Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 44
  1. #21
    Bejne shume femije sepse kujtojne se do rriten shpejt e du ju behen prinderve krah...Do dalin ne pune sa te rriten pak dhe do te shohen te ardhurat...Ne shume kultura te ndryshme te botes, te pasurit e nje numer te madh femijesh eshte tradite dhe nder...por kjo dalengadale te con ne varferi...Dmth jane shume te lidhura bashke...

  2. #22
    _____________ Maska e ornament
    Anėtarėsuar
    27-04-2002
    Postime
    872
    Nje doktor shkonte per pushime ēdo vit ne katund tek nje miku tija katnar, dhe ēdo vit e gjente gruan e mikut tija me barre, dmth me barkun gjer ne dhembe.
    Nje vere, sa ēudi! gruja mikut barkholle si njale.
    S'ju nejt pa e pyt, ēfare kishte bere vaki, pse keshtu?
    He mer mik, i pergjigjet katnari, kam kuptu me ne fund qe isha UNE mbaresi gruas dhe jo ZOTI.

    Besoj kjo eshte pergjigja e pse-se!

  3. #23
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anėtarėsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,426
    Postimet nė Bllog
    17
    Ne nje bote tejet materialiste ne te cilen jetojme, femijet tashme nuk shikohen si "bekim i Zotit" por si nje orendi shtepiake qe i mban sa i mban, dhe pastaj mund ti flakesh edhe tej ne rruge apo ne kosh te plehrave. Kjo shpjegon faktin qe sot flitet per "planifikim familjar", per "te drejten e abortit", per "inseminimin artificial", per "klonimin" e plote fenomene te tjera qe me shume se "evolim" deshmon degjenerim te shoqerise.

    E keqja njerezimit nuk u vjen nga femijet e shumte por nga mosvleresimi i duhur i jetes. Sic jane shprehur shume prinder te rinj qe kane perjetuar momentin e berjes prind: "Femijet i japin kuptim jetes!". Te bekuar jane ata qe te pakten njehere ne jeten e tyre e provojne kete ndjesi, dhe te mallkuar jane ata qe nuk i duan femijet.
    "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    21-08-2002
    Postime
    495
    Mbase bejne shume femije sepse aty e gjejne kenaqesine e jetes, kenaqesi tjeter ne jete ata nuk kane sepse jane te varfer dhe kane mundesi te kufizuara ne jete....

  5. #25
    e kesthe Maska e xhulia
    Anėtarėsuar
    30-10-2002
    Vendndodhja
    mbi nje dallge...
    Postime
    194
    ose Sepse jane largpames....mos njoni, tjetri ishalla do bahet biznesmen ose meqe jane te varfer nuk mund te shkojne te mekaniku qe ti rregulloje indietron makines....ose, ose ah kte s'po e them....
    Gjysma e gjerave qe them nuk ka kuptim, por ti them, qe gjysma tjeter te te arrije...
    K.G

  6. #26
    Shpirt i Lirė
    Anėtarėsuar
    15-04-2002
    Postime
    898
    Berja e shume femijeve nga familjet e varfera lidhet mendoj une me fuqine ekonomike te familjes dhe me krahet e rinj te punes qe do i duhen kesaj familjeje per te siguruar mbijetesen dhe ecjen perpara ne jete.

    Dikush me siper, mos gaboj Puhiza, ka permendur ata kalamajte qe shohim neper lokalet e Shqiperise me kutine e paketave, kartave telefonike apo cakmakeve ne duar duke bredhur lokal me lokal ne kerkim te bleresve.... Pra keta femije, te pambrojtur faktikishte nga shteti shqiptar, perbejen nje force ekonomike per familjet e tyre, u ēojne ne shtepi kur kthehen mbremjeve, memave e baballareve te tyre para. Pra jane krahe pune. Sa me shume femije qe te kete nje familje, aq me teper te ardhura mendohet se ajo do siguroje.

    Ne fillim te shek.XX supozohet se mesatarja e femijeve per familjet shqiptare ishte tek 4-5 femije/familje, duke llogaritur ketu brenda dhe shifrat e mortalitetit dhe natalitetit te shqoerise shqiptare. Ndersa rastet me mė shume se ky numer femijesh jane perjashtim i rregullit, dhe jo tipar i pergjithshem i shoqerise shqiptare sic permendet ne disa literatura antropologjike.

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-12-2002
    Vendndodhja
    ne nje shpi te madhe
    Postime
    30
    Ky fenomen i 'fshatarit' nuk eshte i dukur vetem ne Shqiperi po ne te gjithe boten.

    Ne kte fenomen kane luajtur rol shume faktore te tjere si avancimi i teknologjise, sistemet qveritare etj.

    Per mendimin tim influence te madhe ne Shqiperi ka luajtur komunizmi dhe qeveria e asaj kohe.

    Historia e ka mesuar njeriun qe duhet te riprodhoj sa me shume nqs do te mbijetoje rraca etij. Mos haroni qe 90% e semundjeve dhe epidemive qe ekzistonin para 50 ose 100 vjetesh u eshte zbuluar vaksina. Pra njerezit tani kane kuptuar se nuk kane nevoj te riprodhojne aq shume sa me pare. Fatkeqesisht popullit tone i vjen vala me vonese (Komunizmi). Dhe ne pergjithesi fshatrat e kane ngarkuar idene 'lind sa me shume qe te mbijetoje rraca' per me vone se qyteti.

    Po te vini re kjo gje dallohet deri tek familjet e brezit te 80-es dhe me vone rrallohet. Pasi dolem edhe ne jashte shtetit edhe pame bote me sy.

    Pastaj mos haroni edhe faktorin e teknologjise (hilacet dhe prezervativet).

    Nje ge eshte e sigurte, per 10-30 vjet do te kete nje numer te madh te popullsise mbi 60 dhe nje numer me te vogel te klases punetore. Dmth taksat do jene ne maje pasi dikush duhet ti mbaj edhe ata.

    Pra falenderoni dhe kurajoni 'fshatarin' te lind sa me shume nqs nuk doni ti paguani te tera vete.

    P.s. nje pytje, e kam vetem une kte problem apo kur shkruaj ne kte forum me duket sikur gjysmat e shkronjave nuk dalin duke nxjerr fjalet gjysmake.

    Pershendentje!!!
    Firma juaj u pezullua pasi perben shkelje te rregullave te ketij forumi

  8. #28
    Ushtari i mire
    i/e ftuar
    Se thon, hajd te bojm kalamoj, se na i ma shteti.
    Se kush osh shteti harrohet. Shteti jemi ne te gjithe qe punojme, paguajme taksa per te rrit kalamojt e dynjos.
    Ne ven tu japin pare per me rrit kalamojt, le tu japin ka i antene sateliti dhe tu mbyllin tubat, se me lire i bie se te paguajme per kalamojt e tyre qe ata i sjellin ne bote pa pike pergjegjesie.
    Nuk e di a eshte injorance apo jo, se ky eshte gjykim, po une per vete vetem po fitova lloteon athere do bojsha nja 7 a 8 pse jo, kur ke me ca ti mash, po jo te bosh femije qe mos e gezojne femijerine e tyre, pa lodra, pa ngopur barkun. Ky eshte egoizem.
    Ka qen kollaj, po tashi me ca do i cosh ne shkole ata femije? Qe ne start jane me handicap nuk i kane te njetat mundesi si nje femije qe ka vetem nje vella ose moter, prinderit e te cilit mund ti japin me shume gjera ne kete bote se sa nje familje me 10 kalamoj qe mezi ngop barkun me buke.

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-12-2002
    Vendndodhja
    ne nje shpi te madhe
    Postime
    30
    Ashtu sic paguan ti taksa per ta tani - ashtu do te ta paguajn edhe ata pensionin ty kur te plakesh.

    Te te bej nje pytje?

    Nqs ti vete (larg qofte) nuk ke femije per x y arsye - (me fal qe po e marr kte shemebull) a te duket e arsyeshme te paguash taksa per edukimin e femive te te tjereve?

    Kjo pyetje mund ti duket injorance dikujt; sado eshte e diskutuar nga disa te tjere.
    Firma juaj u pezullua pasi perben shkelje te rregullave te ketij forumi

  10. #30
    Ushtari i mire
    i/e ftuar
    Jo, por nuk me vjen mire kur une qe nuk kam femije paguaj taksa ndersa ata qe kane nuk paguajne asnje takse, i morin te gjitha paret mrapc ne fun te vitit.
    Megjithate kjo eshte teme tjeter, dhe do ishte mire te quhej, preferoni socializmin apo kapitalizmin. PRa ti puno ai ha, apo ti puno ti ha!

  11. #31
    Ushtari i mire
    i/e ftuar
    Pensionin e paguaj vete un ti Z Erion, paguaj Social Security tax, nese nuk e dije, pra nuk ma paguajne ata mua pensionin, por e paguaj vete sa here qe marr rrogen, me zbritet nga bruto, nuk e id ku e paske degjuar qe te rinjte u paguajn pensionin pleqve. E vetmja arsye qe mund te duket sikur ndodh dicka e tille, eshte sepse politikanet rrin e fusin duart ne "kavanozin" ku jane paret e SS, prandaj jo se nuk i kemi paguar vete gjate gjithe jetes.

  12. #32
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-12-2002
    Vendndodhja
    ne nje shpi te madhe
    Postime
    30
    Mos valle ato leke qe paguan ti tani do jene te gatshme deri sa te dalesh ne pension? Kuptimi ishte se sot paguan ti neser paguaj une.

    Sa mire paguan shteti dhe populli anglez taksa per emigrantet? Por kur te vij puna e te zene pune kta emigrante - do ti paguajn kto taksa mbrapsh, apo jo?

    Kur te plakesh zotrote a do te duhet mjekesi? Do vesh tek doktori? Po ai doktor ku e ka bere shkollen? E shikon ku dalin taksat qe pagove zotrote per edukimin e femive te botes?

    Pershendetje!
    Firma juaj u pezullua pasi perben shkelje te rregullave te ketij forumi

  13. #33
    Ushtari i mire
    i/e ftuar
    Erion, une nuk po them te mos kete taksa, po ty a te duket e drejte qe une ti paguaj per femijet e tu, ndersa ti te mos paguash?
    Pra ne se do paguajme taksa te paguajme te gjithe jo pse ti ke femije te mos paguash hic. Ne fund te fundit te besh femije nuk eshte as marifet e as heroizem, nuk e kuptoj pse duhet penalizuar dikush pse eshte i ndergjegjshem dhe sheh me larg se hunda e tij.
    Ti nuk di ca dmth indietro, nuk paguan..
    Un si qen vetem me inietro gjith jeten(lol) te paguaj. Prit se kjo nuk shkon apo jo.
    Per sa i perket taksave per emigrantet, per vete jam kundra, jepu letra pune e mos i jep as i gjys leku. Kur erdha un ne USA nuk me kane dhene asnje gjysem dollari, vete kam punuar qe diten e 15 ne Amerike, prandaj e di qe te gjithe i kane mundesite, pervec se kur te ka mor zoti doren ose shnetin, per njeri tjeter nuk me vjen keq fare, jo 1 po 101 kalamoj te kete, i deshi vete tu dali per zot, kshu dhe emigrantet, erdhen, te shkojn te punojn, pune sa te dush, un kam punuar dhe dy pune, kur un punoj 2 pun, si mendon ti se me vjen mua kur mi morin paret qe te mbajne i dore me emigrante qe punojn ne te zeze dhe morin dhe socialin.
    Padrejtesi miku im, padrejtesi, un punoj per vete jo per dynjon, prandaj dhe quhet kapitalizem dhe jo ca lloje surrogato socializmi.
    Po megjithate, se kena dal jasht teme fare, nuk jam dakort per shume femije per arsye te mireqenies qe mund tu ofrosh ketyre femijeve, te mos te rriten si zaberhone me barkun bosh.
    Kjo eshte kryesorja, te tjerat jane garniture.

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    Pse bejne shume femije te varfrit...ka thene Profesori..

    Kjo ka lidhje pikerisht me ate fjalen e fundit..
    Pra me fjalen "te varferit" qe do te thote njerez te varfer..njerez qe skane asgje..e njeriu qe ska asgje i afrohet kafshes.
    Pa krevat..pa dollape..pa buke e pa tenxhere..pa Leke e pa rrobe e pa komoditet njeriu i afrohet gjendjes se njeriut primitiv dhe njeriu primitiv eshte nji kafshe e natyres.
    Duke qene "si kafsha" mendon sa kafsha..
    Njeriu i varfer pra kafshe, ka nji bi-lo dhe kafsha tjeter qe bashkjeton me kte njeri-kafshe ..gruaja pra ka nji vrime.. qe per kete njeriun ashtu si per kafshet e tjera perben nji objekt terheqes...bile me terheqesin..
    E njejta eshte dhe per zoteruesen e vrimes..dhe ajo ashtu si kafshet-si-motra e deshiron ate loqen qe i varet bashk-jetuesit te saje, pra burrit-kafshe.
    Dhe cdo nate keto dy kafshe i bashkojne keto sende qe ju a ka falur natyra.
    Kur i bashkojne, tek te dy palet nuk ka fare mendim se..Ato po frytezojne ne ato caste qejfi nji trashegimtar..
    ASPAK.
    Ata bejne qejfin e tyre dhe eshte Natyra qe vendos se qejfi i tyre u be aq sa e mbrriti kushtin biologjik te Frytezimit ose jo..
    Ne se eshte kryer gjate qejfit frytezimi athere kafsha-femer do te kete nji proces ne trupin e saje qe do rezultoje me nji Femije-kelysh..
    Njeriu-mashkull-kafshe..as qe ka ndonji ndryshim mbas berjes qejfit..
    Ai te nesermen ne baze te thirrjes fiziologjike te lashte sa bota..perseri kerkon te puqe lo-qen me vrimen e te vazhdoje si "Mbremjen e me parshme"..
    E ai vazhdon ashtu " mbremjesh" deri sa Ajo e zonja vrimes e detyruar fiziologjikisht nuk pranon me seanca "bi-lo-vrime".
    E keshtu dalin kelyshet -femije te lepujve..njerzve..qenve..Derrave etj etj etj..

    Kur del femija..natyra ka krijuar tek nena dhe babai ndjenjat ose instiktet e Kujdesit..dhimbsurise e pergjegjsise..

    E keshtu vazhdon Jeta..
    sa n'kto male sa ne kto shkrepa
    e nuk esht se bejne plane fukaraja shkreta.

    Tek jevgjit berja e shume femijve vec tjerash ka lidhje me berjen e shume Lypsave..dhe sa me shum lypsa aq me shume te ardhura ne shpi te jevgu e jevga.


    Pasaniku ka tjeter bote sepse ka mjete ne zoterim qe ja bejne jeten ndryshe nga njeriu primitiv..pra i varfer..dhe natyrisht ka dhe menyre tjeter jetese dhe berje femijesh me standarte te tjera..
    Aty po tek kjo kategori..hyn dhe mendimi..
    shume ose pake
    2 apo shtate..

    Tung shoke e shoqe..
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Brari : 27-12-2002 mė 14:36

  15. #35
    Buena Suerte Maska e MI CORAZON
    Anėtarėsuar
    21-07-2002
    Postime
    7,485
    Me zhgenjeve Brari.
    Where does a thought go when it's forgotten?

  16. #36
    • Mėndjen nė mėndje e zemrėn nė zemėr.


    • Tė mirėn bėje e hidhe nė det,
      po s'e diti peshku e di Zoti vetė.

  17. #37
    *Forever* Maska e malli
    Anėtarėsuar
    24-09-2002
    Vendndodhja
    Antwerpen
    Postime
    668
    sepse burrat dhe grate nuk kujdesen shume dhe se vrasin menjen , ska gjo buk that do hajne po ashtu dhe ato pilolat qe mos te ngelesh me barre jane shtrenjte per te varferit , keshtu skane cfare te bejne.
    **Gezimi , lumturia, deshperimi dhe loti im varet nga ti.

  18. #38
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-12-2002
    Postime
    112

    hajde mendim filozofik hajdeee

    Brari, meqense jam e ngeshme ne kto momente... e kam lexuar me kujdes kete shkrimin tend dhe te them te drejten me ka len me goje hapur per nga thellesia filozofike e interpretimit ...
    Ec perpara Brari drejt" fitorjeve" te reja....

  19. #39
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    25-10-2002
    Vendndodhja
    Planeti "TOKE"
    Postime
    71
    Hajde Brari hajde! Te kam thene mos shiko shume filma pas ores 12 te nates. Na tmerrove.

  20. #40
    ....... E pergjuar....... Maska e vana
    Anėtarėsuar
    08-11-2002
    Vendndodhja
    Ku jam une......Nuk je ti!....(Ndoshta jemi duke luajtur kukamcefti) ....
    Postime
    346
    Sepse skan ca me bo, smund te dalin se skan leke, keshtu qe e vetmja gje qe mund te bejn falas eshte ajo. Jo po tallem.

    Pergjigjia ime eshte kjo:
    Ne qofte se do te marrim familje te varfera deri ne kulm si per shembull ne afrike dhe ne asi ose kudo tjeter ato bejne shume femije sepse as gjysma e atyre rrojne, nga varferia, semundjet, etj.etj, keshtu qe per ta perballuar kete gje prokreojne lindje sa me shume, sepse kudo ligji i natures eshte prezent: Vetem i forti fiton dhe jeton.

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Pėrgjigje: 49
    Postimi i Fundit: 02-02-2015, 10:30
  2. Nė Shqipėri punojn 50 mijė fėmijė
    Nga Hyllien nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 14-06-2010, 09:02
  3. Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-05-2006, 16:49
  4. Familjet e mėdha qė u kthehen tokat
    Nga PORTI_05 nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 19-11-2005, 00:48
  5. Qendra Teatrore per Femije ne Shkup
    Nga StormAngel nė forumin Grupmoshat e komunitetit
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 01-10-2004, 12:08

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •