Close
Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 119
  1. #41
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-07-2006
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    856
    nje njeri qe ka lexuar letersi artisitike, mund ta dalloj nga formulimi i mendimeve
    nje njeri spontan jo shume te shkolluar di ta kuptoj nga impulsiviteti qe merr ne nje debat
    etj etj

    per mendimin tim thelbesore eshte se c'kupton me fjalen i zgjuar, se eshte ndonjeri akademik ne kulm, po ama, vetem nje hemisfere i punon, pjesa tjeter e prakticitetit eshte jashte perdorimit.

  2. #42
    Canna-log Maska e Artson
    Anëtarësuar
    24-07-2007
    Vendndodhja
    Loading...
    Postime
    416
    Ata qe dallojne, qe fatkeqesisht jane ver8 me shume ata sesa ato, per mendimin tim kane disa karakteristika :

    1. Shkruajne paster, mendimi i rrjedh natyrshem ne lidhje me temen
    2. Postojne ne temat me te rendesishme
    3. Nuk kapen me anetaret por me problemin (por edhe kur kapen me anetaret e #, kane humor te holle qe ia vlen)
    4. Nuk bejne pllaq-plluq me femrat.

    Kam shume respekt per shume anetare ketej rrotull qe rastesisht (pa dashur te tregohem racist) jane ateiste.

    Nese do te kishim ne dore nje vote, padyshim Land Rover
    Kur jam rrethuar nga njerëz të vegjël s'ndjej madhështi, por mjerim! M.Roçi

  3. #43
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545
    Citim Postuar më parë nga bebushja Lexo Postimin
    Ja pra te gjithe ju me siper qe keni fol jeni te mbrekullushem
    Jo cdo ere percaktohet mencuria apo zgjuarsia thjeshte nga postimet ne nje forum
    Ketu ka persona qe i marin lehte diskutimet,apo te tjere qe mundohen duke dhen mendime me pseudonimin e tyre ,por qe ato mendime sjan te tijat,keshtu qe ne virtual nuk mundesh te japesh nje vlersim te sakte per zgjuarsin ,mencurin,pjekurin e personit( nje person pak tip idjoti ne jeten e perditshme vjen ne forum e jep nje mendim te sakte ne nje teme diskutimi,apo nje person teper inteligjent jep nje mendim gjithe humore ......) keshtu qe
    per mua jane te mbrekullushem te gjithe qe me pjesmarjen e tyre ne cdo teme diskutimi tregojn ato qe dine (sido qe jane)
    Me respekt per te gjithe antaret e ketij forumi
    edhe ti je e mrekullueshme dhe je shume e mire.

  4. #44
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    30-08-2006
    Vendndodhja
    askund
    Postime
    9,007
    une do thoja nje gje
    PSE KU KA SHQIPTARE JO TE ZGJUAR???????

  5. #45
    Juventini Maska e EkOnOmIsTi
    Anëtarësuar
    22-05-2005
    Vendndodhja
    Pse Do Vish Dhe Ti ?
    Postime
    2,406
    se besoj se ka ndonje menyr qe ta dallosh
    S |< R /\ p /\ |_ |
    Skrapali.Babuc.Pianec.Do.Me.Se.Kam.Sa.Te.Duash

  6. #46
    Moderator Maska e Pratolini
    Anëtarësuar
    10-01-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    724
    Citim Postuar më parë nga Zemrushja Lexo Postimin
    Kot nuk thone, gjuha shkon aty ku dhemb. Me behet qejfi qe mbas kaq kohesh akoma me mbake mend
    Citim Postuar më parë nga Endless
    Do me besh te skuqem tani hehe Bej shaka, rrofsh per komplimentin,edhe t'i dukesh qe je vajze me nivel...

    Respekte

    Me sa duket DI ANA ketu askush nuk e kapka ironine ! Me vjen shum inat per kete sepse keshtu nuk i ndjen as kenaqesine

    E kupton tani qe dua s dua jam i detyruar te gricem pak me ty ?

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e Jimmi_1978
    Anëtarësuar
    10-11-2006
    Vendndodhja
    Larg
    Postime
    443
    Citim Postuar më parë nga land Lexo Postimin
    Nese ky antari siper Artson, ja lidh ndonje dite te mos shkruaje me, do jete humbje per forumin.
    PS.Proscriptor,Riu,Diesel industry,Dragut,nuk po shkruajne me,jane me te vertete antare qe ja vlente ti lexoje shkrimet e tyre
    Vertete dua te di arsyen pse nuk shkruajne me?
    Kam vene re qe shume anetare qe me benin pershtypje nuk shkruajn me.
    Ndoshta eshte per shkak se mendimet e mia perputheshin me postimet e tyre, por patjeter me duhet te them qe edhe mua, ata qe me pelqejne jane ateiste dhe agnostike.
    Vertete do te deshiroja ti shoh prape postimet e tyre sepse kam cfare vte lexoj kur ata postojne e ne kete mes po i shkruaj disa emra por ndoshta nuk me kujtohen ti perfshije te gjithe ata qe me polqejne.
    Baptist, Borix, Xfiles,Artson, Land, Darius, Darwin,Proscriptor,Riu,Diesel industry,Dragut dhe shume shume te tjere qe tani spo me kujtohen.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Jimmi_1978 : 28-09-2007 më 18:11
    Barca

  8. #48
    ..She is so cute... Maska e jessi89
    Anëtarësuar
    25-08-2003
    Postime
    955
    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Pyetja eshte e thjeshte dhe pergjigjia e pyetjes qe une kam ne mendje eshte sa e thjeshte po aq e vertete e ne te njejten kohe argetuese.

    Problemi shtrohet keshtu. Ne forum hyjne e dalin shume anetare perdite te cilet japin mendime ne temat e shumta te forumit. Pyetja qe une po ju bej eshte se si e dallon veten nje anetar i zgjuar nga nje anetar me nje zgjuari mesatare apo te vogel.

    Pergjigjia nuk ka te beje me emra te pervecem anetaresh. As mos e shihni kete teme si nje sondazh per te gjetur anetarin me te zgjuar. Thjeshte vriheni mendjen per te nxjerre nje formule llogjike qe deshmon qe X vizitor apo anetar i forumit eshte me i zgjuar se te tjeret.

    Albo
    Formula llogjike: Are u blond? y/n
    Wild and crazy can't be lazy

  9. #49
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    31,772
    Postimet në Bllog
    20
    E hapa temen pasi mu duk interesante packa se shume nga ju ose nuk e moret seriozisht, ose nuk arritet ta kuptoni pyetjen (kjo nuk ju ben me pak te zgjuar), ose nuk u ndalet per nje moment qe te shikoni pak me larg se hunda juaj. Ju qe vertet u ndalet te mendoni per pak caste dhe te jepnit nje pergjigje, faleminderit!

    Spunton e hapjes se temes, e mora nga nje email i nje vizitori te forumit, i cili kish nisur email si pershtypje ne forum. Kur i ktheva pergjigje dhe e ftova qe te regjistrohej ne forum ne menyre qe edhe te jepte mendimet e tij ne te, mu pergjigj me fjalet:

    "Te faleminderit por kur te mbaroj se lexuari ne forum, do te regjistrohem e do te filloj te shkruaj!"

    Ne fillim kujtova se po bente shaka, por me pas e kuptova qe e kish seriozisht. Kenaqesia e tij ishte te lexonte ato materiale qe forumi ka akumuluar ne vite qe zgjonin interesin e tij. Dhe kjo me beri te kuptoj qe personi ne fjale do te jete vertete nje njeri i zgjuar ose me mire te themi, nje dashamires i dijes.

    Dhe nese doni vertet te dini formulen e zgjuarsise se anetaresise ne forum, ajo eshte raporti midis kohes qe ju shpenzoni duke lexuar ne forum me kohen qe shpenzoni duke shkruajtur.

    Albo
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 29-09-2007 më 01:28

  10. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Albo për postimin:

    Neteorm (04-11-2021)

  11. #50
    ciao belli !!! Maska e donna76
    Anëtarësuar
    30-08-2005
    Postime
    1,491
    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    E hapa temen pasi mu duk interesante packa se shume nga ju ose nuk e moret seriozisht, ose nuk arritet ta kuptoni pyetjen (kjo nuk ju ben me pak te zgjuar), ose nuk u ndalet per nje moment qe te shikoni pak me larg se hunda juaj. Ju qe vertet u ndalet te mendoni per pak caste dhe te jepnit nje pergjigje, faleminderit!

    Spunton e hapjes se temes, e mora nga nje email i nje vizitori te forumit, i cili kish nisur email si pershtypje ne forum. Kur i ktheva pergjigje dhe e ftova qe te regjistrohej ne forum ne menyre qe edhe te jepte mendimet e tij ne te, mu pergjigj me fjalet:

    "Te faleminderit por kur te mbaroj se lexuari ne forum, do te regjistrohem e do te filloj te shkruaj!"

    Ne fillim kujtova se po bente shaka, por me pas e kuptova qe e kish seriozisht. Kenaqesia e tij ishte te lexonte ato materiale qe forumi ka akumuluar ne vite qe zgjonin interesin e tij. Dhe kjo me beri te kuptoj qe personi ne fjale do te jete vertete nje njeri i zgjuar ose me mire te themi, nje dashamires i dijes.

    Dhe nese doni vertet te dini formulen e zgjuarsise se anetaresise ne forum, ajo eshte raporti midis kohes qe ju shpenzoni duke lexuar ne forum me kohen qe shpenzoni duke shkruajtur.

    Albo
    une s'e mbaj veten te zgjuar ,po kush ishte i zgjuar ketu, ky miku qe s'shkruan apo ti qe shkruan ose ne te tjeret.
    se raporti nuk eshte i njejte me duket .
    "Mi dissero che per farla innamorare dovevo farla ridere. Ma ogni volta che ride, m'innamoro io."

  12. #51
    DR-GR Maska e oliver55
    Anëtarësuar
    07-09-2007
    Vendndodhja
    Europa
    Postime
    666
    Mos Shikoni Gunen Por Xhepin,
    PARA KOMBIT DHE KOMBESISE. VE NJERIUN;

  13. #52
    son of eagle Maska e eri12ing
    Anëtarësuar
    13-08-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    150
    A mund ta njohesh nje njeri kur ishikon shpinen?
    Kush ma jep nje pergjigje!
    Sons of eagle we are and like eagles we fight in war.

  14. #53
    bitter girl Maska e marsela
    Anëtarësuar
    11-06-2002
    Postime
    1,163
    S`menoj se mund te nxjerresh shume per zgjuarsine e nje individi vetem duke lexuar disa shkrime..Ndoshta e kane thene dhe me pare po ajo cka shpalosim ktu, jo vetem ne forum por ne virtualitet ne pergjithsi eshte ajo cka duam te tregojme..Me teper se nivelin e inteligjences pergjigjet, diskutimet, trajtimet e temave tregojne nivelin e pergjithshem te dikujt..formimin, edukaten, kulturen, nivelin arsimor e gjera si kto..Ne raste te vecanta, kryesisht kur behet fjale per ekstreme, mund te `zbulosh` edhe me shume.Por dhe ne kto raste duhet shume vemendje
    Une kam disa kritere ne vlersime, nese do behej fjala per parcaktime te pergjithshme,se e permenda inteligjenca sduket ktu.Psh. toleranca dhe respekti per mendimet e idete e tjetrit, kapja lehte e thelbit te diskutimit dhe [pergjigja e goditur pa sterzgjatje, te kuptuarit drejte etjetj.
    Inner beauty takes some finding, but it lasts forever..

  15. #54
    i/e regjistruar Maska e Vdekja
    Anëtarësuar
    20-06-2007
    Postime
    268
    Shumë lehtë ..........njeriu i informuar 360° është më i zgjuar!

  16. #55
    ..She is so cute... Maska e jessi89
    Anëtarësuar
    25-08-2003
    Postime
    955
    ...ata qe bejne me shume gallate ,jane me te mencur.....,kjo mendoj se eshte formula llogjike.
    Wild and crazy can't be lazy

  17. #56
    KORCARE 4 EVER Maska e zhorzhi
    Anëtarësuar
    09-01-2007
    Vendndodhja
    atje ku lindja e diellit te jep nje shprese te re....
    Postime
    610
    Uau ca pyetje...
    te zgjuarit skane nevoje per shume gjera te dukshme.
    ja une do ti pergjesha pyetjes si dhe ku te gjejme njerez budallenj...ne do te gjesh budallenj me shumice hyr neper forume.
    se jane cilesore dhe me cmim te ulet (si 3 kg.molle 1000 leke psh.)

  18. #57
    i/e larguar Maska e Tirana
    Anëtarësuar
    29-06-2004
    Postime
    211

    Si të dallosh një njeri të zgjuar në forum?

    Ketu ne forum degjon mendime nga me te ndryshmet, bile ndonjehere nga disa shkrime qesharake , mendoj se disa antare jane nen moshen 14 vjec , por ndoshta jane dhe te rritur , por nuk kane bagazh me shume , per ta trajtuar nje teme me seriozitetin e duhur . Megjithate secili ka mendimin e tij , dhe ka te drejte te shprehet ashtu sic mendon .
    Mendimi im :
    Nje njeri te zgjuar ne forum , mund ta kuptoj nga cilesia dhe jo sasia e shkrimeve .
    Per mendimin tim edhe ne jete , nje njeri qe lexon shume dhe shkruan pak , ose degjon shume dhe flet pak eshte njeri i zgjuar , por nuk mund te them qe eshte njeriu me i zgjuar .
    Sigurisht ne forum ka te tille po jane te paket .

  19. #58
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Te zgjuarit?????Shume vete e mbajne veten per te tille,edhe ketu
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  20. #59
    Rising Star and Legend Maska e Davius
    Anëtarësuar
    20-04-2003
    Vendndodhja
    Underground
    Postime
    11,955
    Po cek vetëm disa pika, sipas të cilave mendoj se një anëtar/e mund të vlerësohet si i/e zgjuar.

    -Shkruan pak, dhe merr pjese vetëm në forumet ku ka njohur të mjaftueshme.
    -Drejtshkrimi është arma e tij e fuqishme. (këtu futet edhe përdorimi i ë dhe ç)
    -Nuk kërkon asnjëherë reputacion, apo nuk jep reputacion sa për t’ju kthyer mirësia.
    -Shkrimet e tij minimum duhet të jenë një paragraf, d.m.th. kjo i bie përafërsisht 5 reshta tekst në faqet e forumit me monitor që ka rezolucion 1024 x 768.
    -Kur niset e hap në temë, apo shtjellon një problematikë, atë e bën se vërtetë ndjen nevojë se një temë e tillë duhet të debatohet. Nuk hapën temë sa për të qenë në qendër të vëmendjes.
    -Nuk ofendon anëtarët tjerë, nëse ato kanë bindje të kundërta nga të tijat, si fetare, partiake apo sportive.
    -Kur niset e poston, lexon prej fillim-mbarimit çështjen e shtruar në atë temë dhe jep opinionin e tij, qoftë opinion i përgjithshëm për problematikën në fjalë, qoftë replikë ndaj posteve të shkruara më herët.
    -Anëtari i zgjuar merret me problemet e parashtruara, anëtarët jo të zgjuar merren me anëtarët tjerë. Një thënie e vjetër thotë: ‘Njerëzit e mëdhenj merren me probleme të përgjithshme, e të voglit me njëri tjetrin’.
    -Anëtari i zgjuar asnjëherë nuk kundërshton rregulloren që vetë ka firmosur (pranuar) kur është regjistruar në një forum të caktuar. (Çdo forum ka një rregullore të tijën, dhe çdo kush që dëshiron të regjistrohet, i pranon ato rregulla me vetdëshirë. Nëse nuk i pranon ato rregulla, të shkruara nga stafi, sistemi i forumit s’të le të regjistrohesh.) Fatkeqësisht shumë anëtarë në fillim i pranojnë rregullat, dhe më pas ndeshen me to, i thyejnë ato dhe kur stafi i dënon, ato ankohen. Kjo thjeshtë është shenjë moszgjuarësie e një anëtari.
    -Anëtari i zgjuar para se të merr guximin të postoj në një forum të caktuar, ai/ajo minimum 2 javë duhet te frekuentoj atë X forum. Duhet të njihen me çështjet që aty trajtohen, seriozitetin e bisedave mes anëtarëve, udhëheqësinë me atij forumi. Kur në kokën e atij anëtari do të krijohet një imazh i qartë rreth atij forumi, ai do të vendos se është për t’ju futur debateve dhe të ndeshet me replika e kundërreplika nga më të ndryshmet.

    ...vijon!
    My silence doesn't mean I am gone!

  21. #60
    Djaloshi me top... Maska e Coli-i-vogël
    Anëtarësuar
    04-04-2006
    Vendndodhja
    Shkodër
    Postime
    25
    Citim Postuar më parë nga Davius Lexo Postimin
    -Anëtari i zgjuar merret me problemet e parashtruara, anëtarët jo të zgjuar merren me anëtarët tjerë. Një thënie e vjetër thotë: ‘Njerëzit e mëdhenj merren me probleme të përgjithshme, e të voglit me njëri tjetrin’.
    Po te lexoni kete rregull dhe te shfletoni kete teme, fare lehte shihet kush eshte i zgjuar e kush jo.
    V.F.L.P.

Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 08-01-2009, 09:10
  2. Cili është njeriu më i zgjuar në botë?
    Nga Albo në forumin Lojra dhe rebuse
    Përgjigje: 80
    Postimi i Fundit: 12-05-2007, 22:45
  3. Meshkujt me te zgjuar se femrat?
    Nga AuGuSt_ në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 52
    Postimi i Fundit: 14-05-2006, 18:09
  4. Gjakova sot është zgjuar si “Krahinë Autonome” Kosovë
    Nga mani në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 11
    Postimi i Fundit: 24-11-2004, 18:13
  5. " Dhjete virgjereshat".
    Nga deshmuesi në forumin Komuniteti protestant
    Përgjigje: 6
    Postimi i Fundit: 13-02-2003, 02:17

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •