Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  ish- Ballisti_Tetove Maska e Cimo
  Antarsuar
  11-12-2004
  Postime
  2,443

  Piratt e internetit, vjedhje miliona euro filmave shqiptar

  Petrika GROSI
  T gjith filmat e ish-Kinostudios Shqipria e Re, prodhime t paraviteve 90, q nga filmi i par shqiptar Tana e deri te filmat m t fundit, prodhuar nga regjisort tan t kohve t sotme, mund t gjenden fare leht npr site t ndryshme n internet, ku me po kaq lehtsi, vetm pr disa minuta, mund t shkarkohen dhe t shikohen nga kushdo, n do cep t bots. Mnyra se si kta filma kan prfunduar n duart e individve apo administratorve t ktyre siteve, t cilt i tregtojn kundrejt pagesave online, apo i ofrojn edhe falas pr shikim e shkarkim, mbetet ende e paqart. Prmes Arkivit Qendror t Filmit dhe Qendrs Kombtare Kinematografike, q jan t vetmit distributor, si dhe t ndonj siti t tret n internet, deri sot nuk ekziston asnj kontrat mbi t drejtat e autorit. T paktn kshtu ka pohuar kryetari i QKK-s, Xhevdet Ferri, i cili thot se ekzistojn tratativat, por deri sot t gjith filmat para 90-s, q shfaqen apo ofrohen n internet, jan n mnyr pirate. Disa nga m kryesoret ndr kto site, q piratojn filmat e rinj dhe t vjetr shqiptar, e jo vetm filmat por edhe kngt, komedit, vallet, jan: http://www.unitedalbanian.com, http://www.thealbanians.com, http://www.downloadalbanianmovies.com, http://www.jeshil.com, etj. Dmi q u shkaktohet pronarve t ktyre filmave, q aktualisht jan shteti, regjisort, skenaristt dhe autort, sht i pallogaritshm dhe shkon n miliona euro n vit. Psh., nse hyn te unitedalbanian.com, mund t gjesh dhe t shikosh pa paguar asnj lek filma si Nntori i dyt i regjisorit Viktor Gjika, Flutura n Kabinn time i Vladimir Priftit, Duel i heshtur i Dhimitr Anagnostit, ndrr pr nj karrige i Fehmi Oshafit, Pallati 176 i Mevlan Shanajt, etj. Ndrkaq, te nj sit tjetr n internet, thealbanians.com, mund t gjesh 52 filma t rinj e t vjetr shqiptar t regjisorve Dhimitr Anagnosti, Ibrahim Muo, Pirro Milkani, Viktor Gjika, Muharrem Fejzo, Kujtim ashku, Xhanfize Keko, Vladimir Prifti, Kristaq Prifti, Spartak Pecani, Kristaq Dhamo, Bujar Kapexhiu, etj. E njjta gj ndodh edhe te siti download.albanianmovies.com, pr t kaluar kshtu te nj tjetr sit interneti si sht www.jeshil.com, t cilit nuk i mungojn as statistikat pr shkarkimet e filmave, sipas t cilave rezulton se pr nj muaj shkarkohen n mnyr pirate mbi 40 mij her filma shqiptar, t cilt, nse do t vlersoheshin minimalisht me 5 euro secili, do t sillnin nj fitim prej 200 mij eurosh n muaj. Si e shikoni, 200 mij euro n nj muaj humbin vetm nga nj sit interneti q piraton 80 filma. Mendoni sa arrin kjo shum nse llogaritet n vleftn reale t saj dhe nse prfshijm ktu t gjitha sitet n internet, t cilat ofrojn dhe tregtojn n mnyr pirate qindra produksione shqiptare t kinematografis s para dhe pas viteve 90... Nse u referohemi srish statistikave t sitit www.jeshil.com, m i shkarkuari sht filmi i Bujar Kapexhiut, Edhe kshtu, edhe ashtu, me 2783 downlodime, pr t vazhduar me Beni ecn vet i regjisores Xhanfize Keko me 1474 downlodime, apo Zonja nga qyteti i Pirro Milkanit me 1426 downlodime, Letra ere i Edmond Budins me 1312 downlodime deri te filmi pr fmij Msim pr Lindn i regjisores Donika Mui me 908 downlodime, etj. T gjitha kto jan shkarkime t bra vetm n nj sit brenda nj muaji. E megjithse kta filma ofrohen nga sitet pirate pa asnj t drejt, srish nuk u mungon nj C e copyright-it fiktive, pasi piratt shqetsohen m tepr se shteti yn, m tepr se QKK-ja, Zyra pr Mbrojtjen e t Drejtave t Autorit n Ministrin e Kulturs dhe dhjetra shoqata t tjera, q filmat shqiptar t mos vidhen. Nse n nj vend tjetr t BE-s, Ameriks a gjetk, do t ndodhte nj fenomen me prmasa, dm dhe evidenc t till, skandali do t ishte i pashmangshm dhe n lvizje do t viheshin strukturat shtetrore deri te interpoli pr t neutralizuar vjedhsit dhe pr ti ndshkuar ata. Ndrkaq, pr fat t keq, drejtort e institucioneve prkatse, deri te ministrat e Kulturs, Ekonomis dhe Financave, i kemi t preokupuar me halle t tjera, m t mdha se mbrojtja e prons intelektuale dhe e pasuris kombtare nga vjedhja dhe shmangia e nj dmi q shkon n miliona euro n muaj.
  Ky realitet do t ndiqet dhe investigohet m tej nga gazeta Albania, e cila v n dispozicion faqet e saj pr debatin mbi piraterin me filmat shqiptar. Pr kt gj, ftojm t gjith kineastt, specialistt e fushs apo palt e interesit, q t kontribuojn n zhvillimin e nj debati produktiv pr nj problem kaq t prekshm, sidomos pr prodhuesit dhe autort e filmave.
  Disa nga filmat m t piratuar

  Prrall nga e kaluara, Dhimitr Anagnosti
  Malet me blerim mbuluar, Dhimitr Anagnosti
  Duaje emrin tnd, Ibrahim Muo
  Ball pr ball, Kujtim ashku
  ifti i lumtur, Pirro Milkani
  Dimri i fundit, Ibrahim Muaj, Kristaq Mitro
  I teti n bronz, Viktor Gjika, Dritro Agolli
  Gjeneral gramafoni, Viktor Gjika, Vath Koreshi
  Msonjtorja, Muharrem Fejzo
  Taulanti krkon nj motr, Xhanfize Keko
  Yjet e netve t gjata, Viktor Gjika
  Zonja nga qyteti, Pirro Milkani
  Shoqja nga fshati, Pirro Milkani, Ruzhdi Pulaha
  Un e dua Ern, Vladimir Prifti
  Udha e shkronjave, Vladimir Prifti
  Liri a vdekje, Kristaq Mitro, Ibrahim Muaj
  Tok e prgjakur, Kristaq Mitro, Ibrahim Muaj
  Tirana, viti zero, Fatmir Koi
  Dora e ngroht, Kujtim ashku
  Dhe vjen nj dit, Vladimir Prifti
  Muri i gjall, Muharrem Fejzo
  Tana, Kristaq Dhamo
  Tela pr violin, Bujar Kapexhiu, Pllumb Kulla
  Treni niset n 7 pa 5, Spartak Pecani
  Cuca e maleve, Dhimitr Anagnosti, Loni Papa
  Brazdat, Kristaq Dhamo, Dhimitr Xhuvani
  Ata ishin katr, Kujtim ashku

  gazeta-albania

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e skipetar
  Antarsuar
  07-12-2006
  Postime
  719
  sht me t vrtet me t'u dhimbsur sidomos prodhuesit e filmave t huaj. Pr shembull, dikush e shtyp kt lidhje

  http://stage6.divx.com/user/tae_deem/video/1515522/rush

  n vend se t shkoj me e shiqu 'Rush Hour 3' n kinema.
  "Q ti qitsh kta . . . duhet tu pre jo vetm duart e kokn, po edhe kmbt e trupin." Fan Noli

 3. #3
  ...dhe jeta ime u fal Maska e Peniel
  Antarsuar
  10-03-2003
  Vendndodhja
  -|- Atje ku njeriu takohet me Perndin
  Postime
  1,258
  Me t vrtet pr t ardhur keq. Jo vetm piratt e internetit por edhe dyqanet q shesin filmat e marr nga studio t cilt kan edhe shiritin e origjinalit, kan filluar kopjimin e filmave duke i shitur me nj mim m t lir. Dje isha n nj dyqan ku shiten artikuj t ndryshm shqiptar duke filluar q nga suvenirt e deri tek librat, CD, DVD. Kisha koh pa shkuar dhe u habita nga sasia e DVD t kopjuara dhe q kishin mbushur raftin e ktij dyqani. Shum t rralla pr t mos thn q nuk kishte asnj DVD origjinale.

  Kjo m la nj shije t hidhur sepse desha t blija dika por duke mos u zn bes kopjeve dhe duke e konsideruar si nj vjedhje, u largova q aty me duar bosh.
  ns
  קָדֹושׁ קָדֹושׁ קָדֹושׁ יְהוָה צְבָאֹ


  I Shenjt I Shenjt...

 4. #4
  Pa dashur te ofendoj po ky gazetari paska pire kur e ka shkruar kete artikull!


  Ne te gjithe boten behet kerdia si per filma po ashtu edhe per programe, muzike, libra etj etj dhe pa ndonje efekt te dukshem nga lufta kunder piraterise edhe ne Shqiperi cfare mund te behet sipas ketij?

 5. #5
  Mirembrema

  Lexova artikullin mesiperm dhe nje ndjesi e pakendshme udie me pushtoi per paradoksin e realiteteve te atehershem dhe te sotem.

  Vertet nuk eshte mire te piratohet , dhe kjo denohet dhe me ligj.

  Behet fjale per filmat e viteve 1945- 1990 dihet qe kane qene pasuri e popullit.

  Ato filma nuk u bene me buxhetin nje apo disa investuesve te pavaruar te cilet thua investuan nga xhepi i tyre dhe po kerkojne fitimin, por u bene me buxhetin e gjithe popullit te saj kohe, dhe gjithe pjesemarresit kishin nje shperblim material si pjesemarres neper filma, ose kishin profesionin e aktorit te paguar prodhoi apo s'prodhoi filma Kinostudio e atehershme, si dhe temat e filmave(ishin si ishin, ato qe ishin), ishin me teper diktim dhe frymezim socilist sesa kijimtari e mirefillte...

  Pra, nese ky arkivi qendror i filmit dhe kinematografise, do vertete te jape drejtesi, le t'ia jape ate popullit shqiptar, djersa e te cilit beri qe keto filma te ekzistonin...

  Nese kthimi i kesaj drejtesie eshte shume i komplikuar, atehere ate shume qe mund te merret nga shitja e filmave te viteve 1945 - 1990 tu jepet per bamiresi Jetimoreve Shqiptare qe kane aq shume nevoje, Kopshteve-Shkollave qe te pajisen sado pak me mjetet e nevojshme, Spitaleve ku po vesin njerezia per medikamente etj , etj raste ku ka shume nevoje per ndihme, dhe keshtu thote qe drejtesia u vu ne vend.

  Sa per aktore, regjisore, skenariste, kinematografe, muzikante apo shume profesione te tjera te kesaj fushe, me gjithe respektin qe u duhem, nje shperblim i pershtatshem per kohen dhe kushtet e atehershme u eshte dhene... Le te bejne sot ne kohen e lirese dhe investimit individual filma e tu marrin fitimin.

  Mos mendoni se jam pro piratimit... Jo aspak! Jam pro drejtesise dhe asaj qe eshte e drejte!

  Mendimi im ky.

  Elna.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Elna Durrsi : 16-09-2007 m 17:01 Arsyeja: ...

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,488

  Cool

  Citim Postuar m par nga skipetar Lexo Postimin
  sht me t vrtet me t'u dhimbsur sidomos prodhuesit e filmave t huaj.


  n vend se t shkoj me e shiqu 'Rush Hour 3' n kinema.
  Edhe Kinemat nuk jan si perpara ...
  -kushtojn shtrejt per pagat qe kan
  -sallat nuk jan aq ....
  -mentaliteti ka ndryshu
  -duhet te ndryshon politiken ministria e kultures
  Nji kohe skish gja me te bukur se me shku ne Kinema sot ....mediat shpallin kengtaret ne kafiqa ...amator me se shumti .....
  ju pershendes me kengen e kengtares se njoftur Kosovare Big Mama an ndryshue Kohrat .haj medet ........
  harrova te shtoj kritika me vend dhe analiza jan keshilla te mira ...
  pres nji flm nga sineastet ton...
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-11-2016, 09:56
 2. Video e ushtarve grek n Internet indinjon shqiptart
  Nga Ingenuous n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 207
  Postimi i Fundit: 22-09-2011, 14:58
 3. Lidhja Shqiptare e Prizrenit
  Nga dodoni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 01-06-2009, 00:29
 4. Letersia Shqiptare
  Nga new-man n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-01-2009, 12:28

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •