Close

Rezultati i Sondazhit: Ju përfaqëson kjo deklaratë besimi??

Votues
31. Nuk mund të votoni në këtë sondazh
  • Po.

    17 54.84%
  • Jo.

    9 29.03%
  • Ndoshta.

    1 3.23%
  • Ka nevojë për rishikim.

    4 12.90%
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 49
  1. #21
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534
    Citim Postuar më parë nga xemanuel Lexo Postimin
    KAM HASUR NE MOSPERPUTHSHMERI ME SHKRIMIN TEND
    ... sepse Martin Lutern-i kishte protestuar kunder kishes katolike sepse kishte shume mosperputhshmeri me ate qe shkruhej ne shkrimin e shenjt , sepse ne ate kohe ka qene e ndaluar hapja dhe leximi i shkrimit te shenjte nga njerzit e zakonshem ,
    Edhe un kisha protestuar sikurse me ndodhë ne kohen e sotme ajo se ka ndodhur ne kohen e Luterit!!


    Citim Postuar më parë nga xemanuel Lexo Postimin
    [B]
    Jezus Krishti ishte nje me Atin dhe nuk e kishte krijuar apo Lindur Perendia
    qeshtja e trinise eshte e veshtire per tu kuptuar nga truri yne , pa pasur mardhenje frymore me Perendine , sepse Jezusi ishte fjala e Perendise ishte gjithmone me Perendine ,
    Nuk e di se si e ke kuptuar ti, por kjo qe thuhet nuk ka vend per ndoni kritikë. Në anen tjeter me duhet te permirsoj diçka qe un verej tek ky shkrim i yti: Shpirti i Shenjtë nuk është i kufizuar, andaj, mendoi se ne saje te dashurisë dhe meshires qe ka Ai, edhe katolikin e udhëheq. Kështu qe mos mu zgjatë shumë po e postoj kete rresht komplet dhe besoj se eshte OK ketu:

    Besoj ne nje Hyj te vetem
    Atin e gjithepushtetshem, Krijuesin e qiellit e te tokes,
    te gjitha sendeve qe shihen e qe nuk shihen.
    Edhe ne nje Zot te vetem, Jezu Krishtin,
    nje te vetmin Birin e Hyjit,
    te lindur prej Atit para te gjithe shekujve.
    Hyj prej Hyjit, Drite prej Drites, Hyji i vertete prej Hyjit te vertete.
    TE LINDUR, JO TE KRIJUAR, TE NJEGJEJTE ME ATIN:
    NEPERMJET TE CILIT U KRIJUAN TE GJITHA SENDET.




    Citim Postuar më parë nga xemanuel Lexo Postimin
    [B]
    Edhe ketu nuk mundem mos me nderhyj por ti thua se kisha e vetme e shenjt eshte Katolike,...

    Vërtetë kështu thuhet por as mua nuk me pelqen.

    Nuk mendoj se duhet kështu gjykuar! Kisha e Krishtit është e Shenjtë. Ky është mendim dhe besim i imi.



    une ne kishen katolike sa here qe kam qene kam hasur ne idhujtari dhe praktikimin e idhujtarise
    Kjo nuk është e vertetë. Keshtu mund te mendojsh apo te deklarohesh por eshte e pa vertetë. Diçka tjeter mendimi dhe bindja e jote por realisht po shpifesh. Nuk ka predikim idhujtarie ne Kishen katolike. E perseris; po shpifesh.

    duke iu perkulur statujave dhe figurave qe perngjane me Zotin - eqe eshte ne kundershtim me urdheresen e pare sepse eshte shkruaj mos ju lut dhe mos adhuro as nje gje qe me merngjane mua
    Këtu ka diçka te vertetë por qe Kisha Adhuron vetem Zotin. Ne Kishen katolike ka adhurime te shpeshta, por te jeshë i bindur se adhurohet vetem Zoti.

    E, çka ka te vertetë këtu; është e vertetë se shumë njerez vertetë perkulen dhe adhurojnë shtatoret ku një mësim i mirfillt nuk e perdikon këtë gjë, perkulja bëhet per nderim e jo në adhurim. Ndersa ka njerez te kishes katolike qe vertetë me shpirtë e adhurojnë ku un personalish jo qe nuk mund ti shoh, por beso se shpirti me dhembë kur i shoh. Ndersa në adhurime që bëhen rregullisht në Kishë, Adhurohet Zoti.


    eee sa e sa kryqe puthen dhe adhurohen brenda kishes katolike
    Edhe un e puthi dhe e perqafoj Kryqin. Puthja e Kryqit në dashuri dhe perkujtim të Krishtit nuk është në kundershtim me Krishtin. Kështu mund te mendoj dikush por nuk ka diçka te keqe. Kryqi është i Madh dhe e ka mundur boten. Por gjithsesi puthet Kryqi i Krishtit.

    Kisha katolike nuk eshte e vertete dhe nuk i permbahet shkrimit dhe bjen ne kundershtim me shkrimin
    Nuk është e vertetë ajo qe thua "Kisha katolike nuk eshte e vertetë". Ku e din ti këtë? Kush te tha? Pse gjykon kështu? Poashtu edhe këtu po flet të pa verteten kur thua se "bjen ne kundershtim me Shkrimin". Ti je ne kundershtim me shkrimin kur thua keshtu. Ti lexo ma shumë dhe do të takojsh rreshta ku hasë në kundershtim me këtë gjykim tëndin jo te drejt.

    kisha e vertete eshte vetem ajo qe me frymen e Perendise udhehiqet vete ashtu nga Perendia dhe kjo eshte nje krishterim i vertete
    Sipas teje vetem aty ku je ti ka udhëheqje shpirtërore ndersa keta te tjeret qenkan bosh! Lexo dhe mund ta permirsosh bindjen tënde. Mos harro se mende-madh nuk i pelqen Krishtit. Poashtu mos harro se djalli ka metoda dinake. Kishat e Krishtit janë të udhëhequra nga Shpirti i Krishtit, pavarësisht se ka çalime aty ketu. Por asnjëri nuk është i persosur. Jezusi është i Persosur dhe Ai na persosë edhe ne.

    Kisha katolike u krijua nga vet njerzit dhe jo nga Perendia
    Ja këtu vërehet jo sinçeriteti i yt. Kisha katolike i ka rrënjet thellë. Kisha katolike u themelua nga vet Jezusi. Kisha katolike u perforcua nga Ati i ynë në emer të Jezusit sikurse kishte premtuar, pra, te diellen e rreshajve. Kisha u trashigua nga apostujt, eterit e deri ne ditet e sotme. Kisha katolike pra u themelua nga Zoti, ka këtë përbërje njeriu - mish dhe gjak dhe Shpirti i Shenjtë. Kur them kështu (mish dhe gjak) dua te kujtoj se jemi mëkatar por Hiri i Jezus Krishtit na shenjtëron.

    As Katolike as ortodox e as Protestant te gjith te krishteret jan nje vetem nese nuk merren me politike sepse besojne ne te njejten doktrine qe eshte Bibla
    Po, këtu ashtu është por te them se disaher (në këtë shkrim) ke kundershtuar këtë thënje tënde.

    Un kisha me shtua diçka këti rreshti tënd: As Katolike as ortodox e as Protestant te gjith te krishteret jan nje vetem nese nuk merren me politike, sepse besojne ne te njejten; JEZUSI ZOT. AMIN.


    Zoti Krisht të bekoftë ty dhe mua dhe te gjithë ata qe i thërrasin emrit të Tij.
    Ndryshuar për herë të fundit nga toni77_toni : 23-11-2008 më 21:35
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  2. #22
    e kapur nga Krishti Maska e Noku Ymeri
    Anëtarësuar
    05-03-2009
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    84
    Te besosh nuk do te thote TE KERCESH NE ERRESIRE.
    Kjo e perfaqesdon besimin tim tek Krishti.

  3. #23
    e kapur nga Krishti Maska e Noku Ymeri
    Anëtarësuar
    05-03-2009
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    84
    Besoj ne nje Perendi qe nuk eshte i vdekur por jeton
    besoj ne nje Perendi ku e pamundura behet e mundur
    besoj ne nje Perendi i cili me shfajson
    besoj ne nje Perendi qe me do
    besoj ne nje Perendi qe nuk ndryshon
    besoj ne nje Perendi qe historia nuk e zbeh fuqin e Tij

    Me nje fjale besoj ne Perendine e gjalle.Jezus Krishtin,Zotin tone.

  4. #24
    Zoti eshte me ne Maska e xemanuel
    Anëtarësuar
    08-04-2008
    Vendndodhja
    kosove
    Postime
    137
    Citim Postuar më parë nga Noku Ymeri Lexo Postimin
    Besoj ne nje Perendi qe nuk eshte i vdekur por jeton
    besoj ne nje Perendi ku e pamundura behet e mundur
    besoj ne nje Perendi i cili me shfajson
    besoj ne nje Perendi qe me do
    besoj ne nje Perendi qe nuk ndryshon
    besoj ne nje Perendi qe historia nuk e zbeh fuqin e Tij

    Me nje fjale besoj ne Perendine e gjalle.Jezus Krishtin,Zotin tone.
    amen>>>>>>>>
    EMANUEL Zoti është me ne

  5. #25
    e kapur nga Krishti Maska e Noku Ymeri
    Anëtarësuar
    05-03-2009
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    84
    Cfare besojne Ungjilloret?


    Ka vetëm një Perëndi, i cili ekziston përjetësisht në tre
    persona të dalluar nga njëri-tjetri por të barabartë: Ati,
    Biri dhe Fryma e Shenjtë. Perëndia është i
    pandryshueshëm në shenjtërinë, drejtësinë, urtësinë
    dhe dashurinë e tij. Ai është Krijuesi, Shpëtimtari dhe
    Gjykatësi i gjithëpushtetshëm i cili mban dhe qeveris të
    gjitha gjërat sipas vullnetit të tij sovran për lavdinë e tij.



    A ka Perëndi? A ekziston ai me të vërtetë? Herët a vonë diskutimet rreth besimit
    kthehen tek pyetja më thelbësore. Por Bibla në asnjë vend nuk e diskuton
    çështjen e ekzistencës së Perëndisë. Që nga fjalët e saj më të para ajo shpall: Në
    fillim Perëndia... (Zan. 1:1). Kjo ishte sikur Zoti të thoshte: "Unë jam këtu".

    Që nga fillimi Bibla na vë përballë faktit se Perëndia ekziston, se ai e bëri botën
    dhe se të gjithë ne do t'i japim llogari atij. Kështu që kur shpallim atë që besojmë
    ne si besimtarë të krishterë, duhet të fillojmë duke thënë diçka për Perëndinë.

    Diçka ... por jo gjithçka! Perëndia është kaq i madh dhe i mrekullueshëm saqë as
    mendja më e shkëlqyer njerëzore nuk do të mund ta rrokte dot kurrë plotësisht.
    Megjithatë, Perëndia ka zbuluar gjithçka që kemi nevojë të dimë për të. Ai e ka
    shfaqur këtë në botën rreth nesh (natyra) dhe shumë më plotësisht në librin që na
    ka dhënë (Shkrimi). Çfarë thotë Bibla për Perëndinë?

    Bibla pohon se ka vetëm një Perëndi (Ligji i Përtërirë 6:4). Në kohë të ndryshme
    dhe pjesë të ndryshme të botës njerëzit kanë besuar në gjithfarëlloj zotërash, por
    ata të gjithë janë perëndi të rreme. Ka vetëm një Perëndi të vërtetë dhe të gjallë
    (Isaia 44:6; 45:6; 1 Thesalonikasve 1:9). Dhe ai ekziston që nga përjetësia. Nuk ka
    patur kurrë ndonjë kohë në të kaluarën që Perëndia i gjallë dhe i vërtetë të mos
    ketë ekzistuar dhe nuk do të ketë kurrë një kohë të tillë në të ardhmen (Psa. 90:2).

    Disa njerëz mendojnë se Perëndia është një forcë mistike ose thjesht një
    influencë e vagullt për të mirën. Por megjithëse ai është frymë (Gjoni 4:24) ai
    është dikush që na njeh dhe që na jep mundësinë që ne ta njohim (Eksodi 3:14; 1
    Gjonit 1:3).

    Në fakt, Perëndia është tre persona (kujdes, thamë është dhe jo janë). Fjala "Trini"
    (Triunitet) nuk gjendet në Bibël, por është një fjalë e dobishme për të përmbledhur
    mësimin e Shkrimeve se Perëndia është një Perëndi që ekziston përjetësisht në
    tre persona të dalluar nga njëri-tjetri por të barabartë: Ati, Biri dhe Fryma e Shenjtë.

    Doktrina e Trinisë aludohet që në Dhiatën e Vjetër, madje që në kapitullin e parë
    të saj. Fjala që përdoret atje për Perëndinë, Elohim, nuk është njëjës, por
    shumës, dhe ju mund të vini re se Perëndia thotë: "Le ta bëjmë..." (Zan. 1:26). Kur
    vijmë te Dhiata e Re kjo ide bëhet edhe më e qartë. Si judenj të mirë dishepujt e
    Jezusit ishin besimtarë të fortë në një Perëndi të vetëm por ata arritën të besojnë
    se Jezusi vetë ishte Perëndi, që sigurisht është pikërisht ajo që ai pretendoi të jetë
    (Gjoni 10:30, 33). Dhe Jezusi u tha atyre se ai do të dërgonte një Ngushëllues
    tjetër, Frymën e Shenjtë (Gjoni 14:16-17). Dishepujt dhe kisha e krishterë duhet ta
    pranonte faktin se Perëndia është më misterioz dhe më i mrekullueshëm se
    ç'kishin imagjinuar ata. Ai është një në thelb, dhe megjithatë ai është tre persona.

    Jezusi i urdhëroi ndjekësit e tij që të shkonin dhe të bënin dishepuj nga të gjitha
    kombet dhe i urdhëroi që ata të pagëzoheshin në emër (një emër, sepse ka
    vetëm një Perëndi) të Atit e të Birit e të Frymës së Shenjtë (tre persona, Mateu
    28:18-20). Pali u lut për të krishterët e parë në Korint me fjalët e mirënjohura
    tashmë: "Hiri i Zotit Jezu Krisht, dashuria e Perëndisë dhe bashkësia e Frymës
    së Shenjtë qofshin me ju të gjithë" (2 Korintasve 13:13). Lutja e tij ishte ndaj një
    Perëndie, por ai e kërkoi bekimin nga të tre personat.

    Ne duhet të përpiqemi t'i shmangemi mendimit se Perëndia është një person i
    vetëm ose të flasim në një mënyrë të tillë sikur të kishte tre perëndi. Ka vetëm një
    Perëndi dhe ai është tre persona të dalluar (jo të ndarë) dhe të barabartë. Zoti
    Jezus Krisht është Perëndi dhe megjithatë ai është i dalluar nga Ati. Fryma e
    Shenjtë është Perëndi dhe megjithatë ai është i dalluar si nga Ati dhe nga Biri.
    Megjithatë, Ati, Biri dhe Fryma e Shenjtë janë njësoj Perëndi (Gjoni 16:7-15;
    20:21-22; Efesianëve 2:18; 1 Pjetrit 1:2).

    Sigurisht, mësimi se Perëndia është një Perëndi dhe megjithatë tre persona
    është shumë i vështirë për t'u kuptuar. Ndoshta është më mirë për ne që ta
    pranojmë se na duket i vështirë. Në fund të fundit, mendjet tona të kufizuara nuk
    mund ta kuptojnë kurrë plotësisht Perëndinë e pakufizuar. Ka një mister rreth
    natyrës së Perëndisë dhe këtë ne duhet ta pranojmë me përulje.

    Çfarë tjetër thotë Bibla për Perëndinë?

    Ajo thotë se Perëndia është i pandryshueshëm. Sa ndryshon ai nga ne! Jetët tona i
    janë nënshtruar vazhdimisht ndryshimit: situatat ndryshojnë, njerëzit rreth nesh
    ndryshojnë dhe po kështu edhe gjendja jonë emocionale. Por Perëndia nuk
    ndryshon në asnjë lloj mënyre (Jakobi 1:17). Ai nuk rrëmbehet nga situatat dhe
    nuk ndryshon fare. Ai thotë: "Unë jam Zoti, nuk ndryshoj" (Malakia 3:6).

    Do të na duhej që të përpilonim një listë shumë të gjatë për karakteristikat e
    Perëndisë nëse do të përpiqeshim që ta përshkruanim sa më plotësisht atë. Por
    katër nga fjalët më të rëndësishme që japin një farë përshkrimi të natyrës së tij
    janë shenjtëria, drejtësia, urtësia dhe dashuria. Dhe mbani mend se asnjëra prej
    tyre nuk do të ndryshojë ndonjëherë, sepse Perëndia nuk ndryshon.

    Perëndia është i shenjtë: ai është plotësisht i pastër në të gjitha qëlIimet e tij, në
    të gjitha mendimet dhe të gjitha veprat e tij (Eksodi 15:11; Isaia 40:25). Ai është i
    drejtë: çdo gjë që bën është e drejtë, ai i trajton njerëzit pa asnjë anësi, dhe kur ai
    e gjykon botën, gjykimi ka për të qenë plotësisht i drejtë (Romakëve 2:11; Psalmi
    96:13). Perëndia është i urtë: ai di gjithçka dhe gjithçka që bën ai tregon urtësinë e
    tij (Danieli 2:22-23; Romakëve 11:33-36). Ai është i dashur: në fakt
    jashtëzakonisht i dashur kur mendon sesi ai i do njerëzit të cilët nuk e deshën (1
    Gjoni 4:8-10).

    Perëndia është Krijuesi i gjithëpushtetshëm. Nga fjala e tij e fuqishme u bë gjithë
    universi dhe bashkë me të edhe planeti toka dhe njeriu që banon në të. Perëndia
    nuk kishte nevojë të krijonte asgjë; ai vetë vendosi që ta bëjë këtë, dhe krijoi
    gjithçka nga asgjëja. Ai nuk përpunoi atë që ekzistonte më përpara, sepse asgjë
    nuk ka patur përpara tij (Zan. 1-2; Hebrenjve 11:3).

    Perëndia është Shpëtimtari. Ne duhet që ta shohim në një farë detaji realitetin e
    hidhur se të gjithë njerëzit kanë mëkatuar ndaj Krijuesit të tyre. Por Perëndia ka një
    mënyrë të mrekullueshme për të shpëtuar mëkatarët. Asnjë nuk mund ta shpëtojë
    ndonjëherë vetveten; nëse një mëkatar do të shpëtohet, atëherë, këtë gjë mund ta
    bëjë vetëm Perëndia (Titi 3:4-7; Zbulesa 7:9-10).

    Perëndia është Gjykatësi. Të gjithë njerëzit kanë për ta takuar Bërësin e tyre një
    ditë. "Njerëzit të vdesin vetëm një herë, dhe më pas vjen gjyqi" (Heb. 9:27).
    Asnjë nuk ka për të qenë i aftë që ta anulojë atë takim apo që t' u shmanget
    pyetjeve të Zotit për jetën që ai jetoi në botën e Perëndisë. Ne të gjithë kemi për t' i
    dhënë llogari atij (Romakët 14:12; Zbulesa 20:1115).

    Bota po mbahet akoma dhe ne marrim frymë akoma vetëm sepse Perëndia
    kujdeset për krijimin. Ai është duke i mbajtur të gjitha (Hebrenjve 1:3; Jobi 12:10).
    Dhe megjithëse në pamje të parë duket e kundërta, Perëndia qeveris gjithçka
    sipas vullnetit të tij sovran për lavdinë e tij.

    Ai mbretëron mbi gjithçka dhe asgjë nuk qëndron jashtë kontrollit të tij mbretëror
    (Psalmi 103:19; Danieli 4:34-35). Ai lejon që të ndodhin shumë gjëra të mira, dhe
    në mirësinë e tij e përmban mëkatin. Edhe sikur të ketë shumë të këqija në këtë
    botë, Perëndia është kaq i madh dhe kaq i mirë saqë bën që e keqja të veprojë
    për të mirën përfundimisht (Zan. 50:20 dhe Veprat e Apostujve 2:23 na japin
    shembuj). Kjo nuk e shfajëson në asnjë mënyrë mëkatin por tregon se sa i
    mrekullueshëm është Perëndia që është i aftë të bëjë gjithçka për lavdinë e tij
    (Efesianëve 1:11-12).

    Si duhet të ndihemi ne për Perëndinë që është zbuluar në një mënyrë të tillë në
    Bibël? Isaia e ndjeu veten shumë të vogël dhe mëkatar kur ai pa diçka nga
    madhështia dhe pastërtia morale e Perëndisë (Isaia 6:1-. A nuk duhet të
    ndihemi edhe ne të vegjël kur e shohim se sa i madh është Perëndia, dhe a nuk
    duhet të ndihemi edhe mëkatarë kur mendojmë se sa i përkryer është ai? Mbi të
    gjitha, a nuk duhet që ta adhurojmë dhe lavdërojmë?
    Kush ka Birin ka Jeten

  6. #26
    e kapur nga Krishti Maska e Noku Ymeri
    Anëtarësuar
    05-03-2009
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    84
    Kush eshte Krishti...

    Zoti Jezus Krisht është plotësisht Perëndi dhe plotësisht
    njeri. U ngjiz nga Fryma e Shenjtë, u lind nga një
    virgjëreshë, dhe bëri një jetë pa mëkat në bindje ndaj
    Atit. Ai mësoi me autoritet dhe të gjitha fjalët e tij janë të
    vërteta. Në kryq, ai vdiq në vend të mëkatarëve, duke
    mbajtur ndëshkimin e Perëndisë për mëkatin e tyre,
    duke i shpenguar (çliruar) ata me anë të gjakut të tij. Ai u
    ngjall nga të vdekurit dhe u ngrit ne qiell me trupin e tij të
    ringjalljes ku adhurohet si Zot i të gjithëve. Jezusi
    ndërmjetëson për popullin e tij në praninë e Atit.
    Kush ka Birin ka Jeten

  7. #27
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    05-06-2009
    Postime
    782
    Citim Postuar më parë nga Noku Ymeri Lexo Postimin
    Besoj ne nje Perendi qe nuk eshte i vdekur por jeton
    besoj ne nje Perendi ku e pamundura behet e mundur
    besoj ne nje Perendi i cili me shfajson
    besoj ne nje Perendi qe me do
    besoj ne nje Perendi qe nuk ndryshon
    besoj ne nje Perendi qe historia nuk e zbeh fuqin e Tij

    Me nje fjale besoj ne Perendine e gjalle.Jezus Krishtin,Zotin tone.
    Po ne Zotin i cili Krijoi Jezus krishtin ? Beson apo nuk beson ? Apo i njejti person eshte ?

  8. #28
    i/e larguar Maska e Gordon Freeman
    Anëtarësuar
    03-05-2009
    Vendndodhja
    .
    Postime
    2,895
    Besoj ne nje Hyj te vetem
    Atin e gjithepushtetshem, Krijuesin e qiellit e te tokes,
    te gjitha sendeve qe shihen e qe nuk shihen.
    Edhe ne nje Zot te vetem, Jezu Krishtin,
    nje te vetmin Birin e Hyjit,
    te lindur prej Atit para te gjithe shekujve.
    Hyj prej Hyjit, Drite prej Drites, Hyji i vertete prej Hyjit te vertete.
    TE LINDUR, JO TE KRIJUAR, TE NJEGJEJTE ME ATIN:
    NEPERMJET TE CILIT U KRIJUAN TE GJITHA SENDET.
    Qeky ke postimi ma i qellum edhe mbreslenes edhe ni shpjegim per krejt ata qe e kundershtojn,mlidhni men edhe munohi me kuptu...e mos ja futni kot!

  9. #29
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    05-06-2009
    Postime
    782
    Citim Postuar më parë nga Kronikë Lexo Postimin
    Qeky ke postimi ma i qellum edhe mbreslenes edhe ni shpjegim per krejt ata qe e kundershtojn,mlidhni men edhe munohi me kuptu...e mos ja futni kot!
    A katolik a protestant je ?

  10. #30
    e kapur nga Krishti Maska e Noku Ymeri
    Anëtarësuar
    05-03-2009
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    84
    Citim Postuar më parë nga r'posa Lexo Postimin
    Po ne Zotin i cili Krijoi Jezus krishtin ? Beson apo nuk beson ? Apo i njejti person eshte ?
    ben sikur skupton lol?ma mer mendja se e kuptove po pyte kot.....
    Kush ka Birin ka Jeten

  11. #31
    Betim
    Anëtarësuar
    13-08-2009
    Vendndodhja
    Gjilan
    Postime
    34

    Wink

    Citim Postuar më parë nga Spy Agent Lexo Postimin
    Eshte e veshtire te besosh sidomos ne fete protestante te cilat une i njoh mire. Eshte e veshtire se gjithmone ka shume gjera qe ngelen me pikepyetje dhe gjitmone behet e njejta prapagande ( Beso dhe kaq te mjafton ) Ndoshta e kam gabim ndoshta dhe te drejte por vertet te besosh eshte shume shume e veshtire.
    I nderuar shum i respektuar ,Nese je lodh me religjione tjera dhe me dogmatizma te ndryshme ,at'her eja njihe Perendine tend direkt dhe shum thjesht vetem ketu, thuaj "BOLL MA" manipulimeve ,leri thashethemet vizitoje nje kishe Ungjillore ndjehe Jezusin aty pran, "RRI SHLIRE" "KYQU". Do te flasim vetem pas nje Sherbese tende, shum shum falemminderit. Zoti te Bekoft .

  12. #32
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    18-02-2009
    Postime
    9
    Citim Postuar më parë nga Noku Ymeri Lexo Postimin
    Cfare besojne Ungjilloret?

    Ka vetëm një Perëndi, i cili ekziston përjetësisht në tre
    persona të dalluar nga njëri-tjetri por të barabartë: Ati,
    Biri dhe Fryma e Shenjtë. Perëndia është i
    pandryshueshëm në shenjtërinë, drejtësinë, urtësinë
    dhe dashurinë e tij. Ai është Krijuesi, Shpëtimtari dhe
    Gjykatësi i gjithëpushtetshëm i cili mban dhe qeveris të
    gjitha gjërat sipas vullnetit të tij sovran për lavdinë e tij.
    Nese jane te barabarte, perse kur e pyeten Jezusin per fundin e botes tha qe nuk e dinte, ate kishte autoritet ta dinte vetem Ati i tij? Madje frymen e shenjte as e permendi ketu (mos e harroi gje ekzistencen e saj Jezusi?)

    Perderisa ne letren e tij, Jakobi thote se Perendia nuk mund te tundohet me gjera te liga, a i kujton sa here e tundoi Jezusin Satanai, pikerisht me gjera te liga, nga me te ligat madje?!

    Ka disa gjera qe me mire na i tregon Bibla sesa Kishat dhe televizori. Prandaj, duhet ta lexojme. Nese ajo eshte Fjala e Perendise, kujt tjeter do te shkojme t'i kerkojme pergjigje?!

    Studim te mbare. Me vjen mire kur shoh qe flitni me kaq bindje per Krishtin.

    mak.

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anëtarësuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    Jezusi për ju është :

    1.) Zot
    2.) Bir i Zotit
    3.) Shpirti i Shenjte
    4.) Asnjëra
    5.) (...)

    Shpresoj të mos keqkuptohemi ...
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  14. #34
    Shtegtari! Maska e Gregu
    Anëtarësuar
    30-11-2008
    Postime
    869
    Citim Postuar më parë nga mak Lexo Postimin
    Perderisa ne letren e tij, Jakobi thote se Perendia nuk mund te tundohet me gjera te liga, a i kujton sa here e tundoi Jezusin Satanai, pikerisht me gjera te liga, nga me te ligat madje?!

    Ka disa gjera qe me mire na i tregon Bibla sesa Kishat dhe televizori. Prandaj, duhet ta lexojme. Nese ajo eshte Fjala e Perendise, kujt tjeter do te shkojme t'i kerkojme pergjigje?!

    Studim te mbare. Me vjen mire kur shoh qe flitni me kaq bindje per Krishtin.

    mak.
    Eshte e vertet qe Jezusi u perpoq te tundohej, por nuk u tundua kurre!
    Kjo do ishte e pamunduar per nje njeri ose per nje profet sic mendohet se ishte Ai.

    Jezusi ishte me shume se kaq. Ai ishte vet Perendia ne trup njeriu! Interesante, por e vertet!
    "Në fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranë Perëndisë, dhe Fjala ishte Perëndi!"

  15. #35
    Shtegtari! Maska e Gregu
    Anëtarësuar
    30-11-2008
    Postime
    869
    Citim Postuar më parë nga ILMGAP Lexo Postimin
    Jezusi për ju është :

    1.) Zot
    2.) Bir i Zotit
    3.) Shpirti i Shenjte
    4.) Asnjëra
    5.) (...)

    Shpresoj të mos keqkuptohemi ...
    Perderisa e din pergjigjen, pse bene pyetje kote?!
    "Në fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranë Perëndisë, dhe Fjala ishte Perëndi!"

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anëtarësuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    Citim Postuar më parë nga Gregu Lexo Postimin
    Perderisa e din pergjigjen, pse bene pyetje kote?!
    Unë nuk e bëra pyetjen, pse e dija përgjigjen, por e bëra pyetjen sepse "nuk" e di përgjigjen.

    ...

    Unë me pak njohuri që kam, di se "të Krishterët", besojnë se Jezusi është : Ati, Biri dhe Shpirti i Shenjtë (do të thotë 3:1), dhe e bëra pyetjen, sepse mendoja që ju e mohoni këtë dhe mendoni ndryshe, përderisa jeni ndarë në besim (fe tjetër) ... !!!

    ...

    Shpresoj të marr ndonjë përgjigje, sado të thjeshtë, por të qartë ...
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  17. #37
    Shtegtari! Maska e Gregu
    Anëtarësuar
    30-11-2008
    Postime
    869
    Citim Postuar më parë nga ILMGAP Lexo Postimin
    Unë nuk e bëra pyetjen, pse e dija përgjigjen, por e bëra pyetjen sepse "nuk" e di përgjigjen.

    ...

    Unë me pak njohuri që kam, di se "të Krishterët", besojnë se Jezusi është : Ati, Biri dhe Shpirti i Shenjtë (do të thotë 3:1), dhe e bëra pyetjen, sepse mendoja që ju e mohoni këtë dhe mendoni ndryshe, përderisa jeni ndarë në besim (fe tjetër) ... !!!

    ...

    Shpresoj të marr ndonjë përgjigje, sado të thjeshtë, por të qartë ...


    Mos u trego i pafajshem.

    Te krishteret besojn je Jezusi eshte Jezusi dhe ji Ati e fryma e Shenjte. Pra:
    -Ati eshte nje
    -Bri-Jezusi eshte nje dhe
    -Fryma e Shenjte eshte nje.

    Jezusi nuk eshte as Ati e as Fryma e Shenjte.

    Ne nuk jemi nje tre fe, por me dhjetra!
    Shiko fen tende me qindra!
    "Në fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranë Perëndisë, dhe Fjala ishte Perëndi!"

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e ILMGAP
    Anëtarësuar
    10-04-2009
    Vendndodhja
    In
    Postime
    2,791
    Citim Postuar më parë nga Gregu Lexo Postimin
    Mos u trego i pafajshem.

    Te krishteret besojn je Jezusi eshte Jezusi dhe ji Ati e fryma e Shenjte. Pra:
    -Ati eshte nje
    -Bri-Jezusi eshte nje dhe
    -Fryma e Shenjte eshte nje.

    Jezusi nuk eshte as Ati e as Fryma e Shenjte.

    Ne nuk jemi nje tre fe, por me dhjetra!
    Shiko fen tende me qindra!
    Fatkeqësisht, me dashje apo pa dashje ke gabuar dikun ... !!!

    Feja ime nuk është e ndarë në feja të tjera por në sekte, këto të dyja kanë ndryshim !!!

    poashtu dhe një Gabim ...

    Si thua ti kështu atëherë të Krishterët besojnë në 3 Zota, por jo ata besojnë në një Zot i cili është në Tre ... !!!
    Nje pjese njerezish vepron pa menduar,pjesa tjeter mendon,por pa vepruar.

  19. #39
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    18-02-2009
    Postime
    9
    kjo puna e trinitetit, e hodhi dikush dhe spo e heqin dot. edhe pse nuk perputhet fare me biblen, por me fete pagane qe besonin perendi triune, si Egjipti, Babilonia, Greqia, ... Madje edhe simbolet ua kane marre. Shume kisha jane te ndertuara mbi themele te tempujve pagane. sume festa, jane trasheguar komplet, vetem ua kane ndryshuar emrat. E kjo nuk me duket e habitshme, madje po te mos shihja dicka te tille do te isha habitur.

    mak

  20. #40
    Shtegtari! Maska e Gregu
    Anëtarësuar
    30-11-2008
    Postime
    869
    Kur te arrini ta kuptoni kete "formule", me lajmeroni qe te vazhdojm diskutimin:


    Kalofshi mire.
    Gregu
    "Në fillim ishte Fjala dhe Fjala ishte pranë Perëndisë, dhe Fjala ishte Perëndi!"

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Mësime të përgjithshme rreth Akides [8]
    Nga abdurrahman_tir në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 21-01-2009, 11:32
  2. Veterasja, kujt i besojme ne Shqiptaret ?
    Nga YaSmiN në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 20-04-2007, 05:11
  3. Këndi im fetar
    Nga Zana e malit në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 165
    Postimi i Fundit: 21-05-2006, 16:20
  4. Kuptimi i shehadetit
    Nga Klevis2000 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 29
    Postimi i Fundit: 13-01-2005, 13:56
  5. Cfare eshte "Trinia e Shenjte"?
    Nga besnik29 në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 60
    Postimi i Fundit: 27-01-2003, 21:07

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •