Close

Rezultati i Sondazhit: Cfare ben mbasi shkruan nje liber?

Votues
5. Nuk mund t votoni n kt sondazh
 • E fut ne sirtar. E gjejne niperit mbas nje shekulli...

  0 0%
 • Ja paraqet nje shtepije botuese, paguan, e boton, dhe askush nuk e lexon.

  5 100.00%
 • Bej ca te duash se nuk dua t'ja di fare.

  0 0%
 • E boton ne internet, e-book...

  0 0%
Sondazh me disa zgjedhje
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 19
 1. #-19

  Nj mendim pr botim libri

  Mire se ju gjeta njehere.

  Doja t'ju pyes per dika. Une, si biim shkrimtari qe s'jam , kam shkruar nje liber. Tani po mendoj se fare te bej me te, te bredh mbrapa noj shtepi botuese, ta lej ne sirtar, t'a botoj online.


  Ca me keshilloni?

  Flm.

 2. #-18
  Ja paraqet nje shtepije botuese, paguan, e boton, dhe askush nuk e lexon.


  Kjo eshte edhe arsyea se pse shkruhet nje liber, qe dikujt ndoshta mund ti hyne ne pune shkrimet e tua.. dikujt ne bote.. kushedi..!

  ndaj botoje.

 3. #-17
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-07-2006
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  858
  nese do ta botosh, une mund te sugjeroj nje shtepi botuese shume dashamirese
  por te siguroj qe ata qe do ta lexojne librin tend te botuar, do te jene me te pakte se sa ata qe do ta lexonin me menyren shume efikase te internetit/forumit etj
  gjithsesi edhe kjo teme qe ke hapur te ben pakez publicitet, keshtu qe ai e lexon, behet kurioz ta bleje nese ti vendos ta botosh...
  urime

 4. #-16
  Citim Postuar m par nga engjellorja Lexo Postimin
  nese do ta botosh, une mund te sugjeroj nje shtepi botuese shume dashamirese
  por te siguroj qe ata qe do ta lexojne librin tend te botuar, do te jene me te pakte se sa ata qe do ta lexonin me menyren shume efikase te internetit/forumit etj
  gjithsesi edhe kjo teme qe ke hapur te ben pakez publicitet, keshtu qe ai e lexon, behet kurioz ta bleje nese ti vendos ta botosh...
  urime
  Nuk e di nese ...dmth, nese me jep adresen e kesaj shtepise do te falenderoj. por nuk kam shume besim. Para dy muajsh u kam nisur nje e-mail rreth 10-15 shtepive ne Shqiperi duke u propozuar kete gje, pa u nisur romanin, dhe asnje s'me eshte perjigjur asnje. Heem..do e shkruaj tek biografija ime kete kur te jem i famshem...

  Por edhe nese e botoj - dhe nuk besoj sepse s'kam kohe te merrem me shtepite qe ca thone sote s'thone neser - do e mbaj per vete te drejten e botimit ne internet me licencen Creative Commons.
  Ndryshuar pr her t fundit nga desaparacidos : 24-10-2007 m 08:51

 5. #-15
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690
  Eshte gjynah ta mbash ne sirtar, pasi do ta amortizoje koha.
  Nese mendon qe dicka te mire ke hedhur ne liber, botoje. Dy jane rruget e mundshme. E para: Botim gjysme ilegal, pra per vete dhe te njohurit dhe po munde edhe mund ta shesesh dore me dore.
  E dytaotim ligjor ne nje shtepi botuese, me nje tirazh modest, ku pavaresisht se c'mund te te premtojne botuesit, do mbetet prape ne doren tende shperndarja librarive.
  Gjithsesi keshilla eshte ta besh liber. Lexuesi dhe koha do t'i vere noten kaluese apo mbetese. Ju prape se prape perfitim do te keni per ne vazhdimesi. Respekt mondishall

 6. #-14
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Pyetje gallate, sidomos e para. Emrin e ke te veshtire e po te drejtohem shkurt me shkrimtar potencial. Per mendimin tim shih per nje kombinim mes dy mundesive publikim ne leter + publikim ne internet.
  Po disa pyetje teknike jane te nevojshme qe te te vejne te mendosh vete: Po e kane lexuar dhe sy te tjere pervec te tuve librin tend? Si kane reaguar ata? Jane zmadhuar dhe jane bere te qeshur, jane picerruar dhe per kete arsye kane shkaktuar rrudha mbi ballin qe i qendron permbi, apo...? Po ti vete ne fund te fundit cfare do? Te shkruash ne CV qe ke botuar liber, apo ke qellime afagjata shkrimtareske...

 7. #-13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-07-2006
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  858
  me gjithe qejf ta jap une adresen

  mund ta mbuloje shtepia botuese shperndarjen, kundrejt nje perqindjeje mbi fitimin

  nuk eshte e thene te bredhesh me libra ne kurriz

 8. #-12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-07-2006
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  858
  moj ditke
  mos moj se e trembe

  te rinjte duhen inkurajuar jo shkujaruar

 9. #-11
  Citim Postuar m par nga Dita Lexo Postimin
  Pyetje gallate, sidomos e para. Emrin e ke te veshtire e po te drejtohem shkurt me shkrimtar potencial. Per mendimin tim shih per nje kombinim mes dy mundesive publikim ne leter + publikim ne internet.
  Po disa pyetje teknike jane te nevojshme qe te te vejne te mendosh vete: Po e kane lexuar dhe sy te tjere pervec te tuve librin tend? Si kane reaguar ata? Jane zmadhuar dhe jane bere te qeshur, jane picerruar dhe per kete arsye kane shkaktuar rrudha mbi ballin qe i qendron permbi, apo...? Po ti vete ne fund te fundit cfare do? Te shkruash ne CV qe ke botuar liber, apo ke qellime afagjata shkrimtareske...
  Heeem.
  Meqe emrin e ke te shkurter, Dita, po te drejtohem me emer.

  M pelqen te lexoj.

  Nuk e di se perse shkruaj.

  Qellimi im i vetem eshte ky : ok, kam shkruajtur ca gjera, nje roman, tani dua t'a ndaj me te tjeret. Kaq. Nuk me interesojne as leket as emri as ndonje gje tjeter.

  Njerez qe e kane lexuar kane thene qe eshe i bukur, ja vlen, por nuk u besoj kurre ketyre. E fare pret ti qe te te thone, qe eshte kot eee?

  Nuk kam qellime afatgjata apo afatshkurtera. Dua vetem te ndaj kete histori me te tjere. Pike.

  Per me shume e kam shkruar & ne nje stil qe nuk egziston ne Shqiperi, nje noir-dedektiv, duke kopjuar, vjedhur, si te doni, nga shkrimtare qe me pelqejne tip Elmore Leonard, Joe R Landsdale, Kurt Vonnegut.

  Fakti eshte qe para nje viti thashe me vete : nese dua te lexoj nje liber shqip nga ata qe me pelqejne mua, me duket se dua t'a shkruaj vete.

  Dhe keshtu bera.


  Flm per interesimin.

 10. #-10
  ah, eshte shume e gjate te te shpjegoj se fare eshte desaparecidos, me "e" dhe jo me " a" si e shkruaj une, dhe nuk po te kaloj dot nje link nga wikipedia, se di perse, por mjafton te shtypesh aty dhe do e gjesh.

 11. #-9
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690
  Kjo do te thote qe ke aftesi per zgjidhjet e tua ne jete. Sic veprove per berjen e librit qe ka vecanti ne llojin e vet, do dish te veprosh dhe per botimin e tij. Besoj se me kaq dicka mesove, ose e rimesove edhe nga ne.

 12. #-8
  Citim Postuar m par nga mondishall Lexo Postimin
  Kjo do te thote qe ke aftesi per zgjidhjet e tua ne jete. Sic veprove per berjen e librit qe ka vecanti ne llojin e vet, do dish te veprosh dhe per botimin e tij. Besoj se me kaq dicka mesove, ose e rimesove edhe nga ne.
  Po, di mesova. Vetem se, t'a marre dreqi, kjo bote eshte e komplikuar mondishall, teper e komplikuar. S'di a te beje njeriu i gjore...

  Duhet te them qe ideja e nje libri online me pelqen. Te pakten, keshtu me thone menjehere qe - eventualisht - eshte kot e kursej lek, kohe, nerva etj etj.

 13. #-7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-07-2006
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  858
  po e postove online nuk do jete cudi te ta vjedhin dhe ta botojne nen nje emer tjeter

  une e kuptoj qe ti jeton jashte dhe nuk i di ca gjera , por ne shqiperi nuk ka ligje fare per kete pune

 14. #-6
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690
  Mos na tremb tani me vjedhjet moj engjellore, se na morri lumi pastaj. Ai qe vjedh nuk pyet sa i sofistikuar je, po te keput nje vjedhje sipas menyres se tij, qe ec e kape pastaj. Vjedhesi i tille ka vjedhur jeten e vet dhe s'ka per te bere kure hajer. Une ngulmoj per botimin, jo per eliminimin e vjedhjes, se sa per arshivimin me serioz te krijimit tend. Une kam shembullin me librin tim me kujtime, ku vertet e shtypa ne shtypshkronja "Kotti", ne Korce, pa ndonje vazhdimesi shperndarjeje dhe rruge ligjore shitjeje, por ama ketu ne Selanik jam kenaqur me shume me patriotet qe ja u kam dhuruar, se atyre qe ja u kam shitur. Gjithashtu me kenaqesi ja u kam percjelle nepermjet internetit sa e sa personave dashamires. Ky eshte sadisfaksioni me i madh qe ndjen per c'ka ke krijuar. Pyeteni zhorzhin, qe kur vajti ne librari te Korces per ta blere librin tim, i thane qe nuk e kemi, ne nje kohe kur diku ne depo kishin pese kopje te tij te harruara! Dhe u detyrua te vinte tek adresa e nje shtepie, per ta gjetur librin. No coment!!!
  Ndryshuar pr her t fundit nga mondishall : 24-10-2007 m 09:44 Arsyeja: Ndreqje germe

 15. #-5
  Canna-log Maska e Artson
  Antarsuar
  24-07-2007
  Vendndodhja
  Loading...
  Mosha
  15
  Postime
  416
  Botoje dhe shitjua miqve te tu, ky eshte realiteti...
  Kur jam rrethuar nga njerz t vegjl s'ndjej madhshti, por mjerim! M.Roi

 16. #-4
  Konservatore Maska e Dita
  Antarsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  S'eshte e vertete qe te gjithe kur i jep dicka per te lexuar, te te thone qe eshte e mire. Ose ti duhet t'ua shtrosh ndryshe kerkese/ftesen per leximin e tekstit. Thuaji qe do te te ndihmojne te gjesh cilat pika ne roman nuk shkojne, pra ku nuk ka llogjike, ku humbet fare artistikja, ku e ke tepruar me elementet artistike e pastaj dhe kontrolli gjuhesor. Ne fakt kete lloj kontrolli me mire eshte ta besh me njerez qe i njeh ti personalisht dhe e di qe kane shije ne lexim, pra qe dijne te dallojne cfare ben e cfare nuk ben.
  Nisur nga kjo, e duke qene se e ke bere temen gati per sulm :-), eshte pak si e rrezikshme ta sjellesh krejt tekstin ne forum, por nese ti je trim, guximtar, sypatrembur, une do te thosha ta sillje njehere ne forum, te pakten kapitullin e pare. Meqe e ke roman une do te thosha sille me emrin tend te vertete. Une vete do pres per emrin, perndryshe do te drejtohem me Leonard, meqe ke vene fytyren e Leonard Cohen tek avatari.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Dita : 24-10-2007 m 12:06

 17. #-3
  Citim Postuar m par nga Dita Lexo Postimin
  Meqe e ke roman une do te thosha sille me emrin tend te vertete. Une vete do pres per emrin, perndryshe do te drejtohem me Leonard, meqe ke vene fytyren e Leonard Cohen tek avatari.
  Oh iessssssssss, i love mister cohen. gjynah qe fotoja eshte shume e vogel dhe mezi dallohet.


  sa per vjedhje...boh, vertet banoj jashte dhe nuk e di mire se si shkojne keto gjera ne shqiperi, po besoj qe & ata qe jane aty nuk e dine. teorikisht nuk mund t'a bejne, po teorikisht ne jemi edhe shtet demokratik, keshtu qe teoria nuk pi uje.

  besoj se do e botoj online dhe do inf.shtepite botuese. nese duan te me shkruajne ndonej rresh mire, nese jo akoma me mire.

  po bej korrigjimet e fundit, ndoshta po e teproj sepse tani libri im m'a shpif. mah.

  sapo t'a kem mbaruar etj besoj se do e fus.

  flm per keshillat.

  besoj se nga nje ana as shtepite botuese nuk kane shume faj. lexohet pak, shkruhet shume, botohet akoma em shume. ka nje anarki te vertete. shtepite mbijetojne duke botuar gjera me gabim, shumica jane shtypshkronja qe nuk kane as shperndarje e as kritike. kam frike se situata eshte kjo.

 18. #-2

  Pr: Nj mendim pr botim libri

  Citim Postuar m par nga desaparacidos Lexo Postimin
  Mire se ju gjeta njehere.

  Doja t'ju pyes per dika. Une, si biim shkrimtari qe s'jam , kam shkruar nje liber. Tani po mendoj se fare te bej me te, te bredh mbrapa noj shtepi botuese, ta lej ne sirtar, t'a botoj online.


  Ca me keshilloni?

  Flm.
  N qoft se jeni shtetas i R.M do tj'ju kisha propozuar t aplikoni pr botime t reja n konkursin e ministrirs pr arsim q sht hapur deri m 15.11.2017

 19. #-1

  Pr: Nj mendim pr botim libri

  [QUOTE=desaparacidos;1731508]Mire se ju gjeta njehere.

  Doja t'ju pyes per dika. Une, si biim shkrimtari qe s'jam , kam shkruar nje liber. Tani po mendoj se fare te bej me te, te bredh mbrapa noj shtepi botuese, ta lej ne sirtar, t'a botoj online.


  Ca me keshilloni?

  www.arberiadesign.com konkuroni prmes neve

Tema t Ngjashme

 1. Medh'hebet ne Islam.
  Nga ERIKSON n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-03-2009, 17:07
 2. ju lutem nje mendim?
  Nga flaibi n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 34
  Postimi i Fundit: 15-10-2006, 06:01
 3. Me jepni nje mendim rreth shkrimit
  Nga lalalalala n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 05-06-2006, 11:41
 4. Mendim
  Nga Veshtrusja n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 31-05-2006, 01:25
 5. Pse ndryshon mendim Muhamedi?
  Nga Hyllien n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 27
  Postimi i Fundit: 16-04-2004, 22:38

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •