Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 6 prej 6
 1. #1
  Miush modern Maska e miushi
  Antarsuar
  04-08-2007
  Vendndodhja
  si thua shpirt te mungoj ndo pak?
  Postime
  217
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Dshira m e fsheht e njeriut? Pyetje e bere nga shume anetare te forumit.

  E kam pare kete pyetje shume ne forum prandaj po jap pergjigje per kete pyetje.

  Instikti pr t kryer marrdhnie seksuale sht m i forti q zotrojm. Ky sht jetsor nse duam t krijojm brezin tjetr.
  Instinktet tona na nxisim ne t gjithve t kryejm marrdhieve seksuale. Por mnyra se si grat dhe burrat cyten drejt ksaj sht krejt e ndryshme.  Dy aktor u drguan n kompleksin universitar t Londrs me kamera t fshehta pr t br nj pyetje t thjesht: "A don t flsh me mua?". Njri prej aktorve sht femr q pyet meshkujt dhe tjetri sht mashkull q pyet femrat.
  Rezultati dihet. Asnj femr nuk tha po por tre n katr meshkujve u dukej ideja e mir.

  Ndryshimi tek qasja e meshkujve dhe femrave ndaj marrdhnies seksuale ka nj themel evolucionar. do muaj nj grua liron vetm nj vez. Nse kjo vez pllenohet ather asaj do t'i duhet t bart fmijn prgjat nnt muajsh shtatznsie.

  Ky sht nj investim i madh. E kundrta ndodh me burrin i cili ka t gatshme pothuaj nj numr t pafundt spermash dhe mund t bhet at i qindra fmijve brenda ktyre nnt muajve. Kshtu q nuk sht befasuese prse grat kan prirje t jen m nazeqare kur vjen puna pr t zgjedhur se me k t kryejn marrdhnie seksuale.  Kur jan n krkim t nj partneri njerzve u flet instinktivisht nj varg i madh sinjalesh. M i thjeshti prej tyre sht forma trupore. Pr grat, nj bel i holl dhe kllqe t gjera jan shenja t pjelloris dhe prandaj sht vrtetuar se kto i trheqin shum burrat.

  Grat trhiqen instinktivisht pas formash trupore q tregojn gjene t mira. Kshtu q gruaja do t paraplqente m tepr nj burr me shpatulla t gjera dhe bel t holl - nj shenj e sigurt e si forcs fizike ashtu edhe e nj sistemi t mir imunitar.

  Por ne i zbulojm partnert e mundshm n nj mnyr m t zhdrvjell. N Newcastle University (Universiteti i Njukastllit) iu krkua femrave t mbanin pr disa dit t tra nj fanell me mng t shkurtr. Meshkujt u ftuan pastaj t zgjidhnin at fanell q ata mendonin se mbante ern m t mir.

  Pothuajse pa ndonj ndryshim meshkujt paraplqyen ern e grave q kishin nj sistem imunitar krejt t ndryshm nga i tyri. Kjo sht kuptimplot nga ana evolucionare - fmijt e lindur prej prindsh q kan sisteme t ndryshme imunitare kan gjasat m t mira t'i luftojn vet smundjet.

  Ian Penton-Voak i Stirling University dhe David Perrett i University of St Andrews kan pyetur femrat t zgjedhin meshkujt trheqs, me rezultate magjepsse.

  Ato q ishin n periudhn e vezlirimit paraplqenin m tepr fytyrat tipike mashkullore. Qaf t trasha, nofulla dhe mjekra t gjera - treguesit tipik t fuqis dhe shndetit - t gjitha kto, cilsi t dshirueshme gjenetike.

  Meqense grat jan ato q lindin ather kto jan t sigurta q fmija mban gjenet e tyre . Burrat nuk mund t jen 100 % t sigurt, kshtu q ata kan shtjelluar nj mnyr pr t'u mbrojtur nga gjasa e mashtrimit nga partneri.
  What Must the world be like in order that man may know it? -Thomas Kuhn

 2. #2
  Responsible Maska e Observer
  Antarsuar
  24-05-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  52
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Po kjo seshte deshira me e fshehte e njeriut.Kjo eshte deshira me e dukshme.

 3. #3
  Little angle Maska e adela 16
  Antarsuar
  23-01-2008
  Vendndodhja
  ne endrrat e nje dashurie te pamundur
  Mosha
  28
  Postime
  22
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Deshira Ime E Fshehte Eshte Qe Te Martohem Me Nje Person Qe Gjith Kohes Them Qe E Urrej. Eshte Nje Nga Deshirat Me Te Medhaja.

 4. #4
  The World Is Yours Maska e J@mes
  Antarsuar
  27-05-2002
  Vendndodhja
  Tiran
  Postime
  1,974
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  adela 16, jo rralle here ka ndodhur dhe ndodh qe njerezit te mbajne te shtypura ndjenjat e tyre "reale" kundrejt dickaje apo dikujt.
  Te shprehesh se "deshira jote e madhe" eshte te martohesh me nje person qe thua se e urren, edhe ti vet je e bindur se nuk eshte e vertet.
  Shpeshhere te mbash te lidhur brenda vetes nje ndjenje te caktuar nuk eshte mire. Mbase jane shume gjera, te cilat te bejne ty te mos shprehesh hapur ndjenjat e tua, por ndoshta do jete me keq akoma nese ne momentin qe ti do reagosh do jete teper vone.
  Kam mendimin se gjithcka shprehet sa eshte e fresket. Vetem perballja te mundeson te kuptosh realisht tjetrin dhe njekohesisht te marresh vendime.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e ujkus
  Antarsuar
  17-10-2006
  Postime
  333
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  tani deshira me e fshehte .nuk eshe njeriu ka shume deshira dhe ka nje te fshehte .njeriu ne momentin qe deshiron tenton ta vere ne jete ate .


  por them se deshira me e fshehte eshte te qenin "zot"

  te gjithe njerezit duan pare pushtet e perjetesi

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2006
  Postime
  21
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Deshire e fshehte?
  Mendoj se te gjithe kemi deshira dhe plane ne jete. Disa nga ato jane realizuar, por ajo qe do doja eshte qe te mbetem nje njeri me virtyte packa se cfare do me sjelli jeta, qe une mos te ndryshoj per keq. Qe gjithnje te arrij me teper dhe mbi te gjitha ai qe do zgjedh per gjithe jeten te me beje te lumtur e mos te pendohem per zgjedhjen qe kam bere.

  Gjera shume normale dmth, asgje per tu befasuar.............

Tema t Ngjashme

 1. Implikimet e procesit global t shekularizmit
  Nga Klevis2000 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 04-07-2004, 16:51
 2. Shtrirja e Islamit tek shqiptaret ne ditet tona
  Nga (AHMEDI) n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 20-01-2004, 15:37
 3. Deklarata e prgjithshme mbi t drejtat e Njeriut
  Nga AsgjSikurDielli n forumin Kultur demokratike
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-06-2003, 05:21
 4. ANTROPOLOGJIA e krishter
  Nga Shpresmiri n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-10-2002, 19:27
 5. Interviste e rradhes e Kadarese per "Korrieri"
  Nga Eni n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 03-06-2002, 20:25

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •