Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 85
  1. #41
    Musliman Shqiptar Maska e pejani34
    Anėtarėsuar
    18-04-2005
    Postime
    887
    Citim Postuar mė parė nga only truth Lexo Postimin
    Ka shume hadithe qe thojn te qojm salavate te pejgamberi edhe Kurani na urdheron.

    Ju si duket nuk i lexoni hadithet e juaja dhe shpeshhere i qitni disa hadithe qe mendoni se do t'na kundershtojn.

    Ka ne disa hadithe qe 3 khalifet e para e permendin se duan te kene lidhje me Ehlibejtin dhe kane pasur deshire te martohen me dikend nga familja e Muhamedit a;s.

    Edhe kur eshte bere varrimi i Ebu Bekrit eshte bere afer Muhamedit a.s edhe per Omerin me duket se kane vendosur te varroset afer .
    Kur kane dashur ta varrosin Imam Hasanin afer gjyshit te tij kjo nuk ju eshte lejuar nga disa tirane te quajtur kinse ashabe

    E thashe edhe me pare se vizite tek varri i Muhamedit dhe varri i Fatimes dhe shume pjestarve tjere te Ehlibejtit kane bere edhe Imam Hasani Imam Hyseini e te tjere Imam me radhe por ju keni pak hadithe nga keta qe i permenda.
    Kerkoni arsyet pse jane marre aē pak hadithe nga pjestaret e familjes se pejgamberit tone a.s

    Ka edhe hadithe ku Muhamedi a.s kur hyn ne varrreza ju jep selam te vdekurve dhe kur e kane pyetur se a e ndegjojn te vdekurit selamin qe jau dha ai eshte pergjigjur me po .
    Ka edhe hadithe ku permendet nata e varrit etj.etj .

    Ka hadithe te llojllojshme qe ndonjeher duket qe po kundeshtohen me njera tjetren por nuk eshte gjithmone ashtu
    na po permendim hadithe te Pejkamberit e jo mbas kohes te Pejkamberit ose te imamve tjer.edhe Omerin e kan vendos aty afer asht e vertet . por a e din se qysh asht vendosur Omeri aty , nese edin mir nese jo , nuk asht ne voja te diskutojm se pona mungojn hadithet, esht mir ta lexosh historin e Omerit , mesiguri nuk i kishe permend tiranet ashab, apo bahet fjal pe sahab. ashab jan tjer e sahab jan tjer, me kon ashtu kish dhan urdhe Alia per me varros aty e jo immam Hasani, po nejse nuk asht ni domethanje e madhe se pse nuk e kan lan mu varros aty Hasanin. domethanja asht mos me kerku ndihem prej te vdekurve asesi , dhe therjen e kurbanve qe e bajn tena perdit. ,,, shirki asht ne pytje vlla Muslim. qka ket gabim nuk e fal ALLAHU pa pendim te sinqert. sela alejkum.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga pejani34 : 16-10-2007 mė 16:32

  2. #42
    Musliman Shqiptar Maska e pejani34
    Anėtarėsuar
    18-04-2005
    Postime
    887
    po hadith more asht ,,kush ndon rruza te mavita ka ba shirk, , kush ndon hajmali per sherim ,,Pejkamberi a.s. kathan ,, ALLAHU mos e sheroft,, njashtu edhe perlutje ne varre , pona nuk jem ne gjendje ta bajm te vdekurin tena ndegjoj lutjet tona e aj pastaj ti drejtohet ALLAHU per ne . Suphanallah:

  3. #43
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anėtarėsuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    Citim Postuar mė parė nga only truth Lexo Postimin
    Shume mire e ke por po keqkuptohemi shpeshhere.
    Kurkush nuk te tha ti lutesh pejgamberve ,te kerkojsh prej tyre ti falin mekatet e gera te tjera.
    Normalisht se Allahu duhet te adhurohet as une nuk po te them ndryshe e as dervishet.
    Mos gjete diēka ne postimet e mia qe thote ndryshe.
    Une ne qofte se e bej nje lutje Allahut dhe i drejtohem edhe pejgamberit tim qe te lutet per mua dhe muslimanet ne pergjithsi ,ēka ka te keqe ketu.
    Une ne qofte se i lutem Allahut tek nje tyrbe e Ehlibejtit apo ndonje tyrbe e ndonje evliaje dhe kerkoj edhe nga Ehlibejti qe te luten per mua dhe muslimanet ne pergjithsi ēka ka te keqe ketu.

    Une i respektoj vendet ku pushojn trupat e atyre qe i don Allahu dhe me siguri ka ma shume mundesi qe Allahu te me ndihmoj .

    Ka edhe haditha qe Fatimeja e ka vizituar shpesh varrin e Muhamedit a.s ,kerkoni pak dhe i gjeni , edhe ne hadithat qe i perdorni ju shpesh nuk jane marre shume haditha nga familja e Muhamedit a.s por nga shoke te ndryshem qe kane qene te influencuar nga politika te ndryshme te asaj kohe.
    Edhe per kete lexoni pak ma shume. Imam Zejnel Abidini i vetmi mashkull i cili shpetoi nga familja e Muhamedit a.s ne tragjedine e qerbelase nuk eshte marre nga ai as edhe nje hadith.
    po Ajsheja ka qene pjese e familjes dhe te tjeret une po te kuptoj qka je ka thu veq kjo pun me duket e rrezikshme am ba hallall

  4. #44
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anėtarėsuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    Citim Postuar mė parė nga only truth Lexo Postimin
    Po ka hadithe tek buhariu dhe muslimi qe don ti gjej edhe me numer .
    Une kam kujtuar se edhe tek buhariu dhe muslimi gjendet se agjerohen 10 dite por e kam pasur gabim .

    Kur i kerkova hadithet gjeta disa hadithe qe e kundershtojshin njeri tjerin.
    Nje hadith po thote se Muhamedi a.s ka agjeruar ne muajin muharrem edhe pa i ardhur shpalja , ne te njejtin vend thuhej se edhe arabet pagane agjrojshin ne kete muaj.Nje tjeter hadith thoshte para se me ardh urdhri i Allahut per agjerimin e ramazanit Muhamedi a.s dhe muslimanet agjeronin ne muajin muharem ,tjeter hadith thoshte se kur ka ardhur Muhamedi a.s ne Medine i ka para disa apo nje jahudi duke e agjeuar diten e 10 te muajit muharem dhe i ka pyetur pse po agjerojn ,jahudite i kane thene se po agjerojn se ne kete dite eshte shpetuar Musa a.s nga faraoni .Atehere Muhamedi a.s ju ka thene muslimanve se Musa a.s eshte me i afert tek muslimanet dhe kta duhet te agjerojn.
    Nje tjeter hadith po thote se Muhamedi a.s ka agjeruar ndonjehere edhe diten e 9 apo te 11 .

    Une nuk po mundem me u bazuar shume mire ne keto hadithe me siper,diēka po e di se ne muajin muharem ka pasur agjerim.
    Une po bazohem edhe ne Kuran ku Allahu ju drejtohet muslimanve duke ju thene se jau ka bere te obligueshem agjerimin sikur qe jau ka bere te obligueshem edhe besimtarve para tyre.
    Nuk ma merr mendja se eshte bere i obligueshem agjerimi ne kohet e profetve te tjere vetem per nje dite diten e 10 te Muharemit.

    Shpresoj se u kuptuam diēka.
    po ka agjerim mirepo sa kam njohuri une vetem keto 9,10,11 ose diten 9 ose 10 ose 10 e te 11 mirepo mos me qene vetem dita e 10 dhe te agjerojm sikur jahudit edhe une se di qfar forme e agjerimit eshte te ju te jet deri ne ikindi ta perzieni ujin me dhe mos te hani vetem yndyrna disa gjera lejohet me i perdor e disa jo a thua a eshte kjo prej praktikes pejgamberit sa kam dijeni une keto i praktikojn per shkak te torturave qe i kan pas imam hasani e imam hyseni ama diqka qe se ka praktiku pejgamberi sa ka baz kjo
    diten e 10 e kan agjeru jahudit per shkak se ne ate date musa a.s dhe populli itij kan kaluar neper qarjen e detit dhe kane shpetuar nga faraoni ti e ke edhe agjerimin e davudit a.s qe eshte 1 dite po dhe 1 jo kto jan mirepo kjo 10 dite s di ku ka baze edhe formen e agjerimin nuk mund ta kuptoj nuk jam ka du ta ofendoj aske vetem jam ka dua te kem njohuri sepse sektet e ndryshme nuk kemi dobi prej ndarjeve me mire te jemi unik dhe ta kuptojm njeri tjetrin

  5. #45
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar mė parė nga pejani34 Lexo Postimin
    po hadith more asht ,,kush ndon rruza te mavita ka ba shirk, , kush ndon hajmali per sherim ,,Pejkamberi a.s. kathan ,, ALLAHU mos e sheroft,, njashtu edhe perlutje ne varre , pona nuk jem ne gjendje ta bajm te vdekurin tena ndegjoj lutjet tona e aj pastaj ti drejtohet ALLAHU per ne . Suphanallah:
    Te pershendes peja.

    Ti gjithe ato ēka po i permend ma se shumti behen ne grupet e juaja.
    Duhet me e dite shume mire se sa hajmalite i kane bere hoxhallaret tash jane rralluar por perpara thuajse ēdo hoxhe ka bere hajmali .
    Edhe ato rruzat e kalterta (mavita) thuajse ne ēdo pjese ku jetojn muslimanet i perdorin nga te gjitha grupet .Me duket se i perdorin kunder syrit te keq.

    Lutja ne varre nuk eshte e ndaluar por duhet ditur se ēka po ben ;ēka po lutesh dhe si po lutesh.
    Edhe kur ti vizitojm varret e te afermeve tane ne duhet te lutemi diēka ;e me ēka te lutemi perpos si na ka mesuar Muhamedi.as familja e tij dhe shoket e tij.

    Njani tha nuk ben te kendohet Kuran e ēka duhet te kendojm rep a diēka tjeter.

    Kur ke fjala te hajmalite , une e mbaj mend kur kam qen i vogel 10 apo 11 vjeq prinderit e mi me kane derguar te nje hoxhe se nuk ndihesha mire nuk i degjoja prinderit shihja endrra te frikshme etj.etj.

    Ai hoxha ma dha nje hajmali e kam mbajtur nje vit dhe kur nuk me kane ardhur ato probleme.

    Une tash nuk po mundem te kuptoj se si bera une shirk apo ai hoxha.
    Ne qofte se shkon me u shendosh te mjeku a eshte shirk kjo ,ne qofte se thua me shendoshi mjeku apo u sherova nga barnat a eshte shirk kjo .

    Kam pas kontakte edhe me hoxhallar dhe kam marr pergjigje te lloj llojshme edhe per hajmalite nuk e kane te gjithe mendimet njejt.

  6. #46
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anėtarėsuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    Citim Postuar mė parė nga only truth Lexo Postimin
    Te pershendes peja.

    Ti gjithe ato ēka po i permend ma se shumti behen ne grupet e juaja.
    Duhet me e dite shume mire se sa hajmalite i kane bere hoxhallaret tash jane rralluar por perpara thuajse ēdo hoxhe ka bere hajmali .
    Edhe ato rruzat e kalterta (mavita) thuajse ne ēdo pjese ku jetojn muslimanet i perdorin nga te gjitha grupet .Me duket se i perdorin kunder syrit te keq.

    Lutja ne varre nuk eshte e ndaluar por duhet ditur se ēka po ben ;ēka po lutesh dhe si po lutesh.
    Edhe kur ti vizitojm varret e te afermeve tane ne duhet te lutemi diēka ;e me ēka te lutemi perpos si na ka mesuar Muhamedi.as familja e tij dhe shoket e tij.

    Njani tha nuk ben te kendohet Kuran e ēka duhet te kendojm rep a diēka tjeter.

    Kur ke fjala te hajmalite , une e mbaj mend kur kam qen i vogel 10 apo 11 vjeq prinderit e mi me kane derguar te nje hoxhe se nuk ndihesha mire nuk i degjoja prinderit shihja endrra te frikshme etj.etj.

    Ai hoxha ma dha nje hajmali e kam mbajtur nje vit dhe kur nuk me kane ardhur ato probleme.

    Une tash nuk po mundem te kuptoj se si bera une shirk apo ai hoxha.
    Ne qofte se shkon me u shendosh te mjeku a eshte shirk kjo ,ne qofte se thua me shendoshi mjeku apo u sherova nga barnat a eshte shirk kjo .

    Kam pas kontakte edhe me hoxhallar dhe kam marr pergjigje te lloj llojshme edhe per hajmalite nuk e kane te gjithe mendimet njejt.
    po une nuk ta mohoj faktin qe ka pas edhe prej hoxhallareve qe kane shkruar hajmali dhe ka edhe sot me pare dikush e ka dite dikush jo qti bejme tani mendoj se e din shumica se qka paraqesin hajmalit dhe ne s mund te ja ndalojm askujt kryesorja me dite hakin e vet le te ban qka te don po nuk mund ta mohosh se nemesin e popullit ton ka shum injoranta nuk kan e njohuri per fene e tyre
    dhe me te vertet u sherove ti po tu heken vesveset sepse ajo qka deshiron i mallkuari eshte shirki e bene ate te lene rehat s ka pun me ty ma as me keta qe jane pa namaz e te tjera nuk ka pun me ta ata shkon i viziton nje here ne muaj apo rralle dhe ju thot mire ju qenkeni vazhdoni ai ka pun me ne besimtaret se ate qe e ka fut nder udhe s ka pune me ta po edhe enderra kemi 3 lloj te endrrave ndoshta i din
    po po turqit na kane lane gjithqka mos ki dert se ne turqi eshte numri me i madh i sekteve keshtu qe mos u merakos per kete pun dhe pse po e bajka nje hoxh ose nje individ na qenka hallall jo ore argumenti kerkohet me Kuran dhe sunnet kur ka hadith te vertet per kete qeshtje thenja e cilitdo hoxhe apo shehi bie posht sepse thenja e pejgamberit a.s vlen me shum se ajo qe e thot nje hoxh ose sheh pajtohesh ne kete qeshtje ne te gjith gabojm andaj edhe hoxhallaret dhe shehet nuk jane te pagabueshem
    Utba, njėri prej shokėve tė resulit s.a.u.s , transmeton se njėherė njė grup burrash iu afruan resulit s.a.u.s pėr t’i dhėnė besėn e tyre, dhe ai (resuli s.a.u.s) ia pranoi betimet nėntė vetėve prej tyre, por refuzoi tė pranonte betimin e njėrit. Kur ata e pyetėn pse ia refuzoi betimin shokut tė tyre, ai u pėrgjigj: “Me tė vėrtetė ai ka vėnė hajmali.” Burri qė kishte vėnė hajmali vuri dorėn nė rrobėn e tij, shqiti hajmalinė, e theu, pastaj bėri betimin. Resuli s.a.u.s. atėherė tha: “Kushdo qė vė hajmali ka bėrė shirk.” (i mbledhur nga Ahmedi)

  7. #47
    Musliman Shqiptar Maska e pejani34
    Anėtarėsuar
    18-04-2005
    Postime
    887
    Citim Postuar mė parė nga only truth Lexo Postimin
    Te pershendes peja.

    Ti gjithe ato ēka po i permend ma se shumti behen ne grupet e juaja.
    Duhet me e dite shume mire se sa hajmalite i kane bere hoxhallaret tash jane rralluar por perpara thuajse ēdo hoxhe ka bere hajmali .
    Edhe ato rruzat e kalterta (mavita) thuajse ne ēdo pjese ku jetojn muslimanet i perdorin nga te gjitha grupet .Me duket se i perdorin kunder syrit te keq.

    Lutja ne varre nuk eshte e ndaluar por duhet ditur se ēka po ben ;ēka po lutesh dhe si po lutesh.
    Edhe kur ti vizitojm varret e te afermeve tane ne duhet te lutemi diēka ;e me ēka te lutemi perpos si na ka mesuar Muhamedi.as familja e tij dhe shoket e tij.

    Njani tha nuk ben te kendohet Kuran e ēka duhet te kendojm rep a diēka tjeter.

    Kur ke fjala te hajmalite , une e mbaj mend kur kam qen i vogel 10 apo 11 vjeq prinderit e mi me kane derguar te nje hoxhe se nuk ndihesha mire nuk i degjoja prinderit shihja endrra te frikshme etj.etj.

    Ai hoxha ma dha nje hajmali e kam mbajtur nje vit dhe kur nuk me kane ardhur ato probleme.

    Une tash nuk po mundem te kuptoj se si bera une shirk apo ai hoxha.
    Ne qofte se shkon me u shendosh te mjeku a eshte shirk kjo ,ne qofte se thua me shendoshi mjeku apo u sherova nga barnat a eshte shirk kjo .

    Kam pas kontakte edhe me hoxhallar dhe kam marr pergjigje te lloj llojshme edhe per hajmalite nuk e kane te gjithe mendimet njejt.
    o vlla musliman , per secilin resht qe ke shkru , ka edhe deshmi ,, hadithe,e sa i perket baballarve tan shum kan gabu , po nuk asht nevoja qe te gabojm edhe ne ,edhe Ibrahimit a.s. baba i tij kaqen pa besimtar dhe nuk ika besu , dhe mbarojke zota deri sa gjujten ne flak Ibrahimin a.s.edhe aj kur nuk ika besu babait te vet se babai i tij ka bo shirk ka qen pa besim tar, e sa iperket doktorit qe epermende ma lart ke drejt te shkojsh ,se Pejkamberi aleiselam ka thon vetem per vdekje edhe pleqri nuk ka ilaq, lype ilaqin ne hallall e jo ne haram.nuk asht kollaj te fitohet xhehneti , selam alejkum.

  8. #48
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar mė parė nga pejani34 Lexo Postimin
    o vlla musliman , per secilin resht qe ke shkru , ka edhe deshmi ,, hadithe,e sa i perket baballarve tan shum kan gabu , po nuk asht nevoja qe te gabojm edhe ne ,edhe Ibrahimit a.s. baba i tij kaqen pa besimtar dhe nuk ika besu , dhe mbarojke zota deri sa gjujten ne flak Ibrahimin a.s.edhe aj kur nuk ika besu babait te vet se babai i tij ka bo shirk ka qen pa besim tar, e sa iperket doktorit qe epermende ma lart ke drejt te shkojsh ,se Pejkamberi aleiselam ka thon vetem per vdekje edhe pleqri nuk ka ilaq, lype ilaqin ne hallall e jo ne haram.nuk asht kollaj te fitohet xhehneti , selam alejkum.
    O pej po kaloni ne extremizma shpeshhere.

    Nuk krahasohen prinderit tane me babain e Ibrahimit ,as nuk krahasohen hajmalia me ato putat.
    Edhe me qene hajmalia e denueshme ashtu si thoni ju nuk krahasohen keto ashtu si thoni ju.

    Kam marr mendimet e ma shume se 20 prijsave fetare per pune te hajmalia ,prijsa te llojllojshem mendime te llojllojshme.

    Me qene te gjithe te devotshem nuk ka nevoje per te sheruar nga shume semundje.Me qene te gjithe qe dijm mire me u falur dhe falemi rregullisht nuk kishte pas nevoje per shume gjera.Me qene te gjithe te devotshem nuk do t'na kishin zene shume kto semundje.

    Nje nga mendimet per hajmalia nga nje prijes ka qen se edhe ja humb vesveset atyre te semurve dhe ju jap shprese e nuk eshte diēka e keqe me dhane shprese.

    Ndoshta nuk luan rol aē shume letra apo shkronjat por luan rol besimi i hoxhes dhe atij besimtarit etj.etj.

    Tjeter mendim eshte se ne qofte se prijsi e sheh te semure nje besimtar te sinqert ai nuk i jep hajmali por vetem i tregon kendo nje dua te posaēme .dhe besimtaret e devotshem e kendojn duan dhe shendoshen pa ndikime tjera.

    Nuk jam edhe une aē shume per hajmalia pasi i di shume gjera por nuk i shoh gjerat sikur ju .Tek ju existojn vetem dy ngjyra.

    Shpeshhere nuk e shihni realietetin dhe njerezit pereth jush.Ata njerez qe nuk dijne te falen dhe nuk i dijn shume dua edhe atyre duhet t'ju gjendet nje zgjedhje edhepse kto zgjedhje nuk jane ma te mirat.

    Ka shume ēka te bisedohet per kto gjera edhe ata qe nuk punojn me hajmalia i kam para vete me syte e mi. Nje hoxhe prej ktyre qe po studiojn ne arabi dhe me mendime arabe fliste me exhine gjate nje procesi te exorcismit ku kam qene prezent. E pyste ēfare emri ka ,pse nuk ishte larguar disa muaj ma para kur e kishte bere exorcismin etj.etj ;pastaj e pyeste pse je hi te ky njeri e ma para ke qene te nje tjeter .

    Une deshta ti them atij hoxhes se simbas te gjitha shkollave te islamit deshmia e exhineve nuk pranohet dhe ai exhini po te genjen qe disa here .

    Shiqoni ne youtube ka disa video per exorcismin nga hoxhallaret ,te njetat video i gjen edhe disa prifta duke i bere exorcismin dhe shihni se sa kane te perbashket

    Kto gjera jane pune te medha ēka po bisedojm dhe kerkohet shume shkolle.

    Jo gjithēka eshte shirk si po mendoni ju

  9. #49
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar mė parė nga pejani34 Lexo Postimin
    na po permendim hadithe te Pejkamberit e jo mbas kohes te Pejkamberit ose te imamve tjer.edhe Omerin e kan vendos aty afer asht e vertet . por a e din se qysh asht vendosur Omeri aty , nese edin mir nese jo , nuk asht ne voja te diskutojm se pona mungojn hadithet, esht mir ta lexosh historin e Omerit , mesiguri nuk i kishe permend tiranet ashab, apo bahet fjal pe sahab. ashab jan tjer e sahab jan tjer, me kon ashtu kish dhan urdhe Alia per me varros aty e jo immam Hasani, po nejse nuk asht ni domethanje e madhe se pse nuk e kan lan mu varros aty Hasanin. domethanja asht mos me kerku ndihem prej te vdekurve asesi , dhe therjen e kurbanve qe e bajn tena perdit. ,,, shirki asht ne pytje vlla Muslim. qka ket gabim nuk e fal ALLAHU pa pendim te sinqert. sela alejkum.
    Une ne ate postim timin ma siper nuk e bere me qellim te keq por deshta te trgoj se edhe ata te paret kane pasur deshire te jene afer Muhamedit a.s.

    Ka edhe ēka te bisedohet edhe per Imam Hasanin edhe per Imam Aliun po nuk eshte vendi.

    Une mundohen te lexoj histori nga te gjithe edhe haditha marr nga te gjithe se askujt nuk ju jane dhene e drejta e autorit qe vetem ai te transmetoj apo shkruaj hadithe.;

    Therja e kurbanit nuk behen ne tyrbe apo per te vdekurit.Shpeshhere po i merrni gabim disa gjera. Teqet dhe tyrbet jane gati gjithmone afer ne te njejtin oborr dhe per ate mendoni se po behet keshtu.

    Nuk po them se nuk ka njerez qe nuk therrin kurban edhe afer ndonje tyrbe , ka shume gjera qe disa besimtar i kane marre me tradita nga pleqt e tyre dhe mendojn se nuk ka problem.

    Shirkun si po e shihni ju une nuk po e kuptoj , ka njerz gabimtare qe nuk i bejn disa rituale ashtu siē duhet simbas islamit apo nuk i bejn kto rituale strikt simbas rregullave por kjo ka dallim shume me shirkun.

    Te tregova edhe me pare se Muhamedi a.s ka ndrruar jet nuk ka vdek , kjo vlen edhe per te gjithe ata qe Allahu i don.

    Une sa here e permendi Muhamedin a.s apo tjere profet dhe evlia une po gjej shpetim ndash quaje shirk ndash ēka te duash.

  10. #50
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anėtarėsuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    Citim Postuar mė parė nga only truth Lexo Postimin
    O pej po kaloni ne extremizma shpeshhere.

    Nuk krahasohen prinderit tane me babain e Ibrahimit ,as nuk krahasohen hajmalia me ato putat.
    Edhe me qene hajmalia e denueshme ashtu si thoni ju nuk krahasohen keto ashtu si thoni ju.

    Kam marr mendimet e ma shume se 20 prijsave fetare per pune te hajmalia ,prijsa te llojllojshem mendime te llojllojshme.

    Me qene te gjithe te devotshem nuk ka nevoje per te sheruar nga shume semundje.Me qene te gjithe qe dijm mire me u falur dhe falemi rregullisht nuk kishte pas nevoje per shume gjera.Me qene te gjithe te devotshem nuk do t'na kishin zene shume kto semundje.

    Nje nga mendimet per hajmalia nga nje prijes ka qen se edhe ja humb vesveset atyre te semurve dhe ju jap shprese e nuk eshte diēka e keqe me dhane shprese.

    Ndoshta nuk luan rol aē shume letra apo shkronjat por luan rol besimi i hoxhes dhe atij besimtarit etj.etj.

    Tjeter mendim eshte se ne qofte se prijsi e sheh te semure nje besimtar te sinqert ai nuk i jep hajmali por vetem i tregon kendo nje dua te posaēme .dhe besimtaret e devotshem e kendojn duan dhe shendoshen pa ndikime tjera.

    Nuk jam edhe une aē shume per hajmalia pasi i di shume gjera por nuk i shoh gjerat sikur ju .Tek ju existojn vetem dy ngjyra.

    Shpeshhere nuk e shihni realietetin dhe njerezit pereth jush.Ata njerez qe nuk dijne te falen dhe nuk i dijn shume dua edhe atyre duhet t'ju gjendet nje zgjedhje edhepse kto zgjedhje nuk jane ma te mirat.

    Ka shume ēka te bisedohet per kto gjera edhe ata qe nuk punojn me hajmalia i kam para vete me syte e mi. Nje hoxhe prej ktyre qe po studiojn ne arabi dhe me mendime arabe fliste me exhine gjate nje procesi te exorcismit ku kam qene prezent. E pyste ēfare emri ka ,pse nuk ishte larguar disa muaj ma para kur e kishte bere exorcismin etj.etj ;pastaj e pyeste pse je hi te ky njeri e ma para ke qene te nje tjeter .

    Une deshta ti them atij hoxhes se simbas te gjitha shkollave te islamit deshmia e exhineve nuk pranohet dhe ai exhini po te genjen qe disa here .

    Shiqoni ne youtube ka disa video per exorcismin nga hoxhallaret ,te njetat video i gjen edhe disa prifta duke i bere exorcismin dhe shihni se sa kane te perbashket

    Kto gjera jane pune te medha ēka po bisedojm dhe kerkohet shume shkolle.

    Jo gjithēka eshte shirk si po mendoni ju
    une po te kuptoj qfare po thua po pasi eshte hadithi duhet ti permbahemi dhe nuk mund te themi ne ndryshe apo jo se ne s mundemi me dal me te menqur se pejgamberi a.s per qeshtje dini as askush tani per ata qe kan vesvese e gjera te tjera ekzistojn ajete te caktuara te Kuranit qe duhet ti lexojn ose Suren Ihlas Suren Felek dhe Suren Nas ti kendon nga 3 here dhe ta praktikon sipas praktikes te Pejgamberit a.s ama jo ti te qesish sene prej veti une nuk po e them kete prej veti une e postova edhe hadithin me lart keshtu qe rrezik
    po qe se hoxha kendon Kuran dhe be rukje siq quhet une nuk kam njohuri qe kjo eshte e ndaluar per ate se genjen te gjithe e dime se genjejn mirepo qellimi eshte te hiqen ata me ndihmen e Allahut se ata nuk mund te ndegjojn Kuran dhe jane pjes te caktuara te Kuranit qe kendohen dhe ai person porosite qe te ndegjoj Kuran dhe ta fal namazin e kurse per prifta qe bejne nje gje te tille une nuk kam njohuri por ata nuk din Kuran .

  11. #51
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar mė parė nga eldonel Lexo Postimin
    po ka agjerim mirepo sa kam njohuri une vetem keto 9,10,11 ose diten 9 ose 10 ose 10 e te 11 mirepo mos me qene vetem dita e 10 dhe te agjerojm sikur jahudit edhe une se di qfar forme e agjerimit eshte te ju te jet deri ne ikindi ta perzieni ujin me dhe mos te hani vetem yndyrna disa gjera lejohet me i perdor e disa jo a thua a eshte kjo prej praktikes pejgamberit sa kam dijeni une keto i praktikojn per shkak te torturave qe i kan pas imam hasani e imam hyseni ama diqka qe se ka praktiku pejgamberi sa ka baz kjo
    diten e 10 e kan agjeru jahudit per shkak se ne ate date musa a.s dhe populli itij kan kaluar neper qarjen e detit dhe kane shpetuar nga faraoni ti e ke edhe agjerimin e davudit a.s qe eshte 1 dite po dhe 1 jo kto jan mirepo kjo 10 dite s di ku ka baze edhe formen e agjerimin nuk mund ta kuptoj nuk jam ka du ta ofendoj aske vetem jam ka dua te kem njohuri sepse sektet e ndryshme nuk kemi dobi prej ndarjeve me mire te jemi unik dhe ta kuptojm njeri tjetrin
    Eldonel une ti solla disa hadithe qe nuk flasin njejt ,njeri hadith thote se arabte edhe Muhamedi para se me i ardh shpallja kane agjeruar ne muajin muharem ;
    tjetri hadith thote se Muahmedi ka nisu te agjeroj kur eshte takuar me ate jahudin ,tjetri hadith po thote se muslimanet kane agjeruar ma par vetem ne muajin muharem deri sa ka ardh shpallja me agjeruar ne muajin ramazan.
    Hadithat e tjere po permendin ma se shumti diten e 10 te muajit muharem e disa tjere haditha edhe diten e 9 apo diten e 11.

    Tregom se cilit hadith me i besuar tash.

    Do te kerkoj ma shume por eshte pak si e veshtire te gjendet ndonje fakt qe ti do ta besojsh i kane perzier shume hadithat dhe si bihet ne fije;

    Ne keto 10 dite te muajit muharem nuk eshte se ka ndodhur vetem ajo ngjarja me Musen a.s ka ngjarje qe kane ndodhur edhe me profete te tjere duke filluar nga Ademi a.s Nuhi a.s Junuzi etj.

    Ndoshta disa dinastive qe kane sunduar me muslimanet nuk ju ka interesuar te kete aē shume hadithe per 10 dite per shkak te Qerbelase dhe deshmorve qe rane aty.

    Sa per agjerimin e dervishve ne keto 10 dite me ke kuptuar keq apo une nuk e shpjegova si duhet.
    Nuk ka rendesi se a agjeron apo jo por ato ushqimet qe i permenda ne ate postim atyre ushqimeve ju largohen ,ti tregova edhe arsyet.

    Ka dervish qe agjerojn si duhet te agjerohet ,agjerimi klasik ,ka dervish qe nuk agjerojn por nga kto ushqime dhe luxe te shumta largohen ne keto 10 dite.

    Nje dervish i sinqert largohet nga kto ushqime dhe luxe per kto 10 dite agjeroi apo jo.

    Bashkohen edhe une me mendimin tend se duhet te jemi unik dhe te bashkohemi .Por mos harroni se bashkim dhe miresi duhet te jene te gjitha palet te gatshme dhe jo veē njera.

    Mendimi im eshte se dervishet asnjeher nuk kane mbytur musliman apo hypur ne qafe muslimanve , budalle mundemi me gjet gjithmone nga te gjitha grupet.

    Ka njerez qe nuk e kuptojn islamin nga te gjitha grupet dhe nuk jemi bere asnje per tu lavderuar , ka shume besimtar qe bejn dhe gabime te ndryshme por nuk duhet menduar gjithmone negativisht duhet me i pa edhe anet e mira qe i kemi.

    Mirembetsh.

  12. #52
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anėtarėsuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    Citim Postuar mė parė nga only truth Lexo Postimin
    Une ne ate postim timin ma siper nuk e bere me qellim te keq por deshta te trgoj se edhe ata te paret kane pasur deshire te jene afer Muhamedit a.s.

    Ka edhe ēka te bisedohet edhe per Imam Hasanin edhe per Imam Aliun po nuk eshte vendi.

    Une mundohen te lexoj histori nga te gjithe edhe haditha marr nga te gjithe se askujt nuk ju jane dhene e drejta e autorit qe vetem ai te transmetoj apo shkruaj hadithe.;

    Therja e kurbanit nuk behen ne tyrbe apo per te vdekurit.Shpeshhere po i merrni gabim disa gjera. Teqet dhe tyrbet jane gati gjithmone afer ne te njejtin oborr dhe per ate mendoni se po behet keshtu.

    Nuk po them se nuk ka njerez qe nuk therrin kurban edhe afer ndonje tyrbe , ka shume gjera qe disa besimtar i kane marre me tradita nga pleqt e tyre dhe mendojn se nuk ka problem.

    Shirkun si po e shihni ju une nuk po e kuptoj , ka njerz gabimtare qe nuk i bejn disa rituale ashtu siē duhet simbas islamit apo nuk i bejn kto rituale strikt simbas rregullave por kjo ka dallim shume me shirkun.

    Te tregova edhe me pare se Muhamedi a.s ka ndrruar jet nuk ka vdek , kjo vlen edhe per te gjithe ata qe Allahu i don.

    Une sa here e permendi Muhamedin a.s apo tjere profet dhe evlia une po gjej shpetim ndash quaje shirk ndash ēka te duash.
    me qfare sigurohesh ti se nje njeri eshte evlia
    qfare te mungon ty e qfar ka nje evlia
    edhe pse duhet te shkojsh ti nepermjes dikujt tjeter tek Allahu pse jo direkt
    Allahu i degjon lutjet tona pra une nuk kam nevoj per aske tjeter ti shoqeroj Allahut gjate lutjeve te mia per kete pasi i pranon te gjitha emrat dhe cilesit e Allahut ateher tento ti kuptosh mire dhe ta njohim Allahun sepse ne mesin ton ka shum qe po ti pyesish kush eshte Allahu nuk din te tregoj
    kur e ke fjalen permendja qka nenkupton me kete dhiker (ziqer) apo qka

  13. #53
    Musliman Shqiptar Maska e pejani34
    Anėtarėsuar
    18-04-2005
    Postime
    887
    Citim Postuar mė parė nga only truth Lexo Postimin
    O pej po kaloni ne extremizma shpeshhere.

    Nuk krahasohen prinderit tane me babain e Ibrahimit ,as nuk krahasohen hajmalia me ato putat.
    Edhe me qene hajmalia e denueshme ashtu si thoni ju nuk krahasohen keto ashtu si thoni ju.

    Kam marr mendimet e ma shume se 20 prijsave fetare per pune te hajmalia ,prijsa te llojllojshem mendime te llojllojshme.

    Me qene te gjithe te devotshem nuk ka nevoje per te sheruar nga shume semundje.Me qene te gjithe qe dijm mire me u falur dhe falemi rregullisht nuk kishte pas nevoje per shume gjera.Me qene te gjithe te devotshem nuk do t'na kishin zene shume kto semundje.

    Nje nga mendimet per hajmalia nga nje prijes ka qen se edhe ja humb vesveset atyre te semurve dhe ju jap shprese e nuk eshte diēka e keqe me dhane shprese.

    Ndoshta nuk luan rol aē shume letra apo shkronjat por luan rol besimi i hoxhes dhe atij besimtarit etj.etj.

    Tjeter mendim eshte se ne qofte se prijsi e sheh te semure nje besimtar te sinqert ai nuk i jep hajmali por vetem i tregon kendo nje dua te posaēme .dhe besimtaret e devotshem e kendojn duan dhe shendoshen pa ndikime tjera.

    Nuk jam edhe une aē shume per hajmalia pasi i di shume gjera por nuk i shoh gjerat sikur ju .Tek ju existojn vetem dy ngjyra.

    Shpeshhere nuk e shihni realietetin dhe njerezit pereth jush.Ata njerez qe nuk dijne te falen dhe nuk i dijn shume dua edhe atyre duhet t'ju gjendet nje zgjedhje edhepse kto zgjedhje nuk jane ma te mirat.

    Ka shume ēka te bisedohet per kto gjera edhe ata qe nuk punojn me hajmalia i kam para vete me syte e mi. Nje hoxhe prej ktyre qe po studiojn ne arabi dhe me mendime arabe fliste me exhine gjate nje procesi te exorcismit ku kam qene prezent. E pyste ēfare emri ka ,pse nuk ishte larguar disa muaj ma para kur e kishte bere exorcismin etj.etj ;pastaj e pyeste pse je hi te ky njeri e ma para ke qene te nje tjeter .

    Une deshta ti them atij hoxhes se simbas te gjitha shkollave te islamit deshmia e exhineve nuk pranohet dhe ai exhini po te genjen qe disa here .

    Shiqoni ne youtube ka disa video per exorcismin nga hoxhallaret ,te njetat video i gjen edhe disa prifta duke i bere exorcismin dhe shihni se sa kane te perbashket

    Kto gjera jane pune te medha ēka po bisedojm dhe kerkohet shume shkolle.

    Jo gjithēka eshte shirk si po mendoni ju
    selam alejkum vlla , VALLAHI edhe une jam kan sikur ti ju kom besu shum , por asni hoxh nuk ka asni fakt ,,hadith,, se mos te flasim per kuran qe nuk shkrun hiq per keto pun , problemi asht vet duhet mu mbrojt prej exhinve, se edhe une kom pa shum sherime prej exhinve,edhe te krishteret ka sherim edhe ata e bojn sherimin, por asht problemi te sherim hallall me kuran,kur te sheron dikush qe nuk asht hallall , aj mundet edhe mete smu , por ti nuk e din. Asht rrug e gjat dhe veshtir, per ne xhehnetin e ALLAHU por e ki per gjithmon. asht e vertet hin www.google.de ja jep video ,exocism, edhe i sheh te gjitha ,qysh sherohen muslimant edhe fet tjera, por mos e haro hallallin. selam alejkum

  14. #54
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anėtarėsuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    Ne keto 10 dite te muajit muharem nuk eshte se ka ndodhur vetem ajo ngjarja me Musen a.s ka ngjarje qe kane ndodhur edhe me profete te tjere duke filluar nga Ademi a.s Nuhi a.s Junuzi etj.

    ketu kemi ne keqkuptim une thash ne diten e dhjete pra me date 10 te muajit muharrem jahudite e kane agjeruar kete dite jo 10 dite kurse muslimanet e kane 3 ose 2 dite nje dite para dates 10 ate dite me dat e10 dhe nje dite pas dates 10 ose vetem ditet me date 9 dhe 10 ose vetem ditet me date 10dhe 11 me sa kam njohuri une
    kurse per hadithet tjera postoj po qe s e ke mundesi sepse nuk jam ka mundem me kuptu
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga eldonel : 19-10-2007 mė 18:18

  15. #55
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar mė parė nga eldonel Lexo Postimin
    me qfare sigurohesh ti se nje njeri eshte evlia
    qfare te mungon ty e qfar ka nje evlia
    edhe pse duhet te shkojsh ti nepermjes dikujt tjeter tek Allahu pse jo direkt
    Allahu i degjon lutjet tona pra une nuk kam nevoj per aske tjeter ti shoqeroj Allahut gjate lutjeve te mia per kete pasi i pranon te gjitha emrat dhe cilesit e Allahut ateher tento ti kuptosh mire dhe ta njohim Allahun sepse ne mesin ton ka shum qe po ti pyesish kush eshte Allahu nuk din te tregoj
    kur e ke fjalen permendja qka nenkupton me kete dhiker (ziqer) apo qka
    Nga veprat e disa besimtarve te devotshem shihet se eshte evlia ;ka shume ndryshim ndermjet meje dhe nje evliaje.

    Neve besimtarve te thjesht na mungojn shume gjera ,evliaat jane ma te pasur me besim dhe me afer Allahut se ne.

    Ti po i keqkupton gjerat nganjeher , dervishet nuk i shoqerojn shok Allahut as nuk thojn jane dy apo 10000 zota ,as nuk thojn se Allahu nuk te ndegjon dhe duhet te kesh ndermjets.

    A te duket ty se ne muslimanet qe po bijm shahadet ēdo dite dhe aty eshte emri i pejgamberit tone se po i shoqerojm Allahut shok, A nuk jane urdhra te Allahut te duhet elita muslimane dhe te mundohemi te jemi sa me afer atyre.
    Allahu i degjon ma se shumti ata besimtare qe ne zemrat e tyre dhe veprimet e tyre i kane eliten muslimane.

    Do te mundohem prap te bisedojm ma gjeresisht

  16. #56
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anėtarėsuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    lutja ne drejtim te varreve - Ata qe perzihen ne adhurimin e varreve ia drejtojn lutjet te vdekurve ne dy menyra
    1)Disa i luten te vdekurve duke i perdorur ata si ndermjetsues ashtu siq i perdorin katoliket prifterinjet etyre gjate rrefimit te mekateve .Katoliket ja rrefejn mekatet e tyre priftit dhe prifti lut Zotin qe ti fal ata . Keshtu qe prifti vepron si ndermjetsues midis njerzeve dhe Zotit .
    Arabet para Islamit gjithashtu i perdornin idhujt e tyre ne te njejten menyre. Ne lidhje me kete qellim te idhujve te tyre Allahu citon ne Kur'an paganet arab duke thene : "Ne nuk i adhurojmė ata pėr tjetėr, vetėm qė tė na afrojnė sa mė afėr All-llahut...... " (39:3)
    Adhuruesit e varreve midis muslimaneve i luten te vdekurve duke i kerkuar ata ti qojne kerkesat e tyre te Allahu ne menyre qe te plotesohen nevojat e tyre .Ky veprim eshte bazuar ne besimin se te vdekurit qe kane qene te drejte jane jo vetem me afer Allahut se njerezit e zakonshem , por jane ne gjendje te degjojne kerkesat e njeriut dhe ti plotesojn ato. Keshtu qe te vdekurit behen idhuj ndermjetesues te afte per ti bere favore te gjalleve .
    2)Te tjeret i luten drejtepersedrejti te vdekurve duke i kerkuar atyre falje per gjynafet e tyre. Duke bere keshtu ata i japin te vdekurve cilesit Et-Teuuabu (Pendimpranuesi)dhe El Gafurru (Falesi ) te cilat i perkasin vetem Allahut. Ka shume ngjajshmeri midis ketyre veprimeve dhe atyre te katolikeve te cilet i luten shenjetoreve te veqante per te plotesuar nevojat e tyre ditore Psh nqs diqka humb ata i luten sh.Antonit per ti ndihmuar ta gjene ate .Sh. Xhude Thaddaeus eshte shenjtori i te pamundures dhe atij i luten katoliket per ndermjetesim ne semundje te pasherueshme martesa te papelqyeshme ose per gjera te ngjajshme me keto.Gjithashtu kur ata donin te udhetonin ata i luteshin sh.Kristoferit qe ishte shenjtori i udhetimitderi ne vitin 1969 ku ai zyrtarisht u hoq nga lista e shenjtoreve me dekret te kishes katolike te Romes sepse u vertetua se ai nuk ishte i vertete.Ne kete kategori perfshihen edhe kristianet e tjere qe ne pergjthesi e konsiderojn profetin Jezus si Zot .Shumica e ketyre i luten Jezusit ne vend qe ti luten Zotit .Ka edhe nga ata musliman injorante qe ia drejtojn duate resulit s.a.u.s ne te njejten menyre siq bejne kristianet me Jezusin . Te dyja keto metoda jan krejtesisht te hedhura posht nga mesimet e Islamit i cili thote se ai qe vdes futet ne nje gjendje te quajtur Barzak ne te cilen kapitulli i veprave te tij eshte i mbyllur .Ai nuk mund te beje ndonje gje per te gjallet , me perjashtim te atyre gjerave qe ka bere kur ishte gjalle dhe qe vazhdojn te ndikojn per mire ose keq te njerezit dhe sipas ketij ndikimi atij vazhdojn ti vijn sevape ose gjynafe . Ebu Hurejra transmeton se resuli s.a.u.s ka thene :"Kur nje njeri vdes veprat te tij mbarojne,veq 3 llojeve :sadakaja e rrjedhshme (d.m.th sadakaja nga e cila vazhdojn te kene dobi njerezit), dija e dobishme per njerezit dhe pasardhesit e drejte qe luten per te " . Gjithashtu resuli s.a.u.s ka shpjeguar se ai nuk mund ti bente dobi e as dem njerezve sa do te afert te ishin me te .Allahu s.u.t e urdheron resulin s.a.u.s ti thote pasuesve te tij : Thuaj: "Unė nuk kam nė dorė pėr veten time as ndonjė dobi, as ndonjė dėm, pos ēka do All-llahu. Sikur ta dija tė fshehtėn, do tė shumoja pėr vete tė dobishmet, e nuk do tė mė prekte gjė e keqe. Unė nuk jam tjetėr vetėm se qortues dhe pėrgėzues pėr njerėzit qė besojnė. (7:188) ka ende mirepo do ta postoj tjera here inshAllah ben

  17. #57
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    O eldonel shirk paradite shirk mbasdite po shkruani ju .

    Ku jane bre ata qe po ju luten varreve dhe po i thojn o varr eja me ndihmo.

    A thua Imam Aliu , Fatimeja Imam Hasani dhe Imam Hyseini nuk e kan vizituar vendin ku pushon trupi i Muhamedit A;S ; Nuk ju kane lutur Allahut aty dhe nuk kan kerkuar qe krijesa ma e dashur e Allahut te kerkoj shefat dhe miresi per muslimanet;

    Ju po e paramendoni fene islame sikur budistat qe i djegin te vdekurit dhe nuk duhet te existoj asgje simbas juve se po behet shirk.

    Kur shkojn muslimanet tek varrezat ,per vizite familjarve ,per varrim te dikujt , per vizite qe behet per bajram ,apo ndonje vizite tjeter a po bejn shirk a.

    Shirkun e madh e kane asi "dijetar"sikur albani ,ibni tejmija e te tille si kta.

  18. #58
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anėtarėsuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    Citim Postuar mė parė nga only truth Lexo Postimin
    O eldonel shirk paradite shirk mbasdite po shkruani ju .

    Ku jane bre ata qe po ju luten varreve dhe po i thojn o varr eja me ndihmo.

    A thua Imam Aliu , Fatimeja Imam Hasani dhe Imam Hyseini nuk e kan vizituar vendin ku pushon trupi i Muhamedit A;S ; Nuk ju kane lutur Allahut aty dhe nuk kan kerkuar qe krijesa ma e dashur e Allahut te kerkoj shefat dhe miresi per muslimanet;

    Ju po e paramendoni fene islame sikur budistat qe i djegin te vdekurit dhe nuk duhet te existoj asgje simbas juve se po behet shirk.

    Kur shkojn muslimanet tek varrezat ,per vizite familjarve ,per varrim te dikujt , per vizite qe behet per bajram ,apo ndonje vizite tjeter a po bejn shirk a.

    Shirkun e madh e kane asi "dijetar"sikur albani ,ibni tejmija e te tille si kta.
    po ti me trego i beni ndonje prej ketyre 2 kategorive edhe une asnjeher s te kam tha je ka ban shirk sepse fjala shirk eshte fjal e madhe keshtu qe pa i dit faktet mire s guxoj te them asgje vetem i sjella disa fakte per menyren si behet une nuk te thash as i beni keshtu as ashtu sepse nuk kerkoj nga ti ta besh po qe se eshte ndonjera prej ketyre dy kategorive ose bene ose mos e bej fundi secili per veti e ka vetem varet nga ti sa e kupton realitetin sepse ne mesin ton ka shum qe e din hakin po nuk e praktikojn qti bej une atyre.
    Pyetja ime eshte keshtu e beni ndonjeren prej ketyre 2 kategorive ?
    kurse per ne se qfare duhet te thojm gjate vizites se varreve eshte kjo s-selamu alejkum ehled-dijari minel -mu'minine vel muslimin , ve inna inshAllahu bikum lahikun, (ve jerhamullahul-mustakdimine minna vel-muste'hirin )
    Es' elullahe lena ve lekumul -afijeh.
    (Shpetimi qofte mbi ju banore te varrezave besimtare dhe musliman, edhe ne ne dhashte All-llahu do t'ju bashkangjitemi (All-llahu i meshirofte ata qe kane kaluar prej nesh edhe ata qe do te vijne pas nesh );e lusim Allahun qe te na shpetoj ne dhe ju ) Muslimi 2/671

  19. #59
    Musliman Shqiptar Maska e pejani34
    Anėtarėsuar
    18-04-2005
    Postime
    887
    Citim Postuar mė parė nga only truth Lexo Postimin
    O eldonel shirk paradite shirk mbasdite po shkruani ju .

    Ku jane bre ata qe po ju luten varreve dhe po i thojn o varr eja me ndihmo.

    A thua Imam Aliu , Fatimeja Imam Hasani dhe Imam Hyseini nuk e kan vizituar vendin ku pushon trupi i Muhamedit A;S ; Nuk ju kane lutur Allahut aty dhe nuk kan kerkuar qe krijesa ma e dashur e Allahut te kerkoj shefat dhe miresi per muslimanet;

    Ju po e paramendoni fene islame sikur budistat qe i djegin te vdekurit dhe nuk duhet te existoj asgje simbas juve se po behet shirk.

    Kur shkojn muslimanet tek varrezat ,per vizite familjarve ,per varrim te dikujt , per vizite qe behet per bajram ,apo ndonje vizite tjeter a po bejn shirk a.

    Shirkun e madh e kane asi "dijetar"sikur albani ,ibni tejmija e te tille si kta.
    po ti nese iumbron lutjet te vari bjere ndoj deshmi, hadith ose diqka tjeter, mos fol fjal se qka flasin njerzit, pa kurfar deshmije , po dojn mja tejkalu pejkamberit a.s. ska ma keq se me fol pa deshmi.

  20. #60
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar mė parė nga pejani34 Lexo Postimin
    po ti nese iumbron lutjet te vari bjere ndoj deshmi, hadith ose diqka tjeter, mos fol fjal se qka flasin njerzit, pa kurfar deshmije , po dojn mja tejkalu pejkamberit a.s. ska ma keq se me fol pa deshmi.

    Pej cilat deshmi po i don edhepse te deshmohem para teje apo dikush ti deshmohet mendimtarve si ti .

    Une e di cilat i keni deshmi ju dhe eshte epamundur te deshmohet juve diēka apo gjithēka vetem me librat e juaj dhe mendimet e juaj.
    Njejt eshte sikur me te thane ndonje ateist deshmo per Zotin por me libra te tyre.

    Jo gjithēka deshmohet vetem me librat e buhariut e muslimit

    Deshmom ti mua se nje musliman duhet te marr hadithe vetem nga dy apo tre transmetues shkrues te tyre.

    Pra me te thane lexo edhe hadithe qe i kane shkruajtur te tjeret ti do te thuash se po mundohem me ta humb besimin .

    Pra mbaje besimin tend me hadithet e tua .

    Nje gje ēka e kane te mire dervishet eshte se nuk i kane kto ligjet e juaja , nuk kufizohen sikur ju ;.*

    Per me e shpjeguar mire fene islame duhet t'ja nisim nga fillimi dhe atje i kane perzier shume gjera disa tirane .

    Per me te treguar shume gjera se si duhet te falet dhe si behet vizite tek varrezat duhet ta permendim varrimin e Pejgamberit a;s e shume ēka tjeter , duhet me e dite si eshte varrosur a shkonte najkush per vizite tek ai etj.etj.

    Ti kur te me gjejsh deshmi per kto atehere edhe une te deshmoj ty.

Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Ramiz Alia dhe roli i tij nė vendosjen e pluralizmit politik nė vend
    Nga Xhuxhumaku nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 23-11-2009, 18:03
  2. Personalitete te medha te kombit shqiptar
    Nga DEN_Bossi nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 40
    Postimi i Fundit: 03-09-2006, 17:23
  3. Ndėrroi jetėn Haxhi Hafiz Sabri Koēi
    Nga altin55 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 28-07-2004, 15:24

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •