Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,130
  Faleminderit
  113
  65 falenderime n 59 postime

  Si bhet petaniku me fasule?

  mka shku mendja per petanik. a e di kush receten?

  se harrova me fasule
  Ndryshuar pr her t fundit nga [Perla] : 28-05-2009 m 15:04

 2. #2
  human Maska e LAINA
  Antarsuar
  13-03-2007
  Vendndodhja
  waiting...
  Mosha
  41
  Postime
  349
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Ok. Per petanik te duhen pete te thata. Ne Shqiperi gjen kollaj. Merr dhe ziej per 10-15 min pak me teper se nje gote fasule, pastaj nderrojua ujin, hidhu brenda 1 kokerr qepe te grire dhe 3-4 luge vaj ulliri dhe leri te ziejne. Ne fund duhet te ngelen me pak leng, afersisht nje gote uji. Pasi te kene zier, vecoji kokrrat e fasulve nga lengu dhe leri te ftohen pak. Marrim nje tave ne madhesine e petave te thata (nese nuk ka te tilla aty ku je do te te duhet ti hapesh vete, sepse petat e blera te ngrira ne pergj. jane shume te holla dhe nuk bejne per petanik, lol, vetem po gjete ndonje lloj te cuditshem, dhe pastaj duhet ti pjekesh nje nga nje), pra marrim nje tave ne madhesine e petave te thata, e sperkasim me vaj ulliri, shtrojme nje pete, e sperkasim prape me vaj ulliri, shtrojme nje pete tjeter dhe siper saj shperndajme fasule te ziera, por jo shume te tilla, pastaj pete, pastaj vaj ulliri dhe 1-2 luge nga lengu i fasuleve te ziera, dhe keshtu i alternojme te gjitha, nje pete e lyejme me vaj dhe e sperkasim me lengun dhe ne peten tjeter hedhim fasulet, derisa te kene mbaruar edhe petet edhe fasulet. Lagim duart ne uje dhe e sperkasim peten e fundit, pastaj prape me pak vaj dhe e veme te piqet ne furre mesatare per rreth 30-45 minuta, shihet me sy kur te jete pjekur tamam. E nxjerrim, e presim dhe e mbulojme me nje pece kuzhine qe te zbuten pak petet dhe ja ku eshte gati per tu ngrene...
  ....asgje teper e bukur ose teper e shemtuar zgjat per nje kohe teper te gjate....

Tema t Ngjashme

 1. M ndihmoni - si t gatuaj fasule?!
  Nga Brari n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 262
  Postimi i Fundit: 01-09-2009, 10:05
 2. Cilat jane gjellet tipike shqiptare?
  Nga KACAKU n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 73
  Postimi i Fundit: 29-04-2007, 08:51
 3. TE NA RRUASH CACI FASULJA! "Nga Agim Xhafka"
  Nga Xhuxhumaku n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-12-2004, 14:13

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •