Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 66
  1. #21
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Pse kemi te njejten lloj ADN-je ??

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e ujkus
    Anëtarësuar
    17-10-2006
    Postime
    327
    nejse qe jemi eksperiment jemi ne dac i shefit te modh ne dac te ca me poshte se ai . ti hedhim shkallet nje nga nje . ne sot klonojme leprat dhe i bejme me ngjyra te ndryshme dhe me tipare te ndryshme .atehere si ka mundesi mer daj qe cdo kontinet ka ngjyren e vet .

    pra ka tall ****** njoni ketu e ka tall se cdo gje e ka te veten edhe kjo e ka nje shpjegim

    perrallat jane e verteta me e sakte sepse nuk eshte munduar ti ndryshoje njeri sepse thjesht nuk i ka besuar . atere sipas perrallave thuhen shume gjera . noe mori ne barke edhe luanin dhe gazelen .sikur nuk shkon fare ky muhabet po mori edhe ata zogjet qe noe nuk i kish pare ndonjehere ne bote .pra ky noe mori material gjenetik po dhe ja futi vrapit .pastaj ne nuk e dime se si kane qene en boten e noes

  3. #23
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    10-08-2008
    Postime
    1,280
    Njerëzit janë jashtëtokësorë, thonë shkencëtarët




    Kush mendon se njerëzit janë “pronarët” e tokës, duhet të ndryshojë qëndrim, për pushtuesit që kanë ardhur nga jashtë kozmosit, sipas teorisë më të re që po përfiton gjithnjë e më shumë terren në botën shkencore.

    Profesori Çandra Uikramasing, i Universitetit të Kardifit, në Uells të Britanisë së Madhe, tha se një kërkim i ri shkencor, që po gjen përhapje të madhe në botën akademike, mbështet mendimin se jeta njerëzore nisi fillimisht jashtë planetit tokësor. Astrobiologjisti tha se “farat e para të jetës” janë depozituar në planetin tonë nga hapësira 3 milionë e 800 mijë vjet më parë.

    Ai pretendon se mikrobe nga jashtë Tokës arritën në planetin tonë nëpërmjet kometave, që më pas u “përhapën dhe u farëzuan” për të krijuar jetën njerëzore.

    Faktet e paraqitura prej tij, të publikuara në revistën e posaçme të Universitetit të Kembrixhit, të quajtur “Revista Ndërkombëtare e Astrobiologjisë” treguan se njerëzimi dhe e gjithë jeta në Tokë, erdhi nga jashtëtokësorë të sjellë në planetin tonë nga kometat që përplaseshin me të.

    “Po, ne jemi jashtëtokësorë, ne kemi një prejardhje kozmike, - thotë prof. Uikramasing. - Sa herë që një sistem i ri planetarë formohet, një grumbull i vogël mikrobesh që arrijnë të mbijetojnë gjejnë rrugën e tyre drejt kometave. Këto, më pas shumëfishohen dhe vendosen në planetë të tjeë”.

    Ai shton: “Si pasojë, ne jemi pjesë e një grupimi të madh dhe të ndërlidhur që përhapet në një volum gjigand përgjatë kozmosit. Faktet tregojnë se nuk ka se si të jetë ndryshe dhe na drejtojnë në këtë përfundim”.

    Profesor Uikramasing mendon se jeta është transferuar nga një planet në tjetrin përgjatë miliarda viteve.

    Ai mendon se kometat përplasen me planetët, duke hedhur qenie të gjalla mikroskopike në hapësirë. Ai thotë se disa nga këto qenie të gjalla mikroskopike kanë arritur të mbijetojnë dhe u transferuan në këtë mënyrë në planetë të tjerë përgjatë një periudhe miliona - apo akoma - edhe miliardavjeçare, duke krijuar një zinxhir të plotë të formimit të jetës.

    Por, ai gjithashtu pranon se ky model ende nuk ka një shpjegim të qartë shkencor se si jeta nisi në të vërtetë në fillimet e saj, që sipas profesor Uikramasingut ka ndodhur në një planet tjetër. Profesori dhe kolegu i tij i ndjerë tashmë Sir Fred Hoill, zhvilluan teorinë e ashtuquajtur “panspermia” në fund të viteve 1960.

    “Faktet e sjella nga astronomia mbështesin qartësisht mendimin se jeta nuk nisi në Tokë, por se ishte farëzuar diku jashtë saj”, - thotë duke u bazuar në punën e tij disadekadëshe, profesor Uikramasingu.

    “Megjithëse ne nuk e kemi dijen absolute se si jeta lindi në fillimin e saj, në çastin që ajo nisi, u përhap në kozmos dhe mbijetesa e saj ishte e pashmangshme, - thotë ai. - Teksa ne kemi hyrë në një dekadë të re, vitin 2010, një deklarim i qartë i prejardhjes sonë jashtëtokësore që është e mundshme dhe të ekzistencës së jetës jashtëtokësore në shkallë kozmike është më se e nevojshme”.

    "Standard",Tirane


    08/02/2010

  4. #24
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-07-2009
    Postime
    567
    Kshtu interesant eshte kjo puna e Adamit dhe Eves dhe gjithmon ka qen si nje lloj si krijimi i par i njerzimit por mue po me cudit nje fakte se si mundet te kete prej 2 Njerzve krijim Bota? Ok, kan pas edhe femij shum dhe jan shumu dhe pas atyre fmive qe kan ba shum thuhet se pas fmiut te 7 gjenet nuk jan te njojfta me ate te parin sepse pas 7 femijeve qe lindin pastaj nuk ka lidhje gjenetike me ate te parin qe ka lind prej Eves...ajt prap kete pergjigje po e la te hapur se nuk po eshte shum e kjart dhe kurgja s'u vertetu...

    Po qysh kan mundur me i ba gjith keta Femij Adami dhe Eva? Pasi i kan pas deri ne 72 fmij atehere duhet nje kohe shum e gjate, kurse Feja tregon simbas disa shkrimev qe i kam lexu thote qe kan jetu afer 900 vite! Kurse shkenca e tregon nje potez shum t'mir se koha Primitive ka qen shum me pak jetesore sepse njerzit kan jetuar deri ne 50 vjet me se shumti sepse s'kan pas logjik t'fort per me mbijetu per me shum dhe s'kan qen kushtet siq jan ne ditet e sotme. Pra une qetu po habitna prej Fejes qe s'po e tregon te gjith te dhenat e ktyre 2 njerzve t'par...

    Por pastaj eshte edhe nje gje tjeter se shkenctarisht eshte e vertetune se njeri prej Baltes nuk mundet te krijohet sepse Balta eshte nje Toke e vdekur e cila per nje Krijim t'njeriut eshte e pamundur te Krijohet, por Feja e thote vetem qe Zoti ja ka dhan Shpirtin kurse per trupin s'thote absolutisht asgje...pra kjo po jete nje dilem goxha interesante. Fakti tjeter eshte se njeriu ka me shume lende te lengshme ne trup se sa te ngurshme si per shembull qe po thuhet prej Baltes. Njeriu ka lende te lengshme 60% kurse ato te ngurta me pak.

    Une kete Fenomen kerqysh s'e pranoj se s'ka dicka shum fakte rreth ketyre 2 njerzve t'par...

    Por mue po me vjen cudi edhe si te kishin egzistuar keta 2 njerzi te par ne Bote e kan jetu e jan zhvillu njerzimi goxha deri ne kohen e Nohes...atehere une po du me dit nga Fetart se si erdh puna deri tek fundosja e botes siq e tregon prap feja kete fenomen...thuhet se Noha e ka ndreq Anijen vet por qysh e ka ndreq? Asi Anije per me ndertu vet duhet goxha pun dhe s'ka shanca nje njeri ta ndertoj nje Anije gjigante per te gjitha Speciet ne Bote. Ne cilen koha ka datu Noha? A ka ndonje Date qe bota u fundos? Une kurr s'kam has qe bota u fundos ndonje here kurr Shkenca s'ka tregu fakte qe u fundos e gjitha bota 7 dit e 7 net kurse per Atlantiden tregon qe bota ka qen e ngrit pershkak relievit te botes qe ndodh shpesh her edhe ne ditet e sotme qe te kesh shum ftoft por jo asi ftohti qe 80% i botes ka qen krejtesisht Akull...me SHkenc asgje su vertetu e deri sa su vertetu atehere kjo eshte nje Genjeshtar shuuuuuuuuuuuum e madhe t'cilen e besojna qorrka...

    Edhe nje gje po du me dit Noha si njeri i Zotit trashigimtar i Joni siq thuhet, du me dit une nje pergjigje...

    Qysh ka mundur ti merr te gjitha Speciet e botes Noha, kur Bizonet ne ate kohe kan jetu ne Amerik? E kurse Amerika ne ate kohe s'ka qen e zbulume sepse Amerika si toke e re eshte e zbulume prej kristofer Kolombos qe e ka zbulu para 500 vjete, e kurse ne ate kohe se kan pas iden se ku gjindet Amerika. E atehere po i bjen qe Bizonet me ate kohe jan zhduk apo jo? Jo Bizonet egzistojn ende ne kohen tone dhe nuk gjinden agjekundi perveqse ne Ameriken Veriore. E pra kjo po i bjen nje kondradite shum e madhe sepse ka shum gjallesa tjera qe kan qen neper vende te ndryshme te botes dhe s'i ka marr te gjitha Noha, sepse Noha ne ate kohe ka qen vetem me nje vend qe u gjind Sumeria qe eshte Iraki i sotem dhe qe jan 2 lumenje te madh Eufrat dhe Tigrit. Pra kjo simbas mendimit tim eshte absurde me besu se cfar kan deshte qe te bejne Fetart dhe librat e shkruajtur...

    Pastaj qysh ka ardh koha deri tek Raca kineze kur ne Anijen e vet Noha i ka pas vetem te afermit e vet dhe Raca Kineze, Tajlandeze apo Japoneze cfaredo qofshin s'kan qen ne Anije atehere ka po na dalin keto Raca? Mos ka qen ndonje vend i pafundost ne bote? Pergjigja po! Sepse me pas qen i ter bota e fundost atehere s'kish pas rac Kineze. Por prap menyra me e mir eshte te mbeshtetmi tek Evolucioni sepse te gjitha gjerat i shpjegon me mir se siq kan ndryshu gjerat ne kete bote, dhe si jan rezultatet e se tashmes prej kohes se kaluar me miliona vite...

    Evolucioni eshte proces shum i gjate por ka efekt tek ndryshem ne bote, paramendo po t'ndryshon nje Planet gjigant sikur bota qe ndryshohet pllakat tektonike te tokes e s'po te ndryshon nje gjalles mbrenda atij planeti qe eshte shum e vogel kunder Planetit hehe.

    Universi, Galaksia, Sistemi i jone Diellor te gjitha jan keto ndryshime i cili eshte nje cikel qe ndryshon kete pergjigje e ka dhan Aristoteli para 2300 vjete me heret qe ka thane: Jeta eshte Levizje. Ky sen e tregon shum mir qe jeta leviz, ndryshon simbas kohes dhe pershtatjes se saj dhe kjo quhet: EVOLUCION.

    Edhe dicka i pas disa postime me lart aty, po thojn se ne e kemi prejardhjen prej Majmunit? Jo, ne kemi Mutacione shum te aferme me Majmunin por Jo. Ne jemi Homosapien qe jemi shkeputur nga nje GJalles tjeter qe jan thirr Neanderthal dhe prej atyne jemi shkeput nga jeta e kafshes dhe jemi ba me nje qenje superiore ne kete bote. Dhe prej asaj kan ardh shum ndryshime e cila simbas kohes na ka pru deri ktu ku jemi...koha jone e pare ka qen Palezoiti dhe Melozoiti prej asaj kohe kemi qen njerz Primitiv qe jemi mundur me jetu diqysh dhe e kan arrit ne ate kohe shum mir me gjuajtje ndaj kafsheve, dhe kan jetu neper shpella, pastaj simbas kohes ka shku tu u civilizu njeriu...dhe ka marr prej kohes se shkuar mesim dhe ka shku tu perfeksionu deri ne kohen e tashme...
    Ndryshuar për herë të fundit nga Marduk : 09-02-2010 më 14:01

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-07-2009
    Postime
    567
    Citim Postuar më parë nga Guri i Kuq Lexo Postimin
    Njerëzit janë jashtëtokësorë, thonë shkencëtarët




    Kush mendon se njerëzit janë “pronarët” e tokës, duhet të ndryshojë qëndrim, për pushtuesit që kanë ardhur nga jashtë kozmosit, sipas teorisë më të re që po përfiton gjithnjë e më shumë terren në botën shkencore.

    Profesori Çandra Uikramasing, i Universitetit të Kardifit, në Uells të Britanisë së Madhe, tha se një kërkim i ri shkencor, që po gjen përhapje të madhe në botën akademike, mbështet mendimin se jeta njerëzore nisi fillimisht jashtë planetit tokësor. Astrobiologjisti tha se “farat e para të jetës” janë depozituar në planetin tonë nga hapësira 3 milionë e 800 mijë vjet më parë.

    Ai pretendon se mikrobe nga jashtë Tokës arritën në planetin tonë nëpërmjet kometave, që më pas u “përhapën dhe u farëzuan” për të krijuar jetën njerëzore.

    Faktet e paraqitura prej tij, të publikuara në revistën e posaçme të Universitetit të Kembrixhit, të quajtur “Revista Ndërkombëtare e Astrobiologjisë” treguan se njerëzimi dhe e gjithë jeta në Tokë, erdhi nga jashtëtokësorë të sjellë në planetin tonë nga kometat që përplaseshin me të.

    “Po, ne jemi jashtëtokësorë, ne kemi një prejardhje kozmike, - thotë prof. Uikramasing. - Sa herë që një sistem i ri planetarë formohet, një grumbull i vogël mikrobesh që arrijnë të mbijetojnë gjejnë rrugën e tyre drejt kometave. Këto, më pas shumëfishohen dhe vendosen në planetë të tjeë”.

    Ai shton: “Si pasojë, ne jemi pjesë e një grupimi të madh dhe të ndërlidhur që përhapet në një volum gjigand përgjatë kozmosit. Faktet tregojnë se nuk ka se si të jetë ndryshe dhe na drejtojnë në këtë përfundim”.

    Profesor Uikramasing mendon se jeta është transferuar nga një planet në tjetrin përgjatë miliarda viteve.

    Ai mendon se kometat përplasen me planetët, duke hedhur qenie të gjalla mikroskopike në hapësirë. Ai thotë se disa nga këto qenie të gjalla mikroskopike kanë arritur të mbijetojnë dhe u transferuan në këtë mënyrë në planetë të tjerë përgjatë një periudhe miliona - apo akoma - edhe miliardavjeçare, duke krijuar një zinxhir të plotë të formimit të jetës.

    Por, ai gjithashtu pranon se ky model ende nuk ka një shpjegim të qartë shkencor se si jeta nisi në të vërtetë në fillimet e saj, që sipas profesor Uikramasingut ka ndodhur në një planet tjetër. Profesori dhe kolegu i tij i ndjerë tashmë Sir Fred Hoill, zhvilluan teorinë e ashtuquajtur “panspermia” në fund të viteve 1960.

    “Faktet e sjella nga astronomia mbështesin qartësisht mendimin se jeta nuk nisi në Tokë, por se ishte farëzuar diku jashtë saj”, - thotë duke u bazuar në punën e tij disadekadëshe, profesor Uikramasingu.

    “Megjithëse ne nuk e kemi dijen absolute se si jeta lindi në fillimin e saj, në çastin që ajo nisi, u përhap në kozmos dhe mbijetesa e saj ishte e pashmangshme, - thotë ai. - Teksa ne kemi hyrë në një dekadë të re, vitin 2010, një deklarim i qartë i prejardhjes sonë jashtëtokësore që është e mundshme dhe të ekzistencës së jetës jashtëtokësore në shkallë kozmike është më se e nevojshme”.

    "Standard",Tirane


    08/02/2010
    Une po pajtona deri dikund me kete shkrim te atij Profit me lart, se edhe une i kam lexu disa shkrime shum interesante qe jan disa Molekula shum te imta t'cilat kan perberje shum t'gjallerueshme per me u zhvillu jeta ne Planetin tone. Por une me mira kisha thane gjate zhvillimit te sistemit tone Diellor pastaj me kometa qe e kan godit token tone, e kan pru ate perberje per me u gjalleru jeta ne Toke. Nje gje eshte e sakte se uji si burim i jetes ne toke ka ardh si shkak i Kometave sepse Kometat kan perberje te Ujit e me goditje e ka pru jeten ne toke pra Ujin. Edhe biologjikisht ADN-ja e pare u gjet ne Uje qe u zhvillu jeta ne Toke pastaj kan ardh shkaqet tjera...

    Por nje fakt tjeter qe s'po me pelqen ky Profi po thote qe vetem per njerzit po thot qe ka ardh ne bote prej jashtetokesorve kurse per gjallesat tjera s'po tregon kurgje, kshtu qe s'po muj me u pajtu me gjith shkrimin e tij edhe pse ne do sene i goxha sakt.

    Ky fenomen permendet te Masonet se njeriu erdh prej Planetit X dhe u zhvillu jeta ne toke kurse per kafsh asgje nuk thote, kjo po me len ne dyshim qe s'po muj me u pajtu me shkrimin e ktij profit...

  6. #26
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    03-12-2008
    Vendndodhja
    ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
    Postime
    1,015
    Kush nderhyri qe njeriu mori kete form qe ka sot???Si ka mundesi qe ne te gjith planetin vetem ne evoluam ne kete faz dhe te tjeret ngelen gjithmon kafsh???

    Jeta ka nisur njesoj per te gjith ne tok, pse do duhej qe vetem njeriu te evoluonte kaq shum,dhe pse kaq diferenc nga kafshet e tjera??,

    Erdhi dikush o njerez dhe na beri njerezit qe jemi sot.Ata erdhen dhe na perdoren per qellimet e tyre, dhe ne fund paten meshiren te na linin te gjall.

    Lexoni ose ndiqni Seicin nuk do zhgenjeheni.Me ane te llogjikes do gjeni te gjitha pergjigjet tuaja.

    Nese skeni qef ose koh per te lexuar Seicin,mos u merakosni se krijuesit tan do vin shum shpejt per te na pershendetur.

  7. #27
    i larguar Maska e bindi
    Anëtarësuar
    17-10-2009
    Vendndodhja
    Ne bregdet
    Postime
    1,523
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    sa per info, jam folesi


    natyrisht qe mund te qendroje ajo qe thua ti. Vetem se feja e perjashton kategorikisht evolucionin. Ky eshte problemi. Nese ti pranon qe pasardhesit e adamit dhe eves ndryshuan tiparet per shkak te kuhteve te ndryshme klimatike, une jam dakord. Por kesaj i thone Evolucion. Pra ose ka patur nje adam dhe eve, dhe evolucioni beri punen e vet me bijte e tyre, ose nuk ka patur fare. Ne te dyja rastet feja ngel e humbur.
    pastaj sipas fese eva u krijua prej brinjes se tij, dmth ishin te ngjashem gjenetikisht. Ose ishin te dy te zinj, ose te dy te bardhe, ose te dy te verdhe.
    Por jo njeri i bardhe e tjetri i zi.
    T,jeta xfiles: Ne lidhje temen ,qe ti shtrove me larte ,se ç,mu kujtua nje debat me nje te ashtu quajtur dijetare qe spjegonte origjinen e njerzimit nga adami dhe eva..!PO mire, nder to i beme nje pyetje? I nderur po racat si i krijoi zoti? Eee tha ai, te bardhet nga dheu i bardhe ,te kuqet nga dheu i kuq, te verdhet nga dheu i verdhe, te zinjet nga dheu i zi ,dhe keshtu u krijuan racat...! Nga kjo kuptuam lol.
    se zoti kishte krijuar ne fillim nga çdo race nga nje adam dhe nga nje eva...! Hahaha lol. dijetari kishte haruar ,se po binte ne kundershtim me librat fetare...!
    Ndryshuar për herë të fundit nga bindi : 09-02-2010 më 17:51

  8. #28
    i/e regjistruar Maska e extreme
    Anëtarësuar
    29-04-2005
    Postime
    1,272
    Citim Postuar më parë nga xfiles Lexo Postimin
    Pershendetje te gjithe anetareve, besimtare e jo besimtare.
    Po e hap kete teme si vazhdim te temes me te njejtin titull(pothuajse).
    Fatkeqesisht tek forumi i In-Tolerances Fetare, eshte dikush qe i fshin temat pa lajmeruar qofte edhe hapesin e saj.

    Me sa mbaj mend une pyetja eshte kjo.

    Nese njerezimi e ka prejardhjen nga dy njerez, e duke patur parasysh qe sipas bibles Eva u krijua nga njera brinje e adamit(i bie qe te jene shume te ngjashem midis tyre gjenetikisht), si ka mundesi qe sot kemi nje shumllojshmerite jashtezakonshme rracash njerezore?

    Ose bibla dhe kurani ja fusin kot, ose duhet pranuar qe evolucioni beri punen e vet me bijte e bijat e adamit dhe eves.

    Si e shpjegojne besimtaret kete?
    Natyrisht qe edhe jo besimtaret jane te mirepritur te japin mendimet e tyre si gjithmone interesante .

    Kuptohet qe kjo teme u konsumua paksa ne forumin tjeter, por meqenese u fshi mu duk e arsyeshme ta rihap per hir te te gjithe atyre qe deshirojne te debatojne mbi kete çeshtje.

    Ke harru edhe me cek se fet flasin se Adami e Eva jan krijuar ne parajse por pas mekatit te bere Zoti i ka perzene nga parajsa . Ndersa ADN-ja njerzore osht shumm e ngjaishme me te gjitha gjallesat ne toke , pra kjo tregon se ne si qenje njerzore jemi te krijuar ne toke
    We are all Aliens

  9. #29

    Anëtarësuar
    08-02-2003
    Postime
    1,792
    Citim Postuar më parë nga sulioti Lexo Postimin
    Kush nderhyri qe njeriu mori kete form qe ka sot???Si ka mundesi qe ne te gjith planetin vetem ne evoluam ne kete faz dhe te tjeret ngelen gjithmon kafsh???

    Jeta ka nisur njesoj per te gjith ne tok, pse do duhej qe vetem njeriu te evoluonte kaq shum,dhe pse kaq diferenc nga kafshet e tjera??,

    Erdhi dikush o njerez dhe na beri njerezit qe jemi sot.Ata erdhen dhe na perdoren per qellimet e tyre, dhe ne fund paten meshiren te na linin te gjall.

    Lexoni ose ndiqni Seicin nuk do zhgenjeheni.Me ane te llogjikes do gjeni te gjitha pergjigjet tuaja.

    Nese skeni qef ose koh per te lexuar Seicin,mos u merakosni se krijuesit tan do vin shum shpejt per te na pershendetur.

    Shume e thjeshte nga ana fetare kjo qe thua ti,por kam pershtyojen se nuk eshte keshtu krnologjia e ngjarjeve..."ata" kane qene 200o vjet para nesh ne toke,per kete jam dakort,por prap pyetja eshte se ne si erdhem ne jete...evolucioni i darwinit nuk eshte vertetuar akoma me fakte,keshtu qe shkenca thote qe kur nuk ka fakte e mira e ketij mesimi eshte ti kalohet kalamajve

    Ndryshuar për herë të fundit nga La_Lune : 10-02-2010 më 05:23

  10. #30
    qafir modern Maska e lato007
    Anëtarësuar
    14-12-2008
    Vendndodhja
    ke ura e limuthit
    Postime
    93
    Citim Postuar më parë nga La_Lune Lexo Postimin
    Shume e thjeshte nga ana fetare kjo qe thua ti,por kam pershtyojen se nuk eshte keshtu krnologjia e ngjarjeve..."ata" kane qene 200 vjet para nesh ne toke,per kete jam dakort,por prap pyetja eshte se ne si erdhem ne jete...evolucioni i darwinit nuk eshte vertetuar akoma me fakte,keshtu qe shkenca thote qe kur nuk ka fakte e mira e ketij mesimi eshte ti kalohet kalamajve

    http://www.youtube.com/watch?v=8asQkegV_wk
    Ademi ka qene burre i mire ,vetem se e ka perdhunu icik Havane.

    ps.jeta eshte e bukur ne alpe ,thonte Darwini.

  11. #31

    Anëtarësuar
    08-02-2003
    Postime
    1,792
    Citim Postuar më parë nga lato007 Lexo Postimin
    ka qene burre i mire ,vetem se e ka perdhunu icik .

    ps.jeta eshte e bukur ne alpe ,thonte Darwini.
    Po ty mendjen me kete postim?!

  12. #32
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Ademi kishte adn tjeter,ishte 30 metra i gjate,thot kurani
    Kurse Havaja ishte pa perce

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    Ademi ka qene burre i mir vetum e ka mashtru Hava jaka dhene mollen e ndaluar

  14. #34
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-07-2009
    Postime
    567
    PO e tregoj nje fore...

    Pse Eva e hanger mollen? Sepse Ademi s'ja jepke Bananen...

    aghghaghaghaghagh

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    Kabbala: Origjina Lilith's
    Note that the following passages are either informed by or related to the traditions of Lilith as Adam's first wife, referred to in the Alphabet of Ben Sira . Vini re se pasazhet e mëposhtme janë të informuar ose nga apo në lidhje me traditat e Lilith, si gruaja e parë Adamit, siç referohet në alfabetin e Ben Sira. Scholem concluded that references to Lilith in the Zohar were based on the Alphabet . Scholem arriti në përfundimin se referenca për Lilith në Zoarit u bazuar në alfabetin. [AH] [AH]
    Yalqut Reubeni, B'reshit 34b Yalqut Reubeni, B'reshit 34b
    I n the beginning the Holy One, blessed be He, created Eve, and she was not flesh but the scum of the earth and its impure sediments, and she was a harmful spirit [ie, Lilith]. N fillim Shenjti, i bekuar është Ai, krijoi natën, dhe se ajo nuk ishte mish por llum e në tokë dhe sedimente të tij i papastër, dhe ajo ishte një shpirt i dëmshëm [dmth, Lilith]. And the Holy One, blessed be He, took her away from Adam and gave him another in her stead. Dhe Shenjti, i bekuar është Ai, mori e saj larg nga Adami dhe i dha atij një tjetër në vend të saj. ( Patai81 :453) (Patai81: 453)
    Zohar 1:34b Zoarit 1:34 b
    W hen the letters of the name of Adam, descended below, together in their completeness, the male and the female were found together, and the female was attached to his side, until God cast a deep slumber upon him and he fell asleep. W hen shkronjat e emrit të Ademit, zbriti poshtë, së bashku në plotësinë e tyre, mashkull dhe femër janë gjetur së bashku, dhe femra u bashkangjitur në anën e tij, derisa Zoti të hedhin një gjumë të thellë mbi atë dhe ai ra në gjumë. And he lay in the place of the Temple below. Dhe ai vë në vendin e tempullit më poshtë. And the Holy One, blessed be He, sawed her off him, and adorned her as they adorn a bride, and brought her to him.... Dhe Shenjti, i bekuar është Ai, sawed e saj jashtë tij, dhe stolisen ata zbukuro e saj si një nuse, dhe e çuan te atij .... In an ancient book I found that this [refers to] the primeval Lilith who was with him and conceived from him, but was not a helpmeet for him.... ( Patai81 :454) Në një libër të lashtë kam gjetur se [i referohet] Lilith i lashtë i cili ishte me të dhe konceptuar nga ai, por nuk ishte për atë një helpmeet .... (Patai81: 454)
    Zohar 3:19 Zoarit 3:19
    C ome and see: There is a female, a spirit of all spirits, and her name is Lilith, and she was at first with Adam. Ballina C dhe shih: Nuk është një femër, një frymë të gjitha shpirtërore, dhe emri i saj është i Lilith, dhe ajo ishte në fillim me Ademit. And in the hour when Adam was created and his body became completed, a thousand spirits from the left [evil] side clung to that body until the Holy One, blessed be He, shouted at them and drove them away. Dhe në moment kur Adami ishte krijuar dhe trupin e tij u bë i përfunduar, një mijë shpirtrat nga left [keqe] clung anë të këtij organi deri Shenjti, i bekuar është Ai, bërtiste me ta dhe larguar prej larg. And Adam was lying, a body without a spirit, and his appearance was green, and all those spirits surrounded him. In that hour a cloud descended an pushed away all those spirits. And when Adam stood up, his female was attached to his side. Dhe ishte gënjyer Adami, një trup pa shpirt, dhe pamja e tij ishte e gjelbër, dhe të gjithë ata shpirtrat e rrethuan atë. Në atë moment zbriti një re të shtyrë larg shpirtrat e të gjithë atyre. Pastaj kur Adami u ngrit, femra e tij u bashkangjitur në anën e tij . And that holy spirit which was in him spread out to this side and that side, and grew here and there, and thus became complete. Dhe kjo frymë e shenjtë e cila ishte në atë u përhap në këtë anë dhe atë anë, dhe u rrit këtu dhe atje, dhe kështu u bë i plotë. Thereafter the Holy One, blessed be He, sawed Adam into two, and made the female. And He brought her to Adam in her perfection like a bride to the canopy. When Lilith saw this, she fled. Pas kësaj Shenjti, i bekuar është Ai, sawed Ademit në dy, dhe bëri femër. Dhe Ai solli saj Ademit, në përsosjen e saj si një nuse për tendë. Lilith Kur e pa këtë, ajo u largua. And she is in the cities of the sea, and she is still trying to harm the sons of the world. ( Patai81 :455) Dhe ajo është në qytetet e detit, dhe ajo është ende duke u përpjekur të dëmtojnë bijve të botës. (Patai81: 455)
    Moses b. Moisiu b. Solomon of Burgos Salomoni e Burgos
    In contrast to the above, the following passages appear to be unaware of any tradition of Lilith as Adam's first wife. Në dallim nga më sipër, pasazhet e mëposhtme paraqiten të jenë në dijeni të ndonjë traditë e Lilith si gruaja e parë Adamit. Rather, she is mated to Samael (King of the demons, something like Satan) from the beginning Përkundrazi, ajo është mated të Samael (Mbreti i demonëve, diçka si djalli) nga fillimi
    L ilith is called the Northerner, because Out of the north the evil breaks forth (Jer. 1:14). Ilith L është quajtur banor i veriut, për shkak Nga veri keq e thyen me radhë (Jer. 1:14). Both Samael, king of the demons, and Lilith were born in a spiritual birth androgynously . Dy Samael, mbret i demonëve, dhe Lilith u lindur në një lindje shpirtërore androgynously. The Tree of Knowledge of Good and Evil is an epithet for both Samael and Grandmother Lilith (eg the Northerner). Pema e Njohuri të mira dhe e keqja është një epitet për të dy Samael dhe gjyshja Lilith (p.sh. banor i veriut). As a result of Adam's sin, both of them came and confused the whole world, both the Upper one and the Nether one. (based on the ed. of G. Scholem, quoted in Patai81 :453) Si rezultat i mëkatit të Ademit, të dy nga ata erdhën dhe i hutuar të gjithë botën, si një e Epërme dhe e Nether. (Bazuar në ed. Scholem i G., cituar në Patai81: 453)

    R. Ya'aqov and R. Yitzhaq Aqov R. Ya 'dhe R. Yitzhaq
    S amael resembles the form of Adam, and Lilith the form of Eve. Amael S ngjan formën e Ademit, dhe Lilith formën e Evës. Both were born in an androgynous form, corresponding to the form of Adam and Eve: below and above, two twin forms. Të dy kanë lindur në androgynous një formë, i korrespondon formën e Adamit dhe Eves: poshtë e lart, dy forma të dyfishtë. And Samael and Grandmother Eve [ie, Lilith], who is the Northerner, are emanations from beneath the Throne of Glory. Dhe Samael dhe gjyshja Eve [dmth, Lilith], i cili është banor i veriut, janë emanations nga poshtë Arshit të madhëruar. And the sin [of Adam] caused this evil. ( Patai81 :453) Dhe mëkat [e Ademit] shkaktoi kjo e keqe. (Patai81: 453)

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e fegi
    Anëtarësuar
    29-05-2009
    Postime
    5,767
    Ndryshuar për herë të fundit nga fegi : 10-02-2010 më 08:45

  17. #37
    i/e regjistruar Maska e ERII
    Anëtarësuar
    24-10-2008
    Postime
    9
    Nje pyetje kisha un, meqe Eva u krijua prej Adamit, po gruan e pare te adamit kush e krijoj?
    NE mundesh te ruash arsyen kur bota humbet fillin..R.K

  18. #38
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-07-2009
    Postime
    567
    Une definitivisht s'te kuptova cka deshte me thane :S

  19. #39
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    03-12-2008
    Vendndodhja
    ATJE KU ME RESPEKTOJN SI SHQIPTAR
    Postime
    1,015
    Citim Postuar më parë nga La_Lune Lexo Postimin
    Shume e thjeshte nga ana fetare kjo qe thua ti,por kam pershtyojen se nuk eshte keshtu krnologjia e ngjarjeve..."ata" kane qene 200o vjet para nesh ne toke,per kete jam dakort,por prap pyetja eshte se ne si erdhem ne jete...evolucioni i darwinit nuk eshte vertetuar akoma me fakte,keshtu qe shkenca thote qe kur nuk ka fakte e mira e ketij mesimi eshte ti kalohet kalamajve

    http://www.youtube.com/watch?v=8asQkegV_wk
    Nga ana fetare eshte e thjesht, por fete e kan perpunuar materialin, dhe nuk e paraqesin te verteten ashtu sic duhet te ket qen ne te vertet.

    Jam i bindur se fet u formua ne ate menyre apo tjeter duke pervetsuar materiale nga Sumeri e Egjipti i lasht.Dmth kopjuan dhe deformuan ato qe nxorri Seicin ne shesh vetem disa vjet me pare.Zoti si koncept apo zotat, jan shum her me te pranueshem me llogjiken e Seicin.

  20. #40
    100 % shqiptar Maska e Milkway
    Anëtarësuar
    08-01-2007
    Vendndodhja
    In the land of eagles
    Postime
    7,375
    Citim Postuar më parë nga ERII Lexo Postimin
    Nje pyetje kisha un, meqe Eva u krijua prej Adamit, po gruan e pare te adamit kush e krijoj?
    Or lal kur sdi rreth fes pse futesh pa lidhje ??
    Citim Postuar më parë nga sulioti Lexo Postimin
    Nga ana fetare eshte e thjesht, por fete e kan perpunuar materialin, dhe nuk e paraqesin te verteten ashtu sic duhet te ket qen ne te vertet.

    Jam i bindur se fet u formua ne ate menyre apo tjeter duke pervetsuar materiale nga Sumeri e Egjipti i lasht.Dmth kopjuan dhe deformuan ato qe nxorri Seicin ne shesh vetem disa vjet me pare.Zoti si koncept apo zotat, jan shum her me te pranueshem me llogjiken e Seicin.
    Te kam pyet o Sulio edhe ne tema tjera por ende smu ke pergjegj ??

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Luftrat,Konfliktet qe jane zhvilluar pas luftes se dyte boterore
    Nga YlliRiaN në forumin Historia botërore
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 17-12-2008, 20:06
  2. Migjeni
    Nga macia_blu në forumin Enciklopedia letrare
    Përgjigje: 31
    Postimi i Fundit: 29-11-2008, 05:03
  3. Rrymat politike katolike shqiptare
    Nga ~Geri~ në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 74
    Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33
  4. Kryeministri i Kosovës jep dorëheqjen
    Nga rudo në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 227
    Postimi i Fundit: 14-11-2005, 08:52
  5. Pershkrimi i parajses ne Kuran
    Nga deshmuesi në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 07-07-2003, 15:18

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •