Me falni qe s'kam kohe te perkthej gjithe artikullin italisht, po ky eshte lajmi ne "repubblica" per Ilir Pajen, i arratisur per te dyten here nga burgjet italiane.

Ilir Paja, 34 vjec, kesaj here kishte bere si i semure psiqik dhe kur e kishin transportuar me ambulance kishte filluar te renkonte e te terhiqte vemendjen e policit kryesor. Kur ky eshte afruar i ka dhene nje grusht ne fytyre dhe e ka larguar, ka hapur deren e autoambulances dhe ka ikur me vrap, ka kapercyer nje mur te larte dhe ka ndjekur linjen e trenit. Edhe pse policet kane qelluar ne ajer, nuk ka ndaluar. Pastaj eshte futur ne nje pyll dhe eshte zhdukur.

Makina, agjente, helikoptera kane kerkuar zonen po kane gjetur vetem... pantallonat e Ilirit.

Vjet ishte arratisur nga burgu duke kapercyer murin e burgut, i larte 8 metra.

Sa talente paskemi pasur per alpinizem xhanem...

http://www.repubblica.it/2007/08/sez...-albanese.html