Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1

  Disa amerikan me rac t przier mund t ken gjak shqiptar

  N Shtetet e Bashkuara ekzistojn rreth 200 komunitete etnike triracore. Kto bashksi filluan te krijoheshin me mbritjen e kolonve t par evropian t cilt solln me vete afrikan dhe gjetn ketu banor autokton q Kolombi, gabimisht i quajti indian. Antart e nj prej grupeve te tilla jane perfshir sot nga nj kriz identiteti. Ata njihen me emrin Melungeon dhe ka koh qe jan hedhur n krkim t rrnjve t tyre etnike dhe disa prej tyre mendojn se mund t jen me prejardhje shqiptare.

  Melungeont jetojn t prqndruar kryesisht n Apalache, vargmale q shtrihen n nj sr shtetesh n pjesn jugore t Shteteve t Bashkuara. Thuhet se mbreti i rrokandrrollit Elvis Presley, aktorja e njohur Eva Gardner dhe presidenti i 16-t amerikan Abraham Linkoln kan qen me prejardhje melungeun.

  N listat e regjistrimit te popullsise melungeont nuk kualifikohen as si indian, as si zezak dhe as si t bardh.

  Ndoshta sht ky status i paprcaktuar etnik e racor, q i ka br Melungeont t prfshihen nga nj kriz identiteti dhe kjo kriz duket se sht aq komplekse saq po t pyessh 10 melungeon mbi prejardhjen e tyre etnike do t marrsh 10 pergjigje t ndryshme. Ata thone se t part e tyre kan qne nga fisi i humbur i Izraelit, ndoshta turq, portugez, ballkanas, shqiptar, grek, kroat e t tjere t ardhur n Amerike nga mesi i viteve 1500.

  Por thon burimet historike? Kur evropiant filluan kolonizimin e Amerikes n shekullin e 17, u befasuan kur duke hyr n brendsi t kontinentit hasn grupe njerzish q jetonin n gjendje thuajse primitive. uditrisht ata kishin tipare te ngjashme evropiane por me nj ngjyre lkure paksa t zeshkt.

  Disa historian thon se melungeont e sotm jane pasardhs t qindra robrve armen, grek, boshnjak, kroate e shqiptar. Kt prfundim ata e bazojn n shnimet e admiralit britanik t shekullit 16, Fransis Drake.

  N vitet 1500, Britania ishte prfshir n luft m Spanjn, dhe flota e admiralit Drake duke lundruar n ujrat e Mesdheut u ndesh me nj anije turke q britanikt menduan se ishte spanjolle dhe e sulmuan.

  Kur beteja perfundoi n hambarin e anijes turke, britanikt gjetn qindra robr, kryesisht nga vende te Ballkanit. Admirali Drake n shnimet e tij thot se i mori kta robr n bordin e anijes se tij dhe n ndalesn m t par q qlloi n brigjet e Virxhinias, i zbriti n tokn e re. Fakti q melungeont shikohen tani si nj grup i przier racor e etnik, studiuesit argumentojn se me kalimin e kohs, kta ish-robr ran n kontakt me fiset vendase indiane dhe u perzien me ta.

  Historiani Brent Kennedy, profesor pran kolegjit Wise n Virxhinia thot se tek melungont edhe sot mund t vihen re tiparet evropiane. Zoti Kennedi vet sht melungeon.

  N librin e tij, Melungont, Rilindja e nje Populli Krenar, Brent Kennedy, thot se lidhjet e tyre evropiane duken edhe n nj numr fjalsh e toponimesh.

  Pr shembull sht pranuar se vet emri Melungeon rrjedh nga frengjishtja Melange q do t thot i przier. Por zoti Kennedi kmbngul se melungeon rrjedh nga turqishtja melunkam - t mallkuar. Ky argument duket disi binds po t mendohet gjendja pa asnje shpres e ish-robrve per t'u kthyer n vendlindjet e tyre. Por ndonj studiues hedh tezn se melungeon mund t rrjedh edhe nga shqipja mall-kam, ose kam mall, po t kihen parasysh shnimet e admirali Drake ku thuhet se mes robrve kishte qindra armen, grek, boshnjak, kroate e shqiptar.

  Historiani Kennedy thot se edhe emri i fisit indian Cherokee vjen nga fjala shirok - e shprishur, e perhapur. Por shirok quhet edhe era q sjell apo prhap ret e shiut; nj fjal kjo mbar ballkanike.

  Toponimin Alabama, Brent Kennedy e shpjegon me turqishten Allah - Bama, varreza e Zotit. Apo mos ndoshta rrjedh nga Albania si kujtim nostalgjik i t shprngulurve pr atdheun e t pareve t tyre.//kk//

  Marre nga "Zeri Amerikes"

 2. #2
  me nder qofsh
  Antarsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  ne fluturim e siper
  Postime
  810
  kjo qenka interesante.

  po se di sa e vertete eshte. nejse me bere kureshtare tani qe te lexoj me shume mbi kete ceshtje.

  flmd qe e solle ketu
  kata
  Memory is a kind
  of accomplishment
  a sort of renewal
  even
  an initiation

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4
  Teper interesante, po gjete me shume informacion ne vazhdim shigjeta, na e sill ne forum.
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

Tema t Ngjashme

 1. 'mendim keni pr nacionalizmin shqiptar?
  Nga Anton n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 25-09-2012, 16:09
 2. Premisa t gabuara
  Nga Arrnubi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 30-04-2012, 18:25
 3. A sht krcnim Amerika pr paqen botrore?
  Nga ORIONI n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 212
  Postimi i Fundit: 09-05-2011, 09:49
 4. Mbi konfliktin n Komunitetin Musliman Shqiptar
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-03-2009, 10:00

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •