Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 54 prej 54
  1. #41
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anėtarėsuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Citim Postuar mė parė nga Blue_sky Lexo Postimin

    Ajo qe me ben te qesh eshte qe ato qe martohen , mjafton te ju gervishesh llustren dhe kupton qe jane miserable.
    I ke rene pikes !


    Pak ndryshime ne citim, s'jane te demshme Blue Sky . (lol)
    Where does a thought go when it's forgotten?

  2. #42
    Administratore Maska e Fiori
    Anėtarėsuar
    27-03-2002
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    3,016
    Njerzit qė ndikohen nga shoqėria apo faktorė tė jashtėm, tė cilėt s'kanė lidhje me jetėn e tyre personale pėr krijimin e familjes apo martesės, ndikohen nga kėta faktorė pėr shumė vendime nė jetė (pėr tė mos thėnė gjithēka). Por nuk mund t'i futėsh gjithė njerzit nė njė kazan, sepse filanka e filanit tė fistekut u martua kur ishte 18 vjeē (hah mė bėn pėrshtypje qė tė rinjtė sot vazhdojnė me gjykime tė tilla).

    Njerzit kanė kapacitete tė ndryshme dhe si rrjedhojė zgjedhin ta bėjnė jetėn e tyre duke pėrdorur aq sa ju ėshtė dhėnė.

    S'jam dakort qė ata tė cilėt martohen tė rinj apo pleq, janė tė mjerė. Por kjo njohuri vjen me eksperiencė, ėshtė e kotė qė unė tė filloj me shembuj...Po ashtu mė bėn pėrshtypje sa cinikė i bėn mosha disa, mė vjen keq!

  3. #43
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Ne Mesfush!!
    Postime
    387
    Citim Postuar mė parė nga Blue_sky Lexo Postimin
    Dude, keto bisedat e tilla behen mes meshkujsh qe i kane arritur 23 dhe jane akoma te virgjer. Meshkujt normale qe njoh une, as qe do iu binte nder mend te fejoheshin pa mbaru shkollen mire.

    Po normale qe do fejoheni qe ne moshe te re kur s'keni ngrohtesi seksuale Ky s'eshte presion social por hormonal
    Pse po i mban pergjuese ti meshkujve te virgjer qe je kaq e sigurt???

    Eshte fakt Se per nje Avanturist martesa eshte barrier ne jetė dhe shkatrrim strategjish...

    Ti me kete qe the cilin e perkrah ,te virgjerin qe mendon te martohet me heret ,te krijoj familje ,te lind femije te i shkolloj dhe te i rritė dhe kur vie koha qe Ai avanturisti te martohet ,ky ish i virgjeri e ka plotesuar palnifikim e tij familjar ,ndersa ky tipi akoma qetash po martohet...d.m.th nje dekad me pas...

    Nese shikohet rendesia e planifikimit familjar te sukseshem ateher mosha 25 vjet eshte mosha ideale...por nese u vonove e kalove 26 vemendje te eshte ndezur drita e kuqe qe simbolizon Danger d.m.th ke hyre ne periudhen e rrezikshme...

    Dhe mos me merr per shembuj disa avanturist qe deri ne moshen 30 vjet ,ne per shtepi publike e gjejn veten ,ndersa kur i mbushet mendja te martohet ,prezenton shpallje ne per Gazeta per tu martuar apo shpall tender...

    Mosha: 31
    profesioni: Arkitekt
    Interesat: Vazhdimi i avantures
    Dukja : Bishė e Malit
    Motoja: Te mos mbesim pa Moldavka...

    Per keta tipa ,familja eshte neveritese...

    Po ti ,tregoj ndoj ngjarje te ketyre tipave,kam frikė Se ndoj shkrimtar do e marr dhe e shkruan noj Roman apo Dramė skandaloze....

  4. #44
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Ne Mesfush!!
    Postime
    387
    Te me pergjigjet ndokush per kete fenomen:

    Ne disa shkolla te mesme, Ka filluar njeri qe te bej femer ,per emitim edhe shoku i tij ka bere femer ,apo nje femer ka bere nje frajer apo dashnor tash shoqja e saj nga zhelozia e bene te njejten gje,dhe nga keta kater persona ndikojn qe kjo ndjenje te perhapet ne tere klasen dhe kjo klase ndikon qe ky fenomen ta mbuloj e tere shkollen...

    Sot nese nje person mbetet indiferent nga kjo dukuri ,Shprehja e zakonshme per tė eshte :Veq une mbeta pa bere femer/dashnor---

    Nje ditė kisha nje bised me nje profesor te nje shkolle ,dhe po me tregon historish (ala romeo & zhulieta) ndryshem qe po shkruhen ne per shkolla,shumica e nxenesve qe me luten te i leshoj prej oreve te mesimit jan arsyet : Jam duke shkuar ,per ti bler rrobat e fejeses apo te marteses...

    Mashallah per rinin e sotit....Rroft koncerti ne fushė....Rroftė...

  5. #45
    Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
    Anėtarėsuar
    29-05-2004
    Postime
    2,300
    Citim Postuar mė parė nga MI CORAZON Lexo Postimin
    I ke rene pikes !


    Pak ndryshime ne citim, s'jane te demshme Blue Sky . (lol)
    Hahaha, vertete qe e paske ndryshuar pakez postimin tim. Mgjth ato qe kam shkruar jane mendime personale, e bazuar mbi kontakte personale, s'do thote qejane te verteta supreme.
    Nuk kam qene asnjehere pro martesave ne moshe te re, thjeshte nga fakti qe te zgjedhesh diēka definitive ne jete duhet te dish ne rralle te pare se cfare deshiron.
    Kam vetem nje limit: qiellin!

  6. #46
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anėtarėsuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Citim Postuar mė parė nga Blue_sky Lexo Postimin
    Hahaha, vertete qe e paske ndryshuar pakez postimin tim. Mgjth ato qe kam shkruar jane mendime personale, e bazuar mbi kontakte personale, s'do thote qejane te verteta supreme.
    Nuk kam qene asnjehere pro martesave ne moshe te re, thjeshte nga fakti qe te zgjedhesh diēka definitive ne jete duhet te dish ne rralle te pare se cfare deshiron.

    Une bej edhe shaka, se tani mend s'do njeri ketu. Une per vete i kam ne terezi punet e mija, jo se jam shume e zonja , por se kam pasur edhe fat.

    Martesat ne moshe te re nuk mund ti gjykoj , se te gjithe e dime c'eshte pasioni, por do ishte me e udhes qe edukimi te shikohej si primar.

    Blue sky, por ti mos prit te mbarosh 2-3 universitete....
    Where does a thought go when it's forgotten?

  7. #47
    jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
    Anėtarėsuar
    26-04-2005
    Postime
    1,633
    martesa o i e keqe e domosdoshme se vetem si qen srri dot robi. se per tvujt tgjith do vuni ene bluja qi o pa gjo ene koraxoni qi shet men hahahahahahahaha. po ca vujn ma pak ene ca vujn ma shum.

    po ene un jom me menimin e blus se kta tmartumit jon si njato atobuzat me rimorkjo ku shko aftobusi shko ene rimorkjo hahahahahahahaha
    no glove no love

  8. #48
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anėtarėsuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Tiktak, une zbukuroj nje cike.....por nuk genjej. Si ty !
    Where does a thought go when it's forgotten?

  9. #49
    Citim Postuar mė parė nga Blue_sky Lexo Postimin
    Per Zotin s'do ishte mekat as te ju puthnim kembet prinderve per ate qe kane bere per ne, sidomos kur lexon per raste te tilla.
    kjo nuk quhet mekat, perkundrazi eshte respekt qe ti tregon ndaj atyre qe te kan ber koken dhe kan ber c'mos qe mos te te zhytej ne llumra te shoqeris

  10. #50
    Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
    Anėtarėsuar
    29-05-2004
    Postime
    2,300
    Citim Postuar mė parė nga MI CORAZON Lexo Postimin
    Une bej edhe shaka, se tani mend s'do njeri ketu. Une per vete i kam ne terezi punet e mija, jo se jam shume e zonja , por se kam pasur edhe fat.

    Martesat ne moshe te re nuk mund ti gjykoj , se te gjithe e dime c'eshte pasioni, por do ishte me e udhes qe edukimi te shikohej si primar.
    Fat? Goog timing ndoshta; eshte e rendesishme te vije i duhuri ne momentin e duhur.

    Citim Postuar mė parė nga MI CORAZON Lexo Postimin
    Blue sky, por ti mos prit te mbarosh 2-3 universitete....
    Mua s'me le familja te martohem pa i shku ne fund cdo cdo fakulteti e cdo specializimi qe jam ne gjendje te marr. Ndryshe, me ca do rrahnin gjoksin keto kur behen dy shqipetare bashke dhe fillojne e derrdellosen per "arritjet Cezariane" te kalamajve? Mgjth, pak nga pak po kuptoj qe jam overqualified per mashkull shqiptar Hahaha!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Blue_sky : 31-10-2007 mė 15:31
    Kam vetem nje limit: qiellin!

  11. #51
    beby Maska e jesu
    Anėtarėsuar
    08-10-2006
    Vendndodhja
    Reklamat nuk lejohen pa lejen e admin
    Postime
    354
    Citim Postuar mė parė nga gatusso Lexo Postimin
    Nmosha 25 vjet eshte mosha ideale...por nese u vonove e kalove 26 vemendje te eshte ndezur drita e kuqe qe simbolizon Danger d.m.th ke hyre ne periudhen e rrezikshme...
    Po patet mundesi te me shpjegoni nje gje. Cila eshte rreziku nese kalohet mosha 26? Per ke rrezik behet fjala?

    Faleminderit!
    Jeta eshte e bukur mjafton te dish ta jetosh!

    Fuqia ekziston brenda teje!!!

  12. #52
    In GoD We TrUsT !!! Maska e SaS
    Anėtarėsuar
    28-11-2005
    Postime
    2,792
    Citim Postuar mė parė nga jesu Lexo Postimin
    Po patet mundesi te me shpjegoni nje gje. Cila eshte rreziku nese kalohet mosha 26? Per ke rrezik behet fjala?

    Faleminderit!
    26 numer tersi :P tani ka dal kjo mode
    YoUr DrEaM Is YoUr DeStInY...

  13. #53
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Ne Mesfush!!
    Postime
    387
    Citim Postuar mė parė nga jesu Lexo Postimin
    Po patet mundesi te me shpjegoni nje gje. Cila eshte rreziku nese kalohet mosha 26? Per ke rrezik behet fjala?

    Faleminderit!
    Realisht mosha Ideale per tu martuar (Per Mashkullin) eshte mosha prej 25-27 (Te existoj shkollimi si justifikim),Qka u vonove me shumė se 27 vjetė nga provoja po flas ,jo qe jam i futur une ne praktiken e kesaj provoje por po flas per disa raste te shumta qe kam ndegjuar...

    Se me kalimin e kohes nese kalon moshen 26 vjetė ,vie deri te mosinteresimi i atij personi qe te martohet ky ndoshta eshte rast qe i perket psikologjis mirpo sepse tek personi Njeri zakonisht epshi me i zjarret (eshte fakt qe ka shum prej njerzeve qe epshi ehste shkak per martes) qendron ne moshen e adoleshences dd.m.th kulminacioni i epshit eshte prej moshes 16 deri 22 dhe prej kesaj moshe vie deri tek zbehja e epshit dhe keshtu qe ka mundesi qe te perballet me impotenc sexuale ,pasi te martohet...

    Fakti tjeter eshte se nese i mbushe mbi 27 e me shumė,ne rastin kur deshiron te ofrosh nje oferte personit qe zgjon interes tek ti ,absulutisht tek ai person ne rastin e pranimit te ofertes do hezitoj ne lidhje me ty,menjeher do filloj te mendoj dhe te kaluloj ne mendimet e atij personi te ofertuar se valle ky person qe po me ofron kete ofert ,mos rastesiht ka pasur ndonje te kaluar te keqe ,dhe per kete nuk eshte martuar ende apo mos valle ky ka qen i martuar apo ka qen i burgosur e shumė ...pyetje qe lindin ne vazhdimsi...

    Dhe fakti tjeter eshte presioni psiqik tek ti se i bera kaq vjete dhe nuk jam i martuar dhe nuk kam krijuar familje,dhe ky presion psiqik mund te shendrohet ne rrezik potenciale ne vendimet e tua,sepse ky presion mund te behet shkak qe ti nxitosh dhe ky nxitim behet shkak qe ti pastaj te gabosh ne zgjedhje d.m.th te zgjedhesh nje person i cili nuk te perputhet ne idelen qe kerkon ti...

    Ai Qe Planifikon Projekt Familjar ,Deshiron Qe kete Projekt Ta Implementoj Menjeher ,Jo te Humb Kohe

  14. #54
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-12-2021
    Postime
    2

    Pėr: Presioni social, pėr krijimin e familjes.

    Pershendetje , ne fakt edhe une do te doja nje mendim per kete ceshtje . Une jam ne nje lidhje kam dy vite jam 21 edhe partneri im 3 vite me i madh. Qe ne muajt e pare ai donte te prezantohej me prinderit e mi, dhe ashtu ndodhi edhe une me te atij. Tani vone takuam edhe familjet edhe gjerat tashme jane familjare ama familja ime do qe te fejohem edhe pse planet tona per fejes jane per edhe 2 vite, por ato kembengulin te fejohem e te fillojme hyrje daljet sepse njerzit flasin vec per mua e gjera te tilla te mentalitetit shqiptar. Planet tona dhe deshira jone eshte sic e thash me siper , ndihem keq sepse nuk po di me si te llogjikoj, kur ata e din kush eshte ai qe dua e me do , kur ju ka dal para qe ne fillim kur e njohin me emer me familje me cdo gje pse me bejne presion. Une jam shum e lumtur kshu si jam kaq hapa sa kemi hedhur dhe dua cdo gje te vij gradualisht….

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema tė Ngjashme

  1. Roli ekonomik i familjes fshatare
    Nga PLaku-i-Detit nė forumin Ekonomi & biznes
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 04-01-2012, 08:27
  2. Mbidoza e modernizmit tė familjes
    Nga Cimo nė forumin Tema shoqėrore
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-03-2007, 18:19
  3. Simboli heraldik i familjes dhe pinjollėve Bua
    Nga Xhuxhumaku nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 23-05-2006, 01:17
  4. Globalizmi dhe Antiglobalizmi
    Nga Enri nė forumin Problemet ndėrkombėtare
    Pėrgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 01-04-2004, 21:54

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •