Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 41
  1. #21
    i/e regjistruar Maska e Humanisti
    Anėtarėsuar
    03-05-2008
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    278
    Pershendetje
    Tema mbi Templaret eshte mjaft terheqese, megjithese ne katedra tona te historise, ne shum pak kemi mesuar bile ate terthorazi, shum pak eshte folur per ate se ata pra jane paraardhesit e masoneve. Une per keta kam lexuar nga webet ne inetenet dhe diqsa libra te clet i kam hapur free. Mirepo kjo e dhena se ata jan ankoruar NE BRIGJET E JONIT me duket interesante!!!
    Pasiqe nuk e kam degjuar me pare, dhe koheve te fundit po supozohet qe edhe heroi yne Gjergj Kastrioti - Skenderbeu te ket pasur diq lidhje apo te ket simpatizuar Templeret, une per vete kam menduar gjithmon per kete, pasi edhe lexoj dhe mirrem me epoken e Skenderbeut mjaft. Ai ka pasur si e dime perplasje me papatin gjat fundit te jetes se tij, ndoshta po e them, "ka ekzistuar diq ne kete mes", duhet te kete pasur diq, duke e pasur se historin e tij e dime me hollesisht prej Marin Barletit dhe ai ka qen prift dhe e ka bere heroin aq fanatik te ashper thua se ai e ka mbajtur kryqin e gjat 10 metra mbi shpin dhe ta ket ruajtur papen si bodygard.

    P.S: Darius, me fal se ndoshta dola pak nga tema, por eshte nje gje se ne kemi mesuar si ne Kosove ashtu edhe ne Shqiperi gjera paksa te kamuflluara ok, besoj se do te me mirekuptojn edhe te tjeret.

  2. #22
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    ne nje manastir afer Latina eshte akoma mbishkrimi magjik misterioz i cili rigjendet ne zoterime te tjera templaresh.

    foton e kam por....................
    po jap vetem cfare shkruhet


    S A T O R
    A R E P O
    T E N E T
    O P E R A
    R O T A S


    lexojeni nga ēdo ane
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga land : 08-08-2008 mė 03:51

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anėtarėsuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    ------------A
    ------------P
    ------------A
    ------------T
    ------------E
    ------------R
    A P A T E R N O S T E R O
    ------------O
    ------------S
    ------------T
    ------------E
    ------------R
    ------------O

    nga alfa te omega

    Kurse me interesant jane simbolet
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,631
    Citim Postuar mė parė nga BARAT Lexo Postimin
    ------------A
    ------------P
    ------------A
    ------------T
    ------------E
    ------------R
    A P A T E R N O S T E R O
    ------------O
    ------------S
    ------------T
    ------------E
    ------------R
    ------------O

    nga alfa te omega

    Kurse me interesant jane simbolet
    Shume inteesant kjo Barat, isha kesaj vere ne vatikan por ne galerit sekrete s'kam patur mundesi te hyje si kreksi...
    Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  5. #25
    Pse kush hyn dot ne galerite sekrete te Vatikanit?

    Barat ajo stisje qe i ke bere germave te krijon pershtypjen sikur shkruhet pater nostro (nostero) po faktikisht shprehja e shkruar latine ka kuptim te mirefillte ashtu sic eshte. Jo me kot ajo shoqerohet me simbolin qe shihet ne foto por sado e pabesueshme te duket deri me sot nuk eshte deshifruar se cfare kuptimi ka. Nga latinishtja kjo fraze e shkruar SATOR AREPO TENET OPERA ROTAS per te cilen te gjithe mendojne se eshte nje lloj rebusi ne shqip ka kuptimin: Mbjellesi (ose makina mbjellese) mban rrotat e punes. Pra ne shqip ska kuptim fare ose tingellon shume fraze e ngjitur dhe po keshtu dhe ne latinisht. Por ne te vertete ka kuptimin e saj brenda vellazerise. Deri me sot askush nuk i ka dhene zgjidhje. Ajo qe mendoj eshte nje kombimin i fuqishem simbolesh dhe jo rastesisht tenet gjendet ne qender duke formuar kryqin. Dhe jo vetem kryqin por dhe katrorin qe eshte simbol pagan dhe shume i perdorur ne masoneri.



    (spo e nxjerr foton ky nenforum keshtuqe po e postoj poshte)

    Ka shume qe e kane studiuar dhe pretendojne se eshte thjesht nje forme e enkoduar lutjeje te thjeshte (pra ajo e pater nostros) por... sipas mendimit tim nuk eshte aspak ashtu. Knowing the way masons think
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anėtarėsuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    Citim Postuar mė parė nga Darius Lexo Postimin
    Pse kush hyn dot ne galerite sekrete te Vatikanit?

    Barat ajo stisje qe i ke bere germave te krijon pershtypjen sikur shkruhet pater nostro (nostero) po faktikisht shprehja e shkruar latine ka kuptim te mirefillte ashtu sic eshte. Jo me kot ajo shoqerohet me simbolin qe shihet ne foto por sado e pabesueshme te duket deri me sot nuk eshte deshifruar se cfare kuptimi ka. Nga latinishtja kjo fraze e shkruar SATOR AREPO TENET OPERA ROTAS per te cilen te gjithe mendojne se eshte nje lloj rebusi ne shqip ka kuptimin: Mbjellesi (ose makina mbjellese) mban rrotat e punes. Pra ne shqip ska kuptim fare ose tingellon shume fraze e ngjitur dhe po keshtu dhe ne latinisht. Por ne te vertete ka kuptimin e saj brenda vellazerise. Deri me sot askush nuk i ka dhene zgjidhje. Ajo qe mendoj eshte nje kombimin i fuqishem simbolesh dhe jo rastesisht tenet gjendet ne qender duke formuar kryqin. Dhe jo vetem kryqin por dhe katrorin qe eshte simbol pagan dhe shume i perdorur ne masoneri.



    (spo e nxjerr foton ky nenforum keshtuqe po e postoj poshte)

    Ka shume qe e kane studiuar dhe pretendojne se eshte thjesht nje forme e enkoduar lutjeje te thjeshte (pra ajo e pater nostros) por... sipas mendimit tim nuk eshte aspak ashtu. Knowing the way masons think


    Ke shume te drejte, sepse dhe une mendoj se eshte nje formule, prandaj shoqerohet edhe me simbole.
    Ylli, Luani dhe Kryqi teutonik mjaftojne qe te tregojne se nuk behet fjale per nje besim fetar te Zoti kristian. Por ne monedhat e antikitetit nga alfa te omega ka gjetur kuptim kur lidhej me Zeusin psh
    Mund te jete nje kamuflim i nje formule me baze numrat e universit, ate qe kerkonin edhe pitagorianet

    SATOR AREPO TENET OPERA ROTAS
    ose
    duke ndjekur menyren e leximit etrusk apo arkaik grek
    SATOR OPERA TENET AREPO ROTAS

    Eshte nje loje qe ka rregullin e vet. Mjafton te dish radhen se si vendosen germat...dhe del numri, harta, kuptimi etj Pra mjafton te jesh mason me pak fjale.

    Per mua me intersanti eshte ylli/kompas

    ps

    pATer
    ATUM/AT ?
    RA?
    SAT{an}urn?
    THOR?
    AT{h}EN?
    ARES?

    etj ....po i kombinove germat, ketu del nje panteon me vete
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga BARAT : 03-09-2008 mė 08:59

  7. #27
    Ne shume simbole te shkruara masonike do gjesh fjalen Ra, Atum dhe Thor. Ja pse masonet quhen the gatekeepers te diturise se humbur te njerezimit qe i perket asaj kohe qe eshte harruar prej te gjitheve

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e puroshkodran
    Anėtarėsuar
    07-02-2008
    Postime
    3,635
    Sipas disa studiuesve ne Itali, themeluesi i Kaloresve Templare Hugues de Payns nuk ishte francez, por italian nga Ferrara, dhe emri i tij i vertete ishte Ugo De Pagani.
    A eshte e vertete?

  9. #29
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar mė parė nga puroshkodran Lexo Postimin
    Sipas disa studiuesve ne Itali, themeluesi i Kaloresve Templare Hugues de Payns nuk ishte francez, por italian nga Ferrara, dhe emri i tij i vertete ishte Ugo De Pagani.
    A eshte e vertete?
    je deri diku i sakte lol,pervecse ishte salernitan Hugo jo nga ferrara.pra ishte nga Campania(italia) dhe jo champagne leshi qe thone francezet


    Tutti i libri di storia, le enciclopedie, i dizionari, i romanzi, i poemi, i saggi, i documentari, i film, quando parlano dei Templari dicono che quei mitici cavalieri medievali furono fondati in Francia, nella regione di Champagne, nel 1118, dal nobile Hugues de Payns. <<No, non č vero, č un falso storico>>, protesta il professor Mario Moiraghi. <<I Templari furono fondati nel 1100 da Hugo de Paganis, un cavaliere salernitano>>.


    ps.keta francezet dhe napoleone buonaparte e bejne francez,por dihet fare mire ai ishte kors,gjuha e tij e vendlindjes dialekti kors,nje dialekt i italishtes,korset jane italiane,pavaresisht se ishulli i perket frances.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga land : 03-09-2008 mė 11:03
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  10. #30
    i/e regjistruar Maska e puroshkodran
    Anėtarėsuar
    07-02-2008
    Postime
    3,635
    Ne Ferrara qenka varrosur

  11. #31
    OPENMINDED Maska e land
    Anėtarėsuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    nuk kam kohe tani,por po them shkurt fare cfar di,qe francezet falsifikuan dhe tekstet ne latinisht te kronistit me te madh te mesjetes qe pershkruante templaret e pare Gulielmo da Tiro


    kam fotot e teksteve ne latinisht por nuk ngarkohen,kane permasa te medha.
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  12. #32
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681
    Citim Postuar mė parė nga BARAT Lexo Postimin
    Ke shume te drejte, sepse dhe une mendoj se eshte nje formule, prandaj shoqerohet edhe me simbole.
    Ylli, Luani dhe Kryqi teutonik mjaftojne qe te tregojne se nuk behet fjale per nje besim fetar te Zoti kristian. Por ne monedhat e antikitetit nga alfa te omega ka gjetur kuptim kur lidhej me Zeusin psh
    Mund te jete nje kamuflim i nje formule me baze numrat e universit, ate qe kerkonin edhe pitagorianet

    SATOR AREPO TENET OPERA ROTAS
    ose
    duke ndjekur menyren e leximit etrusk apo arkaik grek
    SATOR OPERA TENET AREPO ROTAS

    Eshte nje loje qe ka rregullin e vet. Mjafton te dish radhen se si vendosen germat...dhe del numri, harta, kuptimi etj Pra mjafton te jesh mason me pak fjale.
    Permendimin tim nuk jane 5 fjale por vete 3 (tre)

    sepse SATOR eshte fjala ROTAS pra e lexuar mbrapsht
    Fjala AREPO eshte e njejta me OPERA pra e lxuar mbrapsht
    Ndersa fjala TENET edhe mbrapsht lexohet TENET

    Pra fjalet jane vetem tre TENET, OPERA,ROTAS dhe duket me shume si nje loje kryq se sa nje enigme.

    Ndersa luani duket i njejte me luanin ne flamurin Venecian

    ROTAS ne Italine e veriut eshte mbiemer i njohur dhe shum i perdorur .
    Opera eshte edhe emer qyteti afer Milanos ndersa TENET mund te jete emer
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dardajan : 03-09-2008 mė 16:03
    larguar forever

  13. #33
    Jo dardanjan jane 5 fjale sepse te gjitha kane kuptimin e tyre ne latinisht. Ky eshte nje tjeter mister i latinishtes si gjuhe ku shpesh gjehet forma e anagrames dhe fjalet kane kuptim si nga e majta ne te djathte ashtu dhe anasjelltas.

  14. #34
    Nuk e di, por se ckane dicka te perbashket ne tingellim ky shkrim:

    http://img262.imageshack.us/img262/8430/picture1uq5.png

    me kete betim shqiptar ..

    http://img262.imageshack.us/img262/4...netene2hg1.jpg
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga dias10 : 03-09-2008 mė 22:36
    e verteta dhe e drejta jane miq me te mire se edhe vete Platoni, miku im

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anėtarėsuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    Darius
    Ne shume simbole te shkruara masonike do gjesh fjalen Ra, Atum dhe Thor. Ja pse masonet quhen the gatekeepers te diturise se humbur te njerezimit qe i perket asaj kohe qe eshte harruar prej te gjitheve
    E harruar mund te jete, por mekanizmi eshte i pavdekshem. Keshtu qe edhe pse sot, mund te kete individe qe njohin le te themi 25% te mekanizmit, nuk do te thote qe jane absolute, perkundrazi edhe keta te fundit i ruhen me shume asaj qe ne nuk njohim.

    Zenith
    barat,ti gjen foto shume te ralla,nga ato qe nuk gjenden kollaj,bravo,je i vetmi qe me superon
    Epo jetojme ne te njejten LAND (ilirisht tokes : ) )

    Dias10
    Nuk e di, por se ckane dicka te perbashket ne tingellim ky shkrim:
    Edhe une sec kam nje bindje qe jemi me te rendesishem se c'dukemi si rrace...shuuume madje : D

    Persa i perket shkrimit, mendoj se kuptimet e formulave jane me dy apo me shume jo vetem kuptime por edhe forma.
    Psh
    Po te numerosh germat e perdorura, sa here u perdoren, te dish kush eshte e para etj...te dek nje skice. Po ta vendosesh kete mbi dicka tjeter, le te themi nje sfere simbolizon globin te dalin pika konkrete ne glob. Po te shikosh numrat dhe simbolet e tyre, ngjyrat etj nxjerr perfundime me te sakte. Po une thjesht po bej hipoteza....
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura    

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,631
    E tera eshte ne rregull, vetem se shifet qarte se si ngjyra vjollce e vetmja ka mbetur e palidhur, per ēfare arsyeje ?
    Mos ndoshta ngjarja fillon nga kjo ngjyre apo shkronja "N" ?

    Neser do e provoj edhe une mbi glob se ē'na sjell ky rebus...harrova, a thua ne cilin vut eshte bere ky shkrim ?
    Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  17. #37
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    09-01-2009
    Postime
    4
    Vatikani nuk po hap arkiva per templaret,por sajon arkiva per kte ceshtje.
    Ska kuptim qe ata te hapin arkiva per te rrezuar veteveten.
    Dmth do shpike arkiva ne avantazh te vetevetes.

  18. #38
    E per cfare do rrezojne vetvehten ata? Dihet mire dhe eshte mese e dokumentuar lufta qe ju be Templareve si dhe ckisherimi i tyre. Kronikat e kohes nuk ruheshin vetem ne Vatikan por dhe neper biblioteka publike e private. Agresiviteti i Vatikanit ndaj Templareve (ne fund te ekzistences se tyre publike) dihet mire dhe nuk i shmangen dot. Jam dakort qe ka shume dokumenta te tjera por tashme Vatikani sma ha mendja se mund te demtohet me subjektin Templar.

  19. #39
    i/e regjistruar Maska e ajzberg
    Anėtarėsuar
    22-09-2004
    Postime
    2,214
    Askush nuk e ka komentuar kete vije te nisur nga kisha e Shen Sofise ne Stamboll,neper Shqiperi,ndan ne mes qytetin e Vatikanit dhe perfundon ne Portugali ne Tomar[a thua si Tomor]ne kishen me te famshme te tempullareve...
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  
    Dija eshte injorance e mesuar.....

  20. #40
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    26-10-2011
    Postime
    19
    Citim Postuar mė parė nga land Lexo Postimin
    ne nje manastir afer Latina eshte akoma mbishkrimi magjik misterioz i cili rigjendet ne zoterime te tjera templaresh.

    foton e kam por....................
    po jap vetem cfare shkruhet


    S A T O R
    A R E P O
    T E N E T
    O P E R A
    R O T A S


    lexojeni nga ēdo ane
    Une do i shtoj tre germa. Ose jo une, ishin.. jane tre germa, apo dy? eπ...π is approximately equal to 3.14

    epirotas
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Shqipėria nė arkivat e Kinės
    Nga Davius nė forumin Arkeologji/antropologji
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-05-2005, 10:15

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •