Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 33 prej 33
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e Milla
    Anėtarėsuar
    19-10-2006
    Vendndodhja
    nė zvicėr
    Postime
    60
    Citim Postuar mė parė nga Daja-GONI Lexo Postimin
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------

    E/i nderuar!
    Une fatkeqesisht nuk e di se nga jan ata qe u shesin toke te huajve,por nje eshte fakt:nuk eshte mire nga cilet do qe behet kjo pune.
    Dhe mos mendo qe une nuk i njof ulqinaket dhe malesoret.
    Kam shkuar(disa here)nga Katerkolla(Vlladimiri)ne Brajshe,ne Kraje,ne Sukobine dhe ne shume fshatra te malesise.Njof edhe shume njerez nag keto ane qe shume vite.Njof edhe ulqinak te qytetit.Pra ta them edhe nje here:
    Patriotizmi i ulqinakeve(qytetareve)matet me vage argjentari.
    Malesoret edhe sot e flasin gjuhen shume paster ,me nje dialekt shum te ngjajshem me ate te Shkodres,qe ta ka qejfi ti degjosh edhe kur flasin kot.

    Te pershendes
    Daja Goni, mos u merakos shumė ti pėr patriotizmin e ulqinakėve se ti siē duket se njeh fare. Unė personalisht Daja Goni gjatė luftės nė Kosovė kam strehuar 25 anėtarė tė njė familje nga Istogu. Jam shumė krenar qė e kam bėrė kėtė. Kam njė shtėpi tė vogėl por zemrėn e kemi tė madhe. Nėse mė pyet sa herė tė kanė vizituar familja nga Istogu unė po tė them asnjėherė. Megjithate nuk mund tė them se kosovarėt nuk janė patriota. Ata janė trima, ashtu siē janė ulqinakėt. Njė kėshillė Daja Goni, ruaje Mitrovicėn se lehtė mund tė shkojė nga gjiri ynė. Mitrovica ėshtė e shqiptarėve ashtu si edhe Ulqini. Mirė e the ti patriotizmi i ulqinakėve matet me vagėn e argjendarit, vaga e argjendarit mat argjend ashtu siē ėshtė edhe patriotizmi ynė. Pra rroftė patriotizmi ulqinak i argjent!Ruane bashkimin kombėtarė e mos fyeni. Ruane Mitrovicė sepse ėshtė e jona. E leni rehat ulqinakėt e lavdishėm qė i dhanė mjaft figura tė ndritshme kulturore gjuhėsore edhe kosovės. Ata janė: Mehmet Kraja, Hajrö Ulqinaku, Ali Llunji, Ruzhdi Ushaku, Basri ēapriqi etj. Edhe unė ia kam kushtuar tėrė jetėn Kosovės. Kam punuar mjaft pėr luftėn nė Kosovė. E kam ndihmuar atė nė mėnyrė materiale dhe marrur pjesė nė organizimin e ndihmave pėr Kosovė. Sepse ne ia kemi borxh asaj. E duam shumė sepse ajo na ka shkolluar dhe na ka ndihmuar nė ēdo moment!!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Milla : 16-12-2007 mė 17:44

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
    Anėtarėsuar
    21-03-2006
    Postime
    1,546
    Citim Postuar mė parė nga Milla Lexo Postimin
    Daja Goni, mos u merakos shumė ti pėr patriotizmin e ulqinakėve se ti siē duket se njeh fare. Unė personalisht Daja Goni gjatė luftės nė Kosovė kam strehuar 25 anėtarė tė njė familje nga Istogu. Jam shumė krenar qė e kam bėrė kėtė. Kam njė shtėpi tė vogėl por zemrėn e kemi tė madhe. Nėse mė pyet sa herė tė kanė vizituar familja nga Istogu unė po tė them asnjėherė. Megjithate nuk mund tė them se kosovarėt nuk janė patriota. Ata janė trima, ashtu siē janė ulqinakėt. Njė kėshillė Daja Goni, ruaje Mitrovicėn se lehtė mund tė shkojė nga gjiri ynė. Mitrovica ėshtė e shqiptarėve ashtu si edhe Ulqini. Mirė e the ti patriotizmi i ulqinakėve matet me vagėn e argjendarit, vaga e argjendarit mat argjend ashtu siē ėshtė edhe patriotizmi ynė. Pra rroftė patriotizmi ulqinak i argjent!Ruane bashkimin kombėtarė e mos fyeni. Ruane Mitrovicė sepse ėshtė e jona. E leni rehat ulqinakėt e lavdishėm qė i dhanė mjaft figura tė ndritshme kulturore gjuhėsore edhe kosovės. Ata janė: Mehmet Kraja, Hajrö Ulqinaku, Ali Llunji, Ruzhdi Ushaku, Basri ēapriqi etj. Edhe unė ia kam kushtuar tėrė jetėn Kosovės. Kam punuar mjaft pėr luftėn nė Kosovė. E kam ndihmuar atė nė mėnyrė materiale dhe marrur pjesė nė organizimin e ndihmave pėr Kosovė. Sepse ne ia kemi borxh asaj. E duam shumė sepse ajo na ka shkolluar dhe na ka ndihmuar nė ēdo moment!!
    Ua shtofte zoti pasurine,per ate cope buke qe ua paske dhene vllezerve te tu nga Istoku.Por mos harro se lufta ne Kosove nuk u be vetem per Kosoven por per tere Shqiperine.Ata qe rane dhe ata qe sot jan as te gjalle e as te vdekur,sakrifikuan edhe per ty si person,edhe per Ulqinin si teritor.Nje poet i madh shqiptare pat shkruajtur nje here:"Kosova ka qene gjithmone kalaja e pare mbrojtese e shqiptarise,dhe gjithmone e para dhe e fundit ajo e cila vuajtjet i barti ne krah".
    "Ruaje Mitrovicen" me thua.U munduam ne ta ruajm.Por si shume here ne histori edhe kesaje here na lat vetem.Na mbeten njerezit mbi ure.Edhe varrimin vet ua beme.Por do te ishte e udhes sikur edhe ju te ishit aty.Edhe diten kur na i vrane edhe diten kur i varrosem.Por ju nuk qelluat.Ishte Mitrovica vetem.Ajo Mitrovice ne te cilen u shkolluan me dhjetra,ndoshta me qindra infermiere nga Ulqini.
    Ne prap do te mundohemi ta ruajm.Me ruajtjen e saje do ta ruajm edhe Ulqinin,dhe per kete nuk do te kerkojme shperblim.

    Ti me thua se une nuk i njof ulqinaket,ndersa une te them se i njof shume mire.
    Do te kisha deshire sikur une ta kisha keq e ti mire.Nuk do te me vinte veshtire edhe te te kerkoja falje.
    Vitin e kaluar kam vizituar (per te saten here)muzeun ne kala.Dhe per balle saje kam pare vilat ruse.Nuk ishin ne Shtoj por ne Ulqin.

  3. #23
    Maska e *Babygirl*
    Anėtarėsuar
    06-07-2006
    Vendndodhja
    Local Disk :D
    Postime
    910
    Po z. Milla kujdes se edhe pak te ka ngel dhe te besojme ashtusic thua ti eshte

    Un nuk jam fare fanatike as patriote por me vjen shume keq kur dikush ul vlerat e tjetrit dhe flet gjera qe s'jan te verteta.E din c'far? S'kam nerva te shkruaj me shume se s'dua te lodhem per gjera qe s'ja vlen se te gjithe e din sesa burreri kan ulqinaket e sidomos Anamalsit. Po po ju i keni mbaj me buk, shkoll e nder malesoret po si.
    Ju qenkeni mikeprites per Kosovaret apo? Po sigursiht ate gje e kupton dhe nje femi 5 vjec sepse gjithe Kosova ne Ulqin vjen per ti kaluar pushimet verore dhe normalisht se keni per ti respektuar sepse merrni lek nga ata. Gjate luftes se Kosoves te gjithe Shqiptaret kemi mbajt Shqipetar nga Kosova neper shtepiat tona jo vec Ulqinaket keshtu qe mos u mburr me kete gje. Po me thuaj sa Ulqinak shkojn dhe perfundojne universitetin ne Kosove pa paguar asnje lek per shkollen?
    Nejse un nuk shkruaj me ne kete tem se nuk ia vlen te merrem me budalliqe te disa te "mencurve" ketu.

    P.s Temen se kam hap un po nje ulqinak me nickun Nik Martini
    Mos jeto pa buzėqeshur...sepse dikush nė kėtė botė jeton nga buzėqeshja jote ...!

  4. #24
    Anėtar Maska e Bond007
    Anėtarėsuar
    25-11-2006
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    102

    Pershendetje!

    Citim Postuar mė parė nga Milla Lexo Postimin
    I nderuari Daja Gjoni! Nuk do tė thoja njė gjė tė tillė siē pohoni ju. Pėr sa i pėrket vetdijes kombėtare tė vet ulqinakėve, domethėnė atyre me origjinė qytetare po ti tregoj disa fakte:
    Asnjė ulqinak i qytetit gjerė mė tani nuk i ka shitur pronėn ndonjė tė huaji qoftė edhe serbi apo malazezi. Tokat janė shitur jashtė ulqinit mu nė Shtoj nga malėsorėt qė kanė ardhur nga malesija e Tuzit ose e Shqipėrisė. Ulqinaket e qytetit nuk kanė prona tė tyre nė Shtoj ose plazhė tė madhe.Malėsorėt janė ata qė kanė krijuar miqėsi tė mėdha me serbet e Serbisė dhe qytetarė tjerė tė huaj. Unė nuk njoh asnjė ulqinak tė qytetit qė ėshtė martuar me ndonjė serbe apo malazeze.
    Nė polici kanė punuar pikėrisht njerėzit nga fshati ose rrethina. Ulqinakėt e kanė ruajtur nė mėnyrė tė shkėlqyer gjuhėn shqipe dhe natyrisht me disa barbarizma por jo edhe aqė sa kanė bėrė disa shqiptarė nga rrethi i Tuzit. Nė Ulqin ėshtė ngritur flamuri shqiptar qė nga viti 1968 nė tė njėjtėn kohė si edhe nė Kosovė.
    Ulqinakėt qenė ata qė u ngritėn nė demostrata nė vitin 1968 pėr tė kėrkuar tė drejtat kombėtare.
    Tokat i shesin disa fshatarė nga rrethi i Ulqinit. Unė i njoh personalisht.
    Te te spjegoj une ty dicka !
    Pik e pare: Nick (pseudonimi ose emri ) qe eke rregjistrua ne kete Forum "milla" eshte Sllav!!!
    Pik e dyte: Uliqni eshte duke shkuar per c'do dit e me teper kah asimilimi shendrrimi ne Sllavizem...! kur thua per martesat jo vetem se jan te perziera me nemjet vetes por shumica e Ulqinakve ikan mbiemrat me "vic" VIQ ata tregon qart Asimilim shendrrim ne sllavize srbizem ose site doni...! per fat te keq.
    Pik e trete: Pronat qe u privatizuen te mirat e detare "mosko dobro" qe ikishin takua popullit qeveria malazeze me hysmeqaret e tyre shqip-folsa i shmangen per vehten e tyre...! po popullit c'far i mbeti !??
    Pik e Katert: a ije ne dieni ti se c'far behet ne komunen e ulqinit sa ju perket tokave ???? c'do bari bile bile edhe delet te gjitha edin se c'far ndoll atje per pos ti !!!
    Ka sa te duesh per tu biseduar sa i perket ulqinit por mos thuej se ne ulqin ruhen traditat patriotizmi e ku ta di une se cka se shkurt e shqip Ulqini po asimilohen sllavizohen per dit e me teper Per fat shum te keq.... Shkrueje realitetin e mos trego se sa mir eshte kur te mir nuk ka.


    Tung
    Injoranca e popullit tė sotem kalon Ē'do kufi.

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e Milla
    Anėtarėsuar
    19-10-2006
    Vendndodhja
    nė zvicėr
    Postime
    60
    Citim Postuar mė parė nga Bond007 Lexo Postimin
    Te te spjegoj une ty dicka !
    Pik e pare: Nick (pseudonimi ose emri ) qe eke rregjistrua ne kete Forum "milla" eshte Sllav!!!
    Pik e dyte: Uliqni eshte duke shkuar per c'do dit e me teper kah asimilimi shendrrimi ne Sllavizem...! kur thua per martesat jo vetem se jan te perziera me nemjet vetes por shumica e Ulqinakve ikan mbiemrat me "vic" VIQ ata tregon qart Asimilim shendrrim ne sllavize srbizem ose site doni...! per fat te keq.
    Pik e trete: Pronat qe u privatizuen te mirat e detare "mosko dobro" qe ikishin takua popullit qeveria malazeze me hysmeqaret e tyre shqip-folsa i shmangen per vehten e tyre...! po popullit c'far i mbeti !??
    Pik e Katert: a ije ne dieni ti se c'far behet ne komunen e ulqinit sa ju perket tokave ???? c'do bari bile bile edhe delet te gjitha edin se c'far ndoll atje per pos ti !!!
    Ka sa te duesh per tu biseduar sa i perket ulqinit por mos thuej se ne ulqin ruhen traditat patriotizmi e ku ta di une se cka se shkurt e shqip Ulqini po asimilohen sllavizohen per dit e me teper Per fat shum te keq.... Shkrueje realitetin e mos trego se sa mir eshte kur te mir nuk ka.


    Tung
    Emri qė kam paraqitur kėtu ėshtė i gjuhės shqipe rrjedhe nga fshati Millė ku ka disa shekuj qė kanė qenė me qindra mullinj. Fshati Millė gjėndet nė rrugėn Ulqin Shkodėr. Preardhja ime ėshtė nga ky fshat. Pra domethėnia e kėsaj fjale vjen nga emri i fshatit Millė qė domethėnė "miell" sepse aty kishte dhe ka akoma sot mullinj.Fshatrat e Anės sė Malit kanė ruajtur toponominė e vjetėr ilire si psh. fshatrat: Millė, Krythė, Selitė, Zogaj, Kllezėn, Rashtishė etj.
    Sa i pėrket mbiemrave kjo nuk ėshtė aspak dėshira e shqiptarėve qė i kemi pasur dhe i kanė disa ato. Me aneksimin e Ulqinit dhe viseve tjera shqiptare nga Mali i Zi dhe Serbija nė tė gjitha librat e amzave janė ndėrruar tė gjithė mbiemrat ku iu ėshtė shtuar ajo "viq". Forca e armikut e ka bėrė tė veten dhe ne skemi mundur tė bėjmė gjė mė tepėr vetėm se me anėn e gjygjeve kemi bėrė ndryshime tė mėdha. Edhe unė personalish e kam pasur me "viq" mirėpo e kam ndėrruar e sot nuk e kam mė atė shtesėn sllave. Shtesa sllave "viq" ėshtė e pranishme nė tėrė territorin e malit tė Zi ku jetojnė shqiptarėt, nė Plavė nė Gusi nė Tuz etj. Nuk e di a po kujton ti se kjo ėshtė dėshira jonė qė na e kanė lėnė "viqin" . Kjo shtojcė ėshtė fatkeqsisht edhe mu nė Kosovė si:Veliqi, Koliqi etj.
    Pra Xhems BOOOND, mos je ti ndonjė amerikanė qė u bėnė verejtje shqiptarėve. Boond unė e kam zgjedhur emrin Milla nga fshati Millė qė ėshtė shqip po ti ēfarė do tė mė thuash me kėtė BOOOOOND????!!!!!
    Shqiptarėt nė ulqin nuk janė asimiluar as nė ditėt mė tė vėshtira e le mė sot kur ėshtė hapur kufiri me shtetin amė dhe ku po shkollohen me qidra tė rinj nga Ulqini nė Shkodėr Tiranė etj. Gjuha shqipe nė Ulqin flitet shumė mė pastėrt se sa nė Rahovecin e Kosovės i cili gjėndet mu nė zemėr tė Kosovės.Gjuha shqipe flitet nė Ulqin shumė mė mirė se nė Prishtinė ku tė rinjtė sot nga Prishtina nuk dinė ti lidhin dy fjali nė internet. Foljet e gjuhės shqipe qė fliten nė prishtinė janė aq tė deformuara sa qė shtrohet pyetja se cilės gjuhė i pėrkasin psh: shkojna=shkojmė punojna=punojmė pavarsijes=pavarsisė, gjepi=xhepi, qelėsi=ēelėsi, gjami=xhami ,etj etj me qindra fjalė qė janė tė deformuara.
    Boond i nderuar nuk e kam fjalėn kėtu pėr tė fyer por dua tė them se tė gjithė shqiptarėt qė kanė qenė nėn sundimin sllav kanė humbur shumė nė gjuhė nė identitet etj. Njė gjė ėshtė e rėndėsishme se nė Ulqin flitet shqip mbishkrimet janė shqip flamuri valon kudo ai shqiptar sepse kemi investuar mjaft, dhe do tė ivestojmė edhe mė tepėr sidomos nė lėmin e kulturės. Shembullėr ēdo vit nė Ulqin mbahet panairi i libėrit mbarėkombėtarė. Ulqinin e kanė vizituar tė gjitha personalitetet kulturore dhe politike mbarėshqiptare. Rrugėt e Ulqinit, pjesa dėrmuese janė tė emėrtuara me emra patriotėsh dhe heronj shqiptarė: si Bulevardi i Skenerbeut etj.
    Boond edhe njė gjė mundo pak me shkrue shqip se fjalėt qė i shkruan shumė prej tyre janė gjysmake, pra nėse do tė paraqitesh mė shqiptar se unė mėso tė shkruash shqip!!!!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Milla : 18-12-2007 mė 16:19

  6. #26
    mall Maska e bili99
    Anėtarėsuar
    05-04-2007
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    1,804
    Nga planifikimi ekonomik momental-shkurtpames, e shesin me lire se sa vlen se perndryshe as qe do ta blenin Ruset.Por, edhe dikush qe e shet nga nevoja nuk ka aq faj sa kane shume mergimtare nga Malesia sidomos ne Amerike qe jane nder me te pasurit shqiptare dhe nuk blejen pasurite e patundshme ne Mal te Zi qe i bie te jete vendlindje e tyre dhe per leverdi ekonomike ne perspektive si investim me i mire se ketu bile, ne Malin e Zi si vend te bukur turistik per Evropen Perendimore.
    Por edhe dicka C'mendoni vlen me shume letra ose Toka?....Toka nuk prodhohet me ,eshte ajo qe eshte dhe kur eshte Toka Jone dhe bleresi eshte i huaj as qe ka cmim qe mund ta bleje , sigurisht per ata qe mendojne per me shume se sot, per me shume se kenaqesine momentale, per ardhmerine e tyre dhe trashigimtaret e tyre s'ka rus dhe s'ka amerikan qe te bleje Token e Ulqinit- Malesise.

    me nderime,
    bili99
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga bili99 : 18-12-2007 mė 16:51
    I Ilirides jam Iliri,
    dhe i lire dua me mbet.
    Per cfardo xhevahiri,
    Shqiperine se jap per jete

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e Milla
    Anėtarėsuar
    19-10-2006
    Vendndodhja
    nė zvicėr
    Postime
    60
    Citim Postuar mė parė nga bili99 Lexo Postimin
    Nga planifikimi ekonomik momental-shkurtpames, e shesin me lire se sa vlen se perndryshe as qe do ta blenin Ruset.Por, edhe dikush qe e shet nga nevoja nuk ka aq faj sa kane shume mergimtare nga Malesia sidomos ne Amerike qe jane nder me te pasurit shqiptare dhe nuk blejen pasurite e patundshme ne Mal te Zi qe i bie te jete vendlindje e tyre dhe per leverdi ekonomike ne perspektive si investim me i mire se ketu bile, ne Malin e Zi si vend te bukur turistik per Evropen Perendimore.
    Por edhe dicka C'mendoni vlen me shume letra ose Toka?....Toka nuk prodhohet me ,eshte ajo qe eshte dhe kur eshte Toka Jone dhe bleresi eshte i huaj as qe ka cmim qe mund ta bleje , sigurisht per ata qe mendojne per me shume se sot, per me shume se kenaqesine momentale, per ardhmerine e tyre dhe trashigimtaret e tyre s'ka rus dhe s'ka amerikan qe te bleje Token e Ulqinit- Malesise.

    me nderime,
    bili99
    Tė lumtė bili 99! Mė duket kėtu pak janė mė tepėr tendecioze kritikat qė u bėhėn ulqinakėve se sa faktet rreth asimilimit apo shitjes sė tokave rusėve. Natyrisht ėshtė pėr tu kritikuar kjo dukuri por jo edhe tė thuhet "se patriotizmi i ulqinakėve matet me "vagė" tė argjendarit. E tėra kjo pėr mue ėshtė njėfarė tendence pėr tė poshtėruar tėrė njė popullatė ēka ėshtė e papranueshme.Nuk mund tė thuhet se shqiptarėt e kėtij vendi apo atij vendi janė mė patriot se tjetri.Ulqini ėshtė i shqiptarėve dhe tė gjithė shqiptarėt duhet ta duan si qytetin e tyre. Asnjė popullsi shqiptare nuk ėshtė e pėrkryer. Tė gjitha i kanė tė metat e veta se pėrndryshe do tė ishte gjendja mė ndryshe, si nė Kosovė, Maqedoni, Preshevė e Ulqin. Urrejtja nė mes shqiptarėve ėshtė njė dukuri e shėmtuar. Ata qė shtijnė grindje janė tė destinuar tė dėshtojnė.
    Mirupafshim!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Milla : 18-12-2007 mė 18:25

  8. #28
    mall Maska e bili99
    Anėtarėsuar
    05-04-2007
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    1,804
    Asnje pergjithsim s'ben dhe as ai qe eshte bere ketu ne teme qe shpresoj se nuk eshte tendencioz por nga hidherimi dhe pezmi i shqiptareve ne bote kur ndegjojne qe faktikisht tokat shqiptare u shiten se te gjithe pronat individuale qe u shiten te huajve nderrojne pronarin e prones se pergjitheshme-Tokes Shqiptare dhe toka eshte e atij qe e popullzon jo e historise.

    Sa per patriotizmin eshte individual dhe jo i pergjitheshem qe dmth nuk u shpernda patriotizmi me oke neper krahina, edhe me qarte ne cdo skaj te Tokes Shqiptare ke atdhetar- patriote dhe shqiptare qe nuk shqetsohen per ceshtje kombetare..pra kudo ne Tirane,ne Prishtine, ne Tetove, ne Ulqin, ne Presheve,ne Janine...etj.........

    me nderime,
    bili99
    I Ilirides jam Iliri,
    dhe i lire dua me mbet.
    Per cfardo xhevahiri,
    Shqiperine se jap per jete

  9. #29
    Anėtar Maska e Bond007
    Anėtarėsuar
    25-11-2006
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    102

    Pershendetje !

    Per ate qe thua ti sa i perket pseudonimit qe ke ti "milla" milla eshte edhe emer femre sllave ose pseudonim milla apo jo !? Pra e logjikshime eshte qe te mendohet nje gje e tille qe ne fillim i bjen njeriut ne sy..!
    Bond007 skam nevoj qe ta shpjegoj shum pasi qe eshte i njoftur si "film ose aktor" njejt kishte qen si ta kisha rregjistrua nje emer "flaka e maleve" por nuk ishte qen njejt sikur ta kisha rregjistrua nje pseudonim me emer sllav si ps: "ravnih 100 (sto)" keshtu qe shpresoj se jemi kuptuar sa i perket pseudonimit apo jo !?
    Kurrkush ama as nje njeri smund te ndikojn tek popullata sa i perket te folurit sepse, edhe ne si c'do pupull tjeter ne kete glob i kemi dialektet apo jo !? gjuha letrare eshte dicka tjeter ! si mbas tejet duhet tegjith ta shkruajm gjuhen letrare edhe ta flasim sepse identiteti yn kombetar shqipetar eshte i dyshimt !?!? si mund te behet ky ndryshim shpjet e shpejt si pohon ti se kishte qen mire une per vehten time nuk e di ! ndoshta ti po !/? nese ke ndonje ide shprehe lirisht mund qe ti vijej ndokujt...
    Ka shum asi shqipetaresh ne Ulqin qe ikan bere ndryshimet e mbiemrit (viq) per interesa personale si ne kohen e pushtimit otoman qe ekan ndsyhuar fen... apo jo !?
    Se c'far keni investuar ju ne Uleqin gjer me sot rezultatet jan tragjike , se c'far dote investoni (mendim ne investim kombetar) ne te ardhmen dote shofim se sa dote jeni te vetdishem-zgjuar mos te bini ne manipulimet e atyre qe tash 100 vite e kendej e luejn lojen per asimilim te popullates shqipetare nen MZ (diku me dhun , diku me mjeshtri diku me dinakeri etj...) nese ju vet nuk punoni dhe veproni ne dem te ardhmeris tuaj! nuk eshte nevoj per mes shkrimesh me ba republik por ne realitet le te shifen rezultatet e sinqerta se kini punua veprua ose arrit rezultate te mira Kombetare.
    Nje Sygjerim nga une per ju: "punoni ma shum e folni ma pak" se ata qe rrahin gjoksin mund te them i mjeri kombi me ta..! "qeni ci leh nuk han"
    SHpresoj ne mirkuptim

    Tung
    Injoranca e popullit tė sotem kalon Ē'do kufi.

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e flag
    Anėtarėsuar
    24-04-2005
    Postime
    348
    Pa Koment!

  11. #31
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-09-2007
    Postime
    39
    Tham qe eshte e gjithe mali i zi qe asht duke u shit pronat te hujve sidomos rusve e gjermanve e kjo per fat te keq ndodhe edhe ne Ulqin.Tham qe ma mire kishte ken me i ble keto prona shqiptari por kjo nuk ndodhe as nga vendalinjt e Ulqinit apo te Malsis qe jane emigrant sepse nuk ja kan bese sllaveve prandaj kan frige me investu se ajo prone neser mund ti merret.Nje person qe ka investu aty eshte ish futbollisti i kombtares Rudi Vata qe ka ndertu nje vile.Tham qe ketu ka njerez qe flasin per Ulqinin e per banort e saj duke mos dite as se ku ndodhet Ulqini.Gjuha qe flasin eshte jashzakonisht e ngjashme me ato te qytetit te Shkodres sa tham qe asht ma e ngjashme se si e flet fshati 5 km larg Shkodres.Nacionalizmi i tyne asht i mbrekullueshem vetem se sot jane pak per me qu zanin siē kan bere shqiptaret e kosoves apo ato te maqedonis.shpresojm qe ndonje emgrant te kthehet,qe nenat e malsis te bajn shume femij dhe tham qe pastaj kena me e marre edhe kete pjese te Shqiperise

  12. #32
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-11-2008
    Vendndodhja
    Ulqin
    Postime
    34
    Shume njerez nga ne Ulqinket jane pa karakter-frikacakė dhe injorante, dy vecori te cilet shkojne dore per dore . Gjithashtu jemi shume pak dhe shumica e shohin kerkimin e te drejtave si te parealizueshme, dhe shkurajohen fare. Disa nga varferia, interesi apo frika edhe ndihmojne malazezet

    Por do te behet mire... nje dite.

  13. #33
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-11-2008
    Vendndodhja
    Ulqin
    Postime
    34
    Harrova te them, dhe nuk po mund te gjej butonin qe me lejon te rregulloje mesazhin.

    KA dhe nga ne ulqinaket, te cilet duke qene injorant (gje qe rrjedh nga sistemi dhe planprogrami arsimor ketu) nuk e shohin rrezikun, ose nuk e kuptojne sec behet.

    S'mund te themi se te gjithe Ulqinaket na qenkan te keqije apo te mire. Pse, sa perqind e kosovareve luftuan ne UCK? A qene durrsaket ato qe perzune Ismail Qemalin dhe nuk e lane te ngrise flamurin? A jane po ato parti shqiptare ne Maqedoni, qe po e percajne popullin?
    Ne jemi NJE komb, nga ne gjithkund ka te mire, e ka te keqije. Fati na ka katandisur keshtu. Te thuash se shqiptari i nje treve qenka me i mire se tjetri, eshte ta mohosh tjetrin si shqiptare.
    Mos te percahemi ne kohe moderne...

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

  1. Zaptimi i tokes tokes nga pushtetaret
    Nga Maars nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 16-03-2009, 07:36
  2. Greqia ka pėrfituar 950 milionė franga ari nga pronat e ēamėve
    Nga Xhuxhumaku nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 21-12-2008, 19:19
  3. Pėrgjigje: 98
    Postimi i Fundit: 26-12-2007, 20:14
  4. Fetva te dijetareve islame ne lidhje me ceshtjet Islame
    Nga aluando nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 29-03-2005, 14:50
  5. Kur studentėt detyrohen tė blejnė libra nga profesorėt e tyre
    Nga StormAngel nė forumin Mentori akademik
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 05-10-2004, 09:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •