Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 16
 1. #1

  8 Shtator - Lindja e Hirplots Mari

  Ungjilli i Lukes, kapitulli i pare: "26 N muajin e gjasht, engjlli Gabriel u drgua nga Perndia n nj qytet t Galiles, q quhej Nazaret,


  27 te nj e virgjr, q ishte e fejuar me nj njeri q quhej Jozef, nga shtpia e Davidit; dhe emri i virgjreshs ishte Maria.


  28 Dhe englli hyri te ajo dhe tha: ``Tungjatjeta, o hirplote, Zoti sht me ty; ti je e bekuar ndr grat``.


  29 Por kur e pa at, ajo mbeti e shqetsuar nga fjalt e tij, dhe pyeste vetveten far kuptimi mund t kishte nj prshndetje e till.


  30 Dhe engjlli i tha: ``Mos ki frik, Mari, sepse ke gjetur hir para Perndis.


  31 Dhe ja, ti do t mbetesh shtatzn dhe do t lindsh nj djal, dhe do t`ia vesh emrin Jezus.


  32 Ai do t jet i madh dhe do t quhet Biri i Shum t Lartit; dhe Zoti Perndi do t`i jap fronin e Davidit, atit t tij;


  33 dhe do t mbretroj mbi shtpin e Jakobit prjet, dhe mbretria e tij nuk do t ket kurr t sosur``.


  34 Dhe Maria i tha engjllit: ``Si do t ndodh kjo, prderisa un nuk njoh burr?``.


  35 Dhe engjlli duke u prgjigjur, i tha: ``Fryma e Shenjt do t vij mbi ty dhe pushteti i Shum t Lartit do t t mbuloj me hijen e vet; prandaj i shenjti q do t lind prej teje do t quhet Bir i Perndis.


  36 Dhe ja, Elizabeta, e afrmja jote, edhe ajo, n pleqrin e saj, mbeti shtatzn me nj djal; dhe ky sht muaji i gjasht pr t, q e quanin shterp,


  37 sepse me Perndin asgj s`sht e pamundshme``.


  38 Ather Maria tha: ``Ja shrbtorja e Zotit; le t m ndodh sipas fjals sate``. Dhe engjlli u largua prej saj."

  http://www.goarch.org/en/special/lis...ativity/learn/

  Ne daten 8 Shtator, Kisha feston lindjen e Virgjereshes Mari.

  Ndonese nuk ka shume informacion historik ne lidhje me lindjen e Shen Marise, ne nje liber te shkruar nga Jakovi, ne shekullin e dyte, qe ndryshe njihet si Protevangelion, thuhet se prinderit e Maries kishin nje kohe te gjate pa femije. Nje dite kur Joakimi shkon ne tempull, Kryeprifti e zbon duke e qortuar per shterpesine e tij. I ndodhur ngushte dhe ne turp, Joakimi largohet nga tempulli dhe nga Jerusalemi dhe shkon te jetoje me barinjte dhe kopete e tyre. Duke u lutur, ne te njejten kohe bashke me gruan e tij Ana, e cila ishte ne Jerusalem, nje engjell u shfaqet te dyve i cili u thote se do te ngelen me femije. Ana i premton engjellit se ajo do t'ia perkushtoje femijen Zotit. Joakimi kthehet ne shtepi dhe ne kohen e duhur ata lindin Marien.

  Gjithashtu, meqenese nuk ka nje date te sigurt per lindjen e Virgjereshes, Kisha ka vendosur ta festoje ne daten 8-Shtator per arsye se kjo date simbolizon diten e krijimit te ri. Kalendari i Kishes Orthodhokse fillon me daten 1 Shtator dhe merr parasysh se bota e vjeter, e cila deshtoi ne mekat u krijua ne 7 ditet e para, dhe krijimi i ri fillon me lindjen e Marise tek e cila u ngjiz dhe premtimi i shpetimit te perjetshem, jeta e ameshuar me Perendine.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga skeshqe : 10-09-2007 m 14:45
  Kokrrizat e reres nuk jane puthje valesh
  Por lot...Lot shkembinjsh, Dashurish, tretur me kot

 2. #2
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,407
  Postimet n Bllog
  1
  E permbibekuar je, o Hyjlindese, Virgjereshe,
  se me anen e Atij qe mori trup prej Teje,
  Ferri u roberua, Adami u rithirr, mallkimi vdiq, Eva u clirua,
  Vdekja vdiq dhe ne u ngjallem,
  prandaj duke himnuar therresim,
  I bekuar je o Krisht, Perendia yne,
  qe te pelqeu keshtu,
  Lavdi me Ty!
  Duaje te afermin tend si veten

 3. #3
  Paqe! Maska e Matrix
  Antarsuar
  02-11-2002
  Vendndodhja
  N Zemrn e Hyjit!
  Postime
  3,123
  Nje dite kur Joakimi shkon ne tempull, Kryeprifti e zbon duke e qortuar per shterpesine e tij. I ndodhur ngushte dhe ne turp, Joakimi largohet nga tempulli dhe nga Jerusalemi dhe shkon te jetoje me barinjte dhe kopete e tyre.
  E sheh Ilia qe nuk duhet gjykuar dikush per nje fatkeqesi (ne kete rast shterpesia)
  Jo cdo fatkeqesi eshte ndeshkim nga Zoti.
  Zoti shpeshhere i perdor fatkeqesite per te bere vepren e Tij, si ne rastin e Lindjes se Shen Marise, te Gjon Pagezorit apo profetit Samuel
  Krishti: Ne Qiell me lavdine Hyjnore, ne toke me perulesine e sherbetorit!

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,109
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: 8 Shtator - Lindja e Hirplots Mari

  Lindja e Prndilindses, 8 Shtator

  Gzim dhe paralajmrim i Shptimit


  “Lindja jote, o Hyjlindse, i lajmroi gaz gjith bots. Se prej teje lindi dielli i drejtsis, Krishti Perndia yn. Q duke zgjidhur mallkimin - q kishin marr t pargatuarit n Parajs, pas shkeljes s tyre - dha bekimin. Dhe duke abolitur vdekjen, na dhuroi jetn e amshuar.”

  Babai i s Prmbishenjts Hyjlindse dhe Gjithmonvirgjrs Mari, Joakimi, q do t thot Perndia sjell qetsi, rridhte nga fisi mbretror. Ishte pasardhs i profetit dhe mbretit David. Rrjedhimisht, vinte nga fisi i Juds, bir i patriarkut Jakov. Ishte i pasur dhe e donte shum Perndin. Prandaj, i ofronte dyfish dhuratat ndaj Tij. Por, nuk kishte fmij dhe me bashkshorten e tij, Ana, emri i s cils do t thot hir, e ndienin shum turpin e mospasjes fmij dhe shqetsoheshin. Prandaj ran dakord t luten shum. Joakimi u ngjit n mal dhe Ana n bahen e saj, me lot n sy, i prgjroheshin Perndis t’u dhuroj fmij. Perndia e dgjoi lutjen e tyre dhe u dha jo thjesht fmij, por pem t shenjt barku, t Prmbishnjtn Hjylindse, e cila do t lindte Shptimtarin e bots.

  Znia dhe lindja e Hyjlindses, sipas rregullave t prgjithshme natyrore, e bashkon dhe e lidh ngusht me tr njerzimin, domethn me t gjith ne, pasardhsit e Adamit dhe Evs. Fakti q, “motra jon Mari”, si e quan Hyjlindsen shn Athanasi i Madh, ia doli t arrij prsosmrin morale dhe shenjtrimin, i jep vendin e par midis njerzve dhe e tregon udhheqse t vrtet t njerzimit, n rrugn e prsosmris s krishter.

  Shn Grigor Pallamai, shkruan: “Roli i Nuses Virgjresh, ishte t ndrmjetoj midis Perndis dhe tr gjinis njerzore, me pasoj t tregoj, nga njra an, Perndin, Bir t njeriut, dhe nga ana tjetr, njerzit, bij t Perndis me ann e hirit”.

  Dhe shn Kozmai i Etolis, shpall n msimdhniet e tij: “T gjith shenjtort, jan shrbtor t Krishtit, por Zonja jon, Hyjlindsja, sht Mbretresha e qiellit, e dheut dhe e gjith krijess mendore e lndore, dhe lutet pr mkatet tona. E mori Perndia Hyjlindsen, e bri Mbretresh dhe nderoi gjinin ton. Prandaj edhe ne, ta nderojm me kreshm, me lutje, me lmosh dhe me vepra t mira”.

  Para se t lindej Krishti n bot, njeriu i trembej Perndis. Para misterit t Perndis, njeriu pushtohej nga ndjenja e friks. Ishte mister i frikshm. Me trupzimin e Shptimtarit, n lidhjen midis Perndis dhe njeriut, dashuria zvendsoi frikn. “Dashuria e prsosur e nxjerr jasht frikn” (1Jn. 4:18), gjmon i biri i bubullims dhe nxnsi i dashuris, shn Joan Theologu. Kshtu mund t shpjegojm edhe fjalt e shn Andonit t Madh: “Un Perndin e dua, nuk i kam frik.” Ekziston nj dashuri e ndrsjell midis Perndis dhe njeriut, krijess dhe Kryetarit. Misteri i Perndis, tani, sht trheqs dhe mahnits”.

  Ati i hirshm dhe oratori kishtar, shn Vasili, episkopi i Selefqis, na prmend vargjet e Hyjlindses drejtuar Birit t saj t vetmlindur:

  ’t bj, pra, pr ty?

  T t ushqej me qumsht, apo t t lavdroj?

  T t shrbej si nn, apo t t adhuroj si shrbtore?

  T t prqafoj si bir, apo t t adhuroj si Perndi?

  ’sht kjo udi e pashprehur, kjo udi kaq e madhe?
  Qielli sht froni yt dhe, njkohsisht, froni im t mban!

  Erdhe i tri n t poshtmet, pa u larguar aspak nga t lartat!

  Gzohu Nuse e panusruar!

  Virgjresha Mari u “mblesua me Josifin”, por nuk u b kurr nusja dhe gruaja e tij. Ishte njkohsisht virgjresh dhe nn, ashtu si Jisui ishte Perndi dhe njeri. Shn Maria sht Hyjlindse dhe jo njerilindse. Mishi i saj u end me fuqin e Shpirtit t Shenjt dhe kshtu ai q lindi u quajt Biri i t Lartit. Shn Prokli, patriarku i Kostandinopojs, vren: “Pikrisht ashtu si kandili nuk sht shkaku i drits por mjeti i drits, kshtu edhe Virgjresha, nuk sht ajo vet Perndi, por tempull i Perndis”. Gjithashtu edhe shn Joan Gojarti komenton: “Virgjresh na nxori jasht Parajss, nprmjet Virgjreshs gjetm jetn e amshuar”.

  Ana e Elkanait mburret se, nga shprestaria e saj lindet profeti Samuel. Dhe Virgjresha lindi mburrjen e njerzimit, Emanuelin, Shptimtarin e bots. N shprehjen njerzore, emri i s Trshenjts do t thot Nn e madhe, q prqafon njeriun e vuajtur, q prshkon detin e turbullt t jets s tij t hidhur. Ajo, brenda jets s tij, sht simpatia, ndjenja e dhembshuris, dashuria. N lindjen e saj, sot, dallojm foshnjn e bardh faqekuq, foshnjn e thjesht dhe hirplot, q vaditi shpirtrat e hyjprindrve t drejt, Joakimit dhe Ans, me krcime gzimi. Barku i shterpt i Ans, u b streh e prulur e lules q do t jap frytin e saj, lirimin e bots. Vajza e Nazaretit, si tend e nderuar dhe e gjall, prgatit n t brendshmet e saj misterin e pashprehur t ekonomis hyjnore, shprblimin e bots.

  Eva e par doli nga mishi i burrit t saj. Trupi i Jisu Krishtit, nga mishi i qashtr i s Trshenjts, Evs s dyt, Nns s jets. Ky sht kuptimi i fjals Eva, jet. Lindet vajza e Nazaretit, q do t lind Birin e Perndis, lirimtarin e bots.


  Ngjalja
  Shtator 2012

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Archon
  Antarsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,280

  Pr: 8 Shtator - Lindja e Hirplots Mari

  Sot kisha jone e shenjte kremton "Lindjen e Shen Marise".Zhvillohen panaire ne shume vende te Shqiperise,me kryesori zhvillohet ne Manastirin historik te Ardenices,qe mban edhe emrin e kesaj feste.


  Lindja e Shn Maris

  Profeti David thot:- “Shfaqja e Zotit bhet me besim n rrugn, synimet dhe nevojat e jets tnde, ndaj kij shpres tek Ai dhe Ai do t’i plotsoj ato q krkon dhe q ke nevoj”. Me kt besim dhe shpres Joakimi dhe Ana, prindrit e Shn Maris, i luteshin Perndis t’i falte nj fmij pr ta pasur si ngushllim n kohn e pleqris. Dhe kt shpres Perndia ua plotsoi. U fali virgjreshn Mari e cila ishte caktuar q t lindte Shptimtarin e bots dhe t shklqente si femra m e bekuar ndr t gjitha grat. Ishte ajo nga e cila do t lindte Ai q do t’i shtypte kryet gjarprit. N dhiatn e vjetr ka mjaft shmbllesa q prfytyrojn Shn Marin, po prmendim vetm nj, ferrn n Sinai e cila meqense ishte rrethuar nga flakt nuk digjej, ashtu edhe Shn Maria q lindi Zotin dhe Shptimtarin ton Jisu Krisht mbeti gjithmon e virgjr. Dhe kshtu Joakimi dhe Ana, me shpresn e tyre t fort tek Perndia, morn prej Tij dhuratn e dshiruar q do t bhej Nn e Zotit dhe Shptimtarit ton Jisu Krisht dhe nn e bots gjer n mbarim t jets. Lindja e Shn Maris sht nj e kremte e vjetr. E takojm m shpesh pas Sinodit Ekumenik t Efesit. Nga poeti i madh kishtar, Andrea i Krets, kemi nj kanon shum t bukur si dhe dy predikime panegjirike pr kt t kremte.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Archon
  Antarsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,280

  Pr: 8 Shtator - Lindja e Hirplots Mari

  U kremtua sot n manastirin e Ardenices festa e "Lindjes se Shen Marise".Meshuan Mitropoliti i Beratit,Ignati dhe Episkopi i Amantias,Nathanaeli.

  Ndryshuar pr her t fundit nga Archon : 08-09-2013 m 15:44

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Archon
  Antarsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,280

  Pr: 8 Shtator - Lindja e Hirplots Mari


 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,109
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: 8 Shtator - Lindja e Hirplots Mari

  Kjo eshte festa e pare e bekuar e kalendarit te ri orthodhoks qe fillon ne 1 shtator. Ne kete dite, Kisha dhe gjithe orthodhokset festojne lindjen e Nenes se tyre te Tereshenjte, Theotokos Mari, njeriu qe mbajti ne barkun e saj Zotin dhe i dha Zotit mish nga mish i saj, e u be njeri. Ne kete dite, kujtojme e nderojme edhe dy prinderit e mrekullueshem dhe beseplote te se Tereshenjtes, Shen Joakimin dhe Shen Ana, te cilet vuajten jo pak para se Perendia te degjonte lutjet e tyre e t'i gezonte me nje vajze ne nje moshe te madhe.

  E permbibekuar je, o Hyjlindese, Virgjereshe,
  se me anen e Atij qe mori trup prej Teje,
  Ferri u roberua, Adami u rithirr, mallkimi vdiq, Eva u clirua,
  Vdekja vdiq dhe ne u ngjallem,
  prandaj duke himnuar therresim,
  I bekuar je o Krisht, Perendia yne,
  qe te pelqeu keshtu,
  Lavdi me Ty!


  Ndricoje erresiren tone shpirterore e ruana o Nene e Tereshenjte me lutjet e Tua!

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,109
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: 8 Shtator - Lindja e Hirplots Mari

  Ne daten 8 Shtator, Kisha feston lindjen e Virgjereshes Mari.

  Ndonese nuk ka shume informacion historik ne lidhje me lindjen e Shen Marise, ne nje liber te shkruar nga Jakovi, ne shekullin e dyte, qe ndryshe njihet si Protevangelion, thuhet se prinderit e Maries kishin nje kohe te gjate pa femije. Nje dite kur Joakimi shkon ne tempull, Kryeprifti e zbon duke e qortuar per shterpesine e tij. I ndodhur ngushte dhe ne turp, Joakimi largohet nga tempulli dhe nga Jerusalemi dhe shkon te jetoje me barinjte dhe kopete e tyre. Duke u lutur, ne te njejten kohe bashke me gruan e tij Ana, e cila ishte ne Jerusalem, nje engjell u shfaqet te dyve i cili u thote se do te ngelen me femije. Ana i premton engjellit se ajo do t'ia perkushtoje femijen Zotit. Joakimi kthehet ne shtepi dhe ne kohen e duhur ata lindin Marien.

  Gjithashtu, meqenese nuk ka nje date te sigurt per lindjen e Virgjereshes, Kisha ka vendosur ta festoje ne daten 8-Shtator per arsye se kjo date simbolizon diten e krijimit te ri. Kalendari i Kishes Orthodhokse fillon me daten 1 Shtator dhe merr parasysh se bota e vjeter, e cila deshtoi ne mekat u krijua ne 7 ditet e para, dhe krijimi i ri fillon me lindjen e Marise tek e cila u ngjiz dhe premtimi i shpetimit te perjetshem, jeta e ameshuar me Perendine.
  Ki meshire o Nene e Tereshenjte, Theotokos Mari, per te gjithe ne mekataret.

  Te pergjerohemi qe te ruash Kishen qe Krishti ngriti me mish nga mishi yt!

  Te pergjerohemi qe te na ruash nga i ligu, e te na mbash ne rrugen e drejte, ate rruge qe Perendia ka hapur per ne, e jo rrugen pa krye qe i ligu na shtyn te marrim perdite!

  Te pergjerohemi qe te mos te na braktisesh, por te na qendrosh prane, t'i degjosh lutjet tona, e te na mbash shpirtin te mbushur me bese e shprese Perendie!

  Lutju Birit tend te Shenjte o Hireplota Virgjeresha Mari per shpetimin e ne mekatareve!

  Gjithe brezat e te krishtereve e gjithe shenjtoret e Kishes ne shekuj, te pergjerohen ty o Nene e Tereshenjte!

  Cilin njeri tjeter ka lumeruar ne perjetesi Perendia si Ty o Nene e Tereshenjte!


  Te bekuar ne perjetesi jeni ju o prinderit e te Tereshenjtes Mari, Shen Joakim e Shen Ana!

  Judenjte driteshkurter te kohes tuaj ju perbuznin e tregonin me gisht si "te denuar nga Zoti per te mos patur femije".

  Por me shembullin e jetes suaj, ju nuk e humbet besimin ne Zotin e Abrahamit, Isakut e Jakovit! Por iu lutet Zotit per faljen e mekateve gjithe jeten tuaj.

  Dhe Perendia i degjoi lutjet tuaja, i pa perbuzjet e judenjve dhe prifterinjve te tyre karshi jush, dhe ju bekoi me femijen me te bekuar ne bote! Femijen qe do ti lindte botes Fjalen e Misheruar, Birin e Vetem te Lindur prej Atit!

  Te bekuar jeni ne perjetesi o prinderit e te Tereshenjte Joakim e Ana, qe Kisha dhe gjithe orthodhokset iu kujtojne me nje nderim te vecante ne cdo liturgji qe mbahet ne Kishe, si ne toke, edhe ne qiej!

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,109
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: 8 Shtator - Lindja e Hirplots Mari

  Sot na lindi gruaja me e lumeruar ne historine e njerezimit, Virgjeresha Mari.


 11. #11
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,109
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: 8 Shtator - Lindja e Hirplots Mari

  Lindja e Hyjlindses Mari

  Emri: 126.jpg

Shikime: 246

Madhsia: 190.0 KB

  Lindja e Hyjlindses Mari


  Prve kremtimit t Ungjillzimit, jan edhe tre festa t tjera t mdha pr nder t Maris Hyjlindse. E para nga kto festa, sht festa e Lindjes s saj, e cila festohet n 8 Shtator. Pr Lindjen e Maris nuk flitet n Shkrimin e Shenjt. Tregimi tradicional i ngjarjes sht marr nga shkrimet apokrife, t cilat nuk jan pjes e shkrimeve t Dhiats s Re. Msimi tradicional q kremtohet n himnet dhe vargjet e Meshs s fests, na mson se Joakimi dhe Ana ishin dy bashkshort t devotshm judej, t cilt ishin ndrmjet mbetjes* s pakt t besnikve – “t varfrit dhe nevojtart” – t cilt ishin n pritje t Mesias s premtuar. Ata ishin t moshuar dhe pa fmij. I luteshin vazhdimisht Zotit pr nj fmij, meqense tek judejt shterpsia shihej si nj shenj dnimi nga Perndia. Si prgjigje ndaj lutjeve t tyre dhe si shprblim ndaj besnikris s patundshme te Perndia, bashkshortt e moshuar u bekuan me nj fmij, q do t bhej pr shkak t mirsis dhe shenjtris s saj personale, Nna e Krishtit-Mesia.

  Lindja jote, o Hyjlindse, gzoi e ndriti tr gjithsin, se prej teje shklqeu Dielli i Drejtsis, Krishti Perndia yn, q zgjidhi mallkimin dhe na dha bekimin, duke e prishur vdekjen dhe duke na dhnw jetn e amshuar (Prlshorja). Me lindjen tnde, o virgjresh e pastr, Joakimi dhe Ana u liruan prej shterpsis dhe Adami dhe Eva prej prishjes s vdekjes. Dhe ne, populli yt, t liruar prej mkatit, t kremtojm dhe t kndojm: Ajo q ishte shterp lindi Hyjlindsen, Ushqyesen e Jets son (Shkurtorja).

  Fakti q nuk ka asnj pohim biblik n lindjen e Maris, nuk ka shum rndsi pr kuptimin e fests. Edhe sikur baza aktuale e ngjarjes, si kremtohet n Kish, t ishte e diskutueshme nga ana historike, kuptimi hyjnor i saj “pr ne njerzit dhe pr shptimin ton”, sht m se i qart. Duhet t ishte dikush e lindur nga mishi dhe gjaku njerzor, e cila duhet t ishte shpirtrisht e aft t bhej Nna e Krishtit dhe ajo vet duhej t ishte lindur nga persona, t cilt duhet t ishin shpirtrisht t aft pr t qen prindrit e saj. Prandaj, festa e Lindjes s Hylindses sht nj lavdrim i lindjes s Maris, i vet Maris dhe i prindrve t saj t drejt. Ajo sht nj kremtim si edhe prgatitja e par e shptimit t bots. Sepse “Ena e Drits”, “Libri i Fjals s Jets”, “Dera e Lindjes” dhe “Froni i Urtsis” u prgatit n tok, me lindjen e vajzs s shenjt Mari, nga vet Perndia. Vargjet e fests jan t mbushur plot me tituj t till, si ato q u prmendn m sipr. Ato jan t frymzuar nga mesazhi i Shkrimit t Shenjt, i Dhiats s Vjetr dhe t Re. Kndimet e veanta t fests nga Bibla e tregojn kt.

  N Mbrmsoren, t tre kndimet nga Dhiata e Vjetr jan “mariologjike”, n interpretimin e tyre nn dritn e Dhiats s Re. Kshtu, Shkalla e Jakovit, e cila lidh qiellin me dhen dhe vendi q u quajt “shtpia e Perndis” dhe “Porta e qiellit” (Gjeneza 28:10-17), jan kuptuar q t tregojn bashkimin e Perndis me njerzit, gj q sht realizuar plotsisht dhe prsosmrisht – fizikisht e shpirtrisht – n Marin, Hyjlindsen, Mbartsen e Perndis. Gjithashtu, vegimi i tempullit, me “dern e Lindjes” t mbyllur prgjithmon dhe t mbushur me “lavdin e Zotit”, simbolizon Marin, e cila quhet n himnet e fests “tempulli i gjall i Perndis, i mbushur me Lavdin hyjnore” (Ezekieli 43:27-44:4). Maria sht identifikuar gjithashtu, me “shtpin”, t ciln e ka ndrtuar Urtsia Hyjnore pr vetveten, sipas Librit t Fjalve t Urta 9:1-11. Ungjilli i Mngjesit sht po ai q kndohet n t gjitha festat e Hyjlindses, i famshmi Madhrim prej Ungjillit t Shn Lluks, n t cilin Maria thot: “Shpirti im madhron Zotin dhe mendja ime u ngazllua pr Perndin, Shptimtarin tim, sepse pa prulsin e shrbtores s tij, sepse ja, q tani e tutje gjith brezat do m lumrojn (Lluka 1:47).

  Apostulli i Meshs Hyjnore sht pjesa e famshme q flet rreth ardhjes s Birit t Perndis n “formn e nj shrbtori dhe i ngjashm me njerzit” (Filipiant 2:5-11) dhe Ungjilli sht po ai i knduar n t gjitha festat e Hyjlindses: Gruaja nga turma lavdron Nnn e Jisuit dhe Zoti vet i prgjigjet, se e njjta lumri q po merr nna e tij, i takon t gjith atyre “q e dgjojn fjaln e Perndis dhe ruajn at” (Lluka 11:27-28). Kshtu, n festn e Lindjes s Hyjlindses, si n t gjitha kremtimet liturgjike t Nns s Zotit, ne shpallim dhe kremtojm, q me an t dashamirsis s Perndis ndaj njerzimit, do i krishter merr po at q ka marr Hyjlindsja, “mshirn e madhe”, e cila i jepet personave njerzore, pr arsye t lindjes s Krishtit prej Virgjreshs.

  ________________

  * Mbetja sht nj term teologjik, i cili tregon pjesn e popullit t Izraelit q i ka mbetur besnik msimeve dhe urdhrimeve t Perndis, ndrkoh q pjesa m e madhe e popullit e ka tradhtuar jetn e devotshme.

  KOASH

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,109
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: 8 Shtator - Lindja e Hirplots Mari

  E bekuar dhe lavdruar si asnj grua tjetr je ti o Nna jon Hirplot Virgjresha Mari!
  Zoti t lavdroi pas fjetjes duke t br Mbretreshn e Kups s Qiellit!
  Rreth teje mblidhen gjith fmijt e tu, shenjtort e Kishs n shekuj!

  Lindja jote e mistershme i lindi njerzve t ksaj bote shpresn!

  T bekuar n prjetsi jan edhe prindrit e tu, Joakim e Ana.

  Mos na braktis o Nn e Trshenjt ne mkatart sot, por mbrona e shptona me lutjet e tua!

  Mbroji fmijt tan o Nn dhe mos i lr n mshirn e sulmeve t s ligut!

  Paqe n Ukrain, Rusi e mbar botn!

  Amin

 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,109
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: 8 Shtator - Lindja e Hirplots Mari


 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,109
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: 8 Shtator - Lindja e Hirplots Mari


 15. #15

  Pr: 8 Shtator - Lindja e Hirplots Mari

  Me lindjen e Hyjlindses, Zoti jo vetm q bekoi Shn Ann por
  realizoi mrekullin m t madhe pr njerzimin…
  Msoi t tjert me jetn tnde dhe jo me fjalt e tua

 16. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,109
  Postimet n Bllog
  15

  Pr: 8 Shtator - Lindja e Hirplots Mari

  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •