Close
Faqja 7 prej 7 FillimFillim ... 567
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 135 prej 135

Tema: Mentaliteti.

  1. #121
    Aq me plas... Maska e Sa Kot
    Anėtarėsuar
    19-12-2005
    Postime
    1,044

    Talking

    Mentaliteti eshte thjeshte nje presion social.

    Varet sa force ke ta perballosh. Nqs e le te fitoje, vetem deshirat dhe enderrat e tua do sakrifikosh...asgje tjeter.

    Mua s'me duket pak.
    As qe du me dit!

  2. #122
    Audio Engineer Maska e KACAKU
    Anėtarėsuar
    22-04-2002
    Vendndodhja
    Athine
    Postime
    599
    Diana paska vene qellim qe te ndryshoje mentalitetin e shqipove ne kohe rekord, o burra ta ndryshojme, shtype shpejt butonin e ndryshimit, se s'ka me lezet te qajne njerez nga mentaliteti e nga paragjykimet :P
    Oiii c'na gjeti...
    Zgjidhja me e mire eshte te injorosh gjykimet, apo paragjykimet e te veprosh sic ta thote mendja edhe zemra pa i hedhur qurret askujt.
    Ata qe ngacmohen nga llafet e mendimet e te tjereve jane VIKTIMA te turrmes.

  3. #123
    Burrels Forever. Maska e Doc_ERI
    Anėtarėsuar
    22-06-2006
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    249
    Ca muhabeti boni ju iher habitem si arrini me fol kshu pa pik lidhje!!!
    Ca te mire pretendoni ti sillni vendit tuaj ju qe jeni jasht shqiperise ???
    Ca thoni ju qe do ndihmoni ktu ?
    Ca mund te beni ju atje dhe vendi ktu ?
    Mos diskutoni budalliqe te tilla se nuk ja vlejn sepse ai qe esht jasht thot qe me mer malli per vendlindjen po lesht se nuk mer malli asnji qe nuk vjen ktu se meqen vijn ktu .
    Pyesni veten njeher doni te jetoni ktu ju qe jeni jasht>?
    Asnjeri!!!
    Ateher pse thoni qe duam te bejm vendin tone Diana ka gjith ato vite jasht dhe pretendon te ndihmoje vendin ktu pfff
    Futja kot diana futja se ne terezi e ke ty as te bie ndermend se ku i bie shqiperia perderisa ke gjith ket koh pa u kthy ne vendin tend. Shkurt qart dhe sakt kush esht jasht sdo tja die ca behet ne shqiperi kot beni si te shqetesuar se asnjeri nuk esht realisht i till.
    Ne qe jemi ktu e dim se ca behet ju sdini asgje dhe prap flisni sikur e dini ca esht jeta ktu ncncncncn
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Doc_ERI : 01-12-2007 mė 16:49
    If My Heart Could Talk,You Would See How Much I Love You.

  4. #124
    Ngelem unė! Maska e DI_ANA
    Anėtarėsuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Po jap nje shembull dhe nje shpjegim per kete teme....

    Ne mentalitetin tone shumica e meshkujve lidhen me femra me te vogla ne moshe,ndersa femrat lidhen me me te medhenj se vetja...dhe ne rastin kur nje femer lidhet me dike qe eshte me i vogel ne moshe,atehere ajo paragjykohet!

    Atehere dikush thote....

    Ne shume vende te ndryshme te botes eshte komplet ndryshe pasi eshte diēka qe nuk vihet re..
    Por nga ana tjeter,kjo gje eshte shpjeguar me faktin qe eshte nje element kulturor i menyres se zhvillimit te familjes.Si berthame e organizmit te vjeter e modern te jetes,edhe familja duhet te kete nje shef..
    Ne organizimet patriarkale eshte burri qe drejton,punon me shume,fiton me shume,dhe i degjohet fjala me shume,(te pakten ne parim).
    Mosha duket se ka qene me shume nje kerkese praktike,se sa me ndonje domethenie te veēante.Por nga ky fakt ka rrjedhur nje rregull shume i rendesishem i ndertimit te familjes.
    Me pershtypjen dhe bindjen e plote,se ajo lidhje funksionon nqs burri eshte me i mire dhe me nje lloj diference ne modhe me gruan!!

    Them qe per mua nuk ka dallime....pasi nje femer mund te jete ajo qe ka karakteristikat e ketij mashkulli qe permenda me siper..
    Une them qe dashuria nuk duhet te njohi moshe...une them qe paragjykimet duhet te hiqen dhe them qe ne te dy gjinite jemi te barabarte dhe duhet te kemi paragjykime mentaliteti te barabarta...
    "Carpe Diem"

  5. #125
    Burrels Forever. Maska e Doc_ERI
    Anėtarėsuar
    22-06-2006
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    249
    Dashuria 'Nuk njeh moshe' jo nuk duhet te njohe por ajo nuk njeh kufinj moshe!!
    Kushdo qe thot qe dashuria esht e kufizume ne moshe ateher ai sja ka idene ca esht dashuria e vertete sepse e mendon si romance kalimtare .
    If My Heart Could Talk,You Would See How Much I Love You.

  6. #126
    Ngelem unė! Maska e DI_ANA
    Anėtarėsuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar mė parė nga Doc_ERI Lexo Postimin
    Pyesni veten njeher doni te jetoni ktu ju qe jeni jasht>?
    Asnjeri!!!
    Ateher pse thoni qe duam te bejm vendin tone Diana ka gjith ato vite jasht dhe pretendon te ndihmoje vendin ktu pfff
    Futja kot diana futja se ne terezi e ke ty as te bie ndermend se ku i bie shqiperia perderisa ke gjith ket koh pa u kthy ne vendin tend. Shkurt qart dhe sakt kush esht jasht sdo tja die ca behet ne shqiperi kot beni si te shqetesuar se asnjeri nuk esht realisht i till.
    Une jam shqiptare mbi te gjitha,pavaresisht vendi ku jetoj...
    Une jam rritur jashte dhe me bejne pershtypje shume gjera qe kam parashkruar ne temen time por qe si ke lexuar me vemendje!
    Si mund te pretendoj une per te ndihmuar?
    Duke hapur kete teme.....
    Duke folur me njerez....
    Ku e di ti qe nuk me bie ndermend mua ose shume te tjereve per vendin tim?
    Kush ta tha kete gje?
    Ku e di ti qe ne nuk vijme shpesh aty dhe qe nuk e njohim dhe shohim se ēfare behet!
    Po te mos me "behej vone",siē thua ti,nuk denoja mentalitet e ndryshme...nuk denoja ne nje teme tjeter faktin qe ne ndihemi te huaj dhe te perbuzur kur vime ne vendin tone.
    Jemi ne ata qe kur vijme aty "vidhemi" nga tregtaret,hotelet,pasi nuk dime ēmimet,po me shume pasi per ta mentaliteti u thote..."keta jane jashte,kane lek,hajt se po ua hedhim"!
    Po me ka bere vaki kjo mua dhe jo vetem mua po edhe shume te tjereve.
    Cfare kujtoni ju se ne fleme siper dafinave?!
    Jemi ne kurbet i nderuar dhe asnjehere kurbeti nuk te behet "atdhe",punojme dhe jetojme pa i bere keq askujt,por duke qene me mendje dhe me zemer diku larg....
    Edhe ne nuk e kemi te lehte...askush nuk na e ka shtruar!
    Kush mendon ti se e ngriti ekonomine e vendit?
    A nuk ishin gjithe keta te ikur jashte ,po qe mendojne per vendin dhe dergojne mundin dhe djersen e tyre familjeve qe jetojne atje?!
    Une jam e shqetesuar dhe e denoj kete mentalitet,denoj dhunen,denoj qe nje femer te jete e detyruar te jetoje nen nenshtrimin e saj,denoj paragjykimet,fjalet,denoj nje mentalitet te vjeter qe ekziston me permase te vogel ne Evrope,po shume me permase te madhe ne Shqiperi!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga DI_ANA : 01-12-2007 mė 17:11
    "Carpe Diem"

  7. #127
    Burrels Forever. Maska e Doc_ERI
    Anėtarėsuar
    22-06-2006
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    249
    Po ta them un pra se un po qe se me mer malli per njerzit e mi shkoj i takoj esht e thjesht nuk mendoj per pengesa nuk shoh asgje qe me ndalon por ju jeni mesuar me jeten atje dhe as doni tja dini ca ndodh knej dhe esht e kot te diuskutojm akoma se ajo gje esht vene re nga te gjith dhe cdo person qe kam takuar qe jeton jasht nuk do me ja dit qe ekziston nje shqiperi ti tani po me thua qe te do te besh shqiperin me te mir pff leri aman se sa kan then ashtu si ti ku jan sot ?
    Shperndar neper bote duke ber jetet e tyre sa me lluksoze dhe nuk ju ve faj por ama te flasin budalliqe nuk ju falet qe do bejm gjera te mira per vendin e knej anej jan gjera qe jan vertetuar ndryshe per cdo shqiptar qe ka dal jasht.
    If My Heart Could Talk,You Would See How Much I Love You.

  8. #128
    Ngelem unė! Maska e DI_ANA
    Anėtarėsuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    I nderuar....

    Une nuk jam I plotfuqishmi Zot qe te mundem te ndryshoj gjerat...
    Megjithate opinioni yt,nuk eshte aspak imi!
    Meqe ti e paske vertetuar atehere qenka e kote te flasim...Po nuk, do te thote qe po "dorezoj armet",thjesht "po te hap rruge", pasi ndonjehere eshte me mire te mos flasesh,sidomos me keto qe thua ti!!!

    flm per pergjigjen
    "Carpe Diem"

  9. #129
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    O Doc_ERI, ke dale kot ne muhabet tjeter.
    A kemi ne shqiptaret ca mentalitete te prapambetura?
    Po kemi.
    Ketu eshte e gjtha.
    Te rrish ne vend te huaj nuk do te thote te mos e duash vendin tend apo te mos interesoje per ēfare ndodh atje.

  10. #130
    Ngelem unė! Maska e DI_ANA
    Anėtarėsuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    "Ka patur raste ku burra qe jane shquar nga nje zgjuarsi superiore,kane arritur (kur ka qene fjala per ndjenjen dhe sentimentalizmin)te kene nje mentalitet shume te afert me ate te nje njeriu te eger"!
    [Gustave Le Bon]

    "Rikthimi ne kafshe eshte shume i mundur ne boten ku ne jetojme.Per shkak te nje ērregullimi dhe joorganizimi mentalitetesh,krizat e histerizmit shumefishohen dhe te gjitha keto sjellin ne shkatarrimin e te qenit njeri"!

    [René-Victor Pilhes]
    "Carpe Diem"

  11. #131
    Ngelem unė! Maska e DI_ANA
    Anėtarėsuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Mendoj se tek tek ne shqiptaret me shume mbizoteron mentaliteti i vjeter...
    Mentaliteti i tille eshte nje semundje qe nuk ka per tu sheruar ndonjehere.
    Sigurisht qe ka persona qe e kane thyer kete mentalitet por kjo nuk e ke ndryshuar mendimin e shumices....
    Shumica perballe ketyre rasteve nis e rreh ēekanet e mentalitetit te mykur e shume te vjeter,qe vetem eshte i zoti ti bej keq njerezimit!
    "Carpe Diem"

  12. #132
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    23-12-2007
    Postime
    119
    Pajtohem plotesisht me ju me lart qe flitni per mentalitetin qe zoteron ne vendin tone,po nuk pajtohem me ndonje qe e pasqyron dhe thot qe i injoron ata qe e gezojn kete veti,per mendimin tim keta njerez qe e fusin veten ne nje klase me te larte realisht jane ne te njejtin nivel mentaliteti me klasen tjeter.
    Ne qoftese dikush ka dicka me te pasur ne mentalitetin e tij mund tja ofroj ne forma me te ndryshem,ta ndaje ate me klasen qe e gezon kete mentalitet te rendomt,te kontriboje sado pak per ndryshim e ketij mentaliteti dhe jo te flase ketu ,per injorim te ketij fenomeni.Te gjith ne qe jemi jasht atdheut pak a shum jemi ne gjendje te mir ekonomike un personalisht jam mir fare po a jam i lumtur aspak fare,kur dikush te pyet se nga vjen fjalen Shqiperi e shqiptojn te gjith njelloj,aty bejm pjese te gjith dhe ai mentalitet na perket te gjitheve,pak rendesi ka se i kujt niveli i perket ti.

  13. #133
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    06-05-2005
    Vendndodhja
    Shkoder
    Postime
    139
    Po shoh qe jane shume qe denojne mentalitetin ne Shqiperi. Ne fakt opinioni nganjehere ne Shqiperi te denon shume dhe kjo e ben nje njeri ne mjaft raste te vuaje, gje qe e konsideroj te padrejte, por nga njera ane mendoj se ky opinion eshte ai qe i ka mbajtur njerezit ne Shqiperi akoma te bashkuar, dhe nje familje relativisht te forte ne krahasim me vendet perendimore. Jam dakord qe ky opinion nganjehere te lendon me shume se duhet por ne shumicen e rasteve eshte shume i dobishem sepse i tregon njeriut rrugen ku duhet te ece. Ne perendim e marrin jeten me lehte, vertete bejne me qef ne fillim kur jane te rinj, por pastaj i sheh 40-50 vjeca, beqar qe sillen rrugeve mbremjeve me qen, te cilin e konsiderojne shokun e jetes. Bukuria e dikurshme eshte venitur dhe jeta i ka lodh, te afermit e farefisi jane te huaj, disa jane manjake, fytyren e kane te vrenjtur dhe qeshin 1 here ne muaj me korrespondence. Eshte e vertete qe nuk jane te gjithe keshtu, eksiztojne dhe familje te shendosha, por sheh ne Shqiperi njerez kaq te vetmuar apo manjake e pederasta me thase? Nje ere ndryshimi fryn ne Shqiperi, opinioni po ndryshon, por ky eshte nje proces qe ec ngadale dhe do kohen e tij. Mendoj se media, integrimi ne EU, rikthimet e shume shqiptareve qe kane jetuar ne europe ne atdhe, krijimi i mundesive te kalojne pushimet jashte, forcimi i shtetit dhe denimi i fenomenit te kanunit i cili eshte duke shkuar vete drejte shuarjes, do e ndryshojne kete mentalitet. Ne jemi nje vend ne tranzicion dhe mentaliteti jone eshte ne faze tranzicioni njelloj si vendi, dhe do kohen e tij. Por lind pyetja, cili eshte mentaliteti i duhur, sa duhet te ndryshoje mentaliteti shqiptar qe te jete "i mire"?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga unforgiven II : 31-10-2008 mė 15:13
    Kur u ndane, keshtu na rane.

  14. #134
    i/e regjistruar Maska e showgirl
    Anėtarėsuar
    13-09-2008
    Vendndodhja
    brenda vetes time
    Postime
    169
    Sa teme e bukur! Diana te pergezoj.
    Une do te shtoja qe ka dhe Shume shqiptar qe jetojne ne vende te huaja dhe prape se prape konservojne ate lloj mentaliteti te prapambetur. Nuk me duket dhe aq e lidhur me injorancen sepse ju garantoj qe ekzistojne psh. cuna shqiptare te shkolluar, intelligjente, qe jetojne shume vite dhe studjojne ne vende te civilizuara e kur vjen puna (mosha e martese) i telefonojne fisit ne shqiperi per ti gjetur nje vajze "te mire" shqiptare....me kuptimin "te virgjer, te padale". Cfare i thoni ju kesaj?

    Por...me e keqja eshte se ka Shume shqiptar (si edhe ne kete forum) qe kur vjen puna te flasin per kete mentalitet TE GJITHE edhe them te gjithe hidhen perpjete duke kundershtuar kete lloj mentaliteti e deri ketu ok...POR SA NGA JU KANE "GUXIMIN" QE NE JETE TE JENE VETVETJA??? dhe mos te ndjekin ATE ideal mashkull apo ATE ideal femer qe ka ndertuar shoqeria shqiptare e prapambetur??

    PRA te dashur miq..une them qe NDRYSHIMI duhet te filloje nga VETVETJA e cdo personi. se per te "qelluar" opinione te gjithe jane te mire po nje gje eshte te flasesh e nje gje tjeter eshte ta besh.

    Dhe vetem keshtu besoj se do ndryshoje mentaliteti i shqiptarit. Pra ju lutem mos harxhoni kohen kot te vini ketu ne forum, te denonconi kete lloj mentaliteti e pastaj dilni ne xhiro dhe mbani boten ne goje.

    Respekte

  15. #135
    i/e regjistruar Maska e salihaj
    Anėtarėsuar
    21-10-2008
    Vendndodhja
    Nė Pejė
    Postime
    1,005
    Posa lexova materjen e Fire - eyed -it "Hyjnor" , pėr femra "Efekti i pasqyrės" i cili tekst jo qė me la pa tekst, por pasqyroi njė tė vėrtetė konstruktive dhe racionale. Sot i thash gruas sime; "nėse don ti pėr ta mos pėlqyar tjetrėn, "konkuroi" me mirėmbajtjen dhe sjellėjen tėnde, atėher me siguri nuk do tė mė shkoi syri te tjetra, dhe e kundėrta".
    Mėnjėher kalova nė faqen e shkruar nga DI-ANA "Mentaliteti". Pėrshėndes Clay More, JESU sidomos me fjalinė "Jeta ėshtė e bukur tė dish ta jetosh" dhe "fuqia ekziston brenda teje". Mė nė fund me respekt tė madhė pėrshėndes Landi-nė,
    Edhe Unė jamė njė ndėr ata qe kam kaluar shumė kohė; nė Ish Jugosllavi - Kosovė, Perendim dhe nė Shqipėri. Mė sė miri kam kaluar nė Shqipėri, nr. 1, Nė Kosovė dhe pastaj nė pėrendim, gjithnjė duke ju referuar Mentalitetit. Unė, 5 vėllėzėr dhe dy motra jemi qė kemi krijuar familje. Jam i bindur qė tė gjithė kanė me thėnė atė qė e tha DI-ANA, por unė dhe familja ime JO, sepse ne futėm nė probleme qė realisht mund tė zgjedhim, e jo ne ato iracionale.
    Sa i pėrket temės Tabu, ai fenomen nuk ėshtė burim i shqiptarve. Fenomeni i tillė sėpari ka filluar pikrisht nė pėrendim dhe atė tė Jahuditė. Si autor mė zė botėrore ėshtė Frojdi. Andaj mos te bregosė zonja DI-ANA. Por mėsyja realitetit me sa energji ke dhe do ta thyesh atė mentalitet tėndin sė pari, e pastaj do tė shikosh se si ndryshojnė gjėrat tė te tjerėt.

Faqja 7 prej 7 FillimFillim ... 567

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •