Close
Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 119 prej 119
 1. #101
  Perjashtuar
  Antarsuar
  01-08-2007
  Vendndodhja
  beyond the road... I lie in wait...
  Postime
  469
  interesante kjo tema. Interesante pyetja. interesante pergjigjet, sidomos ato te parat, qe radhojne cilesite e nje shkruesi inteligjent

  Jo interesante pergjigja e vete-hapesit te temes. Ai thot se njeriu duhet te lexoj c'do shkrim, prej c'do antari, dhe se cilesia e shkrimeve varet prej leximit ne forum. kjo gje do t'u sherbente vetem viktimave te termetit nen pllaka betoni, qe dihet te kene shpetuar prej riciklimit te urines.

  Rrjeti eshte univers informacioni, infounivers. Informacion nuk eshte e baraberte me dije. Per te kthyer informacionin ne dije kerkohet selektivizem. Konkretist, ekzistojne (le te themi), 50 forume shqiptare ne rrjet, me nje shume prej 100.000 anetaresh. Cfare e ben antarin x prej forumit y, me ineteresant se antari z, prej forumit w> Se nqs do te lexonim te gjithe shkrimet e te gjithe antareve prej forumit x, atehere nuk do te mundeshim te lexonim antarin mjaft interesant prej forumit y.

  Selektivizmi eshte nje karakteristike tjeter e lexuesit/shkruesit inteligjent.

  Mgjth hapesi i temes ka te drejte kur thot se racioni lexim/shkrim eshte nje faktor i rendesishem ne inteligjencen e individit, por kjo nuk mund te perjashtosh, absolutisht, aftesine per te qene selektiv. Kjo ka qene perhere e vertete, por me teper ne ditet e sotme, ku gjithcka eshte nje ortek e nje tsunami informacionesh.

  gjithashtu, racioni lexim/shkrim, eshte VETEM nje faktor, jo i VETMI. Nje njeri me teper se te tjera duhet te shkruaj prej eksperiences, ato qe jeton, e jo ato qe lexon. nqs njerezit do te shkruanin vetem per ato qe lexonin atehere askush nuk do te lexonte.

 2. #102
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2003
  Postime
  2,796
  Pyetja eshte e thjeshte dhe pergjigjia e pyetjes qe une kam ne mendje eshte sa e thjeshte po aq e vertete e ne te njejten kohe argetuese.

  Problemi shtrohet keshtu. Ne forum hyjne e dalin shume anetare perdite te cilet japin mendime ne temat e shumta te forumit. Pyetja qe une po ju bej eshte se si e dallon veten nje anetar i zgjuar nga nje anetar me nje zgjuari mesatare apo te vogel.

  Pergjigjia nuk ka te beje me emra te pervecem anetaresh. As mos e shihni kete teme si nje sondazh per te gjetur anetarin me te zgjuar. Thjeshte vriheni mendjen per te nxjerre nje formule llogjike qe deshmon qe X vizitor apo anetar i forumit eshte me i zgjuar se te tjeret.

  Albo
  Albush nuk ka antar te zgjuar apo te pa zgjuar. Ka antar me shume kohe neper duar dhe me pak kohe neper duar.

  Kush fshehet mbas cdo antari eshte zakonisht nje mister. Ti mund te shkruash romane ne forum dhe te japesh mendime te zgjuara, po ku ta di un qe ti (apo tjetri) nuk i gjete ne google kto pergjigje apo nuk te mori 1 ore te japesh nje pergjigje qe nje njeri tjeter do ta jepte per 2 minuta?
  Ndryshuar pr her t fundit nga FierAkja143 : 01-06-2008 m 02:24

 3. #103
  i/e regjistruar Maska e alda09
  Antarsuar
  08-02-2008
  Vendndodhja
  a casa
  Postime
  1,327
  Nuk mund ta dalloj dike vetem nga pergjigjet se sa inteligjent eshte. Inteligjenca nuk permbledh vetem oratorin e kthye ne shkrim.

 4. #104
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Antarsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Postime
  4,061
  Si t dallosh nj njeri t zgjuar n forum?


  kush shkruan pa e sakt, eshte deri diku shum i mprehte,
  se te jesh i zgjuar eshte shum e madhe saqe dhe njeriu vet se mban dot nje pesh te tille.


  PS: perkulu para asaji gjeje qe e shikon dhe e preke,
  mos u perkul aty ku nuk shikon gje dhe sprek asgje.  shnet.
  Ndryshuar pr her t fundit nga BaBa : 13-07-2008 m 17:28
  Dhe kau i mir po s'e ngacmove, s'trheq n brazd.

 5. #105
  Wilma Maska e xhuliana
  Antarsuar
  15-12-2006
  Vendndodhja
  Emilia-Romagna
  Postime
  824
  Nuk eshte e mundur te njohesh ne nje forum kush eshte i zgjuar, inteligjent, apo me inteligjence mediokre.
  Nje anetar mund te shkruaje 3 rreshta pergjigje e koncentruar ne nje teme pasi eshte menduar 3 ore e gjysem, duke bere search ne internet dhe duke zgjedhur fjalet me te pershtatshme.
  Ne pergjithsi ne forum mendimet e dhena nuk jane mendimet qe secili anetar do te jepte istinktivisht nese ajo teme do iu ishte shtruar ne realitet, por jane elaborim, qofte edhe i disa minutave apo oresh.
  La Lussuria, La Superbia e L'Avarizia ostacolano il Pentimento

 6. #106
  Nuk mundesh ta dallosh nje njeri te mencur ketu ne forum...
  "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

 7. #107
  po mundesh,absolutisht po..........lexo styx,darius,baptist, dias10,hyj njeriu,borix,barat,genesis etj.nga femrat vlen te permendet vetem zombi me postimet e saj krajtesisht origjinale,dhe nje femer tjeter qe nuk po e permend.


  keta i dallon menjehere nga masa e madhe e mediokerve.
  Ndryshuar pr her t fundit nga land : 14-07-2008 m 09:04

 8. #108
  i/e regjistruar Maska e landi45
  Antarsuar
  10-04-2008
  Postime
  1,711
  eshte e kunderta e budallit qe per qudi ne kete forum ka me fadroma

 9. #109
  Perjashtuar
  Antarsuar
  24-03-2008
  Vendndodhja
  'Itlodeum' world
  Postime
  694
  Nuk do shume mund te dallosh nje anetar qe ka brume nga nje qe s'ka, pasi dallohet shume kollaj shkrimi copy paste nga shkrimi qe shpreh nje mendim spontan. Cdo gje fillon te bazohet fillimisht ne intuite me pas perforcohet nga shkrimet qe ai anetar ben ne tema te ndryshme.

 10. #110
  Perjashtuar Maska e _Matrix_
  Antarsuar
  07-06-2007
  Vendndodhja
  Paris
  Postime
  489
  ja mshtes ksaj siper :P

 11. #111
  i/e regjistruar Maska e pseudo
  Antarsuar
  29-02-2008
  Postime
  366

  Smile

  kur heshten
  Ndryshuar pr her t fundit nga pseudo : 14-07-2008 m 11:27

 12. #112
  don't bother me Maska e Apollyon
  Antarsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,589
  Ja e zbuluam te zgjuarin? Po pastaj?

  Ecni ikim ne plazh, mos u merrni me budalliqe.
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 13. #113
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,043
  Citim Postuar m par nga zenith Lexo Postimin
  po mundesh,absolutisht po..........lexo styx,darius,baptist, dias10,hyj njeriu,borix,barat,genesis etj.nga femrat vlen te permendet vetem zombi me postimet e saj krajtesisht origjinale,dhe nje femer tjeter qe nuk po e permend.


  keta i dallon menjehere nga masa e madhe e mediokerve.
  Mos kopjo shume ti cuno

 14. #114
  Pasioni pr shkencn Maska e Erlebnisse
  Antarsuar
  06-12-2007
  Postime
  3,438
  Nuk mendoj se ne nje forum tregohet zgjuarsia nepermjet disa pergjigjeve ne disa tema.
  Ketu temat jane te shumellojshme e kapin aspekte qe fillojne nga ato te pergjithshmet e deri ne ato specifike, prandaj nuk besoj se ka njeri qe eshte njesoj i zoti per secilen nga keto tipe temash.

  Nqs duhet nje pergjigje konkrete, zgjuarsia mund te vihet re tek temat qe kane nje fare permbajtjeje e qe kerkojne pergjigje me brume, dmth te arsyetuar e jo tek temat humoristike apo tek shumica e temave qe flasin vetem per TRADHETIA, TRADHETIA e akoma TRADHETIA.

  Nqs ne nje pergjigje shikohet edhe pse-ja e asaj pergjigje, tregon qe anetari perpara se gjithash e merr temen me interes e seriozitet (per aq sa duhet neper tema); e ne rradhe te dyte duke pare kete pergjigje qe nuk perberehet vetem nga nje JO ose nga nje PO ben qe edhe anetaret e tjere te interesohen per te lexuar mendimin e tij/saj e te arsyetojne apo polemizojne se bashku.
  La vita bella...

 15. #115
  i/e larguar Maska e dibrani2006
  Antarsuar
  29-01-2006
  Vendndodhja
  Europe
  Postime
  2,693
  Si te gjithe edhe une si nje anetar i thjesht i ketij forumit ?!. dua te jap mendimin tim.

  Shumica e anetareve te forumit jane kopjues' dhe per mendimin tim eshte veshtire per te dalluar nje anetare nepermjet jetes se forumit virtuale se sa jetes reale?!..

  Nuk them qe nuk ka njerez te zgjuar ketu' per kundrazi ka dhe jane ca qe kur hy ne temat e tyre reale "jo virtuale" mendoj qe ka nje zgjuarsi te jashte zakonshme.

  Por nejse tani nuk dua te postoj emrat e atyre (atij apo asaj) qe kane zgjuaresi sepse (Ai-Ajo) eshte ne dijeni sa eshte i zgjuar apo e zgjuar.

 16. #116
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Antarsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Postime
  4,061
  po qenkeni ftohur ne te ju , po ca debatoni kote i zgjuar jam un -
  {normal kur jam gjysem hesull } ikni tani se lat nam
  Dhe kau i mir po s'e ngacmove, s'trheq n brazd.

 17. #117
  Pasioni pr shkencn Maska e Erlebnisse
  Antarsuar
  06-12-2007
  Postime
  3,438
  Ne fakt kur jepen emra, nuk duket shume teme normale kjo e behet shume bajate, tamam sikur po votohet per miss/mister inteligjencen...

  P. S BaBa une te votoj ty, por kur je tap fare se ndryshe nuk quhet LoL
  La vita bella...

 18. #118
  i/e regjistruar Maska e Jetmiraaa
  Antarsuar
  03-11-2023
  Vendndodhja
  Tok
  Postime
  744

  Pr: Si t dallosh nj njeri t zgjuar n forum?

  Ku ka njerz t zgjuar forumi.
  T zgjuar jan ato q ikn e nuk u pan m n forum 😂😂😆

 19. #119
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,939

  Pr: Si t dallosh nj njeri t zgjuar n forum?

  ... ka disa shenja q mund t'ju japin nj ide t caktuar:

  1. Prdorimi i gjuhs s rregullt dhe stilit t shkruar t pastr. Nj person me inteligjenc t lart zakonisht do t ket aftsi t mdha gjuhsore dhe do t shkruaj me prmbajtje dhe struktur t qart.

  2. Prmbajtja e posteve. Prpiquni t vlersoni se sa e thell dhe e qndrueshme sht njohja dhe kuptimi q ata transmetojn n postet e tyre. Njerzit me inteligjenc t lart zakonisht kan njohuri t thelluara dhe jan n gjendje t ofrojn argumente t mirprgatitura dhe mendimet e tyre n mnyr t qndrueshme.

  3. Trajtimi i kritiks dhe debatit. Njerzit e zgjuar zakonisht jan t gatshm t marrin pjes n debate dhe trajtojn kritikat me maturi dhe respekt. Ata jan n gjendje t argumentojn dhe t mbrojn pikpamjet e tyre n mnyr logjike dhe t argumentuar.

  4. Prhapja e informacionit dhe fuqia e analizs. Njerzit e zgjuar zakonisht jan t interesuar pr t ndar informacion dhe t analizojn situatat dhe temat e ndryshme n mnyr t thell.

  5. Edhe pse kto shenja mund t jen t dobishme pr t paraqitur nj imazh t prgjithshm, sht gjithashtu e rndsishme t kujtojm se inteligjenca sht nj koncept kompleks dhe qndron n shum aspekte t ndryshme t intelektit dhe jo gjithmon mund t vlersohet plotsisht nprmjet postimeve n nj forum.

 20. Anetart m posht kan falenderuar ATMAN pr postimin:

  sirena_adria (14-07-2024)

Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-01-2009, 09:10
 2. Cili sht njeriu m i zgjuar n bot?
  Nga Albo n forumin Lojra dhe rebuse
  Prgjigje: 80
  Postimi i Fundit: 12-05-2007, 22:45
 3. Meshkujt me te zgjuar se femrat?
  Nga AuGuSt_ n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 52
  Postimi i Fundit: 14-05-2006, 18:09
 4. Gjakova sot sht zgjuar si Krahin Autonome Kosov
  Nga mani n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 24-11-2004, 18:13
 5. " Dhjete virgjereshat".
  Nga deshmuesi n forumin Komuniteti protestant
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 13-02-2003, 02:17

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •