Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 54
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e vesaaa
    Anėtarėsuar
    25-02-2007
    Vendndodhja
    U.K. London
    Postime
    27

    Presioni social, pėr krijimin e familjes.

    Ndoshta kjo temė mund te ketė karakter me shumė Psikologjik mirpo megjithate i perket edhe romances...

    Qdo kush qe ka kaluar fazat e jetes ,sidomos prej fazes se femijeris dhe deri tek Faza rinore (qe ka hyr ne pubertitet) Nje i ri patjeter Mund ta ketė perjetuar nje ndjenje apo presion qe ofron ajo faza ne hyrje te moshave te te pjekureve...Dhe mesiguri ju eshe shfaqur ai presioni kur keni qenė rreth moshes 18-20 ,kur disa shok apo shoqe te moshes suaj kan filluar te fejohen dhe te krijojnė familje,dhe medoemos ky fakt ka filluar te shendrrohet si presion psiqik tek ti dhe ky presion nganjeher mundet qe edhe te behet shkas qe ti te ndermarresh ndonje vendim te rendesishem ne jeten tuaj...

    Thjesht presioni qe ofron kjo ndenje tek ti,mund te ndodh qe ti te ndryshosh vemendje dhe mentalitet dhe te fillosh qe ne nje fare menyre ta pasosh vendimin e moshatareve tuaj qe dhe ti te ndermarresh nje vendim te njellojtė...Sepse ti fillon qe ta ndjesh veten si te veqant dhe nganjeher ,ta ndjesh veten se vetem ti ke mbetur pa e marrė nje vendim te tillė aq te rendesishem dhe mendon se ky akt medoemos dueht te mirret ,qe mos ta ndjesh veten se po beje gabim por te marr vendim dhe te i bashkohem moshatareve te mi ,qe edhe unė te krijoj familje...

    Pyetja per ju te dashur forumist eshte kjo:

    Qfar Ndikon Tek ti, Kur Moshatarėt e Tu Fillojn Te Krijojnė Familje ,Ndersa ti akoma nuk ke vendosur !!???

  2. #2
    vlonjate moj ti Maska e bija_e_detit
    Anėtarėsuar
    26-03-2005
    Vendndodhja
    ne zemren tende pa te cilen sjetoj dot
    Postime
    365
    nje njeri i pjekur nuk besoj se do ndikohej nga fakti qe shoqeria po krijon familje dhe oburra hajde te martohem edhe une i thone kesaj pune se ngela pa burre. keto pune nuk behen se u martua komshia tek kati i dyte qe eshte kater vite me e vogel se une edhe hajde edhe une shi rrushi rrushin edhe piqu, keto pune behen sepse ti ndjen dashuri te madhe, sepse ti mendon se ke gjetur njeriun pa te cilin nuk mundesh dot te jetosh, pa te cilin gjumi ne mengjes sdo te dilte e te tjera e te tjera. shkurt nqs nuk martohem me cunin qe dashuroj pffffffffffffffffffffff sma ndjen hic se po martohet lagja. sepse mund te martohem edhe une pastaj thjesht per inerci por e vuan gjithe jetes dhe pas disa kohesh e shef veten tek dera e gjykates. tani edhe mbase ka njerez qe ndikohen shume une personalisht hic fare sme ben pershtypje.
    ti gjithmone me thua jeta eshte e bukur ndaj te kam jete

  3. #3
    Qfar Ndikon Tek ti, Kur Moshatarėt e Tu Fillojn Te Krijojnė Familje ,Ndersa ti akoma nuk ke vendosur !!???
    Nuk ndikon asgje.. kam nje shok 23 vjec qe eshte i fejuar.. un jam 26 edhe as qe me shkon ne mendje te fejohem tani..!!
    As qe ma ndjen se ca thone mileti, un do martohem edhe te krijoj nje jete timen, vetem atehere kur ta shoh e jam i zoti te mbaj nje familje, sepse smund te marresh gruan edhe ta lesh ne mes te rruges, ta torturosh edhe ate, ska lidhje se sa te do ajo ty, apo ti ate.. sduhet te marresh dike tjeter ne qafe, vetem nga fjalet e miletit qe te thone martohu..!

    Duhet te krijosh nje te ardhme, ajo sdiskutohet, por asnjeher nuk behen plane sepse kshu si po ecin gjerat, asnjeher dhe planet spo na dalin.
    Ndaj njeriu ska pse te shohe se u martua cuni apo goca filanit.. secili ka kismetin e vet edhe fatin e vet, do martohen atehere kur te jete koha.

    Poshte Thashethemet

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-08-2007
    Postime
    90
    mendon se ky akt medoemos dueht te mirret

    pse me doemos?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ocean wave : 25-10-2007 mė 15:33

  5. #5
    Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
    Anėtarėsuar
    29-05-2004
    Postime
    2,300
    18-20 vjeē te fejohesh? Ne kete moshe as gjyshi im s'eshte fejuar, pale une dy breza me mbrapa. Une kam miq femijerie qe e kane bere kete hap ne moshe te re dhe si njerez kane ngelur ne nje vend, me ate burre/grua pa arritur asgje ne fushen profesionale... Sa me shume qe i shoh, aq me shume i largohem idese te marteses.
    I ve re keto shoqet qe me shohin me nje zili perkedhelese, biles kane arritur te me thone mos i hyr asaj loje dhe ca kohe, ka per te te mjaftuar boll.
    Jam e mendimit qe nje njeri para se te kryeje hapa te tille duhet te jete i pjekur ne moshe, duhet te jete i ekuilibruar, duhet te dije cfare don, duhet te jete realizuar ne fushen profesionale qe pastaj te jete nje bashkeshort/e i/e denje, nje baba/nene qe i ofron stabilitet femijes etj.
    Cili nga ne do nje kalama te papjekur ne krah? Nje kungull qe s'ka arritur asgje ne jete, qe s'ka pasur eksperienca ne lidhje te tjera (pra qe s'eshte ekuilibruar emocionalisht)...? Une jo!

    Ajo qe me ben te qesh eshte qe ato qe fejohen/martohen ne moshe te re, mjafton te ju gervishesh llustren dhe kupton qe jane miserable.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Blue_sky : 25-10-2007 mė 16:25
    Kam vetem nje limit: qiellin!

  6. #6
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Ne Mesfush!!
    Postime
    387
    Citim Postuar mė parė nga Morning star Lexo Postimin
    un jam 26 edhe as qe me shkon ne mendje te fejohem tani..!!
    Veq mos thuaj se nuk te eshte ndezur drita e kuqe...i ke 26 pranvera ,un mendoj se ke hyr ne te kuqen dhe ndoshta do e besh ndoj kallabellek (dasem) dhe mos harro te me therrrasesh qe te te kercej ne dasem...

    Un jam 23 vjeq dhe po e ndjej se me eshte ndezur drita e gjelbert dhe shumė shpejt do e beje nje tubim (dasem)...dhe duhet te martohem...

    Un mendoj keshtu : Femra prej moshes 16 deri 22 i zgjedh ofertat(Ne te gjelberten) ,ndersa prej 23 e mė shumė ,detyrohet tė i mbledh ofertet ...(Ne te kuqen)

    Ndersa Mashkulli: Prej 22 deri ne 25 vjet i zgjedh ofertat (Ne te gjelberten) ,ndersa prej 26 e mė shumė ,detyrohet te mbledh (Ne te kuqen e semaforit)

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e manjola_80
    Anėtarėsuar
    21-02-2005
    Vendndodhja
    Ne mergim
    Postime
    14
    Une jam nje nga ato qe jane fejuar e martuar shume e re.....Vetem se vendimin tim nuk e mora nga zilia apo ndikimi i te tjereve. Doja vetem te jetoja afer djalit qe doja. Po te kisha patur mundesi te jetoja lirisht dashurine time s'do te isha as fejuar as martuar. Po per fat te keq opinioni publik ne Shqiperi nuk i lejon (ose lejonte..nuk e di) dashurite rinore te pa kurorezuara....Nuk po flas per shume vite me pare...isha ne shkolle te mesme dhe kur njoha basheshortin e tanishem ishte viti 1996...u fejuam ne 1999 dhe pas dy javesh beme celebrimin. Kemi kaluar momente te bukura por edhe momente krize..dhe mbase po te mos ishime te martuar nuk e di a do te ishim perseri bashke...
    Nuk jam aspak dakord qe te rinjte te fejohen a martohen pa arritur nje moshe ku te pakten te njohin vetveten....dhe te kene bere eksperienca.....Po ama si mund te realizohet kjo ne atdheun tone?Une jam nga Tirana dhe kam vite qe jetoj jashte shtetit e nuk e di si eshte opinioni tani ne lidhje me fejesat e martesat....
    DEGJO GJITHMONE ZEMREN

  8. #8
    ssdwcdcee Maska e SENSUALI_TR
    Anėtarėsuar
    01-02-2007
    Vendndodhja
    Ne vendin ku Extremet i kalojne kufijte e imagjinates
    Postime
    277
    Mendoj se krijimi i familjes behet ne momentin e duhur per cdo njeri personalisht do e krijoj familjen kur te jemi gati per te patur familje.
    * Jeta ėshtė Mundėsi, Pėrfito nga Ajo*

  9. #9
    beby Maska e jesu
    Anėtarėsuar
    08-10-2006
    Vendndodhja
    Reklamat nuk lejohen pa lejen e admin
    Postime
    354
    Eshte nje fjale Kur vete sahati, sa do mos te duam te fejohemi apo te martohemi po vajti ora te mbyllet goja thone te vjetrit. Nejse
    Une personalisht shoh qe shumica e shoqeve te mia ne Shqiperi jane martuar dhe disa prej tyre kane dhe femi. Problemi eshte si i risin ata femije, ketej skan shtepi e cati dhe ketej bej kalamanj se riten vete, nuk eshte ashtu.

    Jam e mendimit qe nje njeri para se te mare nje vendim te tille duhet te jete i pjekur ne moshe, duhet te jete i ekuilibruar, duhet te dije cfare don te njohe vetveten, duhet te jete realizuar ne fushen profesionale qe pastaj te jete nje bashkeshort/e i/e denje, nje baba/nene qe i ofron stabilitet femijes etj.
    Duhet te qendroj me pare plotesisht ne kembet e mia te jem ekuilibruar emocionalisht).

    Une personalisht s'ndihem gati per nje vendim te tille, gjithashtu per mua martesa ''celebrimi'' eshte dicka zytrare nje firme per sy te botes. Nga momenti qe une jam me njeriun qe dua e qe me ben te lumtur nuk nxitohem aspak qe ngjis shkallet e bashlise, te arijme me pare ato qe ka thene e me larte dhe me pas me bekimin e zotit pse jo dhe po martohemi e tju shperndajme llokume ;-)
    Jeta eshte e bukur mjafton te dish ta jetosh!

    Fuqia ekziston brenda teje!!!

  10. #10
    Self Confidence Maska e Gimi3
    Anėtarėsuar
    24-10-2006
    Vendndodhja
    Atje ku Fati i pėrcjell Guximtarėt !
    Postime
    1,028
    Pershendetje Vesaaa ,

    " cdo gje ne kohen e vet e ka shijen dhe bukurine e vet "

    mirepo gjithashtu vlen ajo teoria

    " sa je i ri / e re zgjedh ndersa kur arrin moshen e cila te qon kah pleqeria mbledh !


    d.m.th. te behet presion nga familja , shoqeria dhe duhet patjeter te vendosesh ne kete aspekt , prandaj eshte mire nganjehere te kemi nje planifikim ne kete aspekt t'i caktojme vehtes kur eshte koha per studime , kur eshte koha per fejese martese para se te kemi pak opcione , disa nga shkurorzimet mendoj une vijne si pasoje e mospershtatjes se cifteve me njeri - tjetrin apo mosnjohja e njeri tjetrit , dmth koha e kufizuar ne kete aspekt etj.

    Respekte.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Gimi3 : 27-10-2007 mė 05:55
    Fitorja Vjen Me Durim , Gėzimi Vjen Pas Dėshprimit Dhe Pas Ēdo Veshtirėsie Ka Lehtėsim .

  11. #11
    Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
    Anėtarėsuar
    29-05-2004
    Postime
    2,300
    Citim Postuar mė parė nga gatusso Lexo Postimin
    Un mendoj keshtu : Femra prej moshes 16 deri 22 i zgjedh ofertat(Ne te gjelberten) ,ndersa prej 23 e mė shumė ,detyrohet tė i mbledh ofertet ...(Ne te kuqen)

    Ndersa Mashkulli: Prej 22 deri ne 25 vjet i zgjedh ofertat (Ne te gjelberten) ,ndersa prej 26 e mė shumė ,detyrohet te mbledh (Ne te kuqen e semaforit)
    Nga je me origjine ti Bobi?
    Kam vetem nje limit: qiellin!

  12. #12
    beby Maska e jesu
    Anėtarėsuar
    08-10-2006
    Vendndodhja
    Reklamat nuk lejohen pa lejen e admin
    Postime
    354
    Citim Postuar mė parė nga vesaaa Lexo Postimin
    Qfar Ndikon Tek ti, Kur Moshatarėt e Tu Fillojn Te Krijojnė Familje ,Ndersa ti akoma nuk ke vendosur !!???
    Tek mua personalisht nuk ndikon apsolutisht asgje. Ne pergjithsi gjithmone kisha inate te imitoja veprimet e te tjereve apo te beja ato cka te tjeret benin gjithashtu dhe te me krahasonin me te tjeret. Shikoja dhe shoh gjithmone hapat, mundesite e deshirat e mija. Keshut edhe per kete ceshtje shikoj qellimet e deshirat e mia qe kam per jeten dhe jo ato qe kane te tjeret.

    I uroj te martohen, trashegohen e jete te lumtur per te gjithe ata qe kane deshiren e marteses ne nje moshe te vogel, gjithashtu u uroje qe martesa e tyre te kete sukses(shum e rendesishme kjo). Dhe mua te me lene jashte rrethit per momentin:-)
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga jesu : 27-10-2007 mė 07:25
    Jeta eshte e bukur mjafton te dish ta jetosh!

    Fuqia ekziston brenda teje!!!

  13. #13
    I qete Maska e BEHARI
    Anėtarėsuar
    28-12-2005
    Vendndodhja
    ME MENDJE DHE ZEMER NE SHKODER!!
    Postime
    2,119
    Teme shume e spikatur!!
    dicka me ben pershtypje mua ketu dhe kryesisht tek Cunat!!?
    te gjithe deklarojne qe nuk duam te martohemi te ri ne moshe, te pakten pa i ber 30 e kosur!!
    mir por me habit fakti se po keta tipa pasi kan kaluar te 30tat apo dhe me shume kerkojne te fejohen me goca te moshes15/ 16/17/se po te jene me te rrituara nuk po e pelqejne!!
    atehere rrjedhshem lind pyetja;perse nuk pretendoni te krijoni familje ne moshen 25/26vjec mbase atehere sigurisht qe do gjeni goca te moshes 16/17/apo dhe 18 vjece!!??
    por kur djali i kalon 30/35 vitet per mendimin tim po te isha goce15/ 16/17 vjece do rrija beqare dhe nuk do lidhja jeten me nje 30/35/vjecar!!
    ky eshte mendimi im!!

  14. #14
    KuCoVaR Maska e Olimp
    Anėtarėsuar
    24-03-2006
    Vendndodhja
    QS
    Postime
    484
    Mendoj se secili nga ne ka nje llogjik te tijen te te menduarit dhe mund te then qe gjithkush vendos per jeten e tij atehere dhe vetem atehere kur e shikon me te arsyeshme gjithashtu kur e shikon qe eshte gati te perballoj ate presion psikologjik
    Ere mire mire

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e manjola_80
    Anėtarėsuar
    21-02-2005
    Vendndodhja
    Ne mergim
    Postime
    14
    "...te gjithe deklarojne qe nuk duam te martohemi te ri ne moshe, te pakten pa i ber 30 e kosur!!
    mir por me habit fakti se po keta tipa pasi kan kaluar te 30tat apo dhe me shume kerkojne te fejohen me goca te moshes15/ 16/17/se po te jene me te rrituara nuk po e pelqejne!!"

    shume e goditur!madje do te shtoja qe ka plot nga ata djem qe jo vetem duan te fejohen me vajza te reja (shpesh nen 18 vjeē) po na iduan edhe te virgjera.....pasi vete kane jetuar eksperienca nga me te ndryshmet......bile njoh edhe nje qe pasi zbuloi qe e fejuara nuk ishte e virgjer e shoqeroi te prinderit e saj.....dhe e la....
    DEGJO GJITHMONE ZEMREN

  16. #16
    Citim Postuar mė parė nga gatusso Lexo Postimin
    Veq mos thuaj se nuk te eshte ndezur drita e kuqe...i ke 26 pranvera ,un mendoj se ke hyr ne te kuqen dhe ndoshta do e besh ndoj kallabellek (dasem) dhe mos harro te me therrrasesh qe te te kercej ne dasem...

    Un jam 23 vjeq dhe po e ndjej se me eshte ndezur drita e gjelbert dhe shumė shpejt do e beje nje tubim (dasem)...dhe duhet te martohem...

    Un mendoj keshtu : Femra prej moshes 16 deri 22 i zgjedh ofertat(Ne te gjelberten) ,ndersa prej 23 e mė shumė ,detyrohet tė i mbledh ofertet ...(Ne te kuqen)

    Ndersa Mashkulli: Prej 22 deri ne 25 vjet i zgjedh ofertat (Ne te gjelberten) ,ndersa prej 26 e mė shumė ,detyrohet te mbledh (Ne te kuqen e semaforit)


    Cja ke fut kot me kto drita jeshile edhe te kuqe... Njeriu martohet atehere kur e sheh te arsyeshme, smund te martohesh nese nuk je mire ne gjendjen ekonomike ( qe eshte kryesorja) duhet te rregullosh terrenin qe neser kur te martohesh, te pakten gruaja edhe femijet qe do besh mos te kene probleme qe mos te hane buke etj etj... nese nisesh me idene se me iku mosha duhet te martohem, atehere ke marr ne qafe veten edhe familjen qe do krijosh.

  17. #17
    In GoD We TrUsT !!! Maska e SaS
    Anėtarėsuar
    28-11-2005
    Postime
    2,792
    martesa eshte nje hap i rendesishem edhe duhet te kesh kushtet e duhura per te ndermarr nje hap te tille sepse neser kur te martohesh mund te besh kalamonin edhe mund te mos kesh mundesine ti japesh buke !!!

    kshu qe me mend ne koke edhe mos ndermerrni hapa te nxituar sepse ka pasoja ne te ardhmen !!!

    nuk jam dakort me blu sky persa i perket asaj qe martesa te le mbrapa ne arritjen profesionale !!! ka shume te tille qe e kane kaluar kete faze pasi jane martuar !!! po ka edhe te tille qe mund te kene deshtuar nga shkaqe te ndryshme !!!
    YoUr DrEaM Is YoUr DeStInY...

  18. #18
    … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
    Anėtarėsuar
    07-09-2006
    Vendndodhja
    Aconteceu !!! Estava escrito assim...
    Postime
    6,577
    ndonjehere ndikojne persona "idjote" qe nderhyne ne jeten e njerezve.
    Po ju tregoj nje histori qe ska as dy dite qe ka ndodh me komshinjve te mi.Me pak fjale nje goce 17 a 18 sa eshte fiks nuk e di e kishin kerkuar ne nje fshat ne fushe-kruje,prinderit nuk donin ta largonin dhe u than kety komshinjve te mi ti gjejne nje djale te mire per cupen qe ta keni afer,dmth ne qytet(pasi ajo jeton ne periferi shume afer qytet)gjithesesi.Keta tani ne hall te madh vene e kapin nje djale nga lagjia 26 vjec(qe as e kishte ne plan per tu fejuar).e shofin ne Bar mi miqte e vet,e therrasin dhe ai per respekt ngrihet i takon.e di si eshte puna i thote ky 'lajmsi' kami nje goc te mire dhe duam nje cun te mire per ate.Ky i shkreti kishte ngrire(po jo i kishte thene,as qe me shkon ne mendje te fejohem tani,jo keshtu ne kete menyre)Por lajmsi i tha po mir ne i kemi dhen llafin ti hajde shife gocen (sikur do shifte mall) dhe pastaj na thuaj.Donte,s'donte vajti e pa.une qe i njof te dy u them...ajo eshte kalama para tij.Dhe tani nuk e di sesi po rrjedhin gjerat nuk kam lajme hahahhahhahahha.
    Perfundimi: ne shoqerine shqiptare ndikojne llafet e botes,qe nuk dine te bejne asgje tjeter vec te gjykojne te tjeret,asnjeher veten.Kjo goca me lart kishte qene nje here fejuar me dike qe kishte dashur...aventura kalamajsh kur ishte 15 vj dhe eshte ndare...tani prinderit si e si mos u ngel goca ne shtepi po benin cmos per ta fejuar,pa pyetur njehere se cfare mendon ajo.I gezohen qytetit dhe goces se martuar akoma pa u rritur.Shkollen e ka lene pra eshte me 8 klase.Ajo do martohet dhe do jete 'skllave' ne shtepi e burrit...bie fjala...por ai eshte djale shume i mire por thjesht nuk vendoste pasi e quante akoma heret...donte ta gjente vete...por i bene presion te gjithe nga "lajmsit"dhe nga familjaret e tij dhe oburra.
    Do thoni juund te kishte mohuar...kur te thone 1000 vete "te iku mosha" arrin ta besosh edhe ti.
    Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

  19. #19
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Ne Mesfush!!
    Postime
    387
    Te kesh parasysh mentalitetin qe te rrethon!!!

    Kjo ndoshta eshte vrojtim psikologjik se sa social...

    Te shoqeria existon nje mentalitet se po i mbushe 30 vjet dhe nuk martove ,menjeher do thon se ,ky person ka probleme impotence apo psiqike dhe kjo ndikon se veshtire qe mundesh ta bindesh dikend (te moshes me te re se ti ) per te lidh nje mardhenje...

    Nese i ofron ofert nje femre 22 vjeqe apo edhe me te re dhe ti je 31 vjet ,veshtire se mund ta bindesh ,sepse menjeher ate femer do e kap panika dhe do thot se ky person ,meqense nuk eshte martuar deri tash ky njeri nuk mund te jet ne rregull apo ka pasur ndonje te met apo behane dhe nuk eshte martuar deri tash ,dhe kjo femer detyrohet ta refuzoj kete ofert...

    "Edhe mashkulli ka afat skadimi...Te mos flas per femren qe hyn ne radhen e atyre artikujve te ndijshem qe i skadon afati shpejt"

  20. #20
    Trazuar nen qiellin blu Maska e Blue_sky
    Anėtarėsuar
    29-05-2004
    Postime
    2,300
    Citim Postuar mė parė nga SaS Lexo Postimin
    nuk jam dakort me blu sky persa i perket asaj qe martesa te le mbrapa ne arritjen profesionale !!! ka shume te tille qe e kane kaluar kete faze pasi jane martuar !!! po ka edhe te tille qe mund te kene deshtuar nga shkaqe te ndryshme !!!
    Jo,jo, une thashe qe martesa ne moshe te re eshte budallik. Pse te martohesh direkt? Fejohu, nderkohe ndiq karrieren, fito njefare pavaresie ekonomike qe ti behesh krah dhe te fejuarit ne blerjen e shtepise e pastaj rritjes te kalamajve. Mua mosha ideale per te krijuar familje me duket aty nga 27 vjetet.
    Kam vetem nje limit: qiellin!

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Roli ekonomik i familjes fshatare
    Nga PLaku-i-Detit nė forumin Ekonomi & biznes
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 04-01-2012, 08:27
  2. Mbidoza e modernizmit tė familjes
    Nga Cimo nė forumin Tema shoqėrore
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-03-2007, 18:19
  3. Simboli heraldik i familjes dhe pinjollėve Bua
    Nga Xhuxhumaku nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 23-05-2006, 01:17
  4. Globalizmi dhe Antiglobalizmi
    Nga Enri nė forumin Problemet ndėrkombėtare
    Pėrgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 01-04-2004, 21:54

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •