Close
Faqja 2 prej 18 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 353
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2006
    Postime
    992
    Rruajtja e mjekrres te ben te dukesh me bukur - nuk e di kush e tha kete, por njerzit qe te duken me bukur shkojn i rruajn edhe vetullat, vejn vath ne vesh e ne hund e ne sy, lyejn syt te duken me te "bukur" etjera etjera, pra ndryshojn natyrshmerin e tyre.

    Citim Postuar më parë nga Alieni
    Dua te shtoj dicka: Nuk besoj ne ate qe ka thene Shejkh Muhamed Xhemil Zejnu. Mjekra s'eshte obligim. Mjekra eshte lesh. Dhe leshi duhet hequr sepse s'ben.
    o lali leshi i del edhe femrave, mirpo ne fytyr i del vetem mashkullit, e sheh dot dallimin tani ?


    Ju lus qe mos te teproni dhe mos te kalojm ne ofendime se pastaj mbyllet tema. Nese kundershtoni, kundershtoni me fakte, me fetwa te dijetareve te bazuar ne Kuran dhe sunnet.

    Ue Selamu Alejkum
    Ndryshuar për herë të fundit nga La_Lune : 05-11-2007 më 03:41
    Urrejtja ndaj armikut, dyfishon forcën e një populli

  2. #22
    Volter.... Maska e Goldanitus
    Anëtarësuar
    24-09-2007
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    328
    Citim Postuar më parë nga halil_gostivari Lexo Postimin

    NA NUK E DIME SE A I KA THENE DICKA ALL-LLAHU PER MJEKREN PEJGAMBERIT a.s PRANDAJ MOS SHKRUAJ GJERA QE NUK I KANE HIJE NJE MUSLIMANI......

    A shkruan ne Kur'an se Allahu i ka thene Muhamedit se eshte mire t'a mbash mjekrren?! A shkruan ne Kur'an se Allahu i ka thene Muhamedit se po ben gabim qe po e mban mjekrren? Lexo more me vemdendje ate qe e kam thene e mos jep komente palidhje, plotesisht te pabazuara.



    ME FAL QE TE THEM, PO TI ZOTERI I NDERUAR SA GRAM TRU I KE NE KOKEN TENDE A MOS JE TABULLARAS ????
    SI MOR ALL-LLAHUT NUK I KA INERESUAR DUKJA E JASHTME E PEJGAMBERIT MUHAMED a.s A JE NE VETI CKA SHKRUAN TI A MOS DUHET TE TE BEJME VIZATIME PER TE KUPTUAR TI PAK ME MIRE . PO SIKUR ZOTIT TE MOS I INTERESONTE DUKJA E JASHTME E NJEREZEVE NUK DO TE CEKESHTE NE KURAN PER DUKJEN TONE E LERE TE PEJGAMBEREVE.DHE JU LUTEM KENI KUJDES KUR SHKRUANI DICKA PER ISLAMIN PASH ZOTIN MOS JA FUTNI PA LIDHJE .

    Sa gram keni ju ne trurin tuaj pasiv?! Para ALLAHUT ne te gjithe jemi te barabart, Allahu nuk ben dallim nese jeni i zi apo i bardhe, i holle apo i trashe, i gjate apo i shkurt etj. Allahut i intereson vetem kryerja e obligimeve te atij personi ndaj Tij. Kupto se nese ti je me i bukur se te tjeret, keshtu nuk do te jesh edhe para Allahut. Mos shpreso se Allahu do te kete meshire per ty ne diten e gjykimit vetem se je me i bukur(apo me i gjate etj.) se te tjeret. Nese ju jeni i zi(zezak) mos mendoni se Allahu do te ju nenvleresoje juve. Pra para Allahut te gjithe jane te barabart. Allahut e qmon ate qe i kryen obligimet ndaj Tij te cilat mund t'i shohim ne Kur'an.
    Shiqoni edhe nje here mire se qka keni shkruar. Analizoje nje here e mire ate qe e kam folur dhe me pas mund te formulosh komentin.
    Futni ne perdorim trurin tuaj shfrytezimi i te cilit siq po shihet po matet me nje njesi te pakuptimt qe qdo here shkon nga 0.

    ALL-LLAHU EKBER-Kete e miratoj


    -----------------------------------------------------
    Para Allahut te gjithe jane te barabart.
    Imagjinata eshte me e rendesishme se dija sepse dija ka limit ndersa imagjinata perfshin tere boten

  3. #23
    Citim Postuar më parë nga Goldanitus Lexo Postimin
    Para Allahut te gjithe jane te barabart.
    po eshte e vertete se jemi te barabarte,nuk e mohoj ate qe thua per ngjirat, per bukurin , i nalt apo i ulet , e per krejt cka thua, KETU E KE FJALEN PER NJEREZIT , POR KJO THUHET PER BESIMTARET ISLAM . MIRPO DIKUSHI E KA GRADEN ME TE LARTE TE ALL-LLAHU , DIKUSH PAK ME TE LARTE , E DIKUSHI SHUM ME TE LARTE .

    poR kur , thua qe ALL-LLAHUT NUK I KA INTERESUAR PER PAMJEN E JASHTME TE PEJGAMBERIT MUHAMED a.s , jo zotni e ke gabim kur behet fjale per PEJGAMBER.
    prape te them mendohu mire kur te permendi fjalen PEJGAMBER ........se sa ka pas ineresim ALL-LLAHU xh.sh.

    me fale nese te kam ofendua.




    p.s mos u merakos shum per trurin tim, nese mendon se ki ma shum se une perdore pak ma mire , se si duket se paske lexuar kur Kuranin.
    edhe nje urim te vecante per firmen tende.

    E SELAMU ALJKUM.


    ALL-LLAHU EKBER



    --------------------------------------------------------------------
    I penduari nga gjynahu eshte si ai i cili nuk ka fare gjynah

  4. #24
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga eldonel Lexo Postimin
    Gostivar ma ba hallall po je ka e perzin kret edhe une jam i mendimit se kjo teme ka mund te shtyhet per shkak te rendesis me te madhe qe kane gjerat tjera mirepo une nuk jam i pajtimit me ty per sunnetin si e merr ti po neve ende na duhet mu forcu ne farz keshtu qe nuk bene ti thuash dikujt se s je ka bene kurgje pse ne nuk e mbajm eshte diqka tjeter por nuk bene askujt ti thuash se perse thua qe eshte sunnet
    dhe tema n uk mund te hapesh per derisa nuk ki argument mos ta bejme loj se nuk a kjo si na dojm po si jane rregullat edhe per ate qe thua une kam degjuar prej nje shoki une se di sa eshte kjo argument se me nis ne te gjith mundemi me tha me ka than me ka than ky edhe qka u morr vesh
    edhe keto nuk jane more obligime te reja kush po te thot po edhe perpara ka pas njerz qe e kane leshu mjekrren qe eshte sunnet edhe qka keni more me kete si e quan wehabizmi , wehabizmi qka a kjo une per veti nuk di qka a me ta kallzom ti qka kane keta te keqe qe ty a ka te pengon kaq shum per ta une ndegjoj shum njerz duke i thirrur ne kete menyre mirepo nuk kane te drejt po fitne ka sa te dush dhe perqarjet nuk an qojn askund po nejse secili ka mendimin e vet pse e mbajn sunnetin nuk ban ti quash ashtu sepse sunneti vlen edhe per ne une quditem pse askush nuk i thirr Muhammed AbdulWehabi apo si e ka emrin po me emer te Allahut e quajn nje grup te caktuar por prap eshte mendimi yt
    edhe nje here ma ba hallall mirepo nuk pajtohem me ty ne disa gjera
    Te pershendes
    Edonel , do fakte !!! Ke te drejte te kerkojsh fakte. Dhe une si duket tan kohen jam munduar te sjell fakte ne kete forum.
    Fakt nr#1 dhe i pamohueshem hadithet kane kontradita !!!
    Fakt nr#2 ne vendet ku praktikohet hadithi , njerezit jetojne ne mjerimin me te madh.
    Fakt nr#3 Celyy dhe te gjithe qe mendojne si celyy ruajtjen e mjekres e bazojne tek hadithet e jo tek Kurani qe eshte fjale autentike e Allahut.
    Fakt nr#4 psh Arabija Saudite eshte shteti qe nuk ka qen te zi ( se jane shejtana) nga ana tjeter eshte shteti qe EKZEKUTON ME SHUM DENIME ME VDEKJE NE BOTE!!!
    Fakt nr#5 hadithet i kane nda muslimanet ne 800 milion grupe , secili grup beson disa hadithe dhe refuzon disa te tjera.
    Fakt nr#6 secili nga ne deshiron ti besoj dhe tu bindet fjaleve te profetit, por kush eshte ai burre nene ti garantoj ato fjale qe 100% jane te thene nga profeti?!! A nuk eshte mekat psh te besohen fjalete e x personit sikur me qene fjale te profetit ?!!!
    Fakt nr#7 Ne Kuran Allahu thot sikur krejt lumejt dhe detrat te kishin qene boje , boja do te harxhoheshte por Allahut nuk do ti mbaronin fjalet.
    Fakt nr#8 Ne Kuran Allahu thot se ky liber eshte i qarte !!!
    Fakt nr#9 nqs se eshte i qarte , atehere pse Allahu nuk e ka qartesuar edhe kete pune ne Kuran.
    Fakt nr#10 vetem 0.83% nga te gjitha hadithet e transmetuara jane quajtur autentike dmth as 1% e hadithve te mbledhura ne ate kohe nuk e kane kaluar testin e autenticitetit qe kuptojme se nga ana tjeter 99% e hadhitheve ne ate kohe kane qene te SAJUARA-JOTEVERTETA.
    Fakt nr#11 , kush eshte ai njeri qe mund ti kundershtoj keto fakte qe i kam sjellur une ?!!!

    Une, edonel , i tregova nje mesele te vertete celyyt ne nje postimin timin te meparshem dhe pergjigje nuk me dha.
    Tregova qe kam pasur nje shok femijerije i cili luajit mendesh nga mesimet wehabiste, aq shum luajti mendesh sa qe ne bisede te siper tha " Qe kur lahemi ( nuk e kupton ai qe ne kete moment jemi nudo) nuk duhet ti shofim organet tona seksuale sepse bejme mekat " po ashtu organet seksuale sipas tij nuk duhet te shikohen as gjate maredhenieve seksuale midis ciftit te martuar dmth duhet nje ndimenes midis burrit dhe gruas qe tju ndimoj gjat atyre momenteve sipas tij.

    I sjell keto shembuj qe te tregoj se mesimet e tilla vijne nga keto njerez , qe nuk kane tjeter pune por vetem mundohen te zbulojne gjera te reja qe jane gjunah me i ba. Ky tipi per te cilin foli , cdo njeri ne rruge do ta ndalte do ti thoshte "LESHO MJEKER,MOS MBAJ TELEVIZOR NE SHTEPI,LEXO VETEM KURANIN DHE VETEM KURANIN, SHKOLLA NUK ESHTE FARZ ETJ ETJ"

    E kam thene edhe me pare , e gjithe botan shkon para, shtetet islamike shkojne mbrapa!!!
    Mos valle kjo eshte shenje e mbyshjeve te profecive ne Kuran , ku Allahu thot qe nuk do te ndryshoj gjendjen e nje populli perderisa ai popull nuk ndryshon veten e tij dhe qe nje populli qe del nga rruga e Allahut , Allahu atij populli ka per ti cuar armikun me te madh!!!
    Shikon i mire se cfar ndodh ne boten ISLAMIKE - atje ku eshte ne fuqi sherihati i haditheve. Bombardohen dhe shkaterohen nga armiku i tyre me i madh.
    Valle a do me thene kjo qe ata jane te devijuar nga rruga e vertete ?!!

    Me Respekt _Gostivari_usa

  5. #25

    Anëtarësuar
    08-02-2003
    Postime
    1,792
    Rreth kesaj teme dua te them qe mbajtja e mjekres eshte sunet i forte,por kjo se ben besimtarit me te devotshem se tjetri qe ska mundesi ta mbaj ate.Perseri kushdo qe e praktikon apo jo mbajtjen e mjekrres mbetet musliman.
    Gjithsesi ajo i mbetet individitit ne dore.Une jam per mjeker por e mbajtur me estetike

  6. #26
    Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
    Anëtarësuar
    04-11-2002
    Postime
    4,911
    Une kam vendosur mos ta rruaj me qe tani e tutje... do ta zgjas te pakten edhe 20 cm.

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e Borix
    Anëtarësuar
    17-01-2003
    Postime
    2,316
    Selamu alejkum werrahmetullahi weberrekatuhu
    Shkeputur nga fetvat e shejh
    Shejkh Muhamed Xhemil Zejnu
    Burimi: “Porosi Islame”

    Allahu i Lartësuar ka thënë rreth arrogancës së Shejtanit:


    “…do t’i urdhëroj të ndryshojnë atë që ka krijuar Allahu.”
    ha'ale-al-bagdad te gjitheve!

    Me porosi te Ligorit, ju keshilloj te mos ta rruani (mjekrren) per 40 vjet. Pastaj ne fund shihni kush ka me shume morra...

  8. #28
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anëtarësuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    Citim Postuar më parë nga Gostivari_usa Lexo Postimin
    Edonel , do fakte !!! Ke te drejte te kerkojsh fakte. Dhe une si duket tan kohen jam munduar te sjell fakte ne kete forum.
    Fakt nr#1 dhe i pamohueshem hadithet kane kontradita !!!
    Fakt nr#2 ne vendet ku praktikohet hadithi , njerezit jetojne ne mjerimin me te madh.
    Fakt nr#3 Celyy dhe te gjithe qe mendojne si celyy ruajtjen e mjekres e bazojne tek hadithet e jo tek Kurani qe eshte fjale autentike e Allahut.
    Fakt nr#4 psh Arabija Saudite eshte shteti qe nuk ka qen te zi ( se jane shejtana) nga ana tjeter eshte shteti qe EKZEKUTON ME SHUM DENIME ME VDEKJE NE BOTE!!!
    Fakt nr#5 hadithet i kane nda muslimanet ne 800 milion grupe , secili grup beson disa hadithe dhe refuzon disa te tjera.
    Fakt nr#6 secili nga ne deshiron ti besoj dhe tu bindet fjaleve te profetit, por kush eshte ai burre nene ti garantoj ato fjale qe 100% jane te thene nga profeti?!! A nuk eshte mekat psh te besohen fjalete e x personit sikur me qene fjale te profetit ?!!!
    Fakt nr#7 Ne Kuran Allahu thot sikur krejt lumejt dhe detrat te kishin qene boje , boja do te harxhoheshte por Allahut nuk do ti mbaronin fjalet.
    Fakt nr#8 Ne Kuran Allahu thot se ky liber eshte i qarte !!!
    Fakt nr#9 nqs se eshte i qarte , atehere pse Allahu nuk e ka qartesuar edhe kete pune ne Kuran.
    Fakt nr#10 vetem 0.83% nga te gjitha hadithet e transmetuara jane quajtur autentike dmth as 1% e hadithve te mbledhura ne ate kohe nuk e kane kaluar testin e autenticitetit qe kuptojme se nga ana tjeter 99% e hadhitheve ne ate kohe kane qene te SAJUARA-JOTEVERTETA.
    Fakt nr#11 , kush eshte ai njeri qe mund ti kundershtoj keto fakte qe i kam sjellur une ?!!!

    Une, edonel , i tregova nje mesele te vertete celyyt ne nje postimin timin te meparshem dhe pergjigje nuk me dha.
    Tregova qe kam pasur nje shok femijerije i cili luajit mendesh nga mesimet wehabiste, aq shum luajti mendesh sa qe ne bisede te siper tha " Qe kur lahemi ( nuk e kupton ai qe ne kete moment jemi nudo) nuk duhet ti shofim organet tona seksuale sepse bejme mekat " po ashtu organet seksuale sipas tij nuk duhet te shikohen as gjate maredhenieve seksuale midis ciftit te martuar dmth duhet nje ndimenes midis burrit dhe gruas qe tju ndimoj gjat atyre momenteve sipas tij.

    I sjell keto shembuj qe te tregoj se mesimet e tilla vijne nga keto njerez , qe nuk kane tjeter pune por vetem mundohen te zbulojne gjera te reja qe jane gjunah me i ba. Ky tipi per te cilin foli , cdo njeri ne rruge do ta ndalte do ti thoshte "LESHO MJEKER,MOS MBAJ TELEVIZOR NE SHTEPI,LEXO VETEM KURANIN DHE VETEM KURANIN, SHKOLLA NUK ESHTE FARZ ETJ ETJ"

    E kam thene edhe me pare , e gjithe botan shkon para, shtetet islamike shkojne mbrapa!!!
    Mos valle kjo eshte shenje e mbyshjeve te profecive ne Kuran , ku Allahu thot qe nuk do te ndryshoj gjendjen e nje populli perderisa ai popull nuk ndryshon veten e tij dhe qe nje populli qe del nga rruga e Allahut , Allahu atij populli ka per ti cuar armikun me te madh!!!
    Shikon i mire se cfar ndodh ne boten ISLAMIKE - atje ku eshte ne fuqi sherihati i haditheve. Bombardohen dhe shkaterohen nga armiku i tyre me i madh.
    Valle a do me thene kjo qe ata jane te devijuar nga rruga e vertete ?!!

    Me Respekt _Gostivari_usa
    do te mundohem te te pergjigjem me aq sa kam njohuri
    2) nuk pajtohem se jan ne mjerim shkaku i hadithit
    3) prandaj themi se eshte sunnet jo farz se sikur te ishte ne Kuran ateher do te ishte farz ndoshta me kupton
    4)nuk kam qeene ne Arabi andaj nuk e di si shkon puna rreth denimeve mirepo ka edhe denime qe s jan praktikuar asnjeher edhe pse e kane te lejuar me sheriat
    5)nuk i kane nda hadithet po akidja sikur te ishte puna vetem te hadithet ndryshe do te ishte
    6)per kete ekziston shkenca e hadithit ne nuk jemi ketu ti bejme hadithet eshte e vertet apo jo edhe ai qe thot diqka qe ska thene profeti dihet ajo
    10)kete perqindje nuk pe di ka e ki marr
    kete mesele qe po e tregon me te vertet tani po degjoj per keto gjera nuk e di sa ka baz prandaj nuk du te hy mirepo ai eshte dashur te kerkoj ndonje argument per kete
    jo be djal kush thot shkolla nuk eshte farz
    per gjendjen e muslimaneve e kemi diskutuar me pare
    Te pershendes

  9. #29
    Volter.... Maska e Goldanitus
    Anëtarësuar
    24-09-2007
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    328
    Citim Postuar më parë nga halil_gostivari Lexo Postimin
    po eshte e vertete se jemi te barabarte,nuk e mohoj ate qe thua per ngjirat, per bukurin , i nalt apo i ulet , e per krejt cka thua, KETU E KE FJALEN PER NJEREZIT , POR KJO THUHET PER BESIMTARET ISLAM . MIRPO DIKUSHI E KA GRADEN ME TE LARTE TE ALL-LLAHU , DIKUSH PAK ME TE LARTE , E DIKUSHI SHUM ME TE LARTE .

    poR kur , thua qe ALL-LLAHUT NUK I KA INTERESUAR PER PAMJEN E JASHTME TE PEJGAMBERIT MUHAMED a.s , jo zotni e ke gabim kur behet fjale per PEJGAMBER.
    prape te them mendohu mire kur te permendi fjalen PEJGAMBER ........se sa ka pas ineresim ALL-LLAHU xh.sh.

    me fale nese te kam ofendua.





    p.s mos u merakos shum per trurin tim, nese mendon se ki ma shum se une perdore pak ma mire , se si duket se paske lexuar kur Kuranin.
    edhe nje urim te vecante per firmen tende.

    E SELAMU ALJKUM.


    ALL-LLAHU EKBER



    --------------------------------------------------------------------
    Nuk po te kuptoj fare qka po deshiron te thuash. Si po mendon, se pejgameret kane qene te bukur etj etj dhe per kete i ka perzgjedhur Allahu xh.sh. Pra ti po thua se Allahu e ka zgjedhur Muhamedin qe t'ia dergon mesazhin sepse ka qene ....(nuk po kuptoj se qka ka pasur Muhamedi ne pamjen e jashtme qe Allahu e ka zgjedhur si Pejgamer.) Allahu e ka perzgjedhur Muhamedin sepse ka qene nje njeri i ndershem, besnik dhe punetor, poashtu nuk ka besuar te ndonje zot siq besonin populli i tij(ne zotra prej guri dhe druri etj). Nuk ka qene pamja e jashtme ajo qe e ka bere Muhamedin meritor per titullin Pejgamer.

    Sipas teje kush e ka graden me te lart te Allahu? Ai qe i perkulet Allahut, dhe qe vepron sipas asaj qe eshte shkruar ne Kur'an apo ai qe eshte i gjate, i pashem etj.
    Imagjinata eshte me e rendesishme se dija sepse dija ka limit ndersa imagjinata perfshin tere boten

  10. #30
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    18-06-2005
    Postime
    297

    Lightbulb

    Citim Postuar më parë nga Gostivari_usa Lexo Postimin
    Edonel , do fakte !!! Ke te drejte te kerkojsh fakte. Dhe une si duket tan kohen jam munduar te sjell fakte ne kete forum.
    Fakt nr#1 dhe i pamohueshem hadithet kane kontradita !!!
    Fakt nr#2 ne vendet ku praktikohet hadithi , njerezit jetojne ne mjerimin me te madh.
    Fakt nr#3 Celyy dhe te gjithe qe mendojne si celyy ruajtjen e mjekres e bazojne tek hadithet e jo tek Kurani qe eshte fjale autentike e Allahut.
    Fakt nr#4 psh Arabija Saudite eshte shteti qe nuk ka qen te zi ( se jane shejtana) nga ana tjeter eshte shteti qe EKZEKUTON ME SHUM DENIME ME VDEKJE NE BOTE!!!
    Fakt nr#5 hadithet i kane nda muslimanet ne 800 milion grupe , secili grup beson disa hadithe dhe refuzon disa te tjera.
    Fakt nr#6 secili nga ne deshiron ti besoj dhe tu bindet fjaleve te profetit, por kush eshte ai burre nene ti garantoj ato fjale qe 100% jane te thene nga profeti?!! A nuk eshte mekat psh te besohen fjalete e x personit sikur me qene fjale te profetit ?!!!
    Fakt nr#7 Ne Kuran Allahu thot sikur krejt lumejt dhe detrat te kishin qene boje , boja do te harxhoheshte por Allahut nuk do ti mbaronin fjalet.
    Fakt nr#8 Ne Kuran Allahu thot se ky liber eshte i qarte !!!
    Fakt nr#9 nqs se eshte i qarte , atehere pse Allahu nuk e ka qartesuar edhe kete pune ne Kuran.
    Fakt nr#10 vetem 0.83% nga te gjitha hadithet e transmetuara jane quajtur autentike dmth as 1% e hadithve te mbledhura ne ate kohe nuk e kane kaluar testin e autenticitetit qe kuptojme se nga ana tjeter 99% e hadhitheve ne ate kohe kane qene te SAJUARA-JOTEVERTETA.
    Fakt nr#11 , kush eshte ai njeri qe mund ti kundershtoj keto fakte qe i kam sjellur une ?!!!

    Une, edonel , i tregova nje mesele te vertete celyyt ne nje postimin timin te meparshem dhe pergjigje nuk me dha.
    Tregova qe kam pasur nje shok femijerije i cili luajit mendesh nga mesimet wehabiste, aq shum luajti mendesh sa qe ne bisede te siper tha " Qe kur lahemi ( nuk e kupton ai qe ne kete moment jemi nudo) nuk duhet ti shofim organet tona seksuale sepse bejme mekat " po ashtu organet seksuale sipas tij nuk duhet te shikohen as gjate maredhenieve seksuale midis ciftit te martuar dmth duhet nje ndimenes midis burrit dhe gruas qe tju ndimoj gjat atyre momenteve sipas tij.

    I sjell keto shembuj qe te tregoj se mesimet e tilla vijne nga keto njerez , qe nuk kane tjeter pune por vetem mundohen te zbulojne gjera te reja qe jane gjunah me i ba. Ky tipi per te cilin foli , cdo njeri ne rruge do ta ndalte do ti thoshte "LESHO MJEKER,MOS MBAJ TELEVIZOR NE SHTEPI,LEXO VETEM KURANIN DHE VETEM KURANIN, SHKOLLA NUK ESHTE FARZ ETJ ETJ"

    E kam thene edhe me pare , e gjithe botan shkon para, shtetet islamike shkojne mbrapa!!!
    Mos valle kjo eshte shenje e mbyshjeve te profecive ne Kuran , ku Allahu thot qe nuk do te ndryshoj gjendjen e nje populli perderisa ai popull nuk ndryshon veten e tij dhe qe nje populli qe del nga rruga e Allahut , Allahu atij populli ka per ti cuar armikun me te madh!!!
    Shikon i mire se cfar ndodh ne boten ISLAMIKE - atje ku eshte ne fuqi sherihati i haditheve. Bombardohen dhe shkaterohen nga armiku i tyre me i madh.
    Valle a do me thene kjo qe ata jane te devijuar nga rruga e vertete ?!!

    Me Respekt _Gostivari_usa

    E verteta edhe ne e futshin 9 pash nene dhe heret a von do dal ne drite,thon te vjetrit.Asht virtyt kur njeriu ben vetekritike,dhe pranon se ka gabime,qe duhet ndryshua,ateher gjysa e fajit i falet.


    ps : me ti pas numrua une keto ,kishe mendue qe po ti them nga armiqesija,apo urrejtja.

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e Aerial
    Anëtarësuar
    03-07-2006
    Vendndodhja
    Underground
    Postime
    81
    Pershendetje Gostivari_usa,

    Ke pru fakte interesante, te duhura per temen. Nuk ka asnje njeri ne bote qe do t'mund te demantonte ato cfare ke shkruar ti. Hajde celyy, na thuaj, pse ne Arabi nuk mbajn qen te zi (m'ka trondit ky lajm injorant, besom!). Na thuaj, cili eshte ai shtet musliman qe i permbahet hadithit, e qe njerezit me vlera humane e cilesojne si te drejte!?

  12. #32
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga Sokoli i Malit Lexo Postimin
    E verteta edhe ne e futshin 9 pash nene dhe heret a von do dal ne drite,thon te vjetrit.Asht virtyt kur njeriu ben vetekritike,dhe pranon se ka gabime,qe duhet ndryshua,ateher gjysa e fajit i falet.


    ps : me ti pas numrua une keto ,kishe mendue qe po ti them nga armiqesija,apo urrejtja.
    Ti numroj gabimet ne BIBEL . Te pakten ne fene islame , ndoshta kemi gabime ne hadith , por KURANI eshte i paster nga gabimet.
    Jo si Bibla e juaj qe nga fillimi e deri ne fund gabime ka.

    Gostivari_usa

  13. #33
    Nderi i Universit Maska e Gostivari_usa
    Anëtarësuar
    12-08-2005
    Vendndodhja
    Atje ku nuk me gjeni dot!
    Postime
    3,639
    Citim Postuar më parë nga eldonel Lexo Postimin
    do te mundohem te te pergjigjem me aq sa kam njohuri
    2) nuk pajtohem se jan ne mjerim shkaku i hadithit
    3) prandaj themi se eshte sunnet jo farz se sikur te ishte ne Kuran ateher do te ishte farz ndoshta me kupton
    4)nuk kam qeene ne Arabi andaj nuk e di si shkon puna rreth denimeve mirepo ka edhe denime qe s jan praktikuar asnjeher edhe pse e kane te lejuar me sheriat
    5)nuk i kane nda hadithet po akidja sikur te ishte puna vetem te hadithet ndryshe do te ishte
    6)per kete ekziston shkenca e hadithit ne nuk jemi ketu ti bejme hadithet eshte e vertet apo jo edhe ai qe thot diqka qe ska thene profeti dihet ajo
    10)kete perqindje nuk pe di ka e ki marr
    kete mesele qe po e tregon me te vertet tani po degjoj per keto gjera nuk e di sa ka baz prandaj nuk du te hy mirepo ai eshte dashur te kerkoj ndonje argument per kete
    jo be djal kush thot shkolla nuk eshte farz
    per gjendjen e muslimaneve e kemi diskutuar me pare
    Te pershendes
    Eldonel , nuk jane te gjitha hadithet fajtor per situaten e mjerume ne shtetet islamike. Ka hadithe qe jane te verteta, por ka hadithe te cilat armiqet tane i kane futur aty dhe shkollareve tane ua kane mbyshur mendjen se nese nuk pranon hadithin ke dal ne mosbesim.
    Pra kane krijuar menyren me te bukur , per ti drejtuar muslimante ne rruge te gabuar ne menyre te ndergjegjeshme, sepse jemi ritur me frige se nqs refuzojme hadithet ( ata qe jane veper e armiqve tane ) menjehere etiketohemi si jobesimtare.
    Ka shum hadithe qe bien ne kundershtim me Kuranin dhe qe kundershtojne njera tjetren. Dhe keto jane ato hadithet qe duhet te largohen , te digjen sepse a.s. Muhamedi nuk kundershton Kuranin dhe me siguri nuk ka kundershtuar qendrimet e tija.
    Njerezit qe sot bejne thirje qe ti te mbajsh mjeker ( nuk jam kunder aspka nese vendos te mbajsh mjeker ) keta njerez , Kuranin e kane kthyer ne sunnet dhe hadithet ne FARZ. Ae kutpton ti qe nsq nuk i permbahesh Kuranit its OKAY , por nese nuk i permbahesh HADITHIT ti je KAFIR - Jo besimtare etj etj. Ja disa kontradita ne hadith qe i kane nda muslimanet ne 800 mije grupe:

    1) I leave with you Quran and Sunnah
    Muwatta, 46/3


    2) I leave with you Quran and Ahl al-bayt ( familjen time )
    Muslim 44/4, Nu2408; ibn hanbal 4/366; darimi 23/1, nu 3319.


    3) I leave you for the Quran alone you shall uphold it.
    Muslim 15/19, nu 1218; ibn Majah 25/84, Abu dawud 11/56.

    Shiko mire se vet Sahih muslimi kontradikton veten e tij !!!

    Sa i perket Arabise Saudite , shko ne google dhe shfleto pak webin , dhe do ta shikojsh te verteten.
    Sa i perket dijetareve , ata kane ra pre e kurthit te pregaditur per ta nga armiqet e fese islame.

    Sa i perket % , eshte matematik e thjeshte. Shko dhe lexo webin , do te shikojjsh se neper shum faqe te ndryshme thuhet qe Sahih Buhkari mblodhi mbi 600.000 hadithe , nga keto vetem 5300 i quajti sahih, te tjerat i quajti fabrikime.
    (5300 / 600000) * 100 = 0.88(3) %
    Ja se nga erdhi %.

    Meselen ta tregova nga shkaku se , eshte mjerim me pa se cfar predikojne keta njerez!!! Ishte nje hoxhe( me mjeker ) te cilin e ftuam ne iftar , para se te hame iftar ky hoxha ( wehabist ) na thot " Besimtaret kur falen duhet ti bashkojne kembet me njeri tjetrin ". Perfunduam duke u falur me kembet hapur. Pasi u falem , nje shok e pyeti " Hoxha , cfar ishte kjo puna e bashkimit te kembeve , andje nga ne falemi ne menyre normale"
    Ky hoxha i tha , andej ka ju , faleni gabim dhe beni gjunahe kur faleni. Kembet i bashkojme me qellim qe shejtani m os futet midis nesh"
    Kerceu nje shok tjeter e i tha hoxhes( wehabist ) me shaka " Kaq shum qe i hapem neve kembet , shajta na hyri midis kembeve" .

    Andaj ti sjell keto mesele , qe te shikojsh se cfar budallalleqe mundojne ti mesojne muslimanet e rinje.
    Mua Allahu ma ka kalitur besimin , dhe njerez si puna e ketyre muslimaneve me "ferexhe" ( sepse mjekren e mbajne sikur me qene ferexh- vetem syte u duken ) nuk me frigojne , por dua qe te pakten ti vetedijesoj muslimanet e ri se cdo gje qe fluturon nuk hahet dhe cdo gje qe degjon nuk besohet. Studjoni dhe pastaj sjellni vendimet e tuaja.

    Merespekt Gostivari_usa

  14. #34
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anëtarësuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    Citim Postuar më parë nga Gostivari_usa Lexo Postimin
    Eldonel , nuk jane te gjitha hadithet fajtor per situaten e mjerume ne shtetet islamike. Ka hadithe qe jane te verteta, por ka hadithe te cilat armiqet tane i kane futur aty dhe shkollareve tane ua kane mbyshur mendjen se nese nuk pranon hadithin ke dal ne mosbesim.
    Pra kane krijuar menyren me te bukur , per ti drejtuar muslimante ne rruge te gabuar ne menyre te ndergjegjeshme, sepse jemi ritur me frige se nqs refuzojme hadithet ( ata qe jane veper e armiqve tane ) menjehere etiketohemi si jobesimtare.
    Ka shum hadithe qe bien ne kundershtim me Kuranin dhe qe kundershtojne njera tjetren. Dhe keto jane ato hadithet qe duhet te largohen , te digjen sepse a.s. Muhamedi nuk kundershton Kuranin dhe me siguri nuk ka kundershtuar qendrimet e tija.
    Njerezit qe sot bejne thirje qe ti te mbajsh mjeker ( nuk jam kunder aspka nese vendos te mbajsh mjeker ) keta njerez , Kuranin e kane kthyer ne sunnet dhe hadithet ne FARZ. Ae kutpton ti qe nsq nuk i permbahesh Kuranit its OKAY , por nese nuk i permbahesh HADITHIT ti je KAFIR - Jo besimtare etj etj. Ja disa kontradita ne hadith qe i kane nda muslimanet ne 800 mije grupe:

    1) I leave with you Quran and Sunnah
    Muwatta, 46/3


    2) I leave with you Quran and Ahl al-bayt ( familjen time )
    Muslim 44/4, Nu2408; ibn hanbal 4/366; darimi 23/1, nu 3319.


    3) I leave you for the Quran alone you shall uphold it.
    Muslim 15/19, nu 1218; ibn Majah 25/84, Abu dawud 11/56.

    Shiko mire se vet Sahih muslimi kontradikton veten e tij !!!

    Sa i perket Arabise Saudite , shko ne google dhe shfleto pak webin , dhe do ta shikojsh te verteten.
    Sa i perket dijetareve , ata kane ra pre e kurthit te pregaditur per ta nga armiqet e fese islame.

    Sa i perket % , eshte matematik e thjeshte. Shko dhe lexo webin , do te shikojjsh se neper shum faqe te ndryshme thuhet qe Sahih Buhkari mblodhi mbi 600.000 hadithe , nga keto vetem 5300 i quajti sahih, te tjerat i quajti fabrikime.
    (5300 / 600000) * 100 = 0.88(3) %
    Ja se nga erdhi %.

    Meselen ta tregova nga shkaku se , eshte mjerim me pa se cfar predikojne keta njerez!!! Ishte nje hoxhe( me mjeker ) te cilin e ftuam ne iftar , para se te hame iftar ky hoxha ( wehabist ) na thot " Besimtaret kur falen duhet ti bashkojne kembet me njeri tjetrin ". Perfunduam duke u falur me kembet hapur. Pasi u falem , nje shok e pyeti " Hoxha , cfar ishte kjo puna e bashkimit te kembeve , andje nga ne falemi ne menyre normale"
    Ky hoxha i tha , andej ka ju , faleni gabim dhe beni gjunahe kur faleni. Kembet i bashkojme me qellim qe shejtani m os futet midis nesh"
    Kerceu nje shok tjeter e i tha hoxhes( wehabist ) me shaka " Kaq shum qe i hapem neve kembet , shajta na hyri midis kembeve" .

    Andaj ti sjell keto mesele , qe te shikojsh se cfar budallalleqe mundojne ti mesojne muslimanet e rinje.
    Mua Allahu ma ka kalitur besimin , dhe njerez si puna e ketyre muslimaneve me "ferexhe" ( sepse mjekren e mbajne sikur me qene ferexh- vetem syte u duken ) nuk me frigojne , por dua qe te pakten ti vetedijesoj muslimanet e ri se cdo gje qe fluturon nuk hahet dhe cdo gje qe degjon nuk besohet. Studjoni dhe pastaj sjellni vendimet e tuaja.

    Merespekt Gostivari_usa

    Pajtohem edhe une me ty se nese eshte farz nuk ka mundesi qe pejgamberi a.s nuk eka praktiku ate
    Edhe me heret e kam cek menyra e besimit i ndajn jo hadithet nuk i ndajn grupet
    edhe te keto hadithet une s po di qa s ka te qart ktu
    e ka lan hadithin edhe Kuranin kuptohet por edhe familjen po po ti pyesish shijat a marrin diqka prej Ajshes edhe pse ajo eshte pjes e familjes edhe pjestart e tjere te familjes edhe normal e ka la Kuranin
    per kete mesele do te pyes une ty diqka a eshte me mire me qen bashk dhe afer njeri tjetrit muslimanet apo me qendru larg njeri tjetrit
    ne hadith thuhet po qe se e ki lexuar duhet me i bashku kembet dhe krahrori prandaj nuk te lejon kjo ti hapesh kembet edhe aq po aq sa e ki gjeresien e trupit
    qa te ka shty qe paske marr kaq zemerim ne ta po edhe ata jane vllezerit ton Elhamdulilah me namaz jena e mos te mirremi me fleta po me trungun me shum
    shpresoj qe me ke kuptuar nese gabojm diqka Allahu na falte Allahu ne forcofte ne kete din .

  15. #35
    فقيـــر إلـى الله Maska e rapsod
    Anëtarësuar
    04-08-2002
    Vendndodhja
    Mbi libra
    Postime
    796
    Ne nje nga pyetjet e bera sekretarit te Keshillit te Fetvase ne Azhari Sherif, Shejhut Muhamed el-Xhezar ai ka dhene kete fetva:
    "أجمع العلماء على أن إطلاق اللحية سنة مؤكدة وليست فرضًا، وبالتالى حلق اللحية لا شىء فيه من الحرمة ، وإطلاق اللحية هو سنة من سنن الفطرة، وليست شرطًا من شروط الإسلام، والله تعالى أعلم"
    "Dijetaret kane konsesus rreth leshimit te mjekres se eshte "Sunneh Mu'ekkedeh" dhe jo "Farz", ne vijimesi, rruajtja e mjekres nuk perben asgje prej "haramit", lenia e mjekres eshte sunneh prej sunetit te fitretit (gjenezes) dhe nuk eshte kusht (shart) prej kushteve te Islamit, Allahu eshte me i dituri"
    Tani nese merrni fetva prej beduineve te saudise eshte tjeter muhabet, por fetvaja e dhene nga shejhu Muhamed eshte e konsiderueshme internacionalisht dhe jo lokalisht si Xhemil Zejno qe ka probleme me akiden vehabiste.
    Selam
    "Allahu ka ekzistuar dhe s'kish vënd, Ai është ashtu siç ka qënë" Hzr. Aliu r.a.

  16. #36
    In GoD We TrUsT !!! Maska e SaS
    Anëtarësuar
    28-11-2005
    Postime
    2,792
    po ai qe eshte qose pra qe nuk ka pike qime ne fytyre perjashtohet nga ky rregull ???
    YoUr DrEaM Is YoUr DeStInY...

  17. #37
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anëtarësuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    Citim Postuar më parë nga SaS Lexo Postimin
    po ai qe eshte qose pra qe nuk ka pike qime ne fytyre perjashtohet nga ky rregull ???
    Allahu nuk e ngarkon robin e tij me ate qe ska mundesi

    kjo eshte per te gjitha rastet kur vertet nuk ka mundesi

  18. #38
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    21-02-2006
    Postime
    48
    Citim Postuar më parë nga valiii Lexo Postimin
    Nuk eshte obligim(farz) leshimi i mjekrres , e as e domosdoshme ( vaxhib ) , porse eshte sunnet . Besimtari me ngritje ne gradat e besimit e kupton rendesin e mjekrres dhe suneteve tjera , nuk eshte aspak teme e qelluar kjo ketu !
    ketu ka shume musliman fillestar qe kane nevoje per te mesuar per besim ( akide ) , ka edhe prej tyre qe ende shehadetin nuk e din dhe del nje vella i thote ; mos shko ne ate xhami se ka vorre , lesho mjekrren se eshte obligim etc etc e ku ta di une .....
    celyy shpresoj qe nuk me ke keqkuptuar .
    Selamu alejkum
    Te lumte valiii ! Me pelqen menyra se si arsyeton. Nuk e di se cili eshte qellimi i hapjes se kesaj teme nga celyy? Kur merr persiper te besh dicka per fene myslimane duhet te kesh parasysh se c'rezultat pritet te vije? Eshte e parashikueshme qe rezultati do ishte zhgenjyes si ky qe ne po lexojme nga postimet e shumta te anetareve . Pra , a ja vlejti mundimi qe autori ndermori ne hapjen e kesaj teme? Absolutisht jo! Do ishte shume me interes sikur (autori i kesaj teme presupozohet qe ka informacion rreth fese muslimane) te na sillje shembuj se c'te ka shtyre ty te behesh musliman? Shumica e anetareve qe lexojne keto teme o celyy jane xhunub ose nje zot e di se si dhe ti i thua mbani mjekerr. Sa per informacion une jam musliman i fal 5 vaktet, agjeroj , jam dhe haxhi biles 3 here por mjekerr nuk mbaj dhe kete se bej sepse jam kryeneç por sepse nuk me eshte mbushur mendja nga asnje argument bindes qe mbajtja e mjekrres eshte vaxhib. Keto i argumentoj edhe me faktet qe ti ke dhene, te marrim ca prej tyre.

    1. “…do t’i urdhëroj të ndryshojnë atë që ka krijuar Allahu.”
    [Nisa, 119]

    Allahu i ka krijuar meshkujt te pa bere synet , normalisht shumica muslimaneve behen, atehere ne ndryshojme ate qe ka krijuar allahu?

    2.Pejgamberi salallahu alejhi ue selem ka thënë: “Dhjetë gjëra janë nga natyrshmëria që ka krijuar Allahu: shkurtimi i mustaqeve, lëshimi i mjekrrës, larja e dhëmbëve (me misvak), futja e ujit në hundë (gjatë abdesit), prerja e thonjve…” [Transmetuar nga Muslimi]

    Ne kete hadith leshimi i mjekrres krahasohet me larjen e dhembeve me misvak. Mos valle edhe larja e dhembeve me misvak eshte vaxhib?

    3. Është transmetuar se: “Pejgamberi salallahu alejhi ue selem i ka mallkuar ata burra që duan të ngjajnë si gratë.” [Transmetuar nga Bukhari]

    Eshte e papranueshme te thuash se meshkujt qe rruhen kerkojne te ngjajne me grate, ji me kembe ne toke e mos flit gjera te mesuara permendesh se na bere shoqe.

    4.Mjekrra është një zbukurim për burrat të cilin e ka krijuar Allahu. Madje edhe disa zogj meshkuj e kanë atë ndryshe nga zogjtë femra.

    Zoti e ka krijuar njeriun pa mjekerr (femijet lindin pa te) pastaj mos u bej qesharak duke futur dhe zogjte .

    Ka plot gjera te tjera per te folur rreth fese muslimane . Ndaj culyy dhe shume te tjere si ty boll me te tilla temash se nuk i sherbejne askujt.

  19. #39
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    09-11-2007
    Postime
    8
    Selam Alejkum

    o khour ,nese je prej atyre qe falen dhe agjerojn ateher ke kujdes sepse menyra se si po flet per Mjekrren ska te beje me Islamin .Nese ti nuk e leshon mjekrren ateher mos u ba sepaku nga ata qe e luftojn mjekrren.
    Ato interpretime te tua qe po i ban jan thjesht mendime te tua qe nuk kan baze,sepse po i kundershton Dijetaret me te medhej te Historis Islame,dhe ne qoftese ki dyshim per ket mundemi ti sjellim edhe fetwat e dijetareve me te medhej,ne menyr qe ti ofrojm "argumenete bindese" qe po i kerkon.Ki frik Allahun sepse aj qe i komenton ajete e Kuranit sipas deshires se vet (ashtu siq po ban ti) pe rte ka then Muhammedi a.s. :"kush e komenton ajetet e Kur'an-it sipas deshires se tij ,le tja pergadit vetes nje karrik Ne Zjarr"
    Tek Allahu kerkojm strehim nga veprat tona te liga

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2006
    Postime
    992
    Citim Postuar më parë nga khour
    Eshte e papranueshme te thuash se meshkujt qe rruhen kerkojne te ngjajne me grate, ji me kembe ne toke e mos flit gjera te mesuara permendesh se na bere shoqe.
    nje nga dallimet qe dallon mashkullin nga femra eshte edhe mjekrra.

    Citim Postuar më parë nga khour
    4.Mjekrra është një zbukurim për burrat të cilin e ka krijuar Allahu. Madje edhe disa zogj meshkuj e kanë atë ndryshe nga zogjtë femra.

    Zoti e ka krijuar njeriun pa mjekerr (femijet lindin pa te) pastaj mos u bej qesharak duke futur dhe zogjte .
    Zogjt jan marr si shembull, pra siq e ceka me lart, nje nga dallimet qe dallon mashkullin nga femra eshte mjekrra

    Ka plot gjera te tjera per te folur rreth fese muslimane . Ndaj culyy dhe shume te tjere si ty boll me te tilla temash se nuk i sherbejne askujt
    Shiko ti zoteri qe paske qen 3 her ne haxh. Pik spari nuk me intereson fare ake qen ti ne haxh apo jo, ake qen 3 her apo 10 her, po te shkosh edhe 100 her ne haxh, kjo nuk te ben ty dijetar, prandaj mos u ben qesharak ti kundershtosh dijetaret me ato faktet dhe komentimet e tua qesharake.

    me vejn turp te pershendes me Esselamu Alejkum
    Urrejtja ndaj armikut, dyfishon forcën e një populli

Faqja 2 prej 18 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Pergjigje ndaj atyre qe jane kundra Medh'hebeve.
    Nga Acid_Burn në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 28
    Postimi i Fundit: 04-10-2009, 05:34
  2. Ligjeratat e cilit dijetar shqiptar i ndegjoni me shum
    Nga AnaH_M në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 418
    Postimi i Fundit: 30-09-2009, 15:54
  3. Agjerimi Dhe Urtesia E Tij
    Nga xhenisi në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 72
    Postimi i Fundit: 12-08-2009, 09:27
  4. Vendimi i fesë mbi mjekrrën
    Nga abdurrahman_tir në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 61
    Postimi i Fundit: 25-01-2009, 09:12
  5. Të jesh prind-është obligim, peshë dhe kënaqësi
    Nga Poeti në forumin Të jesh prind
    Përgjigje: 53
    Postimi i Fundit: 15-03-2007, 09:27

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •