Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-03-2003
  Postime
  10,241

  Kur buka bhet e shtrenjt si ari

  Sipas FAO-s, pas drithrave do t shtrenjtohen edhe produktet e tjera

  Kur buka bhet e shtrenjt si ari

  Shkak jan thatsirat e prmbytjet n zonat kryesore t prodhimit e furnizimit t tregut botror


  Rritja e "mendur" e mimeve t produkteve bujqsore sht nj realitet me t cilin po prballet sot pjesa m e madhe e tregjeve ndrkombtare. Kinezt jan konsumatort m t mdhenj t grurit dhe drithrave. Hapja e "drits jeshile" pr biokarburantet dhe ndryshimet klimaterike q po reduktojn n mnyr t dukshme siprfaqet e kultivuara, jan arsyet kryesore se prse produktet ushqimore rreth e prqark bots po bhen gjithmon e m t shtrenjta. Problemi qndron te logjika e pamshirshme e numrave. Pr shembull, a do t donit tu mohonit kinezve nj shishe birre m shum n vit? Sigurisht q jo, por pr t prgatitur 1 miliard e 300 milion shishe birre nevojiten 370 mij ton drithra. Faktikisht nuk sht ndonj shifr e madhe: nj e treta e prodhimit vjetor t Norvegjis, jo pikrisht hambari i Evrops, por nj shifr e mjaftueshme pr t krijuar tension n tregje. Qeveria e Pekinit dshiron ti jap konsumatorit kinez nga dy deri n katr vez mesatarisht n jav, q e prkthyer n shifra do t thot 130 miliard vez. Por sa pula do t duheshin pr t br kaq shum vez dhe sa ushqim u nevojitet atyre? Faktikisht askush nuk e ka vrar mendjen kaq gjat edhe pse bota e tregjeve ushqimore sht duke u "shtypur" nga nj numr i madh anomalish, sinjalet e t cilit i kemi marr prej muajsh nga dyqanet apo supermarketet afr shtpis. Kshtu, nse dieta juaj ushqimore ka pr baz peshk me pak vaj dhe aj me shum sheqer, ather nuk keni pse t shqetsoheni sepse peshku norvegjez, aji, vaji i ullirit i prodhuar n Evrop dhe sheqeri i importuar nga Karaibet, kushtojn m pak se vitin e kaluar. Por nse nuk hiqni dot dor nga makaronat, biftekt apo gjra t tjera t ktij lloji, ather do t hasni vrtet probleme, sepse mimi i ktyre produkteve ushqimore n vitin e fundit ka njohur nj rritje t madhe dhe sigurisht t papritur mimesh. Ekonomistt, edhe pse nuk e kishin parashikuar, na tregojn qart se nga korriku i vitit 2006 deri n korrik t 2007-s mimet e ushqimeve kan nj rritje prej 2.8 pr qindsh, tregon nj raport i sapo dal nga nj bank e madhe investimesh, UBS-ja. N pjesn tjetr t bots rritja e mimeve ka qen akoma m e madhe, duke treguar edhe nj her se kur mimet shtrenjtohen, ata q e "paguajn" m shum jan t varfrit. Por n vitin 2001, goditja ishte akoma edhe m e madhe. Megjithat sht e vshtir t jesh i qet kur mendon se mimi i grurit, me shumic shkoi nga 125 n 204 dollar pr nj tonelat, ndrsa ai misrit nga 103 n 140 dollar dhe shum shpejt mendohet q shifra t arrij n 160 dollar. Edhe mimi i orizit sht rritur me 23 pr qind. Duke vazhduar m tej me zinxhirin ushqimor, pr fat t keq na duhet ta themi se gjalpi, djathi, mishi, qumshti do t "rriten" t paktn me 15 pr qind pr vitin tjetr. Por a sht i gjith faji i kinezve? Sigurisht q jo, ose m mir, akoma jo, do t ishte m mir t thuhej. Por kshtu si po ven gjrat dhe sipas asaj q ekspertt parashikojn pr t ardhmen mund t themi se do t prfundojm pr t pasur nj zi buke. N gjasht nga shtat vitet e fundit bota ka konsumuar m shum drithra se sa ka prodhuar, gj q ka ndikuar n boshatisjen e magazinave. N t njjtn koh, nj thatsir e madhe ka prekur disa nga zonat kryesore t prodhimit botror. Pr shembull, n Australi, q e vetme eksporton pothuajse nj t katrtn e prodhimit botror t grurit, prodhimi kto dy vitet e fundit ka rn me 60 pr qind. Pak oferta, rezerva n shterim dhe krkesa gjithmon e m t mdha. Nse e gjith kjo ju duket e njjta situat me at t nafts, ather gaboheni. Ndryshe nga ari i zi, produktet bujqsore jan gjrat m t rinovueshme q gjenden sot pr sot: mjafton ti mbjellsh, sidomos kur mimi sht i arsyeshm dhe brenda pak muajsh do gj sht "gati". T paktn nse efekti ser nuk na e bn t vshtir kt proces. Kshtu, pr kt problem shkenctart australian jan ndar n dy grupe. Ka nga ata q mendojn se mungesa e shirave sht rrjedhoj e "Nino"-s, nj fenomen meteorologjik i pranishm n Paqsor, ndrsa t tjer q ia atribuojn ngrohjes globale. Megjithat, nse thatsira q ka goditur Australin, juglindja e Ameriks dhe Argjentins do t hyj n nj cikl meteorologjik normal, edhe ajo q po shohim n tregjet bujqsore duhet t jet nj variacion normal ciklik dhe mimet do t ishin t destinuara t ndryshonin. Ndoshta, por jo gjithka sht e mundur, sepse ekzistojn edhe dy faktor t tjer q ndikojn dukshm n rritjen e mimeve pr produktet ushqimore. Para s gjithash vendi i par i takon biokarburanteve. Rruga pr t prdorur misrin pr t krijuar etanolin, n vend q t vendoset n tavolin dhe t prdoret si ushqim, i takon Ameriks s Presidentit Bush ku vet SHBA-ja mbulon 40 pr qind t prodhimit botror dhe 70 pr qind t eksporteve. Prdorimi i nj pjese t madhe t prodhimit amerikan pr biokarburante ka pasur nj imapkt shum t madh mbi mimet. N fund t fundit, bn me dije nj raport i OSBE-s dhe FAO-s (Organizata pr Ushqimin dhe Bujqsin e Kombeve t Bashkuara), se deficiti i drithrave i Ameriks s Veriut, Evrops dhe Australis n trsi ka qen 60 milion tonelat, 4-fishi i asaj q u prdor pr t krijuar etanolin q nuk sht i vetmi shkaktar i rritjes s "mendur" t mimeve. Sa keq q nuk sht lajm i mir, sepse viti 2006 ishte vetm fillimi i ksaj marrzie dhe ndikimi i etanolit n tregjet ndrkombtare sht i destinuar vetm t rris mimet. Vitin e kaluar fermert amerikan i "taksn" biokarburanteve 16 pr qind t prodhimit t grurit ndrsa kt vit, kjo shifr do t bhet 30 pr qind. Pikrisht n kto nivele mendohet se do t qndroj edhe pr pes vitet e ardhshme fal nxitjeve t vazhdueshme t politiks s Shtpis s Bardh, duke e hequr kshtu misrin nga prdorimi pr ushqim. Pastaj misri sht nj produkt i rndsishm i zinxhirit ushqimor. Ai mund t prdoret si ushqim pr kafsht ashtu edhe pr shum prdorime t tjera. "Qumshti, vezt, djathi, pula, proshuta, mishi, akullorja dhe kosi q qndrojn n frigoriferin e nj shtpie t thjesht - ka thn ekologjisti i famshm, Lester Brown, jan prodhuar t gjitha nga misri. Dhe po ta marrim nga ana praktike frigoriferi sht plot me misr". Pastaj vijn kinezt ose m sakt vendet e quajtura emergjente. 20 vjet m par, Kina dhe India s bashku importonin ushqime nga jasht vendit pr nj shifr pak a shum t barabart me nj t katrtn e shitjeve ndrkombtare t SHBA-s, eksportuesi m i madh n bot, ndrsa sot ato marrin nga jasht vendit, pothuajse gjysmn e eksportimeve amerikane. Pra, me pak fjal kan dyfishuar importimet ushqimore. Kush mendon pr botn e tret fshatare q furnizon me produkte bujqsore Perndimin n kmbim t t mirave industriale, gabohet, sepse ky sht nj realitet q nuk ekziston m, si pasoj e globalizimit dhe industrializimit me ritme t jashtzakonshme t shum vendeve n zhvillim. Lind srish pyetja: po luftojn nga uria? Jo, ose m mir jo m, t paktn si bashksi e shoqris. Hapi drejt niveleve ndrkombtare nse do t matet prurja mesatare e prditshme e kalorive n vende si Kina dhe India ka ndodhur n mesin e viteve 90-t. Po ather prse kjo krkes kaq e madhe? Sepse dhjet vjet m par, lufta ndaj uris u b prmes nj konsumi t madh t ushqimeve tradicionale. Me pak fjal, kinezt filluan t fusnin n stomak nj sasi t mjaftueshme orizi. Ajo q po ndodh sot sht nj ndryshim m i brisht, por q na prek m nga afr. Rritja e nivelit mesatar t pagave dhe shtimi i nj klase t mesme n kto vende po ndryshon edhe konsumin. Konsumi pr orizin, misrin dhe grurin n Kin, n krahasim me vitet 90 ka psuar rnie t ndjeshme. N t njjtn koh, konsumi i mishit sht rritur me 50 pr qind. Shporta e ushqimeve t pazarit kinez, si ajo e shum vendeve t tjera emergjente po i ngjan gjithnj e m tepr asaj t nj familjeje perndimore. Importimi i produkteve si mishi, peshku, qumshti djathi, kafeja, okollata, makaronat dhe pijeve n vende si Brazili dhe Meksika sht rritur mesatarisht n 20 vitet e fundit, me nj shifr prej 13.4 pr qind, ndrsa n vende si Kina me dhjet pr qind n vit. Nga nj rast n tjetrin (n dollar), vlera e ktyre importeve sht dhjetfishuar. Vetm nga konsumatort kinez, sipas Fondit Monetar Ndrkombtar, "shpjegohet" 35-40 pr qind i konsumit botror t mishit. N gjigandin tjert si sht India, nj studim i "Mc Kinsey", nj shoqri e madhe konsulence, vlerson 5 pr qind t popullsis totale, 50 milion persona, klasn e mesme. Pas 20 vjetsh do t jen 40 pr qind, ose 500 milion konsumator. Dhe nse indiant han pak biftek, do t duan pula, qumsht dhe djath. N trsi FAO llogarit se n dhjet vitet e ardhshme, n krahasim me ata q sapo ikn, vendet emergjente do t importojn 25 pr qind m shum misr, 16 pr qind grur dhe soj, 100 pr qind m shum mish gjedhi, 50 pr qind m shum pula dhe 70 pr qind m shum qumsht pluhur. A do t ket pr t gjith? Askush nuk e parashikon por, sigurisht q n t ardhmen nuk do t na mungojn gjrat n tavolin. mimet jan tjetr gj. N 50 vitet e fundit, mimet e produkteve bujqsore kan ardhur gjithmon e n rnie. Por q nga ky moment dhe deri pas dhjet vjetsh, FAO parashikon mime m t larta si 20 pr qind pr grurin, 40 pr qind pr misrin dhe 80 pr qind pr orizin dhe dika m pak 10-15 pr qind pr mishin dhe puln. Sepse sht e vrtet q misri gjendet gjithandej, por nuk ka pr t gjith.
  Raporti i OSBE & FAO

  Botimi m i fundit i OSBE & FAO ("Perspektivat bujqsore 2007-2016"), tregon se n tregjet kryesore, mimet e disa produkteve bujqsore baz jan rritur n mnyr t konsiderueshme kto 2-3 vitet e fundit dhe veanrisht n vern e ktij viti. Duke ju referuar ktij raporti, mimi i grurit n tregjet ndrkombtare sht rritur me 36%, i misrit me 63%, orizit me 27%. Natyrisht, q ulja e oferts s disa produkteve bujqsore dhe mimet e muajve t fundit jan t ndikuar shum nga faktor konjukturor meteorologjik si thatsira e zgjatur apo prmbytjet n shum rajone t bots, t cilat jan dhe zonat kryesore t prodhimit e furnizimit t tregut botror me kto produkte. Q n hyrje raporti i OSBE & FAO pr vitin 2007, tregon se mimet aktuale botrore shum t larta jan si pasoj e faktorve t prkohshm si; rezervat e ulta dhe ulja e prodhimit q lidhet me thatsirn, por thekson q rritja e krkess pr naft bio mund t jet nj ndryshim strukturor, i cili mund t mbaj t lart mimet e drithrave gjat dekads s ardhshme.

  mimet e drithrave dhe karburantetbio

  OSBE & FAO presin q tek prodhuesit m t mdhenj, prodhimi i etanolit n dekadn e ardhshme, m e pakta, t dyfishohet. OSBE& FAO parashikojn q prodhimi i etanolit amerikan (bazuar tek misri) do t dyfishohet ndrmjet vitit 2006 dhe vitit 2016, nga 23 n 45 bilion litra, ndrsa pr etanolin brazilian (prftuar nga kallami i sheqerit) OSBE & FAO thon se prodhimi do t arrij 44 bilion litra n vitin 2016, pothuajse njlloj me Amerikn. Ky raport paraqet nj rritje prej 145% krahasuar me vitin 2006.

  Sipas OSBE & FAO mimet e misrit do t /////////////////jen $138 ton n vitin 2016/17. Rritja e vazhdueshme e prodhimit t etanolit n Amerik do t thot q, q karburanti t "konsumoj" rreth nj t tretn e prodhimit t misrit n 2016. OSBE mendon q eksportet amerikane t misrit n vitin 2016/17 nuk do t jen m t larta se 55 milion ton. Pr shkak t rezervave t ulta q do t jen vazhdimisht, mimet e grurit pritet tani t jen rreth 30% m t larta, mesatarisht gjat gjith periudhs s parashikimit deri n 2016/17. OSBE & FAO parashikojn q tregtia do t zgjerohet m shpejt se prodhimi dhe konsumi. Nga kjo do t prfitojn eksportuesit tradicional si Australia, BE-ja dhe SHB-t, ashtu si edhe Rusia, Ukraina dhe Argjentina. India dhe Kina mbeten faktort luhats. Vitin e shkuar pritej q Kina gjat dekads s ardhshme t ishte nj importues neto i rndsishm, por meq krkesa sht ulur, parashikohet si nj importues neto i vogl. Ndrkoh q India ka kaluar nga stadi i t qenit nj eksportues neto i vogl n nj importues t vogl t 3-5 milion tonve gjat tr periudhs s parashikimit.

  Produktet e qumshtit

  Parashikimi m i fundit i raportit konfirmon rndsin n rritje t vendeve n zhvillim, veanrisht Indis dhe Kins, n rritjen e sektorit t produkteve t qumshtit. Parashikimet e mimeve t OSBE & FAO pr dekadn e ardhshme, jan rreth 40% mbi mesataren e dhjet viteve t fundit.

  Mishi

  Nj rritje e vazhdueshme parashikohet n vendet n zhvillim. Pas disa shprthimeve t smundjeve tek kafsht, prodhimi dhe konsumi i mishit jan duke ritreguar rritje. Prodhimi i mishit global sipas OSBE & FAO tani parashikohet t ngrihet me 1.7% n vit, pr t prmbushur krkesn n rritje, kryesisht n vendet n zhvillim, m dukshm kjo n Kin, n Indi dhe n Brazil.


  Ushqimet 2.8%


  Nga korriku i vitit 2006 deri n korrik t 2007-s mimet e ushqimeve kan nj rritje prej 2.8 pr qindsh, tregon nj raport i sapo dal nga nj bank e madhe investimesh, UBS-ja. N pjesn tjetr t bots, rritja e mimeve ka qen akoma m e madhe


  mimi i grurit rekord


  mimi i grurit, me shumic shkoi nga 125 n 204 dollar pr nj tonelat, ndrsa ai misrit nga 103 n 140 dollar dhe shum shpejt mendohet q shifra t arrij n 160 dollar. Edhe mimi i orizit sht rritur me 23 pr qind. Duke vazhduar m tej me zinxhirin ushqimor, pr fat t keq na duhet ta themi se gjalpi, djathi, mishi, qumshti do t rriten t paktn me 15 pr qind pr vitin tjetr

  Gazeta Shqip
  #VamosArgentina

 2. #2
  rilntě ΅ λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Antarsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579
  Per te ikur nga mendja............................
  Lum si ne drejt koherave qe po shkojme.Jo vetem cmimi i bukes eshte rritur por i te gjithe artikujve ,nqs interesoheni.Me pagat e shipetareve (atyre te pakteve qe punojne) nuk u del per qerate e shtepise e per te ngrene.Po ato familje te medha?Shpenzimet e tjera per veshje ,libra jane me vete.Si duhet tja dalin.Papunesia eshte rritur ne maximun.Si duhet te jetojne keta njeres pastaj?Vertet per tu cuditur.
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-07-2006
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  323
  trego Eqrem Bej Vlora ke libri i tij me kujtime nje episod te bukur persa i perket natyres trimerore (?!) te shqiptarit se kur me disa te huaj qe shoqeronte i u desh te kalonte nje lume qe ishte fryre nga shirat e s po gjenin vaun,dikush u therret ca fshatarve qe ishin ulur e rrinin,matane,se nga te kalonin mirpo asnje nga kta agallare s begenisi te ktheje xhevap.
  Athere nje tjeter nga shoqeruesit u therret '' o bejlere a beni zahmet e na tregoni se nga t a kalojme ujin? '' ew ne cast puna u ftillua.....

  Keshtu eshte dhe me punen e urise qe ka qene e mbetet nje rrezik potencjal e i perhershem...

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
  Antarsuar
  21-03-2006
  Postime
  1,546
  Dhe tani pres "akuza" nga PERLA dhe disa perla te tjera,drejtuar qeverise shqipetare.Sikur ta dinte bota se per te gjitha keto shtrejtime por edhe per te gjitha katastrofat qe ndodhin ne bote,ka vetem nje fajtoreeveria shqiptare dhe Sali Berisha,do ta zgjedhnin problemin shume shpejt.Do te permbysnin demokratet dhe Shqiperine do ta benin prap komuniste.Sa qejf do te kishin disa "perla"shqipetare.
  Shpresoj se disa ne kete forum do ta kuptojne se kriza qe mbreteron ne Shqiperi ka lidhje te drejtperdrejta me krizen boterore.

 5. #5
  rilntě ΅ λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Antarsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579
  "Perlat" perla mbetem,jane te rralla,me vlera te cmuara mos e harroni kete.Normale kur skemi kujt tja vene fajin ja ngjisim te tjereve(botes).Sic eshte ndertuar sistemi ne Shqiperi ku vetem te drejte gjejne "dajet" (miqte) e filanit apo fistekut.Nqs kriza po perfshin boten...te pakten ata nje vend pune e kan dhe me te mire apo me te keq do ushqehen,kurse ne jemi troke nga te gjitha anet.Kur ske pune normale qe do te merresh me gjera ilegale sepse nuk do vdesesh per te ngrene,kjo eshte lufte mbijetese.Dhe me falni ke do te fajesojme tjeter pervec qeverise(organit me te lart te shtetit) jo me falni por ke?Sipas jush nuk qenka verejtje per qeverine numri i frikshem i te papuneve??? Mendoni se jane familjare dhe kane pergjegjesi,familje per te mbajtur.Te gjithe po kerkojne te largohen sepse thone "kostua e jeteses eshte njolloj me ate jashte kurse kushtet si nata me diten" ja vlen me shume te shkosh te punosh e jetosh jashte vendit,do rrosh si njeri 'jo si ari'.Si perfundim ca na mbeti????Injoranca qe pret nga pushtetaret,me pak fjale fiton miku i ketij 'x' apo ketij 'y' , kurse te tjeret njerezit e drejte mbeten me gisht ne goje (nen skllaverine) e "krizez nderkombetare".
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
  Antarsuar
  21-03-2006
  Postime
  1,546
  Te tregoj une ke duhet fajesuar.
  Enver Hoxhen dhe partine e tije antikombetare.
  Fatos Nanon dhe partine e tije antikombetare.
  Edvin Ramen dhe partine e tije antikombetare.
  Dhe se fundi ty dhe njerezit si ti,qe u dhate voten.

 7. #7
  rilntě ΅ λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Antarsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579
  Paske qene fenomen!!!!!!!!
  Une apo njerezit si une,i veme gishtin mendjen dhe flasi me tru jo fjale nga 'zverku'.A the eshte "krize nderkombetare" atehere cfare lidhje ka politika e ketyre me siper.Per E.Hoxhen nuk mund te flas, pasi nuk ben pjese ne kete kapitull.Ne qeverisjen e F.Nanos nuk kemi vuajtur per buke,cmimet nuk ishin keto qe jane sot,mos beni gabime te tilla kujtese ju lutem,kurse per Edvinin qe e keni shume qef ju, perseri u kujtoj dhe u them,gabim trashanik, sepse qeverisje te tij nuk kemi provuar.Per Edvinin kemi vetem nje faktor....ndertoi Tiranen avash avash ne nje metropol ne lartesine e kryeqyteteve te perendimit....nga nje hic,germadhe qe ishte......apo e keni harruar Tiranen me pare.ME vjen keq t'jua them por ju vuakeni nga kujtesa dhe autostima e theksuar per Qeverisjen Pd.FAKTI QE JU E VLERESONI NUK DO TE THOTE QE DUHET TA BEJNE DHE TE TJERET SI JU.NUK JENI ASKUSHI PER TE GJYKUAR IDETE E TE TJEREVE AQ ME PAK PER TI FYER ATA.KETU JEMI NE NJE FORUM,JO NE NJE RING BOKSI.

  [Perla]
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 8. #8
  Perla ene Daja lol.

  Tema eshte hapur, jo pa qellim tek problematika nderkombetare. A ka mundesi te lihet vend per diskutim te kesaj natyre, pa valevitur flamuj kuq e blu? Prizmi eshte shume me i gjere se bindjet politike personale. (Keshille miqesore.)

  Nga BBC News:

  UN warns on impacts of biofuels

  A UN report warns that a hasty switch to biofuels could have major impacts on livelihoods and the environment.
  Produced by a cross-agency body, UN Energy, the report says that biofuels can bring real benefits.
  But there can be serious consequences if forests are razed for plantations, if food prices rise and if communities are excluded from ownership, it says.
  And it concludes that biofuels are more effective when used for heat and power rather than in transport.
  "Current research concludes that using biomass for combined heat and power (CHP), rather than for transport fuels or other uses, is the best option for reducing greenhouse gas emissions in the next decade - and also one of the cheapest," it says.
  The European Union and the US have recently set major targets for the expansion of biofuels in road vehicles, for which ethanol and biodiesel are seen as the only currently viable alternative to petroleum fuels.

  Forest clearance

  The UN report, Sustainable Bioenergy: A Framework for Decision Makers, suggests that biofuels can be a force for good if they are planned well, but can bring adverse consequences if not.
  "The development of new bioenergy industries could provide clean energy services to millions of people who currently lack them," it concludes, "while generating income and creating jobs in poorer areas of the world."
  But the prices of food, land and agricultural commodities could be driven up, it warns, with major impacts in poorer countries where people spend a much greater share of their incomes on food than in developed nations.
  On the environmental side, it notes that demand for biofuels has accelerated the clearing of primary forest for palm plantations, particularly in southeast Asia.
  This destruction of ecosystems which remove carbon from the atmosphere can lead to a net increase in emissions.
  The report warns too of the impacts on nature: "Use of large-scale mono-cropping could lead to significant biodiversity loss, soil erosion and nutrient leaching."
  This has been avoided, the report says, in the Brazilian state of Sao Paulo where sugar cane farmers are obliged to leave a percentage of their land as natural reserves.
  Water is also a concern. The expanding world population and the on-going switch towards consumption of meat and dairy produce as incomes rise are already putting pressure on freshwater supplies, which increased growing of biofuel crops could exacerbate.
  In conclusion, UN Energy suggests policymakers should take a holistic look before embarking on drives to boost biofuel use.
  "Only through a convergence of biodiversity, greenhouse gas emissions and water-use policies can bioenergy find its proper environmental context and agricultural scale," the report concludes.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Lioness : 04-11-2007 m 16:38

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
  Antarsuar
  21-03-2006
  Postime
  1,546
  Sikur te na e kishe perkthyer,se une jam nga ata shqipetare qe nuk turperohem qe nuk e njof anglishten.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
  Antarsuar
  21-03-2006
  Postime
  1,546
  Citim Postuar m par nga [Perla] Lexo Postimin
  Paske qene fenomen!!!!!!!!
  Une apo njerezit si une,i veme gishtin mendjen dhe flasi me tru jo fjale nga 'zverku'.A the eshte "krize nderkombetare" atehere cfare lidhje ka politika e ketyre me siper.Per E.Hoxhen nuk mund te flas, pasi nuk ben pjese ne kete kapitull.Ne qeverisjen e F.Nanos nuk kemi vuajtur per buke,cmimet nuk ishin keto qe jane sot,mos beni gabime te tilla kujtese ju lutem,kurse per Edvinin qe e keni shume qef ju, perseri u kujtoj dhe u them,gabim trashanik, sepse qeverisje te tij nuk kemi provuar.Per Edvinin kemi vetem nje faktor....ndertoi Tiranen avash avash ne nje metropol ne lartesine e kryeqyteteve te perendimit....nga nje hic,germadhe qe ishte......apo e keni harruar Tiranen me pare.ME vjen keq t'jua them por ju vuakeni nga kujtesa dhe autostima e theksuar per Qeverisjen Pd.FAKTI QE JU E VLERESONI NUK DO TE THOTE QE DUHET TA BEJNE DHE TE TJERET SI JU.NUK JENI ASKUSHI PER TE GJYKUAR IDETE E TE TJEREVE AQ ME PAK PER TI FYER ATA.KETU JEMI NE NJE FORUM,JO NE NJE RING BOKSI.

  [Perla]
  -----------------------------------------------------------------------------------------------------

  Respektoj vullnetin e "Lioness".
  Takohemi ne temat e tjera dhe do te te tregoj se sa i "njef" problemet kombetare dhe nderkombetare.

 11. #11
  Citim Postuar m par nga Daja-GONI Lexo Postimin
  Sikur te na e kishe perkthyer,se une jam nga ata shqipetare qe nuk turperohem qe nuk e njof anglishten.
  S'ke pse te kesh turp Daje, jemi anglofone nga halli jo nga qejfi lol.

  Me pak fjale, me siper eshte nje raport i OKB ne lidhje me konsekuencat e biokarburanteve. Nder te tjerash, efektin qe do te kene ne rritjen e cmimeve te drithrave, gje qe eshte permendur dhe ne artikullin e pare te sjelle nga hapesi i temes.

  Keto raporte, statistika, shqetesime kane kohe qe qarkullojne neper korridoret e OKB e ne qarqe te tjera. Rrjedhojat e para drejt biokarburanteve u pane ne rritjen e cmimeve te tortillave (ushqim kryesor per meksikanet) ne Meksike (qe cuan ne demonstrata) si pasoje e rritjes se perdorimit te misrit ne US per biofuel.

 12. #12
  rilntě ΅ λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Antarsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,579
  Lioness,shume dakort me ty,por lojen e "flamureve" nuk e nxora une ne valle.keshtu shif me vemendje.Kur dikush te drejtohet kerkon prgj.
  Une jam dakort qe eshte nje problem qe po perfshin te gjitha rajonet,nuk po perkrah asnje politike por me duket e arsyeshme qe cdo qeveri jo vetem e jona por e te gjitha vendeve te mbaje pergjegjesi.Krizat nuk nisin nga hici,kane faktore qe i shtyjne.Pikerisht ky eshte debati,por u anashkalua kjo dhe mberritem ne "politike antikombetare" pff pa lidhje.
  Ndryshuar pr her t fundit nga [Perla] : 04-11-2007 m 16:39
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
  Antarsuar
  21-03-2006
  Postime
  1,546
  Kriza nderkombetare e cila nga fillimi i veres kaploi tere boten,nuk eshte e rastesishme.Ashti sikur edhe shumica e krizave qe kan qene deri me tash.Keto "kriza" organizohen dhe kontrollohen nga njerez te fuqishem dhe me peshe ne politiken boterore.Shtetet e veqanta kan fare pak ndikim,shume me teper jan individet qe sjellin kriza te tilla.Ne fillim ka qene ana financiare,kurse tani eshte nje lloj loje.Eshte veshtire te kuptohet pasi qe cdo gje duket e natyrshme,por kjo eshte e verteta.
  Dhe nje e vertete tjeter eshte zvoglimi i rezervave te naftes dhe rritja e konsumit ne tere globin.Zevendesimi i naftes me biokarburante ka shkaktuer nje eufori ne Europe qysh ne fillim te viteve te 90-ta,mirepo tani eshte pare se kjo nuk eshte zgjidhja.Jane bere investime shume te medha ne kete fushe,psh. ne Gjermani,por tani eshte kuptuar se kjo pune nuk do te kete efekt.Edhe sikur e tere siperfaqja e Gjermanise te mbjellet me soje,nuk do te plotesohen nevojat e popullates per nafte.
  Investoret me te medhej boterore,kan shitur qysh vitin e kaluar pjesen me te madhe te aksioneve te shkepura ne lemi te ndryshme dhe shumicen e mjeteve i kan investuar ne :nafte,drithera,metale dhe ne lende te para.Keshtu "lindin" krizat.
  Shtetet e vogla dhe te varfera(fatkeqesisht edhe ne)doemos lengojne me se shumti pasi qe nuk kan nje "kurriz" te formuar mire.Dhe mu ky eshte qellimi i krijimit te krizave globale.Ne Mexike behen protesta,ne Shqiperi kerkohet te behen protesta dhe te rrezohet qeveria,dhe e njejta gje behet ne shume shtete te tjera.Me pastaj shkaterrohet shteti,vie "siemens" dhe e "nderton"prap.Ose ne rastin edhe me te keqie nje force qe ushtarakisht "ndihmon" popullin e mjere dhe ne fund vendose nje qeveri marionete.
  Dhe kur dikush mendon se bota eshte duke u stabilizuar,perseri do na mberrije nje "krize globale" te gjitheve.

Tema t Ngjashme

 1. Nje shqiptar ben picen me te shtrenjte ne bote
  Nga Cimo n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 06-12-2007, 18:48
 2. Bileta sporti - Sa lek sht shum shtrenjt?
  Nga Pasiqe n forumin Sporti npr bot
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 26-04-2006, 11:58
 3. Hobi dhe Biznes
  Nga ganoid n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 14-01-2005, 10:33
 4. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 11-08-2003, 23:42
 5. Cila eshte gjeja me e shtrenjte per ne?
  Nga PiKtOrJa n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 09-06-2002, 10:08

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •