Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 14 prej 14
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-04-2007
  Postime
  117
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Smile Nga Shqiptart N Gjermani

  N Gjermani shqiptart kan t organizuar shkollenshqipe me msim plotesues,pastaj kashum student shqiptar qe studjojn npr Univerzitete t ndryshme gjermane,ka Lidhjen e Shkrimtarve Artistve dhe Krijuesve shqiptar,shoqata eklube shqiptare,ka revistn pr fmijt tan n mrgim"Doruntina",qe botohet n Gjermani,n kuadr t s ciles vepron edhe Shtpia botuese"Doruntina";N te ciln jan botuar romane,vepra pr fmij:,prmbledhje poetike,monografi ne gjuhn shqipe dhe gjermane.......

 2. #2
  Not Interested ! Maska e Marijuana85
  Antarsuar
  13-01-2007
  Vendndodhja
  Home for a while and soon back to U.K :)
  Postime
  683
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Shume e vertet edhe une kam ndegjuar per kete reviste. Gjermanija bashk me Zvicrren kan nje organizim te madh per Shqiptaret.
  Think only of the past as its remembrance gives you pleasure. J. Austen

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-04-2007
  Postime
  117
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Marijuana 85,po ashtu revista "Doruntina" qe botohet n Gjermani,nga kryeredaktori Ragip Ramaj,nga shum intelektual sht quajtur ur q lidh shqiptart me atdheun,dritare e atdheut,thesar i dituris,etj......

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-04-2007
  Postime
  117
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  ANTOLOGJI E POEZIS GJERMANE-Eine Anthologie der deutschen Lyrik-Band1-vllimi1

  DIE MACHT DER DICHTER-PUSHTETI I POETVE
  Prkthyes Ragip Ramadhe Ferdinand Laholli,botoi shtpia botuese"Doruntina";GJERMANI
  Shqiptart n Gjermani po dshmojn integrimine tyre n shoqrin gjermane.Ata po bjn shkmbime kulturore,duke lidhurura miqsien mes kulturash-shqiptaro-gjermane.N kt drejtim jan prkthyar shumshkrimtar tan ngagjuha shqipe n ate gjermane dhe anasjelltas.Kto dit krijuesin tan t njohurRagip Rama dhe Ferdinand Laholli,prlexuesin shqiptar kan hartuar nj botimantologjik dygjuhsh nga gjermanishtja n shqipIE MACHT
  DER DICHTER-PUSHTETI I POETVE.N te paraqiten nj portret rrymash t ndryshme t poezis gjermane zgjedhur nga poett m t njohur gjermanfols nga Gjermania,Austria dhe Zvicra,sianfred Ach,Rose Ausnder,Betti Fichtl,Erich Fried;GerhardRuiss,Heinrich Heine,Fred Kurer ,Rosemarie Schulak,Volganf Windhausen,dhe Peter Paul Wiplinger.Libri shtbr shum i krkuarsi nga lexuesit shqiptar,ashtu edhenga lexuesi gjerman,nga se edhe n dygjuhsin e paraqitur krijimet ruajn timbrin e t njejtit realitet.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,489
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Bravo diaspores gjermane ...Urime ....te ne shum ligsht puna ....kemi ba mjaft por ,ka shku mundi kot ....
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-04-2007
  Postime
  117
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Druntina,do t kishim dshir t dinim m gjrsisht nga cili rreth paraqiteni,m pas do tvlersonim nse ju ka shkuar mundi kot.,apo mundi juaj sht shprblyar!MEGJITHAT
  flm.prprezentimin tuaj.Per ne shqiptart n Gjermani emri Doruntina sht emr imuar.

  Gjitha t mirat.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,489
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  une ju shkruaj nga Brukseli....
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-04-2007
  Postime
  117
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Diasporen e Brukselit nee njohim mjaft aktive,andaj nuk duhet te brengoseni per ndonje mund te kot.
  Te fala keni ju shqiptaret ne Bruksel.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,489
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga ShCakolli Lexo Postimin
  Diasporen e Brukselit nee njohim mjaft aktive,
  Te fala keni ju shqiptaret ne Bruksel.
  aktive po duket ,asht ne reabilitet ...po ec me qakla, besoj qe e marrin seriozisht se asht pak veshtir pasi njerzit jan lodh me joseriozitet .
  te shkoluarit si ndegjon askush,te pashkolluarit dojn frontin dhe emer edhe keshtu lufta per karrik gjith shqiptarin e ka fik.

  ju bej te fala edhe juve te gjermanis vertet keni ec perpara ...
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-04-2007
  Postime
  117
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  T shkolluarve bjuninj thirrje t vetme"ZGJOHUNI";KOHA SHT PR zgjim.

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-09-2007
  Vendndodhja
  berlin
  Mosha
  40
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  sdost Galerie
  Grobeerenstr.88
  10963 Berlin
  T: (030) 253779914
  F: (030) 252 98 574
  kultur@suedost-ev.de
  www.suedost-ev.de

  AUSSTELLUNGSERFFNUNG

  Donnerstag 11. Oktober 19.30 Uhr

  MIMOZA VELIU

  "Wer spricht von Siegen?
  berstehen ist alles."

  Unter diesem Titel, ein Zitat von Rainer Maria Rilke, zeigen wir Fotografien der aus Makedonien stammenden Albanerin Mimoza Veliu.
  Die Brgerkriege auf dem Balkan und die politischen Umwlzungen haben dort tiefe Wunden aufgerissen und zu einer erhhten Anzahl von Suiziden gefhrt.
  Diese Situation zu dokumentieren und auf die Sinnlosigkeit gewaltttiger Auseinandersetzungen hinzuweisen sind Mimosa Veliu ein groes Anliegen.
  In ihren Motiven registriert sie scheinbar Beilufiges und verzichtet auf dramatische Gesten. Es gelingt ihr dennoch, eine Atmosphre „am Rande des Lebens“,
  wie sie selber es nennt, zu vermitteln.

  Mimoza Veliu wurde 1979 in Tetovo / Mazedonien geboren. Seit 2002 lebt sie in Berlin, wo sie Mediendesign studiert.

  Ausstellungsdauer: 11. Oktober – 29. November
  ffnungszeiten: Mo. und Mi. 13.00 – 17.00 Uhr

  www.mimoza-photography.de
  017623252121

 12. #12
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,130
  Faleminderit
  113
  64 falenderime n 58 postime
  shume fotografi te bukura.sa keq qe nat ore jam ne pune se do vija me kenaqesi.ILIRI BERLIN

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-09-2007
  Vendndodhja
  berlin
  Mosha
  40
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  ska gje..ke mundesine 6 jave rradhazi te shikosh fotografite..deri me date 29 nentor


 14. #14
  i/e regjistruar Maska e qendros
  Antarsuar
  28-11-2010
  Vendndodhja
  Pej
  Mosha
  26
  Postime
  84
  Faleminderit
  1
  4 falenderime n 4 postime

  Pr: Nga Shqiptart N Gjermani

  Pershendetje te gjithve
  Jam student nga Kosova,perkatsisht nga Peja..
  Me ka ardh nje mundsi qe te studioj ne Gjermani nga nje i aferm i imi qe po garanton per mua per banim dhe te gjitha shpenzimet tjera..
  Jam student ne vit te 2 bachelor ketu ne Prishtine dhe jam i interesuar te dij se qfar duhet te ndjek qe te vazhdoj studimet bachelor atje,dmth te transferohem ne ndonje universitet ne Gjermani..
  shpresoj qe te me ndihmoni hap pas hapi,sepse po kerkoj cdokund dike qe me jep informata te hollsishme,po nuk po gjej..
  Ju pershendes te gjithve shpresoj te me ndihmoni,ose se paku ku te orientohem
  Shiko punimet e mia n Facebook
  facebook.com/Qendrim.3DWork

Tema t Ngjashme

 1. Esse dhe artikuj të muslimanëve
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 09-12-2010, 08:31
 2. Shqiptart s`kan pse t druajn nga etno-identiteti i tyre
  Nga naqeta n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-04-2009, 12:47
 3. Forumi Mysliman: Presidenti Moisiu ka fyer ndjenjat tona
  Nga Davius n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 88
  Postimi i Fundit: 30-11-2005, 15:53
 4. Kuvendi q na la trashgim ADN-n e Dushkut
  Nga Kosovari_78_Ca n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 22-05-2005, 01:24
 5. Zgjimi Kombtar
  Nga dodoni n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-11-2004, 07:54

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •