Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,698

  Banka Boterore: Investitort po ikin nga Shqipria

  Gazeta Shqiptare, 17 shtator 2007

  BB: Investitort po ikin nga Shqipria

  Banka Botrore vlerson se n Shqipri ka rnie t ritmeve t rritjes s ekonomis. Vlersimi erdhi nga kreu i zyrs s Banks Botrore n Shqipri, Camille Nuamah, gjat samitit t dyt pr Investimin dhe Biznesin n Shqipri, organizuar n datat 14 dhe 15 shtator nga Konventa e Financave Evropiane.

  "Ritmet e produktivitetit, (rendimentit) n ekonomin shqiptare jan n rnie. Ndrkoh q vihet re se investimet nga privatt jan n nivele t ulta" tha gjat fjals s saj shefja e zyrs s BB, Camille Nuamah gjat takimit. "Esht br shum pak pun q t thitheshin n drejtim t atdheut edhe investime nga diaspora e madhe dhe e fuqishme ekonomikisht e shqiptarve n bot. Investitort potencial vazhdojn t largohen nga Shqipria edhe pr shkak t paqartsis s prhershme n t drejtn e pronsis mbi t patundshmet, q nuk po gjen ende zgjidhje nga organet e shtetit shqiptar" ishte vlersimi pr investimet n Shqipri nga shefja e zyrs s BB.

  Pengesat

  N vlersimin e shefes s BB n Shqipri, nj tjetr problem serioz q pengon shtjen e investimeve dhe ardhjen e investitorve t rinj n Shqipri, ka t bj edhe me infrastrukturn e dobt. "Nj tjetr faktor sht edhe problematika q ende haset n kuadrin rregullator t ekonomis, s bashku me at q paraqesin shrbimet baz publike t cilat ofrohen nga gjyqsori, organet e regjistrimit dhe Menaxhimit t Toks, etj", tha Nuamah.

  Faktori i tret, por jo m pak i rndsishm sipas shefes s BB, sht edhe vshtirsia q krijohet pr bizneset e ndryshme nga mungesa e rregullt me energji elektrike, por edhe me uj t pijshm e industrial.

  Ndrkoh q ka prshndetur rritjen n vler t eksporteve, prfaqsuesja e BB n Tiran nuk ka ln pa theksuar faktin negativ se ato prqendrohen, n mas t madhe, mbi punn e pakualifikuar dhe produktet e shfrytzimit intensiv t burimeve natyrore t vendit. Njkohsisht, Nuamah nuk ka vn n dukje se qeveria duhet t marr masa q sektori i turizmit, i cili prfaqson nj potencial t fuqishm pr vendin, t mos cnoj pasurit natyrore dhe kulturore t Shqipris.

  "Shqipria hyn ndr vendet me papunsi t lart, ndrkoh q taksat ende t larta mbi punonjsit frenojn zhvillimin me ritme m t shpejta t biznesit. Shpesh cilsia e reformave dmtohet nga politizimi i tyre, po aq sa edhe nga mungesa e aftsive. Megjith kto sfida, Shqipria dekadn e fundit ka br shum pr t rritur t ardhurat dhe pr t ulur varfrin" deklaroi shefja e misionit t Banks Botrore.

  Deklaratat e zyrs s BB n Tiran vijn n nj moment kur statistikat "roz" t qeveris, publikohen me mburrje nga ministra t ndryshm, duke filluar q nga infrastruktura, turizmi dhe deri tek eksportet.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  07-12-2006
  Postime
  124
  Pronat dhe pronesia.
  Sado qe e anashkalojne eshte problemi me madhor.
  Ne ne Shqiperi e kapim demin nga bishti.
  Dhe rruget duhen ndertuar, dhe investime duhen bere, por gjithshka mbetet nje vrime ne uje pa u zgjidhur problemi i pronesise.
  Prona i duhet kthyer pronarit te ligjshem, dhe duhet hequr dore nga mentaliteti i Komunes se Parisit.
  Toka kurrsesi nuk i takon atij qe e punon, por atij qe e ka blere apo trasheguar brez pas brezi.
  Po te zgjidhet ky problem, gjithshka fillon e merr formen e duhur.
  Por ja qe ka 15 vjet qe luhet mbi kurrizin e pronareve dhe te gjithe Shqiptareve nga klanet e PS dhe PD, duke e zhvatur e cfilitur kete popull qe vetem di te heshte e te tunde koken me trishtim

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e juanito02
  Antarsuar
  09-07-2007
  Postime
  2,964

  Investitoret

  Para ca ditesh bera nje thread ku Shqiperia ne kete kohe me e dobet se kurre ekonomikisht.
  Ca nuk me thane Zp, Edi Rama, etj sikur shkrimi qe kuturisur nga PS.
  Tani ja ku po ju thote edhe World Bank se investioret po ikin nga Shqiperia.
  Pak ju duket?
  Jo eshte shume.
  Paaftesia, mllefi, dumbabizmi, idjotesia, hajduteria ekstreme po karakterizojne kete priudhe te qeverisjes se PD.
  Dhe shume hapa prapa

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,398
  Ja fusni pordhes kot
  kete e thote gazeta(anti) shqiptare dhe jo banka boterore.
  banka ka investuar vete goxha para ne Shqiperi ne kete periudhe.
  Nuk mbulohet dielli me shoshe or shqiptare(anti de)
  Un jam njeri i thjesht.
  Knaqem me pak.
  M mjafton m e mira.

 5. #5
  Lavdi Deshmoreve! Maska e Hero i Popullit
  Antarsuar
  21-05-2007
  Vendndodhja
  Ke Varrezat e Deshmoreve: Between Nowhere and Good-Bye!
  Postime
  385
  Po ne te semes te vene se na cmenden dhe keta te B.B. E kane bere shqiperine si laborator dhe shqiptaret si kavie
  Ndryshuar pr her t fundit nga Hero i Popullit : 19-09-2007 m 08:46
  FLANGO MA NON FLECTO

 6. #6
  fillimi i gjithckaje Maska e JestersWorld
  Antarsuar
  23-01-2006
  Vendndodhja
  ata ketu ne qiell ne toke
  Postime
  684
  Citim Postuar m par nga 2043 Lexo Postimin
  Ja fusni pordhes kot
  kete e thote gazeta(anti) shqiptare dhe jo banka boterore.
  banka ka investuar vete goxha para ne Shqiperi ne kete periudhe.
  Nuk mbulohet dielli me shoshe or shqiptare(anti de)
  lol lol lol

  Po bb ka investuar ne rrug etj. Tani ti do te me thuash mua se me mungesen e skajshme te energjise elektrike ty te duket cudi se largohen investoret?
  Cdo pergjithsim eshte i gabuar, ky gjithashtu!

Tema t Ngjashme

 1. Berisha t ik, kryeministri i ri nga PD.
  Nga Dajti n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 143
  Postimi i Fundit: 21-12-2009, 03:38
 2. Njqindvjetori i lindjes s Enver Hoxhs - a dim t shkruajm pa emocione?
  Nga projekti21_dk n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 500
  Postimi i Fundit: 16-10-2009, 14:46
 3. Mocioni, Berisha flet pr gjithka, por jo pr Fazlli
  Nga njemik n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 19-12-2008, 10:44
 4. Janullatos: Nuk ka prparim me djegien e kishave dhe xhamive
  Nga Jesushaus n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 157
  Postimi i Fundit: 08-04-2004, 07:40

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •