Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 85
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar mė parė nga eldonel Lexo Postimin
    a mund ti sjellesh ti keto hadithe
    Po ka hadithe tek buhariu dhe muslimi qe don ti gjej edhe me numer .
    Une kam kujtuar se edhe tek buhariu dhe muslimi gjendet se agjerohen 10 dite por e kam pasur gabim .

    Kur i kerkova hadithet gjeta disa hadithe qe e kundershtojshin njeri tjerin.
    Nje hadith po thote se Muhamedi a.s ka agjeruar ne muajin muharrem edhe pa i ardhur shpalja , ne te njejtin vend thuhej se edhe arabet pagane agjrojshin ne kete muaj.Nje tjeter hadith thoshte para se me ardh urdhri i Allahut per agjerimin e ramazanit Muhamedi a.s dhe muslimanet agjeronin ne muajin muharem ,tjeter hadith thoshte se kur ka ardhur Muhamedi a.s ne Medine i ka para disa apo nje jahudi duke e agjeuar diten e 10 te muajit muharem dhe i ka pyetur pse po agjerojn ,jahudite i kane thene se po agjerojn se ne kete dite eshte shpetuar Musa a.s nga faraoni .Atehere Muhamedi a.s ju ka thene muslimanve se Musa a.s eshte me i afert tek muslimanet dhe kta duhet te agjerojn.
    Nje tjeter hadith po thote se Muhamedi a.s ka agjeruar ndonjehere edhe diten e 9 apo te 11 .

    Une nuk po mundem me u bazuar shume mire ne keto hadithe me siper,diēka po e di se ne muajin muharem ka pasur agjerim.
    Une po bazohem edhe ne Kuran ku Allahu ju drejtohet muslimanve duke ju thene se jau ka bere te obligueshem agjerimin sikur qe jau ka bere te obligueshem edhe besimtarve para tyre.
    Nuk ma merr mendja se eshte bere i obligueshem agjerimi ne kohet e profetve te tjere vetem per nje dite diten e 10 te Muharemit.

    Shpresoj se u kuptuam diēka.

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar mė parė nga pejani34 Lexo Postimin
    a asht e lejuar alkoli te dervisht ? nese kemundesi te me tregosh ajan dervish edhe ata qe ju thojm na ne peje, sheha, psh. sheh sylejmani etj etj.. faliminderit shum.
    Jo nuk lejohet alkoholi tek dervishet ,dervish do te thote i thjesht ,te jetosh pa luxe te kesaj bote.
    Ka dy mendimi kryesore tek dervishet per alkoholin me ēka kam degjuar une , njeri mendim eshte se thojn ne qofte se per muslimanet e thjesht eshte diēka e ndaluar njeher per dervishet eshte e ndaluar dy here.Mendimi i dyte bazohet ma shume duke e shikuar ma realisht boten e njerezve te thjesht (besimtarve te thjesht dhe egove te tyre) dhe nuk e konsideron prej gabimeve te medha ,mendimi i dyte eshte ma liberal.

    Edhe une kam pi ndonje birre ndonjehere , ndoshta ma jep zoti naj shuplake ne jeten tjeter , ndoshta ma fal ;
    Duhet te flasim edhe per gabimet tjera qe dite e perdite i bejn muslimanet ne te gjitha vendet dhe te gjitha popujt e kulturat.
    Ne krejt i themi vetit musliman por kemi me mijera gabime dhe shpeshhere i bejm shume gjera qe jane te ndaluara.

    Musliman ka shume Momina pak.

    Sheh do te thote prijes shpirteror i dervishit , nuk e njoh ate Sheh Sylejmanin qe e permende ;

    me nderime.

  3. #23
    Musliman Shqiptar Maska e pejani34
    Anėtarėsuar
    18-04-2005
    Postime
    887
    Citim Postuar mė parė nga only truth Lexo Postimin
    Jo nuk lejohet alkoholi tek dervishet ,dervish do te thote i thjesht ,te jetosh pa luxe te kesaj bote.
    Ka dy mendimi kryesore tek dervishet per alkoholin me ēka kam degjuar une , njeri mendim eshte se thojn ne qofte se per muslimanet e thjesht eshte diēka e ndaluar njeher per dervishet eshte e ndaluar dy here.Mendimi i dyte bazohet ma shume duke e shikuar ma realisht boten e njerezve te thjesht (besimtarve te thjesht dhe egove te tyre) dhe nuk e konsideron prej gabimeve te medha ,mendimi i dyte eshte ma liberal.

    Edhe une kam pi ndonje birre ndonjehere , ndoshta ma jep zoti naj shuplake ne jeten tjeter , ndoshta ma fal ;
    Duhet te flasim edhe per gabimet tjera qe dite e perdite i bejn muslimanet ne te gjitha vendet dhe te gjitha popujt e kulturat.
    Ne krejt i themi vetit musliman por kemi me mijera gabime dhe shpeshhere i bejm shume gjera qe jane te ndaluara.

    Musliman ka shume Momina pak.

    Sheh do te thote prijes shpirteror i dervishit , nuk e njoh ate Sheh Sylejmanin qe e permende ;

    me nderime.
    nuk mo muj me dit veq une mesy ikom pa shehat e pejes sheh eneri e isa tjer qe nuk falejn kur dhe vetem raki pin, po ndoshta aj nuk i paska respektu regullat, edhe mishin e lepurit nuk e hajshin , nuk e di akan baz per ket , po un po pys e ndoshta edhe kom pa, po mamir asht me dit mashum , nese nuk te pengoj.

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar mė parė nga pejani34 Lexo Postimin
    nuk mo muj me dit veq une mesy ikom pa shehat e pejes sheh eneri e isa tjer qe nuk falejn kur dhe vetem raki pin, po ndoshta aj nuk i paska respektu regullat, edhe mishin e lepurit nuk e hajshin , nuk e di akan baz per ket , po un po pys e ndoshta edhe kom pa, po mamir asht me dit mashum , nese nuk te pengoj.
    Per peje nuk di ēka te them ,skam qene kurr ishalla e vizitoj nje dite.

    Me siguri qe ka dervish e edhe disa shehler qe e pijn alkoholin .Une kam pasur kontakt me disa shehler kur nuk e kan perdorur alkoholin ,.

    E kam thene edhe ma perpara edhe tash po e them muslimanet kane gabime sa te duash ,edhe une e ti i kemi gabimet e tona ,ndoshta gabimet tona jane ma te medha se pirja e alkoholit.;
    Une jetoj qe 13 vjet ne nje shtet evropian ,me ardh me i pa se ēka bejn marokanet ,algjerianet ,arabet e turqit mbetesh pa mend.
    Une i kam pa edhe ne xhamija duke shit hashish e droga tjera,policia i ka nxene me droge ne xhami edhe ne tv ka qene kjo.Mu vete haxhia marokan me ka afruar te blej hashish prej tina.

    Disa njerez jane prishur nuk ka diskutim ,edhe dukuri te keqija ka tek muslimanet sa te duash te dikush ma pak e te dikush ma shume.
    Ndoshta ne ballkan muslimanet jane me liberal per disa gjera e pijn edhe alkoholin po me shku ne afganistan atje marin heroine me shku ne marok e algjer pijn hashish sa munden.
    Faji jete si gjithmone jetim.

  5. #25
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anėtarėsuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    Citim Postuar mė parė nga only truth Lexo Postimin
    Te gjithe emrat e Allahut une i pranoj ,ma se pari qe kam degjuar per 99 emrat e Allahut ka qene nga nje dervish.
    Ai dervishi me tregoi nje ajet te Kuranit ku thuhet se lutja ma e mire eshte (zikri)permendja e Allahut ,me tregoi edhe per hadithin e Muhamedit a.s se kush i meson dhe ja di kuptimin e emrave te Allahut ai e ka te premtuar parajsen/

    Tek dervishet perdoret shume Asma-ul Husna (emrat e Allahut) ka me mijera ilahi qe i kendojn ,ka me mijera poezi qe ja kushtojn emrave te Allahut.
    Po Teuhidit i permbahen apo jo sepse une kam degjuar qe i luten shehave te vdekur ose njerzeve te mire qe kane qene evliha e kjo nuk eshte e lejuar
    une edhe me heret e kam cek ne aspektin teorik nuk di se qfar ka mirepo nga ajo qe me kane thene vet pjestaret e dervisheve po te pyes deshiroj te di ku eshte dallimi a ka dallim apo jo se ndoshta po pyes shum

  6. #26
    Musliman Shqiptar Maska e pejani34
    Anėtarėsuar
    18-04-2005
    Postime
    887
    Citim Postuar mė parė nga only truth Lexo Postimin
    Po ka hadithe tek buhariu dhe muslimi qe don ti gjej edhe me numer .
    Une kam kujtuar se edhe tek buhariu dhe muslimi gjendet se agjerohen 10 dite por e kam pasur gabim .

    Kur i kerkova hadithet gjeta disa hadithe qe e kundershtojshin njeri tjerin.
    Nje hadith po thote se Muhamedi a.s ka agjeruar ne muajin muharrem edhe pa i ardhur shpalja , ne te njejtin vend thuhej se edhe arabet pagane agjrojshin ne kete muaj.Nje tjeter hadith thoshte para se me ardh urdhri i Allahut per agjerimin e ramazanit Muhamedi a.s dhe muslimanet agjeronin ne muajin muharem ,tjeter hadith thoshte se kur ka ardhur Muhamedi a.s ne Medine i ka para disa apo nje jahudi duke e agjeuar diten e 10 te muajit muharem dhe i ka pyetur pse po agjerojn ,jahudite i kane thene se po agjerojn se ne kete dite eshte shpetuar Musa a.s nga faraoni .Atehere Muhamedi a.s ju ka thene muslimanve se Musa a.s eshte me i afert tek muslimanet dhe kta duhet te agjerojn.
    Nje tjeter hadith po thote se Muhamedi a.s ka agjeruar ndonjehere edhe diten e 9 apo te 11 .

    Une nuk po mundem me u bazuar shume mire ne keto hadithe me siper,diēka po e di se ne muajin muharem ka pasur agjerim.
    Une po bazohem edhe ne Kuran ku Allahu ju drejtohet muslimanve duke ju thene se jau ka bere te obligueshem agjerimin sikur qe jau ka bere te obligueshem edhe besimtarve para tyre.
    Nuk ma merr mendja se eshte bere i obligueshem agjerimi ne kohet e profetve te tjere vetem per nje dite diten e 10 te Muharemit.

    Shpresoj se u kuptuam diēka.
    a mundeni mem ndihmu se ku muj mi gjet librat e buhariut dhe te muslimit , me hadithe ,se i kisha ble kompletet e tyre te librave , faliminderit

  7. #27
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar mė parė nga eldonel Lexo Postimin
    Po Teuhidit i permbahen apo jo sepse une kam degjuar qe i luten shehave te vdekur ose njerzeve te mire qe kane qene evliha e kjo nuk eshte e lejuar
    une edhe me heret e kam cek ne aspektin teorik nuk di se qfar ka mirepo nga ajo qe me kane thene vet pjestaret e dervisheve po te pyes deshiroj te di ku eshte dallimi a ka dallim apo jo se ndoshta po pyes shum
    Tewhidit i permbahen gjithsesi une te tregova se dervishet luten ma se shumti me ziker ashtu si na thote edhe Kurani dhe Muhamedi a.s .
    Per ēdo dite permendet Allahu me qindra here apo mijera here ,permenden emrat e Allahut.

    Cilesite e Allahut jane treguar me emrat e tij dhe shpjegimet e Muhamedit a.s familjes se tij dhe shokeve te tij , nuk ben te shtojm diēka apo te hjekim diēka.
    Ka nga disa muslimane qe i kuptojn gabimisht disa gjera edhe te dervishet ndodh kjo .
    Ka shume dallim berja e nje lutje Allahut tek nje varr i ndonje evliaja me pershkruarjen shok Allahut ,edhe kjo lutje nuk eshte e ndaluar perkundrazi mund te jete e preferuar.
    Nje njeri qe shkon tek nje varreze (tyrbe) dhe i kujton te dashurit e Allahut ben nje lutje Allahut dhe kerkon shefatin prej atyre qe jane afer me Allahun si mund te jete e keqe. Mendoni se me kete e keni hidherimin e Allahut apo Allahu do te jete i kenaqur.Une mendoj se Allahu eshte i kenaqur kur i respektohen ata qe ai i don.

    Edhe diēka ēka disa fetare ne islam nuk e kuptojn te sufizmi eshte se e ngaterrojn me panteizem ,panteizem nuk ka te sufite existon nje lloj panenteizmi se nuk po di si me u shpreh ,edhe ky lloj panenteizmi eshte nje nga cilesite e Allahut.

    Tewhidi eshte nje teme ku duhet te shkruajm shume dhe nuk mundemi ta themi me nje apo dy postime.
    T e gjithe evliat e medhaj kane thene se nuk ben te studiohet sufizmi (mistika islame) pa pasur nje dituri te thelle apo pa pasur ndonje mesues qe te ndihmoj.
    Ibn Arabi ka thene ne librin e tij qe mos ta lexojn ata qe nuk kane dijeni per te fsheftat e islamit se do te kalojn ne pabesim.

    Imam Maliki thote ne nje nga theniet e tij se kush do te studioj sheriatin (jurispodencenislame) pa studiuar sufizmin (mistiken islame) do te jete i korruptuar e kush do te studioj sufizmin pa studiuar sheriatin do te behet heretik.
    Edhe kjo thenie eshte shume me vend.

    Islami eshte si nje oqean ,shume njerez kane deshire te notojn ne mesin e tij por per te notuar aty duhet te kesh ndihmes se nuk mundesh vete ,ne jemi te vegjel dhe nuk dijm te orientohemi edhe ne plazha te vogla e lere me ne mes te oqeanit

    Sqarim une nuk perfaqsoj askend ketu ,vetem per vete flas me aē sa kam mesuar nga librat dhe kontaktet me fetare te ndryshem.

    Mirembetshi.

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar mė parė nga pejani34 Lexo Postimin
    a mundeni mem ndihmu se ku muj mi gjet librat e buhariut dhe te muslimit , me hadithe ,se i kisha ble kompletet e tyre te librave , faliminderit
    O shokut une qe 13 vjet jam ne evrope dhe veē nje here kam qene ne Kosove ,ktu ku jetoj une shume pak ka libra fetare ,mendoj se edhe hoxha i ktuhit nuk i ka komplet librat e haditheve te buhariut dhe muslimit.

    Ma se shumti i gjej neper internet edhe i provoj ne shume faqe se a ndryshojn hadithet ndemjet veti per me qene i sigurt .

    Ne qofte se pyet me lart ne forum me siguri ka qe do te ndihmojn .

    Mirembetsh

  9. #29
    Musliman Shqiptar Maska e pejani34
    Anėtarėsuar
    18-04-2005
    Postime
    887
    Citim Postuar mė parė nga only truth Lexo Postimin
    O shokut une qe 13 vjet jam ne evrope dhe veē nje here kam qene ne Kosove ,ktu ku jetoj une shume pak ka libra fetare ,mendoj se edhe hoxha i ktuhit nuk i ka komplet librat e haditheve te buhariut dhe muslimit.

    Ma se shumti i gjej neper internet edhe i provoj ne shume faqe se a ndryshojn hadithet ndemjet veti per me qene i sigurt .

    Ne qofte se pyet me lart ne forum me siguri ka qe do te ndihmojn .

    Mirembetsh
    edhe ne jem ne evrop , per at arsye te pyta ,po nejse, se ketu kujam un jan vetem turq edhe arab e xhami shqipe nuk ka,

  10. #30
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    10-01-2007
    Postime
    135
    bekteshi apo shija ?



    Kape njanin e mshoj tjetrit ....!!!

  11. #31
    Musliman Shqiptar Maska e pejani34
    Anėtarėsuar
    18-04-2005
    Postime
    887
    nuk po jam i knaquq qaq shum po nejse ndoshta me duhet edhe pak koh te lexoj,se pom doket po bojkan shirk , me tyrbe, se deri me qetash kerku skam has ne hdith qe kem drejt te kendojm kuran neper varre apo ndermjetsim prej te vdekurit kur aj asht vdek dhe nuk din as ni send.as nuk ndin e as nuk sheh, hajr inshalla.

  12. #32
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anėtarėsuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    Citim Postuar mė parė nga pejani34 Lexo Postimin
    edhe ne jem ne evrop , per at arsye te pyta ,po nejse, se ketu kujam un jan vetem turq edhe arab e xhami shqipe nuk ka,
    hej Buhariun pjesen e 1 te 2 ,3, 4 ,8 ti dergoj une veq me trego ku me ti dergu pjesen e 5 ,6 ,7 nuk ekam fatkeqesisht

  13. #33
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anėtarėsuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    Citim Postuar mė parė nga only truth Lexo Postimin
    Tewhidit i permbahen gjithsesi une te tregova se dervishet luten ma se shumti me ziker ashtu si na thote edhe Kurani dhe Muhamedi a.s .
    Per ēdo dite permendet Allahu me qindra here apo mijera here ,permenden emrat e Allahut.

    Cilesite e Allahut jane treguar me emrat e tij dhe shpjegimet e Muhamedit a.s familjes se tij dhe shokeve te tij , nuk ben te shtojm diēka apo te hjekim diēka.
    Ka nga disa muslimane qe i kuptojn gabimisht disa gjera edhe te dervishet ndodh kjo .
    Ka shume dallim berja e nje lutje Allahut tek nje varr i ndonje evliaja me pershkruarjen shok Allahut ,edhe kjo lutje nuk eshte e ndaluar perkundrazi mund te jete e preferuar.
    Nje njeri qe shkon tek nje varreze (tyrbe) dhe i kujton te dashurit e Allahut ben nje lutje Allahut dhe kerkon shefatin prej atyre qe jane afer me Allahun si mund te jete e keqe. Mendoni se me kete e keni hidherimin e Allahut apo Allahu do te jete i kenaqur.Une mendoj se Allahu eshte i kenaqur kur i respektohen ata qe ai i don.

    Edhe diēka ēka disa fetare ne islam nuk e kuptojn te sufizmi eshte se e ngaterrojn me panteizem ,panteizem nuk ka te sufite existon nje lloj panenteizmi se nuk po di si me u shpreh ,edhe ky lloj panenteizmi eshte nje nga cilesite e Allahut.

    Tewhidi eshte nje teme ku duhet te shkruajm shume dhe nuk mundemi ta themi me nje apo dy postime.
    T e gjithe evliat e medhaj kane thene se nuk ben te studiohet sufizmi (mistika islame) pa pasur nje dituri te thelle apo pa pasur ndonje mesues qe te ndihmoj.
    Ibn Arabi ka thene ne librin e tij qe mos ta lexojn ata qe nuk kane dijeni per te fsheftat e islamit se do te kalojn ne pabesim.

    Imam Maliki thote ne nje nga theniet e tij se kush do te studioj sheriatin (jurispodencenislame) pa studiuar sufizmin (mistiken islame) do te jete i korruptuar e kush do te studioj sufizmin pa studiuar sheriatin do te behet heretik.
    Edhe kjo thenie eshte shume me vend.

    Islami eshte si nje oqean ,shume njerez kane deshire te notojn ne mesin e tij por per te notuar aty duhet te kesh ndihmes se nuk mundesh vete ,ne jemi te vegjel dhe nuk dijm te orientohemi edhe ne plazha te vogla e lere me ne mes te oqeanit

    Sqarim une nuk perfaqsoj askend ketu ,vetem per vete flas me aē sa kam mesuar nga librat dhe kontaktet me fetare te ndryshem.

    Mirembetshi.
    kjo qe thua mua me duket e rrezikshme pajtohem me pejanin

  14. #34
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar mė parė nga eldonel Lexo Postimin
    kjo qe thua mua me duket e rrezikshme pajtohem me pejanin

    Edhe une te thash se eshte rrezik dhe shume dijetar kane bere gabime ne shume ēeshtje .Kur dijetaret bejn gabime atehere ku mbesim ne besimtaret e thjeshte.

    Duhet shume shkolle per te gjykuar diēka ,per te hulumtuar diēka nga islami ,edhe vetem shkolla nuk te ndihmon .

    Ne Kuran po thote Allahu se une e caktova njeriun si zevendes timin ne toke , kur Allahu paska caktuar zevendes te tij edhe Muhamedi a.s ka caktuar zevendsat e tij dhe feja islame ka mundesi te shpjegohet 100% , ne e kuptyojm vetem nje perqindje te vogel.

    Allahu e dergoi krijesen e tij me te dashur per tna udhezuar , nuk e dergoi vetem Kuranin .Krijesat ma te dashura te Allahut munden me na udhezuar ma se miri.

    Ja nje tregim nga Nastradin hoxha edhe ai ka qene dervish .
    Nje dite del nastradini nje qyteze qe ishte shume e bukur kishte parqe blerim shume ,shtepija te bukura .
    Duke medituar nastradini po thote se po e sheh Allahun kudo , nje njeri injorant qe ishte aty po e degjon dhe don te tallet me nastradinin duke i thene se kur po e sheh gomarin ēka po te duket se po sheh.
    Nastradini ju pergjegj se kur po e sheh gomarin po i duket se po e sheh ate njeriun injorant.

    Dervishet kur shikojn ne natyre nuk shikojn vetem natyren ata e shohin Krijuesin ,Percaktuesin siē permendet ne Kuran se nuk bie as edhe nje flet nga pema e te mos jete e caktuar nga Allahu ;
    Ne tjeter vend ne Kuran Allahu po ju thote muslimanve se ata nuk ishin qe i vrane armiqt e tyre edhepse ata sulmuan me shpata Allahu po ju thote se Ai ishte qe i mbyti kundeshtaret e Muhamedit a.s.

    I thashe keto me siper vetem te shpjegoj pakez ate qe thash ne postimin tjeter per panenteizmin.

    Ne muslimanet e thjesht duhet te falemi te bejm pune te mira ,te mundohemi te jem te drejte e te studiojm hap pas hapi se nuk mundemi ti kuptojm shume gjera.

  15. #35
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar mė parė nga pejani34 Lexo Postimin
    nuk po jam i knaquq qaq shum po nejse ndoshta me duhet edhe pak koh te lexoj,se pom doket po bojkan shirk , me tyrbe, se deri me qetash kerku skam has ne hdith qe kem drejt te kendojm kuran neper varre apo ndermjetsim prej te vdekurit kur aj asht vdek dhe nuk din as ni send.as nuk ndin e as nuk sheh, hajr inshalla.
    Prej te vdekurve kur mos kerko ndermjetsim as kurgjo hiē .
    Te mirat vijne nga te gjallet e ma te gjalle se ata qe Allahu i don nuk ka .
    Allahu po thote ne Kuran se ata qe i don Ai dhe ata qe vdesin ne rruge per tek Ai ata nuk vdesin por jane ne prani te Tij.
    Ne tjeter vend ne Kuran po thuhet se Muhamedi a.s eshte meshire per te gjitha krijesat . Une mendoj se edhe ata qe i percjellin traditat e tij jane meshire per te gjithe krijesat se eshte vetem nje islam dhe muslimanet e vertet nuk munden te propagandojn diēka qe eshte kunder pejgamberit te tyre.

    Une sa here e permendi Muhamedin a.s kame qetesi ne shpirtin tim dhe po gjej shefat dhe te mira ēdo dite , ne tjeter ane e kemi edhe obligim nga feja qe ta duam ta respektojm dhe te mesojm nga Muhamedi a.s .
    Ne qofte se nuk eshte kjo ndermjetesim ateher ēka eshte.

    Ka shume dallim ky lloj ndermjetsimi me ato besimet e paganve dhe nuk po mundem tju kuptoj se si po i lidhni kto gjera bashke.

    Allahu e solli krijesen e tij ma te dashur dhe e emeroi ne Kuran me emrin meshire per te gjitha krijesat

    Eshte keq qe ti lexoni disa ajete te Kuranit dhe te tjerat mos ti lexoni. Feja islame duhet te kuptohet ne pergjithsi dhe jo vetem disa pjese.

  16. #36
    Besimtar Musliman Maska e eldonel
    Anėtarėsuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Prishtina
    Postime
    1,219
    Citim Postuar mė parė nga only truth Lexo Postimin
    Prej te vdekurve kur mos kerko ndermjetsim as kurgjo hiē .
    Te mirat vijne nga te gjallet e ma te gjalle se ata qe Allahu i don nuk ka .
    Allahu po thote ne Kuran se ata qe i don Ai dhe ata qe vdesin ne rruge per tek Ai ata nuk vdesin por jane ne prani te Tij.
    Ne tjeter vend ne Kuran po thuhet se Muhamedi a.s eshte meshire per te gjitha krijesat . Une mendoj se edhe ata qe i percjellin traditat e tij jane meshire per te gjithe krijesat se eshte vetem nje islam dhe muslimanet e vertet nuk munden te propagandojn diēka qe eshte kunder pejgamberit te tyre.

    Une sa here e permendi Muhamedin a.s kame qetesi ne shpirtin tim dhe po gjej shefat dhe te mira ēdo dite , ne tjeter ane e kemi edhe obligim nga feja qe ta duam ta respektojm dhe te mesojm nga Muhamedi a.s .
    Ne qofte se nuk eshte kjo ndermjetesim ateher ēka eshte.

    Ka shume dallim ky lloj ndermjetsimi me ato besimet e paganve dhe nuk po mundem tju kuptoj se si po i lidhni kto gjera bashke.


    Allahu e solli krijesen e tij ma te dashur dhe e emeroi ne Kuran me emrin meshire per te gjitha krijesat

    Eshte keq qe ti lexoni disa ajete te Kuranit dhe te tjerat mos ti lexoni. Feja islame duhet te kuptohet ne pergjithsi dhe jo vetem disa pjese.
    po ne duat nuk i drejtojm ka Pejgamberi a.s ne duhet ti lutemi vetem Allahut
    jo te behemi sikur krishteret ketu qe i luten Jezusit apo priftit te ja fal mekatet
    Allahu eshte Nje dhe vetem Ai meriton te adhurohet a nuk eshte keshtu

  17. #37
    Musliman Shqiptar Maska e pejani34
    Anėtarėsuar
    18-04-2005
    Postime
    887
    Citim Postuar mė parė nga only truth Lexo Postimin
    Prej te vdekurve kur mos kerko ndermjetsim as kurgjo hiē .
    Te mirat vijne nga te gjallet e ma te gjalle se ata qe Allahu i don nuk ka .
    Allahu po thote ne Kuran se ata qe i don Ai dhe ata qe vdesin ne rruge per tek Ai ata nuk vdesin por jane ne prani te Tij.
    Ne tjeter vend ne Kuran po thuhet se Muhamedi a.s eshte meshire per te gjitha krijesat . Une mendoj se edhe ata qe i percjellin traditat e tij jane meshire per te gjithe krijesat se eshte vetem nje islam dhe muslimanet e vertet nuk munden te propagandojn diēka qe eshte kunder pejgamberit te tyre.

    Une sa here e permendi Muhamedin a.s kame qetesi ne shpirtin tim dhe po gjej shefat dhe te mira ēdo dite , ne tjeter ane e kemi edhe obligim nga feja qe ta duam ta respektojm dhe te mesojm nga Muhamedi a.s .
    Ne qofte se nuk eshte kjo ndermjetesim ateher ēka eshte.

    Ka shume dallim ky lloj ndermjetsimi me ato besimet e paganve dhe nuk po mundem tju kuptoj se si po i lidhni kto gjera bashke.

    Allahu e solli krijesen e tij ma te dashur dhe e emeroi ne Kuran me emrin meshire per te gjitha krijesat

    Eshte keq qe ti lexoni disa ajete te Kuranit dhe te tjerat mos ti lexoni. Feja islame duhet te kuptohet ne pergjithsi dhe jo vetem disa pjese.
    esht ni hadith qe duhet ba salavate per pejkamberin s.a.v.s , po asht fjala nuk kem baz per tyrbe apo evlija , ose para varrit si shum qe kerkojn ndihm ose therjen e kurbanit,edhe,, eldone,,l te verteten e tha ma posht ne i bojm dua ALLAHUT inshalla na pranohet.selam alejkum.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga pejani34 : 16-10-2007 mė 13:25

  18. #38
    Musliman Shqiptar Maska e pejani34
    Anėtarėsuar
    18-04-2005
    Postime
    887
    [QUOTE=eldonel;1724024]hej Buhariun pjesen e 1 te 2 ,3, 4 ,8 ti dergoj une veq me trego ku me ti dergu pjesen e 5 ,6 ,7 nuk ekam fatkeqesisht[/QUO,,,,, selam,,,eidonel,,, ta kom dergu ni imeil privat, por nuk e di a e ke lexu, fjala asht per qato hadithe.

  19. #39
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar mė parė nga eldonel Lexo Postimin
    po ne duat nuk i drejtojm ka Pejgamberi a.s ne duhet ti lutemi vetem Allahut
    jo te behemi sikur krishteret ketu qe i luten Jezusit apo priftit te ja fal mekatet
    Allahu eshte Nje dhe vetem Ai meriton te adhurohet a nuk eshte keshtu
    Shume mire e ke por po keqkuptohemi shpeshhere.
    Kurkush nuk te tha ti lutesh pejgamberve ,te kerkojsh prej tyre ti falin mekatet e gera te tjera.
    Normalisht se Allahu duhet te adhurohet as une nuk po te them ndryshe e as dervishet.
    Mos gjete diēka ne postimet e mia qe thote ndryshe.
    Une ne qofte se e bej nje lutje Allahut dhe i drejtohem edhe pejgamberit tim qe te lutet per mua dhe muslimanet ne pergjithsi ,ēka ka te keqe ketu.
    Une ne qofte se i lutem Allahut tek nje tyrbe e Ehlibejtit apo ndonje tyrbe e ndonje evliaje dhe kerkoj edhe nga Ehlibejti qe te luten per mua dhe muslimanet ne pergjithsi ēka ka te keqe ketu.

    Une i respektoj vendet ku pushojn trupat e atyre qe i don Allahu dhe me siguri ka ma shume mundesi qe Allahu te me ndihmoj .

    Ka edhe haditha qe Fatimeja e ka vizituar shpesh varrin e Muhamedit a.s ,kerkoni pak dhe i gjeni , edhe ne hadithat qe i perdorni ju shpesh nuk jane marre shume haditha nga familja e Muhamedit a.s por nga shoke te ndryshem qe kane qene te influencuar nga politika te ndryshme te asaj kohe.
    Edhe per kete lexoni pak ma shume. Imam Zejnel Abidini i vetmi mashkull i cili shpetoi nga familja e Muhamedit a.s ne tragjedine e qerbelase nuk eshte marre nga ai as edhe nje hadith.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga albprofiler : 16-10-2007 mė 15:57

  20. #40
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    05-10-2004
    Vendndodhja
    Nganjehere hyj ne (nenforumet) Boten (pa)Shpirterore te disa "fetarve"
    Postime
    700
    Citim Postuar mė parė nga pejani34 Lexo Postimin
    esht ni hadith qe duhet ba salavate per pejkamberin s.a.v.s , po asht fjala nuk kem baz per tyrbe apo evlija , ose para varrit si shum qe kerkojn ndihm ose therjen e kurbanit,edhe,, eldone,,l te verteten e tha ma posht ne i bojm dua ALLAHUT inshalla na pranohet.selam alejkum.
    Ka shume hadithe qe thojn te qojm salavate te pejgamberi edhe Kurani na urdheron.

    Ju si duket nuk i lexoni hadithet e juaja dhe shpeshhere i qitni disa hadithe qe mendoni se do t'na kundershtojn.

    Ka ne disa hadithe qe 3 khalifet e para e permendin se duan te kene lidhje me Ehlibejtin dhe kane pasur deshire te martohen me dikend nga familja e Muhamedit a;s.

    Edhe kur eshte bere varrimi i Ebu Bekrit eshte bere afer Muhamedit a.s edhe per Omerin me duket se kane vendosur te varroset afer .
    Kur kane dashur ta varrosin Imam Hasanin afer gjyshit te tij kjo nuk ju eshte lejuar nga disa tirane te quajtur kinse ashabe

    E thashe edhe me pare se vizite tek varri i Muhamedit dhe varri i Fatimes dhe shume pjestarve tjere te Ehlibejtit kane bere edhe Imam Hasani Imam Hyseini e te tjere Imam me radhe por ju keni pak hadithe nga keta qe i permenda.
    Kerkoni arsyet pse jane marre aē pak hadithe nga pjestaret e familjes se pejgamberit tone a.s

    Ka edhe hadithe ku Muhamedi a.s kur hyn ne varrreza ju jep selam te vdekurve dhe kur e kane pyetur se a e ndegjojn te vdekurit selamin qe jau dha ai eshte pergjigjur me po .
    Ka edhe hadithe ku permendet nata e varrit etj.etj .

    Ka hadithe te llojllojshme qe ndonjeher duket qe po kundeshtohen me njera tjetren por nuk eshte gjithmone ashtu

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Ramiz Alia dhe roli i tij nė vendosjen e pluralizmit politik nė vend
    Nga Xhuxhumaku nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 23-11-2009, 18:03
  2. Personalitete te medha te kombit shqiptar
    Nga DEN_Bossi nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 40
    Postimi i Fundit: 03-09-2006, 17:23
  3. Ndėrroi jetėn Haxhi Hafiz Sabri Koēi
    Nga altin55 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 28-07-2004, 15:24

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •