Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 15
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-04-2004
  Postime
  21

  Etimologji: Kuptimi i fjalės "namusqar/e".

  C'fare kuptimi ka fjala namusqare ju lutem?

 2. #2
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,945
  kerkon gjera te zgjedhura dhe eshte kokeforte ne ate qe kerkon....
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Borix
  Anėtarėsuar
  17-01-2003
  Postime
  2,316
  Fjala 'namus' vjen nga turqishtja, dhe ne shqip perkthehet si 'vleresim i larte per veten, respekt i skajshem per veten'. Nga kjo, fjala 'namusqar/e' perdoret per nje person me namus, ne nje sens ironik ose negativ... Duhet te kesh degjuar edhe shprehjen 'burre me namus'...
  "The rule is perfect: in all matters of opinion our adversaries are insane." (M. Twain)

 4. #4
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,945
  Citim Postuar mė parė nga Borix
  Fjala 'namus' vjen nga turqishtja, dhe ne shqip perkthehet si 'vleresim i larte per veten, respekt i skajshem per veten'. Nga kjo, fjala 'namusqar/e' perdoret per nje person me namus, ne nje sens ironik ose negativ... Duhet te kesh degjuar edhe shprehjen 'burre me namus'...
  I sigurte je ti borix se vjen nga turqishtja?!!!
  Nam ne shqip e di cdmth ti
  Burre me namus dmth burre qe i eshte degjuar nami,emri,prandaj ruan respektin e vetes ne syte e botes,nuk e le tja shkele njeri---kuptimi i sedres
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 5. #5
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,753
  As e vogel moj as e madhe,
  qenke cupe moj namuzqare..

  ---

  btw ju pershendes i her me kete kenge

  Mendimi im eshte se nam dhe namuz mund te kene dy kuptime krejt te ndryshme..

  Nam mund te jete ne kuptimin nem (nga shqipja e vjeter), dhe namuz dmth sia jep kujt .. lol Keshtu qe ne kete rast jane antonime per kuptimin qe ato mbartin nga njera tjetra

  Nese perdoret ne kuptimin nam-i i mire/keq atehere ka kuptim cfare ka thene hylli lart.
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e JACK FOLLA
  Anėtarėsuar
  10-11-2003
  Vendndodhja
  Itali
  Mosha
  47
  Postime
  120
  Citim Postuar mė parė nga Borix
  Fjala 'namus' vjen nga turqishtja, dhe ne shqip perkthehet si 'vleresim i larte per veten, respekt i skajshem per veten'. Nga kjo, fjala 'namusqar/e' perdoret per nje person me namus, ne nje sens ironik ose negativ... Duhet te kesh degjuar edhe shprehjen 'burre me namus'...

  Ne turqisht Namus i thone turpit dhe pikerisht ne shqip perdoret per ato nuset e reja qe jane kokeulura por edhe me dengla.

 7. #7
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,945
  Citim Postuar mė parė nga Zemrushja
  As e vogel moj as e madhe,
  qenke cupe moj namuzqare..

  ---

  btw ju pershendes i her me kete kenge

  Mendimi im eshte se nam dhe namuz mund te kene dy kuptime krejt te ndryshme..

  Nam mund te jete ne kuptimin nem (nga shqipja e vjeter), dhe namuz dmth sia jep kujt .. lol Keshtu qe ne kete rast jane antonime per kuptimin qe ato mbartin nga njera tjetra

  Nese perdoret ne kuptimin nam-i i mire/keq atehere ka kuptim cfare ka thene hylli lart.
  Nam vjen nga emn(amn,pra nga am,cfare amesie ke,fjale qe vjen qe nga forma matriarkale e shoqerise),forma gege e emer...pranda Nam do te thote te ka dale emni per mire
  perdoret ne formen eshte me nam filan person apo filan gje
  ose edhe keq,pra doli nami=emni keq

  Per Namin e keq perdoret fjala Nem ,pra kur dikush te Nem nenkupton Do te dali emni per keq,per ndekje,vdekje apo cdo lloj fatkeqesie..pra do te degjoje emnin te lidhur me nje fatkeqesi...

  Namuz tek burrat s'perdoret burre i turpshem,po burre me tope,prandaj mund te jete fjale paralele ose e kane marre turqit nga Ne
  sepse
  shqipja ja di etimologjine fjales,pra e ka rrenjen po ne shqip..po turku?!
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 8. #8
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,683
  Namuz eshte fjala turqisht per "NDER". Ne arabisht eshte ARD.
  "Nuse namuzqare" konsiderohej vajza me nder te ruajtur, pra virgjeresha.

  E kunderta e namuzit ne turqisht eshte eshte "namussuz", pra pa nder (ayip).

  Namus (Arapēa: el-Namus el-ekber الناموس الأكبر, „en büyük sırlara hakim olan“) birēok oryantal toplumlarda saygı ve sevginin yanında, özellikle aile iēindeki otorite ilişkileri iēin merkez değerlerden birisi.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 9. #9
  *~100% Shqiptare~* Maska e Zemrushja
  Anėtarėsuar
  19-11-2002
  Vendndodhja
  Larguar!!!!!
  Postime
  2,753
  Citim Postuar mė parė nga Hyj-Njeriu
  shqipja ja di etimologjine fjales,pra e ka rrenjen po ne shqip..po turku?!
  Kur te vete xhiro nga Turqia do te ta them..
  Jeta eshte labirinth.. nese do ta fitosh.. zbuloje

 10. #10
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,945
  Citim Postuar mė parė nga Styx
  Namuz eshte fjala turqisht per "NDER". Ne arabisht eshte ARD.
  "Nuse namuzqare" konsiderohej vajza me nder te ruajtur, pra virgjeresha.

  E kunderta e namuzit ne turqisht eshte eshte "namussuz", pra pa nder (ayip).

  Namus (Arapēa: el-Namus el-ekber الناموس الأكبر, „en büyük sırlara hakim olan“) birēok oryantal toplumlarda saygı ve sevginin yanında, özellikle aile iēindeki otorite ilişkileri iēin merkez değerlerden birisi.
  po etimologjine e fjales e sjell dot?
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 11. #11
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,683
  Me kenaqesi.

  Namus, nomus, nomos (greqisht- νομοσ), shqip - Nom/et eshte parardhesja e fjales LIGJ (LAW). Pra "me nomus" mund te derivohet qe emertoheshin njerezit qe i permbaheshin ligjeve e rregullavet te cilat origjinonin nga Hyjnia.

  Eshte interesant fakti se "nomes" ishin kenge epike, me sakte recitime epike solo "aulodike" te shoqeruara me flaut (Vlora do te thote flaut) ose "kitharoid" kitare (personalisht do thoja lahute) dedikuar hyjnive. Recitimet i drejtoheshin kryesisht Apollos, per te perkujtuar fitoren e tij kunder dragonit Phython . Eshte edhe me interesant fakti se Nomeite (keshtu quheshin keto lloj kengesh) ndahshin ne 7 pjese, ku segmenti i mesit ishte pjesa me kulminante dhe e rendesishme qe i bashkonte te tera.

  (Te jete ? -hene, marte, merkure, ENJTE, premte, shtune, diel- shenimi i Styx)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 26-08-2007 mė 07:44
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 12. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  12-07-2006
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  856
  namusqar =sederli

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e pellumbi
  Anėtarėsuar
  30-04-2005
  Mosha
  43
  Postime
  320
  Citim Postuar mė parė nga engjellorja
  namusqar =sederli
  Sederli =?
  Nese ajo qe do te thuash nuk eshte me e mire se heshtja atehere me mire hesht.

 14. #14
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,683
  Sederli =?
  Ajo eshte "nje pjese pe te Copinit".
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 15. #15
  ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
  Anėtarėsuar
  10-03-2003
  Vendndodhja
  -|- Atje ku njeriu takohet me Perėndinė
  Mosha
  46
  Postime
  1,258
  Etimologjia ėshtė pak e vėshtirė tė gjendet nėse nuk ka njė fjalor etimilogjik tė shqipes. Kuptimi qė i jep fjalori i shqipes ėshtė ky:  NAMUS m. bised. vjet. Nder, cipa e njeriut. Njeri me namus. I mori namusin e turpėroi, e shau rėndė nė sy tė tė tjerėve. Ruan (prish) namusin. U binte namusi.  NAMUSQAR mb. vjet. Qė e ruan shumė nderin, qė ėshtė me cipė, i ndershėm; qė gėzon njė emėr tė mirė nė shoqėri. Plak (njeri) namusqar. Familje namusqare.


  ns
  קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


  I Shenjtė I Shenjtė...

Tema tė Ngjashme

 1. Etimologji sipas Nezir Myrtes
  Nga ZANOR nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 24-04-2014, 19:38
 2. Kuptimi i fjalės "Pasion"!
  Nga DI_ANA nė forumin Nė kėrkim tė romancės
  Pėrgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 17-04-2010, 19:16
 3. Kuptimi i fjalės 'Tė dua', pėr ju?!
  Nga [LoTi] nė forumin Nė kėrkim tė romancės
  Pėrgjigje: 48
  Postimi i Fundit: 27-12-2008, 05:38
 4. Etimologji: Kuptimi i emrit "Valentina"
  Nga Andro_era nė forumin Ndihmoni njėri-tjetrin
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 11-03-2007, 15:56
 5. Kuptimi i shehadetit
  Nga Klevis2000 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 13-01-2005, 13:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •