Close
Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 85
  1. #1
    Musliman Shqiptar Maska e pejani34
    Anėtarėsuar
    18-04-2005
    Postime
    887

    bekteshi apo shija ?

    ajan bekteshinjet , si ata te iranit shija , apo kan dallim ne mes veti, se mete vertet nuk e di ket.flm..?

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar mė parė nga pejani34 Lexo Postimin
    ajan bekteshinjet , si ata te iranit shija , apo kan dallim ne mes veti, se mete vertet nuk e di ket.flm..?
    Jo nuk jane sikur shiat e iranit apo shiat e vendeve tjera.

    Te vetmin ngjasim qe e kane eshte se besojn ne 12 Imamet nga Ehlibejti por edhe aty i kane dallimet ndermjet tyre.

    Edhe diēka tjeter ēka dervishet ne pergjithsi nuk jane me shiat eshte se nuk jane kunder disa shkove te pejgamberit a.s perveēse muawijes jezidit e disa ndihmesve te tyre.

    Shiat nuk besojn sikur bektashit apo te tjere dervish dhe nuk i pranojn shkollat e tyre ,nganjehere rralle i pranojn disa evlija dhe disa mesime te tyre.

    Shiat i kane drejtimet e tyre edhe ata kane mbatur ne shkollat e tyre duke mos njohur me asnje shkolle qe vjen pas tyre.

    Tjeter ndryshim eshte se dervishet e besojn Muhamedin a.s,traditat e tij Ehlibejtin dhe shoket e tij .Dervishet i pranojn edhe 4 mezhebet dhe mundohen te mos kundershtohen shume

    Ka edhe tjera dallime te vogla por mendoj se keto ishin ma te medhat.

    Mire mbetsh

  3. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar albprofiler pėr postimin:

    Ndjenja (01-03-2015)

  4. #3
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anėtarėsuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    nuk ka faj pejani se ne kosov i perziejn kret s dihet as qa jane

  5. #4
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anėtarėsuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    ne kosov e agjerojn matemin kurse ne ramazan hajn pa kurfar problemi edhe s ju duketgje kjo pun kurse 10 dite e matemit i agjerojn ku marrin argument kta une se di a e agjeroni edhe ju ne muajin muharrem matemin apo ndryshe

  6. #5
    Musliman Shqiptar Maska e pejani34
    Anėtarėsuar
    18-04-2005
    Postime
    887
    nuk te kokan si shijat e iranit, veq ne te njejtin sekt apo? d.m.th. nuk paskan lidhje me musliman sunni.

  7. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar mė parė nga eldonel Lexo Postimin
    ne kosov e agjerojn matemin kurse ne ramazan hajn pa kurfar problemi edhe s ju duketgje kjo pun kurse 10 dite e matemit i agjerojn ku marrin argument kta une se di a e agjeroni edhe ju ne muajin muharrem matemin apo ndryshe
    Eldonel mos u ngutni me paragjykime aē shume.Ma merr mendja se nuk je ti e as dikush nga shoqeria jote te flas me siguri se kush mban ramazan e kush jo ,tek e fundit gjithmon duhet te shikojsh se sa i mban ti rregullat fetare e jo te tjeret.

    Per 10 ditet e muajit Muharrem ka fakte sa te duash se edhe Muhamedi a.s i ka agjeruar. Eshte krejt tjeterēka pse disa nuk i qesin perpara kto hadithe por qesin hadithe tjera.Edhe per arsye tjera nuk e permendin disa fetare 10 ditet e muajit Muharrem ,duhet me pyetur se ēka ndodhi ne Qerbela me familjen e Muhamedit a.s ne keto 10 dite.

    Nje tregim.
    Njehere nje prijs fetare pak mendjemadh (po don me shit mend) po don me e provokuar nje dervish duke i thene se tek muslimanet gjenden 5 shtylla te islamit.

    Ky dervishi i thjeshte po i thote jo more tek muslimanet tash eshte veēse nje shtylle e islamit.
    Ai prijsi fetare prap po mundohet te shitet i menēur dhe po i thote dervishit ti spo ditke kurgjo bre , ja kto shtyllat e islamit 1 shahadeti , 2 namazi , 3 ramazani ,4 zekati ,dhe e 5 shkuarja ne qabe.
    Po i pergjigjet dervishi se ashtu eshte islami i ka 5 shtylla por muslimant tash gati shumica e tyre po e mbajn veēse nje shtylle .

    Shiko ne grupin tend dhe grupet e tjera sa po falen dhe si po falen ,me ba me jau hjek pagat (rrogat) disa fetarve a kujton se ata do te faleshin si po falen sot, e kan si zanate disa faljen.
    Sa per agjerimin shume pak musliman sot po agjerojn nga te gjitha grupet dhe nuk ka nevoje askush te krenohet se veprat nuk jane askund.
    Po zekatin sa musliman e japin sot , ky rregull a mbahet shkoni pyetni tek te gjitha grupet , pse disa e permendin me qindra here ramazanin e zekatin thuajse e harrojn krejt.
    Edhe shkuarjen ne qabe shume musliman nuk po praktikojn ,edhe kur shkojn disa kete e bejn per mendje te madh e disa edhe per biznes shkojn atje.

    Tani po i thote dervishi atij prijsit fetare sa shtylla te islamit mbeten qe muslimanet po i praktikojn sot ,a eshte vetem nje shtylle Shahadeti qe po praktikohet sot

    Beni mire (hesapin) llogarine dhe shikone se a duhet ju te krenoheni aē shume dhe a jeni ne pozite te gjykoni te tjeret.

    Mirembetshi .

  8. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar mė parė nga pejani34 Lexo Postimin
    nuk te kokan si shijat e iranit, veq ne te njejtin sekt apo? d.m.th. nuk paskan lidhje me musliman sunni.
    Ma merr mendja me te thane ty diēka ndryshe ti nuk e pranon se ti veē ke vendosur.
    Po te keshilloj lexo edhe libra tjere e jo vetem ato ēka i je duke i lexuar tash ,ose tako edhe njerez tjere e jo vetem ata me te cilet shoqerohesh tash.

    Lexoje postimin e mesiperm dhe ndoshta meson dhe i gjen ata te cilet jane me tradita te Muhamedit a.s .

  9. #8
    i/e regjistruar Maska e Arb
    Anėtarėsuar
    06-12-2002
    Vendndodhja
    Little Albania, NY
    Postime
    1,723
    magjupe ata e gabele ata... Hyqnu fares harape...
    Talent wins games, but teamwork wins championships.
    Micheal Jordan

  10. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar mė parė nga Arb Lexo Postimin
    magjupe ata e gabele ata... Hyqnu fares harape...
    Ti nuk po e din se po e tepron me kete maxhupllakin tend gjithkund.
    Ti po me dukesh po i sheh fotografite ne mbrendesine tende ne veten tende dhe mendon se edhe te tjeret jane ashtu.
    Pse po hyn ne disa tema qe nuk jane per ty dhe si kupton .
    Veēse nje gje pajtohem me ty kur eshte puna tek Ibrahim Rugova por edhe aty po i ben dem popullit shqiptar duke u shprehur ne ksi menyra.

    Ti po behesh sikur urren enver hoxhen por po i thua te njejtat gjera ,shikoje veten pak .

    Feja e vertet islame asnjeher nuk i ka sjell dem kombit tone ,ka pasur dhe ka shume patriota nga te gjitha grupet qe jane ne islam .

    Per terroristat dhe shpiunat fetare ne vete do tja bejm zgjedhjen dhe nuk do te jesh ti ai qe do tna ndihmoj perkundrazi edhe ti po sillesh sikur ata.
    .

  11. #10
    Musliman Shqiptar Maska e pejani34
    Anėtarėsuar
    18-04-2005
    Postime
    887
    Citim Postuar mė parė nga only truth Lexo Postimin
    Ma merr mendja me te thane ty diēka ndryshe ti nuk e pranon se ti veē ke vendosur.
    Po te keshilloj lexo edhe libra tjere e jo vetem ato ēka i je duke i lexuar tash ,ose tako edhe njerez tjere e jo vetem ata me te cilet shoqerohesh tash.

    Lexoje postimin e mesiperm dhe ndoshta meson dhe i gjen ata te cilet jane me tradita te Muhamedit a.s .
    haa- ku po e din se qka kam vendosur, dhe ku e din ti se qka po lexoj une edhe ku e din se me kand rri une , ?

  12. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar mė parė nga pejani34 Lexo Postimin
    haa- ku po e din se qka kam vendosur, dhe ku e din ti se qka po lexoj une edhe ku e din se me kand rri une , ?
    Hahhahahhha o pejan une i di fsheftesite ,e di ēka mendojn te tjeret hahahaha.

    Shko lexoj disa postime te peja 34 dhe e sheh se ēfare mendimi ka ,ai qe mendon pak e din se ti ke lexuar apo degjuar veten nga njera pale ,ashtu eshte mendimi im.

    Ne te gjithe muslimanet jemi te urdheruar te mesojm sa ma shume dhe mos harro se asnjehere nuk do te mundesh te gjykojsh si duhet ne qofte se degjon veten mendimin e njeres pale.

    Mirembetsh peja.

  13. #12
    Musliman Shqiptar Maska e pejani34
    Anėtarėsuar
    18-04-2005
    Postime
    887
    Citim Postuar mė parė nga only truth Lexo Postimin
    Hahhahahhha o pejan une i di fsheftesite ,e di ēka mendojn te tjeret hahahaha.

    Shko lexoj disa postime te peja 34 dhe e sheh se ēfare mendimi ka ,ai qe mendon pak e din se ti ke lexuar apo degjuar veten nga njera pale ,ashtu eshte mendimi im.

    Ne te gjithe muslimanet jemi te urdheruar te mesojm sa ma shume dhe mos harro se asnjehere nuk do te mundesh te gjykojsh si duhet ne qofte se degjon veten mendimin e njeres pale.

    Mirembetsh peja.
    selam..... ti po e din fsheftsin ?, une nuk di ta gjykoja askend .

  14. #13
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anėtarėsuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    Citim Postuar mė parė nga only truth Lexo Postimin
    Eldonel mos u ngutni me paragjykime aē shume.Ma merr mendja se nuk je ti e as dikush nga shoqeria jote te flas me siguri se kush mban ramazan e kush jo ,tek e fundit gjithmon duhet te shikojsh se sa i mban ti rregullat fetare e jo te tjeret.

    Per 10 ditet e muajit Muharrem ka fakte sa te duash se edhe Muhamedi a.s i ka agjeruar. Eshte krejt tjeterēka pse disa nuk i qesin perpara kto hadithe por qesin hadithe tjera.Edhe per arsye tjera nuk e permendin disa fetare 10 ditet e muajit Muharrem ,duhet me pyetur se ēka ndodhi ne Qerbela me familjen e Muhamedit a.s ne keto 10 dite.

    Nje tregim.
    Njehere nje prijs fetare pak mendjemadh (po don me shit mend) po don me e provokuar nje dervish duke i thene se tek muslimanet gjenden 5 shtylla te islamit.

    Ky dervishi i thjeshte po i thote jo more tek muslimanet tash eshte veēse nje shtylle e islamit.
    Ai prijsi fetare prap po mundohet te shitet i menēur dhe po i thote dervishit ti spo ditke kurgjo bre , ja kto shtyllat e islamit 1 shahadeti , 2 namazi , 3 ramazani ,4 zekati ,dhe e 5 shkuarja ne qabe.
    Po i pergjigjet dervishi se ashtu eshte islami i ka 5 shtylla por muslimant tash gati shumica e tyre po e mbajn veēse nje shtylle .

    Shiko ne grupin tend dhe grupet e tjera sa po falen dhe si po falen ,me ba me jau hjek pagat (rrogat) disa fetarve a kujton se ata do te faleshin si po falen sot, e kan si zanate disa faljen.
    Sa per agjerimin shume pak musliman sot po agjerojn nga te gjitha grupet dhe nuk ka nevoje askush te krenohet se veprat nuk jane askund.
    Po zekatin sa musliman e japin sot , ky rregull a mbahet shkoni pyetni tek te gjitha grupet , pse disa e permendin me qindra here ramazanin e zekatin thuajse e harrojn krejt.
    Edhe shkuarjen ne qabe shume musliman nuk po praktikojn ,edhe kur shkojn disa kete e bejn per mendje te madh e disa edhe per biznes shkojn atje.

    Tani po i thote dervishi atij prijsit fetare sa shtylla te islamit mbeten qe muslimanet po i praktikojn sot ,a eshte vetem nje shtylle Shahadeti qe po praktikohet sot

    Beni mire (hesapin) llogarine dhe shikone se a duhet ju te krenoheni aē shume dhe a jeni ne pozite te gjykoni te tjeret.

    Mirembetshi .
    ne kete aspekt per qe e mbajn vetem nje ka shum edhe une e di mirepo agjerimi gjate muajit muharrem eshte 9 , 10 .11 kto jan ose 9 ,10 ose 10ose 11 pra 3 dite ose 2 vetem jo vetem te 10 mos me agjeru sikurse hebrenjet kurse qfar ndodhi e dime mire mirepo nuk do te thot kjo qe duhesh ti agjerosh 10 dite po qe s e ke argument na sjell edhe praktika e agjerimit qe bejne mua me qudit eshte edhe form e sllaveve qe e praktikojn ne aspektin fetar si e japin une nuk kam njohuri po ne ate si e praktikojn s me duket i kan disa lejesa se qfar duhet te pin dhe qfar duhet te han nuk largohen nga kret pijet dhe ushqimet po foli nga praktika e ceka edhe me heret pra praktiken e tyre dhe problemi nuk qendron vetem tek populli por tek prijsat fetar tani kan marr disa hapa per permiresim sepse deri tani jan ka po ne ate gjendeje qe ceka me heret une nuk fola ne aspektin se qfar praktikojn me heret per qeshtjen e ramazanit mirepo edhe nuk e kan marr si obligim thajse per ta nuk qendrojn keto per ate arsye edhe une e thash me lart kurse per se per qfar shkojn ne haxh njerzit apo se per qfar arsye bejne namaz kjo qeshtje ne nuk na takon sepse une mendoj se edhe ti je i pajtimit se ne njetin e askujt nuk ja dijm e mos te hyjm ne to se gabojm shum lehte une nuk pe gjykoj askend mua nuk mu duk e arsyeshme pse ata kundershtojn nje gje te tille ndoshta me ke kuptuar
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga eldonel : 08-10-2007 mė 16:50

  15. #14
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar mė parė nga eldonel Lexo Postimin
    ne kete aspekt per qe e mbajn vetem nje ka shum edhe une e di mirepo agjerimi gjate muajit muharrem eshte 9 , 10 .11 kto jan ose 9 ,10 ose 10ose 11 pra 3 dite ose 2 vetem jo vetem te 10 mos me agjeru sikurse hebrenjet kurse qfar ndodhi e dime mire mirepo nuk do te thot kjo qe duhesh ti agjerosh 10 dite po qe s e ke argument na sjell edhe praktika e agjerimit qe bejne mua me qudit eshte edhe form e sllaveve qe e praktikojn ne aspektin fetar si e japin une nuk kam njohuri po ne ate si e praktikojn s me duket i kan disa lejesa se qfar duhet te pin dhe qfar duhet te han nuk largohen nga kret pijet dhe ushqimet po foli nga praktika e ceka edhe me heret pra praktiken e tyre dhe problemi nuk qendron vetem tek populli por tek prijsat fetar tani kan marr disa hapa per permiresim sepse deri tani jan ka po ne ate gjendeje qe ceka me heret une nuk fola ne aspektin se qfar praktikojn me heret per qeshtjen e ramazanit mirepo edhe nuk e kan marr si obligim thajse per ta nuk qendrojn keto per ate arsye edhe une e thash me lart kurse per se per qfar shkojn ne haxh njerzit apo se per qfar arsye bejne namaz kjo qeshtje ne nuk na takon sepse une mendoj se edhe ti je i pajtimit se ne njetin e askujt nuk ja dijm e mos te hyjm ne to se gabojm shum lehte une nuk pe gjykoj askend mua nuk mu duk e arsyeshme pse ata kundershtojn nje gje te tille ndoshta me ke kuptuar
    Eldonel te pershendes dhe do te mundem te debatoj me aē sa kam njohuri.

    10 ditet e muajit muharem i kane agjeruar edhe muslimanet perpara edhe Muhamedi a.s vete i ka agjeruar ,hadithet i gjen tek buhariu apo muslimi ,edhe ketu ne forum i kane sjell disa hadithe qe kto 10 dite agjerohen;

    Mendimet tek grupet muslimane ndahen se si kane mbetur keto 10 dite .
    Me sa kam degjuar nga dervishet edhe Muhamedi a.s i ka agjeruar keto dite dhe e ka parashikuar (profetizuar) ngjarjen e Qerbelase.
    Dervishet i agjerojn keto 10 dite duke mbajtur si zi per tragjedine e Qerbelase dhe disa mundime te pejgamberve tjere qe kane ndodhur ne keto 10 dite.

    Lidhje me sllavet ky agjerim nuk ka ,ndoshta ke degjuar se ne keto 10 dite dervishet nuk perdorin per ushqim mishin ,yndyren e tepert ,pitet e lloj llojshme e gjera te tilla.Ndoshta te duket se ka ngjasim me disa te krishter kjo se edhe ata agjerojn disi ne menyra te tilla.
    Qellimi i dervishve per mosngrenien e ketyre ushqimeve ne keto 10 dite eshte se ,deshmoret e Qebelase Familja e Muhamedit a.s dhe shoket e tyre per 10 dite as nuk kan pas me ngrene as me pi.

    Agjerohet per Allahun dhe per shpetimin dhe persosjen e tyre duke i perkujtuar dhe mesuar nga elita muslimane.

  16. #15
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anėtarėsuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    Citim Postuar mė parė nga only truth Lexo Postimin
    Eldonel te pershendes dhe do te mundem te debatoj me aē sa kam njohuri.

    10 ditet e muajit muharem i kane agjeruar edhe muslimanet perpara edhe Muhamedi a.s vete i ka agjeruar ,hadithet i gjen tek buhariu apo muslimi ,edhe ketu ne forum i kane sjell disa hadithe qe kto 10 dite agjerohen;

    Mendimet tek grupet muslimane ndahen se si kane mbetur keto 10 dite .
    Me sa kam degjuar nga dervishet edhe Muhamedi a.s i ka agjeruar keto dite dhe e ka parashikuar (profetizuar) ngjarjen e Qerbelase.
    Dervishet i agjerojn keto 10 dite duke mbajtur si zi per tragjedine e Qerbelase dhe disa mundime te pejgamberve tjere qe kane ndodhur ne keto 10 dite.

    Lidhje me sllavet ky agjerim nuk ka ,ndoshta ke degjuar se ne keto 10 dite dervishet nuk perdorin per ushqim mishin ,yndyren e tepert ,pitet e lloj llojshme e gjera te tilla.Ndoshta te duket se ka ngjasim me disa te krishter kjo se edhe ata agjerojn disi ne menyra te tilla.
    Qellimi i dervishve per mosngrenien e ketyre ushqimeve ne keto 10 dite eshte se ,deshmoret e Qebelase Familja e Muhamedit a.s dhe shoket e tyre per 10 dite as nuk kan pas me ngrene as me pi.

    Agjerohet per Allahun dhe per shpetimin dhe persosjen e tyre duke i perkujtuar dhe mesuar nga elita muslimane.
    a mund ti sjellesh ti keto hadithe

  17. #16
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    26-11-2005
    Postime
    14
    Citim Postuar mė parė nga only truth Lexo Postimin
    Eldonel mos u ngutni me paragjykime aē shume.Ma merr mendja se nuk je ti e as dikush nga shoqeria jote te flas me siguri se kush mban ramazan e kush jo ,tek e fundit gjithmon duhet te shikojsh se sa i mban ti rregullat fetare e jo te tjeret.

    Per 10 ditet e muajit Muharrem ka fakte sa te duash se edhe Muhamedi a.s i ka agjeruar. Eshte krejt tjeterēka pse disa nuk i qesin perpara kto hadithe por qesin hadithe tjera.Edhe per arsye tjera nuk e permendin disa fetare 10 ditet e muajit Muharrem ,duhet me pyetur se ēka ndodhi ne Qerbela me familjen e Muhamedit a.s ne keto 10 dite.

    Nje tregim.
    Njehere nje prijs fetare pak mendjemadh (po don me shit mend) po don me e provokuar nje dervish duke i thene se tek muslimanet gjenden 5 shtylla te islamit.

    Ky dervishi i thjeshte po i thote jo more tek muslimanet tash eshte veēse nje shtylle e islamit.
    Ai prijsi fetare prap po mundohet te shitet i menēur dhe po i thote dervishit ti spo ditke kurgjo bre , ja kto shtyllat e islamit 1 shahadeti , 2 namazi , 3 ramazani ,4 zekati ,dhe e 5 shkuarja ne qabe.
    Po i pergjigjet dervishi se ashtu eshte islami i ka 5 shtylla por muslimant tash gati shumica e tyre po e mbajn veēse nje shtylle .

    Shiko ne grupin tend dhe grupet e tjera sa po falen dhe si po falen ,me ba me jau hjek pagat (rrogat) disa fetarve a kujton se ata do te faleshin si po falen sot, e kan si zanate disa faljen.
    Sa per agjerimin shume pak musliman sot po agjerojn nga te gjitha grupet dhe nuk ka nevoje askush te krenohet se veprat nuk jane askund.
    Po zekatin sa musliman e japin sot , ky rregull a mbahet shkoni pyetni tek te gjitha grupet , pse disa e permendin me qindra here ramazanin e zekatin thuajse e harrojn krejt.
    Edhe shkuarjen ne qabe shume musliman nuk po praktikojn ,edhe kur shkojn disa kete e bejn per mendje te madh e disa edhe per biznes shkojn atje.

    Tani po i thote dervishi atij prijsit fetare sa shtylla te islamit mbeten qe muslimanet po i praktikojn sot ,a eshte vetem nje shtylle Shahadeti qe po praktikohet sot

    Beni mire (hesapin) llogarine dhe shikone se a duhet ju te krenoheni aē shume dhe a jeni ne pozite te gjykoni te tjeret.

    Mirembetshi .
    ------------------------------------------------------


    Se sa eshte nr i besimtareve te cilet falen,ju nuk e dini qe te dalesh ne kete mendim.
    Sa jane besimtaret te cilet falen pa pare? plot
    Sa njerez jane te cilet kane leke dhe bejne haxhin? Plot.Jane me miliona njerez te cilet shkojne per te bere umren tani ne ramazan dhe ne haxh,gjithashtu me miliona.
    Sa njerez jane qe paguajne sadakatul-fitrin,zekatin?Pothuajse te gjithe ,dmth kush ka leke paguan,kush nuk ka mundesi jo.Sa jane qe agjerojne?Te gjithe sunitet,qe nga femijet deri te te rriturit.
    Pra duke e mbledhur dhe me shehadetin,na del pese 5 shtylla qe zbatojne myslimanet sunit te Shqiperise;mos diskuto vendet burimorte te islamit qe jane me miliona.

  18. #17
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar mė parė nga besimja Lexo Postimin
    ------------------------------------------------------


    Se sa eshte nr i besimtareve te cilet falen,ju nuk e dini qe te dalesh ne kete mendim.
    Sa jane besimtaret te cilet falen pa pare? plot
    Sa njerez jane te cilet kane leke dhe bejne haxhin? Plot.Jane me miliona njerez te cilet shkojne per te bere umren tani ne ramazan dhe ne haxh,gjithashtu me miliona.
    Sa njerez jane qe paguajne sadakatul-fitrin,zekatin?Pothuajse te gjithe ,dmth kush ka leke paguan,kush nuk ka mundesi jo.Sa jane qe agjerojne?Te gjithe sunitet,qe nga femijet deri te te rriturit.
    Pra duke e mbledhur dhe me shehadetin,na del pese 5 shtylla qe zbatojne myslimanet sunit te Shqiperise;mos diskuto vendet burimorte te islamit qe jane me miliona.
    Edhe ti mos u ngut aē shume Besime.

    Hajde ti me trego se sa jane numrat e te gjitha grupeve qe i permbahen ligjeve qe i kerkon feja.
    Ti po kujton se te verber jemi dhe duhet t'ju besojn gjithēka ēka thuani, ne nuk shohim se kush po falet sa here falen ,sa japin sadake ,zekate .

    Mbasi i keni ndreq krejt punet (i keni qit ne terezi) dhe po shendrisni aē shume atehere eshte bash mire .
    Ju qe po krenoheni aē shume dhe po luteni ,faleni,agjeroni ,jepni sadake etj.etj lutni edhe per ne qe edhe ne te shpetojm hahhahahaahah.

    Muslimanet ndryshojn ne shume vende ,ne shume popuj ,kultura per shume gjera ,shumica e ktyre ndryshimeve jane te vogla por ndryshimet existojn.

    Ndoshta ne arabi saudite dhe disa shtete te tjera pereth i kryejn disa obligime por tjerat i lejn anash ,ndoshta ne turqi apo indonesi ,bosnje ,Shqiperi i lejn anash disa obligime por tjerat i kryejn me mire se arabet .
    Ndoshta ne disa vende te duken njerez qe po falen shume por besim dhe te mira kane pak edhe mund te shohish edhe njerez qe falen pak por besim dhe te mira kane ma shume .
    Per me u fal ndoshta jane fale ma se miri e ma se shumti khavarixhet por ēka do t'ju vlej kur ata jane te mallkuar.

    Mos te harrojm po thrasim te gjithe ne tradita te Muhamedit a.s por me trego se kush prej muslimanve sot e jap krejt pasurine e tij dhe jeton ne nje shtepi ne kushte shume te veshtira.
    Shume fetare marrin page per ta shpjeguar fene por nuk i kryejn obligimet e tyre si duhet .Tradita e Muhamedit a.s ka qene t'ju ndihmohet njerezimit ;
    Muhamedi a.s nuk ka pas tradite te mbyllet ne nje shkolle apo xhami dhe vetem te predikoj dhe te falet e per kete te marre page ;Ai i dashuri i Allahut i ka pervjelur duart dhe ka punuar ,me duart e tij ka ndertuar xhami apo diēka tjeter.

    Nuk eshte se une ju dal ne mbrojtje njerezve qe nuk i kryejn obligimet e tyre fetare ,une mendoj se edhe ju nuk keni ēka me u krenuar se si keni hiē punet ma mire , nje obligim e kryeni per gjysme e tjetrin e harroni krejt e shiteni si ma te miret.

    Shpresoj se u kuptuam diēka.

  19. #18
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anėtarėsuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    hej e kam ni pyetje po emrat dhe cilesit e Allahut cilet i pranoni ju

  20. #19
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar mė parė nga eldonel Lexo Postimin
    hej e kam ni pyetje po emrat dhe cilesit e Allahut cilet i pranoni ju
    Te gjithe emrat e Allahut une i pranoj ,ma se pari qe kam degjuar per 99 emrat e Allahut ka qene nga nje dervish.
    Ai dervishi me tregoi nje ajet te Kuranit ku thuhet se lutja ma e mire eshte (zikri)permendja e Allahut ,me tregoi edhe per hadithin e Muhamedit a.s se kush i meson dhe ja di kuptimin e emrave te Allahut ai e ka te premtuar parajsen/

    Tek dervishet perdoret shume Asma-ul Husna (emrat e Allahut) ka me mijera ilahi qe i kendojn ,ka me mijera poezi qe ja kushtojn emrave te Allahut.

  21. #20
    Musliman Shqiptar Maska e pejani34
    Anėtarėsuar
    18-04-2005
    Postime
    887
    Citim Postuar mė parė nga only truth Lexo Postimin
    Te gjithe emrat e Allahut une i pranoj ,ma se pari qe kam degjuar per 99 emrat e Allahut ka qene nga nje dervish.
    Ai dervishi me tregoi nje ajet te Kuranit ku thuhet se lutja ma e mire eshte (zikri)permendja e Allahut ,me tregoi edhe per hadithin e Muhamedit a.s se kush i meson dhe ja di kuptimin e emrave te Allahut ai e ka te premtuar parajsen/

    Tek dervishet perdoret shume Asma-ul Husna (emrat e Allahut) ka me mijera ilahi qe i kendojn ,ka me mijera poezi qe ja kushtojn emrave te Allahut.
    a asht e lejuar alkoli te dervisht ? nese kemundesi te me tregosh ajan dervish edhe ata qe ju thojm na ne peje, sheha, psh. sheh sylejmani etj etj.. faliminderit shum.

Faqja 0 prej 5 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Ramiz Alia dhe roli i tij nė vendosjen e pluralizmit politik nė vend
    Nga Xhuxhumaku nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 23-11-2009, 18:03
  2. Personalitete te medha te kombit shqiptar
    Nga DEN_Bossi nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 40
    Postimi i Fundit: 03-09-2006, 17:23
  3. Ndėrroi jetėn Haxhi Hafiz Sabri Koēi
    Nga altin55 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 28-07-2004, 15:24

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •