Close

Rezultati i Sondazhit: Ju përfaqëson kjo deklaratë besimi??

Votues
31. Nuk mund të votoni në këtë sondazh
  • Po.

    17 54.84%
  • Jo.

    9 29.03%
  • Ndoshta.

    1 3.23%
  • Ka nevojë për rishikim.

    4 12.90%
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 49
  1. #-19
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anëtarësuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perëndinë
    Postime
    1,258

    Çfarë Besojmë..

    Duke u nisur nga fakti se shumica e atyre që vizitojnë Komunitetin Protestant, krijojnë një përshtypje të gabuar lidhur me besimin e tyre në Zot, e mendova të nevojshme të sjell këtu një temë që ndoshta për shumicën është themeli i besimit të tyre personal.

    Kjo temë ju drejtohet të gjithë atyre besimtarëve të krishterë të cilët mendojnë dhe besojnë se kjo deklaratë besimi drejtuar botës jashtë i përfaqëson. Ju lutem që në sondazhin e hapur të marrin pjesë vetëm të krishterë dhe janë të mirëpritura sugjerimet dhe idetë lidhur me këtë deklaratë.


    Zoti ju bekoftë.


    Nën Hirin e Tij,

    ns
    Ndryshuar për herë të fundit nga Peniel : 04-10-2007 më 16:28
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtë I Shenjtë...

  2. #-18
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anëtarësuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perëndinë
    Postime
    1,258
    Jemi të krishterë ungjillorë.






    Jemi të krishterë sepse besimi ynë mbështetet në personin e përlëvduar dhe të bekuar të Zotit Jezu Krisht.




    Jemi ungjillorë sepse besimi ynë mbështetet gjithashtu, në Fjalën e përjetshme dhe të vërtetë të frymëzuar nga Perëndia, në Shkrimin e Shenjtë.


    .
    Ndryshuar për herë të fundit nga Peniel : 03-10-2007 më 14:30
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtë I Shenjtë...

  3. #-17
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anëtarësuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perëndinë
    Postime
    1,258
    Ç’FARË BESOJMË


    Besojmë se:


    PERËNDIA
    është krijuesi dhe sunduesi i gjithësisë. Ekziston nga përjetësia në trinitet: Ati, Biri dhe Fryma e Shenjtë.

    Zanafilla 1:1,26,27 3:22; Psalmet 90:2; Mateu 28:19; 2 Korintasve 13:13.


    JEZUS KRISHTI
    është Biri i Perëndisë. Jezusi si njeri jetoi një jetë të pamëkatëshme dhe ofroi veten e Tij si një flijim i përsosur për mëkatet e të gjithë njerëzve, duke vdekur si mëkatar lart në kryq në Golgotë. Mbas tre ditësh u ngrit nga të vdekurit duke shfaqur kështu fuqinë e Tij kundrejt mëkatit dhe vdekjes.
    Tani ndodhet në lavdi qiellore dhe premtoi se do të kthehet në tokën tonë për të marrë të Tijtë të jetojnë bashkë në përjetësi.

    Mateu 1:22-23 Gjoni 1:1-5 Hebrenjve 4:14-15 1 Korintasve 15:3-4 Romakëve 1:3-4 Veprat 1:9-11 Tito 2:13


    FRYMA E SHENJTË
    është i njëjtë me Atin dhe Birin si Perëndi. është personalitet dhe jo fuqi pa personalitet. Është prezent në botën tonë dhe punon me qëllim që të shfaqë nevojën e njeriut mëkatar të kthehet tek Jezusi Shpëtimtar. Banon brenda ç’do të krishteri që nga momenti i rilindjes së tij. Mbush ç’do të krishterë me fuqi që të jetojë, të kuptojë të vërtetat frymore dhe ta udhëheqë në vullnetin e Perëndisë.
    Të krishterët duhet ta kërkojnë prezencën e Tij që ç’do ditë të jetojnë nën kontrollin dhe udhëheqjen e Tij.

    Gjoni 16:7-13, 14:16-17 Veprat 1:8 1 Korintasve 2:12, 3:16 Galatasve 5:25 Efesianëve 5:18


    NJERIU
    U krijua sipas figurës frymore të Perëndisë, që të jetë i ngjashëm në karakter. Është krijesa më e lartë e Perëndisë. Nuk iu bind vullnetit të Perëndisë dhe që atëhere mëkati hyri dhe sundon në jetën e tij. Mëkati e ndau atë nga Perëndia dhe solli vdekjen fizike dhe frymore në jetën e tij.

    Zanafilla 1:27 Psalmet 8:3-6 Romakëve 3:23 Isaia 59:1-2


    PËRJETËSIA
    është gjendja për të cilën u krijua njeriu. Përjetësia do të vazhdojë të ekzistojë qoftë i ndarë (njeriu) nga Perëndia për shak të mëkatit, qoftë në bashkësi me Perëndinë nëpërmjet faljes dhe hirit të shpëtimit të cilit i
    ofron. Ndarja e përjetëshme me Perëndinë është ferri i përjetshëm. Bashkësia e përjetëshme me Perëndinë është jeta e përjetëshme.

    Gjonit 3:16 1 Gjonit 2:25, 5:11-13 Romakëve 6: 23 Zbulesa 20:15


    SHPËTIMI
    është dhurata e Perëndisë për njeriun mëkatar. Njeriu vetë nuk mundet të bëjë çdo gjë që ta fitojë. Veprat e tij të mira nuk mund ta fitojnë atë sipas Biblës. Vetëm kur njeriu beson se Jezus Krishti është dhuratë e Perëndisë dhe vdiq në kryq të Golgotës me qëllim faljen e tij, mundet të shpëtojë nga mëkati dhe nga pasojat e tij në jetën e tij.

    Romakëve 5:1, 6:23 Efesianëve 2:8-9 Gjonit 14:6, 1:12


    SHKRIMET E SHENJTË
    është Fjala e Perëndisë për të gjithë njerëzit. U shkrua nga njerëz të cilët u udhëhoqën nga Fryma e Shenjtë. Është i vetmi burim i së vërtetës për besimin dhe jetën e krishterë.

    2 Timoteut 3:16 2 Pjetrit 1:20-21 Psalmet 119:105




    .
    Ndryshuar për herë të fundit nga Peniel : 10-12-2008 më 14:35
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtë I Shenjtë...

  4. #-16
    i/e regjistruar Maska e Aerial
    Anëtarësuar
    03-07-2006
    Vendndodhja
    Underground
    Postime
    81
    Jemi të krishterë sepse besimi ynë mbështetet në personin e përlëvduar dhe të bekuar të Zotit Jezu Krisht

    Eshte person, Zot, fryme, shpirt... eshte nje, apo jane tre? Eshte tre ne nje apo nje ne tre?







    Tema e Trinitetit është diskutuar shumë herë. Me pak kërkim në këtë Forum do ta gjesh si temë. MODERATORI.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Peniel : 12-10-2007 më 10:50

  5. #-15
    i/e regjistruar Maska e asopaj
    Anëtarësuar
    15-07-2007
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    55

    Pse besoj?!

    1. Pse jam i krishter?
    2. Si ka mundesi qe jam i krishter?
    3. Ku e shohe bazen per te qen i krishter?
    Ka edhe X pyetje tjera qe mund te lindin ne lidhjen time me te qenurit i krishte.

    1. Jam i krishter sepse kam pare qe krishterimi nuk eshte besim i verber, por eshte nje marredhenje personale me Zotin-krijuesin e cdo gjeje.

    2. Mundesi ka! Ne fakt kjo nuk eshte shume e varur nga une. Eshte vet Zoti qe ka marrur iniciativen per te me kontaktuar personalisht permes Jezu Krishtit.
    Tek Zbulesa 3:20 Jezusi thote: Ja, unë qëndroj te dera dhe trokas; nëse dikush dëgjon zërin tim dhe të hapë derën, unë do të hyj tek ai dhe do të ha darkë me të dhe ai me mua. Ajo qe eshte varur nga une ka qen qe une ti hape deren e zemres!

    3. Para ca kohesh-vitesh po krahasoja njerezit qe kan qen drejtues te medhenj te besimeve. Ajo qe me beri pershtypje ishte se asnjeri nga udheheqesit shpirtrore si Muhamedi apo Buda nuk kishin pohuar ato fjale qe Jezu Krishti kishte thene!
    Tek ungjilli i Gjonit 14:6 gjejm nje nga pohimet me te medha dhe me sfiduese qe kemi ndegjuar! Aty Jezusi thote: "Unë jam udha, e vërteta dhe jeta; askush nuk vjen tek Ati përveçse nëpërmjet meje".

    Bibla u premton jeten e perjeteshme te gjithe atyre qe pranojne Jezusin.
    Tek 1Gjoni 5:11-13 gjejme:
    11 Dhe dëshmia është kjo: Perëndia na dha jetën e përjetshme dhe kjo jetë është në Birin e tij.
    12 Ai që ka Birin, ka jetën; ai që nuk ka Birin e Perëndisë, nuk ka jetën.
    13 Jua shkrova këto gjëra juve që besoni në emrin e Birit të Perëndisë, që të dini se keni jetën e përjetshme dhe që të besoni në emrin e Birit të Perëndisë.


    Bibla eshte nje leter dashurie e Zotit per njeriun! Lexojeni kete leter per te pare dashurin e Perendise qe Ai ka per ty!
    http://www.albkristian.com/bibla_shqip/index.htm

    Cdo te mire,
    asopaj
    "Burri nuk matet nga xhepat" I.Stavro

  6. #-14
    i regjistruar
    Anëtarësuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Diku ne emigrim
    Postime
    709
    Citim Postuar më parë nga Peniel Lexo Postimin
    Duke u nisur nga fakti se shumica e atyre që vizitojnë Komunitetin Protestant, krijojnë një përshtypje të gabuar lidhur me besimin e tyre në Zot, e mendova të nevojshme të sjell këtu një temë që ndoshta për shumicën është themeli i besimit të tyre personal.

    Kjo temë ju drejtohet të gjithë atyre besimtarëve të krishterë të cilët mendojnë dhe besojnë se kjo deklaratë besimi drejtuar botës jashtë i përfaqëson. Ju lutem që në sondazhin e hapur të marrin pjesë vetëm të krishterë dhe janë të mirëpritura sugjerimet dhe idetë lidhur me këtë deklaratë.


    Zoti ju bekoftë.


    Nën Hirin e Tij,

    ns
    Me vjen keq por nuk e kuptoi mir kete sondazh edhe pyetjet qe i ben a ka mundesi qe te sqarohesh?

  7. #-13
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anëtarësuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perëndinë
    Postime
    1,258
    Je i krishterë?





    ns
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtë I Shenjtë...

  8. #-12
    Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
    Anëtarësuar
    09-09-2007
    Postime
    3,698
    Duke perforcuar ato qe shtrohen ne fillim te temes, do te thoja se besimtari duhet te jete ne gjendje dhe i gatshem ti jape pergjiggje disa çeshtjeve si:

    - A ka qene Zoti gjithmone Zot?
    - Kush jane cilesite e Zotit?
    - Çfare eshte Trinia?
    - Bibla eshte me frymen e Zotit, apo liber i mire plot moralizem?
    - A ishin njerez reale Adami dhe Eva?
    - Perse u ndoqen ata prej Kopeshtit te Eden-it?
    - Çfare eshte mekati e mallkimi?
    - Çfare jane parajsa e ferri?
    - A eshte djalli nje qenie reale?
    - Cili eshte "Lajmi i Mire" ne Bibel?
    - Perse erdhi Krishti?
    - Krishti eshte njeri, Zot, te dyja bashke?
    - Cila eshte Porosia e Madhe e Krishtit;
    - Cilat jane dy urdheresat e Medha te Tij;
    - Sa menyra ka per te shkuar ne besim te Zoti;
    - Cili eshte mesazhi themelor i shpetimit;
    - Cilat dhe ku gjenden ne Bibel 10 porosite (urdherimet) e Zotit;
    - A duhet te pagezohesh ne menyre qe te sigurohesh ne besim?
    - Shpetimi ne besim arrihet duke u bere i mire, duke besuar tek Krishti, apo te dyja bashke?
    - A eshte Krishti Zoti me trajte njeriu, eshte mesues i mire, apo nje engjell qe u shndrrua ne njeri?
    - A i mori Krishti mekatet tona ne kryq, apo jo?
    - A u ringjall Krishti ne nje trup fizik apo jo?
    - A ka per te ardhur perseri Krishti, dhe perse?

  9. #-11
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anëtarësuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perëndinë
    Postime
    1,258
    Përshëndetje Duaje Siveten dhe mirë se erdhe në komunitetin tonë.


    Nuk e di nëse je e krishterë apo jo por do kisha dëshirë të prezantoheshe në besimin tënd cilido qoftë ai.


    Ke sjellë disa çështje që janë të sqaruara tek besimtari i krishterë përderisa ai ose më mirë të themi që është arritur në satutin e besimit që ti lexon më lart. Nuk besoj se ka të krishterë të vërtetë që nuk janë në gjendje t'u përgjigjen pyetjeve të sjella më lart. Kur dikush beon në Krishtin, këto janë pyetje të cilat ai i ka bërë përpara se të merrte vendimin e madh për ty kthyer tek Perëndia. Prandaj, një besimtar i krishterë është i qartë brenda tij që në fillimet e besimit të tij në pyetjet e që ti parashtron.


    Nuk e di nëse isha i qartë ose dëshiron që të diskutojmë më tepër lidhur me këtë çështje. Je i/e mirëpritur.


    Zoti ju bekoftë.





    Nën Hirin e Tij,

    ns
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtë I Shenjtë...

  10. #-10
    Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
    Anëtarësuar
    09-09-2007
    Postime
    3,698
    peniel i dashur,

    besoj ne Krisht, fillestari besimit dhe objekti i adhurimit tone.

    Une lutem per te gjithe qe te avancojme ne besim, qe Zoti te na quaje te vlefshem per ate qe na ka thirrur, dhe me ane te fuqise se Tij te plotesojme çdo synim te mbare dhe çdo veprim te shkaktuar prej besimit tek Ai.

    Do te kemi kohe dhe mundesi te vijojme bashkebiseden.

    Ne tek Krishti, dhe Ai ne shpirtin tone!

  11. #-9
    i regjistruar
    Anëtarësuar
    17-10-2007
    Vendndodhja
    Diku ne emigrim
    Postime
    709
    Po edhe un besoj si shum te tjer por do te doja qe te theksoja:
    Un di ku besoj edhe nuk besoj ne dicka ne mjegull ne dicka qe nuk e di se car emri ti ve, besoj plotesish ne bibel edhe na autorin e saj ne Perendin e gjithfuqishem ne Krijusin e gjithckaje edhe ne ate qe ka nje emer, emrin e te cilit bibla e nje JEHOVA Ps 83:18 Dal 6:3 Se fundja fare edhe Djallin per perendi njihet ne bibel. Edhe jo vetem ai por edhe shum te tjer idhuj si Zeusi Baali edhe shum e shum te tjer. Pra kjo na tregon shum qaret se edhe Perendija i Plot fuqishem e ka nje emer JEHOVA

  12. #-8
    Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
    Anëtarësuar
    09-09-2007
    Postime
    3,698
    Jehova eshte nje nga emrat e Perendise ne Testamentin e Vjeter - varet nese je çifut ortodoks, konservator apo edhe modern - ata ortodokset, bie fjala, emrin JEHOVA as nuk e shqiptojne prej nderimit te larte, vetem se e alternojne ne njerin nga emrat e tjere, si ADONAI.

    Me Testamentin e Ri, Perendia na shfaqet me Krishtin per ne "gjyhnaqaret", ka marre me vullnet te tij trajten njerezore, duke mbetur i paprekur prej mekatit, por qe i mori te gjitha persiper, i pagoi, dhe vdiq ne kryq, duke u ngritur pas tre ditesh prej fuqise te pashtershme e forces se pakrahasuar te Perendise. Kjo na mundeson ne qe ne diten e kthimit, apo kur te kemi kohen per te nderruar jeten per ne ameshim, ne te kemi forcen qe te paraqitemi "pa njolla" para Perendise, e te zhytemi ne dashurine e pafund te Perendise, pikerisht prej aktit te Krishtit, pjese e pandashme e Trinitise se Shenjte.

    Edhe ne Testament te Vjeter, edhe ne te Riun, ka shembuj ku njerezia kane adhuruar e besuar ne ato qe permend driniluka, por qe asnjeri nuk mund te krahasohet e afrohet, e jo me te zere vendin e tij si Krijues, dhe jo i Krijuar!

    Amin!

  13. #-7
    i/e regjistruar Maska e Spy Agent
    Anëtarësuar
    08-01-2008
    Postime
    36

    Cool Veshtire te besosh.

    Eshte e veshtire te besosh sidomos ne fete protestante te cilat une i njoh mire. Eshte e veshtire se gjithmone ka shume gjera qe ngelen me pikepyetje dhe gjitmone behet e njejta prapagande ( Beso dhe kaq te mjafton ) Ndoshta e kam gabim ndoshta dhe te drejte por vertet te besosh eshte shume shume e veshtire.

  14. #-6
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    11-12-2007
    Vendndodhja
    Në tokën e ZOTIT
    Postime
    152
    Citim Postuar më parë nga Spy Agent Lexo Postimin
    Eshte e veshtire te besosh sidomos ne fete protestante te cilat une i njoh mire. Eshte e veshtire se gjithmone ka shume gjera qe ngelen me pikepyetje dhe gjitmone behet e njejta prapagande ( Beso dhe kaq te mjafton ) Ndoshta e kam gabim ndoshta dhe te drejte por vertet te besosh eshte shume shume e veshtire.

    Kështu ju mësohet ? Të besoni verbërisht ???

  15. #-5
    ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
    Anëtarësuar
    10-03-2003
    Vendndodhja
    -|- Atje ku njeriu takohet me Perëndinë
    Postime
    1,258
    Askush nuk ka besuar verbërisht dhe askush nuk të detyron të besosh verbërisht. Kur apostulli Pal u gjend midis çifutëve në një sinagogë, ata kontrrollonin çdo gjë që Pali u thoshte nga Shkrimet e Shenjtë që kishin në atë kohë. Disa u bindën dhe besuan, të tjerët që nuk u bindën e përndoqën.


    Spy Agent. Nuk është vështirë të besosh, vështirë është të ecësh në besim.



    Nën Hirin e Tij,

    ns
    קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


    I Shenjtë I Shenjtë...

  16. #-4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282
    Citim Postuar më parë nga Spy Agent Lexo Postimin
    Eshte e veshtire te besosh sidomos ne fete protestante te cilat une i njoh mire. Eshte e veshtire se gjithmone ka shume gjera qe ngelen me pikepyetje dhe gjitmone behet e njejta prapagande ( Beso dhe kaq te mjafton ) Ndoshta e kam gabim ndoshta dhe te drejte por vertet te besosh eshte shume shume e veshtire.
    I nderuar Spay agent.

    Nje besimi te verber, natyrisht qe i mungon e verteta.
    I nderuar Spy Agent, nese do te te ftoja qe te besosh verberisht, natyrisht qe do te kishim te benim me nje religjion fetar dhe aspak me besimin ne Perendine e Vertete. Duhet te dish mire se, nuk ka fe protestante, edhe pse pretendon se i njeh mire. Te gjitha keto trillimi apo percaktime jane propoganda fetare, ku njeri do te dale mbi tjetrin. Besimi ne Krisht, eshte besimi ne Perendine e Vertete. Mbase ty kjo te duket nje lloj propogande apo nje lloj sllogani me te cilen te krishteret i ftojne njerezit qe te besojne tek Perendia. Arsyeja se perse shume njerez e kane te veshtire te besojne ne Krisht, ndodh per faktin se MEKATI eshte "humnera qe e ndan njeriun nga Perendia. E ke vene re se, eshte shume e veshtire te ndihmosh dike, i cili nuk e pranon ndihmen tende? Nje prind pergjate gjithe jetes e korigjon femijen e tij, dhe ne cdo cast i ofron ndihme , por femija i cili nuk e njeh poziten e fajtit ne te cilen ka rene, ben qe ai te refuzoje ndihmen prinderore, kjo per faktin se nuk sheh realtietin e vertete ne te cilin jeton. Populli shqiptar eciper 50-vjet ne ditature, per faktin se ai nuk shihte DREJT realitetin ne te cilin jetonte. Pra me keto shembuj dua te te them se, nese ti personalisht nuk e njeh poziten tende mekatare ne te cilen jeton, si dhe pasojen qe mekati do te sjelle perfundimisht ne jeten tende, natyrrisht qe e quan te panevojshme te gjithe ndihmen qe Perendia te ofron, per te te shpetuar nga kjo gjendje e vdekshme ku fundi eshte Ferri.
    Plot njerez qeshin me keto fjale, dhe kjo e ben edhe me te pamundur mundesine e tyre, per ta pare seriozisht problemin madhor te jetes se tyre. Une nuk jam me i zgjuar se ty, dhe ti me i zgjuar se mua, por ne dallojme nga njeritjetri, sepse une e kam pranuar mundesine e vetem qe Perendia i jep njeriut per te pare gjendjen e tij mekatare, ku fundi eshte ferri. Une jam ndalur seriozisht para ketij problemi kaq madhor te jetes, dhe e kam pranuar deshmine e Zotit, ku NDIHMA e tij nuk VONON. Jezusi e shpreh shume bukur kete moment vendimtar te jetes se njeriut, permes shembelltyres se djalit plankprishes. Nuk e di nese ju e dini kete shembelltyre, por une po te them shkrutimisht vetem disa gjera, ne te cilat mendoj se duhet te ndalesh seriozisht.
    JEzusi thote se nje Baba kishte dy femije, dhe me i vogli i kerkoi te jatit pasurine qe i takonte, dhe pasi e mori iku lark ne nje vend te huaj. Atje ai beri nje jete krejt ne prishje, ku e harxhoi te gjithe pasurine ne plankprishje dhe imoralitet. Pasi ju mbaruan parate, ai mbeti ne mes te kater udheve dhe keshtu vendosi te punoje diku. Por ne ate vend ra nje zi e madhe buke dhe ishte veshtire per te qe te siguronte pune dhe buke. Keshtu nje dite ai gjeti nje pune si ruajtes i derrave. Por as atje ai nuk mund te mbushte barkun me buke. Ai kishte rene aq ne hall saqe, per te mbushur barkun me buke arriti te hante dhe ushqimin e derrave.
    Ky moment kaq kritik tek djali plankprishes, natyrisht qe kerkonte nje veshtrim real te asaj cka po ndodhte ne jeten e tij. Ai duhej te shihte drejt poziten e keqe ne te cilen ai kishte rene. Ai u ndal per nje cast dhe ERDHI ne VETE, dhe keshtu filloi ta analizoje DREJT cdo detaj te pozites ne te cilen kishte rene. Se pari ai pa drejt se, dikur kur ai ishte tek babai i tij, ku AZGJE nuk i mungonte. Po keshtu pranoi se rruga ne te cilen ai kishte ecur i ndare prej atit te tij, e kishte cuar ate drejt vdekjes. Pra kjo analize me drejtesi qe ai i beri pozites se rene ne te cilen ndodhej, beri qe ai te mare nje vendim. Dhe tha: Po shkoj tek Ati im dhe do ti the: O ate kam mekatuar kunder qiellit dhe para teje, dhe nuk jam me i denje te quhem biri yt.
    Ketu kemi te bejme me nje AKT pendimi, e cila erdhi si rezultat i veshtrimit DREJT te pozites ne te cilen ai ndodhej. Por mos valle djali mbeti thjesht vetem ne nje analize te tille? Jo. Ai u nis drejt Atit te tij, dhe i kerkoi falje per GJITHSHKA, duke e bere konkret vendimin e tij. Ati, i cili edhe pse i biri ishte larguar prej tij duke ecur kunder deshires dhe kujdesjes prinderore, i prire nga DASHUIRA qe prind ka per femijen, e pushtoi ne gji dhe e fali, duke thene se, biri im ishte i vdekur por tani eshte i gjalle.
    Natyrisht qe kjo shembelltyre eshte mjaft e thjeshte por qe ne thelb ka nje mesim dhe mesazh per cdo njeri ne bote. Jezusi permes kesaj shembelltyre na tregon poziten qe ka njeriu, i ndare dhe lark Perendise. Po keshtu Jeuzis na tregon se, Perendia pret me krah hapur cdo njeri qe kthehet i penduar tek Ai, dhe kjo na deshmon se, vetem biri kthehet tek Ati.
    Une i nderuar Spy Agent, nuk e di nese ti ke arritur ne kete konkluzion ne te cilin ardhi djali plank prishes, por une per vete e kam perjetuar kete fakt ne jeten time. Ky eshte realtieti dhe pozita ne te cilin jeton cdo njeri ne kete bote. Une nuk te ftoj dhe nuk te probogandoj aspak, qe ti te besosh verberisht, sepse keshtu thote feja kristiane. Ketu ka nje fakt, te cilin ta thashe pak me siper, nese ti nuk e sheh ne realtiet poziten tende ne te cilen jeton, ashtu si djali plangprishes, e ke te pamundur qe te kerkosh ndihme per shpetim. Prandaj e pranoj se, te gjithe ata njerez te cilet nuk mund te shohin poziten reale te jetes ne te cilen jetojne, natyrisht qe besimi tek Krishti per shpetim, do tju duket i panevojshem bile dhe verberi apo nje budallallek. Por une ju ftoj per nje cast qe te mendoni dhe te thoni: po sikur mesazhi i bibles te jete i vertete, atehere.... cfare cdo te ndodhe ne fund me mua, qe e refuzoj dhe e quaj verberi besimin ne Krisht??!!
    I mencuri do ti ndale kembet e tij para se keqes, dhe kjo ben qe ai te kerkoje dhe te gjeje shtegun e sheptimit.
    Jezusi te do.
    Ndryshuar për herë të fundit nga deshmuesi : 19-08-2008 më 22:56

  17. #-3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-10-2006
    Postime
    163
    Pyetja eshte bere ne nje menyre te gabuar.
    Jo "ne cfare besoni?", por "ne ke besoni?"
    Jo "besoni se...?" dhe jo "i besoni Hyjit?"
    Por vetem: "Ne ke besoni?"

    Atehere, edhe nese disa miq nuk jane dakord, une filloj te:

    Besoj ne nje Hyj te vetem
    Atin e gjithepushtetshem, Krijuesin e qiellit e te tokes,
    te gjitha sendeve qe shihen e qe nuk shihen.
    Edhe ne nje Zot te vetem, Jezu Krishtin,
    nje te vetmin Birin e Hyjit,
    te lindur prej Atit para te gjithe shekujve.
    Hyj prej Hyjit, Drite prej Drites, Hyji i vertete prej Hyjit te vertete.
    TE LINDUR, JO TE KRIJUAR, TE NJEGJEJTE ME ATIN:
    NEPERMJET TE CILIT U KRIJUAN TE GJITHA SENDET.
    Ai per ne njerezit dhe per shpetimin tone zbriti prej qiellit
    e u misherua per vyrtyt te Shpirtit Shejnte
    ne kraharorin e Virgjeres Mari e u be njeri.
    Dhe u kryqezua per ne nen Poncin Pilat,
    pesoi dhe u varros,
    dhe u ngjalle te treten dite sipas Shkrimeve,
    e u ngrit ne qiell dhe rri ne te djathten e Atit.
    Dhe perseri do te vije me lavdi per te gjykuar te gjallet e te vdekurit,
    e mbreteria e tij nuk do te kete mbarim.
    Edhe ne Shpirtin Shenjte qe eshte Zot dhe jeteberes: qe rrjedh prej Atit dhe prej Birit.
    Dhe se bashku me Atin e me Birin adhurohet e lavderohet,
    qe foli me anen e profeteve.
    Edhe ne nje Kishe te vetme, shenjte,katolike dhe apostolike.
    Deshmoj nje pagezim te vetem per faljen e mekateve.
    Pres ngjalljen e te vdekurve
    dhe jeten e pasosur. Amen.

    Me simpati. crici_01

  18. #-2
    Inxhinier Maska e albani1
    Anëtarësuar
    16-08-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    840

    Kisha dicka

    Citim Postuar më parë nga Peniel Lexo Postimin
    Ç’FARË BESOJMË


    Besojmë se:


    PERËNDIA
    është krijuesi dhe sunduesi i gjithësisë. Ekziston nga përjetësia në trinitet: Ati, Biri dhe Fryma e Shenjtë.

    Zanafilla 1:1,26,27 3:22 Psalmet 90:2 Mateu 28:19 2 Korintasve 13:13


    JEZUS KRISHTI
    është Biri i Perëndisë. Jezusi si njeri jetoi një jetë të pamëkatëshme dhe ofroi veten e Tij si një flijim i përsosur për mëkatet e të gjithë njerëzve, duke vdekur si mëkatar lart në kryq në Golgotë. Mbas tre ditësh u ngrit nga të vdekurit duke shfaqur kështu fuqinë e Tij kundrejt mëkatit dhe vdekjes.
    Tani ndodhet në lavdi qiellore dhe premtoi se do të kthehet në tokën tonë për të marrë të Tijtë të jetojnë bashkë në përjetësi.

    Mateu 1:22-23 Gjoni 1:1-5 Hebrenjve 4:14-15 1 Korintasve 15:3-4 Romakëve 1:3-4 Veprat 1:9-11 Tito 2:13


    FRYMA E SHENJTË
    është i njëjtë me Atin dhe Birin si Perëndi. është personalitet dhe jo fuqi pa personalitet. Është prezent në botën tonë dhe punon me qëllim që të shfaqë nevojën e njeriut mëkatar të kthehet tek Jezusi Shpëtimtar. Banon brenda ç’do të krishteri që nga momenti i rilindjes së tij. Mbush ç’do të krishterë me fuqi që të jetojë, të kuptojë të vërtetat frymore dhe ta udhëheqë në vullnetin e Perëndisë.
    Të krishterët duhet ta kërkojnë prezencën e Tij që ç’do ditë të jetojnë nën kontrollin dhe udhëheqjen e Tij.

    Gjoni 16:7-13, 14:16-17 Veprat 1:8 1 Korintasve 2:12, 3:16 Galatasve 5:25 Efesianëve 5:18


    NJERIU
    U krijua sipas figurës frymore të Perëndisë, që të jetë i ngjashëm në karakter. Është krijesa më e lartë e Perëndisë. Nuk iu bind vullnetit të Perëndisë dhe që atëhere mëkati hyri dhe sundon në jetën e tij. Mëkati e ndau atë nga Perëndia dhe solli vdekjen fizike dhe frymore në jetën e tij.

    Zanafilla 1:27 Psalmet 8:3-6 Romakëve 3:23 Isaia 59:1-2


    PËRJETËSIA
    është gjendja për të cilën u krijua njeriu. Përjetësia do të vazhdojë të ekzistojë qoftë i ndarë (njeriu) nga Perëndia për shak të mëkatit, qoftë në bashkësi me Perëndinë nëpërmjet faljes dhe hirit të shpëtimit të cilit i
    ofron. Ndarja e përjetëshme me Perëndinë është ferri i përjetshëm. Bashkësia e përjetëshme me Perëndinë është jeta e përjetëshme.

    Gjonit 3:16 1 Gjonit 2:25, 5:11-13 Romakëve 6: 23 Zbulesa 20:15


    SHPËTIMI
    është dhurata e Perëndisë për njeriun mëkatar. Njeriu vetë nuk mundet të bëjë çdo gjë që ta fitojë. Veprat e tij të mira nuk mund ta fitojnë atë sipas Biblës. Vetëm kur njeriu beson se Jezus Krishti është dhuratë e Perëndisë dhe vdiq në kryq të Golgotës me qëllim faljen e tij, mundet të shpëtojë nga mëkati dhe nga pasojat e tij në jetën e tij.

    Romakëve 5:1, 6:23 Efesianëve 2:8-9 Gjonit 14:6, 1:12


    SHKRIMET E SHENJTË
    është Fjala e Perëndisë për të gjithë njerëzit. U shkrua nga njerëz të cilët u udhëhoqën nga Fryma e Shenjtë. Është i vetmi burim i së vërtetës për besimin dhe jetën e krishterë.

    2 Timoteut 3:16 2 Pjetrit 1:20-21 Psalmet 119:105




    .
    Jezus Krishti vdiq ne vendin e mekatareve por nuk vdiq si mekatar sepse Ai ishte pa mekat
    Perendia eshte aq i madh, saqe ne na duhet perjetesia per ta njohur Ate plotesisht.

  19. #-1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2008
    Postime
    7

    Post Pytje per Besimi tek Jehova

    Citim Postuar më parë nga driniluka Lexo Postimin
    Po edhe un besoj si shum te tjer por do te doja qe te theksoja:
    Un di ku besoj edhe nuk besoj ne dicka ne mjegull ne dicka qe nuk e di se car emri ti ve, besoj plotesish ne bibel edhe na autorin e saj ne Perendin e gjithfuqishem ne Krijusin e gjithckaje edhe ne ate qe ka nje emer, emrin e te cilit bibla e nje JEHOVA Ps 83:18 Dal 6:3 Se fundja fare edhe Djallin per perendi njihet ne bibel. Edhe jo vetem ai por edhe shum te tjer idhuj si Zeusi Baali edhe shum e shum te tjer. Pra kjo na tregon shum qaret se edhe Perendija i Plot fuqishem e ka nje emer JEHOVA
    I nderuar driniluka kam disa pytje tek ti nese je besimtar i grupit deshmitar e Jehoves kam deshit të pyes:

    1. Kush ësht themelusi i deshmitarve të Jehoves.
    2. Në vitin 1914 a ka ardhur mbreterija e Jehoves në mënyr të pa dukshme nëse PO pse ka ardh në vitin 1914 pse nuk ka ardh ndonje vit tjeter.
    3. dhe në Biblen e deshmitarve të Jehoves muhohet Triniteti dhe Jezus Krishti nuk esht Zot.
    4. A besojn deshmitart e Jehoves se udhëheçen nga Perendija i gjith pushtetshem apo nga ndonje njeri që ësht ngritur në qjell.

  20. #0
    Zoti eshte me ne Maska e xemanuel
    Anëtarësuar
    08-04-2008
    Vendndodhja
    kosove
    Postime
    137
    KAM HASUR NE MOSPERPUTHSHMERI ME SHKRIMIN TEND

    Pyetja eshte bere ne nje menyre te gabuar.
    Jo "ne cfare besoni?", por "ne ke besoni?"
    Jo "besoni se...?" dhe jo "i besoni Hyjit?"
    Por vetem: "Ne ke besoni?"
    Paniel e kishte hapur kete teme per te treguar se ne c'far besojme ne dmth komuniteti Protestant
    Emrin Protestant na e ka dhene dhe na kane quajtur Katoliket sepse Martin Lutern-i kishte protestuar kunder kishes katolike sepse kishte shume mosperputhshmeri me ate qe shkruhej ne shkrimin e shenjt , sepse ne ate kohe ka qene e ndaluar hapja dhe leximi i shkrimit te shenjte nga njerzit e zakonshem , Martin Lutern duke e studiuar shkrimin dhe fakti qe kisha katolike e asaj kohe vazhdonte me praktikikim te fese ne kundershtim me tiparet dhe ate se c'fare shkruante Bibla fjala e Perendise



    Atehere, edhe nese disa miq nuk jane dakord, une filloj te:

    Besoj ne nje Hyj te vetem
    Atin e gjithepushtetshem, Krijuesin e qiellit e te tokes,
    te gjitha sendeve qe shihen e qe nuk shihen.
    Edhe ne nje Zot te vetem, Jezu Krishtin,
    nje te vetmin Birin e Hyjit,
    te lindur prej Atit para te gjithe shekujve.
    Jezus Krishti ishte nje me Atin dhe nuk e kishte krijuar apo Lindur Perendia
    qeshtja e trinise eshte e veshtire per tu kuptuar nga truri yne , pa pasur mardhenje frymore me Perendine , sepse Jezusi ishte fjala e Perendise ishte gjithmone me Perendine ,
    Dhe Perendia nuk ka ore apo sekonda per te nuk ekzistone koha dhe matja e kohes ashtu se si ne e perceptojme kohen me ore e me dite , Kjo nuk ekziston ne Perendine (edhe 10 000 vite per Perendine mund te kalojne per me pak se te qintat e sekondave , por edhe nje sekonde sa 10 000 vite ,ishte nje shembull), Prandaj Ai nuk ka fillim , pra Perendia nuk ka fillim edhe kjo eshte e veshtire te kuptohet me trurin e njeriut vetem nese i kerkon Perendise te ta zbuloi do te kuptoshe se nuk ekziston koha ne Perendine e as Lindja e as krijimi i tij , Ai ishte ne perjetesi , eshte dhe do te jet .

    Hyj prej Hyjit, Drite prej Drites, Hyji i vertete prej Hyjit te vertete.
    TE LINDUR, JO TE KRIJUAR, TE NJEGJEJTE ME ATIN:
    NEPERMJET TE CILIT U KRIJUAN TE GJITHA SENDET.
    Ai per ne njerezit dhe per shpetimin tone zbriti prej qiellit
    e u misherua per vyrtyt te Shpirtit Shejnte
    ne kraharorin e Virgjeres Mari e u be njeri.
    Dhe u kryqezua per ne nen Poncin Pilat,
    pesoi dhe u varros,
    dhe u ngjalle te treten dite sipas Shkrimeve,
    e u ngrit ne qiell dhe rri ne te djathten e Atit.
    Dhe perseri do te vije me lavdi per te gjykuar te gjallet e te vdekurit,
    e mbreteria e tij nuk do te kete mbarim.
    Edhe ne Shpirtin Shenjte qe eshte Zot dhe jeteberes: qe rrjedh prej Atit dhe prej Birit.
    Dhe se bashku me Atin e me Birin adhurohet e lavderohet,
    qe foli me anen e profeteve.
    Edhe ne nje Kishe te vetme, shenjte,katolike dhe apostolike.
    Deshmoj nje pagezim te vetem per faljen e mekateve.
    Pres ngjalljen e te vdekurve
    dhe jeten e pasosur. Amen.

    Me simpati. crici_01
    Edhe ketu nuk mundem mos me nderhyj por ti thua se kisha e vetme e shenjt eshte Katolike , une ne kishen katolike sa here qe kam qene kam hasur ne idhujtari dhe praktikimin e idhujtarise , duke iu perkulur statujave dhe figurave qe perngjane me Zotin - eqe eshte ne kundershtim me urdheresen e pare sepse eshte shkruaj mos ju lut dhe mos adhuro as nje gje qe me merngjane mua , eee sa e sa kryqe puthen dhe adhurohen brenda kishes katolike e sa lutje u behen ikonave te shen marise , Kisha katolike nuk eshte e vertete dhe nuk i permbahet shkrimit dhe bjen ne kundershtim me shkrimin , lexo dhe do te kuptoshe lexo sa me shume dhjaten e re , edhe kisha e vertete eshte vetem ajo qe me frymen e Perendise udhehiqet vete ashtu nga Perendia dhe kjo eshte nje krishterim i vertete , vetem me Frymen e Perendise - Kisha katolike u krijua nga vet njerzit dhe jo nga Perendia ndersa te vertete vetem ata krishtere qe besojne drejtperdrejte pas as nje lidhje politike (kishtare) besojne dhe kan mardhenje me Perendine , Mos Harro vete shkrimi thot Jo te gjithe do te shpetohen shume do te me thene a nuk besuam ne ty a nuk profetizuam ne emer tend Por Perendia do ti thote shpurruni se nuk ju kam njohur kurrrrrrr.
    Shume jan te thirrur por pak jan te zgjedhur . te gjithe ata qe e quajne veten krishtere dhe e vene Perendine te parin ne jeten e tyre dhe besojne se Biri i Perendise qe eshte i barabarte me Perendine dhe Frymen e shenjte beson se ka vdekur per mekatet e tij , dhe se eshte ringjallur ne diten e trete do te shpetohet - thote shkrimi . As Katolike as ortodox e as Protestant te gjith te krishteret jan nje vetem nese nuk merren me politike sepse besojne ne te njejten doktrine qe eshte Bibla
    Ndryshuar për herë të fundit nga xemanuel : 23-11-2008 më 06:16

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Mësime të përgjithshme rreth Akides [8]
    Nga abdurrahman_tir në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 21-01-2009, 11:32
  2. Veterasja, kujt i besojme ne Shqiptaret ?
    Nga YaSmiN në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 20-04-2007, 05:11
  3. Këndi im fetar
    Nga Zana e malit në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 165
    Postimi i Fundit: 21-05-2006, 16:20
  4. Kuptimi i shehadetit
    Nga Klevis2000 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 29
    Postimi i Fundit: 13-01-2005, 13:56
  5. Cfare eshte "Trinia e Shenjte"?
    Nga besnik29 në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 60
    Postimi i Fundit: 27-01-2003, 21:07

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •