Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Te gėrmadhat e fshatit

  Mihal Zallari u lind nė vitin 1896 nė fshatin Frashėr tė Pėrmetit dhe nė vitet e para tė shekullit tė kaluar ai u shkollua nė njė kolegj gjerman nė Turqi ku mė pas punoi edhe si pedagog. Mė pas ai shkoi nė Grac tė Austrisė ku u diplomua pėr Shkencat Politike. Gjatė viteve tė Monarkisė ai shėrbeu si mėsues nė disa nga gjimnazet e vėndit dhe njėkohėsisht u shqua si njė nga publicistėt mė nė zė tė asaj kohe. Gjatė viteve tė pushtimit tė Shqipėrisė ai shėrbeu pėrsėri si mėsues dhe nė tetorin e vitit 1943 u zgjodh Kryetar i Parlamentit shqiptar. Kjo gjė u bė shkak qė nė marsin e vitit 1945 ai tė dėnohej me Gjyqin Special me 30-vjet burg politik, tė cilin e vuajti kryesisht nė Burrel. Mihali Zallari vdiq nė vitin 1967 dhe pėrveē politikės qė iu imponua nga rrethana tė ndryshme, ai kishte pasion tė veēantė pikturėn, skulpturėn dhe poezinė.

  Poezi nga Mihal Zallari
  (ish-Kryetar i Parlamentit shqiptar)
  (Frashėri) Djegur mė 23 prill 1914

  Kėtu jam! I mbėshtetur te pragu i shtėpisė.
  Pa kthim rrėnuar janė kujtimet e rinisė!
  Kėtu jam, duke pritur mos dalė dikush pėrpara.
  Rreth meje, brenda meje,-kudo vetėm gėrmadha.

  O Zot! Si isht' e mundur njė vepėr kaq e zezė!
  Shtėpitė shoh tė digjen pa rėn' e para rezė,
  Shoh pleq e gra tė ikin, fėmijėt zbath pėrdore,
  Se s'deshėn tė mohojnė pėrpjekjet shekullore

  I pikėlluar ngrihem, ngas fshatin anembanė
  Shėtis oborr-e shkollės, kėpus njė degė thanė,
  Zbres poshtė te mulliri gjat vijės nėnė hije,
  Nė ethe duke ndjekur gjurmėt e njė fėmije.

  Kjo kaēkė e ērrėnjosur, qė gjuanim me gurė,
  Kjo shtyllė anės lumit, ku ish dikur njė urė,
  Kėtu ky lėm i shembur, ku bėnim festa mundit,
  Ēdonjėra plag'e hapur nė trupin e katundit.

  Por gurrat e teqesė, siē rridhnin, prapė rrjedhin,
  Dhe lisat e Shėn Kollit hijet, qė hidhnin hedhin
  Aromė lėshon toka, ėsht' kaq e bukur dita
  Sikur kam dal nga burgu e ėmbėl ėshtė drita.

  Edhe njė herė sillem rreth vatrės sė rinisė,
  Me mall tė dyfishuar puth pragun e shtėpisė'
  Pastaj nė mes tė fshatit te shesh'i kishės kthehem
  Dhe pranė varrit tė gjyshit nėn qiparisa ndehem.

  Pėrballė meje shkėmbi siē ishte-vijėmprehtė!
  Rreth meje horizonti siē ishte-vijėqetė!
  Dhe prapė thell'e ndjej, qė t'gjitha kan ndryshuar
  Qė zemra ime ėshtė pėrjet'e varfėruar.

  Atje te der' e kishės, mbi murin e hajatit,
  Qėndron gati e shuar ikon' e shėn Thanasit,
  Por syt'e e qetė flasin, nė shpirt sikur mė shohnė
  "Esht, biro, von' mė thonė: sa tė jesh gjall: ėshtė vonė".

  Ndėrkaq nata shtrihet prej pyllit mbi luginė.
  Njė cjap i zi vėrret te shkėmbi mbi greminė.
  Dhe un' pėrgjoj nė heshtje me shpirt tė turbulluar
  Sikur t'thėrrit ndėrgjegjja e veprės sė mallkuar.

  Mesnatė! Gjithė sendet po heshtin dhe pėrgjojnė
  Me to pėrgjoj dhe unė gurrat, qė murmurojnė
  Dhe nėpėr murmurime ndėrgjoj pastingėllime
  Nga koha, kur e lumtur, kėndonte zėmra ime.
  Prill 1947


  Jemi tė rinj…

  Jemi tė rinj, jemi tė ra
  Dhe jetėn lart e ēmojmė
  Porse nė botė pėrmbi gjithēka
  Lirinė dashurojmė

  Tė lir, nė mal, tė lir' nė fush'
  Tė lir' pėrgjithėmonė
  Veēanėrisht jemi tė lir'
  Kėtu nė kraharorin tonė.

  Mjaft gjer mė sot kryet nė re
  Mė s'duam tė ėndėrrojmė
  Jetėn siē ėsht' pėrzėmėrsisht
  Nė sy ne e shikojmė

  Jemi tė rinj, jemi tė ra
  Dhe jetėn lart e ēmojmė
  Porse nė botė pėrmbi gjithēka
  Lirinė dashurojmė.


  Pranverė

  Eshtė njė ajėr i lehtė rreth nesh,
  Shėronjės,
  Edhe njė diell, i ngrohtė, qė qesh
  Ēlironjės.
  Lule mbulojnė fushė dhe shteg
  Me erė,
  Zogjtė kėndojnė degė mė degė:
  Pranverė!
  Ju puth me mall!
  Thua ish dimri, qė na mėsoi
  Tė ēmojmė,
  Dimri i ashpėr, qė na tregoi
  Tė rrojmė?
  Shoh qiell' e qart', shoh syt' e tua
  Tė ėmbėl,
  Paqe e qetė derdhet mbi mua
  Nė zemėr.
  I.XI. 47


  Ujrat

  Zbresin ujrat malit tatėpjetė
  Dhe murmurojnė
  Ngrehin lulet kryet pėrpjetė
  Dhe po pėrgjojnė.

  Ah! T'i ndalojnė, me ta tė bredhin
  Sa dėshirojnė
  Rrjedhin ujrat njė sy iu hedhin
  Rrugėn vazhdojnė.
  Dalin nga nata, ku mėmat endin
  Tė jetės fije,
  Nga vend' i heshtjes, ku sendet s'hedhin
  As drit' as hije.

  Ē'ėshtė e keqe, ē'ėshtė e mirė
  Ata s'e ndjejnė,
  Gjithmonė lėvizės, nė forcėn e lirė
  Gėzimin gjejnė.

  Herė shpėrthejnė, urat tronditin
  Dhe i rrėzojnė,
  Herė, tė qetė, fushat vaditin
  I pasurojnė.

  Forca tė fshehta motit kan' ngritur
  Pllaja dhe male,
  Ujrat plotėsojnė, duke skalitur
  Veprėn e madhe.

  Gjith' elementet dhe forcat e fshehta
  Sodit dhe motit
  Njė qėllim mbartin, sa tė jet' jeta
  Planin e Zotit.

  * * *

  Zbresin ujrat malit tatėpjetė
  Dhe murmurojnė
  Dalin pėrpara lulet plot jetė
  I ngjatjetojnė

  Nėntor 1947


  Syt' e pafajshėm

  I qetė duket nėpėr frėngjitė
  Njė copė qielli
  Mbi mur' e ftohtė hedh pakėz dritė
  Njė reze dielli.

  Te port' e burgut syt' e pafajshėm
  Tė njė fėmije
  Qeshin, se s'qajnė syt' e pėrmallshėm
  Tė sime bije.

  Te hekurat qepur fytyr' e ndritur
  E gruas trime
  Shikim i ėmbėl mė heq papritur
  Tė errtat mendime.

  Mėmė dhe bijė, piktur' magjike
  E paharruar!

  O port' e burgut, suaz' tragjike,
  Ti qofsh bekuar!


  Sytė e tu

  Urrejtjen mbytėse jetova,
  Pėrmbysjen vrasėse ashtu,
  Dhe prap tė gjitha i harrova.
  Qė kur takova syt' e tu.

  Po! Syt' ikonė bizantine,
  Fytyr'e zbehtė si qiri,
  Gjith' qenia tėnde, deg' dafine,
  Njė vetėm shprehte: dashuri!

  Dhe u pėrule para meje,
  E ēqetė-qetė pa mbarim,
  Sikur tė kesh para teje
  Tė njerėzimit mbar'trishtim.

  I prekur thell nga mallėngjimi
  Ēlironjės ra i pari lot.
  Ti mė shpėtove nga dyshimi
  Mos vuajtja ime isht' e kot!

  Nė rrugėn time tė munduar
  U derdh e qet' njė drit' e re,
  Dhe zėmra im' e torturuar
  Rigjeti shtegun pėr n'atdhe.

  E para ishte vajza jonė,
  Qė erdfh' e ndėnji te un' nė hije
  Dhe fshiu plagė dhe demonė
  Me buzėt e njoma tė njė fėmije.

  pergatitur nga Ledia Dushi
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shigjeta : 03-09-2007 mė 01:44

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-06-2002
  Vendndodhja
  Kurrkundi
  Mosha
  36
  Postime
  132
  Mihal Zallari...
  ...
  E bija thote se ato poezi i shkroi ne burg ,e kalonin permes tij fale mediokritetit te atyre qe "burgosnin"...Keshtu ,e shoqja ,Elpiniqi i ruajti...e Elsa i boton sot...
  Mihali pat thene ne gjyqin kunder tij"E dua gjrmanin sepse me ka mesuar si duhet Atdheu"
  Nuk iu pelqeu kjo...e fundit... e moren per mungese patriotizmi...
  The path of excess leads to the Tower of Wisdom.(Blake)

 3. #3

  Mihal Zallari

  Mihal Zallari - foto
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •