Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  I love god
  Anėtarėsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,130
  Faleminderit
  113
  64 falenderime nė 58 postime

  Si bėhet petaniku me fasule?

  mka shku mendja per petanik. a e di kush receten?

  se harrova me fasule
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga [Perla] : 28-05-2009 mė 15:04

 2. #2
  human Maska e LAINA
  Anėtarėsuar
  13-03-2007
  Vendndodhja
  waiting...
  Mosha
  41
  Postime
  349
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ok. Per petanik te duhen pete te thata. Ne Shqiperi gjen kollaj. Merr dhe ziej per 10-15 min pak me teper se nje gote fasule, pastaj nderrojua ujin, hidhu brenda 1 kokerr qepe te grire dhe 3-4 luge vaj ulliri dhe leri te ziejne. Ne fund duhet te ngelen me pak leng, afersisht nje gote uji. Pasi te kene zier, vecoji kokrrat e fasulve nga lengu dhe leri te ftohen pak. Marrim nje tave ne madhesine e petave te thata (nese nuk ka te tilla aty ku je do te te duhet ti hapesh vete, sepse petat e blera te ngrira ne pergj. jane shume te holla dhe nuk bejne per petanik, lol, vetem po gjete ndonje lloj te cuditshem, dhe pastaj duhet ti pjekesh nje nga nje), pra marrim nje tave ne madhesine e petave te thata, e sperkasim me vaj ulliri, shtrojme nje pete, e sperkasim prape me vaj ulliri, shtrojme nje pete tjeter dhe siper saj shperndajme fasule te ziera, por jo shume te tilla, pastaj pete, pastaj vaj ulliri dhe 1-2 luge nga lengu i fasuleve te ziera, dhe keshtu i alternojme te gjitha, nje pete e lyejme me vaj dhe e sperkasim me lengun dhe ne peten tjeter hedhim fasulet, derisa te kene mbaruar edhe petet edhe fasulet. Lagim duart ne uje dhe e sperkasim peten e fundit, pastaj prape me pak vaj dhe e veme te piqet ne furre mesatare per rreth 30-45 minuta, shihet me sy kur te jete pjekur tamam. E nxjerrim, e presim dhe e mbulojme me nje pece kuzhine qe te zbuten pak petet dhe ja ku eshte gati per tu ngrene...
  ....asgje teper e bukur ose teper e shemtuar zgjat per nje kohe teper te gjate....

Tema tė Ngjashme

 1. Mė ndihmoni - si tė gatuaj fasule?!
  Nga Brari nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 262
  Postimi i Fundit: 01-09-2009, 10:05
 2. Cilat jane gjellet tipike shqiptare?
  Nga KACAKU nė forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Pėrgjigje: 73
  Postimi i Fundit: 29-04-2007, 08:51
 3. TE NA RRUASH CACI FASULJA! "Nga Agim Xhafka"
  Nga Xhuxhumaku nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-12-2004, 14:13

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •