Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-10-2007
  Postime
  10

  Ueb aplikacionet e shprndara (Distributed Web Application)

  Aplikacion Web i shperndare?

  Cila mund te jete arsyeja per te krijuar nje aplikacion web te shperndare?
  "Distributed web application" qe ne Java do te thote qe pjese te programit ekzekutohen mbi JVM te vecanta...

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  Nga arsyet me te forta per te preferuar nje aplikacion web te shperndare eshte mundesia e ekzekutimit te te njejtit program apo sherbimeve ne makina fizike te ndryshme, pra rritja e performances. Nje arsye tjeter po aq e rendesishme eshte pershkallezimi i aplikacionit sipas nevojave. Ta zeme se kemi krijuar ne aplikacion web, i parashikuar per te sherbyer 10.000 kerkesa ne dite, duke perdorur 4 makina, 2 per aplikacionin dhe 2 per Data Base qe luan rol te rendesishem ne pothuajse te gjitha aplikacionet web.
  Mbas ca kohesh rritet numri i vizitoreve te ketij aplikacioni le te themi ne 40.000 apo me shume. Duke patur ne dispozicion nje arkitekture te shperndare, e vetmja gje qe duhet te besh eshte te 4 fishosh numrin e makinave ne dispozicion, dhe kjo ishte.

  Arsye te tjera perfshijne edhe modularitetin dhe mundesine e perdorimit te sherbimeve nga me shume se nje aplikacion, ashtu si ne nje program, kodi organizohet ne funksione te specializuara, ashtu nje aplikacion i shperndare eshte permbledhja e disa sherbimeve Servlet,Enterprise Java Beans, Java Message Service, Data Base, Web Services, te cilat komunikojne midis tyre.
  Tashme arkitektura e shperndare po evulon ne ate qe quhet SOA, Service Oriented Architechture, qe eshte nje version i bazuar ne sherbime te Arkitektures Web te shperndare.

  Te me falesh per terminologjine time te varfer, sepse i shpjegova me fjalet e mia dhe me ate qe di une, dhe nuk jam i mire ne shpjegime .

Tema t Ngjashme

 1. Ndihmtar pr Kuptimin e Xhuzit t Tridhjet
  Nga Xhenneta-Morina n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 02-11-2009, 07:20
 2. Prgjigje: 247
  Postimi i Fundit: 18-01-2008, 12:05

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •