    Ne njerezit kur erdhem ne kete bot erdhem ne mekat dhe mekatare por per shkak se denimin per ne e mori Krishti duke vdekur ne kryq atehere ne do te jetojme perjetesisht.
    QUOTE]

    Krishti a mori "denimin" vetem per njerezit e gjeneratave qe qene ne koh te tij e me pas apo edhe per ato qe kane qene ne kohe te profeteve tjere te meparshem Prfete te cilet nuk kane qene "kryqezu"?!!! Nqs ai mori mekatet e atyre qe qene ne kohe te tij dhe po ashtu per brezat e ardhshem, po me njerezine qe ka jetu prej nga koha Adamit e deri para se te "kryqezohej" Jezu Krishti ca u bo? Kush jua merr memkatet atyne? Nqs ai u "kryqezu" per te gjith njerezimin; si ka mundesi Zoti te beje qe femija I PAPERGJEGJSHEM te jete jete mekatar qe pa fillu aktivitetin jetesor? Mekat behet me shikim me gjuh me veprim mosveprim levizje qendrim etj etj gjera qe kontrollohen nga nje tru aktiv i pergjegjshem. Femija kur lind s'eshte i pergjegjshem. aq me keq akoma kur i ngarkohet mekati femijes qe pa lindur. Zoti eshte I Drejte besoj e jo ashtu sic thuhet aty siper qe Zoti e ka bere njeriun te linde me mekat. Njeriu zgjedh te mekatoje apo jo? Pra edhe llogjikisht eshte e drejte e per ate qe deshiron ose zgjedh te besh do shperblehesh ose denohesh.

    Dhe nje pyetje per ju qe mendoni si me siper ke postuar: pse e kijoji Zoti kete dynja apo na dha mundesine per te jetu ne kete jete duke qene se shume mire meqe Jezu Krishti i ka marr mekatet e te gjithve le te shkojm te gjith ne Parajs ather?!!!

    Citim Postuar mė parė nga albani1 Lexo Postimin
    Pra behet fjale per jeten e perjeteshme qe eshte te jetosh me Perendine por kjo sdo te thote se nuk do te vdesim fizikisht vetem se kur fjala e Perendise na thote se gjithashtu nuk do te vdesim kurre na tregon gjithashtu edhe per ringjalljen sepse do te kthehet Krishti dhe do ti marre ata qe besuan me vete dhe do te ringjalle te vdekurit dhe ata do te kene nje ringjallje trupore por jo me kete trup por me nje trup te lavdishem.
    Prandaj ne qe besuam tek Krishti nuk do te vdesim kurre por do te rrojme perjetesisht me Perendine ne shekuj te shekujve amen.
    Sa here kthehet Krishti? Nje her u ringjal sipas variantit te kestij besimi dhe nje here do kthehet te marre ke do marre, sa her ringjallet Krishti?

    A thu paska ne dore Profeti te ringjalle te vdekurit vecanerisht ne nje dite kur ne besojm se do ringjallen te gjithe ato qe Zoti Vete do i ringjalle e jo do i ringjalle profeti!

    Ju qe besuat te krishti do jetoni perjetesisht me perendine? nga nje analize e kesaj shprehje del qe; beoni ne Krisht e perendia qe ka dergu krishtin si te derguar nuk qeka per t'u besu ne te, po me mire te besohet ne Krisht!
    A besoni ne Zot a ne Krisht? a me qarteson pak please se mu me duket nji lemsh i stumbullum krejt kjo sa lexova e citova me siper

  18. #58
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anėtarėsuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Sipas Kuranit bubrrecat (milingonat) flasin!?

    Sipas Kuranit bubrrecat (milingonat) flasin!?

    Sureja 27

    17. E Sulejmanit ishte tubuar ushtria e vet qė pėrbėhej nga exhinėt, nga njerėzit dhe nga shpendėt dhe ata mbanin rendin.
    18. Deri atėherė kur ariitėn mbi luginėn e buburrecave, njė buburrėc tha: "O ju buburreca, hyni nė vendet tuaja qė tė mos u coptojė Sulejmani dhe ushtria e tij duke mos ju vėrejtur".
    19. E ai (Sulejmani) buzėqeshi i gėzuar prej fjalės sė tij dhe tha: "Zoti im, mė mudnėso qė tė falėnderoj tė mirat Tuaja qė m'i dhurove mua dhe prindėrve tė mi dhe qė tė bėj vepra tė mira qė Ti i pėlqen, e me mėshirėn Tėnde mė shtie nė mesin e robėrve Tuaj tė mirė!"

  19. #59
    PROUD TO BE MUSLIM
    Anėtarėsuar
    20-08-2007
    Vendndodhja
    TIRANA,ALBANIA
    Postime
    49
    Citim Postuar mė parė nga mesia4ever Lexo Postimin
    Sipas Kuranit bubrrecat (milingonat) flasin!?

    Sureja 27

    17. E Sulejmanit ishte tubuar ushtria e vet qė pėrbėhej nga exhinėt, nga njerėzit dhe nga shpendėt dhe ata mbanin rendin.
    18. Deri atėherė kur ariitėn mbi luginėn e buburrecave, njė buburrėc tha: "O ju buburreca, hyni nė vendet tuaja qė tė mos u coptojė Sulejmani dhe ushtria e tij duke mos ju vėrejtur".
    19. E ai (Sulejmani) buzėqeshi i gėzuar prej fjalės sė tij dhe tha: "Zoti im, mė mudnėso qė tė falėnderoj tė mirat Tuaja qė m'i dhurove mua dhe prindėrve tė mi dhe qė tė bėj vepra tė mira qė Ti i pėlqen, e me mėshirėn Tėnde mė shtie nė mesin e robėrve Tuaj tė mirė!"
    LEXO NGADONJEHERE DHE BIBLEN SE TE BEN PUNE,E DI QE NUK MUND TA SHTYSH DOT POR PERPIQU. NQS NUK DO KISHE LEXUAR VETEM ATO VARGJE QE TE KANE REKOMANDUAR TE TJERET ATEHERE DO TE KISHE PARE DHE KETE:

    NUMRAT 22: 28-30.

    "28 Atėherė Zoti ia hapi gojėn gomaricės e ajo foli: “Ēka tė kam bėrė? Pėrse po sjell tash tri herė”? 29 Balaami iu pėrgjigj: “Pse luan me mua. Mjerisht s’mė ndodhi shpata se do tė tė vrisja”! 30 Gomarica i tha: “Po a s’jam unė shtaza jote qė tė kam mbartur gjithherė deri mė sot nė shpinė? Mė thuaj a tė kam bėrė ndonjė herė tjetėr njė gjė tė tillė”? Ai i tha: “Kurrė”!
    -----------------------------------------------------------------------
    MATEU KAP 23

    13 Vaj pėr ju, skribė e farisenj, shtiracakė, sepse ua mbyllni njerėzve derėn e Mbretėrisė sė qiellit! Ju vetė nuk hyni as nuk i lini tė hyjnė ata qė duan tė hyjnė![14].

    15 Vaj pėr ju, skribė e farisenj, shtiracakė, qė kėrkoni det e tokė pėr tė fituar njė proselit e, kur kthehet, e bėni bir tė ferrit dy herė mė tė keq se veten

    PROUD TO BE MUSLIM.
    JAM KRENAR QE JAM MUSLIMAN.

  20. #60
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    11-08-2007
    Postime
    192
    [QUOTE=mesia4ever;1797598]Sipas Kuranit bubrrecat (milingonat) flasin!?

    jo vetem sipas kuranit ,por edhe shkenca e ka provuar komunikimin e kafsheve midis tyre.po te kerkosh me pak vemendje do te gjesh dicka te tille edhe ne bibel.dalngadale po me vjen keq per ty.dobet,shume dobet,mesia4ever.

Faqja 3 prej 23 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Islamizmi i vėrtetė?
    Nga Iliri88 nė forumin Agnosticizėm dhe ateizėm
    Pėrgjigje: 197
    Postimi i Fundit: 22-02-2010, 16:50
  2. Pse Islamizmi dėmton Shqipėrinė
    Nga holy diver nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 107
    Postimi i Fundit: 16-12-2006, 19:23
  3. Krishterimi apo Islamizmi per ne shqiptaret..?
    Nga NoName nė forumin Toleranca fetare
    Pėrgjigje: 106
    Postimi i Fundit: 22-07-2006, 12:40
  4. Krishterimi dhe Islamizmi - pėrputhjet dhe shpėrputhjet!
    Nga toni77_toni nė forumin Komuniteti katolik
    Pėrgjigje: 34
    Postimi i Fundit: 07-02-2006, 11:38

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •