Close
Faqja 3 prej 128 FillimFillim 123451353103 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 2545
  1. #41
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684

    Papyri of Daressy

    alfeko merre nje papirus te Daressy-t, eshte nje papirus qe ben fjale per funeralet.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Ndryshuar për herë të fundit nga land : 04-10-2007 më 14:54
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  2. #42
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    i referohem postimit 47 nga billi the kid..edhe lutem ta vendosni mbi shpjegimin e meposhtem .

    Kete mbishkrime e ka njohur në shqip Jakovo Thomopulo 1912 ..dijetaret e sotem si Adrado ..apo Kopidhaqi etje etje bejne fjale per gjuhen e vendasve AUTOKTONËVE.....(ju lutem mos i tregoni gje albos?)...edhe te gjithe dijetaret kujtojne thenien e Homerit per eteokritet duke e shpjekuar vete fjalen eteokrit= et krit...baballaret e kretes..ja leximi i fjalve me alfabetin e sotem:SI NKAL MITKEN OSI BARKSIA STO ARKIA PSETUMELN ARKAKOKLESHI LEP ASEPLN ANAIT.

    1)ANAIT = PERENDI PELLAZGE.
    2)ARKIA=EMER I PERBER PELLAZGE I TIPIT HOMERIK ..AR KIJA=ARE KISHA...FLORINJ KISHA.
    3) ARKAKOKLESI=EMER I PERBER PELLAZG.HOMERIK....AR KA KOK LESHI
    4)OSI=OSH=ËSHTË
    5)STO=STU SHTU ,ISHTU-KETU
    6)ASEPLN=A SHEPLEN=SHEMBELLIMIN
    7)LEP=JEP
    leximi ne shqip:

    SI NGJALL MIKEN ËSHTE VASHIA KETU ARKIA SHPETUME,ARKAKOKLESHI JEP SHEMBELLIMIN E ANAIT

    8) billi po vendose pllaken mbi kete shkrime........do ta shqyrtojme ate çeshtjen e parava...mbase blene librin qe te paguajme shtepin botuese te pakten ..hahaahah?
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Ndryshuar për herë të fundit nga Darius : 06-10-2007 më 11:11

  3. #43
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    vetem per dygjuheshin egjyptiano kerian mudem te flase..faqe 120 siç theme me larte...............arsyeja ështe shume e thjeshte .......pasi duke ju dhene tre lloje mbishkrimesh te ndryeshme ......kame thyer enigmen e "panjohur" te alfabetit qe ështe shkruajtur shqipja(ironi)....................thjeshte perhapja e shqipes ne etruri..azi ..krete edhe ne vitet para grekolatine ..flete per shtrirjen pellazge edhe dhjetra lloje alfabetesh qe ata shpiken edhe perhapen..............njerin prej tyre e ADOPTOJ GJUHA GREKE ME 402 P E S...SHIKO SUIDA ..SAIMON O DAMOS.......flasim per jonikun.

    MIQË TE KESAJ TEME ..UNE MENDOJ TI VEME KRYQIN E KUQ KESAJ TEME NE MENYRE QE TE MOS FUTEN ANTISHQIPTARET=PROFETARET QE JANE SHPERNDARE NE TE GJITHA FORUMET ME URDHER TË PAPES...DIOS-THOSIT-ALLAHUT?????TANI QE PO LEXONI MBISHKRIMET NE SHQIPE ..MENDONI SE PERSE U ZHDUKE SHQIPJA..E SHPALLUR SI GJUHA E PESHTIRE E POPULLIT...NGA QELBESIRAT PSEUDOSHKENCETARE PERDORET PO KESHTU EDHE SOTE ..KUR FLASIN PER GJUHEN E POPULLIT TE ATYRE KOHEVE.....KETE QE PO LEXOJME ME LARTE...QE E QUAJNE TE PANJOHUR AKOMA.

  4. #44
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anëtarësuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    postuar nga Darius
    Gaius Plinius Secundus, (23-79 e.s.)
    VII 56(57),
    The first alphabet is created by Illyrians and Roman’s writing is taken from Illyrians.


    .....Kjo hedh poshte pallavren qesharake qe pretendohet se alfabeti u soll ne Itali ne shekullin e 7 p.e.s. nga greket ne koloninen e tyre ne Cumae ne Jug te Italise.
    Eshte pak si puna e atij vendit qe sot ka nga ata qe quajne edhe "Piana dei greci", por qe me se shumti njihet si Piana dei Albanesi.....pse? Sepse arbereshet jane shqiptare qe erdhen nga edhe nga Greqia pervecse nga Shqiperia. Keshtu dhe puna e alfabetit qe u soll nga "greket."

    ps
    Darius nese me kujtohet mire diku ke shkruar se njihje dike qe kishte njohuri nga Runat. Si te duken germat e etruskeve? A mund te kene lidhje?
    Ndryshuar për herë të fundit nga Darius : 04-10-2007 më 18:34

  5. #45
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anëtarësuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    Etrusk me QYLAF, nga nje mural etrusk (i vogli)
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  6. #46
    Citim Postuar më parë nga BARAT Lexo Postimin
    ps
    Darius nese me kujtohet mire diku ke shkruar se njihje dike qe kishte njohuri nga Runat. Si te duken germat e etruskeve? A mund te kene lidhje?
    Jane te kombinuara me runat. Ne fakt kur kam pare mbishkrimet e Lemnosit e kam pyetur ate person i cili natyrisht qe kishte njohuri dhe me konfirmoi qe ka nderthurje te germave qe mund te identifikohen si runa. Kjo ka krijuar dhe medyshjen nese shkrimi runik ka ardhur nga ky alfabet dhe me pas eshte specifikuar vetem me karakteret qe njihet ose e anasjellta (gje qe per mua nuk eshte bindese). Ne 1994 kam folur me Selim Islamin mbi mbishkrimet dhe me permendi dicka per ne Foinike ku kishin hasur disa germa shume te demtuara dhe qe nuk kishin arritur dot qe t'i ekzaminonin pasi ishte demtuar edhe me shume ne menyre te pandreqshme brenda nates. Kjo ka ndodhur ne mes te viteve 80-te. Mund te gjykosh vete nese ka apo jo ndonje ngjashmeri nga kjo stele me runa ketu poshte.
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  7. #47
    alpha dominant Maska e D@mian
    Anëtarësuar
    20-09-2005
    Vendndodhja
    Boston, MA
    Postime
    1,170
    Citim Postuar më parë nga BARAT Lexo Postimin
    Eshte pak si puna e atij vendit qe sot ka nga ata qe quajne edhe "Piana dei greci", por qe me se shumti njihet si Piana dei Albanesi.....pse? Sepse arbereshet jane shqiptare qe erdhen nga edhe nga Greqia pervecse nga Shqiperia. Keshtu dhe puna e alfabetit qe u soll nga "greket."

    Per hir te saktesise, arbereshet e Piana dei Albanesi jane shperngulur nga Shqiperia (Himara) dhe jo nga Moreja. Emertimi i fshatit Piana dei Greci i referohet fese ortodokse, e cila zakonisht referohej si "greke" nga Kisha Katolike (dhe ne pergjithesi ne Perendim). Deri ne Mesjeten e vonshme emertimet administrative te shtetit beheshin ne varesi te kryepeshkopatave/peshkopatave/dioqezave/kishave individuale. Emertimi i plote ishte "Diocese of Piana dei Greci ", dhe i referohet Kishes Ortodokse (aka "Greke").
    Kjo ne fakt eshte nje nga arsyet qe emrtimi "grek" gjate Mesjetes e deri vone duhet marre me rezerva, pasi shpesh i referohet dogmes dhe jo kombesise.
    FLUCTUAT NEC MERGITUR

  8. #48
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga alfeko sukaraku Lexo Postimin
    Billi Je I Mbrekullushem...poooo....mundesh Te Gjesh Edhe Varrin E Mbretit Ilire Genti?????/gjane Me Bunkieret
    Per mbretin Ilir Gentius mund te te them kaq tani per tani,pasi u kap nga Romaket u internua ne qytetin Iguvium(Gubbio,Umbria,ITALIA) pra periudhen e fundit te jetes e kaloi ketu,me vone te spjegoj gjera te tjera.
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  9. #49
    Citim Postuar më parë nga D@mian Lexo Postimin
    Per hir te saktesise, arbereshet e Piana dei Albanesi jane shperngulur nga Shqiperia (Himara) dhe jo nga Moreja. Emertimi i fshatit Piana dei Greci i referohet fese ortodokse, e cila zakonisht referohej si "greke" nga Kisha Katolike (dhe ne pergjithesi ne Perendim). Deri ne Mesjeten e vonshme emertimet administrative te shtetit beheshin ne varesi te kryepeshkopatave/peshkopatave/dioqezave/kishave individuale. Emertimi i plote ishte "Diocese of Piana dei Greci ", dhe i referohet Kishes Ortodokse (aka "Greke").
    Kjo ne fakt eshte nje nga arsyet qe emrtimi "grek" gjate Mesjetes e deri vone duhet marre me rezerva, pasi shpesh i referohet dogmes dhe jo kombesise.

    Per hir te saktesise ne komentin e Barat thuhet nga Shqiperia edhe nga Greqia. Ne Piana dei Albanesi jane shperngulur dhe arbereshe tokat e te cilave sot jane nen Greqi. Rastin me konkret e ke nga nje anetar i forumit tone qe eshte nga arbereshet e Italise/Piana dei Albanesi (Pino).

    p.s. D@mian e gezofsh kapucin

  10. #50
    alpha dominant Maska e D@mian
    Anëtarësuar
    20-09-2005
    Vendndodhja
    Boston, MA
    Postime
    1,170
    Darius,
    per hir te saktesise (), Barat tha:

    Citim Postuar më parë nga BARAT Lexo Postimin
    Eshte pak si puna e atij vendit qe sot ka nga ata qe quajne edhe "Piana dei greci", por qe me se shumti njihet si Piana dei Albanesi.....pse? Sepse arbereshet jane shqiptare qe erdhen nga edhe nga Greqia pervecse nga Shqiperia. Keshtu dhe puna e alfabetit qe u soll nga "greket."
    E kisha fjalen qe nuk quhej "dei Greci" sepse erdhen "edhe nga Greqia" (ne fakt fshati u themelua nga te shperngulur prej Shqiperise, nejse) por sepse dioqeza ishte "greke", i.e. ortodokse.


    D@mian e gezofsh kapucin
    Flm (me shume kohe e humbur dmth , te shkuara qe te dyve lol)
    FLUCTUAT NEC MERGITUR

  11. #51
    Citim Postuar më parë nga billy the kid Lexo Postimin
    Per mbretin Ilir Gentius mund te te them kaq tani per tani,pasi u kap nga Romaket u internua ne qytetin Iguvium(Gubbio,Umbria,ITALIA) pra periudhen e fundit te jetes e kaloi ketu,me vone te spjegoj gjera te tjera.
    Ka nje teme ketu ne kete nenforum qe flet per Mbretin Gent si dhe per varrin e tij. Le te mos e ngarkojme temen me materiale te panevojshme.

  12. #52
    Citim Postuar më parë nga D@mian Lexo Postimin
    Darius,
    per hir te saktesise (), Barat tha:



    E kisha fjalen qe nuk quhej "dei Greci" sepse erdhen "edhe nga Greqia" (ne fakt fshati u themelua nga te shperngulur prej Shqiperise, nejse) por sepse dioqeza ishte "greke", i.e. ortodokse.
    Ne fakt (qe mos e personalizojme si replike) une analogjine e shoh te qarte ne komentin e Barat si dhe ne ate tendin. Dhe citimi qe ai kishte bere perputhet shume me idene qe po hedh ti. Dmth perkatesia fetare ben nje identifikim te gabuar si grek kur ata jane shqiptare. E njejta gje tejet gabimisht (e qellimte ose jo) eshte kur vete shkrimi perkufizohet si grek. Kjo deri diku me puzzle sepse burimi historik eshte shume i qarte dhe nese do me kerkoj te bazohesha ne nje burim si reference atehere padyshim qe do kisha zgjedhur Plinin ne vend te... le te themi keta studiuesit e dy shekujve te fundit. Vete Krameri qe ndonese njihet per kuneiformin sumer, shkrimin grek nuk e njihte si promotor te gjuheve por si derivat i nje gjuhe me te hershme. Ka qe thone qe greket e moren nga fenikasit por nuk kam nder mend te komentoj kete gje. Thjesht vura 'lupen' tek te dyja analogjite.


    P.S. Po bej nje nderhyrje per sqarim. Kur permenda qe greket e moren nga fenikasit nuk pata parasysh per gjuhen po per alfabetin.

  13. #53
    i/e regjistruar Maska e BARAT
    Anëtarësuar
    20-07-2006
    Vendndodhja
    Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
    Postime
    2,565
    Per hir te saktesise, arbereshet e Piana dei Albanesi jane shperngulur nga Shqiperia (Himara) dhe jo nga Moreja. Emertimi i fshatit Piana dei Greci i referohet fese ortodokse, e cila zakonisht referohej si "greke" nga Kisha Katolike (dhe ne pergjithesi ne Perendim). Deri ne Mesjeten e vonshme emertimet administrative te shtetit beheshin ne varesi te kryepeshkopatave/peshkopatave/dioqezave/kishave individuale. Emertimi i plote ishte "Diocese of Piana dei Greci ", dhe i referohet Kishes Ortodokse (aka "Greke").
    Kjo ne fakt eshte nje nga arsyet qe emrtimi "grek" gjate Mesjetes e deri vone duhet marre me rezerva, pasi shpesh i referohet dogmes dhe jo kombesise.
    Megjithate, Gjin apo Gjok , ortodoks une nuk di te kete..po mbase gabohem se si po shkojne punet do dale edhe ndonje Myslym orodoks. Futi nje ..-s nga prapa dhe cdo gje eshte vaj

  14. #54
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga D@mian Lexo Postimin
    Per hir te saktesise, arbereshet e Piana dei Albanesi jane shperngulur nga Shqiperia (Himara) dhe jo nga Moreja. Emertimi i fshatit Piana dei Greci i referohet fese ortodokse, e cila zakonisht referohej si "greke" nga Kisha Katolike (dhe ne pergjithesi ne Perendim). Deri ne Mesjeten e vonshme emertimet administrative te shtetit beheshin ne varesi te kryepeshkopatave/peshkopatave/dioqezave/kishave individuale. Emertimi i plote ishte "Diocese of Piana dei Greci ", dhe i referohet Kishes Ortodokse (aka "Greke").
    Kjo ne fakt eshte nje nga arsyet qe emrtimi "grek" gjate Mesjetes e deri vone duhet marre me rezerva, pasi shpesh i referohet dogmes dhe jo kombesise.

    THemeluesi i Filologjis shqipe ështe i panjohuri akoma ne shqiperi Demetrio Camarda(i panjohur se vertetoj se shqipja ështe gjuha e perendive edhe kjo nuk ju pelqen "Budistave" tane).............Ja ç na thuhet per te edhe vendlindjen e tijë:

    "lindi ne Piano dei Grecci 15 km ne Jug te palermos.Ketu me 1488 ishte krijuar BASHKIMI MË I FUQISHEM I SHQIPFOLSËVE,kane si kishe te pare shen dhimitrin e selanikut,kurse si gjuhen e fese ruajten GREQISHTEN"

    JAKOVO THOMOPULO

    PELLAZGJI..RIBOTIMI I 1994

    AH KJO KISHA EDHE KY MUXHAHEDINI...SA SHUME NA DUAN NEVE SHQIPFOLSEVE...NA MESOJNE GJUHET E TYRE EDHE PASTAJ NA QUAJNE GREKE TURQ ITALIAN?????????????

  15. #55
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Jane te kombinuara me runat. Ne fakt kur kam pare mbishkrimet e Lemnosit e kam pyetur ate person i cili natyrisht qe kishte njohuri dhe me konfirmoi qe ka nderthurje te germave qe mund te identifikohen si runa. Kjo ka krijuar dhe medyshjen nese shkrimi runik ka ardhur nga ky alfabet dhe me pas eshte specifikuar vetem me karakteret qe njihet ose e anasjellta (gje qe per mua nuk eshte bindese). Ne 1994 kam folur me Selim Islamin mbi mbishkrimet dhe me permendi dicka per ne Foinike ku kishin hasur disa germa shume te demtuara dhe qe nuk kishin arritur dot qe t'i ekzaminonin pasi ishte demtuar edhe me shume ne menyre te pandreqshme brenda nates. Kjo ka ndodhur ne mes te viteve 80-te. Mund te gjykosh vete nese ka apo jo ndonje ngjashmeri nga kjo stele me runa ketu poshte.
    ajo qe vrej tek te quajturat runa ..ështe ndodhja e simboleve te linear b ...biles dy simbole te linear b i kame pare me syte e mi ne muzeun arkeologjik edhe apolloni.............por i perkasin koheve shume te mevonshme(shek 4-2 p e s)...gjithashtu ka shume elemente nga linear a....1800-1600 p e s.....si edhe pergjajsime te ieroglifeve...1900-1800 p e s.

  16. #56
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga billy the kid Lexo Postimin
    Keta vete shkruanjan mbi Ilirvat,Etruska,Mesapika e Pelasga;ashtu gjith na dimi kush bet ishan paraprindat jona te moçema.
    Gjithe kjo na pru njohuri e nder,nani dimi sa jimi bilat te nje popull i lasht e i madhe.
    Na çe shkruami, jimi vete te larta mbi studimat gluhesora.
    PS.Keta(Arbereshet) dine shume me teper sesa ne(perfshire akademikleshet)per gjuhen Shqipe dhe lashtesine e saj,kjo eshte e sigurt.
    Dhe a e dini pse?keta nuk e perziejn politiken me gjuhesine,eshte fare e thjeshte.
    ëndrra ime do mbetet ndergjegjezimi i arvaniteve arberesheve edhe arrnauteve ...për gjuhen qe flasin............ne se kjo do te ndodhi nje dite atehere munde ta theme me bindje te plote se HISTORIA E BOTES DO NDRYSHOJ........sepse me sa mundem te njohe ..ne greqi jane mijra shkrime shqipe te shkruajtura me germa greke...por qe ruhen si sekrete shteterore...po keshtu edhe ne vatikan kemi dhjetra mbishkrime shqipe ...por çështja ështe se feja ështe doktorrin enveriane ndaj edhe ne se nje prifte mundet te depertoj ne vatikan serishte atij i ështe hequr truri edhe te vrete per krishtin ..edhe jo me te xnjerri "sekretet e krishtit".....ku bazohem:

    1)MBISHKRIMET ETRUSKET FLASIN SHQIP....DIJETARET ROMAK NA LENE DOKUMENTE VETEM URREJTESE PER ETRUSKET KUR FLASIN PER TA SI NJE POPULL I PERDALE..PRIMITIV............POR JAQUES HEURGON KA BERE NJE LIBER KRYEVEPER NE TE CILIN AI VERTETON SE ETRUSKET PERPARUAN ITALIN..LATINET THJESHTE I KOPJUAN ATA.

    2)PO KESHTU EDHE NE GREQI...ËSHTE VERTETUAR SE JONET I SOLLEN BOTES DEMOKRACIN KULTUREN LIBRAT SHKENCEN ..GJITHÇKA........POR PER TA ASKUSH NUK DI SE Ç GJUHE FLISNIN....EDHE ÇDO GJE I NGJITET GREKEVE....PA ASNJE FAKTE TREGUES QE GREKET ISHIN JONË?

    3)BASHKE EKZISTENCA E GJUHES GREKE SI GJUHA E FESE ME GJUHEN LATINE SI GJUHEN E SHTETIT SOLLEN EDHE LENIEN NE HARRES TE GJUHES SE PARAARDHESVE TYRE ...JONEVE EDHE ETRUSKEVE ....QE TE DYJA TE VERTETUARA SI QYTETRIME PELLAZGE.

    4)NGA SHEKULLI I 1-5 NUK LEJOHEJ RISHKRIMI I LIBRAVE QE ISHIN SHKRUAJTUR NE GJUHE TE NDRYESHME NGA LATINISHTJA........DUKE HUMBUR KESHTU SHUME VEPRA SHKENCORE(HISTORIA TIS ELLINIKIS GLOSAS...KOPIDHAQI 2002).....NE KETE KOHE U PERKTHYEN EDHE JONE SHKRUAJTESIT ..SI HERODOTE ETJE EDHE U SHKRUAJTEN NE GREQISHTE NGA BABALLARET E KISHES.

    PRA ME KETO TE DHENA EDHE MIJRA TE TJERA TE VARROSURA NE SYRTARET E PAPES NA DUHET TE KUJTOJME SE PERSE NUK VAZHDOJ TE SHKRUHEJ GJUHA PELLAZGE NE EREN TONE................MOS VALLE KRISHTI ME MUHAMETIN VUNE DOREN E TYRE????????????????????????????????????

  17. #57
    R[love]ution Maska e Hyllien
    Anëtarësuar
    28-11-2003
    Vendndodhja
    Mobil Ave.
    Postime
    7,708
    Per ate qe tha se Arbereshet nuk jane shperngulur nga Moreja;

    Per cfare i kendojne Morese atehere ? Apo edhe ata jane si politikanet tane qe i "kendojne" dhe i "kendohen" dhe "kendohen" nga Greqia ?

    Cfare flisni ore njerez, injoranca juaj arrin kulme gjithmone e me te reja, qe per nga menyra se si e paraqisni veten, dhe "drejtshkrimi" te len vec ne nje perfundim te llogjikshem, keqdashjen tuaj per shqiptarine, e theksoj jo shqiperine, as shqiptaret por SHQIPTARINE, dicka qe permban te qenurin(esencen) e njerezve me te lashte te Europes.
    "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

  18. #58
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Arbereshet me nje fjale i quajm te gjite shqiptaret qe iken nga pushtuesi ottoman pas vdekjes se Gjergj Kastriotit dhe u instaluan ne itali, sicili, por kemi arberesh edhe ne detin adriatike pra duke filluar Ulqin, Zara, Raguza, dubrovnikë, Split e ne shume qytete tjera bregdetare te kroacise qe ende sot jetojne dhe njihen si arbresh.
    Une njoh njerin nga Ulqini shqiptar qe u strehua nga More(greqia).

  19. #59
    Jane dy postime te Barat tek tema e Mozaikut te Mesaplikut te cilat jane me interes edhe per kete teme.

    Citim Postuar më parë nga barat
    Ne vazon e meposhtme ndonje pocar tjeter pa shkolle shkrian me germen "H"

    HEKTOR HEKUBE

    momenti para luftes.

    Mire trojanet/dardanet qe e perdornin dhe e perdorin pa problem germen H, po (H) ellada ku e shpori kete germe te bezdisshme?! Pra mos valle "elenet" e sotem s'flasin te njejten gjuhe qe flitej dikur??
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  20. #60
    Ndersa kjo eshte pjesa ne vazhdim:

    Citim Postuar më parë nga Barat
    Ketu paraqitet skena e vdekjes se akilit ne nje vazo te gjetur ne Kalkidi Khalkis (nuk eshte shume afer Atikes qe permend ti po ben pune gjithsesi) ose quaje si te duash.... por qe eshte e zhdukur. Megjithate eshte e dokumentuar pamja qe kishte . Shiko germen efamshme qe shfaqet perseri. Shiko emrin e akilit si shkruhet shiko edhe drejtimet e shkrimeve qe jane djathtas-majtas dhe majtas-djathtas
    Shio emrin e SEENIA (AINES) dhe SIRAP (Paris) si shkruhet
    A mos e kishin gje kete menyre te shkruajturi etrusket? Meqe i kishe merak jo per gje....

    Kjo eshte vdekja e Akilit:
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

Tema të Ngjashme

  1. Në gjurmë të gërmave dhe shkrimit Pellazgo-Yllir #2
    Nga alfeko sukaraku në forumin Arkeologji/antropologji
    Përgjigje: 477
    Postimi i Fundit: 14-07-2010, 03:58
  2. Sola Scriptura
    Nga berat96 në forumin Komuniteti protestant
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 24-08-2009, 11:48
  3. Letërsia shqiptare: probleme teorike-kritike në gjykimin e vlerave letrare
    Nga Kosovari_78_Ca në forumin Enciklopedia letrare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-01-2005, 15:56
  4. Makina e shkrimit
    Nga elvisi80 në forumin Humor shqiptar
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 08-11-2002, 03:31

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •