Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
 1. #1
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925

  Shpresa jeton

  Shpresa jeton!


  E munda frikėn nga vdekja nė ēastin,
  Kur veten e binda, se deri mė sot
  Me qindra herė kam vdekur
  E trupi nė dhera t’paformė mė ėshtė tretur.

  Se pas ēdo dhimbjeje, hidhėrimi,
  Pas ēdo goditjeje rrėzimi e pajtimi,
  Rilindjen kam njohur brenda meje,
  Si burim shpėrthyes me shkrepje rrufeje.

  E pėr kėto rilindje mik, besomė,
  Se mundi i vlefshėm paskėsh qenė,
  Ndaj vdekjes lejoja pėrfshirjen nė gji,
  Rrėmbyeshėm me frymė t’re do tė ngrihesh ti,

  Me brumin e njė filozofie tė re ndėr gishta,
  Tė njė lufte tė pakthim me tė pamundurėn,
  Me nė zemėr bindjen, qė palėkundur gjėmon,
  Se Shpresa Jeton!

 2. #2
  It's not enough to speak.
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Postime
  353

  Re: Shpresa jeton

  Postuar mė parė nga Dita
  Shpresa jeton!


  E munda frikėn nga vdekja nė ēastin,
  Kur veten e binda, se deri mė sot
  Me qindra herė kam vdekur
  E trupi nė dhera t’paformė mė ėshtė tretur.


  Kjo me pelqeu shume, tingellon e vertete dhe ngushelluese....

  Dikea
  Kur nisi lufta isha i vogėl
  dhe nepėr tym diēka mbaj mend.
  Fill mbas ēdo lufte, bėhej si gogėl
  Atdheu im! Ja kjo mė ēmend!

 3. #3
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Rezultat i mendjes, pas dy fatkeqesish te medha per kete vit, ndaj i vertete Dikea, i vertete, nje mendim, se eshte me e lehte te jetosh, ndoshta edhe me bukur, kur cdo fatkeqesi qe te ndodh, qofte e vogel qofte e madhe ta barazosh me nje vdekje, se ringritja prej saj do te jete kaq gjalluese, si nje clirim.
  Me te pamunduren keq do ta kem punen, do rrezohem kushedi sa here, do vdes shume here, por duke e ditur e pasur brenda vetes bindjen se shpresa jeton do vazhdoj edhe me, ringjallja do ma mundesoje luften..........tani po qesh paksa me filozofimin e mbeshtjelle me fjale, e ty e dashur Dikea te pershendes perzemersisht!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e YOUR_BABY
  Anėtarėsuar
  23-10-2002
  Vendndodhja
  itali
  Mosha
  40
  Postime
  3

  Arrow Re: Shpresa jeton

  Postuar mė parė nga Dita
  Shpresa jeton!


  E munda frikėn nga vdekja nė ēastin,
  Kur veten e binda, se deri mė sot
  Me qindra herė kam vdekur
  E trupi nė dhera t’paformė mė ėshtė tretur.

  Se pas ēdo dhimbjeje, hidhėrimi,
  Pas ēdo goditjeje rrėzimi e pajtimi,
  Rilindjen kam njohur brenda meje,
  Si burim shpėrthyes me shkrepje rrufeje.

  E pėr kėto rilindje mik, besomė,
  Se mundi i vlefshėm paskėsh qenė,
  Ndaj vdekjes lejoja pėrfshirjen nė gji,
  Rrėmbyeshėm me frymė t’re do tė ngrihesh ti,

  Me brumin e njė filozofie tė re ndėr gishta,
  Tė njė lufte tė pakthim me tė pamundurėn,
  Me nė zemėr bindjen, qė palėkundur gjėmon,
  Se Shpresa Jeton!
  blu oqeani

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e YOUR_BABY
  Anėtarėsuar
  23-10-2002
  Vendndodhja
  itali
  Mosha
  40
  Postime
  3
  DOJA TE THOJA DICKA PER SHPRESEN(JO SI EMER NJERIU KUPTOHET PO SI NDJENJE...)PA DASHUR BERA NJA DY GABIME TEK FORUMI DHE MQS JAM E RE KETU MENDOJ SE ME FALET.UNE JETOJ NE ITALI TASHME PREJ DY VJETESH DHE STUDIOJ KETU(JURIDIK)DHE NUK ESHTE NJE JETE E LEHTE DMTH ITALIA NUK ESHTE FUSHE ME LULE SIC KISHA DEGJUAR.DUA VETEM TE SHPREH MLLEFIN TIM PER KETA NJEREZ KETU QE I THONE VETES TE KULTURUAR,E SHUME VJET ME SHUME SE NE TE EMNACIPUAR.
  GJITHCKA NISI QE DITEN E PARE TE 2 SHTATORIT QE MBERRITA NE KETE VEND,DAKORT QE PASHE GJERA TE REJA QE DO FILLOJA NJE JETE TE RE PO JO KAQ BOSHE KAQ PA VLERE,KAQ JO DOMETHENESE.NJEREZIT ME PYESNIN NGA ISHA DHE KUR JU THOJA SHQIPETARE HABITESHIN.TI SHQIPETARE NUK KA MUNDESI!!!!!!!!!!I PYESJA PSE JU KJAQ MIRE I NJIHNI SHQIPETARET SA HABITENI QE DHE UNE JAM NJE E TILLE.FILLONIN TE NJEJTAT MUHABETE:SHQIPETARET KANE BERE KETE E ATE, MERREN ME DROGE, ME FEMRA, ME PISLLIQE,NA KANE VJEDHUR,PERDHUNUAR,TMERRUAR ME BARBARIZMIN E TYRE ETJ ETJ.FILLOVA TE NDJEHEM CDO DITE E ME KEQ,DERISA NJE DITE MARR MAMIN NE TEL DHE I THEM DO KTHEHEM NUK DUROJ DOT ME,KUPTOME JAM E VETME,NDJEHEM KEQ TMERRSISHT KEQ.NUK DUA TE THEM PER MORALIN E LLAFET QE THAME NE TEL SE NUK DO MJAFTONTE NJE DITE PER TI SHKRUAR.PO JU THEM VETEM QE NGA AI MOMENT VENDOSA SA TE ME SHKELIN KETA ME KEMBE ME MIRE PO BEHEM E FORTE UNE.DHE NISI NJE VIT LUFTE,MUNDIMESH,SAKRIFICASH,PERPJEKJESH,LOTESH,VUA JTJESH.POR,......I KISHA PREMTUAR DIKUJT SE DO BEHESHA E FORTE DHE NUK DO IA LEJOJA VETES QE KETA NJEREZ TE PASHPIRT TE ME SHKATERRONIN TE ARDHMEN TIME DHE SAKRIFICAT E PRINDERVE TE MIJ.TANI QE U BENE 2 VJET E DISA MUAJ NUK MUND TE THEM SE PUSHTOVA BOTEN,POR TE PAKTEN MESOVA TE JETOJ E VETME DHE SHUME E SHUME GJERA TE TJERA.THEM SE AJO QE ME MBAJTI GJALLE ISHTE SHPRESA E CILA PER MENDIMIN TIM VDES E FUNDIT DHE ME TE VERTETE ASHTU ESHTE.AH,DUA TJU THEM DHE DICKA TJETER ATYRE QE SI MUA JANE NDODHUR DHE PO KALOJNE NJE STRES TE TILLEOS U DOREZONI KURRE DHE DUHET TE JENI KRENAR QE JEMI SHQIPETARE.
  UNE JAM DHE NUK DO RRESHT KURRE SE THENI QE NE JEMI NJEREZ ME SHPIRT TE MADH .
  PERSHENDETJE TE GJITHEVE KUDO QE JENI......
  blu oqeani

 6. #6
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Mireserdhe ne forum blu oqeani!

  E qe zgjodhe te shkruash tek tema ime e shpreses te falenderoj!

  Nga koha e lire zgjidh te kalosh ca ketu, mjafton edhe vetem tek forumi i letersise, se do te njohesh shume shpirtra te mire shqiptare te shperndare kudo neper bote.

  Te pershendes!
  Dita

  P.S. Vetem per nje gje do te lutesha, ne shkrimet e tjera te tuat, shkruaj me germa te vogla, sepse lexohen me lehte, dhe nuk te humbet perqendrimi

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Bebi shkruan keshtu:

  "DHE SAKRIFICAT E PRINDERVE TE MIJ.TANI QE U BENE 2 VJET "


  e duhet keshtu: dhe sakrifica e prinderve te mije(pike)(pak boshllek)Tani qe u bene 2 vjet.....etj etj.

  Pra mbas pikes ne fund te fjalise lihet nji vend bosh pastaj fillon me germ te madhe germa e pare e fjalise tjeter e kusuri me te vogla. fjalia tjeter. Etj etj.

  Shembull.

  Duhet keshtu: Beni bleu molle. Ai e lau mollen dhe e hengri.

  dhe jo keshtu: Beni bleu molle.Ai e lau mollen....

  Pra nji hapsire midis fjalive.

  Tash hidhemi ne teme...

  Dita ..ajo vdekja simbolike edhe pranohet po vdekja e vertete eshte e keqe e vec neper filma Aktoret vdesin e ngjallen e pastrojne ketchupin nga surrati..
  Pra kujdes me shendetin e mos beni shaka se fjala shkodranit se "Kola ka dek e ska ca menderen" asht humor e jo e vertete..

  Njeriu duhet me gjet forca gjithmon..

  Ku eshte Ajo poezia "Qendresa" e Gurakuqit..??
  E mrekullueshme eshte..


  Tash me temen e Bebit tone nga Italia.

  Nji ish student shqiptar ne Italine e viteve 20-30 tregonte ne nji gazete pak a shume keshtu..

  "Ishin festa e flamurit dhe si studente shkuam ne ambasaden shqiptare ne Rome.
  Aty kish ardhur per nji vizit te shkurter dhe Pader Gjergj Fishta.
  Ne si studente e takuam Poetin e madh dhe degjonim fjalet e tije..
  Fishta mbasi foli pak me ambasadorin tone..thote ky ish studenti.. i tha ambasadorit..
  ..Tani dua te flas me studentet sepse keta jane..tha Fishta..ambasadoret e vertete te Shqiperise ne Bote..
  Ju studentet i tha Fishta e nderoni vendin..Ambasadori eshte nji Zyrtar qe prezanton Shtetin por ju qe jetoni mes popullit te nji vendi te huaj jeni ata qe i tregoni botes virtytet e kulturen tone kombetare dhe prej jush vendoset dhe opinioni botes ndaj nesh..

  Studentet dhe Ambasadori e degjuan me respekt Fishten e madh per ato fjale te arta qe dhe sot mbas 70-80 vjetesh jan aq aktuale..

  Ky ish Studenti qe tregonte kte ngjarje ishte Tosk i Jugut dhe nuk i kish harruar fjalet e Poetit Verior..

  Eshte fatkeqesi qe prezantimi i kombit tone me boten ne keto 15 vjetet e fundit nuk u be nga ata qe duhej..por nga plehrat..
  Dhe kjo eshte tragjedi sepse shume nga Shqiptaret e mire e vuajne kte vule te keqe qe lane qelbaniket..


  Me falni per dalje nga tema por me qe bebi eshte e re dhe ti japim pak kurajo..

  Dita ti sikur ke lexu dalajlamen kto dite..

  dale me dhe tine..oj kjo sikur ka gelltitur okllaine ..lol.  por

  Fishta. .thote

 8. #8
  Konservatore Maska e Dita
  Anėtarėsuar
  17-04-2002
  Postime
  2,925
  Brar, kam qesh me zemer....Falemnderit per komentet.

  Dalai Lamen bre burre lere me qejf te vet, se keto vdekjet e mia simbolike do te mbesin, derisa te vdes njehere e mire, por tani gjalloj, kjo eshte e sigurte.

  Shpresa eshte gje e madhe Brar, por e bukur akoma edhe me shume, keshtu e ndiej une.

  Prape duke qeshur une tani!
  Dita

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 17-09-2014, 19:58
 2. Shpresa Rama nga Vushtrria, talente e botės
  Nga Vicianum nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 07-02-2009, 19:27
 3. Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 07-02-2008, 19:21
 4. Frika, Shpresa, Sinqeriteti, Mbeshtetja
  Nga ~Geri~ nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 04-08-2005, 13:34
 5. Besimi, Shpresa apo Dashuria
  Nga ReA_8 nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 09-12-2002, 10:25

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •