Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 14
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-04-2007
    Postime
    117

    Smile Nga Shqiptarët Në Gjermani

    Në Gjermani shqiptarët kanë të organizuar shkollenshqipe me mësim plotesues,pastaj kashumë student shqiptar qe studjojnë nëpër Univerzitete të ndryshme gjermane,ka Lidhjen e Shkrimtarëve Artistëve dhe Krijuesve shqiptar,shoqata eklube shqiptare,ka revistën për fëmijët tanë në mërgim"Doruntina",qe botohet në Gjermani,në kuadër të së ciles vepron edhe Shtëpia botuese"Doruntina";Në te cilën janë botuar romane,vepra për fëmijë:,përmbledhje poetike,monografi ne gjuhën shqipe dhe gjermane.......

  2. #2
    Not Interested ! Maska e Marijuana85
    Anëtarësuar
    13-01-2007
    Vendndodhja
    Home for a while and soon back to U.K :)
    Postime
    683
    Shume e vertet edhe une kam ndegjuar per kete reviste. Gjermanija bashk me Zvicrren kan nje organizim te madh per Shqiptaret.
    Think only of the past as its remembrance gives you pleasure. J. Austen

  3. #3
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-04-2007
    Postime
    117
    Marijuana 85,po ashtu revista "Doruntina" qe botohet në Gjermani,nga kryeredaktori Ragip Ramaj,nga shumë intelektual është quajtur urë që lidhë shqiptarët me atdheun,dritare e atdheut,thesar i diturisë,etj......

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-04-2007
    Postime
    117
    ANTOLOGJI E POEZISË GJERMANE-Eine Anthologie der deutschen Lyrik-Band1-vëllimi1

    DIE MACHT DER DICHTER-PUSHTETI I POETËVE
    Përkthyes Ragip Ramadhe Ferdinand Laholli,botoi shtëpia botuese"Doruntina";GJERMANI
    Shqiptarët në Gjermani po dëshmojnë integrimine tyre në shoqërinë gjermane.Ata po bëjnë shkëmbime kulturore,duke lidhurura miqësienë mes kulturash-shqiptaro-gjermane.Në këtë drejtim janë përkthyar shumëshkrimtar tanë ngagjuha shqipe në ate gjermane dhe anasjelltas.Këto ditë krijuesin tanë të njohurRagip Rama dhe Ferdinand Laholli,përlexuesin shqiptar kanë hartuar një botimantologjik dygjuhësh nga gjermanishtja në shqipIE MACHT
    DER DICHTER-PUSHTETI I POETËVE.Në te paraqiten një portret rrymash të ndryshme të poezisë gjermane zgjedhur nga poetët më të njohur gjermanfolës nga Gjermania,Austria dhe Zvicra,sianfred Ach,Rose Ausänder,Betti Fichtl,Erich Fried;GerhardRuiss,Heinrich Heine,Fred Kurer ,Rosemarie Schulak,Volganf Windhausen,dhe Peter Paul Wiplinger.Libri ështëbërë shumë i kërkuarsi nga lexuesit shqiptar,ashtu edhenga lexuesi gjerman,nga se edhe në dygjuhësinë e paraqitur krijimet ruajnë timbrin e të njejtit realitet.

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anëtarësuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Bravo diaspores gjermane ...Urime ....te ne shum ligsht puna ....kemi ba mjaft por ,ka shku mundi kot ....
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-04-2007
    Postime
    117
    Druntina,do të kishim dëshirë të dinim më gjërsisht nga cili rreth paraqiteni,më pas do tëvlerësonim nëse ju ka shkuar mundi kot.,apo mundi juaj është shpërblyar!MEGJITHATë
    flm.përprezentimin tuaj.Per ne shqiptarët në Gjermani emri Doruntina është emër içmuar.

    Gjitha të mirat.

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anëtarësuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    une ju shkruaj nga Brukseli....
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-04-2007
    Postime
    117
    Diasporen e Brukselit nee njohim mjaft aktive,andaj nuk duhet te brengoseni per ndonje mund te kotë.
    Te fala keni ju shqiptaret ne Bruksel.

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Dorontina
    Anëtarësuar
    22-09-2006
    Vendndodhja
    "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
    Postime
    3,488
    Citim Postuar më parë nga ShCakolli Lexo Postimin
    Diasporen e Brukselit nee njohim mjaft aktive,
    Te fala keni ju shqiptaret ne Bruksel.
    aktive po duket ,asht ne reabilitet ...po ec me qakla, besoj qe e marrin seriozisht se asht pak veshtir pasi njerzit jan lodh me joseriozitet .
    te shkoluarit si ndegjon askush,te pashkolluarit dojn frontin dhe emer edhe keshtu lufta per karrik gjith shqiptarin e ka fik.

    ju bej te fala edhe juve te gjermanis vertet keni ec perpara ...
    "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

  10. #10
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-04-2007
    Postime
    117
    Të shkolluarëve bëjuninjë thirrje të vetme"ZGJOHUNI";KOHA ëSHTë PëR zgjim.

  11. #11
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-09-2007
    Vendndodhja
    berlin
    Postime
    4
    südost Galerie
    Großbeerenstr.88
    10963 Berlin
    T: (030) 253779914
    F: (030) 252 98 574
    kultur@suedost-ev.de
    www.suedost-ev.de

    AUSSTELLUNGSERÖFFNUNG

    Donnerstag 11. Oktober 19.30 Uhr

    MIMOZA VELIU

    "Wer spricht von Siegen?
    Überstehen ist alles."

    Unter diesem Titel, ein Zitat von Rainer Maria Rilke, zeigen wir Fotografien der aus Makedonien stammenden Albanerin Mimoza Veliu.
    Die Bürgerkriege auf dem Balkan und die politischen Umwälzungen haben dort tiefe Wunden aufgerissen und zu einer erhöhten Anzahl von Suiziden geführt.
    Diese Situation zu dokumentieren und auf die Sinnlosigkeit gewalttätiger Auseinandersetzungen hinzuweisen sind Mimosa Veliu ein großes Anliegen.
    In ihren Motiven registriert sie scheinbar Beiläufiges und verzichtet auf dramatische Gesten. Es gelingt ihr dennoch, eine Atmosphäre „am Rande des Lebens“,
    wie sie selber es nennt, zu vermitteln.

    Mimoza Veliu wurde 1979 in Tetovo / Mazedonien geboren. Seit 2002 lebt sie in Berlin, wo sie Mediendesign studiert.

    Ausstellungsdauer: 11. Oktober – 29. November
    Öffnungszeiten: Mo. und Mi. 13.00 – 17.00 Uhr

    www.mimoza-photography.de
    017623252121

  12. #12
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043
    shume fotografi te bukura.sa keq qe nat ore jam ne pune se do vija me kenaqesi.ILIRI BERLIN

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    22-09-2007
    Vendndodhja
    berlin
    Postime
    4
    ska gje..ke mundesine 6 jave rradhazi te shikosh fotografite..deri me date 29 nentor


  14. #14
    i/e regjistruar Maska e qendros
    Anëtarësuar
    28-11-2010
    Vendndodhja
    Pejë
    Postime
    84

    Për: Nga Shqiptarët Në Gjermani

    Pershendetje te gjithve
    Jam student nga Kosova,perkatsisht nga Peja..
    Me ka ardh nje mundsi qe te studioj ne Gjermani nga nje i aferm i imi qe po garanton per mua per banim dhe te gjitha shpenzimet tjera..
    Jam student ne vit te 2 bachelor ketu ne Prishtine dhe jam i interesuar te dij se qfar duhet te ndjek qe te vazhdoj studimet bachelor atje,dmth te transferohem ne ndonje universitet ne Gjermani..
    shpresoj qe te me ndihmoni hap pas hapi,sepse po kerkoj cdokund dike qe me jep informata te hollsishme,po nuk po gjej..
    Ju pershendes te gjithve shpresoj te me ndihmoni,ose se paku ku te orientohem
    Shiko punimet e mia në Facebook
    facebook.com/Qendrim.3DWork

Tema të Ngjashme

  1. Esse dhe artikuj të muslimanëve
    Nga ORIONI në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 35
    Postimi i Fundit: 09-12-2010, 09:31
  2. Shqiptarët s`kanë pse të druajnë nga etno-identiteti i tyre
    Nga naqeta në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 20-04-2009, 12:47
  3. Forumi Mysliman: Presidenti Moisiu ka fyer ndjenjat tona
    Nga Davius në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 88
    Postimi i Fundit: 30-11-2005, 16:53
  4. Kuvendi që na la trashëgim ADN-në e Dushkut
    Nga Kosovari_78_Ca në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 22-05-2005, 01:24
  5. Zgjimi Kombëtar
    Nga dodoni në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 24-11-2004, 08:54

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •